De rijkste melk, het beste meel, in FRANKEN'S MELKBROOD SANTPOORT. S C H O T EN MUZIEK. SPORT. langstelling bestond; zóó groot was het aantal inschrijvingen dat de voorzitter van H. V. G. B. reeds acht dagen van te voren meerdere inschrij vingen moest afwijzen. En wanneer we nu weten dat dit nummer meer speciaal was ingelascht om abonné's van Stoop's bad eens tegen elkaar te laten uitkomen, dan moeten we eerlijk zeggen dat het ons wel eenigszins bevreemd heeft dat er in tegen stelling met vroeger van „Stoop's Bad" zoo weinig belangstelling en waardeering voor dit nummer bestaan heeft. Er zijn dan ook, naar wij vernemen, stemmen in het bestuur van H. V. G. B. opgegaan om dit nummer bij volgende gelegenheden te schrappen en alleen een junioresnummer te laten ver- zwemmen voor leden van H. V. G. B, Moge de vele Bloemendaalsche jongelui, die reeds meermalen in dit nummer uitkwamen, zonder lid te zijn van H. V. G. B., dit in hun ooren knoopen. De jury, bestaande uit mej. A. ten Broeke en de heeren dr. W. E. Merens, dr. R. Remmelts, Joh. M. Schmidt en T. Peltenburg, liet even 8 uur aanvangen met de uitvoering van het program ma, dat snel werd afgewerkt, zoodat we, on danks de vele inschrijvingen en de vele met zorg gekozen nummers, om half elf op straat stonden. Rest ons nog te vermelden dat tijdens de pau ze medewerkenden en jury in de gymnastiekzaal door het bestuur werden ontvangen en door den voorzitter, den heer Joh. M. Schmidt, onder het hartversterkende genot van een glas wijn, wer den bedankt voor hunne groote bereidwilligheid om met het werkelijk slechte weer naar Haar lem te komen, waardoor H. V. G. B. in staat was ook hier eens werkelijk eerste klas zwem- werk te toonen. Na afloop der wedstrijden reikte dr. Merens de prijzen uit, na eerst het H. V. G. B.lbestuur zijn hulde te hebben gebracht voor de energieke wijze waarop het de zwemsport gedurende de zo mermaanden heeft gediend en voor de werke lijk grootsche wijze waarop dit eerste winter zwemfeest in Stoop's Bad was georganiseerd. Als blijk van waardeering voor dit alles over handigde de heer dr. Merens hierna den voor zitter van H. V. G. B., den heer Joh. M. Schmidt een zilveren polo-horloge, die verklaarde dit werkelijk mooie geschenk gaarne voor zijne ver- eeniging te willen aanvaarden. Wanneer we nu nog vermelden dat het muzi kale gedeelte van dezen feestavond op uitmun tende wijze verzorgd werd door het welbekende H. V. G. B. strijkje „Jan Boon" onder leiding van den heer M. Rodriguez Pereira, dan meenen we te mogen zeggen dat H, V. G. B, ons een buitengewoon mooi zwemfestijn heeft bezorgd. De uitslag der verschillende nummers luidde als volgt: 1. Juniores t. e. m. 14 j„ abonné's van Stoop's Bad, 2 maal 20 M. 1. J. Brandenburg in 31 2/5 sec. 2. H. Vettewinkel, 32 sec. 3. A. Hopma, 32 2/5 sec. Voor dit nummer was van den aanvang af groote belangstelling. De vele vrienden en fa milieleden lieten niet na hun Jan, Piet of Kees aan te moedigen, 't Was een zeer spannende wedstrijd met zeer goede opkomende krachten. Goed en vooral onder clubleiding blijven oefenen jongeluill Het hierop volgende nummer juniores van 14 tot en met 16 jaar 2 maal 20 M„ had vele adspirantleden van „het IJ" uit Amsterdam naar Stoop's Bad gelokt, waardoor ook dit nummer zéér spannend werd. De uitslag hiervan is: 1. K. van Essen in 26 en 2. S. Koë in 26 1/5 sec., beiden naar we mee nen te weten, IJ-adspiranten, bewijst alweer wat stelselmatige oefening onder leiding ver mag. Als nummer 3 van het programma was ver meld figuurzwemmen door damesleden van Zig- nea een nummer dat, naar wij vernamen, eerst op het allerlaatste oogenblik op veler verzoek was ingelascht zoodat in het geheel slechts twee repetities konden worden gehouden. Alle hulde aan de dames, „zijn oude garde" zooals de leider, de heer Schmidt, dit keurcorps van Zignea-leden noemde, voor de werkelijk correcte wijze waarop de zeer fraaie en fantastisch be lichte figuren werden uigevoerd. Het telkens herhaald geestdriftig applaus was hier zeer op zijn plaats. Voor het hierop volgend nummer Estafette 4 maal 40 M. wisselslag 1 school, 2 rug, 3 zij en 4 vrije slag bestond, vooral onder de zwemmers en zwemsters groote belangstelling. De eerste krachten der Amsterdamsche vereenigingen Het IJ en A. Z. en de Zaandamsche Zwemclub Nep- tunus hadden hiervoor ingeschreven, en ook van de Haarlemsche clubs: H. V. G. B.; de Wate- ratten en de Heemsteedsche Poloclub waren de vier sterkste zwemmers naar voren gebracht om de eer der club te verdedigen. Het was een vinnige wedstrijd sportief in I.ooge mate en met werkelijk eerste klas werk. Na zeer feilen strijd werd de eerste prijs be haald door Het IJ in 1 min. 35 1/5 sec.; 2e was A. Z. uit Amsterdam met 1 min. 55 sec. en no. 3 adspiranten Het IJ in 2 min. 3/5 sec. No. 5 van het programma: Demonstratie schoonspringen. Zooals reeds opgemerkt, werkten hier de eer ste Nederlandsche krachten aan mee nl. de da mes Braun en v. d. Burgt, van Het IJ, en Mej. Baute van A.D.Z. en de heeren Mette, Nichel, H. C. Nemsing, Lotgering, Biet en G. B. Hu- sing en C. P. Smit, allen van Het IJ. Het was inderdaad een demonstratie „schoon" springen. Schitterend in aanloop, afzet en zweef en met verbazing vroeg je je dikwijls af: hoe is 't mogelijk het lichaam zoo in bedwang te hou den als voor het afwerken der verschillende sprongen noodig was om toch weer steeds in goede houding te water te komen. 't Was in één woord schitterend. Ondanks het weinig medewerken der stugge plank, die blijk baar niet geheel aan de wenschen der deelne- mers(sters) voldeed. Vervolgens het nummer 80 M. vrije slag, waarvoor als eereprijs een vergulde plaque door het eerelid van H. V. G. B„ dr. R. Reunelts, was aangeboden. Dat de kampioen Silfhout met deze prijs zou gaan strijken stond wel vast. Ook bij dezen wed strijd heeft hij bewezen werkelijk de snelste te zijn. Zijn zwemmen is dan ook werkelijk be wonderenswaardig. De uitslag luidde als volgt: 1. J. van Silfhout in 53 1/5 sec.; 2. M, N. Bak ker in 57 3/5 sec.; 3. J. Reinders in 57 4/5 sec, en 4. J. Dil in 58 2/5 sec., terwijl als eerste Haarlemmer de extra-prijs werd gewonnen door A. H. de Bruijn Jr, Onder leiding van dr, Merens stelde zich hierna op de zeventallen van Neptunus uit Zaan dam en H. V. G. B. (wintercampagne) voor de waterpolowedstrijd die na vinnige strijd in gelijk spel eindigde. (Rust 10 voor Neptunus). Als slotnummer van het programma kregen we nu nog te zien het nummer gemengde estafette, 4 maal 20 meter, waarvoor drie ploegen hadden ingeschreven. De dames M. van Ommeren en Truus van Gelder met de heeren P. van Ommeren en J. Bouwer bleken de sterkste combinatie te hebben en wonnen na spannende strijd in 60 4/5 sec. De tweede prijs in dit zeer aardige nummer werd behaald door de dames H. Pothof en M, de Boer met de heeren Braam en W. Moolenaar. Onder de aanwezigen merkten we op de hee ren Burgemeester C. Maarschalk, E. H. Tentinck, commissaris van politie en R. L. Warnier, be nevens zeer vele zwemautoriteiten uit Amster dam. De heer J. C. Laan had, als wethouder der ge meente Bloemendaal, bericht van verhindering gezonden. He was een buitengewoon goed geslaagde pro paganda voor de zwemsport. Wij vernemen dat het H. V. G. B. bestuur de gemaakte tijden in de verschillende nummers in het „Officieele Berichten" kastje Stoop's Bad zal bekend maken om daardoor de jongelui aan te moedigen hun eigen tijden te verbeteren. Ouderavond. Aan de uitnoodiging tot bijwo ning van den ouderavond op Donderdag jl. in het schoolgebouw te Santpoort, is maar matig gehoor gegeven. Slechts 18 belangstellenden be nevens onderwijzers en onderwijzeressen van deze school interesseerden zich voor 'n hoogst belangrijk vraagstuk, waarvoor de heer L. War nier, inspecteur der lichamelijke opvoeding te Haarlem, zich belangeloos zooveel moeite ge troost had, nl. „De lichamelijke opvoeding van het kind". Werd in de convocatie reeds geklaagd over het slechte bezoek der ouderavonden, als ver moedelijke reden werd uitgesproken, het weinig bekend zijn met het doel dezer avonden. We laten nogmaals een korte uiteenzetting volgen. Naar aanleiding van art. 20 der Lageronder- wijswet 1920 is 31 December 1920 een Ko ninklijk besluit uitgevaardigd, waarin de inrich ting, bevoegdheden en wijze van verkiezing der oudercommissiën wordt geregeld. De voornaamste punten hieruit zijn: Artikel 1 schrijft voor dat voor elke school of twee scholen gezamenlijk, een oudercommis sie wordt ingesteld. Deze commissie heeft het karakter van vertegenwoordiging der ouders of voogden en bestaat uit minstens drie en hoog stens zeven leden. Artikel 4. Zij (de oudercommissie) vormt een schakel tusschen ouders en onderwijzers, ge meentebesturen en schooltoezicht, en heeft ten doel de goede verhouding en samenwerking van school en huis te bevorderen en houdt daartoe minstens tweemaal per jaar een bijeenkomst met de ouders, waarbij de onderwijzers mede tegen woordig zijn. De verdere artikelen bevatten de bevoegd heden enz, der oudercommissie. Waar uit bovenstaande blijkt, dat de onderwij zers verplicht zijn op deze ouderavonden aan wezig te zijn, mag men van de ouders hetzelfde verwachten. Een ieder zal toch wel overtuigd zijn dat, evenals de geestelijke, ook de lichamelijke ver zorging van het kind van groot belang is. De her C. Dekker, hoofd der school, heette de aanwezigen in dit nieuwe gymnastieklokaal als zeer toepasselijke vergaderplaats, hartelijk welkom en hield tevens een korte inleiding. Alvorens tot het onderwerp over te gaan, werd een verkiezing voor leden der oudercom missie gehouden. Bij eerste stemming werd herkozen den heer v. d. Bergh van Eysinga, bij tweede stemming werd herkozen den heer D. Klaij en bij derde stemming in de plaats van den heer A. Cornegge, niet herkiesbaar, werd gekozen den heer Booij de Boer. Alle heeren namen hun benoeming aan. Hierna was het woord aan den heer L. War nier. Op zeer duidelijke wijze zette spr. uiteen dat alzijdige bewegingen, verkregen door gymnas tiek, sport, spel, zwemmen en zonnebaden voor de goede ontwikkeling van het kind noodzake lijke vereischten zijn niet alleen, maar dat dit ook door de ouders en verantwoordelijke opvoe- ders(sters) begrepen diende te worden. Gezondheid, kracht, lenigheid en schoonheid van lijn, aldus spr., ziedaar hetgeen wat men wenscht, het is te verkrijgen door gepaste bewe gingen. Ook stelde spr. in het licht hoe ontaarding en overdrijving tot nadeelige gevolgen kan lei den en niet in het minst te zwaren arbeid voor kinderen. Na een aandachtig gehoor werd luid geap- plaudiseerd, ten teeken dat de aanwezigen het met hem eens waren. De heer Dekker dankte namens allen voor deze leerzame causerie. De melkprijs. Een kleine strijd. Maandag j.l. hadden de melkslijters weer een afspraak, de prijs der melk werd wederom met één cent ver hoogd. Het systeem „iedere week een centje' om geleidelijk tot een maximumprijs te komen, werd grootendeels streng gehandhaafd. Toch was er één die, de afspraak ten spijt, roet in het eten gooide door niet te verhoogen en Maandag wederom voor 17 cent te leveren. Boosmakerij en gehaspel onder de slijters met gevolg, dat een tweede slijter Dinsdag d.a.v. én ook voor 17 cent begon te leveren, èn over de Maandag verkochte melk een cent per liter te rugbetaalde. Woensdag booze slijtersgezichten, 17 cent. Donderdag, strijd bijgelegd, 18 cent, algemeen. Naar we vernemen bestaat er groote kans, dat er Maandag a.s. weer een centje bij komt. Of de heeren slijters het dan wel zullen vin den is niet bekend, wel hoorden we zoo ter loopS het woord „Kladder', in dit geval de man van de groote concurrentiestrijd! Er schijnt dus toch oorlog op til te zijn. De huismoeders zien er verlangend naar uit. Toch hopen we, dat indien een strijd wordt aangebonden, niet als voorheen de kwaliteit het ontgelden moet. Een krachtdadig optreden van bevoegde keurders zal dan gewenscht zijn. Personalia. Op de voordracht ter benoe ming van een onderwijzer bij het openbaar on derwijs te Amsterdam, komt voor onzen plaats genoot den heer W. Korte. Mej. T, Bergema, van hier, is met ingang van 1 Februari benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Berlikum, thans als zoodanig werkzaam aan de Chr. School te Surhuisterveen. Bedankt. Naar wij vernemen, heeft de heer Reinier van 't Hof, directeur van 't fanfarecorps „Wilhelmina", van hier, als zoodanig bedankt. Wegens stroopen door middel van een lichbak, werden door de Rijkspolitie van hier aangehouden en geverbaliseerd twee personen, v. d. A. en Z., beiden Haarlemmers. Concert „Caeci::a". Dinsdag- en Woens dagavond concerteerde ons Symphonie-orkest onder leiding van den heer Ant. Pusch, in „Zo- merlust". De zaal was beide avonden goed be zet, 'tgeen wel teekent de bijzondere belangstel ling voor Caecilia, in in 't kort gezegd de presta tie s van Caecilia zijn het, die deze belangstel ling steeds voeden en grooter maken. Het too- neel was wederom herschapen in een artistiek podium (eigen bezit van Caecilia), een uitge lezen programma en medewerking van Mevr. Bep de WildePloeg, sopraan, en Mej. Emmy v. Eden, klavier, als entree in dit nieuwe sei zor n Bij ontstentenis van laatstgenoemde, werd Dinsdagavond haar functie waargenomen door den heer Ruinen. Als eerste nummer gaf het orkest een geestes kind van zijn directeur, „Souvenir Marsch", ge volgd door Ouverture zur Oper „Der Kalif von Bagdad", A. Boieldieu, en Kleine Fantasie über Maillart's komische Oper „Das Glöckchen des Eremiten", F, Eberle. Deze laatste compositie stelt zeer zware ei- schen, vooral aan de solisten, werd desniettemin, behoudens het koper, voorbeeldig uitgevoerd. „Ases Tod", E. Grieg, boodt bij ademlooze stille een ongekend pianissimo, naar waarde be loond met een uitbundig applaus. Met Ballet Egyptine, A. Luigini, (op verzoek) sloot Caecilia op waardige wijze het eerste ge deelte. Na de pauze genoten we nog van „Friedens- göttin", marsch, H. L. Blankenburg, Ouverture zur komische operette König Mydas, R. Eilen- berg, Pluie de Diamants, Valse, E. Waldteufel, Musikalische Telegramme, potpourrie, E. Ru- bach, en tot slot „Alte Kameraden", marsch, C. T eike. Mevr. Bep de WildePloegt zong voor de pauze een drietal nummers uit haar Duitsch re pertoire, composities van Schubert en Richard Strauss, en na de pauze, Lied, Joh. Wagenaar, Mijn lieveken, zeg herinnert ge 't U?, Cath. van Rennes, en Geluk, Arnold Spoel, uit haar Hollandsch repertoire. Zoo niet patriottisch, dan toch was Sant- poort's publiek aanhankelijk voor haar tweede gedeelte. Haar klankvol, sonoor geluid bekoorde ons in alle deelen, evenals de begeleiding. De bloemen hulde was volkomen verdiend. Caecilia heeft haar kunnen, onder de krach tige inspiratiën van den heer Pusch, weer*op waardige wijze getoont. Huurkoop artikelen. Op het terrein der gasfabriek zijn thans een drietal borden aange bracht, bedoelende reclame voor het huurkoop systeem. Deze zullen des avonds electrisch wor den verlicht, terwijl ze door keurige uitvoering ook reeds op den dag de aandacht trekken. Gaspenningen. Wij vernemen dat verschil lend winkeliers op eigen initiatief een depot ge vormd hebben voor de sedert kort in gebruik zijnde gaspenningen. Men weet en wij wezen er reeds op dat deze penningen uitsluitend verkrijgbaar waren op het kantoor der gasfa briek, wat voor de inwoners verbazend onge makkelijk is. De winkeliers zien hierin terecht een reden om uit hun omgeving klanten te trek ken. Een ieder vischt op zijn tijd! H. O. V. In de Raadszitting van de vorige week werd door den Voorzitter gezegd dat de H. O. V. zoo half en half een Bloemendaalsche vereeniging is. J.l. Donderdagavond, toen wij het ledenccn- cert bijwoonden, hebben wij ons daarvan kunnen overtuigen en zijn tot de conclusie gekomen dat dit werkelijk zoo is. Wij zagen heel veel plaatsgenooten binnenkomen en wij zijn er van overtuigd dat de concerten welke in den afge- loopen zomer in Bloemendaal zijn gegeven, zeer zeker er toe hebben medegewerkt, dat zooveel Bloemendalers als lid zijn toegetreden. Nu het concert. Het programma luidde als volgt: I. Ouverture zu Collin's Trauerspiel „Coriolan" van L. van Beethoven. 2. Concert Op. 54 (a-moll) voor Piano met Orkest, van R. Schumann. a. Allegro affettuoso; Andante espressivo; Tempo primo. b. Andantino grazioso (Intermezzo). c. Allegro vivace. 3. Sieben Russische Volksweisen Op. 58, van A. Liadow. 1. Geistliche Strophe. 2. Gruss zur Weinachts- feier. 3. Getragene Weise. 4. Scherzlied (Mikk enen war mein tanzgenosse). 5. Wiegenliedchen. 6. Tanzlied. 7. Dorfreigen. 4. a. Prélude Op. 23 No. 5 van S. Rachma- ninow. b. Prélude Op. 23 No. 3 van S. Rachmaniow c. „Carillon" Etude Op. 11 No. 3 van S, Lia- pounow. 5. Capriccio Espagnol Op. 34 van N, Rimsky- Korsakow. I. Alborada; Variazioni; Alborada. II. Scena e canto gitano; Fandango asturiano. De heer Gerharz heeft op dezen avond weer eens van zijn kunnen getoond en naast hem zijn staf van kunstenaren. Een avond van kunstgenot, vol afwisseling, nu eens eenvoudig, zooals „Sieben Russische Volksweisen", dan weer geweldig en ingewik keld, zooals „Capricio Espagnol Op. 34", waar in viool-, alt-, cello-, fluit-, klarinet- en harp- solo's het concerteeren uiterst moeilijk en voor den dirigent ingewikkeld maken. Ook over den solist, Eduard Biljardt, niets dan lof. Hij is een uiterst begaafd musicus, die de attentie, welke hem door het bestuur werd bewezen, ten volle verdiende. Het podium, hetwelk met planten was ver sierd, vergoede eenigszins het minder aange name gezicht hetwelk wij nadden door de nog niet afgewerkte nis en de kale steenen en het ge- deeltelijk bepleisterde deden niet prettig aan. Zondagmiddag herhaling van dit programma. VOETBALLEN. Overzicht 2e klasse A (tweede afdeeling). Bloemendaal had Zondag een weinig succes volle reis naar Rotterdam. Niet alleen werd met 32 verloren, maar de weers- en de terreinom standigheden waren van dien aard, dat moeilijk van een voetbalwedstrijd gesproken kon wor den. Het geheel leek meer op een modderballet en waar de Rotterdammers zich aan deze om standigheden vlugger wisten te wennen, werd de overwinning hun. Toch was het een kranige prestatie van de onzen een 30 achterstand te reduceeren tot een van 32 en had de wedstrijd tien minuten langer geduurd dan zou Xerxes en niet Bloemen daal de verliezende partij geweest zijn, Reijk heeft op een schitterende wijze zijn doel verdedigd, en mag met recht aanspraak maken op den naam van den besten doelverdediger die Bloemendaal ooit gehad heeft. Intusschen wordt het nu oppassen, en het is zaak, dat er Zondag a.s. van B. M. T. gewon nen wordt. Waar de Hagenaars onder de zwakke broeders gerangschikt kunnen worden is het plicht, juis van hen de punten af te snoe pen, opdat er een nuttigen voorsprong op de hekkensluiters wordt verkregen. Men kan er echter verzekerd van zijn, dat de Hofstedelingen hun naam (Biedt moedig tegenstand) alle eer aan zullen doen en hun huid zoo duur mogelijk zul len verkoopen. Een „walk over" zal 't dan ook niet worden, en kunnen we ons nu reeds spitsen op een spannenden strijd, waarin vooral de ui terst vlugge voorhoede der gasten een werkzaam aandeel zal nemen. Toch luidt onze prognostic een Bloemendaalzege maar dan dient er se rieus gespeeld te worden. De wedstrijd A. D. O.Neptunus werd ge staakt, toen de stand 20 in het voordeel der gastheeren was. Een gelukje voor Neptunus, dat nu voor een volgende keer beter oppassen zal. A. F. C. liet haar stadgenooten V. V. A. een bitteren pil slikken door haar met 21 te slaan, waardoor de kampioenkansen der volgelingen van Lindman voorloopig belangrijk gedaald zijn. Schoten leed de derde nederlaag in successie, thans tegen Concordia. We zagen de Delftenaren in actie en noteerden een goal van hun crack Thousee, zooals we maar zelden zagen. Het was een kogel zoo gloeiend, dat zelfs een Meenhorsf er perplex van stond, en dat wil wat zeggen. In dezen wedstrijd werd wederom de incompeten tie der Schoten-voorhoede bewezen, die meer malen de meest verleidelijke kansen niet accep teerde. Het wachtwoord wordt voor de geel zwarten oppassen, want er zijn kapers op de kust. Ze krijgen Zondag kans tegen Zandvoort ze weder zee in te drijven, maar we vreezen het ergste, daar de munatie der aanvalslinie van geen bijzondere kwaliteit is. Die van de tegen partij heeft tegen B. M. T. bewezen, uit beter staal gegoten te zijn. We houden het daarom op een Zandvoort-overwinning. V. V. A. ontvangt Xerxes. Dat kan eveneens een spannende ontmoeting worden. V. V. A. be zield met den wil zich te rehabiliteeren, Xerxes niet van plan haar ongeslagen record te hand haven. We durven ons hier aan geen voorspel ling te wagen. Zal het A, F. C. gelukken Neptunus in Rotter dam twee of ook maar een puntje af te snoepen?

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 6