Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Fotografisch Atelier RIOHE"GrHoutstrl69'Te1-3472 Drogisterij Fa. Haaks MEUBELMAKER! dTOffEERDEJw MADAME DUBARRY Doen en laten. Telef. 3824 Telef. 3824 Plaatselijk Nieuws. CINEMA PALACE Vanaf Vrijdag 29 Juni lie JAARGANG BLOEMENMALSCI WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 2 2 003 Voor een half jaar Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wordt beter en het zal dadelijk beter worden! Goethe. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusscben den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. RUMOER. Het leven is te hard voor geluiden, iDe men cheu doen te druk: Om een ander wat doms te beduiden Verpraten ze hun eigen geluk! In plaats van de vruchten te smaken. Gooien ze elkac.r met de schil, Ze praten om maar leven te maken En de wereld is zelf zoo stil! Ze konden het eindelijk wel weten Dat geeneen het in woorden, vindt, En dat, waar ze hun woorden vergeten Het leven pas waarlijk begint! (Uit „Stilte en strijd" van C. S. Adema van Scheltema). Onze tijd is een tijd van bezigheid. De arbeidsdrift spreekt uit duizender lei ondernemingen en er is geen grooter ramp dan werkeloos te zijn. Men heeft genoeg van theoriën en ide alen, maar wil de daad. De waarde van den tijdgenoot bestaat in hetgeen hij doet. De hoogste lof, die men iemand kan toezwaaien, is dat hij ijverig is en energiek. In dit opzicht is er een groot ver schil tusschen het tijdperk dat wij be leven en dat onzer voorvaderen. Dit on derscheid openbaart zich merkwaardig in,een schijnbare kleinigheid, de levens gewoonten betreffend. Rookte men vroeger de lange Goudsche pijp, thans is de cigaret algemeen in gebruik. Met de Goudsche pijp kan geen arbeidsdrift ge paard gaan; onder de onstuimige bezig heden zou het brooze roer breken. De cigaret daarentegen is er op gemaakt, dat men rookend kan blijven onder de hevigste drukte. De lange pijp is het symbool van het overwegen, het zwaarwichtig gepeins en het rustige nadenken. De cigaret zegt: ik heb daar geen tijd toe; ik moet zien hoe ik klaar kom en zeggen is zeggen, maar doen is een ding. En zoo schijnt in onzen tijd ieder, die niet in de herrie van duizend en één bezigheden zijn dadendrang toont, een luiaard en nietsnutter. Bij deze eenzijdige waardeering van het „doen", gaat men inmiddels gevaar loopen, de beteekenis van het „laten" te onderschatten. Men vergeet, dat het „laten" vaak meer in spanning eischt dan het „doen". Arbeid heeft niet slechts een posi tieve, maar ook en negatieve zijde. Wat is arbeid tenslotte anders dan ordenen, schiften, uit het vele het ééne kiezen? En wie kiest, verwerpt tevens. Wie de eene taak uitvoert, laat de andere lig gen. Een eenvoudig voorbeeld uit het leven der huisvrouw heldert dit op. Er zijn van die bezige huisvrouwen, die alles tege lijk willen doen. Zij draven en sjouwen van het één naar het ander, en komen met niets klaar. Doch er zijn er ook, die zich tot het ééne weten te beperken. Zij gaan na, wat onder alle voor de hand liggende bezigheden de allervoor naamste is, die op dit oogenblik het minst uitstel kan velen. Dan laten zij al het andere liggen, om zich te bepalen tot de taak van den dag. Meent niet, dat het geen zelfover winning kost, wanneer één bepaald on derdeel van de huishouding op zeker oogenblik alle inspanning vraagt, verder „den boel den boel te laten". In dit „la ten" openbaart zich soms meer karakter vastheid dan in het „doen". Een aardig KINDERPORTRET verhoogt het geluk van uw jaardag. Bloemendaalschew. 301 Overveen. rp- De Leekedichter wist dit wel, toen hij in één zijner meestbekende versjes den mensch prees, die, wanneer het moest, vast en koppig „Neen!" kan zeggen. „Neen!" ook tegen den arbeid, die ver snippering van krachten ten gevolge zou hebben. Er hoort in onzen tijd vaak heel wat toe, „Neen!" te zeggen. Men vraagt on ze medewerking voor een weldadig doel, voor een idealen strijd, voor propagan da van goede gedachten. Men haalt ons over zitting te nemen in een bestuur, Vv ij weten, dat het aannemen van deze uitnoodiging ten koste zal gaan van ons huiselijk leven, van onze gemoedsrust, misschien van ons zenuwgestel. Maar wij durven niet weigeren, omdat wij niet gaarne den schijn op ons laden, onze levenstaak al te gemakkelijk op te ne men. Toch zal het „laten" in menig geval profijtelijker zijn voor ons zelf en voor de gemeenschap, dan het „doen". Ar beid is schiften, ordenen, kiezen en de verstandigste werkwijze is, ons eerst af te vragen, welke werkzaamhden in ver band met onzen persoonlijken aanleg en persoonlijke levensomstandigheden voor ons geschikt zijn en welke niet. Hebben wij dan een weloverwogen keuze ge daan, dan klinke ons „Neen!" tegen el ke verleiding, die ons van den zelfge kozen weg zou willen afdringen. Niet in de hoeveelheid, maar in de hoedanigheid onzer daden ligt haar waar de. En wat van de daden geldt, heeft ook betrekking op onze kennis. Ook ten opzichte van het weten vergt onze tijd de veelbezigheid. Een beschaafd mensch moet van alles op de hoogte zijn. Wie voor ontwikkeld wil doorgaan, moet zich abonneeren op alle kranten en dient al zijn vrije uren in de openbare lees zaal zoek te brengen. Op dezen eisch van den dag speculeeren de boekjes, die u vertellen, wat iedereen dient te weten van dit en wat iedereen dient te weten van dat. Die arme iedereen! Ten overstaan van onze lectuur is Ihet laten vaak van meer belang dan het deen. Eén degelijk boek, waarmee men is opgegroeid als met zijn besten vriend; een boek, dat men leest en her leest en waarvan men eiken regel van buiten kent, dat men aanhaalt in zijn vertwijfelde oogenblikken en dat men tot richtsnoer neemt op den tweesprong, is meer waard dan duizend doorgevlo gen pamfletten. Lezen heeft slechts be teekenis als men er den tijd voor heeft; lezen is zaaien in de ziel en wachten op den dag des oogstes en wie teveel leest, zaait alles dooreen en wat ont kiemt, is een wildernis. Orde in onzen arbeid, orde in onze kennis, zij veronderstelt niet slechts een „doen"; zij eischt eveneens „laten". Goed nadenken is schiften tusschen de zich opdringende gedachten, en tegen één aannemelijke gedachte duizend on aannemelijke afwijzen. Afwijzen, „neen" zeggen, „laten" beheerscht ook ons ge- OVERVEEN TELEFOON 956 voelsleven. Zij stormen op ons af, onze aandriften en impulsen, wat, indien wij ze alle toelieten in de regeering van onze ziel? Laten, niet-doen, weigeren is hetgeen in de regeling van ons ge voelsleven de zwaarste inspanning eischt. Wat is het werk van den kweeker? Zijn arbeid is voor een groot deel ne gatief. Afknijpen moet hij de wilde lo ten; snoeien de overbodige takken, en tegenover één gewas, dat hij plant, rukt hij duizend gewassen als onkruid uit. Wat is het werk van den kunstenaar? Stileeren is de kunst van het weglaten en het schrijven van een roman of het schilderen van een doek kost meer in spanning aan hetgeen men moet „laten" dan aan hetgeen men ten slotte „doet". En is niet ieder mensch kunstenaar van zijn leven, dat hij van een te weel derige wildernis moet beknotten tot een ordelijken lusthof? C. BLOEMENDAAL. Aan dsn Dennenweg is men thans begonnen met de eerste werkzaamheden van den aan leg van een nieuw R. K- kerkhof. Op initia tief van pastoor W-illenborg, is door den heer Leonard A. Springer, tuinarchitect, een ontwerp aanleg uitgezet. De wandelpaden krijgen een flinke breedte n.l. 3 meter. Wet boschaspect blijft zoo veel mogelijk behouden, zoodat het een Iraai plekje belooft ite zullen worden- Na tuurlijk zal eenig natuurschoon opgeofferd moeten worden. In de naaste toekomst zal er ook een kapel verrijzen. De tentoonstelling van de 'Kon. Ned. Vereen, v. Tuinbouw en Plantkunde afd'. Bloemendaal en Velsen, is boven verwachting geslaagd. Een 200-tal betalende personen hebben de tentoon stelling.bezocht enl hebben zeer zeker genoten- van keurige inzendingen. Zoowel aan degenen- die hunne krachten en tijd gegeven hebben voor de totstandkoming dezer tentoonstelling als mede aan de inzenders een woord van hulde. Men verzoekt ons te willen melden, dat het oprichten- van een- Reddingsbrigade niet op voorstel van den Voorzitter d-er B. G. V. is geschied, maa-r op initiatief van denl leider van bovengenoemde vereenigi-ng, de heer P. A. Kok. Vermist. Maandagmorgen 11 uur heeft de iDuitsche dienstbode van de famile De K., Hartenlustlaan, genaamd Litty Becker, geboren 13 Mei 1901 te Flössberg bij Leipzig, onge merkt per rijwiel haar dienst verlaten en is tot heden- niet teruggekeerd. Signalement: klein postuur, roode kleur, zwart haar, gekleed met blauw en wit huis japon, witte scliort, lange lila-mantel, lage zwarte schoenen, vermoedelijk -blootshoofd, rij wiel zwart gelakt' met rood gebiesd-, bruin gezondheidszadel, merk Diirkopp, welk merk cp- verschillende onderdeelen voorkomen, roode ro-k-besch-ermer, nikkelen- stuur met dubbele remmen. GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 TELEFOON 671 HAARLEM Aangemoedigd door het succes in de groote theaters onzer hoofdsteden zullen ook wij een tweede opvoering te Haarlem brengen van het NOG NIET OVERTROF FEN STANDAARDWERK Regie: ERNST LUBITSCH Hoofdrollen POLA NEGRI, HARRY LIEDTKE, EMIL JANNINGS. Deze film liep ged. 21 weken te Amster dam, 7 weken Den Haag, 14 weken Rotter dam. Verdere aanbeveling onnoodig. Verzuimt nietdit prachtwerktekomenzien Groot versterkt orkest Plaatsbespreken dringend aanbevolen. iDe commissaris van politie te Bloemendaal verzoekt opsporing en bencht. Woningbouw vereeniging ,,DuinwiJk". De eerste iw'oning van Duin,wijk achter het -Huis te Bloemendaal, is Zaterdag betrokken. Een-ige Amsterdamsc-he schoolkinderen heb ben Woensdag weder een uitstapje gemaakt. Des morgens vroeg, al w,areni de Amsterdam mertjes in onze gemeente. Zingende en jube lende liepen zij voort, genietende van de ge zonde lucht waarvan zij maar eens per jaar kunnen profite-eren. Het weiland gelegen naast de Tennisbaan aan -den Vijferweg, schijnt nogal drassig te wezen- Meermalen geleurt ,het, dat koeien die aldaar loopen -op sommige plaatsen met hun pooten diep in de grond zakken en niet meer verder knnn-en. Met groote moeite we ten de beesten zich uit den -drassigen grond los te werken waarbij er groote kans be staat, dat de beesten hun pooten. breken. Door den eigenaar hiero-p attent te maken, 'kunnen er misschien! maatregelen genomen worden, om do beesten voor een ongeluk te vrijwaren. J.l. Zondag was 'het een Zondag bij uitne mendheid- Geen regen, geen wind, alleen war me zonneschijn en een heerlijke temperatuur. Overal heerschte groote drukte en, er zijn dan ook wel goede zaken gemaakt- Voor caféhou ders enz. motten er nog tal van zulke dagen komen eer de geleden schade van dezen zomer goed gemaakt is. De heer de J'ongh, onze damredacteu-r, wil alhier een damclub oprichtenl We juichen dit plan ten zeerste toe en. hopen ,-dat de heer de Jongh vele bewijzen van instemming mag ontvangen- Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin Een dezer dag-en zal er door 'het comilté voor de huldigingsfeesten ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H- M. de Koningin een oproep worden gedaan aan alle gemeentenaren ten einde gelden in te zamelen voor de a.s. feesten-, die 'zooals de oproep zegt niet over dreven mogen zijn gelet op de moeilijke tijden waarin wij- leven ma-ar toch op waar dige wijze door Bloemendaal zullen moeten gevierd worden. 'De oproep vermeldt verder in -hoofdtrekken - liet feestprogramma. 31 Augustus, des morgens vroeg, Wijd'ins- diensten in alle kerkgebouwen. Verder was het plan te organis-eeren: een zangdemonstratie uit te voeren door Zangver- eenigingen, Kinderkoren- en Muz-iekvereenigin- gen. S'portiieesten:, 'Vólks-wedstrijden, Kinderfees ten, Etalagewedstrijd, Avondfeesten, Vreugde vuren,, Concerten. En verder nog tal van aantrekkelijkheden. Zoodra eem en ander een defenitief barakter

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 1