TWEEDE BLAD „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 9 December '22. Gemeentebestuur. Plaatselijk (Nieuws. J. G. W. v. d. POL Jr. Timmerman - Metselaar - Aannemer No. 49. (Vervolg). De heeren Hogenbirk en Laan achten het bedrag, uitgetrokken voor de school- schoonmaaksters te hoog. De eerste meent, dat net schoonmaken der school zeer wel aan den concierge kon worden opgedragen. Wethouder De Waal Malefijt antwoordt, dat de concierges der openbare scholen den achturigen arbeidsdag hebben, vol gens het besluit van den Raad. Na eenige bespreking wordt de post met i 500 verlaagd. De lieer Hogenbirk deelt hierna mede, dat de post „vergoeding aan school besturen ingevolge art. 100 der L. O. Wet 1920", ad f 3000 kan vervallen, in verband met de vermindering van het aantal leerlingen der Christelijke M. U, L. O.-school, tengevolge waarvan de jaarwedden, waarvoor de uitkee- ring was bedoeld, door het Rijk worden ver goed. Dienovereenkomstig wordt besloten. Bij post 177, onderstand van behoeftigen, bepleit de heer Noorman plaatsing op de begrooting van een post voor steun aan werkloozen. Met de gemeentelijke werkver schaffing bereikt men niet alle werkloozen, want er zijn er verschillende, zooals b.v. kan toorbedienden, die men toch niet kan laten spitten. De bedoeling van spr. is: een fonds voor de werkloosheidscommissie te verkrijgen, waar uit die commissie in bepaalde gevallen steun kan geven. Lr ontspint zich hierna een gedachtenwisse- ling over de manier van steunverleening, waar van het resultaat is, dat de commissie voor de werkverschatling aan B. en W. een regeling zullen voorleggen en het college die gevallen ter kennis zal brengen, waarin onmiddellijke steun noodig is. Besloten wordt voorts den post te splitsen en voor onderstand aan behoeftigen uit te trekken f 1000 en voor steun aan werkloozen f 2500. De heer Hogenbirk zou het loon der tewerkgestelde werkloozen willen terug gebracht zien tot f 26 per week als maximum. De heer Noorman ontraadt dit. Wethouder v. Nederhasselt zou een regeling wenschen, waarbij rekening wordt gehouden met groote gezinnen door de betref fende werkloozen b.v. 10 dagen in de 14 dagen te laten werken. (Thans worden allen om de andere week, een week te werk gesteld.) De heer Hogenbirk stelt nog voor het maximum voor de ongehuwden op f 18 te stellen. Ten slotte wordt besloten het loon voor de gehuwden op f 4.50 en voor de ongehuw den op f 3 per dag te bepalen. De heer v. Ketel stemde tegen en de lïêer Noorman blanco. Bij post 201, subsidiën aan vereenigingen, stelt de heer v. K e s s e 1 voor wederom f 300 op de begrooting te brengen voor sub sidie aan de Vereeniging voor Volkstuinen. De heer Noorman ondersteunt dit. Besloten wordt het subsidie wederom te verleenen. Voorts wordt op voorstel van den heer Hogenbirk besloten de bijdragen aan de R.K. bewaarschool te Overveen en de bewaarschool der Borski-Sillemstichting te brengen van f 8 op f 10. De heer Noorman stelt voor aan de Haariemsche Orkestvereeniging wederom f 2500 subsidie te geven en niet, zooals thans wordt voorgesteld, f 400. De heer B i s p i n c k deelt mede, dat de vereeniging bezig is zich een verplaats bare tent aan te schaffen, waardoor zij in staat zal worden gesteld ook in deze gemeen te concerten te geven. Spr. zou de subsidie willen verhoogen, mits de vereeniging dan eenige concerten in deze gemeente geeft. De heer Hogenbirk vindt f 400 ook te laag en stelt voor f 1500 subsidie te geven. De heer Laan zou de vereeniging willen verzoeken in deze gemeente 3 concerten te geven voor f 1500. Mocht blijken dat de con certen groote belangstelling trekken, dan kan men het later verhoogen. De heer B ij v o e t: Dan zouden wij een blijk van naastenliefde geven aan Haarlem! De heer Noorman wil het aantal con certen op 5 bepalen en dan het subsidie op f 2500. Dit wordt verworpen, waarna besloten wordt het subsidie op f 1500 te bepalen. De heer de Roo v. A ld e r w e relt stelt voor den post vacantie-gelden voor amb tenaren, ad f 4700, van de begrooting te schrap, pen. De Voorzitter zegt ook tegen eet» vacantic-toeslag te zijn, welke hij een verkapt* loonsverhooging acht. De heer B i s p i n c k kan zich met lit voorstel vereenigen. De heer S c h u 1 z wil er niet aan gaan tornen, te meer niet daar de betrokkenen er zich niet over hebben kunnen uitspreker.. De heer Noorman onderschrijft dit even als de heer v. K e s s e 1. De laatr ",e wijst er op, dat de voorzitter van de fommissie voor overleg in Haarfem, die tevens wethou der van financiën is, zelf de betrokkenen heeft udtgenoodigd zich over deze kf/estie uit te spreken. Na nog eenige besprekingen wordt besloten den post pro memorie uit te .rekken en in- tusschen het advies der commissie voor ge organiseerd overleg over dezf kwestie te vra gen. Besloten wordt voorts otn ook over de rij wieltoelage aan gemeente-ambtenaren het ad vies der commissie voor overleg te vragen en op de 21en December te houden raadsvergade ring aangaande dezen post een beslissing te nemen. Bij post 215 „Kosten rechtkundige adviezen ter bestrijding der annexatie-plannen ad f 500" deelt de Voorzitter mede, dat over 1922 bij suppletoire begrooting nog een vrij aanzienlijk bedrag zal moeten worden uitge trokken, ter bestrijding van genoemde kosten. Bij het einde der begrooting dringt de heer v. K e s s e 1 er op aan een volgend jaar de begrooting in afdeelingen te doen behande len en daarvan.een schriftelijk verslag aan B. en W. te zenden. Daardoor zullen de raads leden beter op de hoogte komen, en zal de be handeling der begrooting vlotter geschieden. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit gaarne in overweging zullen nemen. Hierna wordt de begrooting met algemeene stemmen goedgekeurd. Hierna sluiting. BLOEMENDAAL. De Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeeling BloemendaalVelsen zal op Dinsdag 12 December 1922 des avonds om 8 uur, in Hotel „Rusthoek" te Bloemendaal een ledenvergadering houden. De agenda luidt: Voordracht met lichtbeelden van den heer A. J. v. Laren, hortulanus te Amsterdam, over: „Vaste planten en hare toepassing in den tuin". Maandagavond tegen half zeven gingen door ons dorp St. Nicolaas en Zwarte Piet. Zij liepen den kant van Hotel Vreeburg uit, waar zij verwacht werden. In de groote zaal van het hotel hadden zich een groot aantal kinderen vereenigd, die vol verwachting de komst van St. Nicolaas afwachtten. Verder- waren daar onze welbekende Kindervriend Oom Jacob met zijn trouwen helper, die de tooverlantaarn in orde brachten. Daar trad de Sint met zijn knecht de zaal binnen. Geestdriftig juichte het jonge volkje de Spaansche gasten toe. Aan het gejuich kwam geen einde en Oom Jacob had moeite om zich verstaanbaar te maken. Nadat het ein delijk rustig was geworden, had oom Jacob gelegenheid den Sint te verwelkomen. Na de officieele ontvangst werden hem eenige lie deren toegezongen, hetgeen de Sint zeer aan genaam vond en zwarte Piet van genoegen nog zwarter deed worden. Hierna nam oom Jacob het woord en vertelde van St. Nicolaas die bij To en Wim op bezoek kwam. Door de uitstekend gekleurde lantaarnplaatjes werd het verhaal van het begin tot het eind met aan dacht gevolgd. Evenzoo was dit het geval met „De Trouwe Hond", waarbij de jeugd een goeden indruk kreeg van het werk dat de St. Bernardshonden doen op de besneeuwde ber gen met behulp van de monnikken. Verder werd er vertoond en verteld van het moedige meisje van Gulliver, en het bekende verhaal van Robinson Crusoë. De verteller was weer goed op dreef en werd na ieder verhaal met een welverdiend applaus beloond. Ter afwis seling werden liedjes gezongen en door den bisschop prentenboeken rondgedeeld. Toen kwam de verloting van de mooie pop, die eenige dagen tentoongesteld is geweest en waar vele kinderoogen een begeerigen blik naar hadden geslagen. De pop werd gewon nen door Suze Sweers, die begrijpelijkerwijze dol gelukkig met haar geschenk was. Oom Jacob is er wederom volkomen in geslaagd den kinderen een allerprettigsten avond te be zorgen, die nog lang in \hun geheugen zal blijven. Oom Jacob, uw Bloemendaalsche neefjes en nichtjes roepen U een tot weer ziens toe. Door den heer Tinholt uitgenoodigd hebben we het St. Nicolaasfeest op de Gemeente school in zijn geheel kunnen bijwonen. Daar alles uitstekend georganiseerd was liep het feest prachtig van stapel. Dinsdagmiddag om 1.50 uur, arriveerde aan het Bloemendaalsche station St. Nicolaas met zijn knecht. Op het perron werd de Sint ver welkomd door den heer Tinholt, hoofd der Gemeenteschool. Toen de groote kindervriend aan den ingang van het station verscheen, ging er uit de wachtende jeugd een luid hoe ra op, dat de Sint beantwoordde door zijn vriendjes en vriendinnetjes met de hand toe te wuiven. Nadat de bisschop zijn schimmel had bestegen reed hij, omringd door de jeugd, naar het schoolgebouw Daar wachtte hem een groote verrassing. In het gymnastieklokaal waren bijeen de leerlingen van alle klassen, het onderwijzend personeel en vele ouders van kinderen. Het lokaal had zijn gewoon aan zien verloren en was voor dit feest keurig ver sierd. Langs ramen en muur hingen fraaie kleeden. Midden in de zaal was een groote troon aangebracht eveneens bekleed en be hangen met kleeden en Perzische tapijten. Boven de zetel, waar de Bisschop moest plaats nemen was een hemel aangebracht, die van binnen verlicht werd. Verder was de troon versierd met planten en eenige gekleur de lampions. Een vorstentroon kon niet mooier zijn. Toen de eerbiedwaardige grijsaard de feest zaal naderde, werd gezamenlijk een welkomst lied gezongen. Nadat de Sint zijn zetel op de verlichte troon had ingenomen en de lichten in de zaal gedooid waren, traden twee kleine meisjes naar voren, die den bisschop toe spraken en hem een bouquet overhandigden. De Sint was met dit geschenk zeer ingenomen, en dankte de geefstertjes daarvoor hartelijk, nierna had St. Nicolaas een gezellig onder houd met de kinderen. Velen moesten bij hem komen om een liedje te zingen of te decla- meeren. Verschillende waren er, die het er heel aardig afbrachten. üm half 4 verliet de Sint, terwijl de kinderen een lied zongen, het lokaal. Voor zijn vertrek echter, was er een photografie gemaakt met behulp van magnesiumlicht. Toen de kinderen alle weder in hun klassen hadden plaats ge nomen, kwam de Sint hen aldaar nog eens bezoeken om aan ieder kind een cadeautje te overhandigen. Voor ieder had hij een vriende lijk woord. In de 5de klas hield de Sint zich eveneens op en sprak de kinderen toe, zeggend altijd anderen goed te doen steeds om je zelf het laatst te denken. Wel iets om indruk op de kinderen te maken. Na alle klassen bezocht te hebben begaf de Sint zich naar het rijtuig dat buiten wachtte en iiem naar eenige zieke kinderen bracht, die niet op het feest tegenwoordig konden zijn. Dit Sint Nicolaasfeest zal den kinderen nog lang in het geheugen blijven. Ook de persoon St. Nicolaas die volkomen in zijn rol opging, zullen zij niet licht vergeten, daar hij heeft be wezen een ware kindervriend te zijn die weet met kinderen om te gaan. Ten slotte melden we nog dat de kleeden en tapijten waren afgestaan door de firma Ant. Cassee, alhier. Ook op de Gem. M. U L. O. school heeft St. Nicolaas een bezoek gebracht met twee zwarte knechts. Hij had zeker gerekend op een groot aantal ondeugende kinderen. We hebben echter geen berichten ontvangen over het medenemen van leerlingen. Onder klokge lui reed de Sint de speelplaats op en werd in de hal door het hoofd der school, den heer A. IJzerman ontvangen, terwijl de leerlingen, die zich eveneens aldaar hadden opgesteld den bisschop verwelkomden. Hierna was een ge- zelligsamenzijn in het gymnastieklokaal waar de Sint veel te vertellen had. Voordat St. Ni colaas weg reed ging hij de klassen door om het werk der kinderen in oogenschouw te nemen. Van hier kan ook niets anders gezegd wor den, dan dat het een welgeslaagd St. Nicolaas feest was. St. Nicol'aasavond in het Prov. Ziekenhuis. We konden er ons Woensdagavond van overtuigen dat het personeel van het Nieuwe gedeelte (mannen) hun patiënten uitstekend kunnen amuseeren. Er heeft zich n.l. een too- neelclubje opgericht, welke zich ten doel stelt uitsluitend feestavonden te organiseeren voor de patiënten van het Nieuwe gedeelte. Woensdagavond gaf het haar eerste uitvoe ring, met welwillende medewerking van Maupie Staal. Het programma was uitstekend verzorgd. Wat Maupie Staal aangaat, zijn spel was als altijd subliem, Wat de leden van de Tooneelvereenjging betreft, zij hebben meer dan hun best ge daan en gaven werkelijk heel aardig spel. In het bijzonder dient genoemd te worden Rosalie de dienstbode in Hoog bezoek. Ze was een echt slordige onverschillige meid, maar die toch van de spannende oogenblikken welke mijnheer en mevrouw Bol doorleven als het „Hoog bezoek" belt handig gebruik weet te maken om haar wenschen vervuld te zien. Heel gqed spel gaf ook mevrouw Bol. Mijn heer Bol zal o.i. in een ingewikkelder rol beter tot zijn recht komen. De clou van den avond „Sinterklaas" werd welkom geheeten door den regisseur der too- neelvereeniging. Daarna hield de oude bisschop een toespraak, waarna hij bijgestaan door zwarte Piet, versnaperingen uitdeelde. Ook in de Pauze werden aan de patiënten verschillende versnaperingen verstrekt. De voorzitter der tooneelvereeniging dankte na afloop de aanwezigen voor hun rustig en geduldig aanhooren van het geen dien avond gegeven werd. We zijn ei* van overtuigd dat de patiënten dien avond werkelijk genoten hebben De tooneelvereeniging T. O. V. kan o.i. met tevredenheid terug zien op haar eerste tóo- neelavond. Bloemend, weg, Tel. 22315. SANTPOORT STATION OVERVEEN. Verleden week Woensdag is aan de Juii- analaan te Overveen een rijwiel uit een ga rage ontvreemd. Woensdag 1.1. is de dader zekere v. d. H. uit Haarlem door de politie alhier aangehouden die bekende den diefstal te hebben gepleegd; het rijwiel had hij in Haar lem in bewaring gegeven bij een rijwielhan delaar. Voor den eigenaar weer een buitenkansje. De Ned. Automobielenclub heeft het plan op gevat, ter gelegenheid van het 25-jarig re- geeringsjubileum van H. M. de Koningin, au toraces te organiseeren. Dezen zou,den dan plaats vinden op den Zeeweg, die door de club zeer geschikt geacht wordt. Proeven met goed resultaat zijn al genomen. Nu moet bij al de bochten van den weg voor de racewagens schuine hellingen aangebracht worden. Dit zou dan de automobielclub voor hun rekening ne men, terwijl de weg na afloop der wedstrij den in zijn ouden toestand teruggebracht zou worden. Eventueele onkosten zijn er voor de gemeente dus niet aan verbonden. Voor zoo ver we weten, heeft de gemeente nog niet geantwoord op het verzoek van de automo bielenclub om dezen weg voor dit doel te ge bruiken. Het lijkt ons onwaarschijnlijk dat de gemeente den Zeeweg voor automobielenwed strijden zal afstaan. In de 1ste plaats wordt de weg er niet beter van. In de 2de plaats zullen de toeschouwers, die natuurlijk niet zullen ontbreken geen rekening houden met de keurig aangelegde taluds en deze zeer ze ker aitrappen. Deze zouden dan weer opnieuw aangelegd moeten worden, zoodat de gemeen te er toch niet zonder onkosten- vanaf zou ko men. Ons lijkt de boulevard vanaf het einde van den Zeeweg tot aan de grens van Zand- voort beter geschikt voor dergelijke dingen. SANTPOORT. Onze burgemeester, de heer Rijkens heeft het eere-voorzitterschap aanvaard van de hier onlangs opgerichte Symphonie-Orkestvereeni- ging „Caecilia", directeur de heer A. Pusch. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) VIJVER DUIN EN DAAL. Geachte Redactie, Hoewel ik de deskundigheid op hydro-geo- logisch gebied van den heer P. Blankevoort Cz., gaarne wil respecteeren, wensch ik Zed. toch op te merken, dat, ten eerste, het reeds tientallen van jaren bekend is, dat de Haar lemmermeerpolder in belangrijke mate de groote wateronttrekker is van het bovengrondwater der geestgronden in de gemeenten Bloemen daal, Schoten, Heemstede, Bennebroek en Hil- legom. Ten tweede, dat de Haariemsche wa terleiding het water uit den vijver niet ont trekt, doch wel het voedingswater van dezen vijver gedeeltelijks onderschept en weghaalt. Ten derde, dat de Bloemendaalsche water leiding absoluut onschuldig is aan de onttrek king van het Duin en Daal vijverwater. Het project tot het waterdichtmaken van den vijver zal natuurlijk het wegzakken van het water doch bovendien het inzakken van het water beletten, wij verkrijgen dus een vijver met stilstaand water, uitstekend geschikt als groote badkuip voor de Bloemendaalsche jeugd ter bevordering van tuin lichamelijke opgroei en kunnen zoo nu en dan de Bloemen daalsche waterleiding (de waterdief?) gebrui ken voor het schoonspoelen en weder vullen. Als remedie voor verbetering geef ik in overweging de Haariemsche waterleiding te vragen de watervoorraad uit het hooge duin gebied niet te onttrekken en ter bevoegder plaatse te verzoeken o meen grooteren re genval, daar deze in de laatste vier jaar be neden normaal is gebleven. Hoogachtend, A. J. Stoel Jr. De droge vijver van Duin en Daal. Droog legging is nu eenmaal usance geworden in bij na alle landen en zoo ook met onzen vijver Duin en Daal, maar dat de Bloemendaalsche waterleiding daaraan schuld zou hebben zoo als beweerd wordt, neen. De Bloemendaalsche waterleiding heeft hare putten 40 meter diep liggen, een diepte waarvan men beweert dat het water van Duitschland naar zee afvloeit, zoodat dit ondergrondsch water niets te maken heeft met het bovengrondsch water. Iets anders zoudé zijn de Haariemsche wa terleiding die te ondiep ligt en al het boven grondsch water wegneemt, waardoor dan ook de Duinen elk jaar drooger komen te liggen. De vijver is indertijd ook zeer laag geweest en heb ik hun daarna tot aan het randje vol gezien. De twee laatste droge zomers en vooral dit bij uitstek droge voorjaar zijn dan ook de hoofdoorzaak. Overal is het water laag, zelfs de zoo uitgestrekte Loosdrechtsche plas sen hebben hiervan te lijden. Maar een andere kwestie is, moeten de ge meente en de ijsclub nu maar bij de pakken neer blijven zitten en afwachten of de natuur de vijver weer vult.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 5