loofden en harten hing echter Broeken .'k Hoorde tenminste :n ronde hoek", over water, ihoorzaamde aan de wet der oodat het omhoog liep", over het ook weer?" irnis gekiekt te zijn, kwamen ouden te Sehierke, waar we mden bij 'n brandende kachel, hten de auto's ons zonder on- is, waar maaltijd en een beetje ui: Wennigerode en Steinerne Renne. de veeren! Onder 't zingen naar 't station. De „zwak- Vadertje Bremer klonk boven jk vroeg stonden we in het 'nigerode, dat we 's morgens Op het antieke raadhuis lische spreuk: „Einer acht's acht", der dritte verlacht's, ngeveer 4 maal zoo groot als >or de vele hotels met tuinen vijd is uitgebouwd, doch niet inwoners telt. •actie hier, was wel het slot en buiten de stad tegen een it slot behoort aan de vorste- i StolbergiWernigerode. 't door een vrouwelijk lid dier de donkere unheimsche toe- apt. Op het voorplein was 't taferig. Toch werd de moeite beloond. Een pracht uitzicht nigerode .Overal roode daken 'P den verren achtergrond: :n, dennenboomen, nevelige ng schiet me te binnen, de leid van een dienaar over ons over het voorplein. Deze man democratische revolutie niet snelkieker van ons gezelschap etten met hem, ving hem met in zijn donker kistje en nam Holland. (Wedloop van steenen). rad ons een weinig hooger in Holtemme. 'k Zeide U reeds hier een grootschere indruk et Okerdal. Geweldige steen- langs de helling tusschen de innenboomen; en even gewel- ;n beneden in de bedding van :en wonder dat een juffrouw, van haar schoen verspeelde, irkte. Op dergelijke kleinighe- r niet. De compagnon van Lu- t een oogenlblik, dat hij cul- s, en wilde als een gems het ■•ken, doch ook hier was het oij een waterval, die door een htergrond werd gebruikt. We n kwamen bij een tweede wa- tere. Langs een steilen, grillige •eikten we het hotel Wasser- hebben daar op een bruggetje sn naar de dennenboomen, die in .'k Heb heel wat wedloopen h nimmer zulk een grootsche enen". Erg tevreden over den ons gebracht had, bracht de taar huis. Na den maaltijd ging r het Kurhaus, waar we een den. En na dat concert ka! funi 1923. Bermannshöhle bij >dedal. auto's voor. Even voor Wer- lij het station Drübeck, staat e ij het station Drübeck., staat de ie, heelaas achteraan reed, stil buisjes. Ernstig? Drie kwar- 3 besluiten met den trein de ti te halen. Kaartjes gekocht per stuk). Plotseling verschijnt lus leege auto om ons weer ïen. e auto's was teruggekeerd, om s bleven. Men maakte zich on- d 't op die ongeluksauto niet Enfin, een drie kwartier te we in Riibeland, om de Her- tezichtigen. programma, dat wij allen ont- elijk uiteen, dat we onder stal- lagmieten hebben te verstaan, s vormen. We gingen de dui- met een gids die ons allerlei le heer Bremer en den heer iendelijk waren te vertalen. 1 in 1866 bij 't aanleggen van ;kt. In 1887 en 88 de rest. Zoo t op plaatsen, waar men denkt zullen vinden, de wand uitge- 1 er water in de grot, dat nu Er hebben dieren gewoond, ïnblijfselen hier en daar op den oewel 't door 't druipende wa in de grot was, werden we geboeid. nnen soms mooie dingen ma- mnen toch niet tegen de natuur die de tijd heeft, die in 20 jaar it, dan een paar m.M., doch die uit de heeren Burgemeesters van Haarlemmermeer, Heemstede en Bloemendaal, dat diligent zal blijven om eventueel verdere stappen te doen. Mocht echter toch aan Haarlem de vrijheid worden gelaten om het verhoogde schoolgeld te heffen, zoo zullen maatregelen van de zijde der gemeenteraden noodzakelijk zijn, waarom spre ker de gelegenheid geeft hieromtrent van gedachten te wis selen opdat "het nieuwe College van B. en W. met de zienswijze van den Raad rekening zal kunnen houden bij het samenstellen van een definitief voorstel, hetwelk dan 20 September a.s. ter tafel zal kunnen worden gebracht. De kwestie is of de Raad in principe bereid is te verklaren in het schoolgeld bij te dragen, indien Haarlem haar plannen zou doorzetten. De heer VAN KESSEL zou het verloop der zaak rustig willen afwachten en niet bij voorbaat reeds bijdragen willen toezeggen, omdat zulks misschien van invloed zou kunnen zijn op de nog te nemen beslissing van den Minister. Als Haarlem in het gelijk gesteld wordt is er altijd nog gelegenheid om een besluit te nemen in den aangegeven zin. De VOORZITTER zegt dat het voor de betrokken ouders van veel belang is iets meer te weten, omdat velen van hen anders genoodzaakt zullen zijn hunne kinderen het Middelbaar onderwijs te Haarlem niet langer te doen genieten. Er zijn menschen die wegens de nieuwe regeling van Haarlem 1500. schoolgeld moeten betalen. De heer DE ROO VAN ALDERWERELT acht het ook een vooruitloopen op eene nog te nemen beslissing door de Regee ring. De heer OTTO is het er volmaakt mede eens dat, indien werkelijk de regeling van Haarlem van kracht zou worden, het alleszins op den weg der gemeente ligt betrokkenen in de kos ten tegemoet te komen. Hij vindt het echter verkeerd om een dergelijk belangrijk punt zoo maar terloops even bij de rond vraag te behandelen, daaraan wil hij niet medewerken.. Er is ten overvloede nog wel iets op aan te merken. De toekenning van Rijkssubsidie hangt niet af van de willekeur van den Minister, de Wet bepaalt aan welke vereischten moet worden voldaan om voor subsidie in aanmerking te komen, daar valt niet aan te tornen. Een adres om Haarlem toch in het genot te stellen van subsidie heeft derhalve geen zin. Het raadsbe sluit van Haarlem is alleen te vernietigen, als zijnde in strijd met het algemeen belang, maar als Haarlem zich geheel los maakt van de Rijksregeling, dan is er niets aan te doen. Echter, er bestaat naar spreker's meening een regeling tusschen Bloe mendaal en Haarlem omtrent het geven van Middelbaar onderwijs en bovendien, dacht hij, bestaat er een toeslagrege ling. Dienaangaande zou spreker nog wel gaame worden inge licht. Indien het noodig wordt geoordeeld dat de Raad een besluit neemt, dan zal het een punt van de agenda moeten uitmaken. De VOORZITTER zegt dat de zaak inderdaad nog niet rijp is voor behandeling, maar 't gaat er nu om de zienswijze van den Raad te leeren kennen, juist om daarmede bij het samenstel len van een definitief voorstel rekening te kunnen houden. Er heeft eene vergadering plaats gehad van de Burgemeesters der om Haarlem gelegen gemeenten, zulks naar aanleiding van den brief van B. en W. van Haarlem d.d. 3 Augustus 1923, luidende De Raad dezer gemeente besloot in zijne vergadering van 11 dezer onder no. 21, niet te aanvaarden de nieuwe voorwaarden, welke bij verschillende Koninklijke Besluiten en Ministerieele circulaires zijn gesteld ter verkrijging van Rijkssubsidie voor inrichtingen van Middelbaar- en van Voorbereidend hooger onderwijs. Het gevolg van het genoemd Raadsbesluit zou kunnen zijn, dat aan deze gemeente het Rijkssubsidie werd onthouden. Mocht dat het geval zijn, dan zoo besloot ons College eenparig zal aan den Raad het voorstel worden gedaan om geen kinderen uit andere gemeenten (dan Haarlem) tot gemelde onderwijsinrichtingen toe te laten dan tegen betaling van een schoolgeld, gelijk aan den kostenden prijs per leerling, zijnde een bedrag varieerend tusschen 450.en 600. Wij hebben van dit voornemen aan den Raad mededeeling gedaan. Uiteraard is ter zake door den Raad geen besluit geno men, immers een voorstel in die richting was en kwam nog niet aan de orde maar wel bleek onze mededeeling de algemeene instemming te hebben, zij het dan ook, dat een lid zich zijn recht voorbehield omtrent de wijze van uitvoering van het toe te passen beginsel. Inmiddels meenen wij goed te doen, U van een en ander reeds nu in kennis te stellen. Daardoor toch is U in de gelegenheid, desgewenscht tijdig maatregelen te nemen voor het geval, mocht de houding der Regeering daartoe aanleiding geven de Raad mocht beslui ten den vollen, kostenden prijs van het onderwijs te vorderen van leerlingen uit de buitengemeenten. Wij beseffen ten volle, dat zoodanig besluit, waartoe alles zins vrijheid en aanleiding bestaat indien geen Rijkssubsidie wordt genoten aan vele daarbij betrokken ouders of verzor gers teleurstelling zou berokkenen, maar deze ware vermoede lijk te voorkomen b.v. door een besluit van den Raad Uwer gemeente, waarbij tijdig, d.w.z. bij voorbaat, eene regeling werd vastgesteld om de belanghebbenden in de betaling van het hooge schoolgeld van gemeentewege tegemoet te komen. Ten slotte willen wij nog opmerken, dat het in de bedoeling ligt schoolgelden hoewel in termijnen bij vooruitbetaling te innen. De heer HOGENBIRK zegt dat verleden jaar een progres sieve toeslagregeling is vastgesteld die nog altijd van kracht is. De heer LAAN geeft dat toe, maar merkt op dat die regeling geschoeid was op een schoolgeld van 300.de toeslag vari eerde van 60.tot 240.Hij is het met de vorige spre kers eens dat men het verloop van de zaak maar rustig moet afwachten. De heer SCHULZ geeft toe dat de ouders van leerlingen voor een moeilijk geval staan, maar men mag toch aannemen dat, wanneer er wijziging wordt gebracht in het schoolgeld, de Raad ook wijziging zal brengen in de toeslagregeling, dat ligt in de lijn. Een bepaalde uitspraak van den Raad acht ook spre ker te voorbarig. De heer OTTO ziet nu in de toeslagregeling, door den Raad °P 22 Juni 1922 vastgesteld, dat hij gelijk heeft. Die regeling is afdoende, want er staat dat per leerling niet meer betaald wordt dan 60.—, 100.—, 140.—, 160.—, 180.—, 200.—, 220.of 260.dat hangt van het inkomen af. De heer LAAN: maar de bijslag bedraagt nooit meer dan 240.het is gebaseerd op een schoolgeld van 300. De heer OTTO had dat over het hoofd gezien. Het is dus nog de vraag of de regeling op dat punt herziening behoeft. De VOORZITTER vraagt of de Raad bereid is de regeling te herzien als de omstandigheden aanmerkelijk anders worden. De RAAD verklaart zich daartoe bereid. De heer BORNWATER wil gaarne het volgende geval aan het oordeel van den Raad onderwerpen. In de vergadering van 21 Juni j.l. is besloten zijn besluit van 8 September 1921 tot aankoop van gronden langs den Zeeweg in te trekken en aan eene Commissie uit den Raad op te dragen om te trachten op een nieuwe basis met de Erven van der Vliet tot overeen stemming te komen, in dier voege, dat exploitatie der gronden langs den Zeeweg verzekerd wordt. De Grondcommissie is daarop met bekwamen spoed aan het werk gegaan, onderhan delingen met de gemachtigden der Erven van der Vliet werden gevoerd en men was al in zooverre tot elkaar gekomen dat een plan kon worden ingediend. Nu schijnen er bij B. en W. bezwaren gerezen te zijn en men heeft heel kalm buiten de Commissie om aan de Erven van der Vliet een brief geschreven waarin te kennen wordt gegeven dat B. en W. het regelmatiger achten een eventueel in te dienen plan tot bebouwing van gron den langs den Zeeweg niet in behandeling te nemen, alvorens de aanhangige onteigeningsprocedure met de gemeente Haar lem zal zijn beëindigd. Een dergelijke manier van doen is in de eerste plaats in strijd met de regels van de burgerlijke beleefdheid en in de tweede plaats vraagt spreker zich af of het oirbaar is om eene Commissie op zulk een wijze te negee- ren. Het had toch zeker op den weg van B. en W. gelegen om de Commissie eerst in de zaak te kennen, teneinde in overleg met haar na te gaan in hoeverre de bezwaren te ondervangen waren, zoo deze gewichtig genoeg werden geacht. De heer Mr. LUDEN is bereid de vergaderzaal te verlaten, nu men het woord gaat voeren over een zaak, waarbij hij en zijn familie betrokken is. De VOORZITTER acht deze kwestie niet geschikt voor openbare behandeling. De heer BORNWATER wenscht de zaak zoo zakelijk moge lijk te behandelen. De argumenten wil hij buiten beschouwing laten. Het gaat alleen om de vraag of B. en W., indien aan eene Commissie opdracht is gegeven een zaak te behartigen, zich buiten zoo'n Commissie om in zulk een zaak mogen mengen". Als deze handelwijze gesanctionneerd wordt, dan zullen er waarschijnlijk meer leden van den Raad zijn die voor de eer om in eene Commissie te worden benoemd zullen bedanken. De heer SCHULZ onderschrijft volkomen de woorden van den heer Borriwater. Hij kan niet inzien dat er voor den heer Mr. Luden reden is de vergaderzaal te verlaten. Het gaat thans alleen over de kwestie of het wenschelijk is dat B. en W. plotseling ingrijpen in een zaak welker behartiging aan eene Commissie is opgedragen. Spreker vindt dat zeer afkeurens waardig. De heer VAN NEDERHASSELT moet verklaren dat hij aan het besluit van B. en W. om ter zake van het exploitatie plan van gronden langs den Zeeweg een brief te richten tot de Erven van der Vliet niet heeft medegewerkt, omdat hij ter vergadering van B. en W., toen het besluit werd genomen, niet aanwezig was. Daarom is het zoo jammer dat de heer de Waal Malefijt niet meer aanwezig is, want deze zou én als Voorzit ter der Commissie én als lid van het College van B. en W., het beste inlichtingen kunnen geven. Den heer LAAN spijt het ook dat de heer de Waal Malefijt zooeven vertrokken is, maar deze wist zeer goed dat in de ver gadering van heden over die zaak zou worden geïnterpelleerd, want gisterenavond heeft de Grondcommissie daartoe in een bijzondere vergadering besloten, waarbij de heer de Waal Malefijt tegenwoordig was. De Commissie gevoelt zich door dien brief van B. en W. zeer gegriefd. Van de zijde der ge machtigden der Erven van der Vliet heeft de Commissie altijd de grootste welwillendheid ondervonden. De Commissie heeft nu gemeend een uitspraak van den Raad te moeten uitlokken, in de hoop dat zooiets in den vervolge dan niet meer zal gebeu ren. De VOORZITTER zegt dat in verband hiermede dingen te zeggen zijn, niet bestemd voor een openbare vergadering. Hij hoort nu voor het eerst dat de Grondcommissie er bij betrokken is. De heer de Waal Malefijt heeft er met geen enkel woord van gerept. De heer BORNWATER had juist gehoord dat de heer de Waal Malefijt het heel duidelijk gezegd heeft. Deze kwestie staat absoluut op zichzelf, het is een kwestie van huishoudelij- ken aard en daaromtrent zou spreker de meening van den Raad willen vernemen. De VOORZITTER acht het noodig dat de Leden van den Raad dan eerst volledig op de hoogte zijn van de zaak. De heer OTTO weet van de kwestie zelve niets af, doch mis schien kan hij in den Raad wel inlichtingen krijgen. Het gaat n.l. over de vraag, welke opdracht de Grondcommissie heeft gehad, daar hangt alles van af. De VOORZITTER gelooft niet dat aan de Grondcommissie een opdracht is verleend. Toen het plan bij B. en W. inkwam, heeft spreker het opgevat als een exploitatieplan van de Erven van der Vliet op grond van de Bouwverordening. Het is geen oogenblik bij hem opgekomen dat het zou zijn een uitvloeisel van onderhandelingen tusschen de gemachtigden der Erven van der Vliet en de Grondcommissie. De heer de Waal Malefijt heeft er niets van gezegd. De bewuste brief is geconcipieerd door den rechtskundigen adviseur der gemeente. De heer SCHULZ vindt het vanzelfsprekend dat de Grond commissie in zoo'n zaak wordt gekend, zelfs al volgt hij de gedachtengang van den Voorzitter. De VOORZITTER zegt dat het plan ingrijpt in de onteige ningsprocedure en daarom is het advies van den rechtskundige gevraagd. B. en W. hebben gezeild op het kompas van den heer Jhr. Mr. van Styrum. De heer VAN KESSEL sluit zich in alle opzichten aan bij de woorden van den heer Bornwater. B. en W. hebben incorrec te handelingen gepleegd tegenover de Grondcommissie. Welk een indruk moet een dusdanige handelwijze geven. De Commis sie en de gemachtigden der Erven van der Vliet zijn tot over- dan ook iets wrocht, temindden waarvan de mensch stil wordt. We hebben gezien de win tertuin, de leerlooierij, de keizerstroon, het kindeke Jezus, de reuzenzuilen (ruim 3 M., die in 8000 jaar waren gevormd), de aardappelen. Verder de kristalkamer met wijnflesch, de druiventros en bloemkool. Hier was duidelijk te zien, hoe hoog het water gestaan had. Juist ter hoogte van het waterniveau hadden kristal letjes zich gevormd. Na deze enkele woorden herinnert gij U wel weer de wonderbare druipsteengrot, die wij vlaktebewoners, niet licht zullen vergeten. BODEDAL. Nu komt naar mijn oordeel heit hoogtepunt van onze tocht. Vanaf Alkmaar begint de victorie. Doch na Treseburg komt het oogen- biik, waarop ik de pen zou willen neerleggen. Waar men 't meest van vervuld is, kan men 't minst overspreken. Alle menschenwoord wordt hier slap en profaneerend. Wij hebben gestaan op de Duivelsbrug, waaronder de BodekesseL Rondom ons de 300' M. hoöge naakte rotswanden, waartegen een weelderige iboomemgroei, hier en daar omhoog klom- Steil omhoogsitijgende granietmassa's met hier en daar een groen ibosch, bijwijze van gar neering er tegen op. In de Steinerne Renne was het ontzagwek kend en geweldig; hier 'was 't grootsch en majestueus. Na eeni heerlijk diner genuttigd te hebben in Hotel Forelle 'te Treseburg a/d ri vier 'de Bode in een heerlijke omgeving, be stegen (wij wederom de auto's welke ons naar de Rosstrappe brachten. Bij de Rosstrap pe ontmoetten we 't gezelschap ,,Centr. Werk- plats", dat in 'de zelfde dagen als wij in het Germanen land ronddoolde, en ons ook in de buurt van Sehierke per rijtuig ge passeerd was. Bij de Rosstrappe hebiben we gehoord, de donderende echto van een schot, Bij de Rosstrappe hebben we gezien de Hexen- tanzplatz aan de overzijde van het Boded'al. Ook hebben we daar 'gehoord de sage van Brunhilde, door onze leiderverteld- Denk niet te licht over de (waarde van sagen. Zeg niet: 't is maar een saige. 't Zou alleen pleiten voor de nuchterheid en platheid van uwen geest. (Bovendien, wait doet iemand, die geen sa ge waardeeren kan, in het (Bo-dedal? Wan neer daar nog geen sagen waren, dan zouden ze er komen. De gansche omgeving wekt er toe op. Sagen zijn draagsters van wijsheid in een zeer schoon kleed. (En deze wijsheid is meestal van hooger orde d'an de wijsheid van geleerde en dorre verhandelingen. De Duit- scher kent de kracht der sagen. iHij (weet, hoe ze „Schuring" brengen in den mensche- lijken geest. Een sage is geen rekensommetje, geen wiskundig, dor logisch betoog. Sagen willed openbare eeuwige waarheden, geven uiting aan de oude en steeds (weer nieuwe waarheden, geven uiting aan de oude en steeds weer ieuwe machten van liefde en haat, van zelfzucht en jaloezie; sagen, zou men kun nen noemen de ongebonden, de met alle regels van logica spottende openbaringen der groot machten, die dan werken in de diepte van het menschenleven en menschenhart. Van de Rosstrappen daalden wij langs een zigzag weg, genaamd de Schurre naar het Bo dedal, waar wij een bezoek brachten aan de Duivelsbrug en Bodeketel, waar het met don derend göweld in vrscbillende vallen zich een weg baant door de hooge rotsen; langs het Bodedal wandelden wij naar Hotel W'ald'keten, waar een uurtje rusit werd' gehouden, daarna bestagen wij wederom de auto's. We hebben dien da'g wel getuft. Eerst van Harzburg over Wernigerode van Riibeland naar Treseburg. En nu weer van Thale naar Harzburg terug. De ongeluksauto stond natuurlijk ergens weer stil. Weer verstopping? Neen, benzine op! Geen wonder, dat onze leider den auto-ba'as 's avonds goed heeft aangepakt en hem dwong alle schade terug te betalen, Ondertusschen kwamen we la'at aan het diner. Ontstemd waren we geenszins, dat schijnt zoo'n week iwel niet te kunnen. Vrijdag 15 Juni- Ilsedal. Eerst even naar den Krodotempel, om wan delend bronwater te drinken onder een strijk je. De muzikanten vonden het echter te koud en waren afwezig. De Krodobron ontspringt aan den voet van den Burgberg, vanwaar het ■water geleid wordt naar de drinkgalerij. Er iwareni niet veel patiënten. Toch stond er op den wand van den tempel deze aansporing: Mehr als Siliber und Gold Hebt Krodo's heilige Quelle Aus der Tiefe empor: Den Schatz der Schatze: Genesung. Ten slotte ons laatste kleine uitstapje naar Ilsebung (per spoor) vanwaar we een wande ling maakten door het Ilsedal, dat wel weer geheel anders was dan het Okerdal, doch daar mede nog de meeste overeenkomst had, liefe lijk en schilderachtig. Onze weg voerde ons langs het slot Ilseburg, iwaar.bij zich bevond een kapel en een heel oude kloosterkerk. Een deel van het slot is .gebouwd in het jaar 800. Dat diende tot woonplaats van som mige keizers. In 1003 schonk Hendrik II het slot aan een bisschop, die er een Benediktijner klooster van maakte. Later is 't in handen ge komen van de familie zu StolbergWernige rode, die er een nieuw gedeelte heeft (bijge bouwd, wat thans bewoond wordt door een zuster van de slotbewoonster 'te Wernigerode. Deze dame scheen er nogal eenvoudig uit te _\4-=ï—nc.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 7