«SWiil De Verkochte Bruid WILD en GEVOGELTE P. van der STAD. Tel. 188 w- Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort mmw Fotografisch Atelier RIO H FGr Houtstr-169>Tel-3472 Drogisterij Fa. Haaks CINEMA PALACE Zigoto en de knockploeg No. 39. Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 22 00 3- De Naam» Aardige KINDEROPNAMEN »l1 llv^* 1 bij Iedere weersgesteldheid Telef. 3824 Telef. 3824 Gemeentebestuur. Vanaf Vrijdag 21 September CONSTANGE TALMADGE DE VERKOCHTE BRUID Onze DAMES-RUBRIEK Ons Geïllustreerd Wereldnieuws. Poulardes Braadkippen Soepkippen Eendvogels Talingen KLEINEHOU Hazen Fasanten Patrijzen Duinkonijnen Reevleesch STR. 136 HAARLEM arstte hij uit: „En dan wil ik naar ee! Ik) wil varen. Op een schip, s u. Net als mijn broers. Op zee ik. zijn hoofd voorover op tafel en Ie lichaam schokte en gesmoord en snikken hoorden zijn ouders aar zeggen, „naarzee; naar.. J zeede zee'. dde zich af. Dit kon hij niet aan- de oogen met haar schort af- g naar haar kina roe, legde haar op zijn blond verwarde haren en id, mijn kind". voorover; kuste hem en flui- oe: „Mijn jongen, mijn Peter, ik lecht missen. Ik heb al zoo veel te zij uit en haar tranen deden gen, die zijn jongensarm om haar (wordt vervolgd). ALLERLEI. KNAP GEDAAN. gt Moeder, „kom, hoor nu eens goed an morgen voor boodschappen moet, halen bij den kruidenier, it maar eventjes op dit papier", onthoud ik wel, zégt U maar wat, r het allemaal mee uit de stad". 'n Paik kaarsen, een half pond zout, ;t jam, twee ons kaas, niet te oud, iwe ham, dunne plakjes rook- vleesch, csballen, want Pa is zoo iheesch!" Zal goed al uw boodschappen doen". P weg na een stevigen zoen. precies, wat de boodschappen zijn, laar steeds onderweg in refrein: ve jam, 'n half pond ham, 2 ons ■zout 'oballen, vooral niet te oud. it kaas, dunne pakjes rook- vleesch t kaarsen, want Pa is zoo heesch!" vinkei en vraagt nu heel gauw, anders vergeten licht zou: ooballen, 'n ons jam niet te oud, it ham, dunne plakjes van zout, kaas en een potje rookvleesch, uwe kaarsen, want Pa is zoo heesch". Eliza Hess-Binger. NUMMER TWEE. oude heer: „Ga je school, jog- el", >ude heer: „En hoe hoog zit je?" ïmer twee". ude heer: „Dat 's een flinke hoevelen ben je in de klasse?" n een meissie, mijnheer!" woestijn ben en ik wil gaan ii ïk heb gieen water, wat moet t bedenk een plan 'dat valt in 'heb ito waiter. Ik bedenk weer 'alt in duigen., van die duigen loot dan 'kan men: bootje'varen. OOK SLIM. is in de stad geweest, en had n in 'drie koffiehuizen) opgebou- men „bemerkte hij, dat hij zijn was. Dadelijk ging hij naar de t het doel, ze .in de koffièhui- twee waren ze echter niet. In l hij de parapluie terug pt hij uit, „jullie bent veel eer- ui in die beide andere koffie- iN DIT UITREKENEN? pt lederen nacht 10 Meter tegen op en. gaat iederen dag 6 M. mi te eten. Den tienden nacht top. Hoe lang was die boom? >01 VOORUITZICHT, itje, die reeds een, heele weelk it: „En Pietje, rau ga je al' een »1. Waar houdt je nu het .meest ren? :n?' ar dan van?" huisgaan vader!" EIMET ANTWOORD. :ond bij een ibreede vaart en anderen kant zijn. Een brug geen boot of vlotje. En over- t hij ook niet. Een. half uur hondje toch aan den anderen 'm dat gelapt 17e JAARGANG ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1923. BLOEHENDiiLSCH WEEKBLAD Abonnement: Voor een half jaar f 1.75 Advertentiën: 15 cent per regel, bij afciame van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Harde woorden zijn onkruid, waar gij ze strooit groeien doornige planten die U ver wonden. DES DAAGS ZIJT GIJ. „Des daags zijt gij het 'hooren zeggen Dat cm ons waart met stil geluid De stilte n.a der uren slag Welke zich langzaam weder sluit. Hoe meer de dag rtiet altijd zrwiakk're Gebaren zich ten avond neigt Hoe meer uw rijk, o Giod, als rook Uit alle daken naar boven, stijgt". iGij komt en gaat. De deuren vallen Veel zachter toe, haast zondier wind 'Gij zijt de stilste, man van allen Die men in de stille huizen vindt. Mien kan zich zoo met U vertrouwen, Dat men niet uit zijn boek opziet Als men zijn platen in uw blauwen Schaduw als verheerlijkt ziet- Omdat toch alle dingen zingen Voor U hun luide of stille led. Uit Rifce's Stundelnibuoh. Vertaling van A. M.Z. Wat is een naam? Wie schouderop halend deze vraag uitspreekt, beseft op dat oogemblik niet, wat hij in andere oogenblikken uit ervaring geleerd heeft. Er loopt in de drukte van de straat u iemand voorbij, dien ge noodig heibt. Ge roept hem, ge stoot allerlei kreten uit, ge fluit, ge schraapt met uw stok op de steenen. De omstanders komen u helpen. Hun ,,Hé!"s' en „Hallo's' galmen den voorbijganger na. Maar deze blijft rustig voortstappen, onbewust, dat men hem zoekt. Tot plotseling zijn naam iu te binnen schiet. Nu roept ge niet langer tever geefs, Met een schok blijft de man staan; bij keert zich om; ge hebt hem bereikt. De naam is een tooverwoord. Den slaper, die door alle geluiden heenslaapt, wekt hij. De misdadiger, die onverschil lig blijft voor elk teeken vaar aandacht, verbleekt, als men hem 'zijn naam toe fluistert. Voor den minnaar is hij de zoetste muziek, en het is zeer begrijpe lijk, dat een lange reeks plichtplegingen de inleiding vormt voor het oogenblik, waarop nieuwe kennissen genaderd zijn tot de vertrouwelijkheid, die hun toe staat, elkaar bij den naam te noemen. De naatn is 'heilig; hem te bevlekken is een van de ergste vergrijpen. Niemand laat zijn naam straffeloos aanranden en in zeer vele gevallen is het louter de naam geweest, die een zwakkeling te rughield van eerlooze daden. Wie zich verdiept in de verstrekken de beteekenis van den naam, zal niet verwonderd wezen, als hij hoort, dat in overoude tijden de menschen dezen als een zelfstandig wezen hebben be schouwd. De wilden doen het nog, wan neer zij, den naam met den persoon ver eenzelvigend, genen vreezen uit te spre ken of hem vervloeken. In niet de naam de schaduw van den mensch; zijn diub- belganger, zijn andere ik? Vereenzelvigen wij ook nog niet naam on persoon, wanneer wij onze kinderen noemen naar onze ouders en hierbij de gedachte koesteren, dat iwij op deze wijze hun wezen bestendigen? Naam en persoon behooren bijeen; wanneer wij eenmaal een bepaalden klank aan een bepaald lichaam ver bonden hebben, blijft deze samenvoe- gmg onverbrekelijk bestaan. Zou onze vrouw, onze vriend, ons kind, anders kunnen heeten dan ze heeten? Krijgen onze straat- en dorpstypes niet juist beteekenis door hun naam en wordt omgekeerd hun naam voor ons niet iets Kostelijks door de persoon die hem draagt? Bloemendaalschew. 301 Overveen* De Genestet heeft in een van zijn vers jes de veronderstelling te berde ge bracht, dat Hieronymus van Alphen een anderen voornaam zou hebben kunnen dragen. Dit leek hem een onmogelijk heid. „Hebt gij wel eens opgemerkt, wel willende lezer", aldus vraagt hij, „hoe innig sommige voornamen met den ge slachtsnaam niet slechts, maar ook met het individu dat ze draagt, verbonden schijnen? Hoe die voornamen de men schen, als het ware, teekenen en kleu ren! Kunt gij u voorstellen dat mr. Willem Bilderdijk bijv. Hieronymus Bilder of Rhijnvis Bilderdijk zou hebben geheeten? Met geen mogelijkheid! Kunt gij u een George, een Michel Feith den ken, of iets anders dan een Joost van den Vondel, een Huig de Groot? Ook een Henri van den Vondel? Een Dirk of Joost de Groot? Neen, Bilderdijk móest Willem, Vondel Joost, de Groot Huig genoemd worden en Van Alphen Hieronymus". Voor onze tijdgenooten zijn de door den Leekedichter gebruikte voorbeel den licht alweder verouderd, maar kun nen zij zich naamkoppelingen voorstel len als Abraham Troelstra, Louis Kuy- per en Pieter Jelles Bouwmeester? In derdaad, de naam is de schaduw, de dubbelganger van den persoon. Indien het waar is, dat er aan een naam bepaalde associaties verbonden zijn, is het geven van een naam meer dan een bijkomstigheid. Bedenkt de va der, die zijn jonggeborene gaat aangeven bij den burgerlijken stand, wel steeds, dat hij het kind levenslang gaat teeke nen met een naam? Misschien zal het kind van zijn naam last ondervinden, om dat die naam zonderling of onwelluidend klinkt. Omgekeerd kan het voorkomen dat alleen die naam reeds het kind aantrekkelijk zal maken. Mij is een voorbeeld bekend van een jonkman, die den naam van een meisje hoorde, en wijl die naam, zeldzaam in zijn land, hem buitengewoon bekoorlijk in de ooren klonk, niet rustte, aleer hii dat meisje had ontmoet. Een gelukkig huwelijk is het gevolg geweest van deize naamdweperij. Soms staan ouders bij de geboorte van een kind voor een moeilijke keus. Eensdeels willen zij gaarne de familie traditie bestendigen, maar anderdeels schrikt de onwelluidendheid van den naam hun ervan af, vader of moeder te vernoemen. De naam, die deze draagt, moge vroeger goed hebben geklonken, thans is hij ouderwetsch of boersch. De oplossing wordt dan veelal gezocht in een vergelijk, waarbij men de dolzinnig ste naamsverbastering te baat neemt. Wel een bewijs overigens, hoeveel beteekenis ook heden ten dage de naam nog heeft. Wie op dit punt onverschillig meesmuilt: „Wat is een naam?", vergist zich in de draagkracht van het levende woord. C. BEtlANQERf MEUBELMAKER OVERVEEN TELEFOON 956 Donderdagmiddag vergaderde de Raad onzer gemeente ten gemeentehuize. Voorzitter: Jhr. A. Bas Backer, Burgemees ter. Aanwezig alle leden. PUNT 1. Ingekomen stukken. a. Bericht van de heerenH. Hogenbirk, A. Koolhoven, P. Verdegaal Rzn. en A. J. de Waal Malefijt dat zij hun benoeming tot lid van de Schattingscommissie aannemen. b. Verslag van den Keuringsdienst der ge meente Haarlem e.o. Voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stellen den Raad voor om aan de Woningbouwvereeniging „Bloemendaal-Noord" een bedrag groot 124.66 uit te betalen, zijnde de door die vereeniging gemaakte kosten voor bestekken en teekeningen voor den bouw van 10 arbeiderswoningen met rijkspremie, welke bouw om finantieele redenen niet is kunnen worden uitgevoerd. De heer O 11 o kan zich met dit voorstel van B. en W. niet vereenigen. Dit stuk had behoorlijk op de agenda moe ten worden gebracht als te behandelen punt en niet zooals thans wordt gedaan door B. en W. als ingekomen stuk. Dit is dus een formeel bezwaar. Er is echter meer. „Bloemendaal-Noord" heeft willen bouwen. Dat bouwen is om zekere redenen niet door kunnen gaan en omdat zij nu geen geld in kas hebben wordt aan het gemeentebestuur ge vraagd of zij de gemaakte onkosten maar even willen betalen. 't Idee is niet slecht, meent spreker, doch dat gaat toch maar zoo niet. Dat B. en W. in deze niet sterk staan vindt spreker bevestigd door punt 11 van de agenda. Door aanneming van bedoeld punt wil B. en W. in den vervolge voorkomen van wat zij thans den Raad voorstellen wel hun goedkeu ring er aan te willen geven. De heer S c h u 1 z zet uiteen dat het toch wel eenigszins anders is gesteld met de aanvraag van „Bloemendaal-Noord" als de heer Otto doet voorkomen. Door Ged. Staten is destijds grond toegezegd in erfpacht, wat later weer is ingetrokken. Daardoor in hoofdzaak kwam het dat de gemaakte plannen niet ten uitvoer konden worden gebracht. De heer Laan zou thans nog op het ver zoek willen ingaan, doch door bij de behande ling van punt 11 deze zaak vast te leggen kun nen deze aanvragen in den vervolge achterwege blijven. Wordt toegestaan, PUNT 2. Ontheffing bepalingen der Bouwver ordening. B. en W. stellen den Raad voor ontheffing van art. 7 der Bouwverordening te verleenen aan W. K. Kemper voor bouw van een werk en bergplaats achter perceel Kerkplein. De heer Prinsenberg vraagt eenige inlichtingen omtrent den bouw van deze werk plaats. Spreker heeft vernomen dat dit gebouw van hout zal worden, wat toch zeer zeker ge vaarlijk zou zijn voor de omgeving. Dat is niet aan de orde meent de Voor zitter. De heer Prinsenberg meent dat dit wel aan de orde is en herhaalt zijn vraag. De Voorzitter blijft bij zijn meening. De heer Otto meent dat de vraag van den heer Prinsenberg toch niet zoo verkeerd is. De Voorzitter heeft gelijk, het gaat nu slechts om de rooilijn, doch waar de Raad in de volgende aanvragen niet gekend wordt omdat dan B. en W. hebben te beslissen, is het toch van belang dat 'nier de aandacht wordt gevestigd op het GR. HOUTSTRAAT 111—113 - HAARLEM TELEFOON 671 Deze week wordt „een gebeurtenis" voor Haarlem, want wij vertoonen de fijngeestige Comedienne in Een filmwerk vol overweldigende pracht, welke zich afspeeld in het oude China en het moderne New-York. Subliem spelPrachtvolle fotografie Kostelijke humorLuxueuse interieurs. Kostbare gewaden en een uiterst boeiende handeling. Dit alles geeft U Ons bijprogramma bevat o.a. De dolste klucht sedert weken. Zeer interessant. TEL. 188. OPGERICHT 1870. plaatsen van een houten gebouw achter of naast hotel „Vreeburg", in een hoek waar rondom gebouwen staan. De heer Laan antwoordt dat men heusch niet bang behoeft te zijn dat B. en W. in deze lichtvaardig zullen handelen. Het is daar een gevaarlijk punt en de werkplaats zal heusch wel van steen gebouwd worden, voor zoover dit althans in zijn vermogen ligt. De heer Van Nederhasselt sluit zich bij deze woorden aan. De ontheffing wordt daarop verleend. B. en W, stellen den Raad voor aan A. de Vries alhier ontheffing te verleenen van het bepaalde bij art. 7 der Bouwverordening voor den verbouw van een waranda tot serre achter zijn perceel de Génestetweg 18. Goedgekeurd. PUNT 3. Benoeming Voorzitters en leden van verschillende Commissiën, De heer Kremer vraagt of de Commissie welke thans moeien worden benoemd Commis sies van advies of van bijstand zijn. Uit de debatten in de vorige vergaderingen is dit niet gebleken. De heer de Roo van Alderwerelt meent dat het bezwaarlijk zal zijn om thans Commissie van bijstand te benoemen, daar hiervoor dan toch eerst een verordening dient te worden vastgesteld. De heer Otto meent dat aan de hand der wet het niet mogelijk is thans Commissies van bijstand te benoemen. Er moet dan eerst door het Dag. Bestuur een voordracht worden opge maakt. De heer Hr. L u d e n wil thans alle Commis sies als Commissies van advies benoemen en dan in een volgende zitting vaststellen welke Comissies Commissies van bijstand moeten worden. De heer Otto zegt dat het niet wenschelijk is om thans Commissies te benoemen. Spreker zal dan ook zoo vrij zijn ter tafel van B. en W. een motie te deponeeren, behelzende, thans niet tot benoeming over te gaan doch B. en W. op te dragen in de volgende zitting met een behoorlijk plan ter tafel te komen. Spreker ziet niet in de noodzakelijkheid dat juist op den 20 September de Commissies moeten wor-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 1