VICTORIA» WATER Plaatselijk Nieuws. J. G. W. v. d. POL Jr. houdens een klein gedeelte, de Donkerelaan idem, doelt de Kennemerweg is slecht. En oi verschillende raadsleden al beweerden dat het hun was opgevallen dat de Kennemerweg voor den tijd van 't jaar tamelijk goed was, wij zeg gen met den heer v. Kessel dat de Kennemer weg uitermate slecht is geweest gedurende de laatste paar weken. De voorzitter, (zooals een goed voorzitter past) was ook in deze bemiddelaar en gaf beide partijen gelijk. De wegen zijn in 't na jaar meestal niet best, doch men moest niet ver geten, dat het asphalteeren een bezuinigings maatregel is en (hier kreeg terecht de gemeen tearchitect een pluimpje) ons wegennet belang rijk verbeterd zonder dat er buitengewone cre- dieten voor zijn aangevraagd. BLOEMEND AAL. Onze plaatsgenoot, de heer J. C. Mol, wist op den nationalen foto'wedstrijd, gehouden te Eindhoven en uitgeschreven door de amateur- totograven-vereeniging E. A. V. in de klasse seniores den 3den prijs te behalen. MA1SON HETTY, Groote Houtstraat 126, Telef. 1760, HAARLEM HANDSCHOENEN, SOKKEN EN KOUSEN WOLLEN EN ZIJDEN SHAWLS Dinsdag 21 November hield de aldeeling Bloemendaal-Velsen van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een ledenvergadering in de bovenzaal van Hotel Vreeburg. De Voor zitter Dr. Posthumus Meijjes opende de ver gadering en heette allen welkom. Voordat men zich met de plantenwereld ging bezig houden, sprak de voorzitter over Louis Pasteur. Louis Pasteur was een scheikundige, die in het jaar 1822 stierf. Op het gebied van tuinbouw en plantkunde heelt de menschheid veel aan hem te danken. Daarom had Dr. W. Posthumus Meijjes besloten op deze bijeenkomst ter na gedachtenis van dezen scheikundige het een en ander over Pasteur's leven en werken te vertellen. De heer Laan bracht verslag uit van de Algem. vergadering te Utrecht. Na het voorlezen der notulen en ingekomen stukken vervolgde de heer R. Muijen zijn voor dracht over „De Vijanden der Planten". Spr. verluchtte zijn lezing met een schema van de schadelijke diertjes die vooral voor de vruchten zeer gevaarlijk zijn, en gaf enkele raadgevingen om de diertjes te verdelgen. Als bijzonder schadelijk voor vruchten en planten noemde spreker in de eerste plaats de spinnen, niet de gewone huis, tuin of keuken- spin maar een bijzonder soort. Dan de kever en torrenfamilie, de vlinders of liever gezegd rupsen; de donderbeestjes, muggen, vliegen en de blad- en andere plantluizen. Zelfs de mieren ontkwamen niet aan het von nis van spr. Immers dragen deze er in zekeren zin toe bij dat de ziekten onder de vruchten enplanten zich uitbreiden. Ten slotte behandel de spreker de zwammen. Aan het einde dezer leerzame lezing be loonde een welverdiend applaus den spreker. Na de pauze deelde de voorzitter o.a. mede dat als nieuwe leden waren toegetreden de heeren D. van Kampen en A. de Kater; ver der dat men 12 December e.k. wederom een bijeenkomst zal houden in Café Rusthoek. Op dien avond zal de heer A. J. van Laren spre ken over „Vaste planten en hare toepassing in den tuin". De projectielantaarn zal bij deze voordracht niet ontbreken. Nadat men de vra- genbus had behandeld,' hield de heer Beunder een causerie over den eik als laanboom waar na hij het onderwerp „De stormschade aan boomen" besprak. O.a. deelde spreker mede, dat de stormschade bij boomen zeer groot is bij een langdurige droogte. Als we een drogen zomer gehad hebben en er komt een storm, vallen er heel wat boomen, doordat de wor tels der boomen in den grond geen houvast hebben. Daar de tijd al ver gevorderd was, moest de heer D. Kuiper het zevende punt der agenda „Welke boomen worden het meest door den bliksem getroffen" tot de volgende bijeen komst uitstellen. BloemendaalE. D. W. 50. De Amsterdamsche vereenigingen hebben dit jaar niet veel plezier gehad van hare bezoe ken aan Bloemendaal. Niet één toch gelukte het den „Bloemendaal"-keeper te passeeren, terwijl daarentegen vijftien maal hun doel door boord werd. Alleen „Sloterdijk" veroverde hier een puntje, Watergraafsmeer, T. O. G. en Zondag E. D. W. werden met sprekende neder lagen naar Amsterdam terug gestuurd. Scheidsrechter Frijn, die nog al eens over hoop lag met den buitenspel-regel, was de leiding opgedragen. Beide partijen zijn niet op z'n sterkst: bij Bloemendaal missen we Pauw, terwijl Jansen, die op halve kracht speelde, even na rust vervangen moest worden. In de eerste helft wogen de partijen vrijwel tegen elkaar op. hoewel de „Bloemendaal" aan vallen veel gevaarlijker waren dan die der te genpartij. Wel was de roodzwarte voorhoede razend vlug, maar van schieten had zij niet de minste notie. Beijk had over 't geheel genomen dan ook een rustigen middag. Eerst vlak voor rust neemt de thuisclub de leiding. Sunter passeert de E. D. W. verdedi ging,-waar een half-back niet anders weet te doen, dan onzen middenvoor ongeoorloofd te "hinderen. De hiervoor toegestane strafschop wordt door Parson schitterend in een doelpunt omgezet. De wijze, waarop hij de penalty nam, werd door den Amsterdamschen captain aan Na half-time begint „Bloemendaal" de aan vallen vol élan te hervatten. U. Strik heeft dan spoedig succes, als de E. D. W.-keeper zijn eenige fout van den wedstrijd maakt en een schot van onzen rechtsbinnen in eigen doe! slaat. De derde goal neemt H. Beijk (met een formidabel schot) voor zijn rekening. Intusschen blijft de tegenpartij open spel spelen, zoodat ue wedstrijd niets van zijn aantrekkelijkheid inboet. De witte voorhoede combineert uitstekend en lost talrijke schoten op de E. D. W.-veste, die echter uitstekend, zij 't dan ook met veel geluk, verdedigd wordt. Eenige prachtschoten van Beijk en Roskam dienen in deze periode ver melding. Eindelijk heeft ook Sunter, die den geheelen middag hard zwoegde succes, ais hij tactisch den bal in 't doel schiet. Even later vangt hij een terugspringenden bal op en schiet wederom enorm hard in. Even nog eenige ener gieke pogingen van de A'dammers om tenminste de eer te redden, en dan iluit de heer Frijn voor 't laatst. „Bloemendaal heeft haar doelgeinid- delde wederom een stoot in de goede richting gegeven, en is zeer zeker op dit punt onbereik baar voor haar tegenstanders! En nu a.s. Zondag „the big math" tegen V.S.V. in Velseroord. Van 't resultaat dezer ont moeting hangt veel af. Winnen we, dan is de weg naar het afdeelingskampioenschap vrijwel gebaand, spelen we gelijk, dan is er nog een kleine kans, doch wordt er verloren, dan zijn de 3 punten die we op V. S. V. achterkomen, moeilijk in te halen. Daarom van meet af flink aangepakt! De eer ste oogenblikken kunnen dezen wedstrijd waar schijnlijk beslissen. Het medespelen van Jan sen en Pauw is nog onzeker. De leiding berust bh den heer D. H. Pigge, wiens naam ons een faire ontmoeting waarborgt! We ver wachten een ongelimiteerd aantal supporters. Bloemendaal II, dat Zondag „Bennebroek" haar eersten nederlaag bezorgde, speelt een moeielijken uitwedstrijd tegen D. O. A. Het resultaat hangt veel af van de samenstelling der reserves, waar momenteel nog wei nig van te zeggen is, door het eventueel af staan van invallers voor het eerste elftal. „Bloemendaal II", dat in een onaangenamen wedstrijd van Haarlem VI met 41 verloor, moet oppassen voor O. V. A. II, dat Zondag morgen aan den Brederodeweg te gast komt. De smadelijke 50 in Haarlem geleden, dient gewroken! Bloemendaal IV heeft Zondag gelegenheid zich te herstellen van den schrik der 40 nederlaag tegen E. D. O. 7, entevens plan-» nen te beramen om haar eerstvolgende tegen stander met dezelfde cijfers af te wachten. A. C. van den heer Huyser, en in de klasse C. even eens met lof, die van den heer Wouterse. Deze inzender behoort, volgens de jury, niet in klasse C., de beginners, doch kan stellig voortaan in klasse B. inzenden. Een voorstel van den heer üerhard, om als donateur den Bond van N.A.F.V. finantieel te steunen, werd wegens afwezigheid van den penningmeester aangehouden tot December. Een nieuw lid kon op deze vergadering ge noteerd worden. Bh het agendapunt, „Uit studie en praktijk", werden door verschillende leden interessante inededeelingen gedaan. De voorzitter gaf ver schillende nuttige wenken bh het gebruik van feno en pina, terwijl hij voorts verschillende middelen besprak om te harde negatieven toch zacht te vergrooten. Daarna gaf hij een overzicht van eenige methoden, om bromidebeelden te tinten in mooie bruine kleuren. De heer Nieuwenhuis be' schreef vervolgens een zeer practische wasch- inrichting voor platen, en deed een middel aan de hand, sterk ongelijke belichting van een plaat, waardoor harde negatieven ontstaan, te nivelleeren. Daarvoor is het voldoende zeer sterk over te belichten, en aan den ontwikke laar 1/4 O aceton-sulfiet per 150 G ontwikke laar toe te voegen. Ook de heer Huyser gal verschillende praktische wenken. Als een uit stekend middel om door aniline gekleurde vin gers o.a. door z.g. inktpotlood zonder moeite schoon te krijgen, iets wat ook voor niet-fotografen van belang is, werd opgege ven spiritus met enkele druppels zoutzuur. Aan den wand hing de kerncollectie van de groote Amsterdamsche fotosalon 1922, die te Mimchen met den eersten prijs bekroond was en daar zeer dc aandacht had getrokuen. De heer Huyser gaf in een geimproviseerde causerie een vergelijkende beschouwing over verschillende dezer foto's. Zeer bijzonder wa ren in deze collectie de werken van het lid der Bloemendaalsche, den heer Aug. Oepkes, foto- g. aaf te Bloemendaal. Bij monde van den heer Bispinck, als voorzitter van de Amsterdamsche vereeniging, werd de heer Oepkes in het bijzonder geluk gewenscht en ontving hij een twee-tal speciale diploma's. Proefprojectie en een verzameling keurige lantaarnplaten rondom de Jungfrau, beschik baar gesteld door de Zwitsersche Alpenveree- niging besloten den gezelligen en leerzamen avond. De Oudercommissie der Gem. M. U. L. O.- school alhier hield j.l. Maandagavond een ver gadering ter bespreking van het onderwerp: „De dreigende achteruitgang van ons Volkson derwijs (zoowel Openbaar als Bijzonder) als gevolg van de aanneming der Wetsvoorstellen tot herziening der Lager-Onderwijswet 1920". t Dr. H. BRONGERSMA. In de afgeloopen week is overleden dr. H. Brongersma, oud-directeur der Hoogere Bur ger School te Haarlem, die onder zijn ve lerlei betrekkingen ook het curatorschap op zich had genomen over het Kennemer Lyce um alhier. Bij de teraardebestelling op Westerveld 1.1. Dinsdag was het Lyceum vertegenwoordigd door den voorzitter van het bestuur, een twee tal curatoren, den conrector en eenige leer aren, die door hun aanwezigheid blijk gaven 'van de erkentelijkheid, waarmee ook de door hen vertegenwoordigde instelling den naam van dezen nobelen en verdienstelijken overledene in gedachte zal houden. Op verzoek van den overledene werd aan het graf niet gesproken en ontbrak ook bloe menhulde. Bloemendaalsche Amateur Fotograien-Ver- eeniging. Donderdagavond, 16 dezer hield de B',A.F.V. haar November bijeenkomst, onder leiding van den heer Gooi. De leden waren ditmaal goed opgekomen, waarbij ook eenige dames. Uit het goed gedocumenteerde jury-rapport betreffende den eersten onderlingen wedsrijd, vacantie-opnamen, stippen wij aan, dat in de klasse A, met lof bekroond werd de inzending De heer Schoorl opende als Voorzitter dezer Commissie de vergadering, zette in het kort uiteen wat hij met deze vergadering bedoel Je n.l. een uitspraak te krijgen van verschillende personen omtrent hetgeen men in Bloemendaal tegen dit wetsontwerp denkt te doen. De heer Hoekstra zette daarna uiteen op welke punten de regeering voornamelijk denkt te bezuinigen, 't Aantal kinderen in één klas blijkt het grootste bezwaar van den tegenstander te zijn. Wordt dit ontwerp wet dan zal het voor komen dat sommige klassen 50 tot 60 leerlin gen bevatten; in kleine plattelandsgemeenten bestaat dan de mogelijkheid dat één onderwij zer 7 klassen voor zijn rekening krijgt. Of schoon de praktijk zelf zich tegen deze re geling zal verzetten is het toch raadzaam op dit punt de volle aandacht te vestigen, omdat de aanhangige wet de aanstelling van sunumer- aire krachten verbiedt. Verder noemde spreker nog de beperking tot opleiding voor onderwijzer, verandering in het bouwbesluit; mogelijke opheffing van het 7e leerjaar en eenige veranderingen welke meer speciaal op de hoofden van het onderwijzend personeel neerkomen. Neemt men deze voorstellen aan, aldus spr., dan zet men het Nederlandsche volksonderwijs een eeuw achteruit. Eén eeuw? Zestien eeuwen zegt Mr. D. E. Timmerman - Metselaar - Aannemer Bloemend, weg, Tel. 22315. SANTPOORT STATION Lioni en als bewijs daarvoor las hij een be paling voor, voorkomende in den Talmud, zes tien eeuwen terug, dat indien het aantal leer lingen de 25 overschreed er een kweekeling voor die klasse aan den onderwijzer moest worden toegevoegd. De gedachtenwisseling die op de uiteenzetting van den heer Hoekstra volgde had tot gevolg, dat men besloot een bekwaam spreker uit te noodigen om belanghebbenden voldoende voor te lichten. De vergadering benoemde een commissie van drie personen, bestaande uit de heeren Schoorl, Doorn en Hoekstra, om de actie verder te lei den. Voorloopig raden we de ingezetenen van on ze gemeente al vast aan, deze vergadering, waarvan wij den datum nader bekend zullen maken, bij te wonen en te teekenen op de lijs ten, welke men het publiek binnenkort zal aanbieden. Nader vernemen wij dat a.s. Maandag een vergadering zal worden gehouden in Hotel „Vreeburg", waar als spreekster hoopt op te treden ons Tweede Kamerlid Mevr. J. Wester man van Den Haag met het onderwerp: De dreigende achteruitgang van ons onderwijs". De vergad'ering vangt aan te 8 uur. Het onderwijs In Bloemendaal. Overal in den lande is een groote beweging gaande tegen de verslechtering van ons onderwijs zoowel openbaar als bijzonder, die de Technische herziening tengevolge zal hebben. Ook Bloemendaal is in deze actie niet achter gebleven. Een groot aantal lijsten is uitkereikt om handteekeningen te verzamelen voor het pe titionnement terwijl op Maandag 27 November een openbare vergadering wordt gehouden in Vreeburg. (Zie advertentie in dit nummer). Het is de commissie van voorbereiding ge lukt zich den steun te verzekeren van Mevr. J. Westerman, lid der Tweede Kamer, geen onbekende in Bloemendaal, die het onderwerp zal inleiden. Lijsten voor het petitionnement zijn verder op verschillende plaatsen ter teekening neer gelegd. Hoe staat het met den vijver van Hotel Duin en Daal? Deze ligt nog steeds droog en er wordt geen moeite gedaan om hem in zijn ouden vorm te herstellen. Toch was vroeger de Vijver van Duin en Daal met zijn boschrijke omgeving een der mooiste plekjes van onze gemeente. We hopen, dat deskundigen er iets op zul len vinden den Vijver weder te vullen, zoodat het gezicht op de vuile modderpoel verdwijnt. üok voor de Bloemendaalsche ijsciub zou dit een groote uitkomst zijn, daar zij nu zon der ijsbaan zit. Dr. M. A. J. de Vrijer, predikant der Ned. Herv. Kerk alhier, is voornemens Zondag 14 Januari e.k. zijn afscheidspreek voor de ge meente te houden. Vrijwillige Landstorm. De Burgemeester van Bloemendaal vestigt de aandacht van de jongelieden tusschen den leeftijd van 1618 jaren op de belangrijke voordeelen, die ver bonden zijn aan het sluiten van een verbin tenis bij den vrijwilligen landstorm. Bij dit instituut bestaat gelegenheid tot het behalen van een bewijs van voorgeoefend heid. Dit bewijs geeft recht op vrijstelling van 4 maanden eerste oefening; de personen in het bezit van een dergelijk bewijs behoeven dus slechts l'/a maand voor eerste oefening op te komen. Wanneer zich een voldoend aantal jongelie den hebben opgegeven, zoodat de oefeningen in de maand Januari a.s. met minstens 10 vrijwil ligers kunnen aanvangen zal daartoe gelegen heid worden gegeven op een nader te bepalen plaats in de gemeente. Zij, die nadere inlichtingen wenschen omtTent dit instituut kunnen zich daartoe vervoegen op: Maandag, 27 November e.k., tusschen 7.30 en 8.30 uur te Bloemendaal in het gymnastieklo kaal der openbare lagere school aan den De Genestetweg; Woensdag, 29 November e.k., tusschen 7.30 en 8.30 uur te Overveen in het gymnastieklo kaal der openbare lagere school aan den Tet- terodeweg, en op Vrijdag, 1 December e.k., tusschen 7.30 en 8-30 uur te Vogelenzang in een der lokalen van de openbare lagere school aldaar. Aanmelding kan overigens ten allen tijde schriftelijk geschieden te Haarlem aan het Bu reau van de afdeeling Vrijwillige Landstorm (Infanteriekazerne Kamer 90) te Haarlem. OBERLAHNSTEIN is het moderne tafelwater, tot in het kleinste plaatsje van Nederland verkrijgbaar. Het is anders dan sodawater of spuitwater, wie het kent, gebruikt geen ander tafelwater.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2