Pracht Bootmotor „JUST A REAL GOOD CAR" TE KOOP: Autogarage „De Magneet" AUTO- EN MOTORSTALLING LEERSCHOOL VOOR AUTORIJDEN J. G. W. v. d. POL Jr. Timmerman - Metselaar - Aannemer TOONEEL. INGEZONDEN. Een kleine opheldering. DAMRUBRIEK. SCHAAKRUBRIEK. GARAGE H. A. VAN DER VELDEN SANTPOORT (STATION) TELEFOON 22288 Joh. de Breukstraat 1, hoek Schoterweg Op bladz. 51 vertelt hij -dat de hooge ven sters van een heel oud huis verdeeld waren in kleine, petroleumkleurige ruitjes". Hoe» juist is die haast niet aan te geven kleur van oud vensterglas aangegeven, door het woord i.petroleumkleurig". Welk een trouvaille bij het voor den geest halen van dit glas aan petro leum te denken! Eenvoudige middelen, zal wellicht de lezer zeggen, doch die bezigt juist de meester en het effect is treffend. Ziet en hoort het avondgebeuren in 'het oude patriciërshuis, zooals we dat lezen op blad zijde 55: „Buiten wierd het gras blauw, het getiktak van een marmeren uurwerk, waarop twee bronzen tortelduiven minden, was als een luie waterlek". „Er werd gebeld'.. Anna-Marie schrikte en Mastouche, het -grif- foentje, begost met opgeheven snuit te bas sen". „Het was Pirroen". Men behoeft werkelijk niet te zoeken om het beeldend schoone uit Timmermans' werk aan te halen: elke bladzijde biedt haast te over. Laat mij besluiten ,met nog een stukje over te nemen van de beschrijving eener feestzaal op bladzijde 92: De goudlederen zaal gloriede van bloemen en licht. De groote luster met zijn aangestoken keer- sen tintelende regenboogvonken uit zijn duizend kristallen tranen, als een uit helder water ge klommen zou, die nog druppelde van het nat, waarin zij had gelegen. De dames glansden als watervallen, er wa ren kunstmatige geuren van rozenolie en he liotroop, waardoor heen de koele ziel van echte bloemen huiverde. Zij hadden bloemen op de kleeren en in het haar, dat lijk taarten was verzorgd. Zijdens en taffetas ruischten en wiegende waaiers zuchtten. Stijf als palen waren de hee- rem in hun zwart postuum; het hoofd opge heven door de dikke, hooge das, de mouwen als hespen, de redin-got vloeiend en breed van onder en heel smal in de heupen. Als Pirroen met Anna-Marie binnen kwam viel de stilte in de zaal. Zij was in witte satijn, wijd om haar heen ballonnend, een gele roos geurde opengevouwen op haar uitgesneden keurslijf, waarin het wonder der blanke borsten als in een perelenmoeren schelp zonk. Aan den lezer is het, om in dezen derden druk van Anna-Marie, bij .aandachtig lezen te genieten van het vele dichterlijke schoone, dat dit boek op elke bladzijde biedt Boeken als Anna-Marie laten zich, evenals gedichten meermalen herlezen, omdat niet he.t verhaal, doch de schildering het boeiende er aan verleent. H'ENRI BAKELS. BROCHURES EN TIJDSCHRIFTEN. Verschenen, is het Maart-April nummer van het Theosophisch Pad, met een extra nummer van ,,de Garde" orgaan der Jongens Broeder schapclubs in Nederland. Door den heer N. Veenstra, uitgever, den Haag wordt een nieuw portret van H.M. de Koningin in den handel gebracht tegen een zeer matigen prijs van f0.50. Het is gereproduceerd naar eene voor Hare Majesteit vervaardigde miniatuurschildering van Mej. A. C. G. Goud schaal. KUNST. De kunstschilder Jaap Weyand, een der jonge ren onder de modernen, heeft bij de fa. de Bois te Haarlem een zeer interessante expo sitie. Zijn werk is niet dat afschuwelijke futurisme; zooals de heer Weyand zich de moderne rich ting denkt, moet, dunkt mij wel de ware zijn. Uit alle werken spreekt bovenal een zeer fijn gevoel voor kleurenharmonie. Dit komt vooral fot uiting in zijne portretten en hierin munt vooral uit no. 2 jongetje de V. Hoe prachtig is dat blauw van 't costuumpje en 't kussen, waarop 't ventje is gezeten en hoe harmonieert dit weer met de mooie doek die tot achtergrond dient, 't Eenigszinds gepo seerde wordt hierdoor geheel op den achter grond geschoven. No. 2 is ook wel 't beste van zijn portretten. Vooral No. 1 mevrouw de V. en dochtertje valt geheel uit 't kader; men ziet hierin direct de „opdracht". Bloemend, weg 23, Tel. 22315. SANTPOORT STATION Alles mooi en fijntjes geschilderd, zooals dat gedaan wordt bij een dergelijk portret in ga la kleeding. Er zijn ongetwijfeld zeer mooie kwaliteiten in, doch de gelaatsuitdrukking is ietwat dood geschilderd naar mijne meening. In zijn stillevens is Weyand wel 't krach tigst. Hierin komt juist de moderne opvatting zoo mooi tot haar recht. Laat ik er eenige uitpikken. Wat is b.v. no. 13 komkommers met O.-I. kers in al zijn deelen een prachtig op gezet stuk. Hierin frappeert me ook al weer die kleurenweelde en zie eens dat groene gordijn met zijn fijne lichttintelingen, waar te genop de gele en oranje O.-I. kers als 't ware opkruipt, hoe rank en vol gratie is dit gedaan. Als tegenstelling van deze kleurenpracht noem ik no. 19, doodskop met korenbloemen. Dit werk is veel soberder van kleur, maar hoe fijn staan hier de tinten naast- elkaar. Die bos korenbloe men in een groene pul tegen die mooi genuan- ceerden achtergrond, gedeeltelijk in lichten en donkeren toon. Eigenaardig doet wel aan de doodskop; zeer mooi van kleur, doch de tee- kening maakt op mij niet dien indruk, welke zoo'n voorwerp meestal wekt. Om een eenigszins volledig inzicht in 't werk van Weyand te krijgen, moet ik ook nog zijn landschappen noemen. No. 5 Oogstveld met dreigend onweer. Hiernaar kijkend, komt men onwillekeurig on der den indruk en dit is wel de kracht van 't werk. Hoe geweldig komt die lucht daar als 't ware aanrollen over 't landschap. Ze heeft nog niet de toppen der boomen en het gele afge maaide korenveld bereikt; alles baadt zich nog in het blakend zonlicht. Hoe lichtend staan die boomtoppen tegen die donkerte van de lucht, wat kan het rood van een dak hel schitteren in een dergelijk landschap. Eén opmerking moet me van 't hart en wel, dat de lucht in de zware partij wat loodkleurig is, deze had eenigszins warmer van toon kunnen zijn, hoe wel over 't algemeen een dergelijke lucht geen warmte ademt. In al zijn landschappen is Weyand sterk in de uitbeelding van 't licht en de warmte van den zonneschijn. Om alle werken stuk voor stuk te behande len is overbodig. Ik memoreer nog even no. 3 Bepje, mooi van kleur en opvatting. No. 10 gezet. No. 12 Tuin (schets) als 't ware een Perzisch tapijt en nog no. 4. een Zelfportret, wat waarlijk zeer bijzonder is opgezet. Over 't geheel is deze tentoonstelling wer kelijk belangrijk en kan ik een ieder met klem opwekken eens te gaan zien. AUG. OEPKES. Haarlemsche Orkest Vereeniging. In de concertgids van Mei voor de H-O.V. stond vermeld dat het eerste concert te Bloe mendaal op den avond van den 22en zou ge geven worden en hadden vele inwoners van Bloemend-aal zich opgemaakt om van de mooie muziek van het orkest te genieten. Helaas moesten zij onverrichter zake naar huis gaan door een beslissing van Burgemeester en Wet houders van Bloemendaal, die besloten hadden dat geen avondconcerten maar wel middag concerten zullen gegeven worden. Het eerste dier concerten, zal thans, geibeurtelijklheden voorbehouden gegeven worden op Zaterdag 2 Juni a.s. n.-m. van 2.30 tot 4 uur. Deze uit voeringen zullen gegeven worden in de nieuwe verplaatsbare muziektent van de H.O.V. welke geplaatst wordt op het toekomstig Sportterrein achter het van ouds bekende pan- nekoekenhuisje in het Bloemendaalsche Bosch. Donderdag hadden de weinig talrijke bezoe kers van den Schouwburg te Haarlem de ge legenheid het talent van Jan Musch als decla mator te bewonderen. Het programma was zeer afwisselend, zoowel 't komische als 't ern stige genre, werd door Musch met veel kunste naarstalent gel racht. Begonnen werd met een fragment uit Adam in Ballingschap van Joost v. d. Vondel. De uitbeeldingskracht van Jan Musch hierbij evenals in 't fragment „Satan grijpt" uit de Pa radijsvloek van Lauday was bewonderenswaar dig. Met gespannen aandacht hoorden de aanwe zigen beide fragmenten aan en beloonden den acteur met een stevig applaus- De zoete melodieuse liedekens van Quido Ge- zelle klonken als een soort muziek van de lip pen van den kunstenaar, terwijl het diep dich terlijke „Ik weet niet waar ik sterven zal", van Multatuli de lippen der -aanwezigen tot meer deren ernst deed plooien. Hierna volgdien eenige Vrbolijke gedichten o.a. De Bruid van Jo Prins, Boerke Naas van Guido Gezclle ,De vlooi, de makelaar en de Reus van den Schoolmeester en de Zelfmoor denaar van Biet Paaltjes. Tot slot een komische monoloog, „Liefdes verklaringen die de lachspieren van de aanwezi gen danig in beweging -bracht. Jan Musch imiteerde een weduwnaar, een verlegen jong- menscli en een modern jongmensch, die een huwelijksaanzoek doen. Zijn mimiek hierbij was kostelijk en de manier waarop tiij de personen parodieerde, oer komisch. Het eerste gedeelte van het programma vond ik meer geschikt voor het talent van Musch hoewel 't komische de krach tvan den eminen te» kunstenaar is. 't Was echter een mooie avond dien velen zullen bcteuren niet bijgewoond te hebben. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie, Vriendelijk verzoek ik U plaatsing voor het navolgende in de uitgave van heden. Het feit dat bij het station van de H-IJ.S.M. wedier gewerkt wordt in d-e nabijheid van een ald-aar staande loods, deed mij besluiten eens op onderzoek uit te gaan. En wat bleek mij? Dat de bedoeling is om die loods nog m-et een Stu-k te verlengen Het schijnt -dat d-e gemeente Blóemen-daal daarvoor vergunning heeft gege ven. Is dat zoo, .dan zou ik haar beleefd ver zoeken die vergunning in te 'trekken en meteen die beele loods maar te laten verwijderen. Er is wel een geschiktere plaats voor te vinden. Er wordt -door mij eerst nu hierop gewezen om dat ik, gezien die loods, veronderstelde dat het maar een tijde-lijken maatregel zou zijn. Wanneer we nu in aanmerking nemen welke bezwaren de Bloemendalers hebben te over winnen om een schuurtje of garage bij hun woning te mogen bouwen, (ik waardeer dat) d-an is het mij onbegrijpelijk hoe daar midden' •in zoo'n mooi landschapje zoo iets is neerge zet mogen worden. W'eet U wat dat nu precies geworden is? Een mooi schilderstuk waarop iemand een klodder vuil heeft geworpen ■Met vr.ien-delijken dank voor de plaatsing, Hoogachtend, P. BLANKËVOO'RT Czn. Een kiezeres uit den Vrijheidsbond schrijft ons Waarom geen onzer twee vrouwelijke candS- daten is gekozen? Omdat onze vrouwen inder daad geen ultra-feministen zijn en zij beiden deze keer wegens huiselijke plichten die zij terecht hooger stelden dan een zetel in den raad vooral omdat zij ook onze mannelijke cand'idaten uitstekend vonden zelf hebben gevraagd, op een laag nummer te worden ge plaatst. Meer d'an jammer vonden we het echter, dat vooral Mevrouw Chen Tervaert die door ha re jarenlange ervaring op maatschappelijk gebied zoo in alle opzichten goed werk in den Raad zou hebben verricht en die door de ge- heele vergadering spontaan op No. 3 zou zijn geplaatst, absoluut weigerde, 'hooger dan 5 te staan. M'aar wèl bewijst het groot aantal voorkeur stemmen., dat toch nog la-ter op -haar werd uitgebracht, hoe hoog zij in ons aller waar- d'eering stond. Slechts elf stemmen meer en zij zou verkozen zijn geweest en- had in dat geval voor den zoo duidelijk uitgesproken wensch gezwicht. Wij roepen haar echter van ganscher harte toe: den volgenden -keer hopen wij er U met vlag en wimpel te brengen, zoowel d'oor uw rangnummer als door de voorkeurstemmen. Met des te meer vreugde vernamen wij dat in Haarlem den V. B. er een zetel bij won en twee mannen en twee vrouwen werden be noemd: Mevrouw W-illekes Miacdonald en- Mej. Berdenis van Berlicom, die buiten twijfel hare sporen hebben verdiend. Eén ding is zeker: in den Vrijheidsbond is de Vrouwengroep er oprecht van doordrongen dat echt geschikte vrouwelijke figuren in me nige gemeente nog zeldzaam zijn en wij vóór alles het peil onzer vertegenwoordigsters zoo hoog mogelijk moeten zien op -te voeren zoowel wat verstand als wat karakter -betreft, -liever dan eene ruim of meer middelmatige vrouw benoemd krijgen, die wellicht een onbedui dende rol speelt en daardoor niet alleen de partij verzwakt maar ook onze verouwentoe- Iang-en schaadt. Daarom dringen onze vrouwen er lang niet altijd op aan, dat aan een vrouw een goed nummer wordt verzekerd. Verheugend is het echter, 'hoe enkelen onzer vertegenwoordigsters in den raad of elders zelfs ook reeds door andere partijen worden gewaardeerd en ware vertrouwensvrouwen zijn geworden. Moeten we het er niet op koersen, dat het overal zoo wordt, ook wat de mannen be treft en dat de politiek op een hooger plan wordt gebracht? Dat dus meer en meer naar vreedzame en zedelijke volkspoli-tiek wordt gestreeft, niet naar klasse of partijbelangen maar maar het welzijn van de gansche ge meenschap. Alles betreffende deze rubriek te zenden aan den damredacteur van ons blad, den heer Berm. de Jongh, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. In de achtste ronde van den wedstrijd om het Kampioenschap van Amsterdam, was de belangrijkste partij die tusschem Her-m. de Jongh, -die met 12 punten d-e leiding had, en den Ned-erlan'dschen kampioen J. H. Vos. Na een zeeT slecht begin (2 uit 8) was deze juist wta-t aan het inloopen, en zou hij, door deze partij te winnen, z'n achterstand tot op nog maar 2 punten teruggebracht hebben. Het werd een prachtige partij, waarin het Vos niet gelukt is z'n tegenstander te slaan, zelfs kwam hij na het middenspel in het na deel, en wist Herm. de Jongh na een schitte rend eidspel deze belangrijke partij te winnen. Eenige standen uit deze partij laat ik hier onder volgen. J. H. Vos, Zwiart. H. de Jongh, Wit. Stand in cijfers1. Zwart: 2/16, 18, 21, 24, 26. Wit: 25, 28, 31/40, 42, 43, 46/50. Zwart's laatste zet was 9. 1924, hopend op 10. 3430, want oogenschijnlijk is Zwart nu gedwongen- tot 10. 1319 met slechten stand, (na 11. 3127, dTeigt 27-2<2 en 2823). Wit speelde ind-erdaiad 11. 3430, doch thans Zwart 14-19! en- nu mag Wit niet probeeren door 11. 25-20 een schijf te winnen, want dan volgt: 11. 24—29! 12. 33:24 14—19! 13. 28 19 10—14 14. .19 10 5 45 met schijfwinst. Wit speelde na 10. 3430, 1419; echter 11. 3121 met gelijk spel. Na Wit's tweeentW'intig-sten zet (4439! was de volgende stand ontstaan; Stond in cijfers: Zwart: 23, 5/10, 13, 14, 16, 18/21. Wit: 25, 28, 30/32, 35, 38/43, 47, 48, 50. W'it's laatste zet was erop berekend Zwart 2127 te beletten, denkt deze echter door 22. 2127, voordeel te behalen, dan verliest hij als volgt: 22. 2H—27 23. 32 21 16 36 24. 2823 19 28 (ge-dwongen, anders wint" 3024 onmiddellijk). 25. 30—24 20:29 26. 39—33 28 39 27. 43:1! gewonnen. Beide standen doen goed uitkomen hoe het combinatiespel a'an het positiespel moet dien stig gemaakt worden. Door bet -dreigen met den slagzef moet de tegenstander verhinderd worden -de sterkste voortzetting te kiezen. Dus: het combineeren, middel, geen -doel! Oplossingen, enz., te zen-den -aan den Schaak- redacteur van dit Blad, de Gen-est-etweg 23, Bloemendaal. Probleem No. 5. M. Franken, Eindhoven- Stand der stukken: Wir: Kf 4, Dg 4, Ti 3, Ld 2, Pd 4, Pd 6, to 6, c 2, f 6, g 6. Zwart: Ka 4 ,Ta 6, Th 8, Lb 1, Pb 8, Pg 1, a 3, e 2, h 3, h 4. Mat in twee zetten. Tournooi te Karlsbad. Van 27 April-18 Mei is er een groot inter nationaal tornooi te Karlsbad gehouden, waar aan 18 meesters der kunst hebben deelgeno men, De uitslag was als volgt (prijswinners): I, II en III. AA. Aljechin, Zürich; E. D. Bo- goljubord, Triberg; Geza Maroczy, Londen, al len l'U/jj punt. IV en V. E- Grünfeld, Weenen; Richard Réti Weenen, beiden 101/., punt. VI en- VII. A. Niemzowitsoh, Riga; Dr. K. T-reybal, Ruz-omberk, beiden 10 punten. VIII. F. D- Yates, Birstall, 91/2 punt. IX. R. Teichmann, Berlijn, 9 punten. BLIKSEMWEDSTRIJD. Tijdens bovengenoemd tournooi organiseerde het wedstTijdcomité een gong- of bliksemwed- strijd. Bij eiken slag op een gong moet een zet gedaan worden en daar die slagen in een snel -tempo geschieden-, noemt men zoo'n wed strijd ook wel bliksemwedstrijd. Er worden doorgaans geen fraaie partijen uit geboren, maar wel dikwijls zeer interessante stellingen bereikt, dank zij 'incorrecte cijfers en foutieve combinaties- Aan bedoelden wedstrijd namen- 8 meesters deel, die in het tournooi medespeelden; bo vendien de ex-wereldkampioen dr. Emanuel Lasker en voorts de bekende schaakuitgever Kagan, die destijds in de Haarlemsche Schaak vereniging een simultaan,séance gaf. Dr. Lasker won den eersten prijs mlet 7 punten, terwijl Aljechin, Bogoljubord- en Niem- zowitsch ieder 6 punten behaalden. Te beginnen met de volgende rubriek zul len wij de oplossingen gaan vermelden. Men kan de -oplossing van Probleem no. I dus nog steeds inzenden. 2 pers. Roadster f3500.— 5 pers. Touring f3500.— 4 pers. Coupé f4975.— 5 pers. Sedan f4975.— VERTEGENWOORDIGER Uitvoerig prospectus wordt gaarne toegezonden. Speciale betalingscondities. Voor ernstige reflectanten demonstratiewagens.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 6