III Ruime keuze in Gebreide Wollen Mantelcostuums II de goedkoopste. LINCOLN de meest volmaakte. Plaatselijk Nieuws. Importeur: N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein, Telef. 1094. MAISON HETTY - GROOTE HOUTSTRAAT 126, TELEFOON 1760 - HAARLEM De verstandige menschen schaffen zich in dit gure jaargetijde een ELECTR. KA CHEL TJE aan. Electrische Verwarming is gezond en aange naam en bij het tegenwoordige VAST RECHT TARIEF niet duur I Vraagt inlichtingen omtrent Electrische Ver warming en het Vast Recht Tarief bij de Monster kamer van het P.E.N. voor dat uit den Raad een commissie van drie leden wordt benoemd die de verordening gron dig bestudeert en dan rapport uitbrengt. De heer Hogenbirk verklaart dat hij vroeger sterk voor dit punt is geweest, maar inmiddels zijn de tijden veranderd. Wij leven snel en de sociale wetgeving is sterk gewijzigd. Thans acht spreker deze veror dening niet gewenscht, al acht hij de rechts positie der ambtenaren noodig. Spreker stelt een motie voor waarin B. en W. worden uitge- noodigd om maatregelen te treilen die tot in voering van een eenvoudiger reglement kunnen leiden. Spreker stelt voor een motie aan te nemen, welke door hem is ontworpen behelzende aan houding van "dit punt en onderzoek door een commissie. De heer Luden kan wel meegaan met de woorden van den heer de Roo van Alderwerelt. Spreker ziet niet in de directe noodzakelijk heid om dit ontwerp tot verordening te maken. Behalve de reeds genoemde bezwaren heeft spreker zooveel vertrouwen in het rechtvaar digheidsgevoel van het college van B. en W. dat ook daarom deze verordening niet, althans niet zoo in details, noodig is. En mocht onver hoopt dat door dat college een onrechtvaardige daad worden gedaan, welnu dan zijn wij, geko zenen door het volk, er toch nog, om als rid ders dit onrecht goed te maken. De heer van Kessel kan zich geheel aansluiten aan de woorden van den heer Schulz. Spr. be treurt het, dat de heer Otto deze verordening, waaraan zooveel werk is besteed, tot een aan fluiting heeft gemaakt. In dit reglement is geen enkel denkbaar geval vergeten, hetgeen spreker juist zoo toejuicht. Men dient hierbij echter te bedenken, dat tal van artikelen misschien in geen jaren zullen behoeven te worden toege past. Met eenige voorbeelden gaat spreker dit na. Voorts vindt spreker dat de gemeente met deze verordening inplaats van duurder goed- kooper zal uitkomen. Ten slotte ontraadt spr. om op de motie van den heer Hogenbirk in te gaan, omdat dit reglement, hoewel drie jaar oud, geheel is aangepast aan de behoeften van den tegenwoordigen tijd. Een onderzoek zal toch weer leiden tot dezelfde bepalingen, om dat alle ambtenaren hierbij gelijkmatig behan deld worden De heer Luden betoogt dat hij niet tegen een reglement is, daar gaat het niet om. Maar de zaak is, moet het een reglement zijn van lijnen of met detailleering, en dit moet nader worden overwogen. De heer Schulz verzet zich tegen de motie van den heer Hogenbirk. Aan den heer Luden merkt spreker op, dat eerst dient te worden uitgemaakt, wat volgens onze begrippen recht of geen recht is. Dit is juist wat in het regle ment moet worden bepaald. Wethouder van Nederhasselt zegt zich te kun nen aansluiten bij de woorden van de heeren Schulz en van Kessel. Spreker kan zich inden ken dat de ambtenaren zich veiliger voelen bij een regeling op papier dan in theorie. Een der gelijk reglement als thans ingediend vindt spr. een eisch des tijds. De Voorzitter zegt dat de Raad zelf indertijd een commissie uit alle catagorieën heeft samen gesteld, welke commissie thans regelrecht tot den Raad met dit reglement komt. De heer Otto antwoordt den heer van Kessel dat niet hij, maar de commissie zelf in haar overgrooten ijver dit reglement tot een aan fluiting heeft gemaakt. Alle ziel is er uit ge haald door de detailleering, die bovendien toch nog onvolledig is, want er zouden nog wel dui zend andere gevallen te noemen zijn, die ook gereglementeerd konden worden als men wil. Uitvoerig gaat spreker dit in eenige onderdee- len na. Wanneer een staat het karakter krijgt van een ambtenarenstaat, dan is die staat ten gronde gedoemd. Het practische leven moet dengene die met de leiding belast is de macht geven om in te grijpen en dezen niet dwingen om te handelen naar een reglement. Spreker raadt aan om de motie van den heer Hogenbirk aan te nemen. Dan bestaat de kans dat iets goeds van het reglement tot stand komt. Wanneer dit reglement thans in stemming komt wordt het verworpen en is dan heelemaal van de baan. De heer Hogenbirk zegt dat hij met zijn motie niet bedoeld een van-de-baan-schuiven of een wachten tot de Rijksregeling is verschenen. Spreker is er zelfs voor dat zoo spoedig moge lijk eenige bepalingen voor de ambtenaren wor den vastgelegd. De heer Laan kan zich wel vereenigen met de motie Hogenbirk. Ook spreker vindt het ontwerp te veel uitgebreid. De Voorzitter meent dat nu de Raad is samen gesteld uit zulke eminente mannen het juist wenschelijk is dat dit ontwerp hier artikelsge- gewijs behandeld wordt. Is het eenmaal deze zeef gepasseerd dan zal het als kristal zijn en tot een voorbeeld voor onze gansche omgeving. De heer Otto meent dat, waar B. en W. met de ambtenaren hebben te maken, ook zij eerst in eigen boezem dit ontwerp eens moeten behan delen en daarna mee in den Raad komen. Spr. acht het niet mogelijk om al deze artikels te amendeeren. Er komt volgens spreker zóó niet iets goeds tot stand. Wethouder van Nederhasselt bestrijdt dit, omdat het reeds zoo rijpelijk is overwogen. De Voorzitter wil thans voorstellen dat het reglement nog eens wordt behandeld door B. en W. plus de Raadsleden die in de Commissie van overleg zitting hebben. De heer Schulz antwoordt dat dit niets geeft omdat alle heeren er toch vóór hebben gestemd. Ook het College van B. en W. heeft het in principe eenstemmig aanvaard. De heer Laan merkt op dat het college van B. en W. thans niet hetzelfde is als dat hetwelk het reglement heeft behandeld. Spreker b.v, vindt het te veel samengesteld. Derhalve wil spreker stemming hebben over het voorstel- Hogenbirk. De motie-Hogenbirk komt hierna in stemming. Deze luidt aldus: De vergadering van oordeel dat het ge wenscht is een eenvoudig reglement op de rechtspositie der Ambtenaren te hebben, waarin de hoofdpunten voor een behoorlijke regeling zijn vastgelegd. van oordeel echter dat het thans aangeboden concept te veel in bijzonderheden afdaalt, en dat de invoering van het reglement zooals het hier ligt, belangrijke uitgaven kan mee brengen en dat de economische omstandig heden op dit oogenblik deze invoering niet meer veroorlooven, verzoekt B. en W. dit concept terug te ne men en maatregelen te treffen die tot de indiening van een eenvoudiger reglement kun nen leiden. De motie wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Tegen zijn de heeren van Nederhas selt, van Kessel, Prinsenberg, Nuyens en Schulz. Rondvraag. De heer Bornwater komt nog eens terug op de kwestie der aanbesteding brandstoffen. Spr. heeft grondig onderzocht hetgeen door den heer Krimp is gedaan of gezegd en is tot de overtuiging gekomen dat deze vrij uitgaat. De heer Kremer heeft een afschrift van den heer Krimp ontvangen van het gesprokene in de vorige zitting. Spreker verklaart dat hij zich heel anders heeft uitgedrukt dan hierin is aan gegeven. De heer Schulz komt ten sterkste op tegen de zen gang van zaken. Ambtenaren ontvangen afschriften van de Raadsnotulen vóór dat deze zijn vastgesteld en vóór dat de Raadsleden deze hebben ontvangen. De heer Laan stemt toe dat dit een groote fout is. Spreker belooft dat dit niet meer zal gebeuren en dat de ambtenaar die dit afschrift heeft verstrekt door hem onder handen zal wor den genomen. De heer Blankevoort zegt dat in de vorige zitting toch een besluit is genomen. De Voorzitter zegt: de Raad heeft in deze niets te besluiten. De heer Otto komt op tegen de houding van B. en W. betreffende deze kolenkwestie, Spr. vreest dat straks de koude komt en wij zonder kolen komen te zitten. Volgens eenige uitlatingen is gebleken dat door B. en W. deze zaak niet met de noodige spoed is gehandeld. Dat spreker de bout op z'n kop zou krijgen had hij wel gedacht, dat gaat meestal zoo. De heer Schulz meent dat B. en W. niet vrij uitgaan. In de vorige zitting is de meening van den ganschen Raad aan het College van B. en W. kenbaar gemaakt. Deze hebben zich daarbij neergelegd en treft den Raad absoluut geen verwijt. De heer Hogenbirk stelt voor deze zaak over te laten aan B. en W. Het College weet nu goed wat de Raad wil en zal daar zeer zeker naar handelen. Aldus besloten. Na nog eenige vragen van ondergeschikten aard te hebben beantwoordt, sluit de Voorzitter de vergadering. BLOEMENDAAL. De Zomertijd ten einde. In den nacht van Zaterdag op Zondag eindigt de Zomertijd, men zette dus alvorens Zaterdagavond ter ruste te gaan de uurwerken een uur achteruit. Bloemendaalsche Schoolvereeniging. Even als een viertal jaren geleden heeft het personeel der Bloemendaalsche Schoolvereeniging toet plan opgevat de leerlingen der school tijdens een der Herfstweken (dit jaar zal het deze weeik zijn) te laten samenbrengen al wat de Herfstflora aan schoons voortbrengt: planten, bloemen, vruchten, in het bijzonder die, welke in het wild voorkomen en paddestoelen. Al wat de scholieren "verzamelen zal wor den bijeengebracht in eenige der lokalen der school, waar Verkade's Herfstalbum in natura zal kunnen worden bewonderd. De school is zoo gelukkig geweest mede werking voor het determineeren te verkrijgen van Mevrouw de Visser—Roelofs en den heer Zwanenburg de Vye. Deze hulp is van des te grooter waarde, daar beiden deskundigen zijn op mycologisoh gebied en de verzameling pad destoelen zeer rijik belooft te worden. De buitengewone regenval van den laatsten tijd heeft immers den groei der zwammen ten zeerste bevorderd- Ongetwijfeld zal deze „Herfstentoonstelling" om een weidsohen naam te gebruiken' ook an deren en ouderen dan leerlingen der Bloe mendaalsche Schoolvereeniging interesseeren. Belangstellenden hebben daarom vrijen toe gang tot het (gebouw der BloemendaaLsche Schoolvereeniging (bij hotel Duin en Daal) op Zaterdag 6 October a-s, van 35 en op Zondag 7 October van 1012 en van 25. H.D. Ds. H. A. Barger. Ds. H- A. Barger, vroeger predikant alhier, thans predikant 'bij de Nederduitsch Hervormde gemeente te Utrecht, is Maandagavond ter gelegenheid van zijn 25-jarige ambtsvervulling bij deze gemeente in het nieuwe gebouw van de wijk Tolsteeg Vaartsche Rijn op hartelijke wijze gehuldigd. De heer W. Q. v/d Hulst vertolkte als voor zitter der wijkvereeniging de gevoelens van •de wijkbewoners, waarna de heer H. A. Bos- schardt een fraaie oorkonde aanbood, met ver schillende tafereelen uit den 25-jarigen arbeid van den predikant. Ds. Quast sprak namens den kerkeraad, zuster Haspels namens de diaconessen en de heer Schoontoeim voor de catechisanten. Voorts werden verschillende ge schenken aangeboden; de meeste daarvan wa ren bestemd voor verdere inrichtingen van het wijkgebouw. Ds. Barger dankte met een har telijk woord, waarbij hij verzekerde dat hij1 voort' zal gaan met den arbeid in zijn wijk, zooals God hem daartoe in staat stelt. Reddingsbrigade. Naar we vernemen zul len er op verschillende plaatsen in de gemeente bij bruggen reddingshaken aangebracht wor den. Het bestuur der reddingsbrigade hoopt hierbij op den steun van 't gemeentebestuur. Op kosten der vereeniging zal de eerste red dingsbaak geplaatst worden op de brug over de Delft aan de Kleverlaan. Met de directie van Stoop's Bad is een zoo danige regeling getroffen, dat alle leden der brigade, te beginnen met 8 October, om de 14 dagen zwemgelegenheid krijgen in de badin richting. De zwemoefeningen zullen gehouden worden des Maandags van 7.30 tot 8,30 uur. Dinsdagavond, is de cursus in Eerste Hulp, ■onder leiding van Dr. Bron.gersma, begonnen in de gymnastiekzaal der M. U. L. O .school. De Bloemendaalsche Reddingsbrigade. De lezing van den heer Meyerink over „zwem mend redden", gehouden in een der lokalen van de gemeentelijke M.U.L.O school, voor de le den der Bloemendaalsche Reddingsbrigade, heeft' zich in veler belangstelling mogen ver heugen. Bijna alle leden waren tegenwoordig. De voorzitter der brigade, de heer P. A Kok, bracht in een kort openingswoord zijn dank aan 't gemeentebestuur en het hoofd voor het afstaan van het schoollokaal en aan den spreker voor zijn bereidwilligheid, de brigade met zijn kennis en ervaring te willen voorlich ten. Daarna hield de heer Meyerink zijn rede, reeds vroeger in dit blad besproken, maar nu eenigszins gewijzigd met 't oog op Bloemen daalsche toestanden. Achtereenvolgens kwamen ter sprake de taak der Bloemendaalsche reddingsbrigade, de reddings- en bevrijdingsgrepen, welke bij het zwemmend redden worden toegepast, het strandleven, de kleeding aan strand, zeestroo- mingen, muien, zwinnen, om te eindigen met de 12 geboden voor den zwemmers en redder. Met een fraaie collectie lantaarnplaatjes, het onderwerp betreffende, werd de leerzame avond besloten. H.D. In verband met de advertentie in dit blad willen we onze lezers hiermede nog eens onder de aandacht brengen de keurige salons die ge opend zijn in het perceel Kleverparkweg 70. De geheele inrichting geeft ons den indruk dat alles gebaseerd is op le klas bediening. De verschillende apparaten die wij te zien kregen zijn alle van het nieuwste systeem; wij gelooven wel dat aan een dergelijke inrichting groote be hoefte was in dit stadsgedeelte en hopen dat de eigenaar in deze volkomen mag slagen. Het gemeentebestuur heeft aan alle scholen in onze gemeente een paar platen met opschrif- Ons tarief voor Verhuur-Auto mobielen is zeer billijk. Onze wagens zijn hygiënisch en niet duurder als taxi's. BOUCKAERT Co., Luxe Auto- en Verhuurinrichting Rozenstraat 8 en 9, HAARLEM, Telefoon 588. ten gezonden die wel een plaatsje in de klasse zullen krijgen. De platen stellen voor een groote boschbrand en een boerderij die de prooi van de vlammen geworden is. Volgens opschrift zijn beide branden ontstaan door een vuurtje, dat de jongens gestookt hadden. Een wijze les dus voor onze jongelingen. Tragisch. Woensdagavond werd door de politie in het Bloemendaalsche bosch een meisje gevonden, gezeten op een bank, nabij het pannenk'oekenhuisje, die in zenuwachtigen toestand verkeerde. Zij werd naar de politie post gebracht, waar bleek dat zij 21 jaar oud is en op de Brouwersvaart te Haarlem woon achtig was en dien avond de ouderlijke woning had verlaten. Den geheelen nacht waren twee agenten noodig om haar in bedwang te hou den. Dr. van Beusekom werd ontboden en constateerde krankzinnigheid. Donderdagmor gen werd zij op medisch advies naar het Prov. Ziekenhuis overigebrachft. Volgens verklaring van haar vader was zij reeds vroeger twee maanden in een gesticht te Oudewater ver pleegd en later ongeveer een half jaar als verpleegster in het Prov. Ziekenhuis werk zaam. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap en wegens persoonlijke onmisbaarheid. De aandacht wordt er op gevestigd aan belanghebbenden, dat vrijstelling wegens een der hierboven ge noemde redenen voor degenen die voor de lichting 1924 zijn bestemd tot gewoon dienst plichtige in het algemeen moet worden aan gevraagd in de maand October van het loo- pende jaar. Burgerwacht BloemendaaL Uitslag der schietwedstrijd gehouden op 22, 23, 29 en 30 September op de Militaire banen te Overveen. Afstand 100 M. Maximum 100 punten. Personeel le klasse. A. F. Bos, 95 p., C. F. Vissé 94 p. 10 laatste schot, J. Lindeman, 94 p. 9 laatste schot, F- ■P. Hekker, 94 p. 8 laagste schot, J. A. v. Bug genum 94 p. 7 laagste schot, P- Langendonk 93 p., A. J. Hekker 92 p. 8 laatste schot, N- van Keulen 92 p. 2 maal 8 laagste schoten, Q Mooyekind 91 p. 10 laatste schot, J. van Keulen 91 p. 9 laatste schot, Th. Stachelhausen 91 p. 7 laagste schot, A. Schipper 90 p. 8 laagste schot. Personeel 2e klasse. P. v/d Berg 95 p., P. Krook 92 p., G- Roeien 91 p., P. Th. Warmerdam 90 p., W. Faase 87 p. 2 maal 8 laagste schoten' A. Jansen 87 p., 3 maal 8 laagste schoten, F. v- Buggenum 87 p. 6 laagste schoten, Personeel 3e klasse. C. Schrijvers, 88 p., J. G. v. Schaik 82 p. 5 laagste schot, C. v/d Raad 82 p., 4 laagste schot H. Prins, 80 p., Th. Mooyekind 79 p., G. Kerk vliet 71 p. Vrijebaan le klasse. J. Lindeman 100, 6 maal 49; F. P. Hekker, 100, 2 m. 49; C. F. Vissé, 98, 4 m. 49; P. Langendonk, 98, 1 m- 49, 3 m- 48; J. van Keu len, 98, 1 m. 49; C. W. Meerdink, 98, 4 m. 48; W. Hoogestein, 98, 1 m. 48; C. Lindeman, 97 7 m. 48; A. J. Hekker, 97, 3 m. 48; J. van ■Buggenum, 97, 1 m. 48; H- J. v. Tongeren, 97, 3 m. 47; N. van Keulen, 95, 2 m. 47. Vrijebaan 2e klasse. A. Jansen 94; G. Roeien 93; W. Faase 92; P. v/d Berg 90, 3 m. 44; P. Roeien 90, 2 m. 44: J. G. v. Schaik 90, 1 m. 43. Vasiebaan Ie klasse. Maximum 150 p. C. W. Meerdink 145'139; J. van Keulen 145 134; A. J. Hekker 142141F. P. Hekker 146136; J. Lindeman 141,1411; C. F. Vissé 141—137. Vaste baan 2e klasse. G. Roeien 137; W. Faase 134; P. Roeien 131: J. G. van Schaik 130; A. v/d Hulst 130 (deze laatste twee bij loten). Eerebaan Maximum 50 p. A. J. Hekker 50 steunserie 46; G. Mooyekind 49 steunserie 46 laagste 9; W. Hoogestein 49 steunserie 46 laagste 8; J. v. Keulen 49 steun serie 43; J. v. Buggenum 48 steunserie 46 laag ste 9; N. v. Keulen 48 steunserie 46 laagste 8. Geluksbaan. P. Langendonk 45, H. J. v. Tongeren 42, 0. Mooyekind 39, Th. Mooyekind 36, F. Bersee 33, Th. Stachelhausen 32, A. F. Hekker 31, C. Lin deman 31. De uitreiking der prijzen heeft plaats op 'Woensdag 10 October in hotel Roozendaal, met welwillende medewerking van het strijkje (Jan Boon) uit Haarlem. VICTORIA-WATER (Oberlahnstein), is niet wrang of scherp als gefabriceerde en zoogenaamde kunstmatige minerale wateren, doch pétillant, smakelijk en opwekkend. Voor huishoudelijk gebruik bijzonder aanbe volen in heele Literschroefflesschen, inhouds- prijs 32 cent.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 2