frJ A mmcïKmM sscherij ZOO ZIJN DE MANNEN. jr Zn* MM 102a. IJZEN INOLEUMS ZOON Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bioemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort RIPHF" Gr-Hout8traat 169 [O-HANDEL ïale bewerking. Fotografisch Atelier HAARLEMSCHE BAN KVE RE EN IQ ING De Eeuwige Stilte. Telef. 1230 ing F 1922" Telefoon 1028 22 arpetten r Tapijt II IX No. V$. Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bioemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 22 00 3- DOODSNADERING. De Bananenschil. RBNTBVBRGrOEDINGr Plaatselijk Nieuws. BLOEMEND AAL. CINEMA PALACE Vanaf Vrijdag 11 Mei: HARRY LIEDTKE. •■•jat-- Bestelkantoor Telefoon 1012. bieden wij U aan eting 20/30 mM. r H.L. neting 30/50 mM. »r H.L. AATS rd gruis- en steenvrij combinaties leveren >men prijzen. van f 3 10-4.95 6 25 7.— 8.10 8.90-13.- 9.50-11.- leter. 3.60 M. f200.— f 7.95 m nioderne-taalleeraren, terdarn, October 1922, voor Paedagogiek, nvezigen verslag gedaan ysteem van individueel erne taal, in den geest een school hier te lan- >giragen met individuali- leervakken. Wanneer nige kosten voor over erarencorps zich eenige rosten wil, is de eerste den nieuwen weg. Want raniseering van ons on naar grootere indlvidua- vast. En dat op de pen andere zullen volgen geschiedenis van onder- ïg, vanzelfsprekend. steun van modern zooals dat o.a. ver- Paedagogisch-psycholo- prof. dr. Q. Revesz te worden geëxperimen- iting, voorzichtig, maar en ziehier de bedoe- ran dit opsteldeze tor de nieuwe Wet op lijk gemaakt. De minis- den pogingen tot ver- delbaar onderwijs de- logelijkheid al's aan de lontessorischölen bij1 het tegenwoordigen rni- :n op grond van den (tot medewerken in totstandkoming van de (art. 90 al. 6). Hij houde dat door het particu- nieuw scheepje op sta- reddlngsschuitje uit- lor de in zekeren zin lebied. 17e JAARGANG ZATERDAG 12:MEi:i923. Abonnement: Voor een half jaar 1.75 Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit nummer bestaat uit twee bladen. tsrv&tvsro&fi&re&s Men was altijd gelukkig; men is het zelden. A. S. M. Hutchinson. Is dit, o Heer, dit oppervlakkigheid Dat ik mijn uren en mijn dagen Zoo onbezorgd en zonder veel te vragen Zoo ongeveer als vroeger slijt? Alleen wat machteloozer en wat zwakker En zonder levenstaak en levensstrijd, Des morgens word ik zonder plichten wakker. En hul mij aanstonds in mijn eenzaamheid Dan komen vrienden die mij wat verwennen, En meren aan mijn oever (hunne boot. Wij spreken van het leven, dat wij kennen, Met luider stemme en zachter van den dood. Dan gaan zij heen en eenzaam iblijf ik achter Ik weet niet, is dit oppervlakkigheid. Dat niet mijn stem nog stiller werd en zachter, En sprak van U en Uwe heerlijkheid. Mijn uren gaan voorbij gelijk het zand' Dat langzaam door de dichte vingers vliedt, En wegvloeit uit de vastgesloten (hand; Als water, dat ik dronk, maar proefde 't niet. Ik weet niet of zij bitter zijn of zoet. Ik weet niet, of het zachtkens in' mij schreit, Of in mij laclht het zingen van mijn bloed'. Het klinkt zoo stil en 't ver geruisch zoo zoet. Heer, van Uw eeuwigheid. Overgenomen uit „Laatste verzen*' van Jacqueline E. van der Waals. De banenschil, achteloos weggewor pen op straat en daar oorzaak wordend van ongevallen, is wel het zinnebeeld van ons tekort aan gemeenschapszin. Men zal opmerken, dat zij tevens een tekort aan beschaving belichaamt, maar is tekort aan gemeenschapszin geen te kort aan beschaving? Er bestaat een uiterlijke beschaving en vele menschen minachten haar, want, zeggen ze, vor men hebben toch weing beteekenis. Zij vergeten, dat vormen niets anders zijn dan het uitwendig kleed, waarin inwen dige gevoelens zich hullen. Wie een bananenschil achteloos weg werpt, verraadt, o zeker! ook een gebrek aan uiterlijke manieren. Hij weet niet, hoe 't hoort. Hij is een barbaar, een onopgevoed mensch. Maar hij is ook nog erger. Want na zijn honger gestild of zijn smaak gestreeld te hebben met de vrucht, werpt hij de schil achteloos weg. De banaan was alleen zijn aandacht waard, toen er nog een eetbare vrucht in zat, die beteekenis had voor zijn tong en zijn maag. Maar wat voor beteekenis heeft de leege schil voor hem gehou den? Voor hèm heeft ze geen beteekenis gehouden, maar er zijn meer menschen in de wereld dan de man, die de banaan at. Beteekenis kreeg de bananenschil voor dat oude mannetje, dat ik dagelijks mijn huis zag voorbij komen en met wien ik bij gelegenheid een praatje placht te maken. Wel een paar weken zag ik hem niet, maar toen kwam hij aan strompelen. Hij steunde op een stok en op zijn voorhoofd had hij een 'blauw groene buil. „Die beroerde bananenschil!", zei hij nijdig, toen hij me zijn ongeval had ver teld. Ik zou graag willen weten, wie die bananenschil had weggeworpen. Onge twijfeld zal het iemand geweest zijn, die zijn naaste niet graag kwaad wil doen. Waarom zouden die kinderen, die er zoo lekker in happen, een vriendelijk oud mannetje een buil op zijn hoofd en een stok in zijn hand toewenschen? Tel. 34721 EEN GOEDE FOTO 11 lllUlJArf verhoogt uw huwelijksgeluk -t 2. co ■f* -g ro BLOEMENDA L. DEPOSITO, dagelijks opeischbaar P/s voor een maand vast V4 bei- prolongatiekoers. voor 3 maanden vast 4 voor een jaar vast 44/2 L- met een jaar opzegging 5 SPAARDEPOSITO (Spaarbankboekjeses tot maximum f2500.—) 4 Waarom zou dat uitgelaten paartje, dat zoo vroolijk en innig zijn Zondagsch uit stapje begint, het gemunt hebben op het leven van een onschuldig voorbijganger, die, tengevolge van hun achteloosheid, aan hersenschudding overlijdt? Het is geen opzet, zegt men. Neen, maar de gevolgen zijn even erg. Wat het dan wel is? Gebrek aan die inner lijke beschaving, die den blik niet alleen bepaalt bij het persoonlijk genot en de persoonlijke behoeften, maar wiens hoeder men is. Wie zijn banaan veror bert en verder denkt: God moet maar voor de rest zorgen!, is een egoïst. Er is geen zachter woord voor deze laak bare liefdeloosheid. Men kan zich niet steeds verontschul digen door te zeggen: Ik heb er niet bij gedacht! Er zijn dingen, waarbij men verplicht is te denken. De zelfzuchtige mensch vergeet zijn naasten, maar de liefderijke mensch denkt ook aan hen, als hij persoonlijk geniet. Wie achteloos staat tegenover de gevolgen, die zijn daden voor zijn medemenschen hebben, heeft zijn medemenschen niet lief. Deze onverschillig'hed jegens de maat schappelijke verplichtingen, die ieder lid van de samenleving heeft tegenover de andere leden, is algemeener dan men denkt. Vaak uit zij zich in kleinigheden. Maar voor den medemensch worden die kleinigheden soms van geweldig belang. Wanneer het des winters geijzeld heeft, zijn er menschen, die terstond zand voor hun huis strooien. Maar er zijn er ook, die dit laten en eerst als de politie hun aan hun plicht herinnert, vervullen ze dien. Zij zien niet in, dat het strooien van zand veel meer is dan het opvolgen van een politie-verorde- ning; het kan openbaring zijn van ge meenschapszin, die ook eens aan een ander doet denken. Wie een water verontreinigt, een landschap ontsiert, een buurt hindert door wangeluiden is niet alleen een ver velende buurman maar ook een slecht mensch. Want de mensch zonder ge meenschapszin is slecht. Niet alleen door achteloos het leven of het levensgeluk onzer naasten in ge vaar te brengen, maken wij ons aan lief deloosheid schuldig. Wij kunnen ons blootgeven als een onmaatschappelijk mensch door onverschilligweg iets te doen, maar ook door onverschilligweg iets te laten. We zien op den hoek van de straat een baksteen, die van een wagen is ge vallen. Wij bedenken, hoe tegen den schemer een fietser dien steen niet zal opmerken en kans loopt een ongeluk te krijgen. En als vanzelf schoppen we dien steen op zij, totdat hij ergens ligt, waar hij geen kwaad kan. De bananenschil, waarover de naaste uitglijdt; de steen, waarover hij struikelt door onze schuld, omdat wij die schil hebben weggeworpen, omdat wij dien steen hebben laten liggen, leent zich tot zinnebeeld voor tal van vergrijpen, in achteloosheid begaan. Ik wil de ver gelijking niet uitwerken, maar laat aan den lezer over, voor zichzelf een opsom ming te maken van dergelijke schillen 'BEHANGER! MEUBELMAKER! dLOffEERDEJm OVERVEEN TELEFOON 956 en steenen, waarmee de maatschappij als bezaaid ligt. Een betere samenleving, wie daar naar streeft, kent zijn plicht. Hij weet, hoe er voor de liefde geen kleinigheden bestaan, want hoe kleinigheden en groo„ tigheden slechts behandeld mogen wor den uit één beginsel: Wat gij niet wil, dat u geschiedt, Doe dat ook aan een ander niet! C. De Chr. Hist. Unie belegt op a.s. Maandag 14 Mei een openbare vergadering in de Chr.. M.U.L.O. school alhier, waar als spreker hoopt op te treden de heer H. Hogenbirk, lid van den Gemeenteraad, met het onderwerp: „Het ge meentebeleid in de laatste jaren en in de toekomst". Toegang vrij. De Klesvereeniging Bioemendaal' afd. van den Vrijheidsbond houdt een avondbijeenkomst op Maandag 14 M'ei a.s. 's avonds 8 uur in het kunstzaaltje op Rockaertsduin, waar de heeren J. C. Mollerus en F. Otto de Gemeentehuis- houding en het bestuursbeleid in onze gemeente zullen bespreken. Zaterdagavond is de nieuwe zaak van de fa. Wisbrun en Liffmann geopend.. Den gan- schenavond was de winkel vol met belang stellenden, terwijl zich voor de etalages een groot antal kijkers bevonden, die de met smaak geëtaleerde goederen bewonderden. De zaak ziet er vooral des avonds als de kronen en de schijnwerpers in de etalages branden smaakvol uit. Alhoewel de opening niet fees telijk is geschied hadden toch velen bloem stukken gezonden, die in den winkel waren geplaatst. Er wordt in onze gemeente geklaagd over de groote hoeveelheid stof, die door den wind en autos wordt op gejaagd en overal door dringt. Voor personen die zich veel op straat bevinden is deze stofepedimie verre van ge zond. We beschikken hier over eenige sproei wagens die echter van dit jaar nog niet ge bruikt zijn, terwijl het bij droog weer toch zoo hard noodig is. Het is te hopen, dat de gemeente er spoedig toe over zal gaan de stra ten en wegen als dit noodig is te besproeien zoodat in onze gemeente ook voor de hygiëne1 een weinig gezorgd wordt. GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 TELEFOON 671 HAARLEM Wilt U zich deze week eens dol amuseeren? KOMT DAN ZIEN! Groot blijspel in 7 acten. In de hoofdrol Beter bekend als „Peter Vos" de millioenen- dief, uit de film „De Man zonder naam". De pittigste, de geestigste comedie welke den laatsten tijd het licht zag. HARRY LIEDTKE en zijn staf van prima filmartisten zullen zelfs den zwartgalligste aan het lachen brengen. VERDER EEN INTERESSANT BIJ-PROGRAMMA. VERWACHT: De Expeditie van captain SC0TT naar de Zuidpoel Het mooiste, het machtigste filmdocument dat ooit op het witte doek verscheen. Deze film werd Zaterdag 5 Mei jl. vertoond voor DE KONINKLIJKE FAMILIE OP HET L00.— Eerste opvoering in Nederland. Over de telefonische aansluiting alhier wordt nogal eens geklaagd. Het gebeurt meermalen, dat men verscheidene keeren moet bellen ai- vorens men een van de telefoonbeambten van het 'Bloemendaalsche telefoonkantoor aan het toestel krijgt. Ook gebeuren er nog andere dingen, die bij het telefoneeren zeer hinder lijk zijn. Wat is hier de oorzaak van? Het zou wenschelijk zijn, dat dit eens grondig on derzocht werd, zoodat we in Bioemendaal een vluggere verbinding kregen. Onder leiding van Mei- Meijer zal heden avond in Hotel Vreburg een uitvoering ge geven worden door het Bloemendaalsch Meis jeskoor. Verschillende liedütes zullen worden gezongen, terwijl na de pauze een zangspel opgevoerd zal worden getiteld: „Als de kin deren slapen". Voor jong en oud belooft dit een aangename avond te worden. Het is de B.G.V. bij de slingerbal wed strijden niet erg meegeloopen. Alhoewel allen hun best deden, was de uitslag als volgt, B.G.V. I versus IJm. I 10. 'B.G.V. II versus Sparta II 10. Concordia II versus BjG.V. III 70. Van de gespeelde grensbalwedstrijden, ge speeld te Haarlem was de uitslag: Concordia I versa* BXi.V. I 90. De resultaten van deze wedstrijden zijn niet schitterend en we hopen dan ook dat B.G.V. het een volgende keer er beter afbrengt. Dt vragenlijsten en mededeelingen voor de <openlucht uitvoering der BjG.V. op 15 Juli e.k, zijn aan de vereenigingen der K. T. K. toege zonden. Het voorloopig program ter gelegenheid van ittet 5 jarig bestaan der 'B. G. V. luidt: Zater- (üagavond Eere-avond met uitreiking van het vaandel, vrije en toesteloefeningen. Zondagmiddag: Behalf de massale oefe ningen voor dames en heeren, toestelnummers, idriekampen, touwtrekken en veldloop, terwijl 'iedere vereeniging een extra nummer zal kun nen geven. Op 15 Mei 's -avonds 8 uur zal in Hotel Vreeburg een openbare debatavond worden ge houden door de afd. Bioemendaal der S.D.A.P. en de kiesvereen. Bioemendaal afd. van den Vrijheidsbond, waar als sprekers zullen optre den de "heer C. Schulz en P. Otto, voorzitters der beide vereehigingen, die als onderwerp (hebben. „De gemeentehuishouding en het beleid van ons gemeentebestuur". Bij de secretares sen der beide vereenigingen zijn voor leden «kaarten verkrijgbaar voor gereserveerde plaat sen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 1