Da n se n TWEEDE BLAD M0N0P0LE BAR „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 2 December '22. Fragmenten. Plaatselijk Nieuws. Stationsplein - Zandvoort Zaterdag - Zondag - Donderdag Aanvang 8 uur Zondag 3-6.30 uur Gezellig Bitteruur - The-Dancing No. 48. ONZE MISDADIGE BROEDERS. (Slot). Hiervolgt het slot van het fragment, dat wij ons hebben veroorloofd over te nemen ter kennismaking van het belangrijke boek Het zieleleven van den misdadiger door J. N. F. Kohlbrugge (uitg J. B. Wolbers, Groningen,den Haag 1922.) „Enkele betrekkingen zijn er voorai, die op bijzonder eigenaardige wijze, zonder dat de strafrechter in deze iets doen kan, telkens de moraliteit overtreden. Ik denk daarbij aan de fancy-rekeningen van notarissen, vooral bij erfenisregeling, die in den grond der zaak niets anders zijn dan diefstal, daar zij in geenerlei verhouding staan tot het gepresteerde werk en tevens machtsmisbruik zijn, daar de wetge ver ons dwingt van hunne diensten gebruik te maken. Ik denk verder aan de pleitbezor gers. Men zegt wel, dat zij met den rechter samenwerken om de waarheid te zoeken, ter wijl toch een ieder weet, dat de pleitbezorger in de eerste plaats, ook daar, waar hij volko men van de schuld overtuigd is, zijn cliënt tracht vrij te pleiten of toch ten deele vrij te pleiten. Zulke praktijken versterken zoo zeeï de opvatting, dat men groote dieven laat loo- peir, dat het verschil tusschen een eerlijk man en een dief slechts op verschil in slimheid be rust. Hoeveel oneerlijkheid groepeert zich niet om eene nalatenschap, regeling eener erfenis, waar uit de massa zoo licht iets weg te nemen valt, waar het zoo gemakkelijk is extra hooge re keningen te schrijven, daar op kleinigheden minder gelet wordt? Even crimineel, helaas, even onstrafbaar is de criticus, die oordeelt zonder goed gelezen te hebben, of gevolg gevende aan sympathie- en of antipathieën, of al naar men zijn han den vulde, en zoo reputaties maakt of breekt. Niet minder crimineel zijn de nieuwsbla den, die door hun beschrijvingen van misda den tot het volvoeren van zulke handelingen prikkelen, of door de beschrijving van schei dingsprocessen de moraliteit in het gezin ondermijnen, die door het opnemen van be- driegelijke advertentiën van geldleeners en anderen er toe bijdragen dat bedrog gepleegd wordt, die door advertentiën den kindermoord bevorderen, weer door anderen de kwakzal verij, of die haat zaaien tegen menschen en volkeren. De schrijvers en weergevers van comediestukken, die, door de details weer te geven uit abnormale, ziekelijke, onzedelijke gezinnen, moreele ziekten verspreiden. Waren ze infectiehaarden voor besmettelijke ziekten, men zou hen krachtig bestrijden, maar daar ze slechts de ziel vergiftigen, zoo laat men hen begaan. Hetzelfde geldt natuurlijk van boeken en kinema's, die de moraliteit ondermijnen. Hoe immoreel is niet de boer, die eeuwig klaagt, die zoo gaarne liegt, die om zijn winst te verbergen, zich arm voordoet? Men moet hem tot eerlijkheid dwingen, door zijn produc ten als kaas en boter te controleeren, van merken te voorzien. De boer, die sedert 1914 meer dan ooit en haast zonder uitzondering crimineel genoemd mag worden. Wij allen hebben mede schuld aan de mis daden om ons heen. Ouders door zich niet genoeg moeite te geven bij de opvoeding, we gens gemakzucht, dus uit egoïsme, terwijl op voeding groote opoffering eischt; wij allen door ons hoogmoedig boven den beginnenden misdadiger te verheffen en hem terug te stoo- ten. In plaats daarvan moesten wij, lettende op eigen fouten en verkeerde neigingen, mede lijden met hem hebben en hem trachten op te heffen. Wie ernstig op hem en tevens op eigen levensloop let, zal wel tot de erkente nis komen, dat het meer een gelukkig toeval dan hoogere wilskracht was, die hem voor criminaliteit bewaarde. Het was deze overtui ging, die den puritein John Bedford deed zeg gen, zoo hij iemand naar het schavot zag leiden: „Daar zou zonder Gods genade John Bedford gaan". Wie dat inzag beziet den misdadiger met het oog, waarmede men de fouten in eigen kinderen waarneemt. Alleen uit zelfkennis wordt naastenliefde geboren. Elke handeling, die wij begaan in strijd met onze overtuiging, om hierdoor te voldoen aan ons verlangen naar geld, luxe, weelde, gemak zucht, is eene crimineele handeling, die ons verzwagert met den dief of bedrieger. Velen scheidt slechts hun geld van de mis daad. Zijn zoo velen niet alleen daarom eer lijk, omdat zij de verleiding niet gekend heij- ben, omdat zij veel bezitten en dus nimmer nood gekend hebben, omdat men bij rijken veel door de vingers ziet, omdat de dronken rijke jongen direct iemand heeft, die hem gaarne naar huis bregt, omdat hij zijn balda digheid met geld kan bedekken, wat zelfs de strafrechter hem vergemakkelijkt? Wie de wereld der rijken kent, weet hoeveel ver worpenheid onder hen is, maar in meer ver fijnde vormen, waardoor men het minder ziet, terwijl de mindere man door ruwheid zien zelf verraadt. De slecht of zwak opgevoeden, die licha melijk of geestelijk gedegenereerden onder de armen zijn candidaten voor de misdaad, voor bedelarij en vagebondage, terwijl ze onder de rijken met liefde en zorg omringd worden, men bewaart hen voor wrijving met de maat schappij. Toch neigen ze evenzeer tot onzede lijke handelingen en dronkenschap, maar veelal beschermt hen het geld, met geld be dekt men het gebeurde. Toch is de rijke nog dikwijls de verleider der mingegocden en armen en bevestigt het oordeel van den misdadiger, dat eerlijk zijn eigenlijk niets anders is dan geld hebben, waarmede de jonge officier of student de fou ten der wilde jaren weet te bedekken. Jn plaats van dit te erkennen, stellen zij zich evenwel aan alsof zij de zedelijkheid in pacht hebben en den misdadiger mogen verachten, die, omdat hij geien geld heeft, ook geen vrienden heeft, die hem aan goede betrekkin gen helpen, 't Is gemakkelijk uit de handen der misdaad te blijven, zoo het verkrijgen van baantjes een geboorterecht is, zoo het sluiten van rijke huwelijken hun hetzelfde leven van niets doen vergunt, dat de misdadiger begeert. Zoo de staat voor degenen, die het betalen kunnen, scholen en hoogescholen sticht, die bij een beetje vlijt een toekomst garandeeren, een toekomst opgebouwd uit de belastingpennin gen van allen. Is de man, die slechts van het rijke huwelijk bestaat, of van de begeerte, die zijne vrouw bij zijn chef opwekt, iets anders dan de zoo verachte souteneur? Ste len rijke dames in de magazijnen, zoo neemt men haar bij het verlaten van den winkel slechts het gestolene af om geen klant te ver liezen, steelt daar een arme vrouw, zoo gaat zij in de gevangenis en eenmaal daar geweest, gaat zij allicht, naar wij later zien zullen, ook verder den weg der misdaad op. Voor al deze toestanden heeft de misdadiger een scherp oog, gescherpt om de verachting, die men hem toont, met gelijke munt te kun nen vergelden, gescherpt om er zijn levens- philosophie uit op te kunnen bouwen. Hij is naar zijn meening niet slechter dan de ande ren, maar dezen verbergen zich achter stand, gebruik, fatsoen en daar de misdadiger deze gering acht, zoo wreekt die huichelachtige maatschappij zich op hem. Daarom haat hij haar en bestrijdt haar, hü koestert in zijn bin nenste het gevoel van een man, die voor achteruitzetting verbitterd werd. Die huichel achtige maatschappij, die zich daarbij nog de christelijke noemt en toch den misdadiger met verachting van zich stoot, hem óf tot den hon gerdood óf tot herhaling der misdaad drijft, inplaats van hem liefdevol te leiden. Heeft hij niet gelijk, zoo hij beweert dat de man met een goeden naam en eervolle betrekking, die den misdadiger als een wild dier schuwt, als een besmette ontwijkt, veracht, bespot, hem liefst met de zwaarste straffen zou geplaagd zien of liever nog vernietigd, niet hooger staat dan de misdadiger zelf?" BLOEMENDAAL. Voor een weinig talrijk publiek sprak Maan dagavond in de bovenzaal van Hotel „Vree burg" alhier, mevr. J. Westerman, uit den Haag, lid van dé 2e Kamer der Staten Gene raal over het onderwerp: „Op, tegen de ver slechtering van ons onderwijs". Met cijfers toonde spreekster aan, dat de voorgestelde wet tot bezuiniging op onderwijsgebied, bij eventueele aanneming, een ramp voor het Ne- derlandsche volk werd. Spr. zou zich in de Kamer met alle kracht verzetten tegen het afbreken van een wet, welke eens in goede lijn werd opgebouwd. Ook hoopte spr. dat iedere meerderjarige zich door middel van het teekenen op één der lijsten zou verzetten te gen dezen aanslag op het onderwijs. Een lid van het plaatselijk comité van actie, dankte mevr. Westerman voor hare heldere uiteenzetting. Dinsdagmiddag met den trein van 1.50 ar riveert hier Sint Nicolaas om een bezoek te brengen aan de verschillende scholen. Onnoo- dig te zeggen, dat dit een waar feest voor onze kleinen zal zijn. Wat de Tinholt-school betreft vernemen wij dat alleen ouders en genoodigden kunnen wor den toegelaten tot de school. Naar wij vernemen zal er Zaterdagmiddag in Hotel Velserend een kinderfeest gegeven worden ter gelegenheid van het a.s. Sint Ni- colaasfeest, hetwelk uitgaat van de afdeeling der S. D. A. P. SantpoortBloemendaal. OVERVEEN. Door den architect A. J. Prinsenberg, alhier, is aan de heeren Bakker en Brevoord opge dragen het bouwen van 6 heerenhuizen aan de Hyacintenlaan alhier, voor de som van f41.320. Deze huizen komen te staan in de onmiddel lijke nabijheid van het in aanbouw zijnde R.K. Lyceum, dat, zooals bekend is, dor denzelfden architect gebouwd wordt. In de afgeloopen week is tegen een tiental bestuurders van motorrijwielen en automobie len proces-verbaal opgemaakt wegens over treding der maximum-snelheid. Er werd ge reden met een snelheid van 25 tot 45 K.M. SANTPOORT. De stallen van Hotel „De Weyman". —1 Reeds vaak is er van verschillende zijde ge klaagd over den onhoudbaren toestand, waar in bovengenoemde gebouwen1 zich sedert den brand van ca. 1 jaar geleden, bevinden. Deze klachten bleven echter zonder eenig ge volg, hoe gegrond zij ook waren, daar de per- ceelen gevaar opleverden voor de publieke veiligheid, afgezien nog van 't feit dat zij ons dlorp wat door vele vreemdelingen bezocht wordt, op danige wijze ontsierden. Een dezer dagen echter verscheen een tim merman om de allernoodzakelijkste herstel lingen te doen, zooals dichtspijkeren van een gat in den wand, 't wegnemen van binten en sparren. Nu gebeurde het voor ons absoluut onver klaarbare, namelijk de timmerman werd aan gezegd zijn arbeid te staken en tevens ver- baliseerd. Tot op heden is het naar ons dunkt nog nimmer voorgekomen dat iemand wegens het voldoen aan een wettelijke verplichting ver- baliseerd werd. We zien dan ook met belang stelling dit proces te gemoet. Wellicht is deze openbaarmaking van den toestand een spoorslag om in te grijpen. Onder voorzitterschap van den heer J. Nijs sen had Dinsdagavond in „Zomerlust" een vergadering plaats van de R.K. Kiesvereeni- ging afd. Santpoort (dorp). Als afgevaardigden naar de Provinciale-Kieskring werden benoemd de heeren F. Wesselman en J. Nijssen en als plaatsvervangers de heeren C. Maarschalk en J. Duin. Tot candidaten voor het bestuur van genoemden kring werden gekozen, de heeren J. Nijssen, J. Zuurbier, J. Handgraaf en J. Bisschop. Door den heer J. Duin werd bij de rondvraag voorgesteld om in 't vervolg de vergaderingen aantrekkelijker te maken door middel van de opvoering van eenige tooneel- stukjes door de plaatselijke R. K. Tooneelver- eeniging, waaraan de voorz. zijn medewer king wilde verleenen. De heer Korsdam be sprak de nadeelige gevolgen van den Zomer tijd, ten opzichte van den landbouw. Spr. vroeg, dit onderwerp in de locale kiesver- eeniging te behandelen, waarna werd beslo ten, dit verzoek aan de volgende agenda te zullen! toevoegen. Naar wij vernemen, zullen de bewoners van het Duinlustpark waarschijnlijk binnenkort in het genot gesteld worden van een betere ver binding met Bloemendaal, Overveen en Haar- a lem. Dank zij het initiatief onzer buurtvereeniging hoopt men namelijk in de tweede helft van December te beschikken over een autobus dienst, die voorloopig ieder uur zal vertrek ken van station Santpoort om en door het Duinlustpark en langs den Brederodeweg naar Bloemendaal, om vandaar den straatweg te volgen naar Overveen. Het ligt in de bedoe ling van den ondernemer, overstapbiljetten af te geven op de Kleverlaantram, waardoor men van hier op gemakkelijke wijze en tegen een matig tarief tot in het centrum van Haarlem vice versa, kan rijden, terwijl het maken van extra ritten ten! behoeve van schoolkinderen tegen' verlaagd tarief in ernstige overweging is. Wij twijfelen niet of de ondernemer zal het succes, dat wij hem toewenschen, bereiken. VAN HIER EN DAAR. Haarlemsche Orkest Vereenlglng. Door de leden van het Orkest der Haarlem sche Orkest Vereenigiing is aan den heer A. Koolhoven, als voorzitter dier vereeniging, bij gelegenheid van diens verjaardag een groot zilveren medaille aangeboden als blijk van waardeering voor het vele dat deze voor het instandhouden voor het Orkest gedaan heeft en nog doet. Voor Zondagmiddag a.s- bevat het program ma voor het Volksconcert zeer interessante nummers o.a. een' zeer eigenaardige compo sitie van Nico Gerharz, alsmede een concert voor violoncel met Cor de Wilde en een Viool concert met Willem Knikker als solisten. Electrische Stofzuiger. De alleen ver tegenwoordiging van een geheel nieuwe ma chine is opgedragen aan den heer A. Kruüff, Kruisweg 13. Het is de Amerikaansche electrische stof- zuigmachine „Cleveland". Met deze machine zuigt men met weinig eleotrischen stroom de stof uit kleedën, gordijnen, enz. Het reinigt verder het 'geheele meubilair. Het apparaat is zoo gemaakt dat het zonder gevaar overal kan worden aangepakt. Niet alleen' kan men deze op het terrein van hygiëne, zeer nuttige machine koopen, maar men kan haar ook hu ren. waartoe het apparaat per auto wordt ge bracht en gehaald. De prijs is uiterst goed koop, zooals uit de advertentie blijkt. Velen zullen zeer zeker een proef nemen met dit nieuwe systeem. Nog een nieuwe VleeschhouweriJ In de Tet terodestraat No. 48. De heer K. Jongert, (fa. J. P. Daudeij) heeft van zijn reeds jaren gevestigde zaak aan de Krocht een filiaal ge opend in de Tetterodestraat. Vertrek laatste Auto-Bus van Zandvoort 12.50 De zaak die Donderdag j.l. is geopend, ziet er keurig verzorgd uit. Een groote voorraad van prima worst en vleeschwaren is ook daar voorhanden. Om een indruk te krijgen dat de eigenaar met zijn tijd weet mede te gaan, ga men maar eens een kijkje nemen, voor de rijk voorziene winkelétalage. ONTVANGEN BOEKEN. Menschenwegen. Uit de aanteekeningen van een vagebond door Waldemar Bonsels. Uit het Duitsch vertaald door Johanna Groneman. (Uitgave „Patria", Amersfoort). Waldeman Bonsels, door zijn „Biene Maja" en „Indienfahrt" reeds ook ten onzent alge meen bekend, behoort tot de schrijvers, van wier werk een weldadigen invlped uitgaat. Naar algemeen gevoelen is Bonsels echter op den verkeerden weg gekomen, nu hij aan zijnj vertellingen een al te zwaarwichtig karakter geeft. Hierdoor derft zijn laatste arbeid de aan trekkelijkheid van het jonge en' frissche, dat zijn eerste pennevruchten. sierde. Toch blijft er ook in Menschenwegen genoeg over om dit boek onder de aanbevelenswaardige lec tuur te rangschikken. Men neme, vooraf ge waarschuwd, de wel eens wat bombastische „diepzinnigheid" dan maar niet al te ernstig op. Twee vrouwen, roman doorCamlIle Lernon- nier, vertaald door Hélène Swarth (uitg. J. M. Meulenhoff, Amsterdam 1922.) Een boek, waarvan onze dichteres Hélène Swarth de vertaling op zich neemt, moet wel de moeite waard zijn. Inderdaad vormt dit gruwelijk relaas van in eigen strikken verwar de liefde boeiende lectuur; de Waalsche ro mancier weet de botsingen1 in het menschen- hart en tusschen menschenlevens aanschouwe lijk te maken als onvermijdelijke natuurnood- wendigheden, die alleen de sterke ziel en het diepe inzicht ongebroken leert aanvaarden. Op den Drempel vol Geheimen, roman door Anna van GoghKaulbach. Twee deelen. (Amsterdam Em. Querido 1922). ,,'t Is alles zoo vreemdzoo moeilijk", zei ze stil. „Ik begrijp 't nog niet Groot kinderleed brengt het half-bewust gade slaan van de liefdesverhoudingen tusschen volwassenen, vooral als die volwassenen de ouders zijn. Hier is het de moeder van Cor, die hertrouwt met een minziek man, en daar na een nieuw kindje krijgt. Als Cor tot jong meisje opgroeit, bemerkt zij ongeoorloofde be trekkingen zoowel van moeder's zijde als van den kant van haar stiefvader. Zij heeft geen gelegenheid haar smart jegens iemand te uiten en in haar tobberijen bij niemand opheldering te vragen. Haar goedbedoeld meelijden en haar goedbedoelde hulp berokkenen haar niets anders dan vermeerdering van leed. Ten slotte is hetzelfmoord? Neen, ge lukkig loopt alles goed af! Geen zelfmoord, maar tenslotte is het Theo, haar jonge vriend, bij wien ze troost en verlossing vindt. Het boek is goed geschreven, al dunkt ons de zielkundige grondslag niet overal even sterk. C. Suze la ChapetleRoobol. Moeder en Dochter 2 dln. van Holkema Warendorf, A'dam. Mevr. la ChapelleRoobol geeft ons in bo venstaand boek een aandoenlijk verhaal van een meisje uit een arbeidersgezin, dat ver leid wordt door een wissellooper, die, na zijn patroon te hebben opgelicht, met de Noorder zon vertrekt en zijn meisje Juul achterlaat met haar leed en een aanstaand moederschap. De liefde van haar moeder jegens haar is echter te groot, dan dat deze haar zou verstooten en zoodoende blijft zij bij haar moeder wonen', en wordt hier haar kindje geboren. Zorgvuldig waakt zij er voor haar kind An nie geheeten haar vader te noemen; de wreed heid van haar speelmakkertjes verwijt het kleine kind echter, dat het „geen vader heeft". Op een leeftijd gekomen, wilde haar moeder haar niet naar het atelier doen, en komt zij zoodoende in een dienst in den Haag. De verleiding geen weerstand kunnende bie den, gaat zij 't slechte pad op; de aard van den vader kan zich in 't kind niet verloo chenen. Hoewel zij haar leven liever voor haar moeder wil verbergen, komt deze toch eindelijk te weten, dat zij door een ouden heer op een kamer is gezet. Dit bericht kostte Je moeder het leven. Hoewel de pgrjppen weinig belangwek kend zijn, is het 'geheel eenvoudig, zonder op smuk verhaald, en zal door ieder met graag te worden gelezen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 5