Emser-Pastilles a{" „BRONSTEE" BOUCKAERT Co. Plaatselijk Nieuws. MAISON HETTY, Groote Houtstraat 126, Telef. 1760, HAARLEM HANDSCHOENEN, SOKKEN EN KOUSEN WOLLEN EN ZIJDEN SHAWLS den Voorzitter tot de orde geroepen. De heer v. K e s s e 1 protesteert dat hij niet mag aanroeren wat reeds door twee leden is gezegd en ziet daarna van het woord De heer Laan zou gaarne zien dat in den vervolge het rapport van de Fin. Com missie weder aan de raadsleden zal worden verstrekt. De Voorzitter dankt voor de woorden van hulde, door de verschillende sprekers tot het college van B. en W. gericht. Het late verschijnen van de begrooting lag aan de herhaalde beraadslagingen met de Fin. Commissie, om de noodige zuinigheid te be werkstelligen en toont aan dat het rapport van de Fin. Commissie feitelijk reeds in de concept-begrooting is verwerkt. Was dit niet gedaan dan was de begrooting veel eerder verschenen en moesten de correcties in deze zitting wbrden aangebracht. I Nu komt de artikelsgewijze behandeling der begrooting aan de orde. Allereerst de Ontvangsten. Bij art. 8 merkt de Voorzitter op, dat er nog geen aanleiding bestaat, om den prijs van het water te verlagen. De heeren Noorman en Schulz bepleiten toch een verlaging van den water- prijs, omdat er winst gemaakt is. Het is in het belang der ingezetenen, dat er geen winst op het waterleidingsbedrijf gemaakt wordt. De heer B i s p i n c k toont aan dat het noodzakelijk is dat bü de waterleiding een flinke reserve aanwezig is. Men kan anders met zoo'n riscant bedrijf voor groote moei lijkheden komen te staan. De heer Schulz is niet tegen een re serve, want dat acht hij geen winst. Als er evenwel, niettegenstaande die reserve, toch nog een winst gemaakt wordt, dan moet de prijs toch verlaagd worden. Bij post 18, belasting op vermakelijkheden, merkt de heer Laan op, dat wij hier een bioscooponderneming hebben gekregen en ver volgens dat het weer toelaten van wedren nen op Woestduin een groote bron van inkom sten en een aantrekkelijkheid voor de gemeen te zou wezen. Hij meende, dat men het nog wel eens zou kunnen probeeren; overal en bij alles in de wereld wordt gegokt, zegt spr. De Voorzitter zeigt dat de Raad hier niets mede te maken heeft. De uitvoering der Zondagswet berust bij B. en W. Wat de bioscoop betreft, dit was een proefneming, welke niet geslaagd is. Vervolgens belooft de Voorzitter dat in de volgende raadszitting meerdere gegevens zul len worden verstrekt over de ontvangsten der gaslevering. Dit naar aanleiding van eenige klachten. Voor de gronden aan den Zeeweg wordt be sloten inplaats van een memoriepost, een bedrag van f 1.000.000op de begrooting te plaatsen. De heer Noorman heeft sterk den indruk, dat de gemeente veel bijlegt op het grondbedrijf; hij vraagt voortaan elk jaar een financieel overzicht, omdat de Raad thans In het geheel niet weet, hoe -groot de verliespost te. De heer Laan ligt toe dat alles nauw keurig is geboekt en men dus direct een over zicht heeft, doch geeft toe dat ook daarom een overzicht zonder bezwaar kan worden verstrekt. De inkomsten zijn hiermede pesproken en komen thans de Uitgaven aan de orde. Bij post 71 stelt de heer de Roo van Alderwerelt voor het precentiegeld van de leden van den Raad te verlagen, het welk door den heer Laan wordt ondersteund, In verband met de nieuwe 4-jarige periode zijn de heeren v. Kessel, Schulz en Noorman daar niet voor te vinden en bij stemming blijkt dat deze heeren in hun meening blijven vol harden. De rest stemt voor verlaging van f 6.op f 5.per zitting. Bij punt 72 meent de heer de Roe van Alderwerelt dat de nog te be noemen ambtenaar wel achterwege kan blij ven. Hiermede bedoelt spreker niet dat er thans wordt geluierd doch met een weinigje goeden wil zal men nog wel wat harder wil len werken. Behoudens de broekjes gevoelt men wel dat harder werken, intensiever wer ken, noodig is. De heer v. Kessel meent dat men verstandig doet door zoo mogelijk geen amb tenaar te benoemen. Toen bij Publ. Werken een teekenaar noodig was en men zich abso luut niet zonder deze kon redden is door ons zoolang gepraat tot het wel kon. Indien wij nu voetstoots een ambtenaar aanstellen dan ma ken wij een scheeve verhouding. De heer Noorman meent te weten dat door een andere werkverdeeling nog wel wat kan worden gedaan. Op het belastingkan- MODELMELK KARNEMELK YOGHURT HEEMSTEDE - TELEF. 28055 VAN 9 - 12 EN 2 - 5.30 UUR toor is het thans zoo druk niet. De heer Laan vindt het .ontzettend moeilijk om een beslissing te nemen. Spreker heeft vernomen dat de boel in de war loopt. Wethouder de Waal Malefijt vreest dat de ambtenaren het niet vol kun nen houden. Tot in den nacht wordt door hen gewerkt. De heer Schulz zou toch nog willen wachten met het aanstellen en ondersteunt het voorstel Noorman. Ook de heer v. Nederhasselt wil dien kant uit. Het was hem werkelijk ont gaan dat op het belastingkantoor iemand over compleet kon zijn. De heer v. Kessel heeft niet den in druk dat men zich overwerkt. Spreker noemt een geval waaruit meer blijkt dat men om werk verlegen is. Begint U nu eens, zegt spr. tot den Voor zitter imet het iopheffen van alle mogelijke bij baantjes, door de ambtenaren, begint U daar nu eens mee. De Voorzitter ligt nogmaals toe dat het beslist noodzakelijk is wat men den Raad vraagt. Echter de raad moet zich maar uitspreken. Ten slotte wordt besloten deze post pro memorie te handhaven en eerst nog eens de mogelijkheid te onderzoeken om zonder een nieuwen ambtenaar aan te stellen het werk op tijd klaar te krijgen. Bij punt 3 verzoekt de heer d e R o o van Alderwerelt voor het voltrek ken der huwelijken een belooning van f 7.50 inplaats van f 10.vast te stellen. De Raad gaat hiermede accoord. Bij post 78 maakt de heer v. K e s s e 1 bezwaar om f 1000.te noteeren voor het schoonhouden der secretarie. De post wordt echter toegestaan. Bij post 84 verzoekt de heer Hogenbirk om de aanplakkers maar op te doeken en dit te laten verrichten door eigen personeel. Begin daar maar niet aan 'zegt de heer Noorman dan kost het nog veel meer. Wordt niet aan begonnen. Post 94, bezoldiging deurwaarder en klerk bij de belastingen, maakt eon punt van be spreking uit, doch wordt niet verlaagd. Bij de posten 102 en 103 meent de heer d e Roo v. Alderwerelt dat hier nu eens kan worden bezuinigd. De heer Hog enbirk zou gaarne zien dat voor den arbeider v. Gulik geen nieuwe werd in de plaats gesteld. De heer Laan verzoekt bezuiniging bij de kleeding voor de ambtenaren. De heer de Roo v. Alderwerelt wijst op het hooge bedrag voor wegen en voetpaden n.l. f 90.000.voor 1923 tegen over f 55.000.in 1921. Die f 10.000.voor teer wil spr. maar vast schrappen, spr. noemt dan alle geteerde we gen op waarvan alleen de Donkerelaan nog goed begaanbaar is. De heer Hogenbirk wijst op het bedrag van f 18.000 voor losse arbeiders. Bij Publieke Werken vernam spr. dat deze post is bedoeld voor onderhoud van verschillende wegen, te verwerken door werkeloozen. Deze post had spr. echter gaarne duidelijker zien omschreven. De heer Schulz waarschuwt tegen al te duidelijke omschrijving, daar dan de be woners van de genoemde wegen meenen recht te hebben op verbetering van den genoemden weg of straat. Men heeft nu meer vrijheid van handelen. De heer v. Kessel kan niet nalaten er zijn tevredenheid over uit te drukken dat naast zijn stem ook die van den heer de Roo is gekomen tegen onze asphaltwegen. De heer Hogenbirk zegt ook wel iets van meening veranderd te zijn omtrent die teer doch is er toch niet voor te vinden om die post te schrappen. De heer Schulz wil ook eens wat zeggen over die teerwegen. Spreker meent, dat wat de Kennemerweg betreft deze geen afwatering genoeg heeft. De Donkerelaan is echter tamelijk goed. Spreker zou door willen gaan met proeven te nemen, desnoods met kleine gedeelten. De heer B i s p i n c k heeft al die wegen eens afgelooen na de vorige raadszitting, doch bevond dat de wegen goed waren. De heer de Roo van Alder werelt verklaart respect te hebben voor de prestaties van den heer Bispinck. Wie ech ter beweert dat Mollaan, Kennemerweg en meer andere wegen goed zijn die is de plank mis. De Wethouder de Waal Malefijt antwoordt de verschillende sprekers. Die teer- geschiedenis is gewoonweg een proefneming. Laat men de critiek- toch niet al te scherp stellen. Het stukje Aerdenhoutslaan wordt nu be straat en alleen aan steenen wordt een bedrag van f 12.000besteed. De Wethouder bevestigt de bewering van den héér Schulz dat als we' achter die 90.000 nog een nulletje plaatsen de wegen dan prachtig in orde kunnen komen. De Wethouder beëindigt zijn rede met de me- dedeeling dat als een weg minstens tweemaal afgeteerd wordt, dus meer afgedekt wordt, de geteerde weg zeer zeker zal voldoen. De Voorzitter deelt mede dat die teerwegen een gevolg zijn van de ontzettende bezuinigingen, dat moet men toch vooral niet uit het oog verliezen. De heer Schulz wijst in dit verband nog op de Donkerelaan, die de gemeente maar f 400.heeft gekost en toch tamelijk goed is. Een procédé als waarvan de heer de Roo sprak komt op f 11.per M2. en is voor onze gemeente niet doenbaar. Post 105, wandelplaatsen en plantsoenen wil men gaarne wat besnoeien doch B. en W. verklaren dat f 25.000al veel te weinig is en we mogen onze handjes heel stijfjes dicht knijpen zegt de heer deWaal M ale- f ij t, indien wij met dit bedrag rondkomen. De heer Noorman wil de boschwer kers Aartsen en v. Ooyen geheel bij de plant soenen onder brengen en niet, zooals thans, half bij de politie. De Voorzitter antwoordt dat zulks niet mogelijk is. In den zomer doen zij alleen politiediensten en in den winter zijn zij plantsoenarbeiders. De heer Schulz meent dat zij beiden wel tegelijk kunnen zijn. Het wekt juist hun verantwoordelijkheidsgevoel op indien zij èn voor bewaking èn voor schoonhouden aange steld zijn. De meerderheid is er voor de toestand te laten zooals deze thans is Post 109, /diepen en schoonhouden van grachten en slooten waarvoor f 1500.is uit getrokken, wil de heer Hogenbirk maar afvoeren daar dit een verkapte toevoeging is aan de f 25000.voor plantsoenen, enz. B. en W. geven dit toe doch verklaren dat afvoeren niet mogelijk is. Men is al zoo zui nig. Bü post 112, kosten van stofbestnjding, is de heer Laan de kluts kwut. Spr. meent dat nu er een kaptaaltje is uitgetrokken voor teer deze f 5000.wel kunnen worden ge schrapt. Met een bedrag van f 10.000- aan teer kan men al onze wegen wel besmeren. Het voldoet bovendien uitstekend. De Voorzitter geeft het laatste toe. In Bussum en Hilversum doet men dat ook. De heer Noorman wil deze post toch behouden doch is voor verlaging. De heer Schulz zegt dat men dan de ^financiëele commissie wel kan uitschakelen. De raming was f 10.000, door bespreking van de financiëele commissie met B. en W. is er f 5000.van gemaakt en thans wil men nog eens gaan besnoeien. Met 7 tegen 6 stemmen bluft de post be houden. De kosten 119 enl20, jaarwedden van den commissaris, en de agenten van politie onder gaan een langdurige bespreking. De heer v. Kessel zegt dat aan den raad is beloofd dat de benoeming van een commissaris geen financiëele gevolgen zou hebben, doch thans blijkt toch van wel. Nu zitten we met de gebakken peren. Pardon zegt de Voorzitter onze Commissaris is geen gebakken peer! (Vrolijkheid.) De heer de Roo v. Alderwerelt vindt het bedrag voor de politie ontzettend hoog. f 100.000voor een gemeente als de onze, met ruim 10.000 inwoners (waarbü nog inbegrepen het Prov. Ziekenhuis. Red.) De heer Bornwater is er ook sterk voor dat op die post wordt bezuinigd. Het aantal agenten zou spr. gaarne terug gebracht zien tot 24 met 4 hoofdagenten. De heer Schulz raadt aan tot voor zichtigheid. Spr. heeft zich laten inlichten door den Commissaris en deze heeft hem kun nen overtuigen dat verdere inkrimping mo menteel niet best mogelük is zonder den dienst geheel te ontwrichten. De Voorzitter antwoordt de spre kers en belooft de uiterste zuinigheid'. De op heffing van den politiepost te Bloemendaal en het Bureau te Overveen en het tot centraal bureau inrichten van de woning van mej. Zoethout is daar al een gevolg van. Meerdere bezuiniging is niet mogelijk. De heer Laan vindt de post ook ont zettend hoog doch zet uiteen dat ook vol gens hem niet kan worden bezuinigd. De heer Hogenbirk zou een' weg wil len kiezen b.v. om hier vast te leggen dat de politie met den Commissaris zal overleggen of nog verdere versobering mogelük is. De Voorzitter beloofd den Raad bij eventueele vacatures eerst met den Raad te zullen overleggen. De heer Teding v. Berkhout meent nog even te moeten zeggen dat het aan tal agenten niet moet worden berekend naar het aantal ingezetenen, doch naar het aantal niet-ingezetenen. De heer Noorman vraagt naar de mo- gelijheid om de politiepost in Overveen zoo te verbouwen dat de woning van mej. Zoet- hut kan behouden blijven. Dat zou toch een flinke besparing geven. Ons tarief voor Verhuur-Auiomoblelen is zeer billijk. Onze wagens zijn hygiënisch en niet duurder als taxi's. Luxe Auto- en Verhuurinrichting Rozenstr. 8en9, HAARLEM, Tel. 588 De Voorzitter antwoordt dat om verschillende redenen de woning van mej. Zoethout noodzakelijk tot politiebureau moet worden ingericht. Ook is de afstand naar Overveen te ver indien Bloemendaal wordt opgeheven. De heer Hogenbirk zou liever de oude plaats willen behouden en dan b.v. de post Aerdenhout ook onder brengen onder Overveen. De heer Schulz vindt ook het afstands- verschil van geen belang doch deelt mede wat door den Commissaris is medegedeeld over de eischen van de nieuwe strafwet, o.a. dat cel len verlicht en verwarmd moeten worden. Daarvoor en ook daarvoor alleen is spreker gezwicht De Voorzitter vindt ook de plaats niet zoo heel erg geschikt en kan er wel ge noegen mee nemen dat nog eens wordt on derzocht in hoeverre de woning van mej. Zoethout zal worden gebruikt of een andere plaats zal worden aangewezen. Aldus besloten. Post 136. Kosten voor de burgerwacht. De heer Noorman meent als men op een post kan bezuinigen het toch wel deze post moet zijn. Spr. wil deze post geheel schrap pen. De heer Schulz wijst er op dat de Burgerwacht in 1921 heeft gekregen f 838. in 1922 f 1900.in 1923 wordt f 2650voor gesteld. Waar over de politie wordt geklaagd over het ontzettend hooge cijfer n.l. f 100.000 acht spr. afschaffing gewenscht. De heer v. Nederhasselt tracht aan te toonen dat er feitelijk ook op deze post bezuinigd wordt De heer Schulz zegt dat als wij met deze bezuiniging doorgaan de Burgerwacht binnen een paar jaar een subsidie krijgt van f 5000.Zulk een bezuiniging wenscht spre ker niet. De stemming wijst aan dat behalve de hee ren Schulz en Noorman alle leden voor be houd van dezen post zün. Bü post 139, kosten wegens het ophalen van haardasch en vuilnis, stelt de heer de Roo v. Alderwerelt voor het motorisch bedrijf nog meer door te voeren. In Amsterdam zijn zeer gecompliseerde machines in gebruik voor de straatreiniging en tegelijk voor de rio- leering. De heer Bispinck zegt de vader te zijn van het motorisch bedrijf en „Waar jij al niet de vader van ben, roept een der raadsleden" wat een uitbundige vroo- lijkheid veroorzaakte. De heer Bispinck waarschuwt tegen het verder doorvoeren van een motorisch be- drü'f. Machines welke slechts gedeelten van een' dag gebruikt kunnen worden zijn te duur. In Amsterdam gaat dat beter. Bovendien wijzen de resultaten aan om zeer voorzichtig te zün. De heer de Roo trekt daarna zijn voor stel in. Zie vervolg in het 2e blad. BLOEMENDAAL. Bloemendaalsche G. V. De B. G. Vers hebben verleden Zondag hun laatste afstands- marsch afgelegd. De elf dames die in aanmerking kwamen voor een speldje van 't Gewest Noord-Holland, legden vier marschen af, n.l.: Eén van 15 K.M. binnen 3 uur; twee van 20 K.M. binnen 4 uur en één van 35 K.M. binnen 5 uur. De twaalf heeren, die in aanmerking komen voor het speldje, legden vüf marschen af n.l: twee van 25 K.M. binnen 43/« uur, twee van 30 K.M. binnen 5'/a uur en é^n van 35 K.M. binnen 6'/a uur. Om een denkbeeld te geven van den afstand, zij nog even de grootste route vermeld. Om 6 uur vertrok men van Bloemendaal en ging langs Kleverlaan, Schoterweg, Vergierdeweg, Slaperdijk, Santpoort, Velsen, Beverwijk, Cas- tricum, Heilo, Alkmaar tot het station, waar de 12 tippelaars even vóór half één arriveer den. De vereeniging ontvangt nu twee diploma's en iedere deelnemer(ster) een speldje. De echte worden alléén in aluminium kokertjes ver kocht. Prüs per aluminium kokertje f 0.75.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2