str. 41, Tel. 131 P. M. HARREN „De Zeeuw" ISTTT BON TWEEDE BLAD H. DE VRIES A. J. P's Ijspudding BESCHUIT Koudenhorn E. DE REK Plaatselijk Nieuws. x Opmaakwasschen Bakenessergracht 103 Haarlem Boekhandel P. Stins Pz. Boekhandel P. Stins Pz. Electrische Banket- en Luxe Broodhakkerü Ostadestraat 12 SCHOOLBOEKEN Haarl. Oude en Nieuwe SCHOOLBOEKHANDEL Jacobijnestraat 3 en Ged. Oude Gracht27 Telefoon 785 L ARNAÜD DE CALAVON „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 11 Aug. '23. SANTPOORT. SANTPOORT. VELSEN. DAMRUBRIEK. SCHAAKRUBRIEK. VAN HIER EN DAAR. IBR Behangerij - Stoffeerderij Meubelmakerij Telefoon 22045 DE BOEKEN en de LEERMIDDELEN van alle INRICHTINGEN voor ONDERWIJS Telefoon 22045 Telefoon 1738 Geregeld geldig 10 Procent Korting foor Reparatie en nieuw werk BRILLEN, PINCE-NEZ. Opticien >ierstraat 20 b.d. Botermarkt- te zeggen, dat de Heseïsche laar kamer te komen, eklemd door angst en verwon- dit was misschien het vree- i nog ooit beleefd hadden i. eenigszins vermoeid uit, maar nveranderd. Bij haar was de re, die haar juist van haar '1 ontdaan had, welken zij in oeg. Leo tot zich; zij greep zijn gelaat op, niet zonder zekeren lacht. [lij om, met de bedoeling hem maar zij zag het en zeide 1 me; „Waarom wilt ge ons Om nogmaals naar het Hei- En zij keek mij veelbeteeke- gij vragen te stellen aan het dat gij u zoo aangetrokken i? Men zegt, dat het spreekt openbaart aan hen, die er, st durven nerknielen van den |eraad. Ik zelf heb het vaak mij heeft het nooit gespro- ind meer dan ik de toekomst i". haar niet en dan scheen zij :hten, want zij ging onmiddel- - en laat ons alle droeve en :n op zij zetten. Wij zullen ten als oudtijds en voor een mgsten en zorgen vergeten Is de kinderen, die van geen [ten, of van die verandering, derdaad is. Oros, wacht bui- Papave, ik zal u laten roe- ïtkleeden. Laat niemand ons No. 32. GROOT NAT. CONCOURS- De feesten van Zaterdagavond. Het mooie weer had weer veten naar het feestterrein ge lokt. Geen wonder, want 't programma voor dezen avond Sprak ook voor zich zelve. De heer J. A. Meng, voor deze omgving lang -geen ombekende, kw:m met zijn mooi Symphonie- orkest Euterpe" uit Haarlem om het jubilee- remde corps een concert aan te bieden en heeft dit op waardige wijze gedaan. Al dadelijk w-erd de feeststemming er in gebracht door een pit- tigen marsch Les Cuirassiers a la Frontière vaira Pucch. Tradi. A- O. Adam's Ouverture, Si 'jetais iRoi, bood onverdeelt gemot. Met Miraldav Valse, van Aug. Box en Grande Fan tasie La Trouivère, van G. Verdi, besloot het het orkest eijn eerste gedeelte, hartelijk toe gejuicht d;oor de aanwezigen. Hierna- versche nen de heerenleden der Bloemen,daalsche Gymnastiek'vereemging, -welke onder bekiwame leiding van -den 'h-eer P. A. K'ok, verschillende fraaie toeren op brug en aan rekstok verricht ten, Van deze prestaties kunnen we zeggen- dat zij de verwachtingen, ver overtoffen- De aanwezigen gaiv-en- dit ook duidelijk te kennen dloor luid applaus. Dan was het weer Euterpe dat een viertal nummers ten beste gaf. Vooral met het laatste nummer, Grande Fantasie (2 parties) Gavalleria Rusticana- van P. Mascagni had het veel succes. Het luide pplaus dat volg de, noopte den heer Meng nog een toenum- mertj-e te geven. Eulterp-e Iheeft in Santpoort 'n zeer goeden indfulk achtergelaten. Een, .twaalftal dames der Bloemen,daalscihe Gyimnastiektvereeni-ging betrad-en venvolgens 't plankier. De aardige witte toiletjes gaven in 't eerste avondduister reeds een eenigszin-s my- sterieusen aanblik. Het was weer de heer P. A. K-o-k die hier de leiding had. De fraaie stan den rijen alsmede de subliem uitgevoerde oefeningen getuigden, van flinke studie. De be- belichting was niet zoo fantastisch als we ge dacht hadden, hoe-wél enkele kleureffecten- wel aardig aandeden. De rhythmische bewe gingen werden- begeleid door een- verkleinde bezetting van het fanfarecorps „Wilhelminia". Tenslotte volgden- nog eenige dansjes waaraan door velen, zooniet door te veel, werd deel genomen. Jasz-bamd Orkest van Wilihelmina dien-de hier voor begeleiding, '-t Was er echt feestelijk. Zondagmorgen. Schitterend weer, drom men tnen-schen verdrongen zich reeds vroe-g, om een zoo goed mogelijk; geziclh -op den m-arsohwedstrijd te kunnen hebben. In café Stations Koffiehuis werden wederom direc teuren, voorzitters en- secretarissen der deel nemende vereenigin-gen ontvangen. Bij ontsten tenis van den voorzitter der feestcommissie, sprak de heer J. S. Visser, lid der feestcom missie, genoemde heeren toe, gevolgd door den hoer WijnoldyHDaniëls, Eerwo-or^iititer 'van Wilihehnina. Als de eerewijn r-o-nd gaat ver schijnt de vooriz. en wordt een- dronk door dezen uitgebracht op 't -welslagen- van -dezen dag. 'Esn dapper corps bestaande uit kleine bla zers en blaizeressen, opende de rij voor den marschwedstrijd. Het was Klein maar Dapper" uit den Haag in- keurige uniformen- Het korps deed zijn naam eer aan, wat later bij den uitslag ook bleek. Hierna Het Nieuwe Zuiden, Amsterdam; Utile Dulci, Haarlem; Excelsior, Alkmaar; Soli Deo Gloria, Velsen en Excelsior. Haarlem. Dit laat ste corps kweet zich zeer verdienstelijk. St. Caecilia, Alkmaar wordt dan gevolgd door het machtige Wimn-ulbst, den. Helder, een forseh goed gediciplineerd korps in mooie uniformen, een niet te onderschatten- concurrent. Als laatste vertrok Zandvoort's Muziekkapel, Zandvoort. De practijk van den- vóórgaan-den- Zondag had geleerd, dat de ordemaatregelen w-a-t uitge breid moesten- worden. Deze werden nu stipt opgevolgd, waardoor de Jury gemakkelijker haar taak kon volbrengen. Vervolgens concert- wedstrijd op het feestterrein. Ook hier waren eenige verbeteringen aangebracht zooals bijv. het aanbrengen van een lichtpunt in- 't persver- blij-f, aaniduidingsbondijes enz. De belangstelling was niet groot, althans in den aanvang, later echter was het terrein goed bezet. Klein maar Dapper, den Haag, zette wederom ais eerste hi met het verpliichfe werk „Eurydice, F- Boisson, in de 3e- afd. B. fanfare. Hoewel niet van gebreken ontbloot, viel ,hun prestatie zeer te roemen. Dit k-inderkorps is op den- goeden weg en zal bij nauwgezette studie nog veel kun- Haarlemsche Sigarenfabriek JCtiessenmZn Haarlem nen .bereiken. In de 3e af-d. A Fanfare, verplicht werk Fant, Glorieuse-Rentre, F. Sali; als eerste Crescendo, Watergang. Volgens 't Vaandel is dit een vereeniging van 1923, terwijl de feest wijzer 1922 aangaf, in ieder geval-, 't was hen aan te hooren dat zij' nog geen jarenlange stu die gemaakt hadden. Het bleef onder het mid delmatige. Het Nieuwe Zuiden, Amsterdam, kon ons beter belk'oren. In dit korps schuilen zeer go,ede krachten. Toch schuilt er een fout in, welke zoowel in verplicht- als in vrij numlmer merkbaar was. Enthousiast ingezet begint vrij spoedig het peil te- dalen en gaat de stemming wat te loor, om aan- 't einde weer een.igs-zins te herstellen. Eensgezindheid, H-eilo, een niet onverdienstelijk geheel. St. J-amsfaniare, T.O.G. Zevenhoven, een klein, doch frisdh en- pittig ge heel. In de 3e af-d. A Harmonie, verplicht nummer ,,-Eloa" L. M-orque, was Utile Dulci, nummer één. Evenals in de vorige aldeelin-g kwamen de betere korpsen, later. Exelsior, Alkmaar, werd opgevolgd door Soli -Deo Gloria, Velsen, direc teur C. Oudendijk. Hoewel ouder van bestaan als fanfarecorps is dit in 1923 gereorganiseerd tot Harm-o-nievereeniging. Het geschoolde ma teriaal van weleer was echter nog wel aan wezig. Groot en statig werd het verplichte werk ingezet. Oolk- de solotrekjes voor piston waren technisch zuiver, het slotaccoord was machtig. In het vrije werk Phebe, F. Andrieu, was het de bas die in zijn solo niet gelukkig was, overigens een fraai geheel. De heer Ch. W. Okel, sinds kort de stuwkracht van de ar beiders mu-ziekvereeniging Exelsior, Haarlem, liet zijn mannen een stuk werk speten, wat bewondering afdwong. Het vrije werlk Fantasie Ballet, L. Montagne, als voren- Bravo! St, Cea- cilia, Alkmaar, had wat men noemt lessenaars- pech. -De J-ury was zoo welwillend af te bel len en: opnieuw in te zetten, nadat de klari- netist zidh van een- betere lessenaar had voor zien. De directeur, hoewel dankbaar voor het toegestane, was toch zichtbaar onder den in druk van dit incident, wat zeer -zeker van in vloed was otp de uitvoering van het verplichte nummer. Het vrije werk was beter. Voor de afd. Uitmuntendheid Fanfare waren ingeschreven Broek in Waterland, van deze plaats, dat niet uitkwam en Winnubst den Helder. Gedachti-g aan den imarschiwedstrijd hoopten, we op, een grootsdhe uitbeelding in den concert'wedstrij'd. Mis! Een matige verzor ging, niet onverdienstelijk, maar viel ech-ter toch tegen. In de afd. Uitmuntendheid Harmonie, stond als eenig ingeschrevene Zandvoort's Muziek kapel, Zandvoort, directeur R. van 't Hoff. Van Les chants Miagyaro fant Honigroise, Tavan, 'n breed verplicht werk, werd een behoorlijke voordracht gegeven. Ook het vrije werk La Reine Maud, Ouverture de Concert, genoot een zeer goede vertolking. Hierna het neusje van den zalm. Eere afd. Harmonie, met niet minder dan „Ons genoe gen" Wonmerveer. Venplidht num-mer La Dan seuse de Tanagra, Hirsc-hman arr. A. Fouquet. Dit keurkorps, im de dilettantenwereld haast ondenkbaar, werd onder adeimlooze stilte aan gehoord. 't Was in één woond machtig. Het vrije werk „Henry VIII Ballet Divertissement", van P- Kelson, een prachtcompositie, een uit voering om nimmer te vergeten. Een extra woord van lof voor den soloklarinettist, 't was een, lust hem te hooren. Jammer dat de Harmonie-kapel der Kon. Pa pierfabrieken .„De Eendracht" te Velsen' niet kwam. Tenslotte Haarlem's Tramfanfarecorps, Haarlem in de 3de afd, B. fanfare. Dit korps was wegens dienst op 29 Juli j.L verhinderd en .mocht met goedvinden, nu blazen. Zeer knap pe uitvoering zoowel van het verplichte als van ihe-t vrije werk L-e Secret de la Bohemièn- n-e, R, M-a-ssard'. Hierna uitspraak der Jury. M'arsc-h'wedstrijd: 1ste prijs Klein maar Dap per, den Haag. 1ste prijs Winnubst, den Helder. 2e prijs Exelsior, Haarlem. 3e pr. Zandvoort's Muziekkapel. Concert'wedstrij'd: 3e afd. B. Fanfare: 1ste prijs Haarlem's Traimfanfarecorps. 2e prijs Klein maar Dapper, den Haag. 3e afd. A. Fanfare; 1ste prijs St. Jansfanfare, T. O. G., Zeivenhoven; 2e prijs Het Nieuwe Zuiden, Amsterdam; 2e prijs Eensgezindheid, Heilo. 3de afd. Harmonie A.: 1ste prijs Excelsior Haarlem; 1ste prijs Sol! Deo Gloria, Velsen; 2e prijs Excelsior, Afemaar, 3e prijs Utile Dul ci, Haarlem; 2e prijs St. Caecilia:, Alkmaar. Afd. Uitmuntendheid fanfare: 2e prijs Win nubst, Helder. Afd. Uitmuntendheid, Harmonie: 2e prijs Zandvoort's Muziekkapel, Zandvoort. 'Eere-afd. Harmonie: 1ste prijs Ons Genoe gen, Wormerveer. Na een, uurtje pauze begon de Eere-wedstrijd. Haarlemsclh Tramfanfare gaf La Reconnaissance fantasie, V. J. Benoodt. Soli Deo Gloria, Vel sen was in zijn ouverture Bellatrix, M. Caldero, lang niet wat we gewend waren. Nog volgde Excelsior, Haarlem met La fille du tatnlbour- M,ajor, arr. A. Schouten, welke compositie zeer bevredigend werd vertolkt. De nog resteeren- de tijd werd benut door een concert van. So'.i Deo Gloria van Velsen en St. Caecilia van Schoten. De laatste, welke Zondag a.s. im den strijd komt, kon dezen tijd o.-l. aardig benut ten voor een. goede oefening. 'Hedenavond wordt door ,het Christ, ge mengd koor Looft den Heer, te IJmuiden, een concert aangeboden. Oefeningen en- sluierdans door de damesleden der turnvereeniging IJmui den gaat wegens ziekte der directrice niet door. Hiervoor krijgen we in de plaats een concert van de Harmonie-kapel der Kon. Papierfa brieken „de Eendracht" te Velsen. Zoo niet in den, strijd,zulten we dan toch van -dit ver maarde korps kunnen genieten. Zondag a.s, laatste dag waarmee dit groote concours zal sluiten. Vereeniging „Koninginnedag". Het voor- loopig programma voor de te 'houden, spelen oo 30 en 31 Aug. a.s. is thans verschenen en bevat 16 verschillende groepen voor speten met totaal 52 nummers. Naast de groepen voor jongens en meisjes van verschillende leeftijden, zijn er ook voor heeren, en dames. Ellkte groep is weer gesplitst in, 3 a 4 afdeelingen welke onder letter staan. D'e inschrijvingen worden 18 Aug. a-s. gesloten, behalve voor groep 1, Hittenrace en ringrijden, voor wagens met bespannen paard. Voor deze groep kan men zich tot en met 27 Aug. doen- inschrijven. Een afdeeling wordt uitgevoerd, «wanneer minstens 6 deeln'e,mersi(sters) zijn ingeschreven. De groe pen en afdeelingen benevens de resp. Com missarissen eniz. zullen per raambiljet bekend gemaakt worden. De nieuwe stoompont, De zinkstukken 'n de ponthavens zijn gereed gekomen. Het hei werk is eveneens afgeloopen zood'at de hei stelling eerstdaags vertrelkiken ,zal. Men is thans bezig de havenmuren met hout te be- kleeden. Nu de ijzeren brugbalken, liggen, heeft het allen schijn, dat de nieuwe pont, welke in het laatst van Augustus verwacht wordt, be gin September zal kunnen proefstoomen- Alles betreffende deze rubriek te zenden aan den Damredacteur, den heer Herm. de Jongh, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. In verband met mijn match tegen- Springer, welke in Zuid-Frankrijk, Marseille, Monte- Carlo, Monaco en Nice, gespeeld is en die in remise eindigde, ieder twe,e partijen gewon nen en zes remises, heeft de publicatie der problemen voor den oplossingswedstrijd, eeni ge vertraging ondervonden. Voor dezen, keer daarom twee vraagstukjes. Wedstrijdprobleem no. 3. Wedstrijdprobleem no. 4. PI Beide stukjes zijn uit (Dammen", door I. Mijer. In beide is Wit aan zet en wint Wit. Oplossingen, enz., te zenden aan den Schaak redacteur van dit blad, de Genestetweg 23, Bloemendaal. Probleem no. 18. J. J. P. A. SEHjBIEIRGiER, 's Gravenhage. en P. A. KOETISHBID, Rotterdam. Mat in twee zetten. FOTOGRAFISCH ATELIER TH. SCHOONEBEEK NIEUWE GRACHT 24 - HAARLEM Stand der stukken: Wit: Kb 2, Da 2, Tc 1, Th lr Lc 6, Le 3, Pc 5, Pd 1. Zwart: Ke 2, Ld 2, b 5, f 4. Bit probleem, met een matverandering cross check combinatie, werd in het Mere dith tournooi van November 1918 met den eersten prijs 'bekroond. Tournooi te Scheveningen. Hieronder volgt alsnog de uitslag van deizen interessanten wedstrijd: Groep Nederlanders: le en 2e prijs: M. Euwe en A. Speyer, beiden met 4x/2 punt; 3e prijs: mr. dr. W. Fick, met 4 punten; 4e en 5e prijs*, mr. G. C. A. Oskam, en H. Weeninlki, beiden met 31/2 punt. Voorts behaalden: J. Davidson 3 punten; mr. E. Straat 21/2 punt; dr. A. Q. Olland 2 punten; Rud. J. Loman en mr. G. S. Fontein beiden l1/, punt. Groep Buitenlanders: le en 2e prijs: R. Spiel.mann en H. Johner, beiden 8^2 punt; 3e, 4e en 5e prijs: R. R'éti, G. Marocizy en E. CoIIe, allen 8 punten. Voorts behaalden: J. Mfeses en F. D. Yates beiden 7 punten; E. A. Snosko-Borowsky en H, Norman Hansen, beiden 51/2 punt; J'hr. H- Strick v. Linschoten 3^2 punt. In beide groe pen bedroegen de prijzen resp. 150, 125, 100, 75 en 50 gulden. Oplossing Probleem no. 12. C. C. W. MiAiNfN. 1. Dhla 8. Stand der stukken. Wit: Kg 3, Dlh 1. Zwart: Kg 5, f 6, g 4, g 6. I. Kg 5—h 6, 2. Da 8—h 8 f, Kih 6—g 5, 3. Dh 8h 1, enz. 1. f 6—f 5, 2. Da 8—d 8 f, Kg 5Ih 6, 3. 'Dd 8h 8 fenz. Goed opgelost door: P. J. W. B'ecker, H. de Ruijter en G, Strijker, (de laatste ook nog de problemen nos. 10 en 11), alien te Santpoort; J. J. H .Bauer en H. W. v. Dort, beiden te Sdhotem Verbetering. 0;p 'het diagram van probleem no, 17 moet de looper op b 2 wit zijn, zooals uit den „stand der stukiken" kon blijken. WAAR ONZE CENTEN BLIJVEN. De „Loc." meldt, dat bezwarende feiten gebleken zijn in verband met de werkzaamheden van een met den foto-technischen dienst belast officier van de luchtvaartafdeeling van het Indisch le ger. Door genoemd officier worden op bestel ling kieken van ondernemingen geleverd. Hier toe wordt per vliegtuig naar zoo een onder neming gevlogen, uit de lucht worden een aantal foto's gemaakt en deze worden, goed afgewerkt, aan de onderneming geleverd. De vergoeding daarvoor wordt aan bedoeld offi cier betaald en bedraagt meestal rond honderd gulden. Aangezien echter de tochten soms veertig tot zestig K.M. ver van Soeka Mis kin, het leger-vliegterrein, naar ondernemingen per gouvernementsvliegtuig worden gemaakt, aangezien de foto's worden vervaardigd met de zeer kostbare luchtfototoestellen van het gourvenement en de afwerking ten overvloede plaats vindt in het atelier van de fotoafdeeling der luchtvaart kan het nauwelijks de bedoe ling zijn, dat door genoemd officier aan parti culieren wordt geleverd voor vrij hooge bedra gen die in geen enkel opzicht aan het gouver nement maar aan bedoeld officier privé ten goede komen. Die bovendien voor eenige tien tallen guldens albums in den handel brengt, bevattende uit de lucht genomen foto's van Java's vulkanen, eveneens genomen tijdens vliegtochten met legervliegtuigen en met de fototoestellen van den vliegdienst. Het kan nauwelijks de bedoeling zijn dat de dure doch nuttige foto-technische installatie van de Indische luchtmacht op deze wijze voor privé-doeleinden wordt gebruikt en evenmin wordt deze wijze van „bijverdienste" als de juiste oplossing beschouwd van het vraagstuk hoe de luchtmacht ook in vredestijd productief te maken ware. Men ziet de oude handelsgeest onzer voorvaderen is nog niet verdwenen. PRACTISCH. Een vader die met zijn zoon den kaatswedstrijd te Franeker bijwoonde ter gelegenheid van de Franeker kermis wilde in de pauze een glas melk drinken in een, tijdelijk op het terrein opgeslagen restaurant. Hij bestel de twee glazen melk maar vernam dat men op dat oogenblik geen melk had. Hij zeide tot zijn zoon „Wielke as wij wer nai Freantsjermerke gean, nimme we ien vanne kij mai, dan hawwe wij ues aigen molke" (Als we weer naar de Franeker kermis gaan nemen we een van onze koeien mede, dan hebben wij ons eigen melk). De zoon antwoordde: „Ja heit dat moasten wij mar dwaen, de readbounte is un noflik beest die biene wij dan mar oane beam feast dan rint er met wai (Ja Vader dat moesten wij maar doen, de roodbonte is een mak beest die binden we dan aan een boom vast dan loopt zij niet weg). NIEUW! NIEUW! met heerlijke gelei Een sieraad der Tafel!

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5