r mmm Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort xx REGEERINGSJUBILEUM. Drogisterij Fa. Haaks Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 2 2 00 3- Fotografisch Atelier R O H FMoutstr-169>TeI-3472 Telef. 3824 Telef. 3824 17e JAARGANG WOENSDAG 29 /w ^TUS 1923. No. 35. B10EMENDU1SCH WEEKBLAD Abonnement: Voor een half jaar 1.75 LOSSE NUMMERS 5 CENT. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Elk kunstwerk is de vrucht van eene liefdesverhouding tusschen kunstenaar en publiek. Aug. Starcke, MODERNE DAMES-EN lllllwl 1 HEERENPORTRETTEN Jubileumlied. Nu spreken duizenden monden een zelfde Hollandsch woord, Nu wordt op beide ronden, een zelfde lied gehoord, Nu richten duizend menschen Tot U hun vrome bee Nu stijgen zelfde wenschen Van hier en over zee! Nu wuiven duizend handen Aan U d'enzelfden groet, In alle wereld landen Spreekt nu het Hollandsch lied, Nu zingen duizend vrouwen en mannen 't hoofd ontbloot, Wilhelmus van Nassauwen Getrouw tot in den dood'! Hel is moeilijk over een aangelegen heid als het regeeringsjubileum te schrijven, zonder sommigen zijner le zers le kort te doen of te kwetsen. Toch zou het geen zin hebben er heeleinaal niet over te schrijven. Immers betreft het hier een onderwerp, dat ons allen in deze dagen vervult. Wij mogen ieder onze opvatting hebben omtrent staat kundige en staatsrechtelijke twistpunten, wij mogen van meening verschillen om trent de vraag, of de omstandigheden van het oogenblik feestvieren recht vaardigen, ontkomen doen wij niet aan den invloed van de eigenaardige sfeer en stemming, die ons in deze dagen om geven. Eén gedachte is het, die boven alle bekoorlijk, ons aantrekt en vast houdt. Zij is geboren uit het verlangen, iets gemeenschappelijks te hebben, ver bonden te zijn door een allen omsluiten- den band, deel uit te maken van een alles omvattend lichaam. Dit verlangen symboliseert zich in de vaderlandsche betoog ing. Doch het tragische, dat alle men- schenbestaan kenmerkt, doet zich ook ten opzichte van de volksgemeenschap gelden. De werkelijkheid is steeds anders dan het ideaal. De werkelijkheid blijft ook in deze dagen wijzen op tegenstel lingen, die niet zijn te overbruggen. Zullen wij beter doen met deze werke lijkheid te ontkennen of te verdoezelen dan door haar, als zoovele schaduwzij den van het leven, eerlijk en moedig te aanvaarden? Doch ook zij, die de tegenstellingen tusschen groepen en richtingen, belan gen en beginselen het scherpst naar vo- brengen, gevoelen tegen wil en dank iets van de eenheid ondanks verschei denheid. Het begrip „vaderland" is niet op de studeerkamer uitgebroed; het be grip „volk" geen vondst van politieke berekening. Dat deze gegevens tot scha delijke doeleinden misbruikt zijn, doet niets af aan hun algemeen-menschelijke waarde. Gelijk een verjaardag in 't huisgezin lief en leed in gedachte brengt, binnen de gemeenschappelijke wanden geno ten en geleden, herinnert een vader landsche gedenkdag aan hetgeen een volk als samenhangend geheel in een bepaald tijdperk heeft doorleefd. Het spreekt vanzelf, dat iedere groep, ieder persoon dit gemeenschappelijke op zijn Bloemendaalschew. 301 Overveen. Eiffel ^=BEf1ANGEIH ^MEUBELMM eigen wijze ontvangt en verwerkt, doch niettemin blijft het algemeen eigendom. Als Nederlanders hebben al onze par tijen en gezindten mede de geschiedenis dezer laatste vijf en twintig jiaren gemaakt; tezamen zijn zij aansprakelijk geweest voor den gang van zaken; te zamen hebben zij in hachelijke uren be seft, dat er gebeurtenissen bestaan, waarvoor niemand zich aansprakelijk kan voelen. Al moge in rustige oogen- blikken hetgeen scheidt en verdeelt we der boven komen, tegenover de gewel dige machten van dood en verderf heeft het volksbewustzijn als onverbrekelijk geheel zich doen gelden. Bij al de afgrijselijkheden van oorlog en overstrooming en pest is dit toch steeds een verzoenende ervaring ge weest: de oplossing van veeten en ver schillen in het gemeenschappelijk een heidsgevoel. Dit maakte de angst in het hachelijk uur tot iets groots; dit verhief de ellende tot schoonheid: te ondervin den, dat men gezamenlijk leed en geza menlijk droeg; te bemerken, dat men een vaderland had en een volk was- Vaderland, volk het beteekent geen zelfverheffing ten koste van an dere naties; bet beteekent geen strijd om den voorrang met als inzet het bloed van andere volkeren. Maar het betee kent iets van geweldige waarde voor de geschiedenis van het menschelijk ras. Het beteekent de onderschikking van den enkeling aan de gemeenschap, de bescherming van de gemeenschap voor den enkeling. Welk een blijdschap, welk een kracht, welk een innigheid verschaft de ervaring, omsloten te zijn door een kring van gelijkgeaarden, die hun be staan putten uit denzelfden bodem, de zelfde traditie, dezelfde taal. Zou het dan in onze omgangsvormen en in de vermogens van ons gemoed geen tekort zijn, dat wel de angst en het afgrijzen ons doen tezamenstroomen, doch dat wij geen dag hebben in onzen kalender, waarop de vreugde ons zon der uitzondering samensmeedt? Kan alles wat wij als Nederlanders in deze vijf en twintig jaren hebben doorleefd en doorleden, ons niet met behoud van onze persoonlijke inzichten omtrent de talrijke twist- en geschil punten, een oogenblik brengen tot het besef van de gemeenschappelijke voor rechten en verplichtingen, die wij als burgers van hetzelfde land, als volksge- noolen bezitten? Dit is de vraag, die het regeerings-jubileum ons voorlegt. C. DE JUBILEUMFEESTEN. Nog 'n paar dagen, terwijl ik dit schrijf en 'de feesten zijn er. Nog één dag en het begin is er, n.l. de etalagewedstrijd. Dit is dus een voor- loopertje. De Commissie voor dezen wedstrijd heeft een leuk plan bedacht n.l. om naast een iury, bestaande uit enkele personen ook de Bloemendaalsche in- OVERVEEN TELEFOON 956 gezetenen te laten stemmen, waarvoor op verschillende plaatsen kaarten, be vattende de namen van de mededin gende winkeliers, verkrijgbaar zullen worden gesteld en waarvoor ook prij zen zijn uitgeloofd. Het officieele programma geeft ons 't volgende te lezen: Donderdag 30 Augustus 8 uur: Etalagewedstrijd. Ontvangst jury, Hotel Raadhuis Over veen. Jury: Mevr. FrenselWegener en de heeren C. J. H. van Kempien, C. W. Meerdink, H. J, Lamp en Aug, Oepkes. Prijzen door de jury bepaald en door de commissie uitgeloofd: gouden medaille, zilveren ibeker en een verguld zilveren medaille. Donderdag 9.45 uur: Hotel Vreeburg. Uitreiking der prijzen door de jury. Stemkaarten voor de publiek-prijzen kunnen worden afgehaald bij Café Ro- zendaal te Overveen, Hotel rVeeburg te Bloemendaal. Sluiting der stembus 1 September nam. 6 uur. 3 Prijzen voor Bloemendaal: le prijs verguld zilv. me daille, uitgeloofd door jhr. A. W. G. van Riemsdijk; 2e prijs verguld zilv. med., uitgeloofd door de vereenlging Bloemen- daal's Bloei; 3e prijs zilv. medaille, uit geloofd door den heer B. W. de Kanter. 2 Prijzen voor Overveen: le prijs ver guld zilveren medaille, uitgeloofd door den heer H. J. Hijmans; 2e prijs zilv. medaille uitgeloofd door de vereeniging Bloemiendaal's Bloei. Te 7 uur bekend making door den omroeper. Alle ingezetenen, hoofd voor hoofd, boven de 18 jaar worden beleefd doch dringend verzocht hun meening door middel van het zwart maken van een der hokjes kenbaar te maken. Is. de afstand te groot of de tijd te be perkt om Bloemendaal en Overveen beide met een bezoek te vereeren, wel nu dat men dan tenminste haar of zijn eigen afdeeling bezoekt. Men mag voor elke afdeeling één stem uitbrengen. Voor Bloemendaal is als plaats waar de stemkaart moet worden bezorgd Hotel Vreeburg, Kerkplein aangewezen en voor Overveen, Café-Restaurant „Rosendaal" Raadhuisplein. Vanaf des avondis 7 uur kan men reeds kaarten bekomen, in de eerste plaats bij bovengenoemde twee café houders en tevens op verschillende de punten welke men op de wandeling wel zal ontmoeten. Het publiek heeft met stemmen den tijd tot Zaterdagavond 6 uur precies. Vrijdag 31 Augustus, 6.30 uur: Ommegang door de Herauten-bazuin- blazers in twee groepen, n.l. een groote voor BloemendaalOverveen en een kleinere voor Aerdenhout. Vijf eere-ibazuinblazers zullen hier voor uit Den Haag komen. De heeren hebben daartoe de beschikking gekre gen over de bazuinen met de Oranje lamfers, die vroeger steeds bij plechtige bijzondere gelegenheden, zooals ook bij de opening der Staten-Generaal, ge bruikt werden. Deze bazuinen bevin den zich in ©en Museum in Den Haag en zijn voor deze gelegenheid welwil lend afgestaan door baron Van Heem stra, commandant van het 2e regiment Huzaren te 's Gravenhage. De route van dezen ommegang vindt men in het Feestprogramma. Vrijdag 7.30 uur: Wijdingsdiensten. Herv. Kerk, Bloemendaal, met mede werking van dien heer Jac. van Kem pen; Christ.-Geref. Kerk, Bloemendaal; Protestantenbond in het gebouw der Bloemendaalsche Schoolvereeniging; R.K. Kerken te Aerdenhout, Bloemen daal en Overveen. 10 uur: Feestterrein in Duin en Daal. Officieele opening. Aubade. Van 11 uur v.m. tot 5 uur nam. Volks wedstrijden,. Pauze van 12 uur. De vo'lkswedstrijden bestaan uit de volgende spelen: Voor Dames: boegsprietloopen, draad door naald steken, tonnetje rijden, prijs visschen en bloempotjes loopen. Voor Heeren: boegsprietloopen, ton- steken, mastklimmen, hinderniswedloop, karretje rijden en vogelschieten. Voor deze spelen bestaat veel animo en beloofd een bijzondere attractie te zullen worden voor den eersten feest dag. Van 112 uur: Kinderfeest; kermes'se d'Eté. 8 uur nam. Concert te Overveen, Raadhuisplein, door de muziekvereens- gingen te Bloemendaal, Gemengd Dub- bel-Kwartet, mevr. KoolhovenAshe. 8 uur nam.: Terrein te Bloemendaal prijisuitdeeing 'volkswedstrijden; Jasz- biand, kermesse d'Eté. Zaterdag 1 Septemebr: 8 uur v.m.: Ko- raal-mnziek hoek -Bloemendalscheweg- Hartenktstlaan, door het fanfarecorps Sursum. 9 uur v.m. tot 3 uur n.m.: Terrein Duin en Daal: Automobiel-, Motor en Rijwiel-wedstrijden. Terrein Bloemen daalsche Voetbalclub: 9.30 uur v.m. tot 1 uur n.m. Athletiek-wedstrijden Het programma luidt als volgt: Regelings-Commissie: Th. J. H. van 't Lam, Chr. de Vries, P. C. André de la Porte, H. A. v. d. Meij., Ged. van de N. A. U. Jury: Th. J. H. van 't Lam, Voorzit ter-kamprechter; Chr. de Vries, P. C. André de la Porte, J. Admiraal, T. Dek ker, F. Duvergé, S. van Duijn, J. Fort- gens, G. Hillebrand, Mej. G. de Klerk, P. A. Kok, J. van der Lijcke, H. A, van der Meij, P. Ockhuijsen, J. Reijenga, J. van der Schaar, Mej. M. Verbeek, R. Verwers, J. Vreem, P. W. Palier, .1. Walters, B. Wieland Los. Chronologisch Overzicht. 9.30 Series 80 M. Loopen. 9.50 Hoog- en Verspringen met aanloop. 10.30 Serie's 400 M. Loopen. 10.40 Demi-finale 80 M. Loopen. 10.50 Speer- en Discuswerpen, Ko- gelstooten. 11.35 Finale 80 M. Loopen. 11.40 Finale 400 M. Loopen. 11.45 Touwtrekken. 12.05 Estafette 4 X 80 M. 12.30 Prijsuitreiking. Terrein Duin en Daal, 3.45 uur: Op tocht 11 Provinciën, Boerendansen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 1