41 SMEDERIJ Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort iGht voor 't [(afsluitingen aai-, Schaaf- tevens Auto- alhewerking. 100B HAARLEM derVeldt Fotografisch Atelier BIf kHF" Gr- Houtstraat 169 rlllj Billijke conditiën 4X J.A.bOJKAMRJN. BEhAIMf MEUBELMAKER! MEERDE® - Met 2 dagen thuis Dompvloedslaan 49 3 OVERVEEN 3riaal voorradig Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 2 2 00 3- h- Familie- en Bruldsgroepen VERTROUWEN. Plaatselijk Nieuws. ONTVANGEN: Eigen Breiwerk ABR. MEIJER is uitdrukking, antwoordt Ina auw. Het is toch vaak goed zijn eigen doodshoofd mee de zaal. Onzeker licht op het op den voorgrond, lichter naar Adagio. De laatste Dans. een schaduw in het duister, in de fluweelen plooien ver jaar stil staat en wacht. Dan rt schrijden over het tooneel, in verheft zich de melodie, die oudige melodie des levens; en lichter is. wuift een meisje over in witte sluiers gehuld, in een voren gejaagde beweging. Zij in zichzelf verdiept; achter zij, luistert, schrikt, glimlacht dwijnt dansend. ■t donkere, schrijdende er, smal elijke plooien van den zwar- zonder uitdrukking voor zich komt het accoord, dat als een voor de eerste maal grijpt Ie vermomming, een magere, senderig -en met dikke aderen; tanker in het licht, blijft een el in het licht staan, dat zij en bedekt zich weer. nt terug, nog danst zij en toch vlucht, reeds kijkt zij om en i, terwijl de melodie haar naar oruit, vooruit! Reeds brengen bedreiging in de muziek, reeds licht en de dans wordt een zonder bezinning voort vliegt t duister, geschiedt iets ver- afschuwelijk dubbelspel. Ja- worden., vlucht en vervol- en vervolger schijnen tege- zijn, terwijl schril, bliksemend dan weer dat uit de duister- rordt het stil. Dan bloeit nog odie des levens op en trekt e over het tooneel, stiller en an hamert de treurmarsch, de staat daar zeer groot en loopt en op en nu is er zachtmoe- mooi, strak gezicht glimlacht 3 mantel spreidt zich uit, hij het heele tooneel te vullen in stijve, levenlooze plooien, rdt lichter,, de muziek sterft r accoorden, de beide gestal- ren, de lichte des levens, de is. Aleen de mantel ligt nog op nog een seconde verwonderd r handen beginnen te applau- klinkt treurig genoeg. Dade- en de nieuwe klapstoelen en .enen schuifelen naar de gar- "laat de zaal met een onaan- in den rug, dat men anders niet heeft. Enkelen hebben iets d' voelen zweven, dat in staat voor den avondmaaltijd te en missen een Weener wals n dans tot afscheid, ichtig, zegt de argelooze Mila 17e JAARGANG uin voor het komende seizoen en. Een goed adres voor so- concurreerenden prijs is: RDAG 7 APRIL 1923. No. 14. BLOEMEliDiALSCH WEEKBLAD Abonnement; Voor een half jaar 1.75 Advertentlën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wie het slechte niet goed haat, be mint het goede niet goed. Romain Rolland, CM r- co H 2. 4* -M ro MUZIEK. Geef mij muziek, wanneer de dagen Vol van een vreemd verlangen zijn; Geef mij muziek, dat ik niet klage Mijn eigen pijn. Laat lied'ren dan. de stilte breken, Rhythimen, die met hun zoet geluid Van vreugde en van berusten spreken, Dat ziel ontsluit. Laat mij dan stii naar and'ren luisteren, Geef mij de ontroering en de rust; Dan wordt verlangen een zacht fluist'ren, Een traan zijn lust. Geef mij dit al, wanneer de dagen Vol van een wreed verlangen zijn.: Het zingend lied, dat ik niet klage, Maar verdrage Mijn eigen pijn. Jan J. Zeldenthuis. Naar aanleiding van een geval van sensatie nieuws in een onzer dagbladen betoogt mr. W. A. H. Elink Schuurman in het Weekblad van het Recht, hoe schadelijk liet is om door ver ontrustende berichten, den geringen dunk, dien men reeds van de samenleving heeft, nog op lager peil te brengen. ,/Hij noemt het zeer noodig, „dat wij elkander opvoeden tot een gepast wederkeerig vertrouwen, nadat (zoo veel slechts gezien is". Deze oproep heeft ongetwijfeld de volle in stemming van velen'. Hbusch, wij weten lang zamerhand wel, dat onze maatschappij: een broeinest is van alle mogelijke ondeugden; dat onze medemenschen, gelijk MCphistopheles reeds opmerkte, hun verstand slechts gebrui ken om dierlijker dan elk dier te zijn; dat wij zelfs onzen besten vriend en onze eigen vrouw niet mogen vertrouwen. De laatste iaren met hun oorlog en nasleep van oorlogsmisdaden \heeft ons nog twijfel moediger doen staan tegenover onze naasten. De een is al even slecht als de ander; alle braafheidsvertoon dient slechts om kwade stre ken te bemantelen; elke zinspeling op beginse len oi idealen is leugen. Zoo denken verscheidenen onzer, die, begon nen met vertrouwen in het karakter en de bedoelingen der menschen, door de ervaring der menschen ontgoocheld zijn. En wie eenmaal in deze richting is gaan denken, vindt steeds overtuigender bewijzen voor zijn veronderstel ling omtrent de volstrekte zondigheid van het menschen-geslacht. Het gaat ook op dit gebied zooals het overal elders gaat; de menschengeest is te eng om alle levensverschijnselen te omvatten en de aan dacht te eenzijdig om zich naar alle kanten t» richten. Wie eenmaal naar een bepaald ver schijnsel is gaan zoeken, vindt het. Men is behept geraakt met een kwaal, waarvan men nooit had gehoord; men verbeeldt zich iets buitengemeen bijzonders te hebben gekregen, maar, wanneer men over zijn kwaal spreekt, blijkt, dat steeds meer -menschen deze even eens hebben. Het geval is eenvoudig, dat de aandacht juist op deze kwaal is gevestigd ga- worden. Zoo is het ook met de slechtheid, die men in zoo onstellende mate in de wereld meent te vinden. Sinds men zelf is bedrogen, ontdekt men overal bedrog, sinds men zelf is belasterd, krioelt het van lasteraars. Het walt niet te ontkennen, dat onze kran ten en boeken, onze tooneeluitvoeringen en on ze biosk-oopvoorstellingen den waan voeden, alsof de menschen-maatschappij een kluwen van ondeugden is. De misdaad schijnt zooveel belangwekkender dan de deugd-. Van het nor male -en -gewone valt zoo weinig te zeggen-. Wie kan een boeiend verhaal of een boeiend t-ooneelstuk schrijven ever -de tien duizend ge lukkige gezinnen, waarin „niets bijzonders" ge beurt? Maar het eene gezin, waarin de ouders elkaar te lijf zijn gegaan of de zoon zijn vader vermoord heeft, levert stof voor het leesgrage en kijkgrage publiek. Wie zal den naam in de krant zetten van -de tienduizend eenvoudige en oppassende lieden, die eiken dag hun plicht doen en in argelooze blijdschap het leven ge nieten? Maar die ééne verwikkelde ziel, die door eigen tegenstrijdigheid tot het uiterste is gekomen, neemt een- kolom van de rubriek „rechtzaken" in beslag. Het zou inderdaad te wenschen wezen, dat men de aandacht van -het lezend en kijkend publiek wat minder uitsluitend richtte op die personen en verschijnselen, die, gelijk mr. Elink S'chuur-man het uitdrukt, „den geringen dunk: dien men reeds van de samenleving heett, nog op lager peil brengen". Inpla-ats van naar de in 't oog wallende uitzonderingen te kijken, moest men een ontdekkingstocht op touw zetten naar de minder bekende gebieden van de eenvoudige deugdzaamheid. Juist in onzen ontwrichten en wankelmoedi gen tijd lijkt het een voor de hand liggende taak, „elkander op te voeden tot een gepast wed-srkeerig vertrouwen". Wij hebben lang ge noeg naar het slechte gekeken; laat ons thans elkander op het goede opmerkzaam gaan maken. Hierbij kunnen de -kranten ons helpen. Want, zoodra wij deze met and-ere oogen gaan lezen, vinden we daarin toch ook gewag ge maakt wan andere dingen dan louter misdaad. Al schrijvende vind ik een voorbeeld in het blad dat ik lees. „Gistermiddag", aldus luidt liet bericht, „viei van een bootje van den Heen- en Weer dienst op de M'aas voor Rotterdam een zesjarig knaapje over boord-. De haven arbeider J. Geutjes sprong het kind na en slaagde erin het te redden. Het gelukte hem het jongetje over te reiken aan den- schippers knecht, die in een roeiboot terhulp was ge sneld, maar onmiddelijk daarna verdween de moedige re-dedr zelf in de diepte. Alle pogingen, om hem te redden faalden; urenlang heeft men nog naar het lijk gedregd, doch zonder resul taat". Aldus -dit simpele krantenbericht. Ik geef het u door om u te toonen, wat ge allang beh-o-or- det te weten-; dat de wereld toch niet louter uit messentrekkers en bordeelroovers bestaat. C. BLOEMENDAAL. Doordat een auto achteruit reed, zonder hierbij een signaal te geven, kwam een wiel rijder m&t den wagen in botsing, waar-door het rijwiel, dat geheel nieuw was, ernstig bescha digd werd. De bestuurster die het niet de -moeite waard vond om verder notitie van den- wielrijder te nemen bekeek de achter zijde van haar auto of deze beschadigd was en vervolgde haar weg. Voor den man, die een dagje uit fietsen was, was dit ongeval een gr-oote strop. Op den len Paaschdag heeft het Bloemen- daalsche fanfarecorps „Sursum" op het oude Bloemendaalsche kerkhof eenige Opstandings liederen gespeeld. Niettegenstaande het vroege uur, waren -er een groot aantal personen, die deze plechtigheid bij-woonden. Bij 'de hernhut- iters is het spelen van liederen op kerkhoven een oud gebruik. Dr. de Vrijer, gewezen pre dikant der Ned. Herv. kerk alhier, heeft dit eens bijgewoond en het heeft zooveel indruk op hem gemaakt, dat, toen hier een fanfare corps werd -opgericht, hij den wensch uitsprak, dat dit corps het hier ook zou doen. De wensch van den- predikant is dus in vervulling gegaan. Jammer dat Dr. de Vrijer, die eer-e-voorzitter van het corps was, niet op den le Paaschdag aanwezig kon zijn, om deze plechtigheid bij te wonen. OVERVEEN TELEFOON 956 BIJ DE VERSIERING VAN HET HUIS NEEMT DE STOFFEERING EEN ZEER BELANGRIJKE PLAATS IN. ONZE ERVARING IN PRACTISCHE SIERKUNST STELT ONS IN STAAT ADVIEZEN TE GEVEN DIE GOEDE RESULTATEN WAARBORGEN We iwillen nog even terugkomen op den nieuwen -autobusdienst OverveenEinde Zee weg, die 1 April geopend is geworden-, In ons vorig nummer is reeds het een en ander van de mooie B.A.T.O.-wagens geschreven. De open wagens, die al heel wat passagiers vervoerd hebben, kunnen met zeildoek -over dekt worden, zoodat bij een onverwachte re genbui de passagiers een dak boven hun- h-oofd hebben. Aan het einde van -den Mil-i-tairenweg staan de autobussen gereed om de passagiers naar het Bloemendaalsche strand te brengen. Gedurende de maand April wordt er om het half uur gereden terwijl in de maanden M-ei, Juni, Juli en Augustus een- 15 minuten dienst ingesteld zal worden. Bij ongunstig weer (bij zeer slecht weer rijden de bussen niet) zal er mat een dichte bus gereden wor den. Deze wagen ziet er van binnen prachtig uit. De banken- of liever gezegd d,e zitplaatsen zijn bedekt met 'veeren-de lederen kussens Voorts is de wagen voorzien van eenige elec- trische bellen en lampen. Deze bus kan 40 -per sonen -bevatten n.l. 26 zitplaatsen en 14 staan plaatsen. Wil -wjenschen den ondernemer, den heer B'ackhuijs veel succes toe. „Na lang geduld de wensch vervuld". Zoo mogen- de -bewoners der huizen aan den noord kant v<an den Verbindingsweg wel zeggen nu het voetpad langs hunne woningen betegeld is. Er is de gebeele voorgaande week aan ge werkt doch voor de Paaschdagen heeft men het toch klaar gekregen en, werd er ,do-or de Haarlemmers op die dagen druk gebruik van gemaakt. Naar wij vernemen is er voor den grond aan den zuidkant van den Verbindingsweg die enkele weken te koop heeft gestaan niet zoo veel geboden als verwacht werd en wordt nu overwogen om er een of andere nuttige be stemming -voor den- Provincialen dienst aan te geven. Door de Bloemendaalsche Gymnastiekver- een-iging is een alg-emeene vergadering gehou den in hotel Vreeburg alhier. Het eerste punt wat 'ter tafel kwam, was wet het gewichtigste van den geheelen avond. Er werd n.l. gesproken over t-e houden fees telijkheden ter gelegenheid van het 5-jarig be staan der vereeniging. Hieromtrent werd het volgende besloten. Zondag 15 -of 22 Juli 'van dit jaar, zal er een feestuitvoering plaats hebben. Den Zaterdag daaraan voorafgaande zal er een zaal en tuinfeest plaats hebben in Hotel Vree burg. Hiervoor zullen tot een nader te bepalen datum kaarten te verkrijgen -zijn a f 1per stuk. Onder leiding van den heer P. A. Kok, zullen -op de feestuitvoering verschillende wed- Zware zijdenflor Kousen in alle kleuren I 2 50 Heeft U onze katoenen SCHOOLKOUSEN al reeds geprobeerd? Ze zijn goedkoop en sterk. Serie van 90 tot 180ct. in zwartenbruin Gr. Houtstraat 16 - Haarlem strijden gehouden worden waaraan ook een marschwe-dstrijd en een veldloop verbonden zullen worden. Vereenigingen uit de K. T. K. hiertoe uitgeuoodigd -zullen medewerken aan deze feestuitvoering en aan verschillende toe stellen werken. Prijzen, bestaande uit medailles zullen be schikbaar gesteld worden, terwijl een goed muziekkorps het midd-agfeest zal opluisteren. Door de jubileerende vereeniging zal een feestprogramma Uitgegeven worden waarin het een en ander van de geboorte en den verderen levensloop der vereeniging zal ver meld worden. Het twee-de punt der agenda was het bespreken van een fietstocht, te hou den op Hemelvaartsdag. Besloten werd naar Edam te peddelen en vandaar een bezoek te brengen aan Marken. Degenen, die aan dezen fietstocht deelnemen, moeten om 8.30 uur bij het Postkantoor zijn. Verder werd er besl-oten de contributie met 10 ets. te verhoogen voor het aanschaffen van een vaandel, waarvoor ai een aardig bedrag door -den verkoop van zegels is bij elkaar ge bracht. BloemendaalEdo 20. Voor de tweede maal binnen eenige weken heeft Edo in Bloemendaal haar meerdere moe ten erkennen. Werd aan de Kleverlaan ge wonnen met 10, thans voor den beker zege vierde wederom de der-de over den tweeden klasser, en wederom verdiend, want hoewel de Edo-aanvallen veelvuldiger waren, dan die van Bloemendaal, waren de laatsten veel ge vaarlijker en vlugger, terwijl voor -de goal geen der Edo-spelers capabel was een dragelijk schot te lossen, zoodat Beijk wel veel, maar weinig gevaarlijk werk had. Sunter in de Bloe- inendaalvoorhoe-de was weer de gevaarlijke man en beide doelpunten kwamen dan ook van zijn voet, terwijl een formidabel schot, dat van den onderkant der deklat weder in 't veld terug sprong, zeer zeker beter lot verdiend -had. De wedstrijd haid plaats voor een record ■aantal toeschouwers en meer dan ooit werd Zondag de behoefte gevoeld aan een voldoend .afgezet en van behoorlijk accomodatie voor zien terrein. Het zou o.i. geen overbodige weelde zijn, als de gemeente een vereeniging die thans haa-r 20-jarig jubileum viert, en zeer veel gedaan heeft en doet voor de lichamelijke opvoeding der jeugd en 't betwijs geleverd heeft van groote levensvatbaarheid, -en -daarbij bo gen kan op een uitstekende organisatie, eens verraste met een radicale oplossing dezer ur gente kwestie. tWie izal de kat de bel aanbinden?

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 1