/XUO OEPKES TFOTOOP4&ET 8 bLOLMtNtmL B L O E MEND AAL. OVERVEEN. VOGELENZANG. SANTPOORT. VAST RECHT TARIEF JUBILEUM A. N. W, B. ONTVANGENBOEKEN. MUZIEK EN ZANG. A. J. P.'s R0MA-PUDD1NG „EVERY MAN'S CAR" Vert. Garage H. A. VAN DER VELDEN Santpoort Station Telefoon 22288 MAISON HETTY, GROOTE HOUTSTRAAT 126, TELEF. 1760, DAMES- EN HEEREN MODEARTIKELEN Onze Voorjaarscollectie in Heeren Mode artikelen is thans compleet. In overhemden en dassen, ondergoed en sokken brengen wij een uitgebreide sorteering voor iedere beurs. AMERIKAANSCH ONDERGOED „VARSITY" ft HALTLNLt ISTIAAN II V OPNAMEN IN EIGEN OMGEVING* zul hebben aangenomen, zal dit te zijner tijd worden bekend gemaakt. We zien dus een uitgebreid programma voor ons liggen en dat zal geld kosten. En zooals de oproep zegt: Dat geld moet de burgerij ons verschaffen. Ieder burger moet naar vermogen helpen. Bondsleden van den A. N, W. B. draagt allen op den jubileumsdag het insigne. Woensdag j.l. is plotseling overleden, onze plaatsgenoot Dr. Verhulst- Dr. V. woonde sinds geruimen tijd in onze gemeente als rustend geneesheer. Hoewel hij zijn praktijk niet meer waarnam, stond 'hij altijd voor een ieder klaar. Als er een ongeval was gebeurd en men kon geen docter krijgen, kon men altijd op Dr. Verhulst rekenen, terwijl 'hij in vele gevallen belangloos zijn hulp verleende. Velen zijn er dan ook die het heengaan van Dr- Verhulst zullen betreuren en hem als hulpvaardig mensch zullen missen. Woningbouwvereeniging. Dinsdagavond is, na gehouden besprekingen in café Van den Brink alhier, opgericht een Coöperatieve Bouw- vereeniging ,,Ons Huis". 25 Personen traden ais lid toe. Het bestuur is als volgt samenge steld: O. Hoffschlagi voorzitter; H- A. Twee huizen Sr., penningmeester; H. J. Keizer, se cretaris; H. Scholte, alg- adjunct; H. A. Twee huizen Jr., commissaris. Dat de woningnood nog niet voorbij is, moge blijken uit 't navolgende: Het bestuur van -de -pas opgerichte coope rative woningbouwvereeniging „Ons Huis", heeft zooveel aanvragen tot toetreding ontvan gen,, dat zij 'de hulp van de pers moest in roepen, om bekend te maken, dat er geen plaats meer is voor de liefhebbers- Openluchtconcert. Donderdagavond werd van 810 uur aan de Qraaf Florislaan te Vo gelenzang door de muziekvereeniging „Kunst nu Arbeid" te Bennebroek onder leiding van den heer Eug. H'. Rap, een openluchtconcert ge geven. Negen nummers werden 'ten 'ge'hoore gebracht, die bij het talrijk opgekomen publiek zeer in den smaak vielen, hetgeen te consta- teeren viel uit het hartelijk applaus na elk num mer. Hef ligt in het voornemen van Kunst na Ar beid" om meer concerten te Vogelenzang :e geven;, zij hoopt op deze wijze een flink aan tal donateurs (trices) te Vogelenzang te winnen. St. Ed. De sportvereeniging Santpoort (S.V.S-) or ganiseert tegen Zondag a.s. een groot feest. Een optocht zal gehouden worden waaraan het fanfarekorps „Wilhelmina" van hier, haar me dewerking zal verleenen. De opstelling zal plaats hebben bij het voormalig E.N.O.T-ge- bouw. Van hier gaat het langs Bloemendiaal- scheweg, Wüstelaan, Middendorpstraat, Rijks straatweg, Verkeerde Molenlaan, Hagelinger- weg en vervolgens naar het feestterrein aan de Enschedélaan. Hierna zal eert gecostumeer- de voetbalwedstrijd gehouden worden door leden (adspirant-voetballers)- Tevens wordt een korfbalwed'Strijd gespeeld en daarna een voet balwedstrijd van het eerste elftal (S.V.S.) tegen een T.H.B.-combinatie- Voor alle wedstrijden zijn zilveren medailles uitgeloofd. Nog meer dere attracties staan op het programma ver meld. Het belooft een flink feest te worden. We hopen dat het weer meewerken zal- Sommige Electriciteitsverbruikers meenen ten onrechte dat het geen besparing voor hen oplevert. Dit is een misverstand. Zelfs al heeft men voor huishou delijk verbruik een dubbel tariefmeter, dan nog verdient het vast recht tarief de voor keur, omdat; 1°. de meterhuur bij het vast recht tarief lager is. 20. de electriciteit op alle uren van den dag, dus ook binnen de lichturen slechts 10 ets. kost. Zondag 15 Juli a.s- zal door Santpoorts' Zang koor „Vox Humana" eert boottocht gehouden worden naar Alkmaar. Het fanfarekorps „Kunstkring" van Spaarndam zal deze tocht meemaken en zijn medewerking verleenen. 1 Juli a.s. bestaat de Algemeene Nederiand- sche Wielrijders Bond 40 jaar. Nu is het voor ons ondoenlijk elk jubileum breedvoerig te gaan bespreken. Thans moeten wij een! uitzondering maken, niet alleen ter wille van den jubilaris zelf, den A. N- W. B., maar ter wille van het eere-lid' van dien bond, den heer Koolhoven, vvant hij was en is de ziel van den, A. N. W- B. Hij heeft het lief en leed van den bond gedeeld. Een juiste wa,ardeering van zijn streven en werken kunnen wij niet geven als zijnde te weinig van nabij bekend met 't werk van dien bond, en daarom laten we het woord aan W. J. L. die in de Kampioen! een bezoek aan den heer Koolhoven, weergeeft. Een bezoek aan ons Eere-lid. De heer Koolhoven is een der grootste man nen in beiderlei zin van den A- N. W. B.; hij is een der stoere werkers geweest, die jarenlang elk uur, dat hun beroep hun vrijgaf, schonk aan den Bond; den A. N. W. B., die hem dierbaar was em gebleven is tot den hul digen dag. Zoo samen gezeten in een gezellige serre, is hij gaan vertellen, oude papieren, wedstrijd en feestprogramma's, foto's diploma's, boek werken, brieven, allerlei oude herinneringen werden! voor den dag gehaald- Het heden verdween gansch en al uit onze gedachten, wij toefden in den tijd', toen Koo,- hoven penningmeester van den Bond was. Onder de eersten, die zich bij het jonge Vélocipèdistenlbond' aansloten, hij is n-o. 199, behoort ook hij, ijverig lid der plaatselijke! vereeniging. Oude reglementen vertellen van allerlei bepalingen uit dien tijd, toen de hooge bicycle algemeen bereden werd en de clubs met captain en hoornblazers voorop, statige stoeten! vormden, waarnaar het straatpubliek met bewondering, soms ook met eenige af gunst keek. Niet altijd hield het straatpubliek zich op behoorlijken afstand van de hoogge zeten wielrijders, het kwam ook voor, dat ze, vijandig gezind tegenover het nieuwe, nog on bekende, den rijders overlast aan deden, ze van de fiets trachtten af te trekken of om te gooien. Het was in die eerste dagen niet altijd eveni gemakkelijk om de gunst des volks te winnen voor nieuwe denkbeelden; de eerste bondsle den en vóór hen, de jonge mannen, die sinus 1869 en '70 zich op de wankele tweewielers waagden, zij hebben! het aan den lijve onder vonden- Er is een felle strijd' gestreden, maar zij hiel den dapper vol, geleid door geestdriftige man nen als Koolhoven en anderen. Het ging niet alleen! tegen de aanvallen van het straat- en weg.publiek, die waren nog de minst erge; de strijd ging tegen de vooroor- deelen van de groote massa, die in het véloci- péde-rijden niet anders dan een vrij zot ver maak van rijke jongetjes zag. Men had nog geen flauw begrip van het groote nut, dat het rijwiel zou brengen voor de merJschen, van den goeden invloed op ge zondheid, levenslust en werkkracht, van zijn latere onmisbaarheid in ons dagelijksch leven. In die dagen is er ontzaggelijk veel werk voor de propaganda van het wielrijden gedaan, „mijn grootste vreugde" zegt Koolhoven, „was niet dat mijn ledenlijst er piekfijn uitzag, maar dat zij gestadig aangroeide, en als er op het laatste nippertje voor het ter perse gaan nog eenige nieuwe candidaatleden! zich kwamen aanmelden, dan seinde ik de namen nog even naar den drukker, want boe meer namen in de candidatenlijst, hoe meer propaganda voor onze zaak!" ,,Als een zaak vatte ik het op, elk nieuw lid iwas een nieuwe order, een nieuwe klant, of wat gij wilt, maar iets of iemand die onze zaak grooter maakte en) van wien weer nieuwe propaganda uitging. ,,Zoo moet het ook nu nog gaan, dan moe ten wij de honderdduizend spoedig halen". sjc Tot zoover W. J. L. Ook wij wekken onze lezers op lid te worden van den A. N. W. B- (De schrijver dezer rege len was tot op lieden ook nog geen lid, maar heeft den heer Koolhoven verzocht hem te wil leb voordragen). De algemeene vergadering die 8 Juli in T Kurhaus te Scheveningen wordt gehouden, zal dit maal een bijzondere attractie hebben. Onze plaatsgenoot, Dr. J'ac- P. Thijsse zal een voor dracht houden opgeluisterd door lichtbeelden en door de beroemde films van het leven der vogels in de natuur, vervaardigd door den heer A- 'Burdet. VEILIG BADEN EN ZWEMMEN IN ZEE. Aan onze prachtige vlakke Noordzeestranden oefent de zee op heerlijke zomerdagen een onweerstaanbare bekoring uit; talloozen maken gebruik van de badgelegenheden, of wanneer zij onbemiddeld of vrijheidslievend zijn, kie zen zij de stille stranden voor het zoo op wekkend genot van een zeebad- Maar evenals jonkvrouw Loreley in den ouden Sagentijd velen door haar verlokking ten verderve bracht, is ook de lokstem der zee niet 'zonder gevaar. Vaak is zij listig-bedrie- gelijk, vooral wanneer bij landwinden het zoo kalme zeeoppervlak bij den oningewijde alle vrees voor gevaar wegneemt. Groot, bedroe vend groot is ook het aantal dergenen, die slachtoffer van de verraderlijke zeestroomin- gen geworden zijn; die naar zee getrokken zijn en niet konden gered worden. Lang niet altijd zijn die ongevallen aan be paalde roekeloosheid te wijten; veel meer aan onwetendheid, aan onbekendheid met gevaren die den bader en zwemmer kunnen bedreigen. Nu en dan verscheen in de courant een waar schuwing, b.v. om niet bij eb te baden, daar de ebstroom de baders naar zee trekt- Dergelijke waarschuwingen zijn gewoonlijk te dogmatisch en te oppervlakkig; ze -hebben betrekking op een enkel bizonder geval, dat zich nu en dan voor kan doen, en dat dan nog vaak onjuist is voorgesteld; maar ze houden g-een rekening met heft ingewikkeld complex van oorzaken, n.l. stroomver'houdingen in verband met wind en getij, en het karakter van het strand, waardoor de dilettantistisch ge geven raad allicht doel mist. De Zandvoortsche badarts Varekamp heeft in het afgeloopen najaar een reeks artikelen over dit onderwerp in „De Telegraaf" gepu bliceerd, waarin hij een op 'theorie en ervaring gegronde beschouwing gaf van de verschillen de factoren, (waarop te letten was om de ge varen te ontgaan of te overwinnen. Deze dagblad-beschouwingen trokkeni zeer de aandacht, maar worden uit den aard der zaak spoedig vergeten. Men heeft ze niet bij de hand om zoo noodig na te lezen. Het is dringend noodig dat zij, die van het zeebad willen genieten, in staat zijn van te voren zich op de hoogte te stellen en een in zicht in de gevaren der zee te verkrijgen. En daartoe is eene duidelijke populaire brochure, die in alle zeebadplaatsen voor de winkels ligt en bij bad-personeel te verkrijgen is, het aan gewezen. middel. Het komt mij voor, dat badarts Varekamp, die sinds jaren de toestanden aan zee theore tisch en praktisch heeft bestudeerd, en- daar naast ook in hetzelfde geschrift voor andere gevaren uit medisch oogpunt kan waarschuwen, de aangewezen persoon is om zulk geschrift samen te stellen. Dit geschrift is thans verschenen bij drukkerij Feikema te Zandvoort. De inhoud geeft reeds aan dat dit boekje met zeer veel zorg door Dr. Varekamp is samengesteld en alle vraag stukken- zoo uitvoerig mogelijk! zijn behandeld. Hij luidt als volgt: De verhoudingen der Zee bij landwinden. Hulp aan drenkelingen- De verhoudingen, der Zee bij zeewinden. Springtij, doodtij, reststroom. 'Ziekte-wekkende bacteriën- in Zee? Kwallen en pietermannen. Eb en vloed. iB-randing. Banken, zwinnen en muien- Windkracht en windrichting. Kuitkrampen en gezichtsbedrog. Drijfzand. Draaikolken. Ribbelingen in zwin en mui. W-enken voor allen. Het is een boekje wat iedereen in zijn bezit moet hebben die gebruik maakt van baden of zwemmen in zee- „De Imitatione Christi", een boek dat in het oorspronkelijke Latijn meer dan tweeduizend malen werd uitgegeven en in bijna alle talen overgezet. Van een der vele Nederlandsche vertalingen, namelijk die van Dr. Is. van Dijk, is thans bij Ons tarief voor Verhuur-Auto mobielen is zeer billijk. Onze wagens zijn hygiënisch en niet duurder als taxi's. BOUCKAERT Co., Luxe Auto- en Verhuurinrichting Rozenstraat 8 en 9, HAARLEM, Telefoon 588. de uitgevers H. D. Tjeenk Willink Zoon, te Haarlem, de vierde druk verschenen. Geen boek, wanneer wij den bijbel buiten beschouwing laten, heeft zoovele uitgaven be leefd als „De navolging van Christus" en niet zonder reden. Thomas Hamerken, naar zijn geboorteplaats Kempen, zich noemende a Kempis, die als een der voorloopers van de Kerkhervorming in Ne derland aangemerkt wordt, heeft van zijn twin tigste jaar tot zijn dood hij stierf 91 jaar oud in afzondering van de wereld geleefd in het St.-Agnesklooster, nabij Zwolle en in de eenzaamheid der retraite heeft hij zijn innerlijk dusdanig gesterkt en geconcentreerd, dat hij de toenmaals dorrende Christelijke moraal nieuw leven heeft kunnen inblazen, op een wijze en in een mate, zooals weinigen vóór of na hem dit gedaan hebben. Dit nieuwe geestelijk leven heeft millioenen onweerstaanbaar aangetrokken en zal dit blij ven doen, hoe de menschheid ook moge gaan denken of belijden. Hoe dit boek zich ook schijnbaar bezig houdt met alledaagsche problemen enzakelijke raad gevingen, wanneer het spreekt van „de om zichtigheid in het handelen" of van „het ver mijden van noodelooze gesprekken", het is in werkelijkheid het boek van een, die zich afge wend heeft van het aardsche en geheel zijn hartstocht omgezet heeft in een onstuimige geestdrift voor het onzienlijke, het stoffelijke. Wij gaan onzes weegs: werken, eten, conver seeren en er blijft weinig tijd over voor de din gen, die niet ons stoffelijk voordeel of ons ge voel van welbehagen bevorderen. Zou het niet om die reden juist zijn, dat wij, zelf onbevre digd, ons aangetrokken gevoelen door een zoo gedegen liefde voor het onstoffelijke, als uit dit boekje spreekt? Het oordeel van een tachtigjarige schrijfster over de tachtigers. A'an het diner, dat de Vereeniging van Letter kundigen Zaterdag j.1. ter gelegenheid van de jaarvergadering te Utrecht georganiseerd had, zat ook aan, de ruim tachtigjarige schrijfster, Mejuffrouw A. G. de Leeuw, wier schuilnaam, Geertruida Carelsen, den lezer beter bekend zal zijn. Deze krasse vrouw nam het woord, om met frissche en krachtige stem, staande een dronk in te stellen op de Tachtigers. 'Hoe merkwaardig deze praesitatie van het heldere oudje ook was, nog belangrijker was, hetgeen zij over de Tachtigers te zeggen had. Mejuffrouw de Leeuw oordeelde, dat de Tachtigers het Nederlandsch weder tot een le vende taal gemaakt hadden em om haar be wering toe te lichten, vertelde zij, hoe zij vóór de tachtiger jaren van haar uitgever haar ma nuscript teruggezonden kreeg, met de bemer king, dat er woorden in gebezigd waren, die niet in de Vries ^n te Winkel voorkwamen. Zelden heb ik een zoo kort en raak oordeel gelezen of geboord over de woord-kunst der Tachtigers, als deze in allen eenvoud en voor de vuist gesproken woorden behelzen. De Vries en te Winkel het distributiekantoor van het artistiek materiaal en alles wat niet het merk van dit klant-oor droeg verboden waar! Kan men zich niet gemakkelijk, indenken hoe de jonge kunstenaars, die deze conventioneele omrastering te slechten hadden een beetje te veel geweld gepleegd hebben en hoe enkelen hunner zich hebben laten verleiden tot de ex cessen, die wij beleefd hebben? HENRI BAKELS. Verschenen bij Schoonderbeek, Laren; Het Raadsel der Liefde, door Marie Diers. Leit-er Neipels, Maastricht: Adam in Balling schap Lucifer, door J. v. d. Vondel. J. W- Boissevain, Haarlem: Strubbelingen, door Nico van der Ley; welke wij nog nader hopen te bespreken. HaaHemsche Orkest-Vereeniging. Zondagavond 1 Juli a.s. zal de Haarlemsche Orkest-Verieeniging een volksconcert geven in den tuin van het Brongeboulw, met een Fransch- Italiaansch programma. 't Is te hopen dat fraai zomerweder -dit concert zal begunstigen, da<ar zeker velen der getrouwe bezoekers der zaalconcerten dien- avond present zullen zijn. SMAAKT ALS ROOM Ofschoon wij het niet wenschen te poussee- ren als gneesmiddel voor een bepaalde ziekte, mogen wij op grond van deskundige verkla ringen VICTORIA-WATER (Oberlahnstein), zeer zeker aanbevelen als een tafeldrank, die bij geregeld gebruik een zeer gunstigen invloed heeft op de vitaliteit van den gebruiker. Voor huishoudelijk gebruik bijzonder aanbe volen in heele Literschroefflesschen, inhouds- prijs 32 cent. 2-pers. Roadster f 1875.— 5-pers. Touring f1950.— 2-pers. Coupé f2700.5-pers. Sedan f2975.— Uitvoerig prospectus wordt gaarne toegezonden. Speciale beta- ingscondities. Voor ernstige reflectanten demonstratiewagens

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 2