AUTO 8LAAPKAI Pink TE HUUR GEVI Gemeubileerd Gemeub. Ka VRUCHT KOEKJ SIPKES, HAA HaarlemsGbel CHEVROLET ADVERTF.NTI J. LOTTGER Mej. C. KON Costuumnaai Huisknet Te Koop Slaapkamt ameubienii TE KOOP een nieuwe 5 pers. Torp. met magneet voor f 1750.— Brieven onder letter V. aan het Bureau van dit blad. Ledenvergadering Bosch en Duin. Dinsdag avond hield de Vereeniging Bosch en Duin haar jaarvergadering in Vreeburg. De balanstot en met 31 Dec. 1922 sluit met een nadeelig saldo van f8600, welk be drag moet worden gevonden in een te sluiten leening. De aftredende bestuursleden de heeren Prinsen Geerligs, Zweers en Hofland werden als zoodanig herkozen. Als commissaris werd herkozen de heer P. Blankevoort. In de vacature C. G. Olie werd benoemd Ds. Roos. Besloten werd op een volgende vergadering het bestuur uit te breiden met een technisch lid. Eindelijk werd het voorstel van den heer De Jong aangenomen om een bedrag van f 700 beschikbaar te stellen voor het bestuur. Door de commissie inzake aankoop der gronden langs den Zeeweg zijn thans plm. 1800 sympathie betuigingen ontvangen, tegen 103 verklaringen van hen, die er zich niet mede •kunnen vereenigen. Blanco 33. iDe firma P. Rutte, Bloemendaalscheweg alhier, heeft in den etalagewedstrijd met zijn- producten uit de fabriek van de Haas een extra prijs behaald. De groote uitbreiding van het autobusver- keer maakt een busboekje noodzakelijk. Hierin voorziet Vonk's Reisgids op degelijke wijze. Het boekje zal 4 maal per jaar verschijnen, terwijl elke maand een supplement wordt uit gegeven. Verder allerlei toelichtingen omtrent pas-bu- raux, reis- en informatiebureaux vereen,igingen voor vreemdelingenverkeer, kortom een nuttig boekje. Vergadering van de afdeeling Bloemendaal der SJJ.A.P. op 8 Mei j.l. De voorzitter de heer Nioorman opent de vergadering en doet de mededeeling dat de heer Otto die voor deze vergadering was uitgenoodigd, bericht gegeven heeft in het Bloemendaalsch Week blad dat hij deze vergadering niet kon bij wonen, daar zijn kiesvereeniging op denzelfden avond een vergadering had belegd, waar hij als spreker moest optreden. Hierna wordt 't woord gegeven aan den heer Schulz, den spreker van den avond, die zijn rede begint met een uiteenzetting van de politieke situatie. Voor den betrekkelijk kleinen gemeenteraad, die 13 leden telt, hetgeen 15 zal1 worden, zijn. niet minder dan 7 lijsten, aldus spr. Dit is ecliter gften plaatselijk maar een algemeen verschijnsel. De oorzaak is volgens spreker te vinden in het feit dat de partijstrijd meer op den voorgrond treedt, en niet in de eerste plaats de personen. Bij de S.D.A.P. is er vol gens spr. geen partijstrijd. HOTEL CAFÉ RESTAURANT MAISON HETTY, GROOTE HOUTSTRAAT 126, TELEF. 1760, DAMES- EN HEEREN MODEARTIKELEN Onze Voorjaarscollectie in Heeren Mode-artikelen is thans compleet. In overhemden en dassen, ondergoed en sokken brengen wij een uitbreide sorteering voor iedere beurs. AMER1KAANSCH ONDERGOED „VARSITY" Een voor inwoner en bezoeker van Bloe mendaal hinderlijk ding op het drukste gedeel te van den BLoemendaalsche weg in het dorp is deze week weggenomen. Wij bedoelen het langen tijd onbewoond en te koop gestane landhuis met koepel en tuin van de erven R'ouwens. De borden zijn verdwenen, en is men begon nen met den verwaarloosden koepel te verven en den tuin te verfraaien. Het geleek wel een teeken van achteruit gang der gemeente evenals ach en wee werd geroepen over den stand der financiën wegens •groote vermindering van het belastbaar inko men der ingezetenen, maar ook hierin is ver betering gekomen want blijkens een mededee ling van den Inspecteur der belastingen is door de inning der opcenten voor de gemeen te op de Rijks inkomsten heffing over 1922 1923 gebleken dat die f400.000 zegge vier hon derd duizend gulden, meer heeft opgebracht dan de raming. Als gevolg hiervan zal het percentage over 1923/24 met ongeveer 2% worden verlaagd. Werkelijk een voor allen zeer verblijde ver rassing. Deze bate is veroorzaakt door het verschil in aanslag naar het inkomen sedert de gemeentebelasting door het Rijk wordt be handeld. Werden' vroeger de ingezetenen door het Gemeentebestuur ambtshalve aangeslagen, nu is dit geschied naar de eigen aangifte, waar toe "men krachtens de Rijksbelastingwetten sinds eenige jaren verplicht is. PENSION ZEER V00RDEELIGE ARRANGEMENTEN. SPECIALE INRICHTING VOOR LUNCHES, TEA'S, DINNERS, SUPPERS A.S.0. Aan de liberalen kant zien we niets dan verwarring om het woord versplintering niet te noemen. (De liberale erfzonde Red.) Spr. noemt dan de verschillende onderdeelen, name lijk de lijst der neutralen met Dr. Bornwater als no. 1 en de lijst Laan en de Roo van Al- derwerelt. Uit de plaatsing van deze beide laatste heeren op de lijst van den Vrijheids bond trokken die heeren volgens spr. juiste consequentie, dat zij wellicht niet meer voor verkiezing in aanmerking zouden komen. Van daar de aparte lijst. Maar niet alleen bij de liberalen is de homogeniteit zoek. Hetzelfde merken we op bij de Katholieken. Hier hebben we echter te doen met een andere oorzaak. Hier krijgen we duidelijk het conflict tusschen kapitaal en arbeid te zien, waarv-an bij de liberalen geen sprake is. Dui delijk blijkt dit uit het feit dat de heer van Kessel in verschillende opzichten ons streven goedkeurtf terwijl de heer Bispinck op de laatst gehouden vergadering van den Vrijheids bond zich heel goed kon verzoenen met den Vrijheidsbond. Van een eenswillende Kath. Partij is dan ook geen sprake. De belangen strijd treedt dus op den voorgrond. Daarna gaat spr. over tot bespreking van den aankoop der gronden langs den Zeeweg, dat hij een politiek zaatje van den Vrijheids bond noemt. Waarom niet in 1921 geprotes teerd, aldus spr. Toen heeft men gezwegen als een mof. Waarom staat Dr. Bornwater nu op een aparte lijst der ontevredenen. Hij heeft toch de zaak v. Maren ook niet gesteund. Bij de andere partijen namelijk A.R., Ghr. Hist, en S.D.A.P. komt de bovengenoemde verbrok keling niet voor. Wel roert zich het arbeiders element in de beide eerste partijen zeer sterk en ziet men daar dan ook arbeiderscandida- ten. Bij de S.D.A.P. is van verbrokkeling geen sprake. Dit wil niet zeggen dat de S.D.A.P geen stemmen van anderen dan arbeiders wil' hebben, maar alleen weren zij, die niet over tuigd zijn van het goed recht van den arbei der en ook hen die niet voelen, dat het arbei dersbelang 't algemeen belang niet schaadt, maar integendeel bevordert. Hoe komen we nu volgens spr. uit deze po litieke en economische impasse? Algemeen ant woord: bezuiniging. Spr. kan dit ten deele on derschrijven, maar de kwestie is, hoe en waar op moet men bezuinigen. Aan den liberalen kant zegt men op den arbeider, deze is het meest vooruitgegaan. Maar riep spreker geestdriftig uit; was het levenspeil van den arbeider voor 1914 reeds op het peil dat hem als rnensch toekomt, en was dit peil in overeenstemming met zijn prestaties. Wie moet de gevolgen dra gen, de arbeider die het minst schuld aan deze malaise heeft of de kapitalist, die groote win sten maakte en daarmede nog voorgaat, on danks alle klagen en jammeren, hetgeen een bericht uit Het Volk bewijst, dat het winst cijfer van eenige groote maatschappijen aan geeft, Kan niet op deze winst bezuinigd wor den door b.v. alle winst boven de normale vergoeding van 6% te deelen tusschen staat en kapitalist. Ziet de kapitalist niet in, dat de gevraagde werktijdsverlenging de werkeloosheid steeds doet toenemen. Zet eerst allen aan 't werk en zie dan of er voldoende geproduceerd wordt of niet. Laat de kapitalist dan in overleg met den arbeider den arbeidsduur bepalen en dezen niet aan den arbeider decreteeren. Thans gaat spr. over tot bespreking van eenige hoofd stukken van den begrooting die ook door den heer O'tto besproken zijn en volgens spr. ge heel verkeerd beoordeeld. Ook de S.D.A.P. is voor bezuiniging op 't politiepersoneel. Zij hebben destijds zelf voor gesteld geen vacatures te vervullen en 't corps van 34 op 31 terug te brengen. Op de post niet vallende on'der de andere hoofdstukken vergeet de heer Otto de ontvang sten van f 100.000 voor gasleveranties. Deze uit gaven worden dus door de exploitatie gedekt; 5 jaar geleden was er nog geen gas. De bezuiniging op de verschillende hoofd stukken zal volgens spr. tot verwaarloozing leiden, en daardoor zal Bloemendaal zijn aan trekkelijkheid verliezen. Neen, de angst van den Vrijheidsbond, en als gevolg hiérvan de be- zuinigingswocde. is de belastingverhooging en die angst is volgens spr. geheel ongegrond, want rekening houdende met 't bedrag van den Zeeweg wil men de belasting terug bren gen van 5 op 4%. De Vrijheidsbond wil reorganisatie, b.v. ont slaan van personeel. Wie heeft echter 't per soneel aangesteld. Wie heeft de politie 't meest noodig, de kapitalist of de arbeider. Bij den arbeider is niets te stelen, misschien een schamel weekloontje. Interruptie of een kip). Zeer zeker eerbiedigen wij den eigendom, hoe wel wij oordeelen dat hij zal moeten ver dwijnen, b.v. door uitsterven v/h erfrecht. De volledige oplossing is door spr. echter niet aan gegeven op deze vergadering, (van Socialisatie werd niet gerept. Red.). Hierna gaat spr. over tot uitvoerige behan deling van de questie inzake aankoop van de gronden langs den Zeeweg, en legt de perti nente verklaring af dat hij geen uitnoodiging heeft ontvangen van de commissie tot bijwo ning van de vergadering. De heer Hogenbirk beeft verklaard de uit noodiging op denzelfden dag te hebben ont vangen, dus volgens spr. wel wat laat. Ten overvloede was er dien middag nog Raads zitting ook. Spr. betreurt dat de questie door den Vrij heidsbond tot verkiezingsleus is gemaakt, om dat de beslissing geen aanleiding heeft ge geven van verschil van gevoelens van de eene partij met de andere, 't Cijfermateriaal dat de commissie gebruikt, is tendentieus en een zijdig. G'ed. Staten zullen zich hierdoor niet laten leiden. De Zeeweg, die wij toch moeten onderhouden, is aangelgd toen de heer Kool hoven wethouder was. Niet dat wij er tegen geweest zouden zijn aldus spr. Juist door de aankoop der gronden wordt die Zeeweg ver licht. Dat de boulevard naar Zandvoort door Bloemendaal onderhouden moet worden is een leugen. Ook de bezwarende servituten zijn. overdreven, -alleen dat van uitgang is gestipu leerd. Gezien den prijs van f 0.50 of f 0.60 in ver band met den prijs van andere gronden is deze aankoop voordeelig te noemen en zal een geschikte gelegenheid bieden tot uitbreiding, die op haar beurt vooruitgang van de gemeen te zal beteekenen. Ook voor den bouw van arbeiderswoningen,, waarvoor weinig gedaan wordt, zal deze aankoop een welkome uit komst zijn. -Rcgeeren is vooruitzien. De aankoop is ge schied met bijna algemeene stemmen. Tegen was de heer Verdegaal, die hierom wel als eerelid van den Vrijheidsbond mag worden be noemd. Hierna geeft spr. een kleine beschouwing over de onderwijsquestie voor den arbeider van het hoogste belang, en over de rechts positie v/h gemeentepersoneel en vermeldt daarbij hoe de fractie der S.D.A.P. hiervoor geijverd- heeft. Spr. besluit zijn rede met de opwekking tot steun v-an de S.0.AP. en hare beginselen. De S.D.A.P. die wel een arbeiders politiek voert, maar toch ook 't algemeen belang be oogt, terwijl de Vrijheidsbond zuiver kapita listisch is en 't algemeen belang veronacht zaamt. Van 't gemeentebeleid d.w.z. uiteenzetting van de eigen beginselen daarbij, hebben we echter helaas weinig gehoord. Red..) De voorzitter dankt den heer Schulz voor de door hem gesproken woorden en spoort de •aanwezigen aan tot verbreiding van diens meeningen. Verder wijst 'hij op den debatav-o-nd op 15 Mei a.s. en de vergadering va 16 Mei in café Jongkees te Overveen. Evangelisatiekring uit de Keizerstraat te Am sterdam, waarvan de heer W. F. G. Dankbaar alhier leider is Dit was de derde maal dat mejuffrouw W. Crommelin haar buitenplaats op Hemelvaarts dag ter beschikking van die menschen stelde. 'De versnaperingen welke de menschen ont vingen waren liefdegaven van Bloemendaal- sche ingezetenen. Vriendelijke dames en hee r-en waren en lieidier behulpzaam om de men schen aangenaam bezig te houden en van het noodig,e te voorzien. Zelfs Dr. de Vrijer was voor deze bijeenkomst met zijn gezin van Am sterdam overgekomen. De aankomst was om 9 uur en het vertrek om 6 uur. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie, Het ingezonden stukje van het bestuur der S.D.A.P. afd. Bloemendtaal in Uw nummer van j.l. Zaterdag eischt eenige correctie. 1. Er wordt geinsinueerd, dat wij onze ver gadering op 1 Mei zouden hebben belegd, omdat dan de S-oc. Dem. raadsleden door hun 1-Meifeest verhinderd zouden zijn te komen debatteeren. Waarheid is, dat wij eerst van plan zijn geweest, onze vergadering op een anderen dag uit te schrijven, doch dit ten slotte hebben nagelaten, toen ons met zekerheid was gebleken, dat de afdj. Bloemendaal van t!|e S.D.A.P. haar 1-Meifeest op Maandagavond 30 April vierde. 2. Onze spreker heeft geen namen van af wezige raadsleden genoemd (behalve van den heer V. Kessel, in verband met -gesprokene door den heer Bispinck), doch uit het feit, dat de heeren Schulz en Noorman den schoen hebben aangetrokken, blijkt, dat deze hen past. Wel heeft bovendien- een der bladen, de namen dezer heeren genoemd, doch dat was op eigen gezag en meer in verband met de vergadering over de Zeeweg-gronden, waarin de beide heeren ondanks schriftelijke uitnoodi ging eveneens door afwezigheid schitterden. Nu zeggen zij, dat zij hun standpunt te dezer zake niet zullen uiteenzetten, omdat de Com missie haar request toch reeds gereed heeft. Zij waren uitgenoodigd voor de vergadering, waarin de zaak werd besproken, toen het re quest nog niet gereed was, integendeel nog moest worden vastgesteld. Ons tarief voor Verhuur-Auto mobielen is zeer billijk. Onze wagens zijn hygiënisch en niet duurder als taxi's. BOUCKAERT Co., Luxe Auto- en Verhuurinrichting Rozenstraat 8 en 9, HAARLEM, Telefoon 588. 3. Er wordt medegedeeld, dat de afd. Bloemendaal van de S. D. A. P. thans den heer Otto heeft uitgenoodigd, te komen debatteeren in een vergadering van deze afdeeling op mor gen Dinsdagavond. Is het wel correct, deze m-ededeeling op Zaterdag zonder toevoeging te publiceeren, terwijl de heer Otto reeds Donderdagavond aan het bestuur had gemeld, dat hij Dinsdagavond verhinderd was, doordat hij zelf in een reeds lang te voren belegde vergadering moest spreken, terwijl hij daaraan het voorstel had toegevoegd, in onderling overleg door de twee besturen een debatavond te doen organiseeren en daarvoor zelfs een vergaderavond van zijn eigen vereeniging be schikbaar had gesteld? Dt openbaar debat zal nu plaats hebben op Dinsdag 15 Mei a.s. des avonds te 8 uur in hotel Vreeburg. De sprekers, de heeren Schulz en Otto zullen daarbij elk gelijktijdige spreek tijden hebben, terwijl de heer Otto aan den heer Schulz heeft aangeboden desgewenscht het eerst te spreken en anders de volgorde door loting te doen bepalen. Het ware dunkt ons beter geweest, wanneer het bestuur der afd. Bloemendaal van de S. D. A. P. zijn ingezonden stukje in d-e pen had gehouden, totdat het de bovenstaande me- dedeelingen had kunnen publiceeren. U beleefd dankend voor de plaatsing, Hoogachtend, A. M. OBPKES-GERRITS'EN Secr. der Kiesvereeniging „Bloemendaal'' afd. v. d. Vrijheidsbond. Aan den Redacteur van het Bloemendaalsch Weekblad. Geachte Redacteur. Een paar opmerkingen naar aanleiding van hot stukje van mevrouw Oepkes-Gerritsen in het blad van heden. Ten 1ste is door ons niet geinsinueerd dat de Vrijheidsbond -haar vergadering op 1 Mei belegd had omdat dan de Soc. Democraten feest hadden, maar is slechts betoogd dat wij op -onzen feestdag be hoorden in den optocht die te Haarlem ge houden werd en. dus daarom niet aanwezig- konden zijn -op de vergadering van genoem den bond. Ten 2e lezen wij n het Bloemen daalsch Weekblad in het verslag van genoem de vergadering: ,,hij (d.i. de heer Otto) vraagt waar nu de anderen zijn, ais de heeren Schulz en No.orman die. z.i. den moed missen hier van gedachten te wisselen en evenals de heer v. Kessel hun heil zoeken in -minder waardig partijbelang. Nu willen we gaarne de verklaring v-an mevrouw Oepkes aanvaarden, dat de heer Otto -geen namen genoemd heeft m-aar ik geloof, dat volgens -genoemd ver slag, ons den schoen met een duidelijke adres kaart als voor ons bestemd, werd thuisgestuurd. Zoodat bericht van ontvangst wel noodig was. Verder willen wij nogmaals verklaren, dat noch de heer Noorman, noch de heer Schulz een uitnoodiging hebben ontvangen voor de ver- •gaderinng betreffende de gronden langs den Zeeweg. Het schijnt met die uitnoodigingen ook verder niet erg accuraat te zijn toege gaan. De heer Hogenbirk deelde n.l. mede dat de uitnoodiging hem den dag der vergadering eerst bereikte. Dat wij -ons over die kwestie van do gronden langs den Zeeweg niet in een kort stukje in d-e bladen-wenschen uit te laten is o.i. begrijpelijk, maar dat -wij in 't algemeen ons standpunt niet zouden, willen zeggen, is onjuist. Reeds een paar maanden ge- den is door Schulz in een openbare vergade ring en een paar maal in de pers d-eze kwestie besproken en waarschijnlijk zal' er Dinsdag a.s. ook nog wel gelegenheid zijn daar iets over te zeggen. Ten 3e is het toch zeer be grijpelijk dat gezien bovenstaand stukje uit het verslag van de rede van den heer Otto, waar het verder ook den heer Otto bekend kan zijn, dat steeds -op vergaderingen van de S.D.A.P. vrij debat is, wij openlijk daar -in de bladen nog eens de -aandacht op vestigen. Nu heeft het schrijven van den heer Otto onze stukjes in de bladen gekruist, maar dat is ook al. Ons inziens is dus v-oor de verontwaardiging van mevrouw Oepkes geen. enkele reden aan wezig. U, mijnher den Redacteur dankzeggend voor d'e verleende plaatsruimte, Hoogachtend, C. Schulz, voorzitter. G. v. Raaltenv.d. Bosch, secr. De gunstige invloed die het voortgezet ge bruik van VICTORIA-WATER (Oberlahnstein) op de gezondheid heeft, wordt verklaarbaar, al-s men weet, dat Victoria-Water ook radium bevat. Voor huishoudelijk gebruik bijzonder aan bevolen in heele Literschroefflesschen inhouds- prijs 32 cent. GR. iiOUTSTRA VERFT MANTEL HEERENCOSTUi MEI BEHOl VAN MODE1 Gevestigd te Sar Duinweg 4f van 8 tot 1 uur te Ov dienst, zag de over gaarne bezet, onversc Br. No. 9501, Bur. NETTE JUFFROUW in BLOEMENDAAL i Brieven onder No. van dit blad. voor de Zoinerntaam ong. 1 Juni te OVER BLOEMENDAAL: 4 KAMER met gebruik van V liefst geheel vrij, diclt of tram. Br. met prijsopgaaf aan Adv. Bur. JAN MAN, Ferd. Bolstraai sterdam. GEVRAAGD van tot 1 Juli of gedeelte daarvan, b zitkamer, keuken en kamers, te Santp^oi streken. Br. met prijsopgaaf No. 9500, Bur. v. d. b een zoo goed als nier PINE tegen lagen prijs, eenige bijna nieuwe MATRASSEN met en ook bijbeh. Ledikat te zien Paul Kruge Haarlem. Op Villa te Bloeme met degelijk pension ai aan heer, b.b.h.h. Br. No. 9502, Bur. van zijn voortref fel kwaliteit t aangenaam van Torpedo of Autogarage Bl'c SCHN Gedurende de ma voor September 1£ M. U. L. O. School a schillende richtingen krijgbaar. On- en r verminderd schoolgel worden. Spreekuri MAANDAGMORC DINSDAGMIDDAt WOENSDAGAVO DONDERDAGMIL Wegens het bepe Sewenscht.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 2