*cC de goedkoopste. LINCOLN de meest volmaakte. GERZl MUZIEK EN ZANG. Fotografisch Atelier TH. SGHOONEBEEK Nieuwe Gracht 24 Haarlem Plaatselijk Nieuws. BLOEMEND AAL. HAARLEM. SCHAAKRUBRIEK. Importeur: N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein, Telef. 1094. VAN HIER EN DAAR. INGEZONDEN. Cuba Ovc 6 cent Si; Ouwejan's Slgarei en intonatie bereikt hij in deze rol ongekende effecten, die het aangrijpende van M-olnar's tooneelspel niet weinig verhoogen. Wanneer we zouden willen uitmaken, wai de moraal van dit stuk is, dan meen ik er hel dichtste bij te zijn, indien ik de spreuk dei ouden aanhaal: principiïs obsta. „We-dersta het begin", willen we Jolanthe, de getrouwde vrouw toeroepen, als zij in ont waken van baar liefde voor den kunstschildei Hans, zich, deels uit nieuwsgierigheid, ander deels uit verlangen, naar diens atelier be geeft. Hoe duidelijk heeft Molnar ons doen zien, dat deze eerste stap gemakkelijk voorkomen had kunnen worden en hoeveel moeilijker elke volgende stap na te laten ware. Telkens wanneer Jolanthe of Hans zich ver mant en in kracht van wil toeneemt, ziet men den duivel slinken en bijna in den grond ver dwijnen. Doch nauwelijks rijst de twijfel en verslapt de wil of de duivel verheft zich in zijn volle lengte. Mij is geen tooneelschrijver bekend, die het innerlijk gebeuren in het menschelijk gemoed zoo tastbaar verzinnelijkt heeft als Molnar in „de Duivel" gedaan heeft. Dit 'tooneelspel is een psychologisch en dichterlijk meesterwerk, waarvan de geestrijke en zedige dialoog tel kens weer aan Shakespeare doet denken. Nel Stants, als Jolanthe, gaf levendig natuur lijk en kleurrijk spel. Haar samenspel met Ver kade was voortreffelijk. De rol van Hans bleek voor Kommer Klein ongeschikt. Hij had eigenlijk geen oppvatting ervan en er ging niet de minste overtuiging van zijn spel uit; dat kleur en stijlloos was. In de bijrollen gaven Eva Beek, als Elsa en Sara Heyblom, ais Seiden-Mizzi, goed spel te genieten. Ook de oude knecht Andreas van Dick van Veen was een vermeldenswaardige creatie. H'ENRl BA'KELS. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana gaf de H. O. V. j.l. Maandag een feestconcert in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. De toegangsprijs maakte het weer mogelijk, dat iedereen in staat was dit bij te wonen en de belangstelling was dan ook groot. Het was in den goeden, zin des woords een volksconcert. Naar schatting waren plm. 1200 personen aanwezig. Staande hoorden de aanwezigen de volksliederen aan, die als eerste nummer op 't programma stonden. Krachtig en melodieus klonken deze nationale 'hymnen, waarvan de heer Gerharz naar mijn meenihig al een zeer gelukkige opvatting heeft. Het operaprogram, bestaande uit zeer bekende en minder bekende opera's werd vlot afgewerkt en enthousiast door het publiek begroet. Reeds eerder had ik gelegenheid iets te zeg gen over dit programma. Geen wonder dat het orkest eenige malen van hunne zitplaatsen moest verrijzen om een applaus van 't dankbare publiek in ont vangst te nemen. Aan het efln-dei van 't concert deelde de voorzitter, de heer Koolhoven mede, dat de H.O.V., door verbouwing der concertzaal, ge noodzaakt is te gaan verhuizen en wel naar 't Brongebouw. Hij hoopte daar dezelfde op komst te zien als in de Concertzaal. D. ABONNEMENTS-CONCERTEN Concertbureau Hans Augustin. Het Concertbureau Hans Augustin zal ook in ihet a.s. seizoen 4 Abonnements-Concerten geven, die zich sedert 7 jaren zulk een belang rijke plaats in het muziekleven van Haarlem hebben verworven. Er wordt onderhandeld met kunstenaars van eersten rang: Ilona Durigo, Myra Hess, Pembaur, Huberman, Ppal- ding, Budapester, Wendling en een der grootste Fransche Strijkkwartetten en den grooten op- zienbarenden bariton Beige Lindberg met zijn prac'htigen begeleider Kosti Vehanen. In het natuurkundelokaal van de Gem. M.U. L.O. school alhier, hield de heer A. J. Meye- rink, gymnastiekleeraar, verleden week een lezing over zwemmen en het redden van drenkelingen. De belangstelling hiervoor was zeer groot. Onder de aanwezigen zagen we de hee ren Van Nederhasselt, <weth., C. F. de Roo van Alderwerelt, gemeenteraadslid en directeur van Stoop's Bad, den commissaris van politie, eenige politieagenten en den leider der B. G. V. met eenige leden. Ook eenige jon gens en meisjes van de 2e klasse waren aan wezig. De heer Van Nederhasselt opende den avond en deelde mede, dat het gemeentebestuur van Bloemendaal den heer Meyerink verzocht had alhier over (bovenge noemde onderwerpen een lezing te komen hou den. Spr. dankte den heer M. voor zijn be reidwilligheid hieraan gevolg te hebben gege ven. Het is wenschelijk, zoo ging spreker voort, nu we een strand hebben gekregen, alwaar des zomers een zeer groote drukte heerscht en waar veel gebaad wordt, dat we het een en ander hooren over zwemmen- en het redden van drenkelingen. Ik mag daarom thans wel het woord geven aan den heer Meyerink. De heer M. sprak het eerst over het z'wemmen. Zwemmen is op zichzelf een kunst en niet een ieder kan maar direct zwemmen maar moet dat leeren. Als een ieder ziwemmen kon, dan zouden er niet zooveel ongelukken gebeuren als thans het geval is. Een ieder die des zomert- een bad gaat jiemen, moet kunnen zwemmen, daar hij (zij) zich anders aan groot gevaar bloot stelt. Is het feitelijk wél noodiig om in de 20ste eeuw over zwemmen te spreken? Ja, dat is zeker noodig daar het grootste ge deelte van ons volk nog niet kan zwemmen. Eenige jaren geleden is het gebeurd dat een schipper in de Nieuwe Gracht te Haarlem viel. Menschen kwamen aanloopen en spoedig was een groote menigte bijeen. Niet een echter, die een hand uitstak om den man te redden, daar niemand kon zwemmen. De man verdronk dan ook in bijzijn van honderden menschen. In zeer oude tijden was het zwemmen bij' de men schen reeds bekend maar mocht door de over heid- niet worden beoefend. Reden hiervoor werd opgeigeven, dat men de kunst van de visscihen n-iet mocht afkijken terwijl de zede lijkheid door het zwemmen ook in gevaar werd gebracht. Als gevolg van deze domme principes verdronken per jaar heel wat mem sc'hen. Na nog het een en ander over het zwemmen te hebben gezegd, werd het redden van drenkelingen door den heer Meyerink be handeld. Door hem werden de groote ver diensten opgenoemd die verschillende reddings brigades en Maatschappijen tot redding van drenkelingen zoowel in het land ais aan den- kust aan de menschen bewezen hebben. Hij herdacht de moedige redders die bij scheeps rampen alles in het werk stelden om hun medemenschen te redden, waardoor zij zelf soms den dood in de golven vonden. Reddings brigades worden in vele steden opgericht en bewijzen voor de steden waar veel water is goede diensten. De Haarlemsche reddingsbri gade b.v. waartoe spr. behoort heeft al veel goed werk verricht. (De heer Meyerink 'heeft reeds verschillende menschen van een wis sen dood gered. Red.) De Haarlemsche Red dingsbrigade heeft -op verschillende punten der stad reddingsmateriaal. -Bij 36 bruggen is een reddingshaak aanwezig, die iedereen kan han- teeren, zoodat direct als dat noodig is hulp verleend kan worden. Spr. vertelde van wat er vroeger gedaan werd als er iemand in het water was geval len. Als men iemand in het water zag spar telen, dan zou men het niet in zijn hoofd krijgen om den drenkeling er uit te halen. Eerst moest de politie er bijgehaald worden. Natuurlijk was deze niet altijd zoo gauw te vinden. Was deze gearriveerd dan ging men den drenkeling, die inmiddels soms allang verdronken1 was* uit het water halen. Ook speelde het bijgeloof vroeger een groote rol en in vele gevallen liet men, iemand maar verdrinken. Dit is gelukkig thans anders. Dat dit ander is, 'komt in de eerste plaats daar door dat de menschen verstandiger zijn ge worden. De Ned. Bond tot redding van dren kelingen, die al reeds jaren bestaat, heeft het menschdom aan 'het verstand gebracht dat een ieder bevoegd is een menschenleven te redden en niet eerst op de politie of iets der-gelijks gewacht behoeft te worden. Spreker raadt aan, alhier met het oog op het Bloemendaailsche strand een reddingsbrigade op te richten en spoorde de aanwezigen hiertoe aan. Zeer te recht werd door spreker er op 'gewezen, dat nabij het Bloemen-daalsche strand het een en ander aanwezig moet zijn, waarmede men dren kelingen, die gered zijn, de eerste 'hulp kan verleenen. -B.v. een brancard, dökens, warme kl-eeren, zuurstofapparaat enz. Spr. deelde mede dat eenige leden van de Haarlemsche Reddings brigade zich bereid hadden verklaard zonder eenige vergoeding van den zomer Ihulp te ver leenen als dit noodiig mocht zijn. Na deze mededeeling werden door den heer Meyerink nog eenige nuttige wenken gegeven bij het kampeeren, aan het strand en bij het baden met Oosten wind. Nadat de heer Kuij-per het elec- trisch lic'ht uitgedraaid en de projectielantaarn ingesteld had, kregen we eenige interessante en tevens leerzame opnamen te zien, die door den heer Meyerink op uitstekende wijze wer den toegelicht. Alles betrof natuurlijk 'het red- dinigswezen. Na afloop hiervan nam de heer van Nederhasselt het woord en dankte den heer Meyerink voor al hetgeen hij dezen avond had- medegedeeld. Het aanbod van de Haar lemsche Reddingsbrigade om hulp te verleenen aan het Bl-oemenaalsche strand, werd door den heer van Nederhasselt namen-s het gemeente bestuur met beide 'handen aangenomen. Nadat de heer Meyerink met een warm applaus be loond was geworden, keerden allen zeer vol daan huiswaarts. Maandag jj. heeft ten overstaan van den waarnemend notaris, den heer B. M. Serné, de trekking plaats gehad van de Haarlemsche verloting. -Daar de onverkochte nummers niet meetrokken, moesten de prijzen onder de lotenhouders vallen* Hierbij de uitslag der trekking. No. 199, kl. kussen; No. 292, gr. kleedje, No. 409, vierkleurig kussen; No. 123, teacosy; No. 594, veelkleurig kussen;, No, 248, dito; No. 112, kl. kleedje; No. 384, driekleurig kussen; N-o. 396, kussen met franje en op No. 5 Friesche hoerenkamer. De prijzen kunnen worden afgehaald aan het kantoor van Mr. Tideman, Ged. Oude Gracht 63 te Haarlem. Kennemer Instituut. Daar de zomer zich over het algemeen minder goed leent tot het houden van lezingen en van bijzondere demon straties, zullen onderstaande voordrachten e.d. mede met -het oog op de propaganda voor de zomersporten, alle in de maand Mei worden gehouden. Zaterdag 5 M-ei 3 uur: uiteenzetting honkbal- regels door den Heer E. Bleesing, voorz. N.H.B. in de schermzaal Brassinne, Raamsingel 30; 4 uur: Honkbal wedstrijd N.H.B. op het Rood en Wit (H.F.C.), terrein Spanjaardslaan. Dinsdag 8 Mei 8 uur: le lezing Tennis door Jihr. J. C. Mollerus, bestuurslid NJ-.T.B. en le lezing Cricket door den Heer R. M. Benth, cap tain A.C.C. in de schermzaal Brassinne, Raam singel 30. Maandag 14 Mei 8 uur: Lezing zwemmen door den Heer K. H. van Schagen-, oud-Secr. N.Z.B. en lezing Athletiek door den Heer H. N. van Leeuwen, voorz. T.C. NA.U. in de projectiezaal der Hoo&ere Handelsschool (Zijl vest) behoudens toestemming van -B. en W. Zaterdag 26 Mei 8 uur: Demonstraties van schermen, boksen en worstelen door leerlin gen van den Heer Brassinne, schermleeraar te Haarlem, van den Heer Groot, boksleeraar te Haarlem, en van de leden der worstelclub D.O.K., in de schermzaal Brassinne, Raamsin gel 30. Kaatsen. De Haarlemsche -Kaatsvereeni- gin-g „Frisia!' houdt Zondag a.s. haar eersten ledenwedstrijd van 9-12 uur op het Gemeen telijk Sportterrein aan de Kleverlaan. Personen welke .als lid der vereeniging wenschen toe te treden, kunnen aan den wedstrijd deelnemen, doch moeten zich uiterlijk voor Zaterdagavond 7 uur opgeven bij den heer Lambooy, Bartel- jorisstraat 22 Haarlem, Telef. 303. De animo voor dezen wedstrijd blijkt zeer groot te zijn daar er reeds 7 partijen geformeerd kunnen worden. De prijzen bestaan uit zeer fraaie luxe voorwerpen. Daar de toetreding van nieuwe leden gestadig doorgaat, verwacht het bestuur -bij volgende wedstrijden een steeds grootere deelname, die het haar mogelijk zaï maken nog eenige groote kaatsdagen in het seizoen te houden. EMMABLOEM-COLLECTE 1923. Haarlem KAMPIOEN van Nederland. ü-ok Amsterdam heeft tegen ons verloren met 9 tegen 10 mille in den wedstrijd om de hoogste opbrengst van de Emmabloem-collecte en hiermede is „Haarlem en Omstreken" Kam pioen van Nederland''. Wij zullen ons uiterste best doen die eere plaats te behouden en rekenen daarbij op de krachtige hulp van alle ingezetenen, geen kind, geen man en geen vrouw uitgezonderd. Want héél „Haarlem en Omstreken'' tuber- culose-vrij! Voor dat doel strijden en werken wij. Haarlemsche Bank v ereeniging. In de op 27 April gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders in de Haarlem sche Ban-k'vereeniging werd de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd en het di-vdend bepaald op 4% voor de gewone aan- deelen en op 6% voor de preferente aandeelen, na statutaire reserveeringen, en toevoeging van f275.000aan de buitengewone reserve. De heer J. Simonsz, die aan de 'beurt van aftreden was, werd als commissaris herko zen. De voorzitter deelde naar aanleiding v-an een vraag omtrent den gang wan het proces van „Codro'' tegen den Staat der Nederlanden mede, dat de vordering op de „Oodro" geheel gereserveerd is. Bericht aan onze lezers. Wij hebben de vraag overwogen of, naast de bestaande damrubriek, ook een we-kelijksc'he schaakrubriek in dit blad levensvatbaarheid zou bezitten. Alvorens echter tot definitive invoering van een schaakrubriek over te -gaan, welke alles zou geven wat voor onze schaakspelende le zers van belang kan zijn, zouden wij gaarne willen weten of zulks op prijs -zou worden gesteld. Zoo ja, dan zoud wij voortaan de gebruikelijke diagrammen afdrukken voor problemen, enz., terwijl wij thans alleen 'met den „stand der stukken" volstaan. Ook zijn wij voornemens alsdan partijen op te nemen, derhalve niet uitsluitend een pro bleem, z-ooals nu het geval is. Wij verzoeken mitsdien allen, die de opening van een schaakrubriek toejuichen, daarvan schriftelijk te doen blijken, eventueel onder toezending der oplossing van onderstaand probleem, aan den Schaakredacteur van Bloe- mendaalsoh Weekblad, de Genestetweg 23, Bloemendaal. XXX Bij de opening van deze rubriek, welke, naar wij hopen, van blijvenden aard moge worden, meenen wij als eerste probleem er een te moeten plaatsen van wijlen den civiel- ingenieur A. J. C. van Eelde, die den 21sten Januari 1913 te Bloemendaal overleed, alwaar hij gedurende zijn laatste levensjaren met zoo veel toewijding merdere schaakrubrieken redi geerde. Dat hij zelf een bekwaam componist was, moge blijken uit onderstaand probleem, dat in 1900 met den eersten prijs werd be kroond, in- een wedstrijd van den Nederland- schen Schaakbond. Probleem No. I. Stand der stukken: Wit: Ka 5, Dh 8, Le 8, Pb 5, Pc 4, e 2. Zwart: Kd 5, Pf 4, c 5, f 5. Mat in twee zetten. Nieuwe PostwisselforinuÜeren. 's GRAVENHAG'E, 25 April De plvv. di recteur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat in verband met de ingebruik stelling van postwisselrStempelmachines; -met ingang van 1 -Mei a.-s., met intrekking van de in gebruik zijnde, zullen worden uitgegeven nieuw model postwisselformulieren, bestaande uit drie deelen, te weten: het lichaam, dat bij de uitbetaling door den postdienst wordt inge- gehouden, eene rechterstrook, strekende den afzender tot bewijs van storting, en eene Iin- kerstrook, welke door den geadresseerde kan worden behouden. Bij de aanbieding ter verzending van de nieuw model postwissels op een hulppostkan toor wordt evenwel, in verband met de be handeling op het betrokken hoofdkantoor, de rechterstrook niet als reïu afgegeven, doch wordt den afzender een uit een register ont leend ontvangbewijs overhandigd. Buiten -de dienstaanwijzingen behooren alle gegevens voor den postwissel daarop door den afzender te worden gesteld; desgewen-scht kan daarbij de hulp van den postambtenaar wor den ingeroepen. Gedurende de maanden Mei en Juni a.s. zal gelegenheid worden gegeven de nog voorradige postwisselformulieren en verrekeningspostwis sels, oud model, zonder kosten aan -de kantoren tegen nieuwe om te ruilen. (St. Ct.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Bloemendalers waakt over het Natuurschoon uwer gemeente, Zoo luidt het opschrift van een ingezonden stuk van den heer A. W. v. d. Wijck, in. dit biad van de vorige week. En -werkelijk is er bij gemeentebesturen, bouwivereenigingen en eigenaren een laakbare onverschilligheid voor het Natuurschoon. Zoo b.v. nu ten opzichte wan den vijver in Duin en Daal; de aandacht is er reeds her haaldelijk op gevestigd en de toestand blijft onveranderd. Nu die vijver 'bijna droog ligt is er een mooie gelegenheid om verbetering aan te bren gen, evenals dit met de Saxenburgerkom in het bosch is geschied, door uitdieping. De uit te graven specie 'kon dienen tot het norm-aliseeren der oevers of egaliseeren van het aangrenzende weiland. Een der mooiste gezichtspunten van onze gemeente wordt door dien moddergrond ont sierd en o.i. is het belang van hotel Duin en Daal er ook mee gemoeid om de omgeving zoo mooi -mogelijk te houden. De heer v. d. Wijck wijst er op dat de door de gemeente van dén heer Muller aangekochte duinen nog braak liggen en die tot bouwgrond hadden kunnen bestemd worden in plaats van de mooie plek die door Duinwyck wordt be zet. De SjD.A.P.leden van- den raad hebben er indertijd op aangedrongen om dat plekje te be stemmen voor werkmanswoningen. „Ja mijn beer Laan" werd toen gezegd: ,De werkman heeft even goed recht om op een mooi plekje te wonen als de rijke''. Dat is nu wel waar, doch nóch de rijke, nóch de werkman heeft er recht op als het mooie plekje wordt vernietigd, zoo als o.a. is gebeurd met den grond achter en naast het voormalige -hotel Duinlust, die met de beboschte 'hoogte van den Verhulstweg zuik een mooi geheel vormde en nu een groote steenmassa is geworden. Het is gelegen op de grens van Bloemendaal en Santpoort. Het gemeentebestuur van Velsen heeft ook op zijn geweten -de ontsiering van den weg vanaf Velserbeek tot Driehuis, waar allerlei misselijke bouws neergekwakt. Dit moet ieder, die dt gekend heeft en hem n: ziet, opvallen en pijnlijk Waarschijnlijk geven di der gemeentelijke ovedh macht om een en ander o.a. valt af te leiden uit wing van het perceel weg tot winkelhuis, waai ter bezwaar opperde, ma tijd te zijn tegengehoude De beste manier voo tuurschoon gevoelt om hi is we! iid te worden v: behoud van Natuurmonui f 2.50 per jaar en hooge Er valt in onze duins houden en -dan denk i-k i Jachtlust en den Breder De tegen woordige ei' toestaan dat daaraan wordt gelegd, maar wa haar verscheiden? Allernieuwste Oo Dessins, uitgebreid timent, 100 c.M. alle moderne kl 100 centimeter I 8.75 6.90 PER METI HAARLEh 13 c.M. lang, is 15 Alleen verkrijgbaa Bl'daalschestraat

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 6