Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang,Jan Gijzenvaart en Santpoort xU.ÖOJKAMR.Zfe Fotografisch Atelier RICHEl"6r.H0Bt8tr.i69.Tei.3472 Drogisterij Fa. Haaks CINEMA PALACE De reis om de wereld in 18 dagen. In de val gelokt. Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 2 2 00 3- Gelijk oversteken. Aardige Kinderopnamen bij lil-» ejke weersgesteldheid. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING Bloemendaalschew. 301 Overveen, Telef. 3824 Telef. 3824 fBCHANQERVi MEUBELMM\ Plaatselijk Nieuws. Een zeer in teressant Journaal. De Slaap wagen 17e JAARGANG ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1923. BLOEMENDAALSCI WEEKBLAD Abonnement: Voor een half jaar f 1.75 Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.—, elke regel meer 10 cent. Tusschien den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De beroemde figuren-uit-één-stuk zijn leugens. Plasschaert. D E N N E. O, dappre denneboom, Hoe staat gij daar zo feestelik, Zo pralend en zo groots Met honderd groene vaandels, Die ge alle omhoge draagt Op kloek gesteven armen En statig hangen laat Met geurig frisse franje, Een tooi van draperij Tot ieders oog verheuging. O grootse denneboom, Zo stout den tijd braverend Met uw zoetruisend feest, God moge u lange sparen Voor onweer en voor nood! A. F. A. H e y t i n g. Reeds lang hadden we in Europa vrede gehad en misschien was de oor log nooit uitgebroken, wanneer de mogendheden de kunst hadden verstaan, gelijk over te siteken. De omstandig heid, dat bij elke onderhandeling één van beiden de eerste moet zijn, en dat elk op zijn beurt draalt uit den hoek te komen en door zijn dralen den ander tracht te voorschijn te lokken, be- heerscht de internationale politiek. ■Maar niet alleen de internationale politiek wordt door deze gedragslijn beheerscht; ook de strijd tusischen de binnenlanidsche partijen is 'goeddeels van haar afhankelijk. Zelfs in onze per soonlijke verhoudingien speelt het on derling wantrouwen een overwegende rol. Wat men gegeven heeft, is men kwijt. Wat men er voor in de plaats krijgt, is een belofte. En een ibeloftie bezit uit sluitend waarde in den omgang tus- schen menschen, die elkaar wederzijds vertrouwen. Nu begint de argelooze mensch in deze maatschappij met goed vertrouwen. Als hij iets koopt, betaalt hij contant, niet beseffend, dat hij hier mede zijn verhaal verspeelt. Komt hij bij de levering den volgenden dag tot de ontdekking, dat er aan de gekochte waar het een of ander ontbreekt en gaat hij hierover reclameeren, dan be hoort het helaas tot de uitzonderingen, dat de leverancier het verzuim erkent, laat staan dat er sprake zou zijn van herstellen. Anders is het, wanneer de betaling nog niet is geschied. Dan zal de leve rancier, die in dit geval het eerst heeft overgestoken, bang zijn, dat hij zijn geld niet ontvangt, en in de meest voor komendie bewoordingen zijn veront schuldiging aanhielden en de zaak in orde maken. En de kooper, die zoowel de ééne als de andere ervaring heeft opgedaan, zal zich wel hoeden, in het vervolg al te vlot met zijn 'betaling te zijn. Hij wil zijn verhaal niet verliezen, aleer hij de deugdelijkheid van de waar heeft beproefd. Zoo eischt het onderling wantrou wen reeds in het eenvoudigste zaken leven het gelijk oversteken. En wij! dit zoo moeilijk in praktijk is te brengen, wordt het oorzaak van allerlei moei lijkheden en belemmert het den handel. De verkiooper, die maar al te dikwijls bedrogen is door .oplichters, vraagt con tante betaling. En de klant, die zich wil waarborgen tegen onbetrouwbare verkoopers, tracht staangeld achter te houden in den vorm van uitgestelde betaling. Waar is de middenweg? Bij opdrachten van grooten omvang past men het middel toe, dat de leve rancier voorloopig moet volstaan met BLOEMENDAAL. DEPOSITO, dagelijks opeisclibaar U/2 voor een maand vast V4 ben. prolongatiekoers. voor 3 maanden vast 4 voor een jaar vast 4V2 met een jaar opzegging 5 SPAARDEPOSITO (Spaarbankboekjes tot maximum f2500.—) 4 een deel van het hem toekomend be drag; het resteerende percentage houdt de kooper in handen, totdat de tijd van garantie verstreken is. Zoo kan men bij den houw van een huis bijv. den aan nemer dwingen,, het werk in kleinig heden naar den eisch te voltooien. Wie, door teleurstellende ervaring voorzichtig geworden, het „gelijk over steken" tot gedragslijn genomen heeft, zal geen betaling doen zonder kwitan tie te vorderen, geen 'Overeenkomst aangaan dan die schriftelijk is beves tigd, geen geldleenen, zonder degelijken borg. De gemoedelijkheid is verdwenen, wanneer men zich gedwongen ziet tot levensbeginsel te nemen, te leven als vrienden maar te handelen als vijan den. Maar hoeveel vriendschapsbetrek kingen zijn pardoes verbroken, door dat het schenden van zakelijke beloften of overeenkomsten het geloof in de te genpartij ondermijnde! Men had geen schriftelijk 'bewijs, omdat dit tusschen vrienden onnoodig is. Daar is goede trouw toch vanzelf sprekend? Te laat ontdekte men, dat het geheugen een onbetrouwbare macht is, wanneer het zakelijke afspraken en verplichtingen in herinnering moet roepen. En men ver trouwt in 't vervolg op het schriftelijke bewijsstuk alleen. Niet alleen in het zakenleven is het wederzijds wantrouwen een belemme ring. Ook ten opzichte van de persoon lijke verhoudingen en, betrekkingen doet het zijn noodlottigen invloed gel den. Om een geschil uit den weg te rui men, een verbroken band te herstellen, een fout goed te maken, moet één de eerste zijn, Ein wie de eerste is, geeft zich bloot; wekt den schijn van zwak heid, loopt de kans botweg terug te worden gewezen. De eerste te zijn, maakt den indruk, alsof men zijn onge lijk erkent en zich den minste wil too- nen. Daarom wii! niemand de eerste zijn. Hoevaak komt het voor, dat twee men schen e'lk naar verzoening haken, maar ieder van beiden blijft in zijn weerspan nige houding volharden, omdat hij de gezindheid van den ander niet kent. Het kon zijn, dat deze van een ver zoening niet zou gediend wezen en de toegestoken hand koppig zou afwijzen. Ik heb eens een verhaal gelezen, waarin twee menschen harstochtelijk van el kaar hielden, doch beiden waren te trotsch om hun gevoel te laten blijken, zoodat hun leven verliep zonder dat zij ooit nader tot elkander kwamen. mmw OVERVEEN TELEFOON 956 Hadden deze menschen hun liefde ge lijk kunnen oversteken, hun beider ge luk zouden zij hebben gevonden. Even goed als Europa den vrede zou hebben gevonden, wanneer de diplomaten deze kunst hadden geleerd, In een samenle ving op onderling wantrouwen gegrond vest, is het „gelijk oversteken" de steen der wijzen. C. BLOEMENDAAL. Woensdagmiddag kwam er een wagentje waarvoor een paard gespannen was 't Kopje afrijden, met 3 personen, de voerman en twee dames. Langzaam ging het bergafwaarts toen plotseling, waarschijnlijk doordat het paard schrok, het dier op hol sloeg. In vliegende vaart rende het dier de kant van ons dorp uit. Al hoewel de menner nog alle mogelijke moeite deed om het geschrokken dier tot staan te brengen, slaagde hij hierin niet, zoodat onge lukken niet uit konden blijven. De twee inzit tenden waren radeloos en sprongen in hun angst uit het voertuig. Zwaar gewond werden zij opgenomen en bij een bewoner binnen ge dragen waar hen door Dr. Westenburg de eer ste hulp werd verleend. Deze zag de toestand ernstig in en vond het noodzakelijk dat zij naar het ziekenhuis getransporteerd werden, hetgeen door een auto van den heer Mathot uit Haar lem geschiedde. De voerman bleef op zijn post en kwam een eind verder met zijn voertuig in botsing met een hek, waardoor het wagentje omkantelde en de voerman er uitgeslingerd werd. Door glasscherven werd hij gewond aan hoofd en armen, hetgeen gelukkig niet van ernstigen aard bleek te zijn. Het rijtuigje, dat de berijder ter leen had, werd geheel vernield. De heer Lansdorp, de eigenaar van de auto, die de vorige week op den Bloemendaalsche- weg een paar fietsrijdsters aanreed, waardoor een voorwiel geheel vernield werd, is door den bestuurder volkomen schadeloos gesteld en heeft een nieuw wiel in haar fiets gekregen. 25-jarig jubileum. J.l. Dinsdag herdacht de heer J. B. Kuyl, machinist bij het P. E. N. den dag waarop hij vóór 25 jaar bij de toemalige „Kennemer Electriciteits Maatschappij" later P. E. N. in dienst trad. De Directie herdacht dezen dag door aanbieding namens het perso neel van het bedrijf, van een enveloppe met inhoud. De schenking ging gepaard met een hartelijke toespraak. GR. HOUTSTRAAT 111—113 - HAARLEM TELEFOON 671 Vanaf Vrijdag 17 Aug. voortzetting van 2e DEEL: Vooraf een vluchtig overzicht van het eerste deel. Vooraf een schitterend bij-programma. Kom. comedie. Romeinsche Ridders. Dolle klucht in 2 acten. Eddie Lyons en Lee Moran. der natuur is hem echter te machtig geworden. Hij kon zich niet wennen, aan die keurige nette paden door menschenhanden aangelegd. Eenigen tijd geleden is de boom omvergeval- len en ligt thans uitgestrekt in het water te wachten om in stukken gehakt te worden. Jammer voor de jeugd, die de oude holle boom als een geliefkoosde speelplaats gebruikte. Zondagmorgen stonden eenige honderden kijkers langs het hek van het weiland tegenover de melkinrichting van mej. Scholte. Wat was hier de reden van? Het paard van den heer S. dat aldaar in de wei loopt, was des morgens vroeg terecht gekomen in de moddersloot, die de twee weilanden van elkaar scheiden. Iedere poging om er weder uit te komen faalde en het beest zakte hoe langer hoe meer in de modder weg. Toen het ongeval omstreeks 11 uur door voorbijgangers opgemerkt werd, zat het armé beest op zijn kop na in den modder. Velen waren er dan ook, die het redden van het dier voor een onmogelijkheid hielden. Gelukkig dat er nog menschen waren, die er anders over dachten en alles in het werk stelden om het dier van een wissen dood te redden. Na heel veel moeite gelukte het eindelijk het beest op het land te krijgen, hetgeen door de toeschou wers met een luid hoera begroet werd. Een klein hondje dat waarschijnlijk een trouwe vriend van het paard was, was zoo blij, dat hij al blaffende over den kop duikelde. Waarlijk een staaltje van dierenvriendschap. Het is te hopen, dat de vieze sloot, die ge vaar oplevert voor dier en mensch, en een kerk hof is Van jonge katjes enz. spoedig zal ver dwijnen. Bij de Kom van Saxenburg stond een boom, een zeer oude boom, welks takken zich ver uitspreidden over den vijver. Deze oude boom, die zeker wel honderd jaar oud is heeft al heel wat meegemaakt. Toen het Bloemendaalsche bosch in een park is veranderd hebben ze den boom laten staan, omdat deze met de omgeving een plekje natuurschoon vormde. De vernieling De H.O.V. in Vogelenzang, Aerdenhout en Overveen. Het is .een verblijdend teeken dat niet alleen in 'Haarlem maar ook in de naaste omgeving de heerlijke concerten der 'Haarlemsche Orkest Vereeniging op prijs worden gesteld. Ons Gemeentebestuur geeft hierin een prach tig voorbeeld en heeft de H. O. V. uitgenoo- digd nog drie extra concerten te geven. Om zooveel mogelijk een ieder daarvan te doen genieten zullen deze op verschillende plaatsen worden gegeven en wel: Maandag 20 Augustus in Vogelenzang, Vrijdag 24 Augus tus in Aerdenhout (Vondellaan) en het derde in Overveen, vermoedelijk' in de nabijheid van het Raadhuis. De programma's der uit te voeren nummers zullen in dit blad worden afgedrukt en 'bevat ten een keur van muziek, passend bij het na tuurschoon dat onze gemeente in zoo ruime mate bezit. Met het oog' op het daglicht 'zijn de uit voeringen van zeven tot half negen. Het programma voor Maandag 20 Augustus luidt als volgt: 1 Alte Kameraden, marsch C. Feike. 2 Ouverture, Zampa, F. Herold. 3 Mein Traum, Walzer, E. Waldteufel. 4 Un fete en Aranjuez, Fan'taisie Espagnole, J. Demerssemann. De Viool-solo door Willem Knikker. II. 5 Grande Fantasie de l'Opera Le Trouvère, O. Verdi. 6 Canari, Polka voor Picolo, N. Gerharz. De Picolo-solo door Theo Donkers. 7. Ouverture Gazza ladra, Q. Rossini.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 1