Inktlinten WILT GIJ Hierdoor berichten wijt dat op G. HONING Zn, Firma Gez. v. d. HAAK, Kinderhuisvest 27, Tel. 118, Haarlem, Fijnwasscherij ons Filiaal te Bloemendaal wordt over gebracht naar het nieuwe Perceel In dit nieuwe magazijn zullen vanaf dien datum dezelfde goederen, welke te Haar lem verkrijgbaar zijn, verkocht worden. Opening nieuwe GracM 34 ei 36. ZOMERPRIJZEN Prijsverlaging LINOLEUMS J. PANDER ZOON N.Y. P. VAN OOY'S PIANO-HANDEL S u. namiddags 0. Th. DANTUMA Zijlstr. 90 Haarlem Kruisweg 57 HAARLEM - Telef. 1230 Vertegenwoordiging „EDISON PHONOGRAAF 1922" Telefoon 255 Haarlem Telefoon 1026 KRUISSTRAAT 22 Prima Wilton Karpetten Prima Axminster Tapijt voor Boorden, Overhemden, Blouses, Japonnen enz. Geheel opgemaakte Wasschen. Geen machinale bewerking. Fragmenten. Voor de misdeelden op onderwijsgebied ZATERDAG 5 MEI voor elke Schrijfmachine steeds voorhanden. Alleen de beste kwaliteit Prijs f 1.75 per stuk. SCHRIJFMACH1NEHANDEL TEL. 1161. aan Uvv woonkamer een gezellig aanzien geven? Laat U daar dan in maken een in een FIJNE houtsoort uitgevoerde LAMP. Prijs en teekeningen, eventueel ook zichl- zending, op aanvrage zonder verbinding. F. VAN DEN HAAK, de Genestetstraat No. 38, HAARLEM Kantoor en Magazijnen Bestelkantoor Telefoon 230. Telefoon 1012. Voor de maanden Mei en Juni bieden wij U aan Prima Belgische Anthraciet afmeting 20/30 mM. (No. Ill) a f 3.25 per H.L. Prima Belgische Anthraciet afmeting 30/50 mM. (No. II) f 3.50 per H.L. FRANCO BERGPLAATS De Anthraciet wordt gegarandeerd gruis- en steenvrij geleverd. Coöperatieve Vereenigingen en combinaties leveren wij tegen nader overeen te komen prijzen. Bedrukt Linoleum 1.83 M. b'. van f 3.10-4.95 Graniet inlaid 2.- 625 Houtnerf 2.- 7.- Gebloemd L83 8.10 Parket L83 8.90-13.- Tegeldessin L83 9.50-11.- Per strekkende meter. 2.10 X 3.15 M. f130.— 2.70 X 3.60 M. f200.— 70 cM. breed, per meterf 7.95 Dr. A. de Vletter stelt onder bovenstaanden titel in de Nieuwe Rotterdamsche Courant de vraag, hoe te handelen met de leerlingen, die, door welke omstandigheid dan ook, door een- zijdigen aanleg, door het onbreken van een of andere psychische functie, door behoefte aan langzamer tempo, aan andere werkmethode, het klassikale onderwijs onzer scholen niet kunnen volgen-. „Laten we eerlijk erkennen'', aldus de schrij ver, wiens opstel wij hier verder overnemen, „dat er op onze scholen tallooze malen leer lingen zijn, die niet mee -kunnen loopen in het klassikale gareel van onze genormaliseerde Middelbare School. In 't leven bruikbaar ert gevat, schoolsch dom, of speelsch, of onge concentreerd, onoplettend,, niet in staat ons praatonderwijs te vplgen, kunnen ze niet mee, blijven achter, zijn een ergernis voor sommige leeraren, soms voor hun ouders, blijven zitten en missen, door onze rare onderwijsorganisa tie, daardoor een heel jaar; en verdwijnen tenslotte uit onzen s-c-hoolgezichtskrin-g, ze ko men heel vaak goed terecht en worden soms zeer bruikbare leden der maatschappij. Hun schooltijd was hun echter een bron van er gernis en verdriet. Ik denk, dat alle schooldirecteuren in Ne derland dit s-oort gevallen bij tientallen) -kunnen opnoemen. Op zeker oogenblik waren zij, als rector of directeur, ver-plicht raad te geven aan de ouders: naar de mulo-school? Maat schappelijke bezwaren! Naar een kostschool? Andere bezwaren! Al de praktijk in? „Maar hij is nog zoo jong, meneer, en -hij wil nog zoo graag op de school blijven, bij zijn vriend jes, in de gezellige omgeving van het school leven! Kan dat nou heusch niet, kan -hij geen toehoorder zijn voor verscheidene vakken?.. Ziehier het jaarlijks terugkeerende klaaglied op het droevige spreekuur in Juli, als leer lingen en leeraren in vacantiestemming zijn weggetrokken en de directeur op zijn kamer ■in de leege, stille school samen is met de ouders der blijven-zitters, en met hun smart! Naar mijn gevoel zien we hier een der fouten van ons onderwijsstelsel -met zijn klassikaliteit en zijn ongelukkige ordening van jaarlijksche bevord-erng of afwijzing (welk een smadelijk, treurig woord!) Wij roemen vaak ons mo dern onderwijssysteem, onze moderne goed uit geruste scholen! Terecht enzeer ten on rechte! Men luistere eens onbevangen naar de beschouwingen, de critiek, de resultaten van het psychologisch onderzoek, der voor standers van der werkschool, de doeschool, de activiteitsschool (Dewey, Kerschensteiner, Cla- parède) en beseffe, wat onze praatschool, onze luisterschool is! Men denke eens aan de veel soortigheid van aanleg en interesse, en tempo, van de menschen, de jonge menschen, en be seffe, welke dwaasheid er ligt in -onze klassi kaliteit! Men leze, onbevooroordeeld, de vlij mende critiek van Maria Montessori op de kleinkinderschool, en passe die, gesteund door de resultaten van het bestudeeren van den pu- berteitsleeftijd, toe op onze middelbare school! Ik was in de laatste -jaren nog al eens in de gelegenheid buitenlandische scholen te zien en met buitenlandsche schoolmannen te spreken en ik meen te hebben kunnen constateeren, dat allerwege de fouten van onze huidige stelsels worden ingezien en dat overal naar vernieuw ing. wordt gezocht. En ik constateerde, dat de pogingen tot algemeene vernieuwing op ■sommige -plaatsen worden ingezet met proef nemingen ten bate van minder normaal -aan- gelegden. Zoo is het in de geschiedenis der methodiek en didactiek altijd gegaan, opnieuw zeer duidelijk in de wording der methode-Mon- tessori, die, geëxperimenteerd -bij achterlijke misdeelden,, tenslotte tot ze-gen is geworden van duizenden andere kinderen. De normaal aange legde leerling slaat zich door moeilijkheden van onze foutieve leermethoden makkelijker heen, ikom-t, om zoo te zeggen, vooruit on danks de verkeerdheden onzer scholen; aaix de minder of eenzijdig -aangelegden bemerken ^wij eerder waar de kneep zit, waar de schoen- wringt. Dit soort leerlingen struikelt ook het gauwst op onze klassikale middelbare school, met haar vele verkeerd-heden en tekortkomin gen. Dit soort leerlingen, waaronder heel res pectabele jonge menschen, waarvan- de leer aren soms heel veel houden, zal in de eerste plaats slachtoffer worden van de vergrootinig van -liet aantal leerlingen per klasse en het aantal door de leeraren te geven uren, zooals die nu aan de orde zijn. En nu is mijn vraag; 'bestaat er geen moge lijkheid om deze leerlingen tegemoet te kom? Is wat in -het buitenland gebeurt, niet de zgn. „classes mobiles'", of met zuiver individueelen arbeid, ook niet bij ons te probeeren? Moeten wij, op de Lycea 'b.v., de leerlingen, die niet precies passen in het nauwsluitende, vaa-k te nauwe, keurslijf van H. B. S.- en Gymnasium- leerplant de straat opsturen, de -school uit, hun vriendenkring uit, uit de sfeer, waarin ze geluklkig waren? Leerlingen, die geen bepaald diploma begeeren, die een der gewone diplo ma's waarschijnlijk ook niet halen zullen, moet men die de deur wijzen, afwijzen?! Ik, meen van niet. Het gewone klassikale onderwijs zullen ze niet kunnen en mogen volgen; als toehoor der sommige lessen bijwonen- heeft nadeelen. Toch moeten we de oplossing van deze puzzle vinden. Ten bate bate van de bovengenoemen en ten bate van de geheele school', de geheele maatschappij! Ik -meen de oplossing -te weten. Die ligt in de richting van individueel onderwijs, zooals dat in sommige Duitsche en Zwitsersc-he scho len -gegeven wordt, in de bekertde Montesso- riaan-sche Daltonschool in Amerika, en ook ten onzent, voorzichtigerwijze, meer en meer. Op een conferentie van -moderne-taalleeraren, bijeengeroepen in Amsterdam, October 1922, door het Nutsseminarium voor Paedagogiek, werd door een «der aanwezigen verslag gedaan van een consequent systeem van individueel onderwijs in een moderne taal, in den- geest der „Ar.beitsschule''. In een school hier te lan de zag ik ernstige pogingen met individuali- seering ook voor andere leervakken. Wanneer een schoolbestuur er eenige kosten voor over heeft, wanneer een leerarencorps zich eeniige moeite daarvoor getroosten wil. is de eerste moeilijke stap gezet op den nieuwen weg. Want dat wij dóór de mechaniseering van ons on derwijs -heen moeten naar grootere indlvidua- liseering staat voor mij vast. En dat op de eerste 'bescheiden, stappen andere zullen volgen is, gezien de vroegere geschiedenis van onder wijs- en schoolontwikkeling, vanzelfsprekend. Onder controle en met steun van modern psychologisch onderzoek, zooals dat o.a. ver richt wordt door het Paedagogisch-psycholo- g.isch Laboratorium van prof. dr. G. Revesz te Amsterdam, zal moeten worden geëxperimen teerd in de nieuwe richting, voorzichtig, maar vastberaden. Echter.... en ziehier de bedoe ling van- -het schrijven van dit opsteldeze experimenten -moeten door -de nieuwe Wet op het M. O. worden mogelijk gemaakt. De minis ter late aan de bescheiden pogingen tot ver nieuwing van het middelbaar onderwijs de zelfde ontwikkelingsmogelijkheid als aan de proefnemingen met Montessorischolen -bij het lager onderwijs. Van den tegenwoordi-gen mi nister is dit te verwachten op grond van den door hem getoonden zin tot medewerken in deze richting bij de totstandkoming van de nieuwe Wet op het L.O. (art. 90 al. 6). Hij houd'e de mogelijkheid open, dat door het -particu lier initiatief, een klein nieuw scheepje op sta pel wordt gezet, dat als -reddingsschuitje uit gaat op de levenszee, voor de in zekeren zin mis-deelden op onderwijsgebied.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 8