TWEEDE BLAD ABR. MEIJER RESTANTEN OPRUIMING „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 7 Juli '23. INGEZONDEN. ONTVANGEN BOEKEN. DAMRUBRIEK, SCHAAKRUBRIEK. J.HENDRIK FORJfifNS LEIDSCHC STRAAT 49 J. G. W. v. d. POL Jr. Timmerman - Metselaar - Aannemer BURGERLIJKESTAND. GEVONDEN VOORWERPEN. GR. HOUTSTRAAT 16 AANVANG ZATERDAG 7 JULI a.s. No. 27. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Centraal Comité tot ondersleuning van be hoeftige predikantsgezinnen in DuitschlandL Ons Comité 6 Februari 1923 opgericht, ont ving tot op heden f20340.86, terwijl aan vaste maandclijksche bijdragen werd ontvangen f 622.80. Bovendienl werden ingezameld onge veer 13000 kledingstukken en plm. 30000 pond levensmiddelen. Onze steunactie komt momenteel ten goede: Berlijn, Brandenburg, Pommeren, Thüningen, Silezië, Brunswijk, Hamburg, Bremen, Hann over, Saksen, Rheinland en Westphalen. Naar uitbreiding van dit gebied wordt ge streefd. Trots deze schitterende resultaten, moeter wij opnieuw een bede om hulp tot Neerlands Christenheid doen uitgaan. De mark heeft thans nog minder waarde da® de kroon! Dat beteekent voor heel het Duitsche volk eeni toeneming der ellende. De posttarieven worden 1 Juli met 100 pCt. verhoogd. De prijs der levensmiddelen en, le vensbehoeften is in enkele maanden met 50, 75, of 100 pCt. gestegen. Daarom moetenl de loonen omhoog. Ambtenaren en arbeiders eischen en ontvangen méér loon, met het ge volg, dat de prijzen met nog grooter sprongen omhoog gaan. Dat beteekent voor de Duitsche predikanten een toekomst, waarvan het vooruitzicht alteen 't'hart schier stil doet staan, de doodskleur naar het gelaat jaagt, alle hoop op betere toestanden, vernietigt, en de verschrikkingen van den n,a„ derenden winter, die voor talloozeru een stik donkere nacht zal zijn, doet opdoemen. De socialistische regeering heeft voor be paalde deelen van Duitschland zonder meer de salarissen der predikanten, geschrapt. In andere deelen wordt op papier nog wel uitbe taald. maar de praktijk is anders- En deze salarissen bedroegen in April 1913, toen) de omstandigheden, vergeleken bij thans, nog veel beter waren, het 700-, 800- of 900-voudige van vóór den oorlog, terwijl de levensbehoef ten in prijs ongeveer 4000 pCt. waren gestegen. W'ie kan zeggen, wat thans zal gebeuren? Hier moet worden geholpen. Wij, moeten de predikanten door den naderenden winter heen helpen. Denkt om het woord van den Apostel Johannes: „Zoo wie nu het goed der wereld heeft en ziet zijnen broeder gebrek hebben en sluit zijn hart toe voor hem, hoe blijft die liefde Gods in hem? Mijne kinderkens, laat ons niet liefhebben met de tong, noch met 't woord maar met de daad en waarheid". De vacantietijd is op komst. En al ziwiepen windvlagen de groente boomen, al sluiten we de ramen, toch weten we: Dat zeggen ons trots alles, de bladertooi en de dikke bloesemtrossen die verkonden het ontluikenl van nieuw leven. En wij vlijen ons, na op echt Hollandsche wijze onze maag te hebben gevuld, in een makkelijken stoel en genietend van een fijn sigaartje of van een heerlijk, geurig kopje thee, keuvelen we altoos weer van mooie va- cantiepiannen. Dat kunnen we nog in Holland- door Gods goedheid En weet ge hoe 't in Duitschland is .onder de menschen,, waarvoor wij u iets vragen? Neen! in verband waarmee wij u op uwe plichten als christen wijzen Daar zit een vermagerd predikant in z'n studeerkamer. Hij werkt z'n preek uit voor de Piaaschdagen. Dan moet hij verkonden de blijde boodschap: „De Heere is waarlijk opgestaan!" Maar ach, hij is niet in de stemming. Hoe kan dat ook? Z'n verschoten, kapotte kleeren grijnzen hem aan en fluisteren: Ellende! Z'n maag doet pijn van honger: sinds twee dagen heeft hij niets te eten gehad, hij kan zich ternauwernood nog, op de been houden. Daar binnen rommelt 't: Ellende! Ellende! Op de deur van de studeerkamer wordt ge klopt. Dan wordt ze zachtkens geopend. De 18-jariige dochter treedt binnen- Ze schreit. Handenwringend roept ze: „Vader, wat moeten we toch beginnen. Er is niets meer! Moeten we dan verhongeren?" Vader laat zich achterover in z'n stoel vallen en slaat de handen) voor de oogen. „O. God! wat 'n ellende!" Daar wordt gebeld,. Een briefkaart glijdt in de bus- Ze behelst het verzoek: „Ge wordt ver zocht hedenmiddag om 4.1'5 n.m. ten mijnent te komen tot het in ontvangst nemen van uw i^eel in de Hoüanidsche liefdegaven- U ge lieve een koffer voor kleedingstukken eni le vensmiddelen mede te brengen". Vader en dochter kijken elkaar sprakeloos en verwonderd aan. 's Middags gaat hij, en komt terug, rijk beladen. Weg is de «Hemde, alles juicht! Weg de duisternis, alles heider- stralend licht! Daartoe heeft God U gebruikt Christenen van Nederland! Maar voelt ge nu ook, dat ge er niet met een keer af zijt? Ge hebt licht gebracht. Maar als ge 't nu weer duister laat worden, is de duisternis eens zoo erg. Ge hebt vreugde gegeven! Maar als ge die vreugde weer wegneemt, voelt men over de grenzen de ellende dubbel zwaar! Doet dan uw plicht! Ge kunt dat op velerlei wijze doen. B-v. door een minder fijne sigaar te rooken en één dag minder vacantie te „vie ren". Als ge ons dan stuurt, wat ge uitwint, is er overal vreugde. Bij U, omdat die opof fering u niet berouwen zal, bij ons, omdat wij voort kunnen gaan met onzen arbeid, in Duitschland. omdat men uit zooveel ellende gered wordten dan in de Hemel, omdat wij samen gedaan hebben naar den wil van Jezus: „En zoo wat gij aan den minste mijner broederen, gedaan hebt, dat hebt gij Mij gedaan". Helpt ons ,den ontzettenden nood lenigen. Giften in geld kunnen gestort worden per postwissel ten name v,an den penningmeester van ons Comité, of op postgirorekening 13500 (is Girokantoor der gemeente Amsterdam). Op de strook voor mededeelingen moet dan wor den vermeld: „Voor Centraai-Comlté enz. No- C. 250". Bijzonder dringend bevelen wij U aan voor eene maanidelijksche bijdrage ad 50 cent in te teekenen. Een dergelijke bijdrage is toch door bijna iedereen te betalen. Vaste bijdragen stel len ons in staat den steun overzichtelijk te maken, en te berekenen hoeveel wij voor elk deel, dat gesteund wordt, moet uitgeven, en hoelang wij dien steun kunnen verleenen. Onder de advertenties in dit blad is een formulier op genomen,, dat gelegenheid biedt U tot een bij drage te verbinden. Van harte hopen wij vele ingevulde formulieren terug te ontvangen. Levensmiddelen en in goedeni staat verkee- rende kleedingstukken, nemen wij even eens gaarne in ontvangst. Toezending kan des- gewenscht ongefrankeerd geschieden. Wij verwijzen naar een inteekenbiljet dat onder de advertentierubriek voorkomt. Red. Stelt ons niet te leur! Doet iwat de hand1 vindt om te doen! Om Jezus wil! Het Centraal Comité: G. SPOELSTRA, Voorzitter. H. L. VAN BRUGGEN, Secretaris. J. R- VAN BRUGGEN, Penningmeester. Bureau: 2e Keucheniusstraat 8huls, Amster dam. De Commissie van Toezicht en Advies: G. BAAS Kzn-, lid van de Gemeenteraad. Ds. W. v. LIMiBURQH, Herv- Pred. Ds. P. STEGENGA Azn., Luth. Pred, Wij ontvingen, het eerste nummer van Clvls Liber. onder Redactie van W. J. M, Linden, waarvan wij den oproep, vermeld op pag. 1, hieronder laten volgen. OPROEP. L.S. Er is een vereeniging opgericht, die paal en perk wil stellen aan de steeds sterker naar voren dringende neiging om voor alles en nog wat verbodsbepalingen uit te vaardigen, die den volwassen, normalen mensch in zijn vrij heid beperken, zonder dat zulks uit een oog punt van algemeeni belang noodzakelijk is. Wanneer het er om gaat uitwassen, misstan den of woekeringen weg te nemen wordt het normale gevoel van billijkheid niet aangetast en zal elk verstandig mensch zich in zulk een geval bij de beperking van zijn persoonlijke vrijheid nederleg'gen. Gaat men verder dan geraakt .men op een weg, waaróp geen grens is aangegeven,. Die grens wenscht de nieuwe vereeniging aan te geven door te trachten te bevorderen dat bestaande verboden, die de persoonlijke vrijheid onnood'ig belemmeren, worden inge trokken en voorts door o-a. verzet aan te teekenen tegen, allerlei verboden, die ons gaan bedreigen, waarvan wij noemen het .bioscoop verbod, de drooglegging, de beperking van de vrijheid naar eigen goeddunken over den vrijen Zondag te beschikken, een rookverbod en, nog andere belemmeringen, die wellicht nog in voorbereiding zijn. Zij zal trachten, de openbare meening in het geweer te brengen om de meening van de Nederlandsche staatburgers te peilen, waarbij uitdrukkelijk en bij voorbaat dient te worden verklaard, dat gearbeid zal worden zonder aan zien, des persoons, zonder eenige geloofsover tuiging te kwetsen of op politieke kleur te letten. De verdienste, deze actie te zijn begonnen, komt toe aan den heer J. Greshof, vroeger verbonden aan de redactie van de Arnhemsche Courant. Hij vestigde door het plaatsen van een advertentie de aandacht op de noodzake lijkheid van verweer tegen zedelijke vrijheids- berooving en legde daarmede den grondslag van de nieuwe vereeniging. Met mopperen op al die maatregelen, die, men onnoodig en lastig vindt, komt men er niet. Alleen door eene krachtige actie van velen kan men iets bereiken. Men zende dus als be wijs van instemming in den vorm van een brief, briefkaart of kaartje aan het Secretari aat der Vereeniging „Civis Liber", hetwelk wordt waargenomen, door den Kapitein. W. J. M. Linden, Postbus 33, te 's Gravenhage. Alles betreffende deze rubriek te zenden aan den Damredacteur, den heer Herm. de Jongh, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. Een interessante stand uit een partij tus- schen den damredacteur met Wit en den heer V. met Zwart, gespeeld in het V. A. D. Zwart's laatste zet was 11. 2024, waardoor 12. 3126 belet wordt. Er zou dan n.l. volgen: (Zie diagramstand) W'it- Zwart. 1. 31—26? 14—20! 2. 25 14 24—29 3. 33 24 22 33 4. 39 28 (a) 17—21. 5. 26:17 11:33 6. 38 29 23 26 7. 14 :2-3 18 20! een leerzame typezet! (a) 4. 38 29 23 25 5. 14 23 18 20! Wit speelde in den diagramstand 12. 3127 en 13. 36:27. De beste voortzetting voor Zwart is nu 13. 17—22; 14. 28:17, 11:31; 15. 37 26, 24—29; (a) 16. 33 24, 23—28; 17. 32:23, 1820 met gelijk spel. Wit brengt schijf 41 naar 27. (a) 15- 2328 (oogensehijnlijk sterk, in derdaad echter zwak, omdat Zwart's lange vleugel nu moeilijk tot ontwikkeling komt). 16. 33:22, 18:27; 17. 32:21, 16;27; 18. 39—33! Na 3127 en 36:27 van W'it, zette Zwart voort met 13. 1721 en nu kreeg Wit eenig voordeel. Oplossingen, enz., te zenden aan den Schaak redacteur van dit blad, de Genestetweg 23, Bloemendaal. Probleem no. 12. C. C. W. MANtN, 's Gravenhage. Mat in vier zetten. Stand der stukken: Wit: Kg 3, Dh 1. Zwart: Kg 5, f 6, 4, g 6- Probleem no. 13. F. H. JOS. ORTMIANS, Vaals. Mlat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: K'd 6, Lf 8, Pf 3, Pf 6, g 5. Zwart: Kf 5, f 4- Een mooi voorbeeld van een volled-igen tem- podriezet! Oplossing Probleem no. 6. Mr. A. VA'N DER VEN. Stand der stukken: Wit: Kg 6, De 6, Tli 2, Th 3, La 6, La 7. Zwart: Kg 1, Tb 6, Tb 8, Pe 8, e 4. 1. Kg 6h 6, enz. TELEFOON 2827'. JE ADRES voor beter Fotowerk Bloemend, weg 23, Tel. 22315. SANTPOORT STATION Goed opgelost door: J. Vermeer en C. v/d Werff, beiden te Bloe mendaal; P. J. W. Becker te Santpoort; C. v. Dort en H. W. v. Dort, beiden te Schoten. Oplossing Probleem no. 7- A. ELLER'M'AN. ■Stand der stukken,: Wit: Kg 2, Df 4, Tb 6, Tf 5, Lb 3, Pe 4, Pg 8, d 3. Zwart: Ke 6, Da 6, Tc 5, Tg 5, La 3, Lc 6, Pb 4, Pc 4, d 7, g 3, g 7. 1. Tf 5—f 8, enz. Goed opgelost door: J, Vermeer en C v/d Werff beiden te Bloe mendaal; P. J. W. Becker, te Santpoort; J. J. H. Bauer, C. v. Dort en H- W. v. Dort, allen te Schoten. van Vrijdag 29 Juni tot en met Donderdag 5 JuU. Geboren z. van P. Bakker en E- van der Heide z. van W. Steetskamp en M, A- Troost. Getrouwd: Ch. Eichhorn en C. J. Sprokke- lenburg F. J. Hordijk en K. Kooman Th. J C. Bonarius en H. M. G. N'ieuwenhuis. Terug te bekomen bij: P. van Nobelen,, Blee- -kerpad 5 Bloemendaal, een damestasch; G. Blankevoort, Genestetiweg 4 Bloemdaal, een halsketting: W. Oosterhof, Alberdingh Thijm- laan 31 Bloemendaal, een vermoedelijk zilve ren broche; P. H. Jansen, Brederodestraat 93, Amsterdam, een gladde gouden ring met let ters Ph- M. en G. M.; Postkantoor Bloemen daal, een dames parapluie; Voerman, Kinheim- weg 65 Bloemendaal, een beer (kinderspeel goed) H. Toornenf, Boschlaan 6 Bloemendaal, een hondenhalsband; Voet, Busken Huetlaan 1 Bloemendaal, een nikkelen signaalfluit; A- van Riessen, B'loemendaalscheweg 133 Bloemendaal een zakmes; H. de Jong, Zandvoohterweg 27, Aerdenbout, een zilveren medaillon; Casse, Korte Zijlweg 25 Overveen, een gouden ring met letters J, S-; van Al'phen, p/a Kempers, Langendijkstraat 21 Haarlem, een reukfleschrê met zilveren dop; D. Schuurman, Delftstraat 28 Haarlem, een portefeuille; Alberts, Balistr,aat 9 Schoten, een badpak, handdoek en haarkam; Harren, Rollandspad 6 O'verveen, een houten tabakspijp; van Gullek, Julianalaan 120 Over veen, een, paar motorh,andschoenen; Bakhuis, Zijlweg 30 Overveen, een portemonnaie; aan het bureau van politie te Overveen, een wollen sjaal, een portemonnaie, een fan'tasie broche, een gouden schakelarmband. Fa. G. W. VON SCHMIT ZN.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5