De gronden langs den Zeeweg Plaatselijk Nieuws. BLOEMENDAAL. lat. Neen, zün ziel is een gan- g met de onze verbonden ge- e onzichtbare draden, waarvan contactsleutel bezit, iet Fedor meegeleefd, en mee- de onze geweest. Wij hebben neenschap met hem gevoeld, die bestaat tusschen alle mensche- wij hebben zijn ondergang be lt die van een onzer ■allernaas- zooverre is de dichter Tolstoi, ;d en de vertolker zijnen gevoe- iet minder. is een tweede Tolstoi die willen leiden binnen den kring stelling en sympathie, l'k bedoel maatschappijhervormer, die bij eid hoogtij viert in zijn in Fedor's stelling: een welgesteld mensch iits op drie wijzen door dit leven ste wijze bestaat daarin, dat men z", waarin wij verkeeren ver- Dat is vrij 'gemakkelijk", zegt e wijze is, zich boven dien verheffen en zich daarvan on- e maken, hetgeen alleen helden nen. manier is, zich te benevelen en oplossing te ontwijken, zen uitweg bleef Fedor over, die :ld was, noch verstond met den >p goeden voet te verkeeren. eze redeneering zou Fedor du£ slachtoffer zijn van de fouten chappelijke samenleving, r, in zijn verdichting van Fedor's zwakheid4 is Tolstoi onaanvecht- rvormer zal ieder hem kunnen oor eigen levensopvatting. echter staat vast, dat Tolstoi leeft weten te roeren en een haast Iramatische spanning in „fiet levell ed weten te ontwikkelen. idersöheiden|e teekenaars een en :rhaal op onderscheidene wijzen treeren, zoo zal ook elk cre- leelspeler zijn eigen opvatting van bben. Er zijn allerlei opvattingen n verdedigbaar, docih die van mij al buitengemeen fijn en heusch- ik een karakteristiek zou willen de opvatting van Moissi's „Fedor dan zou ik liet allermeest denken nversierde van geest" of zooals het sprekiugen heet: een „arme van i was Moissi's Fedor, zonder krul- ien; er zat niets meer achter hetgeen n ziel te zien gaf. Weerloos, een open als een kind stond hij daar je weerloosheid en argeloosheid em zoo sympathiek. Het was dan wonder, dat menigeen zijn ontroe- langer meester kon blijven toen het laatste bedrijf, naar het uiterlijk us gelijkend, den kruisweg ten einde het harde leven hem opgedreven amen- en tegenspel gaven Lina Los- J'sa", mèvrouw voii Winterstein als wlowna", Annie Mewes, als „Sascha" ia Terwin, als „Mascha" vele oogen- an rijp kunstgenot en wanneer wij ooze spel van Eduard v. Winterstein, rol van „Karenin, Lisa's zweiter üts overtuigends wist te leggen, b.ui- ouwing laten, dan mogen wij van een lijke voorstelling spreken, doch den Zondagmiddag behoorde onze aan- i Moissi, den grooten illustrator van „Levende Lijk". el was even sober en roerend als tting girootsch was. bliek, dat den schouburg geheel vul- :ep terecht dat het werktuigelijke en landgeklap na elk bedrijf bij dit aan stok en spel achterwege behoorde te a wachtte dan ook tot de voorstelling fgeloopen was, om daarna Moissi en Isdhap met applaus te bedanken, met dat spontaan overging in een geest- >vatie. HENRI BAKELS. KUNST. hoeft ons niet te verbazen dat de heer zich in een steeds drukker bezoek van mgs geopend „Intiem Theater" mag an. Een der dingen, die daartoe het anleiding geven, is wel het met zorg programma, dat hij wekelijks zijn be- aanbiedt. Op een van goeden smaak de wijze weet hij zijn theater op het >eil te houden, zoodat het den naam lilie-cabaret tenvolle verdient, week o.a. verleenden hunne meiewer- mpinski, de bekende humorist. Nu, hu- zit de heer Kempinski. Zijn mimiek is Zijn geringe kennis van 't Hollandsch iet hem lastig, als vlot Hollandsch con- r op te treden, maar in zijn kwaliteit morist komt hem alle lof toe. veede vermelden wij Hetty Ruys, twee ter van den bekenden Cor Ruys. Sinds tijd heeft zü het tooneel vaarwel ge- i zich aan de intieme kunst gewijd en ven zeggen Hetty Ruys is een knappe ichtskunstenares. Vooral 't levensliedje De VOORZITTER zal er aandacht aan schenken. De heer NOORMAN zegt dat „Bloemendaal-Noord" de stuk ken, behoorende tot de premie-aanvrage voor 71 woningen, teruggekregen heeft met verschillende aanmerkingen van B. en W. Spreker vraagt of het niet mogelijk is op de plannen toch maar vast premie aan te vragen. Over die verschilpunten kan men altijd nog praten. De heer DE WAAL MALEE1JT zegt dat B. en W. de premie niet hebben aangevraagd, omdat het hun gebleken is dat lang geen 71 woningen noodig zijn. Bovendien hebben B. en W. nog andere bezwaren. De VOORZITTER merkt op dat zoo'n premieaanvrage niet gaat over den Raad maar over B. en W. Natuurlijk vertrouwt de Regeering dat de aanvragen die ingezonden worden onder zocht zijn. De heer NOORMAN meent dat B. en W. gevraagd hadden om een lijst van de leden en nu blijkt dat men een lijst van de gegadigden had moeten hebben. Nu zijn er zeker nog 85 men- schen die op een woning wachten. Als er hoogstens 40 afvallen, dan blijven er nog 35 over. De heer SCHULZ herinnert aan den bouw van middenstands woningen voor de Ver. „Bosch en DuinToen is van de tafel van B. en W. op den bouw van meer woningen dan waaraan eigenlijk behoefte bestond aangedrongen, omdat men het waar schijnlijk achtte dat de Regeering wel rantsoeneeren zou. Thans wordt er geheel anders over gesproken. Als B. en W. nu vast beginnen met de plannen door te zenden en de zaak niet op houden, dan kan men altijd nog onder het oog zien welke per sonen terecht en welke ten onrechte op de lijst zijn gebracht. Spreker heeft ook nog eens nagegaan en is tot de conclussie gekomen dat 30 a 40 woningen zeker nog noodig zijn. Hij geeft B. en W. in overweging bouwpremie aan te vragen, des noods voor een kleiner aantal woningen dan 71. De heer VAN KESSEL vraagt of B. en W. al eens over wogen hebben om, waar men telkens weer overhoop ligt met de Woningbouwvereenigingen, voor rekening en risico van de gemeente woningen te bouwen. Het gaat er niet om wie de woningen bouwt, maar hoofdzaak is dat de noodige woningen er komen. Naar zijne meening zijn er nog wel meer dan 20 woningen noodig, want behalve de leden van „Bloemendaal- Noord zijn er te Overveen ook nog wel menschen die in wo ningnood verkeeren. Als met de Woningbouwvereenigingen geen land te bezeilen is, welnu laat de gemeente dan zelf bouwen en zelf exploiteeren. De VOORZITTER vreest dat dit toch wel het eind van het lied zal zijn. Deze kwestie over het aanvragen van bouwpremie gaat echter B. en W. aan en niet den Raad. Niets meer ter openbare zitting te behandelen zijnde, wordt overgegaan tot het vergaderen met gesloten deuren. wordt door haar schitterend gebracht. Naast een goede voordracht beschikt zij over een aardig stemgeluid. Het gevoelvolle, melodieuze liedje „Een wiegelied" aan haar zelf opgedra gen wordt door haar op keurige wijze vertolkt. We hopen dan ook dat Hetty Ruys van haai verandering geen spijt zal hebben en zij zich verder aan de intieme kunst zal geven. Het programma voor heden geeft weer eerste rangs artisten o.a. Luciën, de bekende gentleman humorist, die geen inleiding bij t publiek behoeft. Luciën is iemand met een re putatie. Verder Larette, van wie we niets mogen zeggen. Men ga zelf een avond naar „Modern". Als derde kunnen1 we voor deze week nog vermelden Laura Bernauer, een Duitsehe stim- mungssoubrette, die elders in ons land veel succes heeft gehad. Het geheel wordt opgeluisterd door het suc ces trio van der Spek, een vlot strijkje wdar- van de de pianist Jan Tames tevens een ver dienstelijk accompagnateur is. In ons blad, en niet minder in de Haarlem- sche dagbladen is nogal eens iets geschreven over den aankoop van de gronden langs den Zeeweg door ons gemeentebestuur. Het is ook de moeite waard er iets over te vermelden. Het gaat over een (je groot bedrag, dan dat de ingezetenen er onkundig over mogen blijven en liet is niet anders dan toe te juichen dat men van alle kanten deze zaak terdege belicht. Het besluit dat indertijd genomen is men weet het heeft natuurlijk op eeniige gege vens berust en al moest deze aankoop dienen om de onkosten, besteed aan den Zeeweg, eenigszins te dekken, men heeft toen maar niet een besluit genomen zonder meer, zooals van zekere zijde zijdelings wordt beweerd. Door den gemeente-architect werd aan den gemeenteraad het volgende schema overge legd: Bloemend'aal, 28 Juni 1921. Onderwerp: Exploitatie van gronden langs den Zeeweg. Alvorens tot verkoop van gronden over te gaan, heb ik gemeend een schema te moeten geven, waardoor de gemiddelde verkoopprijs zal kunnen worden vastgesteld. D'e cijfers zijn allen bij benadering bepaald en maig de bere kening dus niet als geheel juist wordien aan genomen. Vertrouwende, dat met 1 Januari 1922 de verkoop van gronden begint, neem ik aan, dat alsdan d'e Gemeente een kapitaal van 2 millioen in weg, rentederving (6%) en aan liggende gronden heeft gestoken. De Gemeente heeft daarvoor 130 H.A. bouwgrond. Naar mijn meening is hiervan 10 H.A. on verkoopbaar; tevens moet voor plantsoenaan- leg, wandelbosch en sportterrein 5 H.A. be schikbaar gesteld worden. Tevens is 14 K.M. weg geprojecteerd, welke een oppervlakte vereischen van 15 H.A. Aan verkoopbaren grond blijft dus over 150 H.A. Aannemend dat de exploitatie in 25 jaren zal zijn afgeloopen moet elk jaar 6 H.A. grond worden verkocht, en voor wegenaanleg wor den uitgegeven f 30.000. De ontvangsten van d'e 6 H.A. bouwgrond zullen dan zooveel meer moeten bedragen dan f 30.000.als de annuïteitsaflossing van f 2.000.000.— per jaar zal bedragen. Deze aflossing zal zijn f 170.000. De gemiddelde grondprijs zal dus moeten zijn f 3.50 per M2. Naar mijn meening mag de volgende prijs als niet te hoog voor onderstaande terreinen worden aangenomen. 1 HiA. langs den Boulevard a f 250.000.— f 250.000.— 2,5 H.A. bij de Israëlitische Be graafplaats a f 80.000.— 200.000 15 H.A. vanaf de Haart. Waterl. naar die zee a f 50.000.750.000. 15 H.A. vanaf den Boulevard naar Overveen a f 30.000.1.200.000. 116,5 H.A. in het middengedeelte a f 20.000.— 2.330.000. Totaal f 5.130.000.— De ontvangsten moeten per jaar zijn: Voor aflossing f 170.000. Voor wegenaanleg 30.000. Totaal f 200.000.— In 25 jaar wordt dit een bedrag van f 5.000.000.Alzoo een winst van f 130.000. of per jaar f 5000.Mocht echter de exploi tatie in 10 jaar zijn afgeloopen, dan kan bij de genoemde grondprijzen een winst gemaakt worden van f 150.000.per jaar. De Gemeente-architect, (w.g.) J. de JONG Cz. Wij leven nu in een andieren tijd en terecht werd reeds geschreven als de raad nog eens voor de beslissing stond, de notulenschrijver heel andere dingen te noteeren zou krijgen d'an hij nu heeft gedaan en dat het besluit tot aankoop dan ook niet zou zijn genomen in Jen vorm van thans. Wij zijn echter evenzeer overtuigd dat het besluit tot aankoop ook thans nog genomen zou worden, zij het dan ook in anderen vorm. Het getuigt toch wel van kortzichtigheid, in dien men alleen maar het oog wil slaan op den economischen toestand van het oogenbiik en niet durft hopen dat er weer betere tijden zullen komen. Zeker, men heeft m.i. fouten gemaakt. De publiciteit komt wel wat laat en indien men, voor tot aankoop was besloten, het publiek had laten weten wat het thans weet, dan zou er wel voor gezorgd zijn dat er op 'gemakke lijker voorwaarden zou zijn aangekocht. Publiciteit, mits tijdig, is voor een bestuurs college een plicht die niet te licht geschat mag worden. De heer J. C. P. schrijft daar ook terecht over in het H. Dagblad van eenige da gen terug. Het is wel gewenscht zijn meening over den aankoop van die gronden ook eens te laten hooren: Hij schrijft dan: Eenige weken geleden heeft onze medewer ker Saxenburger in zijn Bloemendaalschen Brief een beschouwing ten beste gegeven over liet Raadsbesluit tot aankoop van de gronden langs den Zeeweg in dezen geest, da; die aankoop volkomen lag op den weg van de gemeente en dat het niet raadzaam zou zijn, zich door in elk geival tijdelijke malaise van dat plan te laten afschrikken. Deze con clusies onderschrijf ik nog heden, maar over de opportuniteit van de zaak is op dit ooigeu- blik nog wel iets te zeggen. Bloemendaal is, d'e eenige gemeente in den omtrek, waar nog geen behoorlijk gedrukte of [op andere manier vermenigvuldigde Raads voorstellen bestaan, wat het groote bezwaar oplevert, dat niemand ooit overzichtelijke stuk ken voor zich heeft zelfs is mij verzekerd, dat de Raadsleden de overeenkomst met de familie Van der Vliet niet bezitten. Intusschen heb Ik van het stuk door welwillende mede werking inzage gehad en opgemerkt, hoe ont zaglijk veel voorbehoud de verkoopster van deze gronden tegenover de gemeente gemaakt heeft; het zeer uitvoerige stuk wemelt van servituten, alle in 't belang van de gronden, die de familie Van der Vliet overhoudt. Natuurlijk moet de Raad! al deze beperkende bepalingen van te voren gekend hebben en niet zwaar gewogen, anders zou 'de toestem ming tot de overeenkomst niet gegeven zijn. Men ademde toen evenwel in een geheel andere atmosfeer. De malaise, die ons nu de handen verlamt, was toen nog niet zoo sterk opgetreden, er werd nog geld verdiend, dus ook geld! verteerd, er bestond geen reden om te vreezen, dat de gronden langs den Zeeweg niet heel spoedig koopers zouden vinden. In zulk een tijd worden bezwaren licht geteld, die op dit oogenbiik drukiken. De blik van vandaag is de kijk van morgen niet. En een van de Raadsleden, die een voorstander was en in principe nog is van aankoop van de gronden, heeft mij ronduit gezegd, dat hij wanneer het besluit nog genomen moest worden, er toch niet meer zoo enthousiast tegenover zou staan. Moet deze verandering hem kwalijk geno men worden? Ik zou zeggen van neen. Zün stem van toen zal wel behoorlijk overdacht zijn geweest. Maar de toestand is wel veran derd. In den verkoop van groote huizen is een debacle ontstaan. In- en' buiten Haarlem kun nen patriciërswoningen en groote villa's geen koopers meer vindën tot redelijken prijs, soms zelfs niet eens meer tot een belachelijk som metje. Men wil geen groote perceelen meer bewonen, dus nog veel minder bouwen1. Alge- meen is de vraag naar kleine huizen en' ol- schoon daarmee een voortdurende trek naar buiten gepaard gaat en de gronden langs den Zeeweg dus wel koopers zullen vinden, zai het veel langer duren vóórdat die zijn volge bouwd met andere woorden zal de rente last op deze gronden veel zwaarder drukken. De verkoopster eischt trouwens, dat 'als minimum 1000 M2. verkocht zal worden, het geen voor kleine landhuizen al rijkelijk duur zal worden. Nu dit te voorzien is, spreekt het vanzelf, dat ook de andere voorwaarden waaraan de ...emieente zich als koopster onderwerpen moet, veel moeilijker lijken, dat toen het contract werd aangegaan. Dat het Raadsbesluit op dit oogenbiik niet meer zou worden aangenomen, durf ik niet met zekerheid zeggen dat er veel meer strijd over gevoerd zou worden, is wel zeker. Natuurlijk kan de gemeente de over eenkomst niet ongedaan maken: een berouw hebbende. kooper blijft niettemin kooper daarom heeft de burgerij zich blijkbaar met de zaak ingelaten en wanneer zij, degelijk voor gelicht, tot de conclusie komt, dat de aankoop, wel verre van een voordeel te worden, een groot nadeel voor de gemeente zal zijn, heeft zij de uitredding nog, om aan Ged. Staten te verzoeken, hun goedkeuring aan het Raadsbe- luit te onthouden. Daarvoor zal in de eerste plaats de over eenkomst moeten worden gepubliceerd, zoodat de critiek zich daarover onbelemmerd uiten kan. 'I'e meer omdat dit zonder voorlichting niet mogelijk is. Er hoort vrij wat plaatselijke kennis toe, om te vatten wat al die erfdienst baarheden beduiden: voor den leek is het stuk met al zijn cijfertjes en kadastrale merken, eenvoudig abracadabra. In Bloemendaal gaan de bezwaren evenwel nog veel verder, dan dlit contrat met al zijn voetangels en klemmen. Er wordt ook betoogd, dat afgescheiden van d'e vraag, hoe lastig het der gemeente mettertijd met al die servituten wel gemaakt kan worden, de prijs van den grond, bouwrijp gemaakt, bovendien m.et rente en aflossing belast, veel te hoog geworden zal zijn. Aan dergelijke becijferingen waag ik mij liever niet. Zij blijven, zou ik meenen, altijd speculatief en passen dus als zoodanig volko men bij een transactie als deze, die een zuivere grondspeculatie is, met jacht naar winst. Al naar iemand in zijn binnenste met de speculatie ingenomen is of niet, kan hij de rekening van liet bedrijf (want een grondbedrijf wordt het) optimistisch of pessimistisch opzetten. Ik heb een becijfering gezien, waarbij men kwam tot vier millioen drie ton voor het geheele bezit: Zeeweg plus grondaankoop, plus bijkomende kosten, plus rente, waarvoor dan zou worden verkregen een oppervlakte van een millioen driehonderduizend vierkante meters rijpge- maakte bouwgrond, zoodat de M2. f 3.30 zou kosten. Misschien is dit wat pessimistisch. Een van de Raadsleden, de heer Schulz, heeft zich er al over uitgelaten, dat deze kos tende prijs hem een raadsel is. Hij veronder stelt daarbij kosten, die niet de grondexploitant, maar de verbruiker (kooper) zal hebben te betalen. Of zijn veronderstelling juist is, kan ik niet nagaan, maar een ander punt dat hij aan voert, is het middelpunt van de kwestie. Men mag, zoo zegt hij, ook niet de kosten van aanleg van den Zeeweg beschouwen als deel van den kost(enden) prijs van de gronden er langs. „Want wanneer de gemeente die gron den niet mocht koopen, dan moet de Zeeweg toch betaald worden". Dit laatste is natuurlijk juist. Maar de heer Schulz vergeet toch, dat er leden van den Raad zullen zijn geweest, die den aankoop van de gronden langs den Zeeweg hebben toege juicht met de bedoeling om uit de winst op de exploitatie de kosten van den Zeeweg terug te halen. Dit heeft immers veel meer gekost, dan aanvankelijk verwacht werd. In den ge- dachtengang van het raadsbesluit is het dus zeer moeilijk de beide zaken van elkander te fcheiden. Al zullen er nu wel Raadsleden zijn, die liever de kosten van den Zeeweg op zichzelf maar aanvaarden, wanneer maar niet getracht wordt, die door een twijfelachtige grondexploitatie terug te verdienen met het gevaar daartegenover, dat de speculatie mis lukt en de burgerij dubbele lasten krijgt op te brengen: voor den Zeeweg zelf en dan nog eens voor de gronden daarnaast. Naderhand heeft weliswaar ook de heer Schulz zich uitgelaten: ,ydat de kosten van aan leg en onderhoud van den Zeeweg vergoed worden en bovendien nog een aardige kans op een overschot blijft". Natuurlijk door den ver koop der grondep. De geheele zaak wordt een weinig vertroe beld door de meening van enkelen, dat het in 't geheel niet op den weg van de gemeente lag om in bouwgrond te igaan speculeeren. Dit argument zal bij Ged. Staten wel niet in slaan. Hebben wij al niet sinds jaren gezien, dat gemeenten van allerlei grootte en betee- keniis terreinen en vaste goederen koopen, zonder zekerheid van financieel succes? Als dat wordt afgekeurd, behoort een gemeente dleen maar te administreeren, niets te onder- temen, omdat in elke onderneming, zonder uit zondering, de kans op risico verborgen zit. Neen, daarmee komt men er niet. Noch bij de burgerij, die het verzet der Commissie toch zal moeten steunen, noch bij Ged. Staten, aan wie dan om vernietiging van het Raadsbesluit zal worden gevraagd. De kern van het request zal moeten zijn het koopcontract, dat de inge zetenen immers in zijn details niet kenden. Daaraan kunnen Qed. Staten houvast krijgen, wanneer inderdaad blijkt, dat voorwaarden, die anderhalf jaar geleden geen overwegend bezwaar waren, in de bestaande omstandig heden al te zeer zouden drukken. Te zwaar. Qed. Staten 'die de taak hebben, om als koel overleggende pleegouders, de gemeenten van dwaasheden te weerhouden, zullen dan ook ten voordeele van Bloemendaal kunnen optre den. Natuurlijk kan de kracht van het verzoek aanmerkelijk versterkt worden, wanneer requestranten in staat zijn aan te toonen, dat het belastbaar inkomen der gezamenlijke Bloe mendalers sedert het jaar 1921, toen tot den "aankoop beslotien werd, aanmerkelijk is ge daald. Van 25 tot naar ik meen 13 millioen". Ik zou willen vragen: is er nog een derde mogelijkheid? Kunnen Gech Staten het besluit bekrachtigen onder nad'er te stellen voor waarden, b.v. dat in het koopcontract eenige wijzigingen worden gebracht, in het belang der gemeente? Ware dit mogelijk dan zou die Commissie welke thans 'in het leven is geroepen al een flink succes kunnen boeken» E- Gezondheidscommissie gezeteld te Bl'daal. Men schrijft ons: In de Januari vergadering dier commissie ingesteld behalve voor de ge meente Bloemendaal, voor Bennebroek, Haar lemmerliede c.a. Heemstede, Schoten, Spaarn- dam en Zandvoort en welke elke eerste Woens dagavond der maand 's avonds 8 uur te Haar lem in het perceel Gedempte Oude Gracht 63 vergadert werden om. de volgende punten behandeld: 1. De slechte toestand der wegen en der rioleering en het gebrekkig ophalen van straat- en huisvjitn! in het stedelijk gedeelte van Haarlemmerliede. De dr. Schaepmanstraat is slechts voor een klein deel bestraat, de rio leering ligt daar voor een groot gedeelte bloot, het vuil loopt op de lager liggende terreinen en verspreidt stank. Het straat- en huisvuil wordt niet of zeer onvoldoende opgehaald, waarom de bewoners hun vuil op de nabij liggende terreinen of in de Amsterdamsche- vaart werpen. De gemeente Haarlemmerliede c.a. doet hieraan niets. 2. De onbegaanbaarheid' van de Kastanje laan te Heemstede en de slechte toestand der rioleering der perceelen gelegen aan die laan. In deze laan ligt geen rioleering. De afvoer van water en vuil geschiedt in putten gele gen in de tuintjes. Deze putten hebben eene geringe afmeting, zijn dadelijk vol, waarna het vuil in de tuintjes loopt en stank veroorzaakt. Behalve dat bij regen de laan blank staat is de laan gevaarlijk voor het verkeer. De ge meente Heemstede doet hieraan niets. 3. De slechte toestand der rioleering der perceelen Rijksstraatweg nos. 154 tot en met 168 te Schoten. In den straatweg ligt ter plaatse geen rioleering. De afvoer van water en vuil geschiedt in putten gelegen in de tuin tjes der woningen. Deze putten, welke eene geringe afmeting hebben, zijn dadelijk vol, waarna het vuil in de tuintjes loopt en stank

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 7