TWEEDE BLAD „Bloemeudaalsch Weekblad" Zaterdag 7 April '23- v. a v. No. TC BIJ HET 20-JARIG JUBILEUM DER B. V. C. „BLOEMENDAAL" Hulde, driewerf hulde, gij oudste van alle Bioemendaalsche vereen'igingen! Gij, club van de van Riessens, der Koolhovens, van Niek en Harry van den Berg, van Blankevoort en ■van Rietschoten, van de Houtgraven en de Moggenstorms, van de Zweertsen en de Veld- hovens, van de Stalsen en de de Vriesen, van de J'ansens en de Be ijken, van de Striks en der Parsons! Hulde, hulde bij uw dubbel jubileum: bij uw 20-jarig bestaan, en uw eerste lustrum der combinatie, hulde bij uw kampioenschap! Want logenstraft ge niet gedecideerd de be wering, dit in Bloemendaal geen vereeniging een lang bestaan beschoren is? Want staat ge daar niet jong, frisch, energiek en sterk on danks de 20 lange jaren die achter U liggen En voorsteelt uw oer-gezonde constitutie U geen nóg langduriger bestaan, ondanks ook de vele en zware tegenslagen, die U niet onthouden zijn tijdens uw loopbaan. En staat ge daar niet als een gelauwerde kampioen, die na een schit terend seizoen van uw hooge standplaats neer ziet op uw mededingers? En getuigt uw gezel lig vereenigingsleven niet van een prijzens waardige harmonie. En last not least, bewijst niet' de uitgesproken erkenning uwer capaci teiten door de tegenstanders van uw kunnen en kracht op de voetbalvelden? en de nog kortelings neergeschreven regels van „de club met traditie", dat ge hoog aangeschreven staat in de voetbalgeschiedenis als vereeniging die het zuiverste amateurisme steeds heeft b!e- tracht? Nogmaals, hulde, gij feestvierende oranje-witten! In 1898 staken eenige jongens uit de hoogste klasse der school van meester van den Berg de koppen bij elkaar en beraadslaagden over de oprichting van een voetbalclub. De club kwam iderdaad tot stand, en werd opgericht onder den naam van Paul Kruger, als hulde aan den Transvaalschen held, die toen op aller lippen zweefde. Als curiositeit volgt hier de ledenlijst: J. Fris, G. v. Riessen, A. Bakket, H. Lansdorp, J'. Schoon, N. v. d. Berg, J. Kluit, H. Cassee, D. Offenberg, F. Cassee, Adr. Cassee. De contributie bedroeg 8 cent (gelukkige tij den), en als bewijs hoe nauwkeurig de elf jarige penningmeester zijn zaken beheerde, volgt hier een blad uit zijn kasboek d.d. 12 Maart 1898. In kas 73 cent Reparatie bal 60 13 cent Veter 1 12 cent F. Cassee 8 A Cassee 8 D. Otlenberg 1 (gewonnen met knikkeren?) In kas 29 cent Als oefenterrein werd gebruikt de graslaan, waar ook de eerste wedstrijden gespeeld wer den. Terloops zij opgemerkt, dat deze wed strijden wegens oneenigheid vooral over de „pinantie"* meermalen geslaakt iwerden). Na veelvuldig vallen en opstaan en na verschil lende naamsverwisselingen (Paul Kruger werd na de gedwongen abdicatie van den vrijheidsheld spoedig minder geschikt geacht) wordt de ver eniging in 1902 officieel door den Nederland- schen Voetbalbond geregistreerd. Na een vier- iarig verblijf in Haarlemschen en Noord-Höl- landschen Voetbalbond komen we in 1906 uit in Je derde klasse van den Nederl. Bond, waar we in 1910 het kampioenschap behalen en pro- moveeren tot 2e klasser, helaas slechts voor Mn seizoen: Harry v. d. Berg, W. Moggen storm, M. de Vries, W. C. van Rietschoten en W. v. d. Voet worden door Indië opge- eischt, terwijl C. Blankevoort, een der besten too niet de beste van de voorhoede-spelers <116 Bloemendaal ooit gehad heeft, op dokters advies niet meer kan spelen, en beroofd van deze spelers, degradeeren we even snel als we womoveeren, en zijn h£t volgende seizoen weer derde klasser. Het gaat nu bergaf, de Publieke belangstelling vermindert ziender «ogen, vele spelers bedanken of vertrekken en harde tijden breken aan. Als klap op den vuurpijl volgt de mobilisatie waarvoor het grijs- boen wederom verschillende spelers opelscht. financiën verkeeren in treurigen toestand, M de vereeniging lijdt een kwijnend bestaan, h'ooral in deze jaren ontpoppen de gebroeders Jansen zich, niettegenstaande hun jeugd, als Pracht-kerels en houden de zaak, zoo goed en ^aad als 't gaat op pooten. Als echter de no°d op 't hoogst is, is de redding nabij! Na ampele bespreking volgt een combinatie met *e Vereeniging „Volksweerbaarheid" uit Haar- ;Cm' een club die in bijkans gelijke omstandig- Mn verkeert. Wel zijn we niet onmiddellijk Jit de impasse, het eerste jaar 1918 Is zelfs ver van bevredigend, maar als de demo- "i^atie komt, is alle leed geleden, en over alle liniëu wordt het een Cresendo! Dit jaar, het kan niet mooier, is de kroon op 't werk gezet, en 't kranige eerste eftal behaalt 't kampioen schap der derde klasse C na reeds de laatste jaren geregeld tot de sterksten harer afdeeling behoort te hebben, zoodat met het twintig ja rig bestaan en het eerste lustrum der combi natie, tevens het kampioenschap gevierd kan worden, een schitterende groepeering van feiten inderdaad! Als we Bloemendaal's geschiedenis scheiden in de oudere en nieuwere periode, en daarbij de inenschen naar voren doen komen, die veel en nuttig werk voor de vereeniging gedaan heb ben willen we uit de oudere periode noemen: de gebroeders van Riessen en van Rietschoten, die en als spelers, en als bestuursleden uitmun tende krachten waren. Als spelers traden in dezen tijd naar voren: Ab Figee en Jan Koolhoven (backs), D. Hout graaf, Harry v. d. Berg, W. Moggenstorm, Niek van den Berg, J. Boskamp en v. d. Voet half-backs. H. Lansdorp, L. v. Kessel, Muijen, C. Blan kevoort, J. Roskam, C. v. Maren en P. Hartog (voorhoede-spelers). En eenige regels apart zijn te wijden aan Her man Zweerts, den keeper met buitengewone talenten die van 19041910 ons doel verde digde. Gesproten uit het bekende Amsterdam- sche sport-geslacht, trad hij, toen hij zich In Bloemendaal vestigde, spoedig toe tot onze vereeniging. En orgineeler doelwachter heeft er nimmer tusschen de palen gestaan. De spel regel, die thans het spelen van den bal met de handen buiten het strafschop den doelver- dediger verbiedt, bestond toen nog niet en is van betrekkelijk recenten datum. Acrobatisch vlug en lenig als hij was, buitte hij dit voor deel op bijzondere wijze uit, en wist den bal meermalen en dikwijls op vermakelijke manier tot op :het midden te brengen, om dan in no time weer op zijn plaats te staan. Hij was in dien tijd in geheel Noord-Holland bekend en tijdens seriewedstrijden in Zaandam merkten tegenstanders met witgaren het woord „Enorm" in zijn voebalpantalon, een feit dat geheel voor zich zelf spreekt. Maar daanbij was Herman onze penning meester welk ambt hij met nauwgezetheid en bijzondere ambitie vervulde. Gebruik makende van de benijdenswaardige populairiteit die hij in de omgeving genoot, wierf hij vele dona teurs, en- toen dan ook op 14 Juli 1910 de droeve mare bekend werd, dat de kwaal, die hem zijn geheele leven .geteisterd had, zijn dood tengevolge had, was er groote verslagenheid in de „Bloemendaal"-kringen. Een woord van eerbiedige hulde aan een der uitnemendste „Bloemendaal" leden is hier dan ook zeer zeker op zijn plaats! En de namen der verdienstelijken uit den laatsten tijd? Ik noemde reeds de gebroeders Jansen, die vooral in de tijden der decadence zich onderscheidden, maar ook nu nog de steunpilaren der vereeniging zijn. Respectieve lijk penningmeester en secretaris vervullen zij hun taak zóó, dat ze zonder overdrijving zeer zeker als onmisbaar voor Bloemendaal aangemerkt kunnen worden. Ze hooren bij 't servies! Maar ook Jlan Beijk en Gerard M'etz ais be stuurslid én als speler een pluim op den hoed. Onvervalschte oranje-witten! Ras-zuiver en wasch-echt. Dan dé families Strik en Parson. Chape aux bas! Vuurvast en ijzersterk. No slipping! Volgen Kroon, C. Bakker, J'. Mooij en Kop jes Niemann, nek aan nek race! Nicht dage- wesen! En dan nog iemand die Jan Sunter heet! brrr! 42 centimeter fleissige Bertha! Knal, bom, pang en Jan Dak ert Co. juicht kooi, kool, kool!!!! En dan tot slot onze supporters. Gij, getrou wen van Bloemendaal, gij kern, die ons nimmer in den steek liet ook niet als het tegenliep, gij satellieten, wees welkom op ons feest, gij in de eerste plaatst hoort erbij! Het zijn er maar enkelen, maar zij tellen voor velen. Beschei denheid' verbiedt mij U hier te noemen, maar zij d'ie „Bloemendaal" kennen, wieten wie zij danken moeten voor de trouwe belangstelling en den moreeten en vaak ook financieelen steun dier barmhartige Samaritanen, die dikwijls zoo ncibel wisten te betrachten het: laat uw linker hand niet weten, wat uw rechter doet! Wij kunnen ,en willen U niet missen en heden zeker niet, want ons feest is uw feest en ons succes is ook uw succes! Wij bouwen voort, met U en op U, want gij behoort tot de hoek- steunen van het thans zoo hechte en wé! door- trainde oranje-witte huis, dat B,V.C. „Bloe mendaal" heet. Zoo passeeren we dan weder een mijlpaal op onzen bestaansweg. Een mijlpaal, die met oranje-wit lint omslingerd wordt, welk lint bij eengehouden wordt door de herinneringen en gedachten aan het tijdvak dat achter ons ligt. Bilderdijk, onze negentien-eeuwsche dichter zegt in een van zijn verzen: In het heden ligt 't verletten, In het nü, wat worden zal, en hieraan indachtig, gaan we met vernieuw de kracht voorwaarts tot den mijlpaal, die ons vijf en twintig jarig bestaan aangeeft. Laten iwe alten er toe meewerken» dat d'eze zilveren zuil geen zuil der rouwe worde, maar een gedenkteeken, waarin met groote blijdschap gegrift zal 'worden de gezondheid en fiksche levenskracht van de vereeniging die haar kwart-eeuw jubileum viert, ons oude, dierbare „Bloemendaal". ADR. CASSEE. Grepen uit de geschiedenis van „Bloemen daal" chronologisch gerangschikt door den Voorzitter. Ledtenlijst van de vereeniging „Paul Kruger" opgericht in 1898, waaruit „Bloemendaal" is ontstaan. J. Fris, G. v. Riessen» A. Bakker, H. Lansdorp, J. Schoon, N. v. d. Berg J. Kluit, H. Cassee, D. Offenberg, P. Cassee, Adr. Cassee. Ie 'Elftal 1900/1901. Frits Koolhoven L. Moggenstorm, F. Cassee Lauwerse, Jiansert, H. v. Riessen C. Kroon, Charles v. Laar, Bob Vermeulen W. Miiller, G. J. v. Riessen le Elftal 1902/3 Jan Koolhoven Piet Becoari, Kees Derbois S. N. v.d. Berg, Bob Vermeulen, W. Lettenga H. v. Riessen, Ce es ten Cate, T. Tichelaar H. Lansdorp, G. J. v. Riessen le Elftal 1903/4. H. Zweerts W. Moggenstorm, J. Koolhoven S. N. v.d. Berg, L. Moggenstorm, D. Houtgraaf H. v. Riessen, Jan Laan, T. Tichelaar HL Lans dorp, G. J. v. Riessen le Elftal 1906/7. H. Zweerts Jan Koolhoven, Ab Figee S. N. v.d. Berg, W. C. v. Rietschoten, D. Hout graaf L. v. Kessel, H. v. Riessen, C. Blankevoort, H. Lansdorp, G. J. v. Riessen. 1908/09. le ElftaL H. Zweerts L. v. d. Lucht, R. Kemper J. Boskamp, W. v. Rietschoten, D. Houtgraaf J. Velthoven, C. Blankevoort, H. v. Riessen J. Roskam, G. J. v, Riessen. 2e Elftal. A. Cassee L. v. d. Lucht, R. Kemker W. Lettinga, L. Dinger, G. Spanjaard C. v. d. Werff, O, Velthoven, J. At Stals K. Honig, H. v. d. Berg. 1910/11 Eindstanden: Bloemendaal (kampioen). Zaand. V. V. Rapiditas Aimsterd. V. V. D. O. S. B. „Holland" (Alkmaar) „Hollandia" (Hoorn) E.D.O. III „Prinses Juliana" H. V. V. II Zandv. V. V. II Heemstede II Bloemendaal II Klein Haarlem III V. V. C. II H. F. C. VI. H. F. C. VII Haarlem VI Prinses Juliana II Bloemendaal III Hiaartem. VII Het Bloemendaalsche elftal, dat de eerste Internationale wedstrijd speelde tegen de Borgerhout F. C. (Antwerpen) en voor die ontmoeting uitgeloofden beker won: H. Zweerts J'. Koolhoven, W. C. v. Rietschoten J. Velthoven» J. Boskamp, D. Houtgraaf L. v. Kessel, J. Roskam, W. v.d. Voet, G. v. Riessen, J. A. Stais le Elftal 1910/11. M. de Vries C. v. Miaren, W. C. v. Rietschoten W. J. v.d. Voet, W. Moggenstorm, D. Houtgraaf L. v. Kessel, J'. Roskam, C. Blankevoort, P. Hartog, G. J. v. Riessen 2e Elftal Q. Spanjaard R. Kemper, C. Kuiper CL Velthoven, L. Dinger, L. v.d. Lucht J. Luursetna, C. val. Werff, J. A. Stals, K. Kemper, H. v-d. Berg 3e Elftal. P. van Breemaat Chr. de Vries, P. Houtgraaf A. Zoetemeijer, S. Stuurman, H. Vader J. P. v. Balen Blanken, KI. Blankevoort, C. Gassee, N. Lansdorp, D. Verbeek 1911/12 le Elftal in de 2e klasse. De Vries v. Maren, v. Rietschoten P. Fris, Moggenstorm, D. Houtgraaf H. Ides, K. Kemper, K. Stals, J. Roskam, G. J. 'v. Riessen Competitiestand: 11 Dec. 1911. V. V. A. V. U. C. Blauw Wit Allen Weerbaar E. D. O. R. F. C. Neptunus Bloemendaal. 1912. le Elftal. Spaan J. A. Stals, L. v. Kessel CL Velthoven, Harry v.d. Bergh A. de Vilder L. Germeraadt P. Hartog, K. Kemper, de Wilde M. Boeljon. Uitslag Atletiekwedstrijden. 100 Mi 1 J'. Wensing. 400 M. 1 P. Houtgraaf. 800 M. 1 P. Houtgraaf. Doeltrappen 1 Wensing. Vertrappen 1 van Kessel. Estaffetie 4 X 100 M. 1 P. Hartog. 2 J. Wensing. 3 L. v. Kssel. 4 J. A. Stals. 1914/15. Mobilisatie competitie. Stand: competitie 26 Nov. 1914. H. S. V. R. C. H. ED.O. Kinheim Stormvogels Bloemendaal V. V. c. 1915/16. Stand competitie 7 Oct. 1915. Amstel. Stormvogels R. C. H. Schoten Kinheim Bloemendaal Steeds Voorwaats V. V. C. ■H. S. V. Heemstede 1916/17. Stand competitie 11 Jan. 1917. Neerlandia Schoten Wilh. Vooruit Bloemendaal Kinheim H. S. V. R. U. C. 1917/1918. le Elftal. A. Cassee. G. Velthoven, S. Stuurman D. M'etz, G. W. Mietz, Marinussen, Schaap, K. Kempei, Kopjes Niemann, v. Waard M» Jansen 1919/20. Stand competitie le Elftal 7 Dec. 1919. Bloemendaal Rapiditas V. S. V. K. F. C. Watergraafsmeer Swift West Frisia E. V. C. le ElftaL J. Beijk J. Sunter, D, Kroon J'. Sluyter, G. W. Metz, C. Strik Kopjes Niemann, J. Roskam, G. Strik, C. Pauw M. Jansen 2e Elftal. A. Cassee J. Strik, J. Schreur A» van Lent, M. van Delden, C. Strik P. Moerkerk, Perry, H. S. v. Lent, Voorham, v. Waard 1920/21. le Elftal. J. Beijk J. Sunter, D. Kroon J. Mooy, Parson, G. W. Mertz Kopjes Niemann, J. Roskam, CL Strik, C. Pauw M. Jansen. ■2e Elftal. v. Tol C. v. Maren, J'. Kermes LoeTakker, v. Del den, D. J. W. Vader W. v. Zanten, Chr. Walther, H. v. Lent, van Waard, H. Beijk. 1921/22. le Elftal. J. Beijk J. Sunter, C. Bakker J. Mooy, P. Parson, D. Kroon, Kopjes Niemann, J. Roskam, G. Strik C. Paauw M_ Jansen 4e Elftal. A. Hei n s Denijs, Draayer J. v. Maren, J. Parson, „Petten Panier" Denijs, Ant. Cassee, J. Cassee, Steffelaar Klots v. Holst 1922/23 Bloemendaal I Kampioen. J. Beijk J. Strik, C. Bakker J. Mooy, P. Parson, D. Kroon, Kopjes Niemann, G. Strik, J„ Sunter, H. Beijk, M. Jansen Bloemendaal III. A. de Haas J. v. Maren, L. Bode W. Parson, Tol, Ant. Cassee v. Beent, J. Cassee, Sabelis, D. Frans, v. d. Klinkenberg.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5