Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort mmm „RICHE" FOTO IS IETS APARTS HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING REISSEIZOEN Drogisterij Fa. Haaks dA.b<S5KAMFkZN «mi CINEMA PALACE Squibs wint de 100.000 Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 22 00 3- GROOTE HOUTSTRAAT 169 HAARLEM TELEFOON 3472 STIPTHEID. Binnen- en Buitenlandsche Credietbrieven. Bagage-Verzekering. Bewaring van waarden in hare brand- en inbraakvrije kluis. Bloemendaalschew. 301 Overveen. ptlANGERf MEUBELtM Telef. 3824 Telef. 3824 Raadsoverzicht. VACANTIEM beteekent voor U Ontspanning!! In 18 dagen de wereld rond. 17e JAARGANG ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1923. BLOEMENDMLSCH WEEKBLAD Voor een hali jaar Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het is voor mij geen nacht; ik zie Europa niet zinken; ik zie teveel le nigen hartstocht rond mij; te veel vast beraden moed; te veel erkenning en te veel verlangen; om mistroostig te zijn, te veel bezinning en te veel daad. Plasschaert. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschien den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Cc?t BLOEMENDAAL. HULDIGING. Sinds ik mij aan uw boezem borg, Verging mijn smart, verging mijn zorg. Daarom heb ik in vroolikheid Mij uwe liefde toegewijd. Gij zijt mijn licht, mijn lafenis; Door wie mijn angst begraven is; Daarom zij gij in eeuwigheid Voor uwe min gebenedijd. Daarom heb ik een liederkrans In bloemengeur en zonneglans U om de koele slaap gevlijd, En in uw schoonheid mij verblijd. Daarom heb ik mijn dichterdank Met offerzang en harperklank, Als teken van onsterflikheid, U aan de heiige voet geleid. Uit: Verzamelde Gedichten door A. T. A, [Heyting. Wanneer een trein tien minuten over zijn tijd is, grijpen honderd verontwaar digde abonné's naar de pen, om in een ingezonden stuk zich over de laksheid der spoorweg-maatsohappij te beklagen. Zijn dit allen abonné's, die zelf nooit tien ,minuten over hun tijd zijn? Ik wil de spoorweg-maatschappij niet verontschuldigen met een beroep op hun eigen tekortkomingen, maar wanneer deze abonné's zich voldoende ervan rekenschap geven, wat er voor noodig is om een trein op tijd te laten komen, zullen zij misschien een weinig meer eerbied gaan gevoelen voor een levenswaarde, welker koers de laatste tientallen van jaren belangrijk is ge daald. Niet onmogelijk, dat door hun zelfinkeering het aanzien weer rijst van de oud-vaderlandsche deugd der stipt heid, waarvoor inzonderheid het jonger geslacht den neus ophaalt. Zal een trein op tijd binnenkomen, dan dient niet alleen de machinist zijn voertuig voorbeeldig in orde te hebben en zich prompt te houden aan de hem gestelde opdracht, maar ook de wissel en seinwachter, de stationschef, de poet ser, de treinsmid, kortom, heel het per soneel van den ingewikkelden dienst zal zich naar wet en regel hebben te schikken. Doch niet alleen het personeel, voor al ook het publiek. Het publiek begrijpt vaak zoo weinig, hoe het door zijn on gedurigheid en ongeizeggelijkheid den vlotten loop van de treinen tegenhoudt. Het draaft van achter naar voor en van voor naar achter, om juist dat plaatsje te krijgen, waarop het meent recht te hebben en als het dat plaatsje bezit, staat het weer op, omdat het toch ten slotte tegenvalt en er in de coupé daarnaast allicht een beter plaatsje te krijgen is. Het rookt in niet-rook- coupé's; het brutaliseert den conduc teur, die rechtmatig een aanmerking maakt; het springt uit den nog rijden den trein en verdringt elkaar in den tunnel. Het komt op het nippertje en is nijdig als de chef den trein voor zijn neus laat vertrekken. Kortom, het du- bliek denkt, dat het er met vastgestelde verordeningen niet zooveel op aankomt dat regels er zijn om zich niet aan te houden. Gelukkig dwingt de trein de reizigers tot regelmaat, êvenals de school en het kantoor en verkeersagent met hun vast- gestelde uren en routen tot stiptheid dwingen. Toch schijnt deze nauwkeu righeid in het openbare verkeer nog te weinig op te voeden tot stiptheid in het particuliere leven. Wij, Hollanders,, heeten een tuchtj loos volk en gaan er prat op, niet zoo prompt en correct te zijn als onze oos telijke buren, die door een barsch en ijzeren regime tot tucht zijn gewend. Het woord ambtenarij en bureaucratie ligt ons op de lippen als een afkeuring van alles, wat ons aan regels herinnert. Maar met ons te ontrekken aan de tucht van anderen verspelen wij de zelftucht, die voorwaarde is voor een gelukkig leven. De behoeften van den tijd noodzaken tot bezuiniging op alle gebied; men be perkt den eisch om bezuiniging niet langer tot aangelegenheden, welker be zuiniging niet langer onmiddellijk in geldswaarde is uit te drukken. Immers kan men ook anders dan met zijn geld spilziek zijn. Men kan door onoordeel kundig gebruik zijn krachten verspillen. Van een bekend wijsgeer is de spreuk: Verspil geen energie, gebruik ze. En de uitvinder van het Tailor-stelsel heeft gepoogd deze spreuk toe te passen op het bedrijfsleven. Dat deze toepassing zich niet tot het bedrijfsleven in enge- ren zin behoeft te beperken,bewijst het boek, waarin een Amerikaansche huis vrouw een schema ontwerpt om door volle aandacht en zorgvuldige indeeling de huishouding minder tijdroovend te maken. Hoezeer zouden wij elkanders last kunnen verlichten en hoeveel verdriet zouden we onszelf kunnen besparen, zoo we, ook in de schijnbare kleinig heden van het dagelijksch leven, wat beter de stiptheid betrachtten! Wfelk een tijd verdoen wij met het zoeken naar voorwerpen, die we niet op hun vaste plaats hebben gelegd. Met het tijdstip van de maaltijden achteloos te behandelen; met afspraken te verzui men- geleende dingen niet terug te ge ven; opdrachten niet na te komen; ver plichtingen uit te stellen; boodschap pers terug te laten komen; rekeningen onbetaald te laten; brieven niet te be antwoorden en dergelijke verzuimen te gen de stiptheid verspillen wij een be drag aan levenskracht, dat thans nie mand ten goede komt. Kleinigheden? Maar ze beteeken en een bedorven humeur, een verspeelde vriendschap, een verzuurde verhouding. OVERVEEN TELEFOON 956 Ze behooren tot de kleine oorzaken, die groote gevolgen hebben. Het leven is een mechaniek; de men- schenmaatschappij hangt automatisch samen. Als de seinwachter niet stipt op tijd het sein ophaalt, loopt de heele treindienst en daarmee het zakenleven en de dagindeeling van duizenden ge zinnen in de war. Zoo kan een niet stipt op tijd beantwoorde brief, een achteloos behandelde afspraak, een ver laat opstaansuur verstrekkende ontred dering teweeg brengen. Wie de Oorzaken van een verloopen bedrijf of een verloopen leven in laat- sten aanleg naspoort, stuit niet zelden op tekort aan stiptheid. En het pleidooi voor deze oud-vaderlandsche deugd heeft, juist nu men schade moet inha len, actueele beteekenis. C. Er zijn momenten, Dat je alles GR. HOUTSTRAAT 111—113 - HAARLEM TELEFOON 671 Welnu, wij zorgen weer voor U en hebben het genoegen U vanaf Vrijdag 3 Augustus een buitengewoon amu sant programma aan te bieden. ALS HOOFDNUMMER: Een dol komisch Engelsch humoresque in 6 acten. In de hoofdrol: BETTY BALFOUR, de aardige Engelsche actrice uit „Het Bloemenmeisje van Piccadilly". Een der grootste succes films van het Theater Tuschinsky te Amsterdam. Verder een zeer interessant bij programma. VERWACHT vanaf Vrijdag a.s. De grootste attractie van dit seizoen. PHILLEAS FOGG III in actie. Zoo'n moment nu had Dr. Bornwater in de de vorige week gehouden Raadszitting. Het was het moment waarop hij en de zijnen (het trio Bornwater, de Roo en Schulz) terug keerden in de Raadszaal vanuit de Burgemees terskamer, alwaar door hen was nagezien of de geloofsbrieven van de Raadsleden welke in de volgende periode zitting zullen hebben, wel in orde waren. Natuurlijk was alles in orde. Ik heb het ook eens gewaagd zoo'n geloofs brief in te zien doch was verwonderd over het resultaat mijner onderzoekingen. Geloofsbrief wil zeggen een brief waarin ver meld wordt welk geloof men heeft, hoe en wat men zoo ongeveer gelooft. Dit nu vond ik niet. Ik vond een uittreksel uit het bevolkingsre gister dat die of die werkelijk geboren was en de zoon was van enz., gehuwd met enz., beroep enz. Ik noem dit geconstateerde feiten, waarvoor toch feitelijk geen commisie behoeft te worden benoemd om dit alles nog eens te constateeren. Daar wilde ik het echter niet over hebben. Ik wilde even vermelden dat Dr. Bornwater op een verkeerd moment aan den Voorzitter van den Raad mededeelde dat de geloofs(?) brieven door hen in orde waren bevonden. De Voorzitter kon echter deze mededeeling niet au serieux nemen, daar de zitting ge schorst was en in een geschorste zitting meest al niet au serieux gesproken wordt. Na de op heffing der schorsing was het moment gekomen waarop spreken gebiedend was en waarvan de heer Bornwater zich met prijzenswaardige rap heid van tong kweet. XXX B. en W. stelden den Raad voor om 1000. subsidie te verleenen voor het Huldigingsfeest, mits door het Comité zelf een minstens even groot bedrag bij elkaar werd gebracht. De Voorzitter deed dit voorstel, doch liet er op volgen dat dit voorstel geen goed voorstel was, daar 1000,te voteeren om feest te vieren zooveel beteekende als geen feest vie ren. Dat vonden de Raadsleden ook, en men ging aan het loven en bieden tot men aan de 4000.kwam. Toen was het welletjes. Ik vond het echter een veel te gering bedrag, en nu men toch eenmaal zijn evenwicht ver loren had en de begrooting als een waardeloos kladje papier beschouwde, had ik gaarne ge zien dat ieder persoon, groot of klein, welke mee wenschte te doen aan deze feesten een toe lage zou ontvangen zoo hij dit wenschte groot b.v, 5.per dag. De deelname zou dan algemeen geweest zijn en men had zonder finan- cieele zorgen uiting kunnen geven aan zijn oranjestemming. Thans is dit niet het geval en misschien heeft de zuinigheid de wijsheid wel bedrogen. XXX Dat de H. O. V. nog drie concerten zal geven in onze gemeente zal voor menigeen een verblij dende mededeeling geweest zijn. 't Kost de ge meente wel een paar centen doch gezien de financieelen toestand van de H. O.V. is dit of fer niet te groot. De heer Laan deed nog wel een zwakke po ging om voor dit jaar niet hooger te gaan en het thans maar voor „welletjes" te houden doch dit meende hij zoo kwaad niet. Hij voelde even goed dan alle anderen dat de H. O. V. mede door de hulp van Bloemendaalsch gemeente- bestuut. op de been gehouden moet worden, dat men dergelijke instellingen, uit een paeda- gogisch oogpunt bezien, niet kan missen. De Reddingsbrigade had ook het juiste mo ment weten te kiezen, dank zij de hulp van den Voorzitter, om van de gemeente een klein be drag los te krijgen, 300.werd hen toegewe zen. Ook dit bedrag zal goed worden besteed. Nu wij een strand hebben waar af en toe een ongekende drukte kan zijn en waar nog maar heel weinig toezicht is, is een Reddingsbrigade van het grootste belang. Bijzonder op prijs zal worden gesteld door de gemeentenaren, dat het hoofd onzer politie ook in het bestuur heeft zitting gekregen. Wij hebben dan de zekerheid dat onze politie zal opgeleid worden tot datgeen, wat door mij al jaren is tegemoet gezien, n.l. onze politie geen hoemannen, steeds op zoek naar een overtre ding, doch naast handhaving van het gezag een reddingsbrigade, zoowel in ons dorp als aan de zee. Minder gelukkig was de Woningbouwvereeni- ging „Bosch en Duin". De gemeente zal er wel aan moeten gelooven om een tweede voorschot te verstrekken groot 35000.doch de heer Noorman wist het toch zoover te krijgen dat dit punt werd aangehouden en eerst nog eens zal worden onderzocht in hoeverre men den architect aansprakelijk kan stellen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 1