te geven door den Heer en Mevrouw HOLMAN-WISH, Internat, repertoire, op DONDERDAG 1 FEBR. a.s., 8 uur, in Hotel „RUSTHOEK" te Bloemendaal. ONTVANGEN BOEKEN, ALLERLEI. DAMRUBRIEK. BURGERLIJKESTAND. GEVONDEN VOORWERPEN. KERKAGENDA. BLOEMENDAAL SANTPOORT. BBBBBBBBBBBB BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBHHBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB Entrée voor abonné's van het „BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD" fl.OO. Voor familiekaarten iedere volgende persoon f0.75. Voor niet abonné's f1.50. $8&T Kaartenverkoop uitsluitend aan 't Bureau van ons blad en Hotel „Rusthoek". ■■■■■■■■BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBEBBBBBBBHBBBBBBBBBBBBHBBBBBBBBB Verdwenen- De groote gemeentepomp aan den ingang van den Stationsweg alhier, is thans afgebroken en opgeruimd. Vele koetsiers en hondekarleiders zullen hier in 't vervolg mis grijpen, als zij de beesten hun dorst willen laten lessen. Zaterdagmiddag vielen hier hagelsteenen als knikkers zoo groot. Jammer voor de spinazie welke hier en daar juist boven den grond staat. Verreweg de meeste bloembollenkweekers zijn reeds begonnen met het afhalen van het winterdek. De jonge spruiten zijn reeds goed ontwikkeld vandaar dat met de grootste om zichtigheid gewërkt moet worden. Na afdek king word een licht-schermdek aangebracht- Krijgen we geen strengen winter meer, dan zullen de velden zeer vroeg in bloei staan. Aangezien dit echter zeer twijfelachtig is, wor den deze (door het zachte weer noodzakelijke) werkzaamheden met angst en vrees verricht. HET ONDERBEWUSTE" Naar aanleiding van de door mij in het vorig nummer van dit weekblad ontwikkelde hypo these betreffende den aard van het zooge naamde .onderbewuste" mocht ik van Prof. Dr. F. J. J. Buijtendijk een vriendelijk schrij ven ontvangen, waarin Z. Hooggel. mij mede deelt het in groote trekken geheel met mij eens te zijn. Voorts, dat inderdaad bij het denken een groot deel van het psychisch proces niet-be- w'ust verloopt en dat de uitkomst van het den ken voor een groot deel afhangt van de func- tioneele verhouding der bewust en onbewust verloopende verschijnselen; dat in de tweede plaats inderdaad j in alle logisch denken alogische factoren een rol spe len en deze factoren zelfs de eigenlijke span kracht in het denkproces uitmaken. „De verhouding tusschen bewust en onbe wust is echter niet te vereenzelvigen met de verhouding tusschen verstand en gevoel", merkt Prof. Buijtendijk verder op in zijn schrij ven. Aan deze vereenzelviging heb ik dan ook niet gedacht. Kort samengevat heb ik in mijn artikel in het vorig nummer willen zeggen, dat ons bewustzijn gebaseerd is op een antagonisme van twee krachten, namelijk gevoel en ver stand en, dat het zoogenaamde „onderbewust zijn", dat vaak als een dieper of als een twee de bewustzijn aangeduid wordt, te denken is als ieen geestesgesteldheid, waarbij deze beide krachten, nd. gevbel en verstand, elkander zuiverder evenwegen. Een deel van dit vraagstuk heeft Prof. Bliij- tendijk behandeld in zijn bij W. Kirohner te Amsterdam uitgegeven werkje: „Bijdrage tot een onderzoek naar bet wezenverschil van mensch en dier", naar welke uitgave Prof B. hen verwijst, die zich voor een wetenschap pelijke behandeling van dit vraagstuk interes sereen. Voor zijne belangstelling en voor zijn wel willendheid zeg ik Prof. Buijtendijk bij deze vriendelijk dank. HENRI BAKELS. VOOR KONIJNENHOUDERS. Het Hollandsche konijn. De heer L. van Piggelen geeft in „Avioultura" eenige wenken voor fokkers van Hollandsche konijnen, waaruit wij het volgende resumeeren: le. Schaf fokmateriaal van 'goeden stam aan. Beter voor dit doel zijn dieren van matige teekening, doch van goeden stam, dan pracht- dieren als toevalproducten uit slechts onbeken de ouders. 2e. Let op algeheele kleurzuiverheid1 van kop en buik tegenover rug en zijden, bij dieren, wier pels éénkleurig moet zijn. 3e. Let op den oogenkleur. Dieren met tweeërlei oogenkleur moeten bij voorkeur niet voor de teelt worden gebruikt. 4e. Fok bij voorkeur niet van dieren met veel witte of anders gekleurde haren in den pels. 5e. Wees niet bang voor inteelt, mits daar voor kerngezond materiaal wordt gebezigd. 6e. Fok met overjarige rammen; ze ver erven zich constanter en bij voorkeur met die, waarvan men reeds goede resultaten heeft ge zien. 7e. Fok niet met dieren, die in de verharing zijn. De nakomelingschap zal los in beharing en doffer in pels zijn. 8e. Geef den dieren een flink, luchtig, zin delijk verblijf en krachtig voedsel. Pelsconditie zal daardoor winnen. 9e. Wees op een fraai dier zuinig, ook ten opzichte van tentoonstellingen. Laat het niet iedere tentoonstelling afreizen. 10e. Let op type en temperament. VOOR KIPPENHOUDERS. Ongedierte in de hokken. Een goed middel om het pluimvee te bevrij den van kleine luizen, die het voortdurend kwellen, is om 's avonds, wanneer de kippen binnen zijn, in de nabijheid van het nachthok eenige elzentakken te plaatsen. Den volgenden morgen vindt gij deze bedekt met dit ongedierte, dat aangetrokken wordt door den reuk van het elsenhout. Deze takken moet men dan verbranden en een en ander voornoemde handeling zoo dikwijls herhalen, totdat al het ongedierte verdwenen is, hetgeen gewoonlijk na 4 of 5 dagen het geval is. Zooals we weten, trachten kippen en ander gevogelte zich van dit ongedierte te bevrijden, door zich in lossen grond om te wentelen. „De Zaaier" geeft eeni aantal practische wen ken voor kippenhouders, waarvan wij de vol gende onder de aandacht van onze lezers wil len brengen. KALKPOOTEN. Vroeger werd als voorbehoedmiddel tegen kalkpooten insmeren met petroleum aangera den en als geneesmiddel petroleum met groene zeep. Later zag ik dat men aan petroleum ver zwakking der pooten toeschreef, zoodiat het middel erger zou zijn dan de kwaal. Onder een toom kippen, waarvan er eenige waren ingesmeerd, misschien meermalen met petro leum, merkte ik ook enkele dieren met been zwakte op, terwijl dat vroeger nooit voorkwam. Men zij dus voorzichtig. H'ertshóornolie moet niet schaden, doch deze is niet bij eiken dro gist verkrijgbaar. ZITSTOKKEN. Meermalen worden door pluimveeonderwij zers platte zitstokken, afgekante plankjes van 5 a 6 cM. breedte, voorgeschreven; van ronde stokken willen zij niet weten. Bij velen doen dikke ronde stokken dienst, die niet zoo licht vuil worden. Men ziet wel eens ronde en platte stokken naast elkaar geplaatst en de kippen gingen bij voorkeur op de ronde stokken zit ten. Buiten zetten ze zich gaarne op de takken der boomen, die ook rond zijn. Zoude een en ander niet pleiten voor ronde stokken? Nadeel heeft niemand er nog ooit wan bemerkt. WINST VAN KIPPEN. Onlangs lazen wij, dat een kippenhouder ten plattelande als „zuivere" winst van zijn 115 kippen opgaf f 634.58. 't Is veel, maar 't kan toch best juist zijn, te meer, daar ook broedeieren, kuikens en jonge bennen werden verkocht en het oohtendvoer goedkoop werd verkregen. Hoe de „zuivere" winst was berekend, werd niet volledig aan gegeven en voor losloopende kippen is 't ook niet precies te berekenen, want wie weet te zeggen, hoeveel scihade aam velde en tuin vruchten is toegebracht. Het eten van gras uit de weide is wel te verwaarloozen, want de dieren brengen er ook mest in en verdelgen veel schadelijk gedierte, wiat vooral voor een boomgaard van belang is. Vast staat, dat lang niet alle kippenhouders winst naar evenredigheid' van die van den schrijver bovenbedoeld maken, omdat zij slech ter kippen hebben of er niet zooveel kennis van bezitten en er niet zooveel moeite voor doen. 't Is hier voor goed: loon naar werk. Maar al verkrijgen kleine landbouwers van een 40-tal kippen, slechts ongeveer f 150 zui vere winst, dan is d'it toch voor hen van zeer groot belang, want deze mensohen verdienen geen duizenden per jaar. WAT KINDEREN MOETEN WETEN. De eischen van 3 tot 8 jaar. Het sub-comité van den London County Council voor bijzonder onderwijs heeft een rapport uitgebracht, waarin o.m. wordt aange geven welke eischen men aan kinderen van verschillende leeftijden kan stellen. Volgens dat rapport moet een kind van drie jaar in staat zijn om aan een bevel te gehoor zamen, eenvoudige voorwerpen te onderschei den, zijn familienaam te noemen en een voor gezegden zin van zes lettergrepen te herha len. Een kind van vier jaar moet veel voor komende voorwerpen bij naam kennen, drie opgegeven getallen kunnen herhalen en uit evenwijdige lijnen de langste weten aan te wijzen. Een vijfjarig kind moet in staat zijn om uit eenige gelijksoortige doozen de zwaarste te kie zen, een vierkant te teekenen, een zin van 10 lettergrepen te herhalen en 4 muntstukjes te tellen. Een zesjarig kind moet den morgen van den middag kunnen onderscheiden, van gewone voorwerpen een beschrijving weten te geven, een ruit kunnen teekenen, 13 muntjes kunnen tellen en uit twee gezichten, waarvan het eene mooi, het andere leelijk is, het mooie kunnen aanwijzen. Een zevenjarig kind moet links van rechts weten te onderscheiden, een eenvoudig plaat je beschrijven, drie opdrachten in goede volg orde uitvoeren, de waarde van drie pennies en drie half-pennies bepalen en de kleuren rood, blauw, groen en geel kennen. Een kind van acht jaar moet uit het geheu gen het verschil kunnen opnoemen tusschen een paar opgegeven gewone voorwerpen, terug kunnen tellen van 20 tot 1, aanwijzen wat er aan geteekende gezichten ontbreekt, waaruit iets is weggelaten, de dagen van de week kunnen opnoemen en vijf getallen her halen, in dezelfde volgorde waarin het ze eens gehoord heeft. Uit de Damwereld. Het Kersttournooi van het V. A. D. is ge ëindigd met de overwinning van. B. Springer Jr. De volledige uitslag is: Eerste prijs: B. Springer, 14: Tweede prijs: J. H. Vos, 13; Derde prijs: A. K. W. Damme, 12; Vierde prijs: Herm. de Jongh, 8 punten. Verder behaalden M. A. Haige Jr. 7 en I. de Jong, 6 punten. De volledige uitslag van den wedstrijd om het Kampioenschap van Nederand is: J. H. Vos, 11, tweede prijs; A. K. W. Damme, 10, derde prijs; Herm. de Jongh, 9 punten. Verder I- J. de Jong, J. Noome en I. Min kowski, 7; C. J. Lochtenberg 5 en A. Visser 0 punten (teruggetrokken). Vermoedelijk krijgen we nu binnen eenige maanden matches M'arinus FaberSpringer en Dr. MolinardSpringer, welke ontmoetingen hoogstwaarschijnlijk te Parijs en te Lyon zul len plaats vinden. In het volgende pittige partijtje komt Sprin- ger's mooien stijl duidelijk uit. B. Springer Jr., Wit. M. A. Hage, Zwart. 1. 33—28 19—23 22. 28—23 19 28 2. 28 19 14 23 23. 32 23 14—19 3. 39—33 10—14 24. 25 14 19 10 4. 44—39 13—19 25. 35—30 10—14 5. 32—28 23 32 26. 30—24 17—21 6. 37 28 8—13 27. 39—34 12—17 7. 41—37 2— 8 28. 23 12 14—19 8. 46—41 5—10 29. 43—39 19 30 9. 37—32 17—21 30. 34 25 17—22 10. 31—26 19—23 31. 38—33 8 17 11. 28 19 14 23 32. 4540 22—28 12. 26 17 12 21 33. 3 3:22 17 28 13. 41—37 10—14 34. 36—31 11—17 14. 35—30 14—19 35. 42—38 17—22 15. 40—35 7—12 36. 38—32 21—27 16. 45—40 11—17 37. 32 23 27 36 17. 50—45 6—11 38. 39—33 6—11 18. 30—25 9—14 39. 40—34 11—17 19. 34—29 23 34 40. 34—30 16—21 20. 40 29 21—26 41. 23—18 22—27 21. 33-28 1— 6 42. 18: 9 3 14 43. 30—24 27—32 44. 37 28 26—31 45. 24—20 enz. Wit liep met schijf 25 door en won na eenig eindspel. In de volgende rubriek zal een begin ge maakt worden met de bespreking van den problemistenwedsitrijd', terwijl >d'an| tegelijker tijd het eerste probleem voor den oplossings- wedstrijd geplaatst wordt. In dezen1 wedstrijd mogen ook de proble- misten mededingen; echter moeten ze dan van hun eigen problemen, als ze geplaatst worden, toch de oplossingen inzenden. van Vrijdag 12 tot en met Donderdag 18 Jan. Geboren: d. van R. W. Baron van Lynden en Jkvr. H. M. Calkoen; z .van J. van den Bos en L. van den 'Berg: z. van C. Schuijfen G. Dijkman. Ondertrouwd: A. L. M. H. Goossens era M. M. P. J. Heeren, J. van Wijk en J. de Vos, L. van der Staaij en E. M. van Hooft, J. V. van Marken en A. M. Kremer. Overleden: J. Houthuis, 70 j. Overleden in het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort: L. Blok, 82 j. van Vrijdag 19 tot en met Donderdag 25 Jan. Geboren: z. van J. F. M. Bonarius en J- W. J. M. van den Eijkhof; d. van G. D. Hel- lewaard en A. Duiser; z. van J. W. Bijvoet en W- P. M. C. Bijvoet; z. van E. Folkerts- ma en J. Piersma; z. van W. G. J. Meulman en C. M. Blaauw. Overleden:J. M. Hofland, 75 j. Terug te bekomen bij: J. Hofland, Bosch en Duinplein 12 B'loemendaal, een rood haar l'int; P. Loerakker, Boschlaan 47 Bloemendaal, een paar grijze dames handschoenen; F. Casseé Korte Zijlweg 25 Overveen, een paar grijze kinderhandschoenen; H. A. Tweehuijsen, Zuider- tuindorplaan 27 Overveen, een broche; J. Ron- ner, Tuindorpplein, 12 Overveen, een zijden sjaal; Sipikes, Zijlweg 82 Overveen, een hon denzweep; H. J: Pieterse, Eendrachtstraat 26 Haarlem, een kruk van een auto; aan het bureau van politie te Overveen een dames handschoen, een huissleutel; aan het politie bureau te Aerdenhout, een sierhaarspeld; aan het posthuis te Bloemendaal, een moer van een' vrachtauto. Komen aanloopen bij: Roskam, Duinluspark- weg 7 Bloemendaal, een hond; H. v- d. Eijnde, Kastamjestraat 16 Schoten, een gekruiste her dershond; W. v. Ooijen, Lage Duin en Daalsche weg 9a Bloemendaal, een herdershond. Komen aanvliegen een duif bij W- N. Nieu- wenhuis, Bloemendaalscheweg 48, Bloemendaal. Terug te bekomen bij: J. Roozen, Rampen laan 27 Overveen, een bontkraag; G. J. Pre- nen, Middentuindorplaan 21 Overveen, een gele motorhandschoen; Mej. de Boe ver, Bloe- mendaalschenweg 120 B'loemendaal, een arm band horloge; J. B. Handgraaf, Dompvloeds- laan 15 Overveen, een bruin kinderbontje; Philippo, van Twiskplein 5 Overveen, een duimstok; Herben, Dompvloedslaan 11 Over veen, een fluitje; P. Krook, Boschlaan 9 Bloe mendaal, een zilveren beursje; H. Niesten, v. Alphenstraat 6 Haarlem, een tasch; A. van Asdonk, Kinheimplein 3 Bloemendaal, een broodtrommeltje; Vermeer, Korte Kleverlaan Bloemendaal, een zakmes; L. Pouwer, Lage Duin-en-Daalscheweg 1 Bloemendaal, een col lier; aan het bureau van politie te Overveen, een kinderarmband, twee sleutels, een cein tuur, een speldje, een zakmesje, een handbe schermer en een dasspeld. Komen aanloopen: een Iersche Settler bij Tesselaar, Duinlustweg 46 Overveen. Zondag 28 Januari. NED. HERVORMDE GEMEENTE, v.m. 10 uur, Ds. Baljon, te Spaardam. J ONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha" des voormiddags 10 uur, de heer A. v. Os, Zendeling onder Israël te Amsterdam. Donderdag 1 Februari a.s. 's avonds 8 uur bijbellezing, Ds. Baljon van Spaarndam. GEREFORMEERDE KERK, voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. Bediening Heilig Avondmaal, n.m. 5 uur dezelfde. Dankzegging Heilig Avondmaal. NED. HERVORMDE GEMEENTE, v.m. 10 uur, Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. „Geestelijke armoede". Math. 5 3. Dinsdag 30 Januari 12 uur Huwelijksinzegening van Jan Vos van Marken en Anna Maria Kre mer uit Overveen. EVANGELISATIE in het gebouw aan den Kerkweg, des voormiddag te 10 ure, Ds. van Oosterom Soede te IJmuiden. GEREFORMEERDE EVANGELISATIE in ge bouw „Bethel", t.o. de bewaarschool, Don derdag 1 Februari a.s. des avonds 8 uur samenkomst onder leiding van den heer G. B. Wurth, theol. candidaat. Geen dienst. INTIEME KUNST-AVOND

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 6