i M. VISSERS, PARK-HOTEL LIJST 1 m J. VAN ROON i 2.75 3.75 4.50 Kruisstraat 2,hoel( Nieilwe m iïj iïï Gemeenteraadsverkiezing I Kiest Donderdag 17 Mei a.s. Dr. J. Til. BORNWATER, aftr. C. VAN MAREN G. HOFFSCHLAG m iïï m m iïj iïj iïj Dj iïj E® In Teenstra's Schoenenmagazijn: m de oandidaten der Neutrale Partij in iïï FOTOGRAFISCH ATELIER Wij luiste wij deze kristal en - J. G. W. v. d. POL Jr. Timmerman - Metselaar - Aannemer Cuba Overal 6 cent Sigaar Ouwejan's Sigarenmagazijn mooi fijn stroo aparte afwerking Onze Reclame Hoed dit zegt genoeg BIJZONDER FIJN STROO Goedkoopere soorten (zoogenaamd „grof stroo") verkoopen wij niet. Het Stroohoeden Adres Parklaan 94, Haarlem. Tel 433 IIIEIIIEIIIEIllEIIIEIIIEIIIEIIIEIIIEIIi: BLOEMENDAAL Ill voor den Gemeenteraad III III Het Bestuur der Neutrale Klesvereenlglng ALGEMEEN BELANG. ililEIIIEIIIEIIIEIIIEIIIEIIIEIIIEIIIEIII FOTO's IN ELKE UITVOERING Let op dit Adres. JANSWEG 27 I i i iJ 3 Bloemend, weg 23, Tel. 22315. SANTPOORT STATION T O O N E E L. De Eenzame Weg Woensdagavond gaven „De Haghespelers", directeuren Eduard Verkade en A. W. Stellwa- gen, in den Stadsschouwburg te Haarlem, de première van Arthur Schnitzlers' tooneelspel „De Eenzame Weg", in de vertaling van Frans MSjnssen. Gelijk alle hemellichamen in het heelal, in één onderling verband bedwongen, deel uitma ken van één groote eenheid, doch elk afzon derlijk een lichaam is met eigen existentie, zoo vormt ook de menschheid een groot ge heel, één onverbreekbaar verband van elk op zich zelf staande existenties. Hetzelfde krachtenantagonisme, dat het on derling verband der hemellichamen in stand houdt, bestendigt ook het verband, dat de menschheid vormt. Aantrekkingskracht en zucht tot zelfbehoud zijn de beide strijdende krachten, die dit verband bestendigen. De eerste herkennen wij het dui delijkst in naastenliefde en medelijden, de laat ste in het harde egoïsme. •Het spreekt vanzelf, dat wij, al naar gelang van onze ondervindingen nu eens de eene en dan weer de andere kracht duidelijker erva ren en de Weensche psychiater, Arthur Schnitzler, moet wel sterk naar één kant ge blikt hebben, toen hij het accent zoozeer op de vereenzaming van het individu legde, als hij in ,De Eenzame Weg" gedaan heeft. Aan dit stuk is de zonnewarmte der liefde onthouden. Wanneer die liefde zich in een der personen openbaart blijft zij steeds onbeant woord en ten slotte zien wij alle individuen verlaten staan, gelijk eenzame sterren aan den kouden, nachtelijken winterhemel. Al zijn talent heeft Schnitzler eraan besteed om ons deze vereenzaming van den mensch te teekenen, die door misleiding, wantrouwen, zelfzucht, hartstocht en geestelijke blindheid ais vanzelf ontwikkeld wordt. Er is geen verheldering, geen opklaring aan het einde. Als het doek den laatsten keer valt, blijft daarachter de chaos, de verwarring, die menschen van elkander verwijdert en hun ver eenzaamd, los van elkander, doet voortleven. „De Eenzame Weg" is verre van troostrijk. Het is een meesterlijke doch eenzijdige tee- kening van het menschelijk leven, aan welke teekening Schnitzler een groote rijkheid van ""levenservaring en levenswijsheid heeft weten te schenken. Thuisgekomen ging ik van/ een schrijver, wiens naam ik onvermeld laat, de symbolische beschrijving van het menschelijk bestaan her lezen, welke beschrijving die ik hieronder laat afdrukken als een troostende toelich ting zou kunnen dienst doen op Schnitzlers ,De Eenzame Weg": MENSCH. In de sferen der hemelen was plotseling het schoone accoord der Liefde afgebroken door een in toorn losbarstende Qodenstem. Van heinde en veer waren de Goden samen gekomen, om de reden van het krakeel te vernemen en na ernstige monstering werd Mensch als schuldig en onwaardig gevonnist. De straf werd onverwijld vastgesteld: ver nietiging is wenschlijk, doch aangezien de go den het voorrecht der onsterfelijkheid genieten, worde Mensch verbrijzeld. Een schicht van duisternis doorkliefde het nimmer tanend licht, dat om de hemelsche vel den en heuvelen bloeit; Mensch stortte om laag, op de onherbergzame, ruwbewassen aarde, in millioenen fragmenten, naar alle kan ten verspreid. Het beeld van het oude geheel is in de herinnering aller deelen blijven voortleven en d' onsterflijkheid eischt eenheidsherstel. Onafgebroken, de eeuwen door, voegen zich de deelen, in pijnlijke onderlinge wrijving te zamen, elk hakend naar de eigene plaats. Soms gaat het wat lijken en kreunend tracht Mensch dan te rijzen, maar de beproeving toont steeds nog de feilen en weer valt uiteen het geheel, tot betere schikking en voeging der deelen. Verre nog is de verlossing, want groot is nog de verwarring. Het was een gebrek van verscheidene spe lers, dat zij onduidelijk spraken, waardoor dit zware stuk voor menig toeschouwer moeilijk te volgen geweest zal zijn. Vooral Hans van Meerten, die Professor Wegrath speelde sprak vaak onverstaanbaar. Eduard Verkade had de rol van Stephan von Sala voor zijn rekening genomen en boeide door zijn levendig spel. Jammer is 't echter dat hij steeds gelijk een gids, in een doodsche intonatie vervalt, zoodra de dialoog wat lang is. Over 't algemeen is zijn spel veel beter dan zijn voordracht en zijn dictie. Nel Stants, als Johanna, muntte uit door uitbeeldingsvermogen. Haar ernst en toewijding zijn steeds volmaakt en zij bezielt hare crea ties zoodanig, dat haar optreden steeds een bui- tegewone bekoring heeft. Alb. van Dalsum, als de natuurlijke vader van Felix gaf sober en duidelijk spel, doch hij deed in houding en kleeding niets denken aan een oud geworden Don Juan, zooals Schnitzler Julian Fichtner toch stellig bedoeld heeft. Ook Sara Heijblom als Gabriele, de vrouw van Professor Wegrath en Dick van Veen als Felix, hun kind, gaven goed spel te genieten, terwijl Louise Kooiman, die onverwacht moest invallen, voor de, als ziek aangekondigde, ac trice Elly Reicher, haar rol grootendeels moest voorlezen. Voor een onvoorbereide vervulling eener rol bracht zij het er goed af. HENRI DAKELS. Dt poppen slapen overdag en worden wak ker als het daglicht verdwijnt. Ze gaan dansen en spelen. Een Fransch soldaat kijkt uit een gele doos nieuwsgierig toe en heeft erg veel schik in een van de poppen. De pop werpt hem een roosje toe, om hem te plagen. Jan Klaassen, twistziek en brutaal, lacht hem er om uit. Als de dag weer aanbreekt, en de nachtwacht door 't raam komt gluren, slapen allen weer in. He Tablau: Op het slagveld. 't Poppetje vraagt den trouwring aan J'a-n Klaassen, maar Jan Klaassen zoekt ruzie met haar. De Fransche soldaten komen zich wreken op Jan Klaassen. De soldaat met de roos wordt in 't gevecht gewond en door 't poppetje ver pleegd. 111e Tableau: Bij een boerderij, die te koop staat. Troosteloos dwaalt het poppetje met den zie ken soldaat over de eenzame hei. 't Soldaatje troost haar, ze gaan samen trouwen en in 't boerderijtje wonen'. LVe Tableau: Twintig jaar later bij de boer derij. Ze zijn samen gelukkig en zijn rijk gewor den. Hun kinderen dansen om hun heen. Jan Klaassen is veldwachter geworden. Hierna begint het leven in de poppenwereld weer van voren af aan. ONTVANGEN BOEKEN. Verschenen is het negende jaarverslag van de vereeniging „Het Nederlandsch Kankerin stituut, waaruit blijkt dat deze vereeniging, die reeds zooveel nut en zegen in den lande heeft verspreid, met vele moeilijkheden heeft te kampen. We wekken onze lezers gaarne op deze vereeniging te steunen. 13 c.M. lang, is 15 cent waard. Alleen verkrijgbaar in Bl'daalschestraatweg 43. Zwart: Kd 4, Tc 6, Lb 1, b 4, b 5, d 6. M'at in twee zetten. Bloemendaalsche Schaakclub. Op 30 April 1.1. gaf de heer A. v. d. Velden een simultaan-séance in bovengenoemde club, die eiken Maandagavond in café Rusthoek haar speelavond heeft. Het resultaat was, dat in bijna 31/, uur 6 tegentanders door den si- multaanspeler werden verslagen, terwijl de Haarlemsche heeren J. Lenaarts en P. Mobach Jr. hunne partijen wonnen. Remise maakte de heer v. Riessen uit Bloemendaal. Een mooi succes voor den heer v. d. Velden. Oplossingen, enz., te zenden aan den Schaak redacteur van dit blad, de Genestetweg 23 Bloemendaal. DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te zenden aan den damredacteur van ons blad, den heer Herm. de Jongh, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. Deze werk verscheen het eerste nummer var, het orgaan ,,'t Jlongensgilde", vereeniging voor jongens van 1219 jaar, zonder onder scheid van richting, stand of ontwikkeling. Redactie en Administratie G. v. Basten, Wa- genwg 90 Haarlem. M. J. Bergies wint hier met wit als volgt: Zaterdag 12 Mei 's avonds 7.30 uur wordt in den Stadsschouwburg te Haarlem gegeven: „De Speelgoeddoos" (La Boite ajoujoux) Kin derballet in 4 tableaux. Muziek: Glaude Debussy. Dansen en regie: Berta ScheepersGeuer. Decoi en costumes: 'ineo Bennes. 1- Tableau: In de uitsta'kast van het speel goedmagazijn. De Kamer van Koophandel en fabrieken voor Haarlem en omstreken publiceerde deze week in een lijvig boek, haar jaarverslag, dat den toestand van handel en industrie zeer uitvoe rig en duidelijk uiteenzet. SCHAAKRUBRIEK. Dat de opening van deze rubriek op prijs gesteld wordt, blijkt o.m. reeds hieruit, dat de heer H. W. v. Dort, uit Schoten, voorzitter van de Bloemendaalsche Schaakclub, ons nu reeds een door hem gecomponeerd probleem voor d'eze rubriek afstond. Wij danken den geachten inzender voor zijn vriendelijke medewerking. Probleem No. 2. (Eerste publicatie). Stand der stukken: Wit: Rh 7, Lb 3, Lg 7, Pd 3, Pf 6, d 2, e 4, e 6. 1. 29—23 18 ;40 2. 2823 19 ;28 3. 44—40 40 29 4. 4641 36 :3S 5. 4843 38 49 6. 30—24 49 21 7. 24 11 16 7 8. 26 10 15 4 9. 25 3! 4—10 .gedwongen, want anders bezet Wit de middenlijn. 10. 3—17 1014 11. 17—28 14—20 12. 28—33 20—25 13. 33—39 7—12 14. 39—34 12—17 15. 34—39 17—21 16. 39—43 21—26 17. 4348 gewonnen. Om dit alles in den diagramstand te bere kenen, daarvoor is inderdaad een diep door zicht noodig! Uit de Damwereld. Het Vereen. Amst. Damgenootschap won den beslissingswedstrijd van „G.S." met 173 en Wilt U een chique en „Fijn Stroo" Matelot hebben, komt U dan eens bij ons zien. Wij brengen hierin beslist iets aparts. Vergelijkt U onze modellen en afwerking maar eens met anderen! Door de bijzonder groote omzet in Stroo- hoeden, zijn wij zeker het laagst in prijs. Alle Hoeden met „Ivyleer", vandaar een zeer gemakkelijke pasvorm. U komt dezer dagen toch ook een Matelot bij ons koopen Door des Zondags, wanneer Uw personeel vrij is, onze diners te bestellen bespaart U zich veel last en moeite. Onze toespijzen zijn dan steeds iets bij zonders. Vraagt telefonisch onze prijzen. (19 III GEN. CRONJÉSTRAAT 45, SCHOTEN vindt u ruime keuze, nieuwste modellen, gemakke lijke pasvorm, goede kwaliteiten en concurreerende prijzen. is daardoor kampioen Clubs. Het tournooi om het Amsterdam heeft 10 Ai men. Behalve A. K. hoofdstedelijke groothed Correspc J. van der L. te B. reden van de kleinere daardoor dat ik tegenw gram plaats. J. S. te B. Ik was uit; zal U echter alsnog van uw brief betreft, ALLE EEN GESTOLEN P Is het mogelijk iema stelen? Marie Snyers, van 30 jaar, beweert, dat zulks kan en daai dokter Mahaux, een B voor het verlies harer woordelijk achtte, dood Zij was een feminist; ren en verdiende haar dente bij een filiaal va ofschoon zij geld gene werken in weelde te kt Reeds als kind en a teekenen van abnormal een goed hoofd en toe vertrouwde haar moede van haar dochter aan d vriend des huizes, toe. Tegen het einde van beschermelinge over t; rium te gaan aan het zenuwarts stond, die z del van suggestie trac! Na een paar dagen hebben vertoefd, verlh stituut weer en bracht i bezoek aan haar voog dat zij niet naar het keeren, aangezien de 1 daar haar herhaaldelijl doen als alle andere 1 te kiezen en een eigen 'V -

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 6