VAN STRIEN igt Serné Woningbureau fleerenkleeding 118, BEHANDELT: - Complete Wasch .OEMERS mime kn Stoffen MEiSIDAAL Sljf TWEEDE BLAD Fijne Zwitsersehe Ondergoederen Kousen en Sokken Zijlstraat 96 net Vergaderzalen ER, HAARLEM ABR. MEIJER JAEGER i de A'damschepoort) i vanaf f 30.— IEHNRICHTING IR MAAT. i -s- l io wol en half wol. /oor Machinerieën W erktuigkundigen LARLEM [eerenkleermaker GRACHT 53, Tel. 3666 lARLEM ïfoon 2711 T. M. AUPERS. ST 1-3, T^L. 569 azijn van: (SMA-HAARDEN n Lips Peters en Permanent Halier- Petroleumkachels IAALSCHEWEG 161 TEL, KANTOOR 22089 I. VAN LEUVEN aart 26-28 en 28a Haarlem Telefoon 2311 [e laatste eischen des tijds |t Prijscourant ;herp concurr. prijzen. „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 6 Oct. '23. ONTVANGENBOEKEN. Plaatselijk Nieuws. BLOEMENDAAL, OVERVEEN. TOONEEL. MUZIEK. SPORT. :rij, Autogeen laschwerken iliteiten voor Motoren, Motorbooten aan Waterleidingen, - ïGEN CONCURREERENDE PRIJZEN - LEFOONNUMMER 3388 nder eenige verplichting jé interstoffen voor Dames ng zijn met zorg gekozen. :n bewerking gegarandeerd. >uponstoffen in bewerking even worden. ne op aanvraag toegezonden. bij de tramhalte (Ceintuur) No. 41. Aan de Kruiswegen door M. van Zeggelen. Meulenhofi's Kleine Boeken. Het tempo, waarin Mevrouw van Zeggelen ons komt verblijden met uitgaven van haar werken, is zoo snel, dat wij nauwelijks aan de bespreking van de eene uitgaaf toegekomen zijn, of de andere ligt weder op onze tafel. Zooeven verscheen ,,De Vrede van het Maer- land", terwijl ter bespreking voor me ligt: ,,Aan de Kruiswegen", een bundeltje Indische schet sen en schetsjes. De kunst van het verhalen verstaat Mevrouw van Zeggelen al heel goed. Wie zulk een ver haal van haar begint te lezen zelfs al inte resseert hij zich slechts matig voor het Indische leven zal toch altijd geboeid worden en niet halverwege het boek uit de handen leggen. Ook dit boekje geeft weder blijk van Me vrouw van Zeggelen's talent van personen en landschappen te teekenen. Het Gulden Boek van het Huwelijk, door Reinhold Gerling, bewerkt door Titia van der Tuuk. Uitgave van J. T. Swartsenburg te Zeist. Een populair wetenschappelijk boek over het huwelijk, waarin, zonder eenige preutschheid, door bevoegde hand geschreven wordt over het geslachtsleven en het huwelijk. Wanneer men er voor zorgt, dat dit boek niet in handen van kinderen terecht komt kan men het zich gerust aanschaffen en ten nutte maken. Het is een buitengewoon leerzaam boek en behandelt nagenoeg alles omtrent het geslachts leven, waarin men belang kan en behoort te stellen. Doch bovenal valt te prijzen, de opvatting, die de schrijver van zijn taak gehad heeft. Ik zou willen vragen, of er anders te ver wachten is van een schrijver, die boven het eerste hoofdstuk het motto plaatst: „Wilt ge uw voorrechten waardeeren, elkanders fouten vergeven, leert dan uw verschillend-zijn erken nen!" Doch ik wil Uw vertrouwen in dit werk sterken, door over te nemen de voorrede van den schrijver zeiven: „Bij de tallooze boeken over het huwelijk nog een nieuw? Neen, waarde lezer, ik bied u wat anders aan. Denk niet, dat ik nieuwe geheimen van huwelijks- en liefdeleven zou willen onthullen of zelfs de zinnen kittelen. Het geslachtsleven is mij het heiligste van alle heiligdommen, die de menschelijke geest heeft geschapen; ik verlang, dat van dit gebied elk cynisme verdwijnt en nooit de tempel onthei ligd wordt, waarin wij met innigheid en geest drift moeten bidden. Maar ik wil echtgenoo- ten, mannen zoowel als vrouwen, antwoord geven op de brandende vragen, die hen leven dig beroeren en die zij toch niet wagen uit te spreken. Schaamte verbiedt de vrouwen vra gen te doen, die betrekking hebben op hun geheimste gewaarwordingen, en de man zou hun niet eens een bevredigend antwoord kun nen geven. Tot den geneesheer wendt men zich slechts in dagen van ziekte, want hij wordt nog altijd beschouwd als de raadgever in zaken van gezondheid. lederen dag, ja, ieder uur duiken vragen op, die antwoord eischen; want ons geslachtsleven vertoont zooveel vor men en zijden, dat het een eeuwige studie zal blijven; dagelijks onthult de liefde ons nieuwe geheimen en stelt zij ons voor nieuwe raad sels, welker oplossing ons rust en innerlijke vrede zou geven. Daar wij evenwel geen ant woord krijgen, duikt twijfel op, die zoo ge vaarlijk kan worden yoor de liefde. Wij hebben klaarheid noodig in alle omstan digheden van het bestaan. Alles drijft naar hervorming van onze maatschappelijke verhou dingen, en dagelijks bezwijken de eenmaal zoo trotsche pijlers van een ten onder gaande we reld. Zou niet behalve de herziening van ons openbaar geestelijk en maatschappelijk leven ook de herziening van onze persoonlijke en vooral van onze seksueele verhoudingen noodig zijn? Is hier niet nog veel meer ontredderd en bedorven? De prostitutie is ondanks alle politie maatregelen en zedepredikers verschrikkelijk toegenomen; de geslachtsziekten zijn tot een volkspest geworden; de onderlijfskwalen der vrouwen vermeerderen op beangstige wijze, en erfelijk zwaar belaste kinderen vormen de nako melingschap. Genezen en helpen geeft niets; het is zaak om die ellende te voorkomen. Niet met geandemiddeleii en verdoemingsvonnissen, want bij de bronnen van het leven bestaat zoo min zonde als schuld, doch slechts dwaling en zwakheid. Het kwaad laat zich ook niet genezen met drankjes enzalven; slechts in het vermijden Ggt hulp en heil. Opheldering geven over alles wat menschelijk is, den sluier wegtrekken voor den kunstmatig donker gehouden geslachtshoek, dat is een bevrijdende daad, geen heiligschen nis. Ook het geslachtelijke is een ontwikkelings- Product. Menschen en volken, die op een lagen trap van beschaving staan, volgen hun zinne bbe drift in den primitiefsten vorm. Met de toenemende geestesbeschaving is ook de ge slachtsdrift allengs doordrenkt met hoogere ge voelswaarden, zij werd doorgeestelijkt en ont- gedeponeerd «N tref baar liaarlemsche Sigarenfabriek. JC.Hessen en fa Haarlem. wikkelde zich tot liefde. Maar deze schatten van ervaringsrijkdom zijn nog niet voor alle kringen toegankelijk gemaakt, omdat onkunde en cynisme in de seksualiteit een groote plaats innemen. Daaronder heeft ook het huwelijk zeer geleden en de menschen, die in het huwelijk leven. De man kent slechts het lichaam van de vrouw, wier bloeiende schoonheid hem het hoofd op hol bracht en in haar toovercirkel trok; de vrouw ziet in den man den krachtigen beschermer in den strijd om het bestaan en den zegevierenden verwekker van nieuw leven. De fijne en toch zoo groote verschillen van hel zieleleven vermoeden zij tenauwernood. De man beoordeelt de vrouw naar zijn gevoelen, de vrouw de man naar haar gevoelen. Hier hebben wij de oorzaak van alle verschillen en misver standen van het huwelijksleed en van de liefde smart te zoeken. Rijp voor de liefde moeten zij worden en rijp voor het huwelijk. Deze rijpheid kan evenwel eerst volgen, wanneer wij den vollen rijkdom van wetenschappelijke kennis tot het volk brengen en de noodig aandacht schenken aan de seksueele zijde van ons bestaan. Den vrijen mensch van de twintigste eeuw kan het oude evangelie van het huwelijk: „En de twee zullen zijn één vleesch', wel uren van zinnelijke ver rukking bereiden, maar hem duurzaam gelukkig maken kan het niet. Daarom moeten wij tegen over de duizendjarige leer de nieuwe eisch stellen:„En de twee zullen zijn één ziel!" Ieder huwelijk behoort een gemeenschap der zielen te zijn, dan is het duurzaam en legt den grond slag voor het geluk des levens. Hoe wij dat kunnen bereiken, wil mijn boek aantoonen. De weg is lang, maar hij leidt naar de zonnige hoogten van het aardsche bestaan, en ieder kan hem begaan'. Op het peil van dit plan heeft de schrijver zijn werk weten te houden. Het boek bevat tal van afbeeldingen buiten den tekst. HENRI BAKELS. Bloemendaal-Commando Tijdens den grooten Nationale Schietwedstrijd. ïe Culem-borg ge houden van 15 Aug. tot 15 Sept. werden door 'de leden van Bloemendaal Commando behaald: 3e prijs buks (corps); 3e prijs buks (eereprijs); 3e prijs cylinder geweer (corps); 3e prijs cylinder geweer (eere-oorps). Allen verguld zilveren medailles. Voorts wer den personeele prijzen behaald door D. C. Houtgraaf, 2de prijs Eerebaan; A. J. Mekker 4e prijs personeelebaan; W. Hoogestein dag medaille cylinder geweer; J. van Buggenum, dagmedaille buks, terwijl deze moest loten om de medaille voor hoogste corpsschutter. Op den 30 September jJ, geeindigden wed strijd van den Haarlemschen Schietbond be haalde Bloemendaal Commando de zilveren wisselbeker, terwijl de gouden medaille aan den heer C. W. Meerdink ten deel viel, welke was geschonken door den heer Posthumus. Bloemendaal Commando neemt een eere plaats in in de Nederlandsohe Schietvereeni- gingen. balveteranen. Als men weet, dat de ouderdom der spelers varieerde van ruim 30 jaar tot ruim 60 jaar, is met 't woord veteranen niets te veel gezegd. De spelers waren verdeeld in een witte- en een blauwe partij. De match w-erd door een 150-tal personen bijgewoond. Er werd een kalm partijtje gespeeld, maar 't zou ons niets ver wonderen als eenige spelers 's Zondags liever thuis waren gebleven inplaats van met vrouw en dochters te gaan wandelen. Naar we vernemen, zal binnenkort een ont moeting plaajts hebben, tusschen een Over-) veensch- en een Haarlemsch veteranen elftal. N. H. Crt. Bij arrest van het gerechtshof te Amsterdam d.d. 12 September j.l. is het failissement van mevrouw A- M. A. Gryseels, echtgenoote van J. H. A. van Bakel te Overveen, vernietigd. Zondagmiddag is door jongens in een van drie in aanbouw zijnde huizen aan de Hyacin- thenlaan schandelijk .huisgehouden. In het laatste huis werd uit een bak met timmermansgereedschap een schroevendraaier gehaald en hiermede is toen de deur van het „bezochte" huis geopend. Daarna zijn de jon gens waarschijnlijk waren het er vijf naar men ons mededeelt op de verfpotten en kwasten aangevallen en hebben zij alles, wat er maar «enigszins voor in aan merking kwam, volgesmeerd met verschillende kleuren verf- Op witte tegels in de vestibule zit een groote zwarte vlek, een schoorsteen mantel in een der benedenkamers is volge smeerd met witte verf. Potten jnet verf zijn van boven van de trappen afgeschopt, zoodat de trappen, de leuningen en de muren langs de trappen vol groote verfvlekken zitten. Op den vloer van den zolder lag een groote plas bruine verf. Vensters zijn volgeklad. Het gevolg van een en ander is, dat de aannemer dien vloer zal moeten uitbreken om het hout opnieuw te schaven, de schilder zal 7/8 van ,het geheele huis opnieuw moeten schil deren en verschillende ruiten door nieuwe vervangen; de stucadoor moet groote stukken maar afbikken en opnieuw pleisteren. Men schat de schade op meer dan f 400. Door een agent van politie is proces-verbaal ■opgemaakt. Deze meende, zoo deelde de bena deelde schilderspatroon mede, dat er wel geen sprake van vergoeding zou kunnen zijn, omdat er op de jongens geen „verhaal" is. Overveensche Bibliotheek. De Overveensche bibliotheek, die het leesgrage publiek de laat ste jaren van goede en goedkoope lectuur heeft voorzien, zal heden Zaterdag weer beginnen met het uitreiken van boelken. We twijfelen er niet aan,, dat weer velen van deze gelegen heid gebruik zullen maken. HAARLEM. Iets bijzonders. Terwijl 99 ten 100 van den industriëelen handel en middenstand klaagt over inzinking van handel en nijverheid, alle mogelijke middelen zoekt tot inkrimping en bezuiniging, is het ons toch bemoedigend over een bedrijf te kunnen spreken dat daar finaal buiten staat. Het geldt hier de .meubelzaak van den heer Warmer, die na een vestiging van vijf jaren in de Spaarnwouderstraat, door grooten omzet gedwongen werd naar een grootere omgeving uit te zien. Laat ons direct zeggen dat verschillende fac toren hieraan niet vreemd zijn, te weten: Warmer is een vakkundig man, vervaardigd alle artikelen door hem verhandeld, in eigen werkplaatsen en berekend in alles uiterst lage prijzen Dat het publiek dit niet alleen gelooft maar ook weet, verklaard zijn steeds grooter geworden omzet. De groote bloemenpracht bij de opening van zijn nieuwe zaak, bewijst wel het apprecieeren van zijn persoon en zaken doen. Drie aparte- menten, beslaande 360 M2. en smaakvol inge richt, op -den hoek van Korte Spaarne en Wijdesteeg, staan steeds zonder verplichting tot koopen ter bezichtiging. Wij raden ieder aan eens een kijkje te gaan nemen. Als de jonge wijn bloeit. De N.V. ,,Het Sohouwtooneel", Directie Adr. van der Horst en Jan Musch, zal a.s. Zondag 7 October de eerste opvoering te Haarlem ge ven van „Als de jonge wijn bloeit", blijspel in drie bedrijven van Björnstjerne Björnson, on der regie van Dr. Herbert Kranz en Adr- v/d Horst. Men schrijft ons; H. O. V. Na eenigen tijd van rust als over gang van zomer naar winterseizoen opent de Haarlemsche Orkestvereeniging aanstaande Zon dagmiddag de concertzaal, welke nog wel niet geheel, maar dan toch zoover gereed is dat kunstlievend Haarlem en omstreken met volle teugen zal kunen genieten van het eerste Le denconcert, de inzet van een hoogst belang rijke reeks die ons in de aanstaande maanden te wachten staan. Het ledental wijst op volle en gezellige za len en onze Nico Gerharz, de volijverige dirigent zal het zijne er weer toe bijdragen om alles te geven, wat er van een kunstinstelling als de H.O.V. verwacht mag worden. Aanvankelijk bezorgd voor de gezondheid van onzen onmisbaren orkestleider, heeft zich alles wederom ten goede gekeerd, en staat Nico Gerharz als voorheen voor de taak die hij zich opgelegd heeft: de H.O.V. steeds hoo- ger en hooger. Het programma voor het eerste Ledenmatiné opent met Halvorsen's Suite aus der Musik zu den Altindischen Schauspiel „Vasantasena" gevolgd door het 2e concert van Wieniawski. uitgevoerd door concertmeester Willem Knik ker, aan wie de vertolking van dit vioolconcert ten volle toevertrouwd is. Begaafd met ziel- vollen toon en rijke techniek ligt het in de kracht van dezen jeugdigen kunstenaar. Voorafgegaan door menuet voor strijkinstru menten van Georges Valensin en Chanson Louis XIII et pavane van Louis Couperin, be werkt door Frits Kreisler, volgt in het tweede deel Zigeunertanz (Op 14) van Tivadar Nachèz eveneens viool-solo. Ten slotte een eerste uitvoering van Asger Hamerik's „Judische Trilogie", dat door hoogst interessante instrumentatie en heerlijke musi- kaliteit uitblinkt, waardoor zal blijken dat het een steeds gaarne gehoord repertoirnummer zal blijven. Zondagavond tegen matigen entreeprijs wordt hetzelfde programma ten gehoore ge bracht en zal de zaal te klein zijn. Een veteranen-voetbahnatch- Zaterdagmid dag werd op 't terrein achter het R-K. Lyceum op den Zijlweg een voetbalmatch gehouden van Bloemendaalsche- en Haarlemsche voet Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Wij namen .heden eens een (kijkje in de groote zaal van het Gemeente Concertgebouw ten einde ons te overtuigen van de mogelijk heid om daarin op aanstaande Zondagmiddag het ledenconcert en Zondagavond het volkscon cert te doen geven. De aanblik viel ons niet mede, daar eigenlijk nog niets geheel in orde is. Het podium is belangrijk verbreed en ook dieper geworden, terwijl in den- achterwand een ruimte isuitgespaard om later daarin het Fa. G. W. v. SCHMIT Zn. S GR. HOUTSTRAAT 16, Tel. 476 VRAAGT ZICHTZENDING orgel te plaatsen. De Solisten- zoowel ,a!s de Stemkamer zijn beiden veel grooter geworden, terwijl onder .het podium een flinke bergruimte is aangebracht alsmede de kelder voor de cen trale verwarming, De zaal zelf heeft geen verandering onder gaan. De heer Deinium, tegenover wien wij onzen twijfel uitspraken of de zaal wel vóór Zondag zoover in orde zóu zijn dat er gecon certeerd kon worden, gaf ons de verzekering dat de concerten zouden kunnen plaats vinden en vertrouwen wér dus dat onze talrijke mu ziekliefhebbers Zondagmiddag en avond pre sent zullen zijn. Overzicht Tweede klasse A (tweede afdeeling). De tweede competitiedag voor bovenstaande afdeeling kenmerkte zich door eenige uitslagen die niet evenredig waren aan de gespeelde wedstrijden. Bloemendaal, Zandvoort en AD.O. verloren resp, met 01, 01, en 24 van Schoten, Neptunus en B.M.T. en 't merkwaardge is, dat deze nederlagen alle onverdiend waren. Bloemendaal demonstreerde een overwicht op Schoten, dat vooral in de tweede helft tot uiting kwam, zoo zelfs, dat eenige sporadische aan vallen der Schoten-voorhoede meestal reeds door de witte backs tot staan gebracht werden- Alles liep echter tegen. Deze tegenslag culi- mineerde tenslotte in 't missen van een straf schop door Parson. Voor de zooveelste maal bewezen Klein en Meenhorst, er nog een extra vorm op na te houden voor de wedstrijden tegen Bloemendaal. In 't bijzonder dienen we den grootsohen vorm waarin laatstgenoemde speler zijn doel verdedigde te memoreeren. In- tusschen zijn we twee kostbare punten kwijt en 't begin, resultaat, 1 punt Uit twee wed strijden is geen bemoedigend begin. Vast staat, dat onze plaatsgenooten nog niet den speel- vorm te pakken hebben van 't vorig seizoen. We twijfelen er echter niet aan, of Bloemen daal zal zich herstellen, en ons voorgevoel zegt, dat A.D.O. dit a.s. Zondag zal ondervin den. Zandvoort ontving Neptunus met de veron derstelling van het bekende „zachte eitje". Inderdaad leek de spelvorm van de gepromo veerde Rotterdammers naar niets, en Zand voort deed dan ook met hen wat ze wilde, maar vergaten daarbij doelpunten te maken- Zelfs toen Neptunus een doelpunt cadeau kreeg meende men, -dat er nog geen vuiltje aan de lucht was. Echter verstreek de tijd meer en meer, en toen de scheidsrechter liet eindigen was de Neptunus-keeper nog niet gepasseerd, zoodat de Rotte-stedelingen een plezierige te rugreis h-adden. B-M.T.A.D.O. van 't zelfde laken een pak. A-D-O. liet een spel zien dat minstens een klasse hooger stond dan dat der gastheeren, maar deze hadden maling aan alle voetbal-the- oriën en wisten door snelle uitvallen vier doel punten te fabriceeren. Wel waren enkele der goals niet van off-side-smetten vrij, maar de scheidsrechter was Oost-Indisch blind. Zoo bracht ook deze ontmoeting een 'groote ver rassing voor beide partijen. V.V.A. ging voort op den goeden weg, en sloeg Concordia in een slap gespeelden wed strijd met 42. Van inspanning door een der partijen was geen sprake, zoodat 't publiek weinig voldoening had van de lange en moei lijk reis naar de Meer. Zoodat er thans twee vereenigingen ongesla gen zijn, Schoten en V.V.A. Zondag a.s- zal blijken wie de sterkste is- Dan komt V.V.A. aan den Vergierdeweg en 't zal daar zeker spannen. Voor de Bloemendalers, die deze com petitie interesseert, is dus een uitstapje naar Schoten wel aan te bevelen! 'Het was overigens een echte ongeluksdag voor „Bloemendaal". Vier elftallen waren In 't veld en geen wist .het tot een overwinning te brengen. Het tweede elftal verloor ook al onver-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5