VADERTJE LANGBEEN Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort I Fotografisch Atelier RÏPHF" Gr. Houtstraat 169 OUDEJAARSAVOND. Raadsoverzicht. CINEMA PALACE P. VAN DER STAD I BLOEHENDiiLSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 22003- Abonnement: Voor een half jaar 1.75 Redacteur: H. G. CANNEG1ETER. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.—, elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Bij deze berichten wij het geacht publiek, dat wij den heerM. Kokkelkoren te Overveen, hebben aangesteld als VERSLAGGEVER VOOR ONS BLAD voor Overveen en Aerdenhout. Tevens zal hij zich belasten met het in ont vangst nemen van advertenties, drukwerk enz. tiet adres is: M. KOKKELKOREN, Bloemendaalscheweg 285 OVERVEEN WINTERST1LTE. door J a c q. E. v. d. Waals De grond is wit, de nevel wit, De wolken, waar nog sneeuw in zit, Zijn wit, dat zacht vergrijzelt Het fijn getakt geboomte zit Met witten rijp beijseld. De wind houdt zich behoedzaam Stil, Dat niet het minste takgetril 't Kristallen kunstwerk breke, De klank zelfs van mijn schreden wil Zich in de sneeuw versteken. De grond is wit, de nevel wit, Wat zwijgend tooverland is dit? Wat hemel loop ik onder? Ik vouw de handen en aanbid Dit grootsche, stille wonder. Uit den Bundel „Nieuwe Verzen", G. F. C a 11 e n b a c h, 1909. Hoe zullen wij den uitgang van het jaar be kijken? Zullen wij weeklagen oveT hetgeen ging verloren om nimmer terug te keeren? Zullen wij ons verdiepen in vruchtelooze beschou wingen over hetgeen ons boven het hoofd hangt in de nieuwe toekomst? Het liefst wilde ik den Oudejaarsdag bekijken zooals een jonge dichteres den avond be schouwt. Oudejaar is immers met de gedachte aan avond hecht verbonden; het is de avond van 't jaar, deze oudejaarsavond. Gelijk iedere dag zijn avond heeft, bezit ook het jaar zijn avond, en deze avond van 't jaar heeft ook zijn eigen stemming? Zoo mooi beschrijft haar de dichteres»* in haar Avond-liedekens: Des avonds worden mijn gepeinzen Een hofke van geheimenis Waar bloemen naar het westen wijzen, Waar iedre vogel slapen is Des avonds wordt de wereld kleener En dichter alle ver verleen Die eenzaam zijn, worden alleener, En. die beminnen, méér bijeen. Des avonds weegt er op mijn zwijgen Die schoone, menschelijke pijn: De drang een innig woord te krijgen En zelf voor iemand lief te zijn. Is dit niet toepasselijk op den avond van het jaar? Vreemd en wonderbaar worden onze gepeinzen, wanneer de wisseling van komen en vergaan ons bewust wordt. Zoo klein is de wereld: wat zijn wij, schielijk stervende menschjes, die bier in een knus kringetje bij eenzitten, verdwijnend onder de machtige koe- pelen van het heelal! Onze voorvaderen, ons ouderhuis och, wat twintig, vijftig jaar verwijderd scheen, hoe dichtbij is het. Het is of ouders en grootouders met kleinkinderen en naneven tezamen wonen. De eenzame op Oudejaarsavond! Het gevoel van troostelooze verlatenheid, buitengesloten te zijn buiten het kringetje, dat thans, zich zijn broosheid bewust, bij elkaar hokt, tegen elkaar dringt. Het is inderdaad een schoone, menschelijke behoefte, zich verwant te weten, niet alleen behoeven te zijn in den donkeren avond, die de voorbode is van den alles verzwelgenden nacht. Schenken wij elkander, in deze laatste ure van 't jaar, een innig woord; we hebben allen wel iemand, om vanavond lief voor te zijn! Wat is het eigenaardige van de Oudejaars avondstemming? Luistert naar de dichteres: MODERNE HEEREN- EN DAMES-PORTRETTEN Daar ligt erbarmen in den avond, Een goedheid, die geen grenzen weet; Wie 's avonds geeft zijn hert, zijn handen, Vergeet zoo goed zijn eigen leed. Daar ligt vergiffenis in den avond O gij, die 'k 's morgens heb gehaat, Ik voel, dat gij, ter schemer-ure, Weer schoon door mijn gedachten gaat. En liefde ligt er in den avond, Zóóveel, dat ik den wreeden man, Die 't schoonste van mijn droom ontwijdde, Des avonds weer beminnen kan. Erbarmen, dit is de kern van de Oudejaars avondstemming. Erbarming en goedheid en ver giffenis en liefde. Men heeft Oudejaar wel den Grooten Ver zoendag genoemd. En terecht. Want op dezen avond verzoent zich, ten overstaan van de eeuwigheid en de eindeloosheid, de nietige inensch met zijn broeder. Het jaar is om. Het jaar is als een dag. De dag is om. De hoeveelste? Wij weten het niet, wij raken den tel kwijt; het gaat zoo snel! De dag is om; wij leggen ons te ruste om morgen een nieuwen dag te beginnen. Een nieuwen dag? Een nieuw jaar! Maar zijn niet duizend jaren bij God als één dag? Wij leggen ons te ruste. Tot morgen! Maar 't Is goed in 't eigen hert te kijken Nog even vóór het slapen gaan, Of ik van dageraad tot avond Geen enkel hart heb zeer gedaan: Of ik geen oogen heb doen schreien, Geen weemoed op een wezen lei; Of ik aan liefdelooze menschen Een woordeke van liefde zei. En vind ik, in het huis mijns herten, Dat ik één droefenis genas, Dat ik mijn armen heb gewonden Rondom een hoofd, dat eenzaam was Dan voel ik, op mijn jonge lippen, Die goedheid lijk een avond zoen 't Is goed, in 't eigen hert te kijken En zóó z'n oogen toe te doen". Dat is ons zelfonderzoek op Oudejaarsavond. Moge het geen zelfveroordeeling zijn! Alice Nahon: Op Zachte Vooizekens (De Ned. Boekhandel, Antwerpen 1921.) c. De laatste zitting van ons gemeentebestuur in het jaar 1922 zal heel veel menschen voor- loopig in het geheugen blijven. Het is een zitting geweest waar waarheden doch ook onwaarheden zijn gezegd. Zulks was ook in de vorige zitting het geval en men moet daar geen gewoonte van gaan maken, wel te verstaan van de onwaarheden. We hebben echter in deze zitting ook vroo- lijke momenten meegemaakt wat dan maar zoo'n beetje als vergoeding voor het onaange name en verkeerde moet worden beschouwd. Dat begon ai bij de ingekomen stukken, waar bij ter tafel kwam een voorstel van B. en W., n.l.: vaststelling van een reglement voor het gebruik van den politiebrancard. De Voorzitter beweerde dat het noodzake lijk is dat de brancard steeds door een agent van politie wordt gereden als zijnde specialist op het gebied van karretje rijden. Weth. de Waal Malefijt nam spreker als getuige, die van uit zijn woning getuige was geweest hoe iemand den geheelen weg noodig had met bedoelden brancard. Wethouder de Waal Malefijt erkende de waarheid van wat de voorzitter had gezegd, doch voegde er aan toe dat de persoon, die den geheelen weg noodig had voor het rijden van den brancardeen politieagent was. Het reglement werd vastgesteld doch de be paling dat de brancard persé door een agent van politie moet worden gereden werd vervan gen door een betere. De nieuwe ambtenaar komt. Echter, niet de gevraagde. B. en W. vroegen een crediet aan .van plm. f 1100.voor aanstelling van een nieuwe typiste, de typiste van thans wilde men tot klerk bevorderen. Niet alzoo dachten de Raadsleden! 'n Half uurtje eerder laten komen was volgens den heer de Roo van Alderwerelt een stap in de goede richting. Dat beteekende volgens spr. nog niet een verlenging van den arbeidsdag, alleen het halfuurtje dat men meestal op kan toren noodig heeft om op gang te komen zou dan zijn gewonnen. Help niets, zegt de voorzitter. Hen in de allereerste plaats van alle bijbaan tjes ontheffen, zegt de heer van Kessel, dan zijn de menschen overdag frisscher en wer ken zij harder. Spr. is eens op informatie uit geweest bij de verschillende ambtenaren, welke bijbaantjes zij alzoo verrichten en hoeveel tijd al die baantjes in beslag namen. Men wist het heusch niet. Alleen kwam deze speurder tot de ontdek king dat de ambtenaar van het bevolkingsre gister des avonds zat te werken aan de cor rectie van het adresboek „Help U Zelf" voor de gemeente Bloemendaal. (Te zijner gerust stelling zij hier vermeld dat dit sleohts een kar weitje van een paar weken was en dit dus wel niet van invloed zal zijn geweest op den algemeenen gang van zaken ter secretarie. Zonder dat wij op onderzoek zijn uitgeweest kunnen wij wel een meer steekhoudend bewijs aanvoeren dan het bijschrijven van een paar honderd nieuwe bewoners en het doorhalen van een honderdtal personen welke zijn vertrok ken.) De heer Hogenbirk vond de oplossing. De typiste is steeds het meest overbelast ge weest met werkzaamheden, geef er haar dus een jonge kracht bij, die heel vaak nog meer werk uit de hand nemen dan een volwassene en Bloemendaal is gered. Voor 50 a 60 gulden per maand, zegt spr. kan men ze bij hoopjes bekomen. f 70.zegt zijn overbuur. Wat zal 't zijn zegt de voorzziztter, 50 gul den, 60 gulden, 70 gulden, zeg maar op! 60 Gulden. Aldus besloten. We kregen in deze zitting een pil te slikken die tamelijk bitter was. f 4781.35 voor het ma ken van een ontwerp, dat wil nogal wat zeg gen. Het is een klein voorproefje voor wat ons nieuwe Raadhuis zal kosten. Niet den bouw als zoodanig bedoelen wij hiermede, o neen, dat kan ons kosten 30 mille, plus 7 mille, 53*/2 cent voor bijkomende werken, doch wij bedoe len van die kleine bijkomstigheidfes waar men niet op rekent, zooals het maken van een ont werp nu al een tegenvaller is. Zoo zal b.v. de meubileering en stoffeering van het nieuwe gebouw ook nog wel eenige duizenden verslin den en zullen wij eer alles gereed is niet zoo ver van de 50 mille af blijven. Stel U echter gerust, het nieuwe Raadhuis, is voorloopig van de baan en de f 4781.35 wor den ook nog niet betaald. Om te beginnen had de financieele commissie ook een rekensommet je gemaakt en stelde vast, dat aan den archi tect was opgedragen het maken van een ont werp voor een gebouw van 250.000 a 300.000 gulden. Van die twee bedragen het gemiddelde nemende) n.l. 275.000 gulden, zou men hem moeten betalen f 1919. Men zal hem vragen of hij met die f 1919. genoegen wil nemen. Wat een geluk voor ons, gasverbruikers, dat bij de behandeling van de begrooting door GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 HAARLEM TELEFOON 671 VANAF VRIJDAG 29 DECEMBER lederen Middag en Avond opvoering van de beste film van het Seizoen (DADDY-LONG-LEGS) Naar Jean Webster's bekende roman en tooneelstuk. De hoofdrol JERUSKA ABBOTT (Judy) welke onbekende hooge eischen aan eene actrice stelt, wordt op ongeëvenaarde wijze vervuld door de lieveling van het Bioscope- bezoekend publiek MARY PICKFORD die zichzelf in de hoofdrol van „JUDY" als het ware overtroffen heeft. DE FILM VOOR IEDEREEN. Iedere honderdste bezoeker ontvangt gratis het bekende boek waarvan in Holland de 6e druk reeds verschenen is. lederen middag half drie groot matinée met opvoering van het geheeie avondpro gramma. Plaatsbespreking ook voor de Matinée's dringend aanbevolen. □aaaaaaaaaaaaroaoDaaoaaDDciaQDD O POELIER Kleine Houtstraat 136, HAARLEM, Tel. t88 O Opgericht 1870 Hazen Poulardes Faisanten Kapoenen 6 Patrijzen Braadkippen Eendvogels Soepkippen Talingen Gemeste Watersnippen Eendvogels Reevleesch Duinkonijnen aaaoanannaaaonaciDDnciaooaQDDaoi: iemand is gevraagd of het gas niet wat goed- kooper aan de consumenten kon worden ver strekt. Naar aanleiding van die vraag is liet Dagelijksch Bestuur gaan correspondeeren en hebben we tot resultaat gekregen, dat binnen enkele dagen de prijs van het gas als volgt is vastgesteld: de eerste 30 M3. per maand 16 cent per M3.de volgende 31100 M3. per maand 14 cent per M3.; de volgende 101200 M'. per maand 12 cent per M3. en alle boven 200 M\ per maand 11 cent per M3.; met dien verstande, dat voornoemde prijzen met 1 cent per M3. worden verhoogd voor gas geleverd over den muntgasmeter. Wij kunnen dien vrager niet genoeg dank baar zijn voor zijn brutaliteit. Want tot op zeker hoogte is vragen brutaal, vooral als van de tafel van het Dagelijksch Bestuur steeds weer de verzekering wordt gegeven dat men in dat college heusch wel op zijn qui vive is. Nogmaals onzen dank. De vacantietoeslag is van het gemeente programma verwijderd. Dat is voor de betrokken ambtenaren een tegenvaller. Er was echter geen houden aan. Wel probeerde de heer v. Kessel nog 50% te redden, doch het was al te laat. Die poging had men eerder moeten doen, desnoods in het georganiseerd overleg. Men wilde alles be houden en men kreeg niets. Dat noemt men de kous op z'n kop krijgen. Buitengewoon gevaarlijk was de houding van den heer Bispinck. Eerst kreeg de heer van Kessel een z.g.n. veeg uit de pan. De spreker uitte zich ongeveer als volgt: Wij luisteren wel naar hem, naar zijn lange betoogen, of luisterenwij hebben eigenlijk genoeg van hem. Afgescheiden van de vraag of de woorden van den heer van Kessel gelukkig gekozen waren, of het niet hinderlijk, ja zelfs onaange naam aandeed om naar de 50% terug te sprin gen, toen bleek dat langer vasthouden niet

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 1