BONT TWEEDE BLAD - Anno 1674 Ontroostbare Zieken NXHoentete' VOGEL-KALENDER L. PEITL „RAPID" 9-11 9-11 VERMAKEN EN MODERNISEEREN VAN BONTWERK Firma S. MOK LANGE VEERSTRAAT 9-11 i 9-11 K. SLICHT Br an ((stoffenhandel Boekhandel P. STINS Pz. „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 27 Oct. '23. WAARSCHUWING! Plaatselijk Nieuws. tarieven. „BRONSTEE" MODELMELK KARNEMELK YOGHURT HEEMSTEDE - TELEF. 28055 VAN 9 - 12 EN 2 - 5.30 UUR Vermaakt, Repareert, Moderniseert. Speciaal adres voor het vermaken van Bontmantels tegen laagst roncurreeren- de prijzen. Gelegenheid- gedragen Pelsmantels te ruilen Gedipl. Bontwerker Wouwermanstraat 96 Fototechnisch Bureau Pieter Kiesstr. 8 HAARLEM Verricht alle Fotografische Werkzaamheden Foto-Artik. Vergrootingen Stoomwasscherij „De Vlijt", Brouwersvaart 86—88, beveelt zich beleefd aan voor het be handelen der wa8ch. Droog toe geslagen Waschgoed waarvan Huishoudgoed gemangeld 30 cent per kilo. Franco verzending. Hoogachtend, H. v. K1MMENADE. ALS NIEUW TERUG PRIMA BEWERKING Zeer billijk in prijs Dames-, Hinderhoeden en Pelterijen Magazijn van b.d. Oude Groenmarkt GEVcSTIGD: HORLOGEMAKER KORTE SPAARNE 9a Reparatiën spoedig en biliijk Raadpleegt den Magnetiseur en Kruidkundige HARVEY, Huize „Adriënne", Middenweg 48, Schoten. Leidschepi. 15-19 HAARLEM Telefoon 773. De nieuwe van A. BURDET en Dr. JAC. P. THIJSSE verkrijgbaar bij TELEF. 22045 No. 44. Ondergeteekenden gevoelen zich ver plicht het volgende ter kennis van hunne clientèle te brengen: le. dat de heer A. Kuijper, advertentie colporteur, wonende Aelbertsberg- bergstraat 55, niet meer voor hen werkzaam is; 2e. dat zij niet kunnen antwoorden op verzoeken om terugbetaling van vooruitbetaalde bedragen voor adver tenties in Adresboeken e. a. en zij ook niet het uitgeven van Adresboe ken kunnen verhaasten, daar van de reeds geïnde bedragen niet één cent in hun bezit is gekomen en de uit gaaf wordt bemoeilijkt doordat reeds een belangrijk bedrag is geïnd voor de adresboeken van Heemstede en Velsen (ongeveer een derde van de totale opbrengst); 3e. dat door hen nooit orders zijn gege ven en ook nooit gegeven zullen wor den aan colporteurs om vooraf be dragen te innen, daat dit h. i. een uiterst gevaarlijke methode is; 4e. dat de heer Kuijper geen, zooals door hem wordt verteld, vordering op hen heeft, doch zij een groote vordering op hem hebben van: a. geïnde bedragen van advertenties voor adresboeken; b. geïnde bedragen van kwitanties wel ke hem ter inning waren medege geven; c. reeds betaalde provisies van posten welke z.g.n. verkocht waren, doch in werkelijkheid niet verkocht, althans niet binnengekomen zijn; d. dat verdere inlichtingen omtrent de zen persoon, welke zij gedurende eenige jaren de hand boven het hoofd hebben gehouden, ten koste van honderden guldens, ten hunnen kantore te verkrijgen zijn. Vereenigde Drukkerijen EIKELENBOOM TIMMER A. EIKELENBOOM, T. TIMMER. BLOEMENDAAL. Zaterdagavond vond. in hotel Vreeburg de filmavond plaats georganiseerd door de Jeugdr vexeeroigmg. De groote zaal was tjokvol en we .hoorden zeggen, 'dat er over de 400 per somen aanwezig waren. Geen kleinigheid dus. Even ove-r achten werden we in het duister gezet en werd de eerste film, een natuuropna me, afgedraaid. De film vertoonde ons ver schillende mooie plekjes uit onze gemeente, waarbij de vijver van Duin en Daal en 't Kopje niet vergeten waren. Een pracht opname, die door een zeer duidelijke projectie goed tot zijn recht kwam. Hierna volgde een padvindersge schiedenis, ooik in onze gemeente opgenomen, zoodat we menig bekend plekje oip het doek zagen verschijnen. Bij de aanwezige jeugd sloeg deze film in en 'de geschiedenis werd van het begin tot het einde met spanning gevolgd. Na die Jubileumfilm, waarin we onze Konin klijke familie aan verschillende plaatsen .be zoeken zien afleggen, en waarin we eenige be zoeken van buitenlandsche vorsten aan ons land zien brengen, werd' er gepauseerd. Na de pauze kregen we een buitengewone mooie opname van de Jubileumfeesten te Am sterdam. Tot slot en dit was wel de clou van den avond, werden, de feesten te Bloemendaal op het doek gebracht. Wat werd aan dteze film, om het zoo maar eens uit te drukken door de kinderen gesmuld. Kaatje herkom Mietje en Keesje herkon Bietje. Het was een geroep en gelach van wat ben je me. ■Herinneringen aan deze beidie feestdagen werden weider bij de jeugd, opgewekt. Ook ouderen ontkwamen niet aan aangename feest- herinneringen. Met het eindigen van de feesten op het dioek, was de voorstelling eveneens afgelpopen en keerden jong en oud zeer vol daan huiswaarts. Voordat we eindigen zijn er nog twee dingen, die wel dienen vermeld' te worden. Het eerste is, dat er onder de fraaie collectie films die afgedraaid' werden, -er nog één was die we niet genoemd hebben en wel „zeilen", ■een film waarin we eenige zeilwedstrijden VICTORIA-WATER (Oberlahnstein), is niet wrang of scherp als gefabriceerde en zoogenaamde kunstmatige minerale wateren, doch pétillant, smakelijk en opwekkend. Voor huishoudelijk gebruik bijzonder aanbe volen in heele Literschroefflesschen, inhouds- prijs 32 cent. meemaken met 'kleine ranke zeilbootjes, die soms .bijna op hun kant in het water liggen, zoodat de wimpel van den top der mast in aan raking met het water komt. Deze film laat ons ook «enige echte Hollandscbe watergezichten zien. Voorwaar eert mooie en tevens interes sante opname. Het 2de is, dat bij een 'kleine tusschenpauze ■de lieer iBoer het podium beklom en een kleine rede hield', waarin hij dank bracht aan de filmfabriek Polygoon die voor dezen avond filmtoestel en films gratis aan de Jeugdver- eeniiging ter beschikking ,had gesteld. Evenzoo k: ecg de heer D. Laan een pluimpje voor het uitleen,en vin een film. Verder werd door spre ker dank gebracht aan den heer Aafjes, die dezen avond ais filmoperateur optrad en dit belangloos dead en aan den jongenheer W. Dankbaar, die de films op zoo'n uitstekende wijze muzikaal op de piano wist te begeleiden. W'as het voor de aanwezigen een genoeg lijken avond, voor de Jeugdvereeniginig is het een waar succes igeweest en een belangrijk bedrag kan weder ter zijde gelegd worden, be stemd voor het stichten van een eigen .ge bouw. Degenen, die in langen tijd niet in de omgeving van hotel Duin en Daal zijn geweest, moeten thans aldaar maar eens gaan kijken. Alle eendjes zwemmen weder in bet water en de Vijver is weder als van ouds. Als verbeterin gen die er aangebracht zijn kunnen genoemd worden de mooie breede oevers waarop waar schijnlijk boompjes of planten komen te staan en de keurige afrastering, die de Vijver van den weg scheidt. A..n het nauwe gedeelte van de boschlaan, beter bekend onder het Laantje van Maas, wordt maar niets gedaan. De bestrating wordt hoe langer hoe slechter, terwijl bij flinke re genbuien het laantje blanlk staat. Het laantje behoort niet aan de gemeente en is dus parti culier eigendom. Is dit een rede, dat 'alles zoo verwaarloosd moet worden? Hoe het ook zei, het 'is te hopen dat hierin eens verandering gebracht zal worden. Het ds hard noodig, des te meer daar er menschen wonen. Het park Bosch en Duin heeft soms veel weg van een waterpartij of iets dergelijks. Na har de regens staat het aldaar blank, terwijl een gedeelte van de Bosch en Duinlaan geheel on- dergeloopen is. Hieraan is gelukkig een einde gemaakt door langs weerszijden van de wegen steenkolengruis te strooien. Een goede vangst. Het is de politie mogen gelukken een zekeren E. M. uit Haarlem te ar resteeren, die de laatste weken in het Bloemen- daalsche bosch tegenover dames en meisjes on eerbare handelingen pleegde. De sein-, boom- en wisselwachter van de E.N.E.T. aan de Kleverlaan, zoomede zijn huiske, zijn verdwenen. De tramovergang is over dubbel spoor geleid, zoodat de wissels konden verval len. De nieuwe dubbele alsluitboomen worden aan den spoorboomwachter ter bediening over gelaten, zoodat huis en functie overbodig wer den. Was zijn laatste arbeid het hanteeren van de witte- of roode vlag ten teeken van veilig of onveilig, ook dit werd voor de wagenvoerders overbodig geacht en ingetrokken. Het eenige waar thans op te letten is, is het al- of niet ge sloten zijn der boomen. Hoewel ter weerszijden op eenige meters af stand van de afsluitboomen gestopt wordt ter oriënteering, zou het ons toch niet ondienstelijk lijken, vooral met het oog op duisternis en mist, als er een automatisch lichtsein aangebracht werd. De veiligheid voor het reizend publiek dient zoo groot mogelijk te zijn. Nader wordt gemeld: De seinwachtpost aan de Kleverlaan is na eenige dagen opheffing wederom ingesteld. Blijkbaar had de tramdirectie deze post eigen handig opgeheven. Autoriteiten hebben daar echter geen genoegen mee genomen, zoodat de vlaggen en lantaarns weder dienst doen. Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde. Den 23sten October jl. hield de aideeling Bloemendaal-Velsen der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde eene goedbezochte le denvergadering. Na opening worden notulen en ingekomen stukken voorgelezen, waarna de Voorzitter nog enkele woorden van waardeering wijdt aan de commissie, die door haar werk tot het schitte rend «lagen der collectieve inzending op de Am- sterdamsche Tentoonstelling zooveel heeft bijge dragen. Hij biedt de leden dier commissie als klein blijk van waardeering en ter herinnering ieder een groote bronzen medaille aan. Ook aan alle inzenders die onze afdeeling in staat hebben gesteld zoo mooi voor den dag te komen wordt dank gebracht. Verder deelt de Voorzitter mede dat als nieu we leden in deze maand zijn toegetreden de hee- ren J. Everwijn Lange en G. F. de Bruyn te Santpoort. Vervolgens werd het voorstel tot wijziging van art. 3 van het Huish. Reglement goedgekeurd, zoodat dit artikel thans in overeenstemming is met art. 16 der statuten 1922 waarbij ballotage bij toetreding van nieuwe leden voor onze af deeling vervalt. Alsnog word goedgekeurd de afvaardiging van den heer Laan tot de algemeene vergadering van 25 Oct. a.s., en als plaatsvervanger den heer Springer dit om formeel de verg:ssing te herstellen op de vorige vergadering begaan. Alsnu wordt eene zeer interessante causerie gehouden door den heer Leonard A. Springer over het Geslacht Eschdoorn (Acer) aan de hand van eene zeer uitgebreide collectie herba riummateriaal, op tafels overzichtelijk uitge spreid. Naar aanleiding dezer causerie, waar voor spreker warmen dank wordt gebracht, wer den door belangstellenden verscheidene vragen gesteld welke door den heer Springer werden beantwoord. Tijdens de pauze werden de inzendingen voor het puntenstelsel bezichtigd; ditmaal eene bij zonder mooie collectie vormend, welke de be wondering van alle aanwezigen wekte. De commissie van keuring, samengesteld uit de heeren Griffioen, Boegschoten en Kohier, kende het volgende aantal punten toe: Collectie peren, inzender C. W. Meerdink 6; idem appelen, 5; een bloeiend exemplaar Coelagyne massanglana, W. van Waveren, 10; een Nargolia, K. Hoesbergen, 8; 3 potten Adian- thum, P. M. Bersee, 8; 3 stam-Chrys. Ada Owon, J. Ende, 10 m. lof; id. 6 potten Cyclamen, 9; collectie afgesneden bloemen, C. Sipkes, 5; en kele potten Begonia Eclipse, G. J.' van Dijk, 7; idem, enkele potten Gloire de Lorraine, 10 m. lof; losse bloemen Tritoma Salfatare, Alb. F. Bos, 8. De bespreking dezer inzendingen gaf aanlei ding tot vele wetenswaardige toelichtingen. De Vragenbus bevatte ditmaal vele vragen. 1. Is de uitslag bekend van de prijsvraag om trent plantenziekten? waarop de heer Hirsch- feld mededeelde dat maar twee antwoorden werden ingediend, welke op eene volgende ver gadering zullen worden medegedeeld, en de prij zen uitgereikt. 2. Onder wiens berusting is de medaille des tijds uitgereikt voor den versierden wagen ter gelegenheid van de opening van den Zeeweg? De Voorzitter, die deel uitmaakte van de com missie deelt mede dat geen medaille werd uitge reikt, doch alleen een schriftelijke bekroning. 3. Bij vele Herfst-asters worden de onderste bladeren reeds in den zomer bruin, zoodat bij het intreden van den bloei het onderste gedeelte van de plant geheel kaal is. Waaraan is dit te wijten? De heer Sipkes was van oordeel dat alleen hoogstammige asters aan dit euvel mank gaan; dat denkelijk deze blaren normaal uitgeleefd zijn. De heer Beunder was van meening dat door te dichte stand der stengels dit kaal worden werd veroorzaakt. Indien men zoo weinig mogelijk stengels aanhoudt, zal men dit verschijnsel niet hebben en toch niet minder bloemen verkrijgen. 4. Wat kan de oorzaak zijn dat sommige Iepen nog geheel groen zijn terwijl anderen in de naaste omgeving reeds geheel een herfstkleur aangenomen hebben? De heer Springer is van oordeel dat dit groo- tendeels verband zal houden met de variëteit en licht dit nader toe. 5. Hoe behandelt men een Fuchsia die vol zit met kleine vliegende luisjes? De heer van Nederhasselt geeft als oorzaak een te warme standplaats en dus als middel om het te voorkomen op een koeler plaats te zetten. Een behandeling in het tegenwoordig stadium heeft weinig nut en is het beste de plant kort te snijden. 6. Wat is de oorzaak dat de druiven dit jaar zoo slecht kleuren? Kan dit aan de behandeling liggen? Over het algemeen was men van oordeel dat gebrek aan zonnige dagen daarvan de reden is. De kleur der druiven uit de koude kassen is hier in den omtrek overal slecht; de kleur van de Frankenthalers was zelfs op de tentoonstel ling te Amsterdam niet goed; alleen de Black Alicante uit de stookkassen had een mooie kleur. 7. Beleefd verzoek aan de tuinbazen mededee- ling te willen doen van hunne resultaten met druiven in stook- en koude kassen in dit jaar. De Voorzitter is van meening dat dit onderwerp een meer ampele bespreking waard is en de heer Ende verklaart zich bereid, dit onderwerp op eene volgende vergadering in te leiden. 8. Hoe is de soortnaam van deze appels? De heer Springer constateert dat het de vruch ten van Cydonia mauli zijn, en vestigt er de aan dacht op dat deze een zeer decoratieve plant is. De vruchten kunnen dienen om er jam van te maken. 8. Kan men Cotoneaster gemakkelijk uit zaad vermenigvuldigen? Hoe is de behandeling en welke de tijd van zaaien? De heer Springer deelt mede dat vermenigvul diging door zaad gemakkelijk gaat; nu, in de herfst plukt men de rijpe zaadjes, legt in een pot beurtelings een laagje zaad en een laagje zand en begraaft de pot in den grond. In het voorjaar mengt men den inhoud van de pot goed dooreen en strooit het mengsel uit in den vollen grond. Soms ontkiemen de zaadjes dadelijk, maar an ders in ieder geval het volgend jaar. Bij de rondvraag deelt de secretaris mede dat hij iederen Dinsdagavond van 78 uur in Vree burg gelegenheid zal geven boeken uit de Biblio theek te betrekken. De heer Beunder bedankt namens de commis sie voor de collectieve inzending voor de waar- deerende woorden van den Voorzitter en voor de uitgereikte medailles, meent echter dat het Bestuur hierbij onwillens eene emissie heeft be gaan door den Eere-voorzitter der commissie den heer Hirschfeld te vergeten, van wien de commissie zeer veel steun heeft ondervonden. Hij stelt voor ook den heer Hirschfeld als aan denken met een bronzen jub. medaille te ver eeren, aan welk voorstel gaarne, met instemming van alle aanwezigen wordt gevolg gegeven. De heer Bos, die op eigen gelegenheid op de Amsterdamsche Tentoonstelling inzond en al daar veel aanwezig was en daardoor veel hoor de, zegt trotsch te zijn op de prestatie van onze afdeeling, omdat hij van vele zijden niet anders dan met den grootsten lof over deze inzending heeft hooren spreken, waarom hij dit gaarne aan de vergadering overbrengt. Ook heeft hij de le den der commissie dag en nacht zien zwoegen en acht den haar gebrachten dank ten volle ver diend. De Voorzitter deelt dan nog mede dat de vol gende vergadering zal plaats hebben op Dinsdag FOTOGRAFISCH ATELIER TH. SCHOONEREEK NIEUWE GRACHT 24 HAARLEM lil 27 November, en dat op deze vergadering eene voordracht zal worden gehouden door den heer Schenk over „Vogelcultuur in verband met Tuin bouw", geïllustreerd met lichtbeelden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voor zitter de vergadering. Bloemendaalsche Vereeniging voor Volkstui nen. Dinsdagavond had in café Ruimzicht te Overveen, een vergadering plaats waarin de toestand der vereeniging werd besproken, voor al met het oog op het verlies van de tuinen te Overveen, die door bouwexploitatie in andere handen waren overgegaan. De Voorzitter heette de aanwezigen welkom en gaf een kleine uiteenzetting van het afgeloo- pen jaar, wat niet schitterend te noemen was. Grootendeels was dit te wijten aan het ongun stige weer, en doordat vele leden voor hun lid maatschap hadden bedankt. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Het aantal leden bedroeg op heden 76. Door de bouwexploitatie in Overveen komen enkele leden zonder tuin, en zullen de .openge- v allen perceelen bij loting aan die leden wor den aangewezen. Van de bestuurstafel werd den leden in over weging gegeven om te trachten een paar tuinen te kunnen aanwijzen, die voor de cultuur ge schikt zijn, en waarvan de huurprijzen niet te hoog mogen zijn. Van de rondvraag werd door enkele leden gebruik gemaakt en werd deze vergadering door den voorzitter onder dankzegging voor de op komst gesloten. De lezingen welke gedurende eenige jaren in de Chr. Muloschool worden gehouden zijn voor dezen winter als volgt vastgesteld; Donderdag 8 November 1923, 8 uur dr. B. Wie- lenga, van Amsterdam. Onderwerp: „De letter kundige schoonheid van den Bijbel". Vrijdag 14 December 1923, 8 uur, Mej. H. S. S. Kuyper, van 's-Gravenhage. Onderwerp; „Her inneringen aan Rome". Vrijdag 18 Januari 1924, 8 uur: Dr. S. F, H. J. Berkelbach van der Sprenkel, van Haarlem. Onderwerp: „Het modernisme in de R.-K. Kerk". Vrijdag 22 Februari 1924, 8 uur. Dr. M. J. A. de Vrijer, van Amsterdam. Onderwerp: „Levens doel." De entreeprijs bedraagt f 0.75 per lezing, voor de vier lezingen f 2.Kaarten voor deze avon den zijn te verkrijgen bij den heer Vis, Kerk plein. De Roode Kruis-collecte. De collectedag te Bloemendaal is, nléttegenstaande het slechte weer, uitstekend verloopen. Dit is voor het over- groote deel toe te schrijven aan den ener gieken steun die de commissie gehad heeft van de zusters uit het Provinciaal Ziekenhuis Bloe mendaalSantpoort. Regen en wind trotsee- rend hebben zij gewerkt voor het goede doel, De opbrengst in de gemeente Bloemendaal is geweest ongeveer f 900. Maandagavond a.s. ten 8 ure, geeft het Leip- ziger Solo Quartet fur Kirchengesang een con cert in de Ned. Herv. Kerk alhier, waarvan de opbrengst bestemd zal zijn voor de noodlijdende Duitsche kinderen en voor de Jeugdvereeniging alhier. De solisten voor dezen muzikalen avond zijn de dames Kubel en Röthig, sopraan en alt en de heeren Curt Taut en Carl Frankner, tenor en bas. Het belooft een zeer mooien avond te wor den, zoodat we een ieder kunnen aanraden er heen te gaan. Het Algem. Handelsblad van 24 Maart 1923 schrijft o. m.: Dit Solo-quartet fur Kirchengesang, wordt ge vormd door een viertal geschoolde, begaafde zangers, t. w. de dames Gertrud Kubel met haar vol sopraangeluid, en Elis. Röthig, een heerlijk warme alt, voorts de tenor Curt Taut, een ge voelig en lyrisch zanger en de bas Carl Frankner, die met zijn donker en nobel geluid een prachtig fond geeft aan het geheel. Al de werken werden mooi beheerscht en prachtig van klank vertolkt, vooral de pianissimi van dit ensemble geven een bijzondere ontroering. Wegens plaatsgebrek kan het Raadsoverzicht van de vergadering van 18 October niet in dit nummer worden opgenomen. Dit komt nu in ons volgend nummer tegelijk met dat van de verga dering van 19 October. Red. OVERVEEN, Het nationale zwemfeest in Stoop's Bad. De Haarlemsche Zwem- en Poloclub H. V G. B. gaf Dinslagavond jl, haar 29ste Zwemfeest in de feestelijk met vlaggen en wimpels versier de zwemzaal van Stoop's Bad. Een zwemfeest, zooals we dat, uit sportief oogpunt beschouwd, nog niet in Haarlem hebben bijgewoond. De kern van onze Nederlandsche zwemmers was hier bijeen, kampioenen in verschillende nummers; hetgeen bijv. op het gebied van sprin gen door eenige dames en heeren kampioenen te zien gegeven werd grenst bijna aan het vol maakte. Jammer dat het springmateriaal, de plank niet geheel en al aan de eischen beant woordde, waardoor eenige sprongen niet geheel en al tot hun recht kwamen en zelfs een der springers door foutieve berekening tijdens de sprong in aanraking met de plank kwam en zich ook niet weinig bezeerde. Iets dunner de plank en dan wat verder naar voren zoodat de aanloop iets langer wordt en .de zaak is ge zond. Volgens de menschen die het weten kun nen. Om op het zwemmen zelf terug te komen, willen we vermelden dat er voor het nummer juniores t. e. m. 14 jaar een buitengewone be-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5