Dames- en Heeren Mode-artikelen Aangeboden In de laatst gehouden zitting, n.l. van 11 Januari j.l., vroeg direct na de opening de heer Noorman het woord, naar aanleiding van een gehouden bespreking in de Raadszitting van 21 December 1922. In die zitting werd door spreker gezegd, in verband met een bespreking over aan te vra gen Rijkspremie voor te bouwen woningen door „Bloemendaal-Noord", dat, in tegenstelling met hetgeen door den Voorzitter werd gezegd, zeer zeker aan bovengenoemde vereeniging een terrein was toegezegd voor te bouwen wonin gen. Spreker leest daarop den brief voor wel ke door het Dag. Bestuur is gezonden aan de Woningbouw vereeniging „Bloemendaal-Noord'.' Deze luidde als volgt: Bloemendaal den 24 Juni 1922. Aan het Bestuur der Woningbouwver-| eeniging „Bloemendaal-Noord" te Bloemendaal.l Wij hebben de eer U te berichten, dat del Raad in zijne vergadering van 22 dezer beslo-l ten heeft de terreinen bij ,,'t Huis te Bloemen-I daal" voor miiddenstandswoningbouw te be-j stemmen, doch wel bereid is U desgewenscht] grond aan de Rollandslaan voor den bouw van arbeiderswoningen af te staan. Burgemeestèr en Wethouders van Bloemendaal, get. A. Bas Backer, Burgemeester, get. Veeren, Secretaris. Waarop door hen, d-d. 23 October het vol gende werd geantwoord: Santpoort, 23 Óctober 1922. Brederodeweg 3a. Heeren Burgemeester en Wethouders der Gemeente Bloemendaal. Naar aanleiding van uw schrijven d.d. 24 Juni j.l. no. 23. 21 B-N. hebben wij de eer U mede te deelen, dat de Ledenvergadering van 20 dezer hoewel betreurende, dat het ter rein vér af ligt besloot het door den Raad Uwer Gemeente aan onze Vereeniging ter be schikking gestelde bouwterrein te aanvaarden. Zoo spoedig mogelijk zullen wij Uw College de stukken, benoodigd voor de aanvrage van de Rijkspremie doen toekomen. Het Bestuur der Woningbouwvereeniging „Bloemendaal-Noord,, get. W. Noorman, Voorzitter, get. G. A- Tijssen, Secretaris. De Voorzitter deelt daarop mede dat wel-is- waar die brief door hem is onderteekend doch dat hij bij de raadszitting waarin dit onderwerp besproken is (22 Juni 1922. Red.) wegens on gesteldheid niet tegenwoordig is geweest en dus in de zitting van 21 December geen on waarheid heeft gesproken. De heer Noorman verklaart met de woorden van den Voorzitter genoegen te kunnen ne men, doch wil nog even vaststellen dat zijn mededeelingen op 21 December j.l. in den Raad n.l. dat de Woningbouwvereeniging „Bloemen daal-Noord" grond voor woningbouw is toege zegd juist zijn geweest. Men is dus danig in de war. Vandaar dat wij hierboven schreven dat de intrekking van punt 10 een wijze daad is geweest. Veel belangwekkends bevatte deze agenda niet, vandaar dat wij in dit overzicht de ar- beiderswoningbouw-aangelegenheid wat uitvoe riger hebben behandeld. Het leek ons nog het meest spoedig aan de orde komende punt. OPMERKER* T O O N E E L. Sara Burgerhart. Kon. Ver. „Het Ned. Tooneel". Maandag heeft „Het Nederlandsch Tooneel" in den Stadsschouwburg te Haarlem het door Mejuffrouw J. Pabst uit den roman, van Wolff en Deken getrokken blijspel „Sara Burgerhart" gespeeld. Wanneer men dit blijspel wil qualificeeren, dan zou men het een goedaardig zedenspel kunnen noemen. In „Sara Burgerhart" hebben Wolff en De ken het in' 't bijzonder gemunt op de huiche larij, die in den omgang op het einde der achttiende eeuw tot den „bon ton" schijnt be hoord te hebben. Zooals in de meeste zoogenaamde zeden schilderingen wordt ook in Sara Burgerhart het zielkundige element vrijwel verwaarloosd. De schrijfsters stellen zich ten doel bepaalde zeden te hekelen en zoeken daartoe naar een verhaal en naar personen, die zulke zeden kunnen vertegenwoordigen. Men krijgt zoo doende geen heele zielen1, doch brokstukken van menschen. Sara Burgerhart is een en al deugd evenals baar voogd, de heer Abraham Blankaart. Ravenhorst, Broeder Benjamin, Cornelia Har- togh en dezulken zijn louter ondeugd en slechtheid. Grootere schrijvers onder de klassieken en modernen hebben menschen gegeven met zwakke (slechte) kanten aan hunne karakters, waarbij men1 kon nagaan, hoe het dramatisch conflict noodwendig uit die zwakheden moest voortkomen. Zulke schilderingen staan dich ter bij het leven en boeien daardoor heviger, terwijl de andere doen denken aan een plak album, waarin het leene poppetje naast het andere geplakt staat. Toch biedt het door Mej. Pabst bewerkte blijspel veel boeiends en leerzaams voor hen, die met tooneelvoorstellingen nog niet te zeer MAISON HETTY, Groote Houtstraat 126, Telef. 1760, HAARLEM verwend zijn, ik bedoel voor de rijpere jeu/gd en het deed mij dan ook genoegen voor de spelers dat die jeugd in zulk een grooten getale opgekomen was. Jammer, dat Emma Morel, als Sara Burger hart, een beetje te veel aan een vrouw in plaats van aan een argloos meisje deed den ken. „Het Nederlandsch Tooneel" heeft overigens goed begrepen, dat het ditmaal zijn kracht jinoest zoeken in de typeering. „Tante Hofland" van Mina Buderman, „Abraham Blankaart" van Alex Hock, „Brecht" van Eveline van Beem, en „Lotje Rien der Tout" van Marie pamel waren heerlijke typen. Het spel van Henri Erens, als Hendrik Ede- lling, verdient eén bijzondere vermelding. HENRI BAKELS. MAX PALLENBERG. Max Pallenberg is teruggekomen. In den Stadsschouwburg gaf hij Dinsdag 1.1. met het Ensemble des Wiener Raimundtheaters een op voering van de Familie Schimek. Het stuk, een klucht van Kadelburg, beteekende zoo mogelijk nog minder dan het vorige, maar het ipel van den hoofdpersoon schonk ook nu wederom kostelijk vermaak. Ik geloof niet, dat het type, waarop de groote acteur zich ditmaal had geworpen, zoo onwer kelijk is, als sommige referenten hebben ge meend. Pallenberg heeft zijn Zawadil ontleend aan de realiteit; in den kleinen burgerstand, voornamelijk in acbteraf-stadjes en ten platte- lande heeft men soms het voorrecht deze heer lijke schepselen te ontmoeten. Het genot, dat ze den opmerker schenken is op het tooneel grooter dan in de werkelijkheid, waar ze hun omgeving veel last kunnen veroorzaken. De overdrijving, waarmee Pallenberg zijn creatie aandikte, was geenszins hinderlijk. Als echte kunstenaar wist hij den kern van het type te1 toonen. Van zijn medespelers trof Curt Les sen, die zich ook uiterlijk goed had verzorgd, al viel zijn grime te weinig op bij de grandiosb potsierlijkheid, waarmee Pallenberg zijn held had getooid. C. BROCHURES EN TIJDSCHRIFTEN. In „De Nieuwe Gids" van Januari begint C. Aq. Libra „Eene Mystieke Reis, Avonturen van een Globetrotter". Jac. van Looy vertelt ons verder over „Jaap", thans schildersleer ling. Felix Timmermans vervolgt zijn „De Pas toor uit den „Bloeijenden Wijngaerdt des Heeren" en verhaalt ons in dit vervolg tot welke moeilijkheden de liefde van twee ver- schillend-geloovigen aanleiding geeft. Zooals wij dat bij Timmermans gewoon zijn, wordt alles, wat hij met zijn woorden aanraakt, klaar zichtbaar; ik zou haast zeggen: tastbaar. Wie ziet niet den wijnkooper bij mijnheer Pastoor op den stoep staan bij het lezen van het volgende? „Rond vier uren van denzelfden dag, doet mijnheer Van Mol, het kopergepiekt hekken open, erf drijft met zijn korte stappekens naar de witte voordeur en belt- Dan hoest hij eens, zet zijn hoogen hoed recht, titst de witte bloem weg van een vlinder die tegen zijn bruine mouw is gevlogen, en zet zich in postuur, den buik gewichtig met de horlogeketting vooruit, en den diklippigen proefmond gesloten. Hij heeft een blauw-geschoren zak-kakig gezicht, en een havikneus edel van lijn. Sophie komt open doen". H. Ch. J. van der Mandere schrijft over de derde algemeene vergadering van den Vol kenbond- Willem Zimmerman vervolgt zijn roman „De Schoone Eenheidsdroom". In dit Januari-nummer komen gedichten voor van Hein Boeken, Egbertha van der Mandele, H'élène Swiarth en Benno Vos. Onder de gedichten van Anton van der Stok het volgende Indische-stemmings-gedichtje: AVONDS EENZAAMHEID. Eenzaam zit ik bij mijn avondlamp te luisteren naar de dingen die nog leven 'k zie mijn eigen schaduw aan den wand in vreemden vorm zich wezenloos bewegen. Aan de vensterruiten, slag op slag, onrustig slaan de vleugels van een vlinder, die, voor het onheilspellend-glanzend gas verblindend, zijn geluk veregeefs wil vinden. Droog geritsel van een kakkerlak schuift langs mijn brieven en vergeten boeken, alsof in het verstild verleen iets stak, dat in geschriften waard is op te zoeken. In de verte zingt een gamelan den Avond in: zijn donkere deemoeds-zangen 't Is of ik eensklaps hoor mijn eigen hart in de verlatenheid van zijn verlangen. Mevrouw J. A. SimonsMees heeft een één- actertje „Winter" afgestaan. L. van Deyssel heeft de „Feestwoorden tot Dr. P. C. Boutens, ihem gezegd aan den Vrienden-Maaltijd, te 's Gravenhage op 1 December 1922" laten af drukken in dit nummer van „De Nieuwe Gids". Voorts bevat het nog: „Economische Vraag stukken1", door Jhr. Mr. J. R. Clifford Kocq van Breugel; een artikel van Willem Kloos naar aanleiding van Frans Erens', onder den titel „Toppen en Hoogten" verzameld uitgege ven literaire studies; binnenlandsche staatkun dige kroniek en buitenlandsch overzicht. H. B. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur. Indien uw verslag van die vergadering van de S. D. A. P. afd. Bloemendaal juist is, waar aan ik intusschen niet twijfel, zou het raads lid de heer Schulz o.m. ook besproken hebben de actie tegen den aankoop van de gronden langs den Zeeweg, waartegen de heer S. waar schuwde. En wel met dit motief „dat het wel eens een strop kon worden voor onze gemeente indien, wat niet onmogelijk is, ons in oostelijke richting grond' ontnomen wordt door annexatie van Haarlem en wij ons westelijk moeten gaan uitbreiden". Door middel van uw blad, zou ik daarop gaarne in het midden willen brengen, dat de actie tegen dien aankoop .geenszins wil tegen houden een uitbreiding aan dien westelijken kant, ook zelfs niet al zou er, naar ik ook hoop, van afname oostelijk niets komen. Naar mijne meening is het te wenschen, dat een uitbreiding naar dien kant zou komen, door enkele neder zettingen, dat geeft bedrijf en levendigheid in een gemeente, maar een dergelijk groot risico want dat is en blijft het m.i., moet onze ge meente niet op zich nemen. De teerling voor een eventueele uitbreiding, indien daar aan die zijde behoefte toe bestaat, is geworpen, de Zeeweg, verkregen door onteigening, als alleen Rijk, provincie, of gemeente mogelijk is; wel nu indien zich menschen langs dien weg willen vestigen, wordt dat niet bevorderd omdat die gronden gemeente-eigendom zijn, ik meen het tegendeel. Of hebben de. heeren zich laten paaien door den aanhef van het raadsbesluit over dien aankoop dat deze gronden dienstig zijn voor volkshuisvesting!!), sporttereinen(l) en aanleg van parken, Intusschen lijkt de heer S. mij niet con sequent, daar genoemde heer een bekend voor stander is van deze annexatie, maar toch verklaart dat de annexatie een strop kan wor den voor deze .gemeente als wij ons niet wes telijk kunnen uitbreiden. Neen, geen annexatie en geen exploitatie. U vriendelijk dankzeggend mijnheer de Redacteur, Hoogachtend, v. A. nummer is: P. 296 Gem. Giro Amsterdam. Post giro 13500. P. 296 G aan de laatste twee on- dergeteekenden. Men. vraagt ons van alle kanten wanneer nu eindelijk de kinderen komen. Een stroom van antwoorden moge daarop het antwoord geven. Ontferm U over een onzer kleinen! Mevr. I. E. Pont—Lechner, Willemslaan 18; Mevr. B. J-. Schneider—Burgerhout, St. Jans laan 57Mej. A. v. d. Heide, Graaf Florislaan, allen te Bussum. Mevr. J. C. JorisenSchooneboom, van Eeghenstraat 153; Mevr. W. J. M. Polman— Blikkink, geb. Immanuel, Kerkstraat 342; H. P. Schnijder, Secr-, allen te Amsterdam. Afdeeling Rotterdam en Omstreken: Mevr. B. A. Metzuy—de Leeuw v. Weenen, Schans 10 Overschie, tel. 9117 (R'dam); Mevr. D. C. v. DijkFaber, Bergsch'elaan 244, R'dam, tel. 433. Zeer Geachte Heer Redacteur! Gaarne zag ik onderstaand stukje in uw blad geplaatst, waarvoor bij voorbaat mijn hartelij- ken dank. Kindertransporten Oostenrijk. Nu het RotterdamsCh Prot. Huisvestingsco mité haar arbeid heeft stopgezet en blijkens me d ede el in g aan pleegzusters en sub-comité's geen kinderen meer uit Oostenrijk zal laten komen, heeft de afd. Amsterdam, in samenwer king met eenige andere sub-comité's besloten, (mede op dringend verzoek van tal van ouders en predikanten uit Oostenrijk) den arbeid van voornoemd Comité voort te zetten onder den naam van Centraal Protenstantsch Comité voor Oostenrijksche kinderen en 'heeft daarvoor in middels toestemming der regeering verkregen. Nu eindelijk ook de groote mogendheden Oostenrijk daadwerkelijk te hulp zullen komen, achten wij zeer zeker het oogenblik nog niet daar, om de handen van Oostenrijk af te trek- kenken. Men haalt toch ook een drenkeling niet op den wal, en laat hem daar verder liggen* Oostenrijk en vooral de kinderbevolking heieft in de afgeloopen jaren te veel geleden, dan dat wij hen thans aan hun lot zouden overlaten, laten. Ons Comité heeft daarom besloten, zoo mo gelijk eind Februari een. transport naar Hol land te laten komen. Ook gastkinderen kun nen met dit transport mede komen ad f 12 (retour). Hoewel wij reeds talrijke aanvragen mochten ontvangen, zoo zal ons transport eerst dan uit Oostenrijk kunnen vertrekken wanneer al onze kleine beschermelingen een liefderijk tehuis gevonden 'hebben. Zij, die om redenen van godsdienstigen aard het hoofd van Oostenrijk hebben afgewend, doen zeer verkeerd. Voor hen moge gelden het bekende woord: De gezonden hebben den Medicijnmeester niet van noode, maar die ziek zijn. Hebt Gij, vriendelijke lezeres, eenig vermoe den welk een heilzamen invloed het verblijf der kinderen hier te lande voor hen heeft, zoowel lichamelijk als ook en bovenal geestelijk? Kent Gij als wij, de treffende voorbeelden van kinderen die, uit Holland naar hun Heimat te ruggekeerd, hun ouders ten zegen zijn gewor den? Zoo niet, helpt ons dan, niet morgen of overmorgen, maar Heden! Wellicht wordt Gij, behalve voor het kind, dat een plaatsje komt vragen aan uwen disch, ook nog anderen ten zegen. Laat het niet bij goede voornemens blijven. Zendt Heden uw aanvraag aan een der onder staande adressen of -aan ons Secretariaat: St. Janslaan 57, Bussum. Ook aan geldelijken steun heeft ons Comité dringend behoefte. Ons giro- Geachte Redactie. In het nummer van j.l. Zaterdag lees ik een verslag van eene vergadering ter bespreking van den aankoop van gronden langs den Zee weg. De voorzitter van die vergadering zou daar o.a. gezegd hebben, sprekende over de sociaal-democraten: „Van eenigen hunner is gebleken, dat zij in het vraagstuk belang stel den, maar enkele uitgenoodigden, van wie ver wacht mocht worden dat zij aanwezig zouden zijn, ten einde zich op de 'hoogte te stellen, blijken niet te zijn opgekomen". Naar aanleiding Van deze uitlating, stel ik er prijs op te ver klaren', dat nóch door het Bestuur van de Afd. Bloemendaal der S. D. A. P. nóch door een van de Raadsleden eene uitnoodiging is ont vangen. Terwijl, voor zoover mij bekend, zelfs geen der personen, door onze afdeeling, op de groslijst voor de a.s. raadsverkiezing geplaatst, eene uitnoodiging heeft bereikt, zoodat het mij een raadsel is, wie de voorzitter bedoelde, toen hij sprak van „wie verwacht mocht worden, dat zij aanwezig zouden zijn. In de openbare vergadering door de S.D.A.P. belegd op 10 Januari te Bloemendaal is door mij uiteengezet, dat wij in aankoop van de genoemde gronden een groot gemeentebelang zien. Hoe men, op de in uw verslag bedoelde vergadering is gekomen tot een Kostprijs van ruim f 3.de M2. is mij een raadsel. Mogelijk heeft men dit bedrag verkregen, door te gaan berekenen, wat aanleg van gas, waterleiding en electr. kost, en is daarmee de gronden gaan belasten. Eene dergelijke berekening gaat echter niet op, daar rente en aflossing van dien aanleg door de verbruikers betaald wordt, ter wijl men ook niet de kosten van aanleg van den Zeeweg mag beschouwen als deel van den kostprijs van den gronden er langs. Want, wan neer de gemeente die gronden niet mocht koo- pen, dan moet de Zeeweg tóch betaald worden. Eigenaardig is het, dat de actie tegen den aankoop van genoemde gronden eerst thans los komt, nadat het desbetreffend besluit, na zeer lang beraad, al geruimen tijd geleden door den Raad genomen' is. Zou hier de economi sche malaise, die we doormaken, niet haar in vloed doen gelden? Maar als dit zoo is, dan blijft voor mij nog altijd waar, dat „regeeren is vooruitzien", en dat in deze zoo belangrijke kwestie we zeer verkeerd zouden doen te han delen onder den invloed van het oogeVblik. Hoogachtend, C. SGHULZ, Voorzitter v.d. afd. Bloemendaal der S-D.A.P. VAN HIER EN DAAR. WAARSCHUWING. De Secretaris van den Armenraad te Amster dam verzoekt opname van het volgende: In den laatsten tijd worden wederom in ver schillende gemeenten kwitanties aangeboden van b.v. 25 cent, die afgegeven zijn door de „Werkverschaffing en Ondersteuning aan blin den, bijna blinden en andere hulpbehoevenden", adres Oelebesstraat 2 Amsterdam. De kwitan ties zijn onderteekend C. Postma. Daar deze persoon en zijn vereeniging bij den Armenraad te Amsterdam zeer ongunstig bekend staan, raadt de Armenraad het publiek dringend aan, geen gelden aan C. Postma of zijn vertegen woordigers af te dragen. Het tafelwater uit de VICTOR IA-BR ON (Oberlahnstein) is aangenaam en verfrisschend en door zijn hoog radiumgehalte buitengewoon heizaam en ge zond. VICTORIA-WATER is de tafeldrank bij uitnemendheid. Voor huishoudelijk gebruik bij zonder aanbevolen in heele Litersschroeffles- schen. Ons tarief voor Verhuur-Auto mobielen is zeer billijk. Onze wagens zijn hygiënisch en niet duurder als taxi s. BOUCKAERï Co., Luxe Auto-en Verhuurinrichting Rozenstraat 8 en 9, HAARLEM, Telefoon 588. ZIT-SLAAPKAMER of ZiT- en SLAAPKAMER voor heer of dame met of zonder pension te Bloemendaal. Br. No. 626 aan Boekli. BLADERGROEN te Bloemendaal.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 2