„ATLA T I HET LICK I Apartem Studie STENO en I Jj ïi n If f/XUO OEPKE^I rroTOöP/^rHT MAISON HETTY - GROOTE HOUTSTRAAT 16, TELEFOON 1760 - HAARLEM Plaatselijk Nieuws. j. LOTTGJ GEVRA Te kc Mej.J.G.BRAAI. geeft le ZIJLSTRAAT - Vanaf Vrljda Intiem Tl - r~ if Ia -.i t1 T I i dfe; >i if FOTO«KAFIS€H ATHi.lttK TH. SCHOOXKKKIOK NIEUWE GRACHT 24 HAARLEM J HAPTENUI5TLAVN l| I bloemendal OPNAMEN IN EJGEN OMGEVING- Wederom ontvangen: WOL-TRICOTMANTELCOSTUUMS,Fransch en Zwitsersch fabrikaat. Moderne modellen en kleuren. den benoemd. Dat kan evengoed veertien da gen vroeger of later. De heer Laan geeft gaarne toe dat de heer Otto gelijk zal hebben volgens de letter der wet doch voegt er aan toe dat het voorheen ook goed gegaan is. Spreker dringt echter aan op benoeming der Grondcommissie daar er een aanvraag is voor grondaankoop wat niet kan wachten. De heer Otto betoogt dat het een aller - miserabelste boel is als men thans door de schuld van B. en W. Commissies moet benoe men om toch maar uit de impase te geraken. De heer Laan houdt vol dat het noodzake lijk is dat althans de Grondcommissie nu ge kozen wordt. De Voorzitter wil thans de motie Otto voorlezen doch verzoekt den heer Otto dit te doen. De motie luidt: De Raad van oordeel dat voor de belangrijke takken van dienst Commissies van bijstand moeten worden ingesteld noodigt B. en W. uit in de volgende vergadering daaromtrent voor stellen te doen en gaat over tot de orde van den dag. De heer van Nederhasselt heeft eenig bezwaar tegen de redactie waarop de heer Otto de redactie wijzigt. De heer Hogenbirk geeft toe dat mis schien niet alles in den vorm is doch. Pardon, zegt de Voorzitter, alles is vol maakt in orde. De heer Hogenbirk vervolgt dat hij er toch maar voor is om thans de Commissies te benoemen. De Voorzitter wil thans tot de verkie zing der Commissies overgaan. De heer Otto herinnert er den Voorzitter aan dat er altijd nog zooiets als een motie door hem is ingediend. De heer Laan noemt eenige Commissies op welke thans moeten worden benoemd. De heer Otto wijst op de Babylonische ver warring omtrent deze Commissies, n,l, Commis sies van advies of bijstand. De heer Laan bestrijdt dit en zegt dat de Grondcommissie altijd een Commissie van ad vies is geweest. De heer Otto interruppeert en zegt dat de Voorzitter nog in de vorige raadszitting heeft gezegd dat de Grondcommissie een Commissie van bijstand was. De motie Otto komt hierna in stemming en wordt aangenomen met tegenstemming van den heer Laan. De volgende Commissies worden thans be noemd. Voor de Commissie voor de Strafverordening de heeren Bornwater en Luden, met als Voor zitter de Burgemeester. Voor de Waterleidingcommissie de heeren Hogenbirk en de Roo van Alderwerelt, met als Voorzitter de Burgemeester. Voor de Financieele Commissie de heeren Kremer, Luden en Schulz. Voor de Grondcommissie de heeren Born water, v. Kessel, Blankevoort en de Waal Ma- lefijt. Voor de Werkloozencommissie de heeren Blankevoort, v. Kessel en Verdegaal. Voor de Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg de heeren Hogenbirk, v. Kessel en Otto, met toevoeging van het Dag. Bestuur. Als plaatsvervangers de heeren Bornwater, Kremer, de Roo van Alderwerelt en de Waal Malefijt. PUNT 3. Benoeming van den heer Ign. Bispinck tot adviseur van het fotografisch archief. De Voorzitter deelt mede dat door den heer Bispinck een zeer belangrijk fotografisch archief is aangelegd tijdens zijn wethouder schap en meent dat het in het belang van dit archief is indien de heer Bispinck hieraan ver bonden blijft als adviseur. Wordt bij acclamatie vastgesteld. De heer de Roo van Alderwerelt zou het niet bij een adviseur willen laten doch er ook een op den kop zien te tikken voor onze klok boven het Raadhuis. PUNT 5. Verkoop grond aan Bosch en Duin laan, aan Directeur Prov. Waterleidingsbedrijf. Door de Woningbouwvereenigingen „Bloe- mendaal-Noord" en „Bosch en Duin" is een adres tot den Raad gericht om de verkoop van grond aan de Bosch en Duinlaan niet te doen doorgaan. Adressanten meenen dat het rustige van hun omgeving zal verdwenen zijn indien een garage met werkplaats van eenigen om vang wordt gebouwd. De heer de Roo van Alderwerelt ligt toe wat daar zal komen. Het blijkt uit de situatie dat de werkplaats nog grooter wordt dan de garage. De heer Hogenbirk ondersteunt het ver zoekschrift en vindt de plaats ongeschikt. De heer Luden zou gaarne zien dat ook die smalle strook grond welke overschiet er bij werd verkocht, daar dit een waardeloos stukje grond wordt voor de gemeente. Desnoods zou het er gratis bijgevoegd kunnen worden, met verplichting om daar een plantsoen te onderhouden. Dit punt wordt aangehouden om de grieven van adressanten te onderzoeken. PUNT 6. Benaming wegen in het Oranje park. B. en W. stellen den Raad voor, om de wegen in het Oranjepark, op de overgelegde situatie met A., B., C., D., E. en F. aangeduid, te noe men resp. Prins Frederiklaan (A.j; Prins Mau- ritslaan (B.); Prins Hendriklaan (C.)Oranje Nassaulaan (D.); Waldeck Pyrmontlaan (E.) en Oranjelaan (F.). Wordt goedgekeurd. PUNT 7. Voorstel tot opheffing van het vervolgonderwijs. De Voorzitter ligt toe waarom tot op heffing wordt geadviseerd door B. en W. Het is n.l. gebleken dat' de belangstelling zoo ui terst geiing is dat het niet toelaatbaar is om hiervoor f 900.uit te geven. De heer Kremer zou even het materieele ter zijde willen stellen en meer het ideëele naar voren brengen. Uit dat oogpunt bezien kan spreker absoluut met het voorstel van B. en W. niet meegaan. Wat beteekent een be zuiniging van f 900.op een begrooting van tonnen? De heer Schulz uit zich in denzelfden geest en voegt er aan toe dat dezer dagen een bericht in de bladen heeft gestaan dat het 7e leerjaar tot 1930 zal worden uitgesteld. Een rede te meer dus om althans nu niet te be sluiten tot opheffing. De heer v. Kessel sluit zich aan bij de woorden van de vorige sprekers. De heer de Waal Malefijt zou met de heeren kunnen meegaan indien de werkelijkheid niet anders was. Meermalen, zegt spreker, waren er maar 2 leerlingen en gemiddeld 3 a 4 aan de Openb. school te Overveen. De heer Laan betoogt dat het zeer moeilijk is om aan te toonen waarop men nu werkelijk eens kan bezuinigen. Maar bezuinigt moet er worden, zegt spreker, dat staat voor ons allen vast. De heer N u y e n s zegt dat er ook nog de afdeelirig Vogelenzang is. Door haar ligging, haar isolatie, gaat het met het vervolgonderwijs uitstekend. Deze afdeeling zou dan toch de dupe worden van deze opheffing. Besloten wordt daarna het advies van de schoolcommissie aan te vragen en dit agenda punt aan te houden. PUNT 8. Beschikbaarstelling ingevolge art. 72 L.O.-wet 1920 van gelden voor leermiddelen der Chr. M.U.L.O.-school. Besloten wordt aan adressant de gevraagde gelden toe te staan tot een bedrag van f 266.25. PUNT 9. Vaststelling kohier recognitiën 1923, De heer Hogenbirk is het opgevallen dat het bedrag wat de gemeente ontvangt voor het geplaatste benzinereservoir niet is vermeld. De Voorzitter antwoordt dat het desbe treffende raadsbesluit nog niet is goedgekeurd. De heer Prinsenberg heeft er niet op vermeld gezien de bedragen welke ontvangen worden voor aansluiting aan het gemeente riool. Dit wordt apart door den gemeentearchitect behandeld antwoordt de heer v. Nederhas selt. Het kohier wordt vastgesteld. PUNT 10. Verleening afschrijving kohier Hondenbelasting 1923. De heer v. Kessel heeft er bezwaar tegen dat de 2 politiehonden buiten de belasting vallen. De Voorzitter zegt dat het slechts 2 hon den zijn en dat deze werkelijk speurdersdien sten verrichten. Vroeger kreeg men vergoeding. De heer Otto meent dat indien een hond werkelijk tot hulp der politie is, een speur dershond dus, de betrokken agent dan ook schadeloos dient gesteld te worden. Ook de heer Luden bepleit meerdere steun van de gemeente dan een luttele afschrij ving van de belastinglijst van zoo'n hond. De Voorzitter wil dit wel in overweging nemen. De voorgestelde afschrijvingen worden goed gekeurd. PUNT 11. Betaling kosten bouwplannen van inet steun van Rijk of Gemeente te stichten ge bouwen. De Raad der gemeente Bloemendaal; Overwegende dat door de voortvarendheid van betrokkenen soms plannen tot het met steun van Rijk en/of gemeente stichten van woningen en scholen worden gemaakt en in details uitgewerkt, nog voordat de zekerheid bestaat dat op de verlangde medewerking kan worden gerekend en tot uitvoering van die werken kan worden overgegaan; dat men de kosten van een en ander, als aan zoo'n plan geen uitvoering kan worden gegeven, in den regel voor rekening van de ge meente pleegt te brengen. van oordeel, dat eerst tot het maken en uit werken van plannen, welke men met steun van Rijk en gemeente voornemens is te doen uit voeren, dient te worden aangevangen nadat men verzekerd is van de medewerking van Overheidswege, tenzij betrokkenen die voorloo- pige kosten casu quo voor eigen rekening nemen; Besluit: in den vervolge in geen geval meer de in de considerans bedoelde kosten te dekken, zoo daartoe in beginsel vooraf niet besloten is. De heer Otto kan zich met dit ontwerp niet vereenigen. Spreker zou wenschen dat een motie werd aangenomen waarin duidelijk en afdoende werd vastgelegd dat men bij de ge meente niet behoeft aan te kloppen. De heer Bornwater ziet in dit ontwerp het onmogelijk maken om te werken in het belang der Volkshuisvesting. Zonder geld kan men niets doen, geen plannen maken, geen ontwerpen maken, niets, niets, niets. De heer v. Kessel uit zich in denzelfden geest en toont met een voorbeeld aan wat reeds gepasseerd is, dat men door aanneming van dit ontwerp schaakmat worde gezet. De heer Laan ligt toe hoe men er toe geko men is deze redactie te maken. De heer Schulz kan zich nog beter met het ontwerp van B. en W. vereenigen, mits de wijzigingen door den heer Prinsenberg aange geven worden opgenomen, dan met de motie Otto. Wordt deze motie aangenomen dan wil dat practisch zeggen dat men hier de arbeiders woningbouw niet duldt. Met verheffing van stem protesteert spreker tegen een dergelijke gang van zaken. De heer Otto meent dat de heer Schulz windmolens bestrijdt en ontkent ten stelligste dat het zijn bedoeling is om den bouw van arbeiderswoningen in onze gemeente te bestrij den. De heer Otto dient thans zijn motie in wel ke luidt: De Raad van oordeel dat de kosten van het maken en uitwerken van plannen voor wonin gen die eventueel met steun van Rijk of ge meente zullen worden gebouwd in het algemeen, wanneer het niet tot de uitvoering dezer plan nen komt, niet voor rekening van de gemeente behooren te komen, gaat over tot de orde van den dag. De heer Hogenbirk kan zich met deze motie wel vereenigen. We hebben het al meer meegemaakt, zegt spreker, dat er plannen en onkosten gemaakt werden waarvoor de ge meente opdraaide. De heeren Bornwater, v. Kessel en Schulz protesteeren tegen deze woorden. De heer v. NederhasSelt doet thans een tusschenvoorstel wat echter ook wordt bestre den en een uitvoerige gedachtenwisseling uit lokt. De heer Otto die er tijdens het debat voor te vinden was zijn motie in te trekken komt ten slotte tot de overtuiging dat zijn motie nog de beste oplossing geeft in deze moeilijke zaak. De Voorzitter brengt daarop de motie in stemming welke wordt aangenomen met te genstemming van de heeren Bornwater, v. Kes sel, Nuyens, Prinsenberg en Schulz. Rondvraag. De heer Blankevoort verzoekt eenige vragen te mogen stellen aangaande de gehou den aanbesteding van brandstoffen. De Voorzitter staat dit toe. De heer Blanke voort vraagt waarom een herbesteding is gehouden voor de brandstoffen- levering. Er is, zegt spreker, een onderhandsche aanbesteding gehouden waarbij bleek dat de heer de Haas de laagste inschrijver was, n.l. 2.80 per H.L. De Haas heeft aan zijn ver plichtingen voldaan door op te geven van welke mijn en uit welke schacht men de kolen kan krijgen. Waarom gunt men het nu dezen hande laar niet? De heer Laan antwoordt dat volgens het College van B. en W. de eerste aanbesteding voor verschillende uitleggingen vatbaar was. De heer Hogenbirk schetst de houding van den handelaar Krul tegenover de andere handelaars en keurt deze af. Er ontspint zich een nogal scherp debat waar uit viel op te maken dat men op het Bureau Publ. Werken de brieven had geopend zonder dat er een der Wethouders aanwezig was en men daarop de brieven geopend had bezorgd ter Secretarie. Bij de herbesteding was dit beter gegaan, doch hierover ging de kwestie niet. De heer Blankevoort vraagt of B. en W. alsnog bereid zijn de eerste aanbesteding voor geldig te verklaren en zoo ja of men bereid is de levering op te dragen aan den handelaar de Haas en zoo deze mocht zeggen: „loop naar de maan met je kolenaanbesteding", dan de levering op te dragen aan den daarop volgen den in prijs, n.l. den heer de Graaf voor f 2.90 per H.L., of heeft B. en W. vookeur van per sonen? B, en W. verklaren daarop dat het hun gansch onverschillig is wie of de kolen levert, dat zij volkomen ter goeder trouw gehandeld hebben en dat zij bereid zijn aan het verlangen van den heer Blankevoort en van den ganschen Raad te voldoen. Hiermede was dit onaangename incident afge- loopen. De heer Otto vraagt inlichtingen omtrent een op 9 Juni aan den Raad gezonden brief. Deze is nog steeds niet beantwoord. De heer v. Kessel heeft een dergelijke vraag tot B. en W. betreffende een verzoek van de bewoners van Stoel's Hofje. Komt in de volgende zitting aan de orde. Hierna sluiting. BLOEMENDAAL. Aanrijding- Zondagmiddag half vij.f had op -den Bioeme-n-daalschewe-g, Ihoek Hartenlust- laan een aanrijding plaats tusschen. een motor rijder en een auto, waarbij de bestuurder van den motor onder den auto geraakte. Door spoe dig te romen liep dit ongeval wonderlijk goed af en bekwam de aanlgere-den-e slechts aan Looiid en handen eenige ontvellingen. De motor werd beschadigd en te Bloemendaal -gestald. „Witte Kruis" in nood. De moeilijke tijden, gevolg van de oorlogstoestanden, gevoegd bij Ons tarief voor Verhuur-Auto mobielen is zeer billijk. Onze wagens zijn hygiënisch en niet duurder als taxi's. BOUCKAERT Co., Luxe Auto- en Verhuurinricliting Rozenstraat 8 en 9, HAARLEM, Telefoon 588. Ihet aahteruitigaan van 't aantal contribuanten der Wijkverpleging, {terwijl zeer weinigen zich aansloten), verder de toenemende duurte bij het onderhoud van magazijnen en verplegings- materiaal, dit alles Iheeift veroorzaakt, dat de afdeeling en haar wijkverpleging in zeer moei lijke .financieele amstan-diigbeden verkeerer.. Spoedige en afdoende hulp is daarom dringend noodzakelijk, wil de afdeeling in staat zijn haar s-clhoone, ocih moeilijke taak der wijkiver- P eg-ing naar behooren te vervullen- Onderwijs. De voordracht voor onderwij zeres aan de Bloemen-daalsche school vereeni ging luidt als volgt: 1. Mej. A. Ezeühiels te Amsterdam. 2. Mej. J. R. Bruymsteen te Haar lem en 3. Mej. M. C. Heitlager te Haarlem. Reddingsbigade. 't Aaantal leden van de Bloemendaalsche Reddingsbrigade is thans tot 51 gestegen. Dr. Brongersma al'hier heeft zich bereid verklaard:, voor de leden een cursus te houden in Eerste hulp bij ongelukken. Ook hoopt men binnen kort te kunnen beginnen- met 't onderwijs in reddend zwemmen. Reeds zij-n verschillende benoodigdlheden aangeschaft, o.a. een kastje met reddfagsilij-n, bestemd om op het strand geplaatst te worden. Politiepersoneel. De afdeeling Kring Haarlem van den Algemeenen Bond van Politieperso neel in Nederland houdt Maandagmiddag 24 dezer, te 4 uur een propaganda-ver-gadering in Hotel Vreeburg alhier. -De her G. van Putten van Amsterdam, 'hoofdbestuur-der, zal spreken over bet onderwerp: „Aanpakken". De Duin en Daalsche Vijver krijgt zoo lang zamerhand zijn gewone aanzien terug. Telkens wordt er een gedeelte van den vijver uitge diept waarin men -dan- -door middel van een eiectrisohe pomp het water in laat loopen. Kos ten noch moeite zijn gespaard om den vijver weder vol te krijgen. We hopen dat deze ar beid niet te vergeefsch is geweest en het water thans in den vijver zal blijven. -Dinsdagavond e.k. ten 7-30 uur zal in Mara- -natha alhier de trekking plaats, hebben der 'loten, die door de vereen-igin-g „Het Jeugdwerk" verkocht zijn geworden voor het stichten va-n een eigen .gebouw. Zooals men weet, be staan de prijzen uit overgebleven bazargoe- -deren van de fancifair die door -bovengenoemde vereen-iging onlangs in Hotel Duin en Daal ge houden is geworden. Vereeniging Volksonderwijs" afd. Santpoort Deze vereeniging houdt op Maandag 24 Sep;, a.s. 's avonds 8 uur, een Huishoudelijke Verga dering -in de Bewaarschool. De agenda bevat: 1. Opening en Notulen. 2. Ingekomen stukken, 3. Behandeling van den Beschrijvingsbrief. 4. Benoeming Afgevaardigde voor de Alge-meene Vergadering. 5. Bespre king Wiinterpropaganda. 6. Rondvraag, 7. Slui ting, Bloemendaalsche Hockey Club. Op de on langs gehouden vergadering der Bloemen daalsche Hockey Club, werd het bestuur ais volgt samengesteld: mr. C. Cih. Geijl, voor zitter; Chr. de Vries, secretaris; W. Mock, penningmeester; W. Blankevoort, O. Broese van üroenou, H- Westermann, commissarissen. Ds. H. H. B'arger, vroeger predikant alhier, herdenkt den 2den October den dag dat hij voor 25 jaar zijn intrede deed als predikant bij de Ncd. Herv. Kerk te Utrecht, De afdeeling Bloemendaal van de Noor-d- Hollandsche Vereeniging ,,Het Witte Kruis" houdt op Dinsdag 25 -September a.s. ides avonds ten 8 ure in Hotel Vreeburg te Bloemendaal een ledenvergadering. De agenda luidt: 1. 'Notulen en ingekomen stukken. 2. Benoe ming van een 'afgevaardigde en een plaatsver vangend afgevaardigde ter Algemeene Verga dering. 3. Be-handeling van den Beschrijvings brief dier vergadering. 4. Aanbieding -der Be grooting voor 1924. 5 Rondvraag. De heeren E. E. Stoel te Bloemendaal sn E. J. Klop te Overveen-, zijn in de zitting der Arron-dissements Rechtbank te Haarlem van 28 Augustus 1.1- beëedi-gd als makelaar in vaste goederen. Van een beëediging oif toelating tot beëedi- ging als .zoodanig door die Rechtbank, van den aanvrager A. J. Overalktoer te Bloemendaal is ons tot dusver niet gebleken. VICTORIA-WATER (Oberlahnstein), is -de eenige opwekkende, zacht prikkelende, alcoholvrije -drank. Victoria-Water verhoogt den eetlust. Victoria-Water is niet alleen ne gatief onschadelijk, d'och ook positief gezond. De eenige: werkelijk aangename drank voor g e he elon thoud-er s Voor huishoudelijk gebruik bijzonder aan bevolen, in heele Li- terschroefflesschen- fa ll ou-dsprijs 32 cent. ADVEIH^ GR. HOUTST VERFT MAN! HEERENCOS MET BEI VAN MO HAARL! Personen, bere 's winters te bi den verkoop klas TUIN-, B LANDBOUWZ, den herfst me Tulpen, Hyacinl verder hetgehei ook Gereedsch Hooge provisie lijke condities. Fa. A. ZWAAN J) te huur, direct b eersten stand te met of zonder pel Br. m. cond. e onder No. 9571, te huur gevraagd, f25.per maand Brieven onder Boekh. BLADERC mendaal. een nieuw groot H Bosch en Duinl met toebehooren Prijs f 15.—. Te bevragen B blad. Ondergeteekem 1. dat bij vonnis sements-Rechtbar d.d. 24 Juli 1923 BAKEL, wijnhan wonende te OV staat van failliss klaard met benoe E. A. Heer Jhr. f rees van S winden Commissaris en o de tot curator 2. dat bij beschf E. A. Heer Rechte is bepaald dat de schuldvorderinget den vóór 2 Oct kantore van den 3- dat de verif ring zal worden Vrijdag 26 Octo voormiddags te h in het Paleis vi Haarlem. De cu MR. P. TJEE1 HAAR Ged. Oude Aangrijpend Verder een t mooi bijpro Eiken ZATERDA DAGmiddag MA' KB

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 2