TWEEDE BLAD PARK-HOTEL rstraat 41 Haarlem LOEMENDAAL roa 112 Bloemendaal en Omstreken 5LEN Met 2 dagen thuis 3een volmaakt ^KSTERFEEST !>^0 r>£RCO.HAARLEM. [kander 112 8 Foto >TR AAT 112 ilage elefoon 664 TUINSCHELPEN - ZAND )OLASCH, enz. Jerhuissingel No. 18. Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 5 Mei '23. Plaatselijk Nieuws. Parklaan 94, Haarlem. Tel 433 )NDER ÉÉN ONZER ""J" LICHTINGEN ALLEEN l« KLASSE. V «*-» A tf\ PMND. TELEf\^l' 3468. Toonzaal: ine Houtweg 69. EUUJE'GRAGfiT ^-HAARLEM. GT CONDITIËN 'R HUURKOOP, Geno^KKeutine TOUNGSVOORUJAARDeN. G. VERWER an, Telefoon 3028x SCHELPEN, GRIND, Beleefd aanbevelend. Grootste en 'es: ier te wachten, en Kinderfoto's BLOEMENDAAL. Dinsdag 1.1. hield de afdeeling Bloemendaal" van den Vrijheidsbond een openbare vergade ring, waar als sprekers optraden de heeren Blankevoort en P. Otto, candidaten voor den gemeenteraad. 'De heer Quarles van Ufford opende de ver gadering en dankte de aanwezigen voor de groote opkomst en zette vervolgens in korte bewoordingen het doet vajn deze (openbare vergadering uiteen. Overal in den lande wordt met den groot sten ijver getracht naar bezuiniging. In Am sterdam is onlangs zelfs een bezuinigingscon- gres gehouden. Daar echter onze tegenwoor dige gemeenteraad die bezuinigingspolitiek in 't igeheel niet gevolgd heeft, is het, aldus spr. van groot belang, dat de kiezers daaromtrent nauwkeurig worden ingelicht. Hiervoor was deze vergadering belegd. Spr. hoopte op een vruchtbaar debat. Hierna werd het woord gegeven aan den heer Blankevoort, den eersten spreker van dezen cvond. De heer Blankevoort wilde zich bepalen tot ,het geven van een schets van den toestand der gemeentefinanciën en gaf daarbij een. reeks verbluffende cijfers die in vele gevallen de aanwezigen ten zeerste verbaasden. Allereerst zei spr. dat de gemeenteschuld van 1913 tot 1923 geklommen is van f 242000 tot f 3.618000 eventueel te vermeerderen met l1/, millioen indien de aankoop van- de gronden langs den Zeeweg werkelijkheid zou worden. In ver gelijking met andere plaatsen met hetzelfde aantal inwoners is dit een schandelijk hoog be drag. Spr. gaf hiervan eenige voorbeelden. Be verwijk met 8000 zielen heeft een schuld van f 724000. Hillegom met 9400 inw. f 614000. Berg bij Nijmegen met 2 maal zoo groote oppervlak te en met 10400 inwoners f 161000. Aan rente en aflossing moet dus jaarlijks be taald worden1 f 440.000, terwijl de rente van eigendommen voorschotten enz. f 160,000 be dragen. Hierna gaf spr. een scheits van de uitgaven van verschillende takken van dienst, welke hieronder volgen. Publiekewerken. 1917 2 ambtenaren, 25 werklieden. 1922 12 ambtenaren, 46 werklieden. Ondanks de invoering van den achturen dag is deze vermeerdering volgens spr. veel te groot. Kosten onderhoud Bedrijven. 1917 f 44.000. 1923 f 178.000. Politie, Veiligheid, Brandweer. 1917 f 35.600. 1923 f 141.000. Hoofdstukken niet onder de andere begrepen. 1917 f 24.600. 1923 f 162.000. Kosten toezicht Publieke Werken, enz. 1917 f 5.722. 1923 f 39.000. Onderhoud Plantsoenen. 1917' f 9.000. 1923 f 29.283. Politie. 1917 f 20.000. 1923 f 97.000. Op deze post vestigt spr. de speciale aan dacht. Hij vindt de agenten van Bloemendaal allemaal' kranige kerels, die er netjes uitzien maarze zijn te duur. Berg bij Nijmegen met een 2 maal zoo groote oppervlakte besteedt f 16000. (Andere gemeenten moeten o.i. dan ook niet gunstig over de Bloememdaalers denken, dat ze een politiecorps van 30 man noodig hebben. Red.) De post onderhoud wegen vraagt f90.000 in een plaats als Bloemendaal, waar geen industrie is, dus geen druk verkeer. Ook een aarditg duitje. 't Reinigen dier wagen kost f23.401 tegen f 7768 in 1917. Alleen de brandweer maakt een gunstige uitzondering, deze is van f2700 op f 440Ü gekomen. De doelmatigheid ervan kan spr. niet 'beoordeelen, daar hij in Bl'daal nog geien emstiigen brand heeft meegemaakt. De straatverlichting vraagt f35000 in 1923, tegen f 6000 in 1917. In Berg bij Nijmegen kost dat grapje f3510. (Spr. vreest dat het daar erg donker zal zijn). De post fietsen maakt aanspraak op een be drag van f 6000. Iedere gemeentewerkman krijgt een vergoeding van f 100.— per jaar, waarvan hij wel een duitje z'al overhouden. Na de opsomming van deze cijfers komt spr. tot de vraag, hoe komen' wei nu uit deze mi sère, zullen we op de verschillende posten gaan 'beknibbelen. We halen er dan aldus spr. misschien f 50.000 uit. Neen spr. wil algeheele reorganisatie en ziet daarbij de groote moeilijk heden niet over het hoofd. Toch is het z.i. de eenige weg. Een voorbeeld hiervan geeft spr. met betrekking tot de politie. Van de 30 agen ten kunnen er z.i. 15 gemist worden. Laat ons trachten, aldus spr. deze overtollige en dus zeer dure krachten aan groote steden over te doen, b.v. Amsterdam, die geregeld politieagen ten noodig 'heb'b. We denken' echter dat een fietstochtje of wandeling door Bloemendaal' de Bloemendaai- sche agenten beter zal bevallen dan b.v. een surveillance op den Zeedijk te Amsterdam Red.) Desnoods wilde spreker 't oordeel van des kundigen over de reorganisatie van de finan ciën. Ook de Minister van financiën laat zich door een Amerikaan inlichten over de belas ting invordering. In elk geval moet er gere organiseerd' worden. Hiermede besloot de eerste spreker zijn rede. Na een kleine pauze werd het woord gegeven aan den tweeden spreker, den heer Otto, die in een goed geargumenteerde en gedocumen teerde en vaak geestige rede de verschillende wantoestanden in ons gemeentebestuur becn- tiseerde. Hij begon met zijne groote erkente lijkheid uit te spreken over de groote opkomst. Dadelijk vestigde hij de aandacht van de aanwezigen erop dat critiek leveren in de mees te gevallen gemakkelijker is dan opbouwing, maar voegde er aanstonds bij dat, wanneer zijn critiek onjuist mocht 'blijken, 'hij dadelijk bereid is, zijn houding te corrigeeren. De groote 'angst van spreker, die een groote liefde voor Bl'daal heeft, is dat Bl'daal zijn aan trekkelijkheid gaat verliezen. Hoewel het belastbaar inkomen verminderde werden de lasten toch grooter. Men heeft de tering niet naar de nering ge zet en volgens spreker zijn de grondbeginselen van 'n gemeentehuishouding precies dezelfde als die van een particuliere huishouding. De groote fout is volgens spr. dat er te veel geleend is Aan renten en aflossing, moet jaarlijks ruim f 400.000 betaald worden, terwijl de geheele hoofdelijke omslag f 649000 bedraagt. Het duide lijke gevolg hiervan is, dat de beter gesitueerde inwoners die hier 'hun forensenbelasting be talen, genoodzaakt zullen worden Bl'daal te verlaten. Spr. vreest dat de gemeentepolitiek een groote uittocht van die 'gesitueerden ten gevolge zal hebben. 'En wat dan. Dan blijft de nering doende middenstand met groote lasten zitten enzonder klanten. Spr. wil hier geen ongeluksprofeet zijn, maar hij meent toch ern stig te moeten waarschuwen en gaat thans over tot de bespreking van eenige onderdeelen. Ie. Het gemeente secretarie zonder publie ke werken enz. kostte in 1913 f 15000, 1923 f 67000. Hoewel de rijkswetgever tot soms groote uitgaven verplichtte, is deze som volgens spr. toch veel te hoog. 2e Publieke Werken. Vroeger was een commies teekenaar op een sa'aris van f 1900, hoofd dezer afdeeling. Thans is er een gemeente-architect met f 5000 salaris, verder 1 hulp, 7 ambtenaren en 1 opzichter. De fatale fout is dat Bloemendaal dreigt te verambtenaren, en het verambtena ren van een dorp, stad of staat beteekent zijn ondergang. Nadat er duizenden guldens voor de wegen zijn uitgegeven, gaat th'ans onze gemeente architect naar Engeland ter bestudeering van den wegenaanleg. Met nadruk zegt spr. dat hij niet de persoon in kwestie treffen wil, maar de verantwoordelijke persoon is in dit gevai 't gemeentebestuur. Ook de uitgaven voor de politie zijn volgens spr. veel te hoog. Een flink klein corps zal volgens hem betere diensten bewijzen'. Liever een' aantal op wachtgeld, dan 't heele corps te handhaven. Hierna geeft spreker eenige vermakelijke staaltjes van bovengenoemde ambtenarij. In 1913 kostte het snoeien der boomen f261 en de werkman die daarmede belast was f 800 tezamen f 1000. Thans is die bovengenoem de snoeier een heerschap met 8 werklieden onder zich. £>n de gevaren van die ambtenarij zijn vol gens spr. niet denkbeedig. Vooral in Bl'daal krijgt hij den indruk, dat de ambtenaren zich te veel aanmatigen en niet 't besef hebben dat zij er terwille van de burgerij zijn. Een aüervermakelijkst voorval geeft spr. van den, controleur van .het bevolkingsregister. Deze ijverige ambtenaar rost op zijn rijwiel de geheele 'gemeente af, of ook eenig inwoner zelfs maar den schijn geeft van te willen' ver huizen-. Zoo gebeurde het ook eenigen tijd ge leden, dat er voor een huis een verhuiswagen stond. Dit was voor bovengenoemde ambtenaar ■het onomstootelij-k bewijs dat er bij de bewo ners plannen tot verhuizing 'bestonden en' ais plichtsgetrouw ambtenaar vervoegde hij zich direct bij de betrokken persoon, in dit geval' een dame, die den controleur mededeelde dat er absoluut geen plannen tot verhuizing beston den. Hiermee nam de ambtenaar geen genoe gen en 's avonds kreeg' de bewuste dame een brief thuis geteekend door den burgemeester en gemeentesecretaris waarin zij bedreigd werd met gevangenisstraf daar zij artikel zoo veel van 't Koninklijk besluit d'ato zooveel had overtreden en1 in strijd gehandeld had met ar tikel zooveel lid zooveel van de wet van den zooveelsten. Een onderzoek in dezen bracht aan 't licht, dat, van verzending van een brief bij den burgemeester niets bekend was. Is het niet-treurig, 'alzoo spr.? Ook de verhouding van de ambtenaren onderling is alles behalve goed. Mexf stelt er een eer en genoegen in elkaar bij B. en W. zooveelmogelijk af te kammen. Met deze feiten en cijfers voor oogen, moet men tot reorganisatie over gaan en spr. spoort de aanwezigen dan ook aan, mannen in den raad te brengen die genoeg weerstandsvermo gen eri kracht bezitten deze buitensporigheden tegen te gaan. Geen groeps of partijbelang, maar het ge meentebelang vóór alles. Geen uitzien naar volksgunst, geen' demagogen-spel, maar met vereende krachten samenwerken tot 'heil der gemeente. Thans zien we in onzen raad, aldus spr. een betrekkelijk kleine groep de andere beheer- schen. Er zijn echter ook goede raadsleden bij wie steeds het gemeentebelang voorzit. Na, nogmaals de vergadering aangespoord te hebben bij de a.s. verkiezing -een goede keuze te doen besluit de heer Otto zijn rede. Luid applaus bewees de .instemming der aan wezigen. Van de gelegenheid tot debat werd geen ge bruik gemaakt. De heer Bispinck die voor de a.s. verkiezing voor een candidatuur der R.K. heeft bedankt, vroeg evenwel 't woord, niet zoo zeer om de vorige sprekers te bestrijden, dan wel om eenige persoonlijke mededeelingen te doen. De heer Otto had in zijn rede gezegd d'at er zelfs een raadslid was, dat zijn sympathie wilde be tuigen met 't streven van d'e commissie van actie tegen den aankoop van de gronden langs den Zeeweg. De heer Bispinck verklaarde thans ronduit dat hij de bewuste persoon was. Hoewel niet kunnende instemmen met al 't gesprokene verklaarde hij dat .hij tijdens de tijd dat hij gemeenteraadslid is geweest, het groeps of partijbelang steeds ondergeschikt stelde aan 't gemeentebelang, I,k ben katholiek en dat in den goeden zin des woords, maar heb steeds samenwerking met andersdenkenden betracht. Om onder cura- teele te staan, d'aar heb ik geen zin in, reden waarom ik ook voor een candidatuur heb be dankt, aldus spr. Ik wil vrij man blijven. De zeer sympathieke woorden' van den heer Bispinck vonden groote instemming bij het aanwezige publiek en er volgde een luid 'ap plaus. 'De heer Otto dankt den heer Bispinck voor de buitengewoon royale en sympathieke hou ding en ligt den nadruk op 't feit dat de heer Bispinck juist het gemeentebelang steeds gediend heeft. Hij vraagt waar nu de anderen zijn, als de heeren Noorman en Schulz, die z.i. den moed missen hier van gedachten te wisselen' en evenals de heer v. Kessel hun heil Door des Zondags, wanneer Uw personeel vrij is, onze diners te bestellen bespaart U zich veel last en moeite. Onze toespijzen zijn dan steeds iets bij zonders. Vraagt telefonisch onze prijzen. zoeken in minderwaardig partijbelang. Slechts samenwerking kan uitkomst geven. Qeen kunstmatig opzetten van arbeider tegen pa troon. Na de vergadering attent gemaakt te hebben op het feit, dat er thans gelegenheid bestaat zich aan te sluiten bij den Vrijheids bond, besluit de spreker zijn gloedvolle rede, Een vraag van den heer v. d. Plas of de studiereis van den gemeente-architect op kos ten der gemeente geschiedde, wordt door spre ker in negatieven zin beantwoord. Verder deel de de Penningm. nog mede dat de volgende vergaderingen nog belegd zullen worden. Dinsdag 8 Mei, hotel' Rusthoek, Vrouwen groep. 11 Mei, O verveen; 12 Mei, Aerdenhout; 14 Mei, Vogelenzang; 15 Mei Bloemendaal. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Dinsdagavond 1 Mei beiegde de afd. Bloe mendaal van den Vrijheidsbond een openbare vergadering waar voornamelijk ter sprake zou komen het besturen der gemeente Bloemendaal. Tevens werd er gelegenheid gegeven tot de bat. Nu lezen we in ,het verslag over die ver gadering dat de heer Otto zijn spijt er -over .had uitgedrukt dat noch de heer Schulz, noch de heer Noorman ter vergadering aanwezig was. Gaarne had de heer Otto d'an met hen van gedachten gewisseld. Het komt ons ge- wenscht voor hier even te verklaren dat het voor de hand ligt dat op 1 Mei, den arbei dersfeestdag, geen sociaal democraat zal ver schijnen op een vergadering van een andere politieke partij. Dat wij echter niet tegen een debat met den heer Otto opzien, kan -blijken uit 't feit diat wij den heer P. Otto hebben uit'gen-oodigd tot debat op een door ons te houden openbare vergadering op Dinsdag 8 Mei 's avonds half negen in Hotel Vreeburg (v. Holst.) De heer Otto zal daar ruimschoots de gelegenheid worden -geboden om met de heeren Schulz en Noorman inzake het beleid van het huidig gemeentebestuur, van .gedachten te wisselen. Voor het bestuur der S. D. A. P. afd. Bloemendaal, Q. v. Raaltenv. d. Bosch, secr. Zoo zijn onze (verkiezlngs) manieren. In het nummer van 28 April j.l. van Bloe mendaalsch Weekblad1' uitte een bloemen daalsch ingezetene'' z'n (of haar) verwonde ring, dat, niettegenstaande alle raadsleden,, door de Commissie inzake den aankoop van gronden langs den Zeeweg, ter vergadering op 19 April waren uitgenoodigd, geen enkel Raadslid aan wezig was. Verder schrijft hij (of zij) ,,gij vertegenwoordigers van onze burgerij, wanneer die burgerij U oproept ter verdediging, ter verantwoording van hetgeen gij deedt, dan moet gij die geven''. Laat mij „ingezeten^" U geruststellen, U bent bepaald verkeerd „ingelicht", noch de heer Schulz, noch ondergeteekende hebben ooit een uitnoodiging voor die vergadering ontvangen. Uw verwijten in het Bloemendaalsch Week blad van 28 April kunnen ons dus niet tref fen. Ons standpunt inzake grondaankoop zal ik hier niet uiteen zetten, de Commissie heeft haar adres immers toch reeds klaar. Wel bereikte ons een uitnoodiging voor een vergadering van den Vrijheidsbond op Dins dag 1 Mei. Het was ons echter, in verband met de 1 Mei-dag viering niet mogelijk op deze vergadering aanwezig te zijn. De afdeeling Bloemendaal van de SD.A.P. heeft een vergadering uitgeschreven op Dinsdag 8 Mei, 's avonds 8.30 uur in „Vreeburg", waar wij gaarne „ingezetene" en anderen zullen zien. Met beleefden dank voor de plaatsing, W. Noorman, lid van den gemeenteraad. Naar aanleiding van bovenstaand ingezon den stuk hebben wij ons gewend tot „den Bloemendaalschen ingezetene" die ons het vol gende mededeelde. Aan alle raadsleden is door de commissie inzake den aankoop van gronden langs den Zeeweg een schriftelijke uitnoodiging gericht voor de vergadering van 19 Apr., vergezeld van de afgedrukte agenda van die vergadering. De heer Laan heeft die oproepingsbrief in ons blad ook beantwoord. Ook in de vergadering is van verscheidene andere raadsleden het antwoord op de door hen ontvangen uitnoodiging voorgelezen. T O O N E E L. De Duivel. ,.De Haghespelers". Een -mooi stuk, goed spel, doch weinig toe schouwers. De Stadsschouwburg was Woens dagavond nog niet half gevuld. Deze duivel van Franz Molnar, is een prach tige schepping van diens rijke fantaisie. Boeiend is de figuur van het begin tot het einde en nergens verliest men 't besef, dat dit boeiende verhaal, dit sprookje voor groote menschen, de dichterlijke vertolking is van hetgeen er omgaat in het gemoed van den zinnelijk begeerenden mensch. Het is knap (ik bedoel verstandelijk knap) en tevens dichterlijk werk van den1 eersten rang, waaraan Verkade, als de Duivel, nog geeft, wat in het vermogen van een acteur gelegen is. Stellig is deze een der beste creaties van Eduard Verkade. Met houding, gebaar, mimiek „itlü-,-;.-.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5