„RIOHE" MBOÏKAmZÜ mmm Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Te hoog gemikt. 1 Fotografisch Atelier Gr. Houtstraat 169 BEHANüERf MEUBELMAKER^ P. van der Stad - Poelier Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 2 2 003 Plaatselijk Nieuws. CINEMA PALACE Wat vrouwen niet weten Het dagelijksch Broodje. LLERLEI. :heid van naphtaline. t gebruik oin ill het voorjaar bontwerk tegen de mot te ze op te bergen met naphta- VVnandblad tegen de Verval- n dit gebruik ernstige nadee- i scherpe reuk is dikwijls niet :n weg te krijgen, al stelt men open lucht bloot, maar boven- tline een ernstig vergif, e van deze stof wordt hier- ig gehouden en ruime venti- voorgeschreven. Maar in liet inden komen wel eens geval- rgiftiging, waarbij de slacht er hevige hoofdpijn en bra- i iemand, die- geslapen had op an de kussens met naphtaline cheikundige Berthelot heeft olstrekt geen antiseptische is houdt het wat insecten op de larven blijven leven en verhinderd hun vernielings- 1 naphtaline in het huisbou- eze geleerde niets dan een aling. [RUBRIEK. deze rubriek te zenden aan van ons blad. den heer Herm. sstraat 64 huis, Amsterdam. envoudlge stand. 23, 24 en 30. 35/38, 40, 42/44, 47/50. '.wart. 27 41 27 l 32 34 11 n. 36. en 48. ivoudige stelling en ook in ilt niets bijzonders en toch... dammer het spel remise la- ihandelt deze kleine studie rkingen zijn van mij). Zwart. 2127 (de eenige; offert au slaat Wit beide schijven 36—41 met 3. 42— et opofferen van schijf 36 de Zwiarten op 21 en 26 leevoudige overmacht moe- lelijk. is Zwart verloren. 27—31 (a) 3641 31—37 (,b) 26 37 nen. (a) 26—31 3641 (eerst schijf 27 offe- Wit dan, na het oprukken II, deze schijf door 4237 slaat). 41 32 27 16 nen. (b) 31—36 26—31 31 42 en. lames". 17e JAARGANG ZATERDAG 24 MAART 1923. No. 12. BLOEMENDMLSCH WEEKBLAD Abonnement: Voor een half jaar 1.75 Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Als wij voor een handeling de keuze hebben tusschen nu en een uur later, dan is, al het andere gelijkstaande, reeds om die reden nu hetgeen, dat de voor keur verdient. Dr. G. H. van S e n d e n. DE OOIEVAAR. In 't flauw-bewogen riet, waarover zuchtjes gaan van zomerwind, die zacht met fluisterend gebaar de blaren streelt, staat peinzend stil de ooie vaar en tuurt maar in het nat, met tintllng overlaan. Door niets gestoord wordt hij. Uit verre vert' vandaan raast rommelend geluid van trein met groot misbaar. Hij hoort het niet en peinst. Het lijkt, alsof hij daar nooit weg zal gaan en immer droomend heeft gestaan. (iaat nu zijn denken naar de boorden van den Nijl? Naar 't zonnig Zuiderland, waar hij na tijd en wijl weer zweeft langs koningsgraf uit eeuwen, lang vervaagd? Of denkt hij aan het hooge nest en 't zoet ge- neugt bij vrouw en kroost; de groote, reLne liefde vreugd, die wacht, als 't wiekenpaar hem statig huis waarts draagt? Works' Magazijn). D. A. P o s t m a. Het krioelt om ons heen, van mislukte ge nieën. Het mislukte genie behoort evenals de oude vrijster tot de typen, die wij gaarne tot voorwerp maken van spot en scherts, maar die toch eerder verdienen, dat wij ze ten diepste beklagen. Het zijn de onbevredlgden, de niet tot hun doel gekomenen en niets is verschrik kelijker dan, wanneer men nog in de kracht van zijn leven is, tot de slotsom te geraken, dat men zijn doel heeft gemist. Er zijn in ons midden veel meer dan wij wel vermoeden, die dit besef van doelloosheid kwelt. Ik herinner mij een versje van drie Zigeuners. Onbekommerd lagen ze in een weide, waarover de avondzon gloeide. De één speelde op zijn viool, de tweede keek de rookkrinkelingen van zijn pijpje achterna cn de derde sliep behagelijk onder een boom. Dit drietal is ook overtuigd van de doel loosheid van hun bestaan, maar hen kwelt deze gedachte niet. Zij verspelen, verrooken, verslapen hun leven zonder zich te verdiepen in de beteekenis daarvan. Zij weten, dat ze kun leven verspillen, maar hun stemming blijft er even genoegelijk om. Waarom zou hun leven een doel hebben? Ze zien er de noodzakelijk heid niet van in. Er zijn slechts weinig menschen zoo lucht hartig als deze Zigeuners. Vooral in ons zwaar en moeilijk klimaat, dat tot tobben voorbe schikt, vormen ze een uitzondering. Wij ver langen van het leven een ernstige taak en leggen ons den plicht op, die taak ernstig Ie vervullen. En wanneer ons leven gaat afloopen, drukt het ons zeer, te ervaren, dat wij in de ver vulling van onze taak zijn te kort geschoten. Waren onze krachten ontoereikend? Of was de taak ons te zwaar? Meestal zoeken wij de schuld bij ons ge- luek aan wil en volharding; als wij beter ons best hadden gedaan, zouden wij ongetwijfeld °ns doei hebben bereikt. Te weinig daaren tegen geven wij ons ervan rekenschap, dat J onzg fout ook geweest kan zijn: zelfover schatting. MODERNE DAMES- EN HEEREN-PORTRETTEN Ieder mensch wordt voor één bepaalde be stemming geboren; zijn aanleg en zijn omstan digheden beschikken hem een bepaalden loop baan voor. En het groote verdriet in veler leven is, dat men zich van eigen lotsbestem ming geen denkbeeld heeft gemaakt. Tegenover duizenden huisschilders staat slechts één Rembrandt en in een geheel leger van soldaten telt men maar één generaal. Nu meent ieder, die 'zich den schildersloopbaan ziet toebedeeld, dat juist hij een Rembrandt zal worden en bekend is, dat elke soldaat in zijn ransel den maarschalksstaf voert. Noodwendig brengt deze waan met zich mee, dat duizenden en tienduizenden door het leven teleurgesteld worden. Zij kwellen zich met wroeging over eigen tekortkomingen of ver vloeken de omstandigheden, die hen hebben tegengewerkt. Wanneer zij er toe waren te krijgen, zich een juist inzicht in de oorzaak van hun teleurstelling te verschaffen, zouden zij zien, dat de ééne zoowel als de andere grief ten onrechte hen bezwaart; hun fout is eenvoudig, zich een te hoog doel voor oogen hebben gehouden. H'adden ze zich van den aanvang af tevre den gesteld met het ideaal, eenmaal een knap verversbaas te zullen worden of de sergeants strepen te zullen dragen, dan konden ze op hun ouden dag met voldoening op hun leven terugzien. Levensmislukking is meestal niets dan de noodwendige teleurstelling van menschen, die aan zelfoverschatting lijden. Een oude vrijster is zeer zeker diep te beklagen, maar, nu de statistiek eenmaal uitwijst, dat er een over compleet is aan vrouwen, heeft niemand barer recht, van meet af de veronderstelling te koeste ren als zou juist zij eenmaal tot den huwe lijken staat worden uitverkoren. Had zij de mogelijkheid bedacht, dat zij ongetrouwd zou moeten blijven, dan ware levensbevrediging ook haar deel geweest. Van levensmislukking kan men slechts spre ken, als men het doel, dat in verband met persoonlijken aanleg het leven stelt, niet heeft bereikt. Dit doel kan bescheiden zijn, zeer be scheiden soms. Maar moet de aschman in wrevel zijn leven bederven, omdat hij geen minister geworden is? Onze democratische tijd verleidt wel tot de gedachte, als zou ieder recht hebben op een gelijke, dat is dan de hoogste plaats. Doch ook wanneer wij in theorie dit recht erkennen, leert de praktijk, dat de groote verscheiden heid van gaven een ieder zijn eigen plaats toebedeelt en dat deze plaatsen verbazend ver schillend zijn. Het is in onzen tijd moeilijker, met zijn be scheiden deel tevreden te wezen dan vroeger, toen tevredenheid een deugd was. Zeer zeker zit er in het streven naar liet hoogste iets verheffends; wanneer wij dit streven niet kenden, zou het leven veel van zijn beteeke nis verliezen. Maar wij moeten dit „hoogste" in verband leeren beschouwen met ons per soonlijk vermogen; wat voor een ander het „hoogste" is, behoeft het voor óns niet te zijn. De waardeering, die hoogvliegers ten deel valt, brengt velen er toe, boven hun krachten te streven. Ze zijn schuw en schuchter van aard; ze hebben weinig geloof in zichzelf; om van het kwellend besef van minderwaardigheid te worden verlost, trachten ze op allerlei wijze hun omgeving de loef af te steken. Ze willen mede de e'ersten zijn, geprezen, besproken worden. Totdat hun overspanning zicli wreekt en ze uitgeput ineenzinken. Mislukte levens, de genezing moet komen van een wijziging in het maatschappelijk oor deel. De beterschap is reeds aanstaande: reeds waardeert men het handwerk, dat vroeger in oneere stond; reeds behandelt men de onge trouwde vrouw met denzeifden eerbied als de getrouwde. Reeds is het besef doordrongen, dat er tusschen een bescheiden kantoorklerk cn een wereldberoemd kunstenaar „een wezen lijk onderscheid bestaat, zoo ze beiden de hun op het wereldtooneel toebedeelde rol naar be lmoren vervullen. Zoo deze gelijkwaardige behandeling ons er toe brengt, niet verder te willen springen dan onze pols lang is, zullen wij ons leven niet langer als een mislukking beschouwen. C. BLOEMENDAAL, De tennisbanen worden voor de Paaschdagen in orde gemaakt, zoodat van deze feestdagen af de tennissport wederom door de liefhebbers beoefend kan worden. Tot ons genoegen wordt het tennishuisie van de tennisbaan .Harten- lust", dat zeer bouwvallig was en de omgeving danig ontsierde, eens onderhanden genomen en opgeknapt. De Kennetnerweg schiet flink op. Woensdag was men bezig den weg te walsen. Voor Paschen zal de weg zeer zeker gereed zijn. Gisteren is de stoomwals en de daarbij be- hoorende wagens en woonwagen naar Kweek- duin vertrokken, om aldaar een zelfde werk te verrichten. Aan de beide kanten van het zwarte pad langs het voetbalveld B. V. C. worden jonge boompjes gezet. Als deze goed willen groeien, wordt het een aardig wandellaantje. Door het Bloemendaalsch Chr. Fanfarecorps Sursum zullen op 1 April (le Paaschdag) des voormiddags 8 uur, op het oude Bloemendaal- sche kerkhof alhier eenige Opstandingsliederen gespeeld worden. De ,'tekst der liederen is verkrijgbaar bij den heer Huizinga, secretaris van het corps. Mevr. de Wed. C. A. A. Dudok de Wit Moltzer van hier, is beschermvrouwe gewor den van het corps. We raden Vaders en Moeders uit onze ge meente aan, eens een kijkje te gaan nemen in de Warmoesstraat bij de Katoenb'aal. Al daar staat tentoongesteld een keurig ingerichte poppenkamer. In deze kamer ontbreekt letter lijk niets. Alles is aanwezig zooals: kookfornuis, koperen doofpot, schoorsteen-ornamenten, een ameuble ment, een glazenkast met servies, een minia tuur Friesche hangklok met echt uurwerk en nog veel meer. Deze kamer is smaakvol inge- tL it Jc-rr een echte huismoeder die weet wat gezelligheid is. Zij heeft deze kamer afgestaan aan de Haarlemsche verloting, en door een lot te koopen a f 1.heeft men kans in het bezit te komen van deze poppenkamer, die eigenlijk niet tot het speelgoed gerekend kan worden. Aan de Haarlemsche verloting, waar van de trekking zal zijn begin April, zijn nog meerdere prijzen verbonden zooals kussens, handwerken enz. Gaat eens kijken bij de Ka toenbaai en gij koopt beslist een lot. Voor f 1. kunt gij uw kind dol gelukkig maken. De eene helft der opbrengst wordt afgedragen aan het Comité voor hongerend Rusland tlerwijl de andere helft gegeven zal worden aan de Com missie voor Armenzorg der Rem. Ger. Gem. a'hier. GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 TELEFOON 671 HAARLEM Van Vrijdag 23 t/m Donderdag 29 Maart Groot realistisch filmwerk in 7 acten. In de hoofdrollen CONSTANCE BENNETT en MONTAGNE LOVE. Wat zijn de fouten der moderne vrouw Ons bijprogramma is tevens buitengewoon goed verzorgd. Wij vertoonen u een twee-acter van geheel nieuw genre, gespeeld door de z.g. HOLL. ROOM BOYS en getiteld: DE VOS EN DE RAAF. Teekenfilm. Een interessant Journaal. □□□□□□□□□DDDDDODDDDDDDDDDDDDDD O O Kleine Houtstraat 136, HAARLEM, Tel. 188 Opgericht 1870 Hazen Faisanten Patrijzen Eendvogels Talingen Watersnippen Reevleesch Poulardes Kapoenen Braadkippen Soepkippen Gemeste Eendvogels Duinkonijnen a D naaoaaaDDaoaDDoaanooDDDDDCïooDo Jaarvergadering op Maandag 26 Maart 1923, 's avonds 8 uur in hotel ,,Velserend" tegen over de ruïne van Brederode, van Woning bouwvereniging „Bloemendaal-Noord". Bioemendaalsche Amateurfotografen Vereen. Men schrijft ons Donderdagavond vergaderde de Bloemendaa-1 sche, bij afwezigheid van den heer Cool, onder leiding van den onder-voorzitter, de heer Bis- pinck. Aan den wand hing een mooie collectie fo to's op Byk-Gulden papier, waaruit de goede hoedanigheden van deze papiersoort duidelijk bleek. De foto's, portretfoto's van den foto graaf Carl Schenker, trokken terecht aller aan dacht. De heer Boer hield daarna een voordracht over een nieuw methode om ontwikkelpapie- ren direct in bepaalde kleuren te ontwikkelen, welke methode hoewel op dit oogenblik nog hoofdzakelijk van experimenteele waarde zeer verre en wijde mogelijkheden in het uitzicht schijnt te stellen. Nadat eenige autochrooms van den heer Gerhard op het doek verschenen waren, be gon de heer Warnderink Vinke zijn voordracht van een reis door Zuid Italië en Sicilië. Opge luisterd door een1 groot aantal interessante lantaarnplaatjes vulde deze causerie het ver dere van den avond, waarbij de spreker zijn hoorders allerlei bijzonderheden van deze stre ken vertelde. Na een woord van dank aan de sprekers, werd de goedbezochte vergadering gesloten. Uitvoering van Mevr. SybrandiHafberstadt in het Provinciaal Ziekenhuis. Zooals dat van Mevrouw Sybrandi te ver wachten was, is ook dit concert goed geslaagd. Van 7 uur tot half tien werd in het vriendelijke zaaltje Musis Sacrum" een welverzorgd pro gramma ten gehoore gebracht. Er werden ver schillende koortjes, duetten en solo's uitgevoerd. Van de koortjes slaagden het „Ave Maria" van Mendelsohn (hetwelk op verzoek zelfs nog eens herhaald werd) en het „Landliches Lied" van Schumann het beste. De solo's werden allen (een kleine slip of the tongue uitgesloten) keu rig gezongen. Zeer in den 'smaak viel het duet „Wir Schwestern" van J'oh. Brahms en ook het trio uit „Blanche de Provence" van Gherubium werd heel muzikaal gezongen. Eenvoudig, maar zeer gevoelvol werden de gedichtjes „Haar Brief" van Albert Verwey en „Een Wonder" van W. F. Gouwe gezegd. In de pauze werden de zangstertjes door de directie op een kopje thee vergast, wat natuurlijk het zingen zeer tui goc.de kwam. De begeleiding rustte in de handen van inej.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 1