TWEEDE BLAD rt onder garantie IHSIIIEIHEIIIE EIIIEIIIEIIIEIJI „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag: 12 Mei '23. Plaatselijk Nieuws. ijwlelgebied. m en Omstreken. No. 19. 2299 - Boschlaan 7 EiiiEin=m=m Va «A» il£, ff* ((VïiVVifVlVViVV(VVifï|V i'i Het bestuur AyAitA ATA oorM.U.L.0. fn ite klassen van siumenKweek- .L.O.-diploma's,- e School, Zee- lens van onge. ig- i voor den met s op alle werk- ndags v. 3 4 en aan de school. Ier school, i. DE GROOT. IIEIIIEliiEIH: een sleutelbeen. 'Door den heer C. van Maren werden beiden per auto naar het Gasthuis vervoerd. BLOEMENDAAL. Vergadering Vrouwengroep uit den Vrijheids bond te Blcemendaal. 8 Mei 1923, in Café Rusthoek. Door den voorzitter der afdieeting werd deze vergadering uit de vrouwengroep gepresideerd, die na een kort 'openingswoord het woord gal aan Mevr. Willekes Macdonald'Reijnvaan uit Haarlem. Spreekster begon uit een te zetten, waarom de taak van de vrouw in den ge meenteraad zoo gewenscht en zoo belangrijk is. De vrouw, die zich op politiek terrein wil begeven, moet haar inziens beginnen bij den gemeenteraad om daar haar vooropleiding voor Kamer of Staten te krijgen.. Het werk in den gemeenteraad is voor een vrouw het meest aantrekkelijke, 't spreekt meer tot de vrouw 't geeft haar een gevoel van 't mee zorgen voor een groote huishouding, hier de gemeente. Verscheidene vrouwen die zich hieraan eerst gegeven hebben, hebben zich teruggetrokken, door dat zij niet bestand bi eken te zijn tegen de eerste onaangenaamheden. De weg echter is nu gebaand, men is meer reeds gewoon ge raakt aan 't samenwerken van man en vrouw. Spreekster -echter waarschuwt dat die vrouwen zich niet al te vee! illusies moeten scheppen, door te denken direct gedaan te krijgen wat zij zouden willen tot stand gebracht zien heb ben in 't algemeen belang. Voor de vrouw ligt in den 'gemeenteraad een groote taak n.l. het sociaal belang. Veer het economisch belang zegt spreekster voelen de vrouwen in het ai- gemeen niet zóó sterk als wel voor het volks belang, in name volksgezondheid, zedelijkbe- lang. De vrouwen moeten op-komen voor het verkrijgen- van goede kinderklinieken, kindeebe- waarplaat'sen. Deze instellingen mogen geen instellingen van liefdadigheid- zijn, doch ge- meenschapszorg. -En hoe zeer deze instellingen n-oodig zijn blijkt wel uit -de statistieken over kindersterfte; daar waar goede instellingen waren daalde het. sterftecijfer. Ook voor het oudere kind in 't bijzonder het meisje moet meer gedaan worden. Zij moet meer opgevoed worden voor de gezinstaak. Spreekster ves tigt d'e bijzondere aandacht op dit punt door te wijzen op het beginsel-program van de ver- eeniging van gemeenteraad-sleden uit den Vrij heidsbond, die dit punt als punt 1 heelt bij 't onderwerp „onderwijs". Op het gebied van w on i-n-gb o u w v e r een igi n g engem eent e r ein ig in g« enz. moet -door de vrouw veel ge-diaan worden. Bij het inspecteeren van huizen blijkt steeds hoe -de vrouw met haar meer practische kijk op de inrichting van huizen, 'ha-ar inzicht kan laten geld-en. Hierdoor wordt vermindering van onderhoudskosten1 verkregen en practósche in deeling van huizen. In de gemeentehuishouding komen zooveel dingen van algemeen belang en spreekster is er van overtuigd dat hier vooral de taak der vrouw ligt. Zij vraagt wat is van meer belang: De Zondagsrust in al zijn precies heid inzake melkbez-orging toe -te passen of de gezondheid van het jonge kind te bescher men en zieken te verzorgen. Deze kunnen niet zonder hun versche melk -o-p Zondag. Het be lang van het jonge kind de dragers der toe komst, is grooter dan 'het voordeel van de melkbezorgers. De vrouwen uit den Vrijheids bond staan pal voor het beginsel: Gelijk loon bij gelijken arbeid. Voor 8 jaar terug vond men een der gelijke ei-sch zelfs ouder vrijzinnig denkende mannen buitensporig, nu echter begrijpt men het rechtvaardige hier van. De Gemeentelijke bedrijven mogen slechts een matigen winst afwerpen. Dit ook is een volksbelang, want groote winsten op een be drijf kunnen slechts daaruit ontsaan, -dat het product te duur aan den consument geleverd wordt. De moeilijkheden voor de vrouw zoo pas in den gemeenteraad komend, zijn er, doch veel hangt er van af met wie de vrouwen zitting nemen. Met een goeden leider zijn deze moei lijkheden makkelijk te overwinnen. M'en moet echter zorgen: goede vrouwen in den raad te brengen, vrouwen die het vrijzinig vaan-del houden, vrouwen met karakter. Spreekster zegt men kan hier over uw vrouwelijke can- didaten nog geen daden aantoonen, doch wel heeft zij, vooral in de oorlogslaren getoond te zijn -een persoonlijkheid, kunnende samenwer ken met allerlei -elementen. Zij wekt krachtig op te stemmen voor de vrouw op de lijst. Zij is er van -overtuigd dat -deze vrouw krach tig zal meewerken om de politiek -op hooger peil te brengen. De toeko-mst voor de Vrij heidsbond), zoo besluit spreekster ha-re re-de, zie ik niet donker in, breng flinke vrouwen in den Raad- en dit is een sta-p na-der in de goede richting. De voorzitter dankt spreekster voor haar re-de met toewijding uitgesproken, en stelt de aan beveling van Mevr. Willekes Macdonald voor de vrouwelijke candidlaten op -hoogen prijs. Na een korte pauze neemt Mevrouw Cohen fervaertKoch het woord, die -haar standpunt 'oe zij de taak van -de vrouw en de gemeen teraad opvat, uiteenzet. De gemeente is een groot gezin, dat gezin moet hebben een lei ding. Vroeger zei spreekster was dat hoofd' d!e „•burgervader" dat woord zegt wat men ook van het hoofd verwacht. Dat gezin vormt een huishouding, die huis-houding moet bestierd worden, zoodanig dat inkomsten en uitgaven kloppen. Gebeurt dit niet -dan is het noodlot tig gevolg „leenen". been-en klinkt e.r-g echter, een zooveel procents gemeenteleen-ing, lijkt niet zoo erg. Spreekster zegt, ze leefde vroeger in die veronderstelling -dot de gemeentehuishouding in Bloemendaal goed bestierd werd. In 19.13 be taalde men hi-er belasting. Deze werd hooger, de oorlog kreeg schuld van deze stijging, doch men veronderstelde dat dan na den oorlog wel daling zou intreden. Deze bleef -echter uit-, onze belasting groeide zelfs tot 5%. 'Bloemendaal heeft boven z'n stand' geleefd, heeft geleend, zoo-veel -geleend, diat de rente en aflossing van onze schulden nu tweemaal zooveel zijn als -wat de geheele gemeente-huis houding in 1913 -kostte. Aflossing en rente zijn nu in 1923 f 440.000, de ^heele gemeentd- huis-houding in 1943 kostte f 205.000. Men- zit in de schuld, doch men moet nu krachtig aanpakken., Hoe komen we er uit? Dit gaat niet door d'e uitgaven st-eeds weer te ver- hoogen. De ver'hoogin-g steeds van de uitga ven komt doordat die gemeente steeds meer werk na-ar zich toetrekt Spreekster vraagt zic-h af waarom in Bloemendaal de verzorging en onderhoud van plantsoenen en parken in gemeenteihan-d'en moet berusten. Zijn er hier dia-n geen goede boom- en bloemkweekers en tuinlieden. Zou dit indien het door particulieren beheerd werd', ook f26.786 kosten? Is een 26- vou-d'i-g bedrag bij 10 jaar geled-en gerechtvaar digd? Is -een controleur van het bevolkingsregister noodig? Weegt hef voordeel wat het werk van dezen ambtenaar aanbrengt wel op tegen het nadeel, n.l. de kosten. Is een burger niet ver plicht z'n aangifte bij het bev-olkingsbur-eau te doen. Men moet één vaste stelregel -hebben: er moet eerst werk zijn, en voor dat werk de menschen aan stellen. Waar te veel perso neel -is wordt niet ge-werkt, wij vrouwen on dervinden, dat dagel'ijksc-h in onze huishoudlens. Er moet zooveel mogelijk worden -overgelaten aan particulier initiatief, wanneer men te veel aan ambtenaren overlaat, die geen persoonlijk belang bij het werk hebben, dan gaat -die zaak verkeerd. In een dorp als Bloemendaal moet men niet grootsteedlsch doen, daar moet men n-let als m-en iets gedaan wil krijgen -over een dienst loopen van diverse ambtenaren. Dat hoort in een dorp niet thuis. Iti de gemeente-huishouding moet -evenals -in een particulier huisgezin samenwerking zijn tus- sohen -man en vrouw. En is vrouwelijk in zicht beter als mannelijk inzicht? Spreekster gelooft ook niet, 't is vaak gelijk, doch vult elkaar aan. Spreekster licht nog eens 'helder toe, hoe de vrouwen nu verantwoordelijk zijn geworden. De vrouwen moeten zorgen, mannen en vrouwen in den raad te brengen, die het beste berekend zijn -voor hun -taak, die zij het beste achten. De overtuiging dat zij het beste zijn, moet men putten uit het geen- zij deden. En daarom is het noodig d-at -d'e vrou wen- niet buiten het maatschappelijk leven blijven. Ook vrouwen, moeten- komen op verga deringen waarin men ervaart wie naar h-un inziens de goede menschen op -d'e goede plaats zijn. Zij wekt de vrouw op, om zich onder het devies: Vrijheid, verantwoordelijkheid, arbeidl bij den Vrijheidsbond te scharen. De Vrijheids bond wil vrijheid1 zonder bandeloosheid, zij staat pal tegen elke aanranding van vrijheid voor elk individu. Spreekster besluit haar pit tige toespraak, waaruit men groote liefde voor het vrijzinnig beginsel voeld'e met een opwek king, te stemmen op de cand'idlaten van den Vrijheidsbond. De voorzitter bedankt deze spreekster en geeft een-ige toelichting 'waarom d'eze vrouwe lijke candidate op no. 5 van -die lijst staat. Dit is 'haar eigen wil geweest. Echter kunnen, d'e vrouwen door voor -deze candii-d'atuur te wer ken, haar verkozen krijgen. Spreker noemt nog eenige feiten -over de gemeenteuitgaven. Was het, vo'Igieiis spreker, politietoezicht hier 10 jaar geleden zoo slecht, is het nu -dan zoo-veel beter. Dat moest toch, want an-d'ers -is een stijging van 1917 f20.000 in 1923 f97.000 niet gerechtvaardigd. Men krijgt het -gevoel hier, dat men iets niet doet wanne-er het nuttig -is, doch slechts wanneer het opgeworpen 'wordt. Sprek-er betreurt -hier het grove apparaat voor kleine organisaties. Hij vertrouwt op den goeden invloed van de vrouw in de politiek, dat -door hare mede werking d'e politiek weer in goede banen ge leid zal worden en de partijpolitiek zal gaan verdwijnen. Politiek is goed, -politiek is bevor dering van volksgeluk, werken in het belang van -elk individu. Daarom is de politiek der RjK. Staatspartij, en der S. D. A. P. af te keuren-, -d'it 'is partij politiek. Zij willen scheiding inplaats van -een heid'. Zij willen verdeeling van ons volk, de R.K. i-n Roomsclie en de rest, d'e SJDjA.P in arbeiders en -de rest. Wij willen samenwer king geen splitsing geen ophitsing. Wij willen tot elkander komen om samen te werken in het belang van de gemeente om daardoor te geraken- tot betere toestanden tot bevordering van volksgeluk en volkswelvaart. Van d'e gelegenheid t-ot het stellen van vra gen werd' gebruik gemaakt door eenige aan wezigen, n.l. ov-er d-e toepassing van de 'kies wet en aan Mevr. Willekes Macdonald over de sluiting van d'e tentoonstelling „de Mensch" in -Haarlem. Vraagster beoogde hiermee hulde te brengen aan dat vrouwelijke raadslid, voor haar -krachtig optreden in deze. M>et een wo-or-dl van dank werd d'eze verga dering gesloten. BloemendaalStormvogels 21. Bloemendaal sloot Donderdag op waardige wijze het seizoen door den -wedstrijd tegen Stormvogels d'en pasgepromoveer.dien O-v-erga-n- ger, die -het volgende jaar in d-e eerste klasse uit zal komen, met 21 te winnen. Deze wedstrijd was bedoeld als eerewe-d- strijd ter gelegenheid van het 20-jarig jubileum en w-erd voorafgegaan door een gecostu-meer- den voetbalwedstrijd, die niettegenstaande het slechte weer, veel succes had. Willen we enkele figuren memoreeren, dan komen daarvoor in aanmerking in de eerste plaats de corinthian-voetiballer, (le prijswin naar)) -dan het bakvischje, beer en berenleider, de kok, die -gewapend met koekepan het doel verdedigde, de grenadier van Na-poleon en de corpulente „diender". E-r werd gegierd van het lachen om de malle caprolen en grimas sen die gemaakt werden, en de rondgang achter de muziek was een welkome gelegenheid voor het nog in grooten getale opgekomen publiek, de deelnemers een-s van nabij te beschouwen. Het is ruim drie uur als D-alimeijer de elf tallen in bet veld roept. „Bloemendaal" biedt bij monde van haar voorzitter Stormvogels een bloemenmand aan, de IJlmuidenaren op hun beurt vereeren de kampioenen met een krans, terwijl C. van Maren namens eenige oud-leden eveneens een reuzen-krans overhandigt, alles onder d-e schitterende fanfares van de muziek- veïeeniging „Wiihelmma" uit Santpoort, die dezen middag hare medewerking verleende. A-ls -de elftallen zich opstellen blijkt Bloemen daal M-etz vervangen te hebben door J. Strik, terwijl Stormvogels invallers telt voor Sprok- kreef, Koster en Blinkhoff Sr. Ondanks de neerplassende regen werd er met animo gespeeld, en hoewel Stormvogels meer in den aanval is, is d-e Bloemendaal- voorhoede gevaarlijker. Voor rust weet zij dan ook tweemaal te scoren door H. Beijk (een pracht -doelpunt) en Jan S-unter (na uitstekend werk van Kopjes Niemann). In d-e tweede helft probeert Stormvogels den wedstrijd uit het vuur te slepen. Visser weet uit een corner een tegen punt te ma-ken, dioch verder brengt ze het nie't, niettegenstaande het hardie werken van Blinkhoff Jr., Struy-s, S-n-oeks, Visser en de beidie Oi-dienburgs. Bakker is echter het gro-ote struikelblok; -ook Parson breekt menigen aanval, zoodiat als Dalmeijer voor het laatst fluit, Bloemendaal haar laatster; wedstrijd met 21 wint. Vermelding verdient nog, dat het Stormvo gels doel verdedigd werd d-oor v. d. Wind, ex-keeper van V-S.V. Na afloop vereenig-en zich d-e Bloemendaal- spelers, vele supporters en een groot aantal „Schoten" leden in d-e groote bovenzaal van Hotel Vreeburg waar prijsuitrijking plaats had van den gec-ostum-eerden wedstrijd, en de „Blo-e mendaal" beker aan Schoten overhandigd werd. Oe voorzitter deed hierbij uitkomen, dat het seizoen voor Bloemendaal uitstekend geweest was en alle leden er -op wees, de onderlinge band steeds te versterken omdat een- goed- vereenigingsleven een eerste vereischte is voor een krachtige vereeniging. Ten slotte wer-d C. J. Cassee gehuldigd voor het vele en belang rijke dat -hij ook dit jaar wed-er voor „Dlioe- mendaal" deed-. Naar we vernemen, zal eerdaags door de B. G. V. een algemeene vergadering worden belegd waarop gesproken zal worden over het samenstellen van het feestprogramma en het voorzien in de a,s. vacature van den voor zitter. Zendingsfeest. Het centraal zendingsco mité voor Haarlem en omstreken heeft voor den tweeden Pinksterdag op Wildhoef een zendingsfeest uitgeschreven, waarop het fan farecorps Sursum, onder leiding van dein heer M'eng, zijn medewerking zal verleenen. Als sprekers zullen optreden Ds. M. G. Blauw, Ds. P. W. Foeken, D. A. C. Bout, Dr. J. O. Geelkerken, J. H. Blinde en onze vorige predikant dr. M. J. A. de Vrijer. OVERVEEN. Zondag heeft er op den Zeeweg nabij het Bloemendaalsche strand een aanrijding plaats gehad. Een wandelaar werd door een fietsrij der (renner) zoodanig aangereden, dat deze bewusteloos op den grond bleef liggen. De wielrijder, die eveneens kwam te vallen, brak SANTPOORT. 'De plaatselijke tooneelvereeniging „V-aria" zal Zondag a.s. in Hotel- „Zomerlust"' haar slot- uitvoering voor dit seizoen geven. Het pro gramma vermeld d'rie éénacters „Levens dwang"', „Valse Ghampêtre"' en „Rustige luid- jês", respectievelijk een dramatische schets, 'n levensidylle en een klucht. Het programma is zoo gekozen, dat ieder lid van „Varia'' in d'eze uitvoering een rol speelt. De Hagelingerweg is door de terugbrenging van de eigendomsgrens van „Duin en Kruid- berg" heel wat verbeterd. Het breede wan delpad is thans met compost verhard en daar na van een laag grove grint voorzien. Ais nu nog enkele grensstukj-es daar ter plaatse in de zelfde lijn gebracht worden, zal deze weg een ideaal geheel zijn. Verijdelde inbraak. Al reeds circa een jaar huist hier ter plaatse in een onbewoon baar verklaarde woning, de 76 jarige K. De stumper, -naar wien, niemand omziet, lijdt een dronkemansleven en verkeert in verregaande staat van vervuiling. Thans zonder wenk, en dus zonder geld om aan drank te komen, heeft hij Zondagnacht een poging tot inbraak gedaan bij den -bakker C. v. d. Vooren, aan de Wüstelaan. Juist was eenige da-gen gele den een nieuwe ruit in de winkeldeur gezet en scheen het hem bepaald niet moeilijk de nog weeke stopverf te verwijderen. Een gedeelte was er dan ook al uit, toen v. d, V. het be merkte en hem in zijn wer-k stoord'e. De -ge meente veldwachter werd gewaarschuwd en deze nam den man onmiddellijk in verhoor. Zeer gemoedelijk verklaarde hij, d'e ruit weer in orde te zullen brengen. Het -geval zal hier echter niet mee geëindigd zijn. Naar aanleiding van de poging tot Inbraak bij den bakker C. van Vooren, kunnen wij nog nader melden, dat de ruit v-an de winkeldeur, welke eenige dagen voor de poging, schijnbaar zonder oorzaak, uit de sponning gevallen en gebroken is, vermoedelijk reeds eerder door genoemde K. bewerkt is. Waarschijnlijk is hij toen ook -gestoord. HAARLEM. Concert in de strafgevangenis. Mevrouw Sybrandi was nu weer met haar staf van zangeresjes na-ar de gevangenis getrokken. De uitvoering was wel een der -best geslaagden. Van de koortjes vielen vooral op „La Forêt", van Lacorne; „Zephyr" van Beidelmann en „Zacht Waken" van Tetterode, die heel goed gezongen werden. Eveneens van Tetterode werd door 5 meisjes „Benedictus" gezongen, dat heel muzikaal klonk. Van de solo's die vooral onze aandacht trokken noemen we nog de volgende: „M'acht" v-an C. van Rennes, en Nin-a van Giordani" gezongen -door Fré Benninck Pfingst cantate van Bach, door Etie Lodewijks. Ogui Saba-to il luma axese (een Italiaansche aria) door Bep Boszhardt en als beste Letzter Friihling van Grieg door Dien Daud-ey die de ■kroon op het werk zette. In- de pauze werden de -gevangenen verwis seld, daar in de voor hen bestemde ruimte slechts plaats was voor de helft. Deze verwis seling duurde drie kwartier. In dien tijd wer den de dames op een kopje thee vergast. Men kan zich als buitenstaander moeilijk voorstel len, hoeveel' tijd en moeite zoo'n uitvoering kost. Het programma bijvoorbeeld alleen al, dient eerst geheel goedgekeurd te worden door den Minister van Justitie. Mevrouw Sy brandi werd echter voor haar moeite beloond door het dankbare applaus na ieder nummer (verscheidene nummertjes werden nog eens herhaald) en het idee iets te hebben bijgedra gen ter afwisseling in een zoo'n treurig leven. Mr. Pasteur dankte dan ook M'evr. Sybrandi aan het einde namens de gevangenen voor de hun gegeven middag. De pianobegeleiding van Mevr. van Lier uit Santpoort voldeed in -alle -opzichten. Op 15 Mei a.s. zal het 121/2 jaar geleden zijn d,at de heer Hazevoet als bureaulist van den schouwburg in functie trad. De groote hulp vaardigheid yan d'ezen ambtenaar jegens het publiek heeft vele inwoners van Haarlem aan leiding gegeven dezen dag voor den jubilaris niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Er heeft zich namelijk een commissie ge vormd, die gelden inzamelt. Wie voor dit doel een bijdrage wil afzonderen, kan deze zen den aan den heer B. W. de Kanter, Prof van Vl-otenweg 1, te Bloemendlaal. We hopen dat de resultaten van deze com missie hoogst bevredigend zullen zijn, want de heer Hazevoet verdient dit in alle opzichten. SCHOTEN. Hoera. Naar we vernemen krijgt Schoten een sproeiwagen. Nu een overbodige luxe is liet niet. Door den gestadigen en snellen groei van ons dorp, is zoo'n toestel onontbeerlijk geworden. J r-~r

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5