Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Fotografisch Atelier RIOHE" GrHoutstrl69'Tel-3472 Drogisterij Fa. Haaks XX Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 22 00 3- Telef. 3824 Telef. 3824 [BEtlANQERf MEUBELMAKER! WFEERDEÖ! Jubileum A. N. W. B. ^00000000000^00^ Komt het ons toe? Plaatselijk Nieuws. 17e JAARGANG ZATERDAG 14 JULI 1923. No. 28. EEKBLAD Voor een half jaar Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusscben den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Aardige Kinder Opnamen ll^/ FAMILIEGROEPEN Bloemendaalschew. 301 Overveen. OVERVEEN TELEFOON 956 Dit nummer bestaat uit twee bladen, waarbij een Kindercourant. Laten wij het dagelijks beseffen dat deze aarde een hel wordt, indien de menschheid in economie, politiek', organisatie en techniek de hoogste levenswaarden zien gaat. Just Havelaar. MIJN ZIEL IS 'N DUIVENTIL. Mijn ziel is 'n duiventil, De duiven zijn gedachten, Die vliegen mij Aldoor voorbij Ik zit, geduldig-stil Mijn tijd maar af te wachten. Maar als er eind'lijk een Op mijn hand komt glijden, Dan zegt zij, dat Op 't luchte pad Het wonder haar verscheen Dat lang ik moest verbeiden. Nu wijkt mijn kamerwand, Mijn ziel wordt wijd-aandachtig, Nu weet ik mij Als God zoo vrij, Een wereld groot en machtig Beeft in mijn kleine hand. MATHIEU SCHOENMAEKERS. Deze vraag zal, zij het misschien slechts voor een oogenblik, het genot bederven van de gelukkigen, die na een tijd van arbeid en spanning thans de vacantie ingaan. Is het een bewijs van overgevoeligheid, deze vraag te stellen? Ik geloof, dat er maar weinigen aan ontkomen, en deze weinigen als de normalen te beschouwen, lijkt mij on juist. Wie het oogenblik doorleeft, waarop de uitslag van een examen bekend wordt gemaakt,, zal altijd weer de wrangheid treffen van de -tegenstelling tusschen de blijdschap van de geslaag den en het verdriet van hen, die niet zijn geslaagd. Het geluk, zegt men, is wreed en de jeugd is naar een Fransch spreekwoord zonder meedoogen, maar toch, wanneer na lange spanning de schooldeuren zich openen en met een strak gezicht roept de concierge de namen af van een paar slachtoffers, wier vonnis is geteekend voordat hun fortuinlijker makkers aan de beurt komen dan betrekken een oogenblik ook de gezichten van deze laatsten, ofschoon zij nu zeker weten, dat voor hen alle gevaar is geweken. Eén oogenblik, straks zal de roes van hun eigen welslagen de herinnering aan de arme kameraden wegvagen, maar dit ééne oogenblik is dan toch het bewijs geweest van meeleven en mee lijden. De blijdschap van de examenfuif zou onvermengd eerst zijn, als er geen slachtoffers te betreuren vielen. Maar bij welke overwinning vallen geen slachtoffers te betreuren? Gelijk het licht tot keerzijde de duisternis heeft, heeft de overwinning tot keerzijde de nederlaag. Geen triomftocht, of de ge dachte aan de trouwe kameraden, wier lijken ginds in de loopgraven liggen,i trekt als een wolk voorbij de zon van de vreugde. Komt het ons toe, als wij tot de ge lukkigen behooren? Wat is onze ver dienste boven onze vernederde mak kers? Blind toeval schonk ons de kans, die hun is ontgaan. Het leven is hard, niet voor hen alleen. Want als hardheid gevoelen wij ook de noodzakelijkheid, waarin het ons stelt, hen te vergeten terwille van onze vreugde. Zouden wij ooit vreugde kunnen smaken, als teergevoeligheid ons ver- Niet velen onzer lezers zullen lang behoeven te turen op bovenstaand portret om te weten te komen wie het eigenlijk voorstelt. De heer A. Koolhoven is een algemeen bekende per soonlijkheid in ons dorp en wat meer zegt een algemeen beminde persoonlijkheid. En niet al leen in ons dorp, maar ook' ver daarbuiten. De reden dat wij den heer Koo'hoven verzochten, zijn portret in ons weekblad te mogen plaat sen is gelegen in zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau, welke benoeming een dezer dagen plaats had. En waarom deze hooge onderscheiding, die door ieder, die den heer Koolhoven kent met instemmng begroet werd? De meesten onzer lezers zullen 't reeds weten en wij schreven het reeds in vorige nummers wat de heer Koolhoven; geweest is en is voor den A- N. W. B., den bond die uit pliühtte te denken aan hen, die in 't duister zitten? Weikei-minnaar, welk meisje bereikt den bergtop van de liefde, zonder dat daar beneden de afgewe zene staat, voor wien het uur van de bruiloft daarboven het oogenblik is van de diepste smart? Zijn het zelfzuchtigen, zij, wier groot geluk hen verhindert ge hoor te schenken aan de zuchten der neerslachtige schim, die door de brui loftszaal waart? Een oogenblik van deernis, meer is van hen niet te vergen. Eén oogenblik. Wanneer een krijgsman met militaire eer is begraven en de laatste saluutscho ten hebben te zijner eere geknald, dan eenige vélocipède-rijd-ers gegroeid is tot een machtig lichaam, bij welks 'jubileum-viering zelfs ministers tegenwoordig waren. De Regfiering heeft dan ook op waardige wijze het werk van den Bond erkend en op de juiste waarde geschat. Dat de ijver van den lieer Koolhoven voor den Bond niet verflauwt moge blijken uit het feit, dat hij eeni'gen tijd terug nog een tiental leden heeft aangeworven, mensc-hen uit allerlei stand en rang; want de A. N- W. B. is voor ieder toegankelijk en staat buiten alile politiek' gedoe. We wenschen den heer Koolhoven van harte geluk met z'n hooge onderscheiding en hopen dat 'hij 't 50-jarig bestaan van den A.N-W.B. nog even frisch en vroolijk mag meemaken als dit jubileum. keert de troep onder een vroolij'ken marsch weer het leven tegemoet. De koning is dood, leve de koning! Er zullen er, als wij straks verpoozen. op de hei of aan 't strand, arme tob- bers aan 't werk zijn en hun moeilijke arbeid zal ons geweten prikkelen. Komt het ons toe, uit te rusten, een week slechts, als er zijn, wien geen dag res- spijt is gegund? Komt het ons toe, pret te maken, zij het van onze zuur bespaar de reispenning, zoolang er zijn, die nooit aan sparen toekomen? Wie let op den zwoegenden kellner, op het zweetende paard, op die stokers in het hol van het schip, zal een oogen blik zijn vacantie-genot voelen wijken. Mag hij zich vermeien ten hunnen kos te? Er is bezwaar gemaakt tegen het regeerings-jubileum, omdat aan de over zij van de grens een volk in verbit tering en ellende vergaat. Komt het ons toe? Wie begint, deze vraag te stellen, zal eindigen met nooit meer te genieten van een wandeling in den zonneschijn, want er ligt altijd wel een zieke achter donkere gordijnen. Het leven is hard ook inzoover het het medelijden in den weg staat. Het leven is zon en koude, licht en duisternis, vreugde en rampspoed. Elk krijgt zijn beurt en wij kunnen, hoe graag wij willen, elkanders aandeel niet overnemen. Het eenige wat wij kunnen, is ons eigen aandeel naar den eisch te aanvaarden. Levenskunst is verdriet en smart waardig te dragen, maar levens kunst is ook: kunnen genieten, wanneer het leven ons genot in den schoot werpt. Het genot waardig dragen; het is geen zelfzuchtige leus, maar eisch ook van naastenliefde. Want wien gerieven wij met ons somber gezicht om de men- schen die niet genieten? De minder ge lukkigen zullen door ons offer niet ge lukkiger worden. En door op tijd onze ziel haar rechtmatige vreugde te gun nen, verschaffen wij haar de kracht om straks weer den strijd te hervatten in dienst der gemeenschap. C. BLOEMENDAAL. Vergadering van den Raad der Gemeente Bloemendaal, te houden op Donderdag 19 Juli 1923, des namiddags 2 uur ten Raad-huize te Overveen. AGENDA 1. Onderzoek der geloofsbrieven nieuw ge kozen leden. 2. Ingekomen stukken. 3. Ontheffing bepalingen der Bouwverorde ning. 4. Vaststelling bouw- en wegenplan terrein tusschen Aerdenhoutslaan, Zandvoorter- weg en ftoutvaart. 5. Vaststelling bouw- en- wegenplan van het Kinheimpark. 6. Verlenging vergunning tot rijden met zandtrein. 7. Verhuur van de perceelen Bloemendaal- scheweg nos. 119 en 123. 8. Verkoop van grond langs: t. de Noorder Tuindorpslaan aan C. J. Rol en H. Koopman; b. de Leidsche Vaart aan T. Reeuwijk; c. de R'oHandsIaan aan: J. Dekker en S. Rinkema; T. de Hoop. d. Kerkplein aan M. L. van Holst; e. den Mr. Enschedéweg en Bentvelds duinweg aan de schoolvereeniging „Aerdenhout—'Bentveld". 9. Verieening van een tweede voorschot groot f 35.000.aan de Wöningbouwver- eeniging „Bosch en- Duin". 10. Vaststelling percentage van den Hoof- delijken Omslag. 11. Reclames tegen belasting-aanslagen. RAADSSTUK. Volgens mededeeling van Inspecteur der Directe belastingen te Haarlem zal de op brengst van de gemeentelijke inkomstenbelas ting over het belastingjaar 1902/1923 ongeveer één millioen gulden bedragen, mede waardoor de gewone dienst van het jaar 1922 zal slui ter. met een voordeelig saldo van plm. f 400000. De opbrengst is zoodanig medegevallen, dat het heffingspercentage voor het belastingjaar 1923/1924 belangrijk kan worden verlaagd- Waar echter op het tijdstip waarop dit per centage moet worden vastgesteld het totaal belastbaar inkomen der ingezetenen niet be kend is. blijft het vooral in deze tijden van groote fihancieele schommelingen moeilijk het percentage op het juiste cijfer te bepalen, ten einde ten, naastenbij het bedrag te krijgen dat jaarlijks op de begrooting aan plaatselijke

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 1