i i de goedkoopste. LINCOLN de meest volmaakte. Nooit last van koude voeten! 8 8 8 MUZIEK. AJJÖ OEPKESI FOTOGRAF Importeur: N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein, Telef. 1094. T O O N E E L. Met electrische verwarming hebtU De juist geconstrueerde electrische kachels zenden hunne stralen door middel van reflectors zoodanig uit, dat de verwarmde lucht zoolang mogelijk onder in het vertrek blijft en daarna eerst opstijgt. Daar ELECTRICHE HAARDEN GEEN ZUURSTOF VERBRUIKEN, treedt hierbij evenmin de koude lucht- strooming op, die U koude voeten en een warm hoofd bezorgt. Bij de intree van het koude jaargeti)de is het zaak Uw ondergoed tmt 1 I ft HIT nTUlfOV eens na te zien en zoo noodig aan te vullen. Een ruime keus in HII N MN H H I goede kwaliteit, ook in het echte JAEGER van W. Benger Soehne JH.IHU Uil HUI 8 1 vindt U steeds bij Gr. Houtstr. 126. Tel. 1760 d. B. en W. stellen den Raad voor aan G. Meppelink ontheffing van art. 7 der Bouw verordening te verleenen voor aanbouw eener serre aan perceel Vijverweg no. 40 en verplaatsing van een bergplaats, mits deze laatste geen grooter grondoppervlak ver krijgt dan 12 M2. Goedgekeurd. e. B. en W. stellen den Raad voor afwij zend te beschikken op het verzoek van G. Berkhemer om ontheffing van art. 7 der Bouwverordening voor bouw eener villa aan den Zijlweg op Sectie A No. 6097, daar de vereischte afstand tusschen de belendende perceelen niet is in acht genomen; deze moet 5 meter bedragen en zou slechts 3.70 meter en door een willekeurig geplaatste schei ding 3.50 meter worden, dofh zal dan niet 2X5 meter van het bestaande perceel, door A. Bos bewoond, verwijderd zijn. Aldus besloten. f. B. en W. stellen den Raad voor afwij zend te beschikken op het verzoek van E. E. Stoel om onthefing van art. 7 der Bouwver ordening voor bouw van een bergplaats ach ter perceel Bloemendaalscheweg no. 167, daar de schuur te groot is en bovendien uit hout wordt opgetrokken. Aldus besloten. g. B. en W. stellen den Raad voor, afwij zend te beschikken op het verzoek om ont heffing van art. 7 der Bouwverordening van A. Damad voor bouw eener garage aan den Kinheimweg, daar B. en W. nog steeds van meening zijn, dat de aanwezigheid van een uitrij en gebouw op dien zeer druk beganen weg gevaar voor het verkeer oplevert. De heer Hogenbrik stelt voor het verzoek wel toe te staan en desnoods de Kinheimweg slechts van een kant te laten berijden. De heer van Nederhasselt zegt dat B. en W. verder geen bezwaar hebben, dan dat het gevaar voor ongelukken bij uit- en inrijden tamelijk groot is. De heer Laan voelt niets voor afsluiting, daar de Kleverlaan niet voor berijding per fiets in aanmerking kan komen. Na zijne overweging komt het verzoek in stemming en wordt dit aangenomen met 8- te gen 7 stemmen, PUNT 5. Aankoop van grond voor door trekking Alb. Thymlaan. Wordt ingetrokken. PUNT 6. Aankoop grond voor verbree ding van den Zijlweg. Wordt afwijzend op beschikt. PUNT 7. Bestemming noordelijk voetpad Julianalaan tijdelijk tot rijwielpad. Daar de Julianalaan pas afdoend verbeterd kan worden, wanneer het over dien weg ge legde werkspoor is weggenomen, en toch het verkeer daar ter plaatse voor wielrijders groot gevaar oplevert, stellen B. en W. den Raad voor, het noordelijk voetpad van die laan tijdelijk te bestemmen tot rijwielpad. Aangenomen. PUNT 8. Voorstel tot aanbesteding van de rioleering en verharding van wegen op Rolland; naast Tuindorp; de Oosterlaan. De heer Luden heeft het voorstel van B. en W. gelezen en spr. vindt het prachtig, doch waar blijft al dat vuile water. De bewo ners van de Oosterlaan zullen ons dankbaar zijn voor het wegnemen van hun vuil water, doch andere bewoners, die wonen ongeveer bij de uitmonding van die riolen zullen zeg gen, waar heb je ons nu mee opgeknapt. De heer Laan geeft toe wat de heer Luden zegt doch dit geldt altijd en overal. Daar is geen ontkomen aan. Spr. hoopt dat de riolee ring mettertijd zal worden doorgetrokken naar de Brouwersvaart. Daar wonen ook menschen zegt de heer Luden. Vervolgens komt ter sprake het uitvoeren in eigen beheer. De heer Schulz meent te moeten advisee- ren om met het aanbesteden voorzichtig te zijn. Indien blijkt dat het uitvoeren in eigen beheer niet duurder is dan bij het uit handen geven, zou spr. liever deze zaak willen uit voeren in eigen beheer. Blijkt nu, en daarvoor zou spreker gaarne nog een berekening van onzen gemeente- architect willen zien gemaakt voor de uit voering in eigen beheer bij de aanbeste ding dat het de gemeente een groot offer kost dan zal spr., al is hij principieel voor uitvoeren in eigen beheer, zeer zeker er voor stemmen dat dit werk uit handen wordt ge geven. De heer Otto meent wat de heer Schulz wil geen resultaat zal hebben. De architect heeft geen begrooting gemaakt en indien hij er nu nog een moet maken zal deze precies eender zijn. Dat kan niet anders. De heer de Waal Malefijt zegt dat men er voor het in eigen beheer uitvoeren 15 bij moet voegen. Besloten wordt de aanbesteding te publi- ceeren en dus in beginsel aan te nemen pu blieke aanbesteding. Intuschen kan worden nagedacht en de cijfers nog eens worden ge toetst, om het werk in eigen beheer uit te voeren indien blijkt dat men te veel boven de begrooting komt. PUNT 9. Vaststelling le suppletoire be grooting dienst 1923. De heer Otto wil gaarne het een en ander zeggen over die suppletoire begrooting. Het blijkt dat de begrooting bij suppletoire be- grooting is verhoogd met f 80.000.Nu is een begrooting voor een gemeente altijd be doeld als maximum-bedragen, zoodat daar feitelijk niet mag worden overheen gegaan. Nu is hierbij een bedrag van f 30.000 voor werkloozenzorg en wat het bedrag dan ook tamelijk verminderd, doch dat neemt toch niet weg dat voorzichtigheid in deze geboden is. Het is voor gemeente-ambtenaren b.v. ge makkelijk om een bedrag niet te hoog op te geven voor sommige posten, daar de Raad dan moppert en sputtert daar dit toch bij suppletoire begrooting is te regelen. Het ver velende is dat de gelden van zoo'n begroo ting reeds zijn uitgegeven. Waar in bijna alle gevallen de Raad de gelden heeft gevoteerd is er niets anders te doen dan te besluiten tot vaststelling. De heer Laan is den heer Otto dankbaar dat het Dag. Bestuur nu eens niet op haar kop krijgt. Dat is anders zoo de gewoonte meent spr. Daarna wordt de begrooting vastgesteld. PUNT 10. Vaststelling le suppletoir ko hier Hondenbelasting 1923. Wordt vastgesteld. PUNT 11. Afschrijvingen aanslagen Hon denbelasting. Goed gevonden. PUNT 12. Wijziging overeenkomst mei Haarlem tot gaslevering. Goed gevonden. PUNT 13. Voorstel tot regeling enz. van het vervolgonderwijs. De heer Kremer juicht toe dat het advies van de Plaatsel. Schoolcommissie alleszins gunstig is. Spr. stelt voor het minnimum aan tal leerlingen per klas terug te brengen van 10 op 6. De heer Schulz ondersteunt dit voorstel. Spr. wil hieraan nog toevoegen dat hij gaar ne geschrapt zou willen zien de leeftijds grens. Het blijkt maar al te zeer dat kinderen die bij hun 13e jaar de school verlaten zij na verloop van een of twee jaar inzien dat zij het vervolgonderwijs nog maar al te zeer noodig hebben. Blijft dat nu op 15 jaar ge steld dan kunnen zulke jongens van dat on derwijs geen gebruik meer maken. De heer Prinsenberg gaat met de vorige sprekers mee, doch hij vindt dat het vooral wat Vogelenzang betreft wat laat is gewor den. Waar B. en W. den begindatum op 1 Jan. wenschen te stellen zal dit dan gegeven worden tot 1 Mei. Dit is veel telaat en daar om zal een en ander verloopen. Spr. stelt daarom voor in deze winter niet meer te be ginnen doch uit te stellen tot het volgende jaar October, De heer de Waal Malefijt acht het ge- wenscht den 15-jarigen leeftijd aan te hou den. De heer Otto kan volkomen meegaan met het voorstel van den heer Kremer. Spr. wil hieraan iets toevoegen. De kosten per leer ling zijn tamelijk hoog en daarom beveelt spr. aan om bij gering bezoek de klassen niet te splitsen, daar volgens spr. een onderwijzer er heel goed toe in sfaat is om een 7 a 8 tal leerlingen van verschillende leeftijden tege lijk onderwijs te geven. De heer van Nederhasselt meent dat een minimum van 10 leerlingen laag genoeg is, daar aan het eind van den cursus het getal zeer sterk verminderd is. De heer Laan brengt in het midden dat men niet bang behoeft te zijn voor de onder wijzers. Deze worden goed gesalarieerd en van hen is dus alle medewerking te verwach ten. Wat het groote sociale belang betreft, dit is juist het criterium van de heele kwes tie. Wat het getal leerlingen betreft, ook spr. zou het minimum aantal op 10 gesteld willen zien. De heer Schulz meent dat het toe te juichen is wanneer de ontwikkeling op hoo- ger peil wordt gebracht en houdt daarom vast aan het minimum-aantal van 6 leerlin gen per klas. De verordening wordt dan artikelsgewijs behandeld en na eenige kleine wijzigingen aangenomen. Die kleine wijzigingen bevat ten: het minimum-aantal leerlingen wordt van 10 tot zes teruggebracht; de leeftijd wordt van 15 op 16 gesteld als maximum; de aanvang van het vervolgonderwijs wordt gesteld zoo mogelijk op 1 Dec., doch in elk geval op 1 Januari. PUNT 14. Voorstel om in principe te be sluiten met Haarlem een regeling te treffen in zake toelating van leerlingen op de avond school voor handelsonderwijs aldaar. B. en W. stellen voor in principe te bslui- ten, met de Gemeente Haarlem een regeling te treffen als door het bestuur dier gemeente wordt voorgesteld. De kosten, uit zoodanige regeling voort vloeiende zullen, zooals uit dat schrijven kan worden opgemaakt, ongeveer 9 X f 45. of f 405..per jaar bedragen. De heer van Kessel vraagt of ook de kinde ren van ingezetenen welke de R.K. Handels avondschool te Haarlem bezoeken kunnen vallen onder de gunstige bepalingen waarin de kinderen vallen die de Gemeentelijke Avondschool bezoeken. De heer Otto en ook de heer Hogenbrik voelen daar uit een oogpunt van billijkheid veel voor, doch manen aan tot voorzichtig heid. De voorzitter antwoordt in gunstigen zin. Het voorstel van B. en W. wordt daarop aangenomen. PUNT 15. Voorstel tot weigering der ge meentelijke vergoeding ex. art. 100 L.O. wet 1920 aan het bestuur der R.K. Meisjesschool aan den Korten Zijlweg. De heer Prinsenberg kan niet meegaan met het advies van B. en W. doch adviseert voor inwilliging. De heer Otto heeft het getroffen dat hier ook weer getracht wordt (zooals dat tegen woordig zoo heel vaak gebeurt) gespied wordt, of ook ergens een gaatje kan worden gevonden om daar door te kruipen en zoo bij de gemeente te komen om vergoeding. De heer Prinsenberg vindt dit een insi nuatie. De heer Hogenbrik deelt een geval mede wat voor een paar jaar terug heeft plaats ge vonden en waaruit blijkt voor spr. dat de aanvragers in hun recht staan. De heer van Nederhasselt wensch de rol len om te keeren welke door den heer Otto zijn gesteld en dat dus door de gemeente ge tracht wordt door de mazen te kruipen om aan haar verplichtingen te ontkomen. Tot deze gevolgtrekking is de heer v. Nederhas selt gekomen na de uiteenzetting van den heer Hogenbrik. Besloten wordt dit punt ter afdoening in handen te stellen van B. en W. Door hen kan dan nog eens ernstig worden onderzocht in hoeverre adressanten in hun recht staan PUNT 16. Voorstel tot in gebruik afstaan van grond aan de Julianalaan voor wacht huisje van de tram. Goed gevonden. PUNT 17. Aanbieding genicentebegroo- ting voor 1924. De voorzitter deelt mede dat alle Raads leden een begrooting thuis krijgen zoodat hiervoor thans niet behoeft te worden gede batteerd. Een uitvoerig debat volgt thans over de voorbereiding waarin valt te noteeren dat men het er niet over eens kan worden wat wel de meest gewenschte weg was om spoe dig en afdoend het lijvig dossier te verwer ken en rijp te maken voor behandeling in openbare raadszitting. De voorzitter beloofde zijn volle medewer king en zoodra men gereed is om met B. en W. te vergaderen heeft men maar even een „kik" te geven. PUNT. 18. Aankoop Dorpsplein. De heer Laan deelt mede dat een verzoek is ingekomen van de heeren mr. J. H. Mon nik, mr. P. Tideman en C. W. de Visser, ge- pens. kap. ter zee om een bedrag uit de ge meentekas te mogen ontvangen groot f 85.000.voor aankoop van gronden aan het Voorduin, de plaats waar thans een ten nisbaan en een bloemkweekerij is. Deze gronden wenschen genoemde heeren aan te koopen om aldaar te stichten een dorpsplein Indien de gemeente het gevraagde bedrag toestaat zal genoemd plein, na gereed te zijn gekomen, geheel en onbezwaard aan de ge meente worden overgedragen. Daar het be drag echter veel te hoog is om dit zonder leening te kunnen voteeren en een leening aangaan niet gewenscht is voor de gemeente, stellen B. en W. voor op het adres afwijzend te beschikken. De heer Schulz heeft het verwonderd dat genoemde heeren hun voorstel niet hebben ingetrokken Spr. meent dat waar in besloten zitting over deze kwestie uitvoerig is gespro ken en men eenparig van oordeel was dat de gemeente-financiën niet van dien aard waren om een bedrag van f 85.000.te voteeren voor genoemd doel en men elkaar had be loofd of zoo weinig mogelijk te zullen me dewerken tot het aangaan van nieuwe geld- leeningen, men thans niet veel meer behoeft te zeggen over dit punt. Spr. wil er nog aan toe voegen dat het plan hem wel sympathiek is. De heer Van Kessel brengt hulde aan het Ons tarief voor Verhuur - Auto mobielen is zeer billijk. Onze wagens zijn hygiënisch en niet duurder als taxi's. BOUCKAERT Co., Luxe Auto- en Verhuurinrichting Rozenstraat 8 en 9, HAARLEM, Telefoon 588. plan wat door die heeren is opgezet. Al zal spr. tegen deze hooge uitgaaf stemmen neemt het toch niet weg dat het plan hem wel toe lacht. Opmerkelijk is, meent spr, dat dezelfde heeren destijds hebben meegewerkt om den aankoop van de gronden langs den Zeeweg te niet te doen. De heer Otto houdt een uitvoerige be schouwing over dit punt. Spr. sluit zich aan bij de woorden van de heeren Schulz en van Kessel, n.l. dat het plan alleszins sympathiek is te noemen. Spr. betreurt het dat de ge noemde heeren niet gewoonweg op het advies van B. en W. hun voorstel hebben inge trokken. Wat door hen vervolgens is gedaan is z.i. niet handig geweest. Was door hen daarna een eenvoudiger plan bedacht waardoor geen leening had behoeven te worden aangegaan, dan hadden zij meer kans op succes gehad. Verder hebben de heeren de zaak tamelijk overdreven, wat b.v. blijkt uit de weg welke zal worden aangelegd door het Kinheimpark. Zooals door hen wordt voorgesteld. Die weg komt er echter toch, daar langs den kapper Meeuwig een weg wordt aangelegd, loopende door het nieuwe park. De heer Hogenbrik motiveert ook zijn hou ding. Spr. had ook gehoopt dat men thans met een bescheidener plan was gekomen. De heer Bornwater kan zich aansluiten bij de vorige sprekers doch zou er aan willen toe voegen dat zijn wensch is dat het tafellaken nog niet wordt doorgesneden, doch dat men tracht de heeren aan het lijntje te houden, op dat door hen alsnog een ander voorstel wordt ingediend wat de gemeente op minder lasten zal komen te staan en misschien eerder aan neembaar is. De heer Otto meent dat dit niet aan de orde is. Wij hebben voor of tegen te stemmen, een ander voorstel is er niet. De heer Laan waarschuwt tegen hetgeen de heer Bornwater wil, men geeft dan de men schen veel meer hoop, terwijl al zal het be drag met een derde gedeelte kunnen worden verminderd, de Raad toch afwijzend zal be schikken. Het voorstel van B. en W. om op het ver zoek niet in te gaan wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Rondvraag leverde geen bijzonders op, zoodat de voorzitter te 6.30 uur de vergade ring kon sluiten. Haarlemsche Orkest Vereeniging. Op het buitengewoon concert van Zondag avond a.s. zingt de bekende sopraanzangeres Jo Vincent uit Amsterdam de groote Aria uit „der Freischütz" van von Weber, met bege leiding van orkest. Het programma bevat voorts twee compo sities van den heer G. H. G. von Brücken Fock die een eerste uitvoering genieten, waarvan een voor zang met orkest. Dienzelf den avond gaat ook de 5e Symphonie van v. Beethoven terwijl de Finlandia van Sibelius, een der glorienummers van de H.O.V. den avond besluit. Een zeer aantrekkelijk pro gramma dus. BEETHOVEN-AVOND. Zaterdag a.s. zal voor 'de leden van den „Deutscher Verein" iMarias Monnikendam in de Tuin zaal van café Brinkmann een Beet hoven-avond geven met medewerking van mej. Jo M'eeuwschen te Amsterdam en den heer 'Henk Dieben, alhier. Het programma zal worden geopend met een inleiding over Beethovens leven en werken- HAPTENUISTIAVN It BLOEMENDAL OPNAMEN IN EKiEN OMGEVING" „DE WOGNUMMERS". Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Ned. Genootschap tot Zedelijke Ver betering der Gevangenen, zal door het be roemde zangkoor „De Wognummers" a.s. Zaterdagmiddag te 2.30 uur een kerkconcert gegeven woTden in de Groote Kerk te Haar lem. Na het 'overlijden van den dirigent, den heer W. Saai, was het koor eerst ontbonden1, doch sedert eenigen tijd1 wordt het weder onder lei ding van den zoon wan den vori'gen dirigent, den heer D. Saai Jr., voortgezet. Door de reputatie, die de Wognummers 'ge nieten, zal ongetwijfeld het a.s. concert weder druk bezocht worden. „Vera". Zondag 18 November zal de N-V. Het Schouw'tooneel in den Stadsschouwburg de eerste opvoering .geven van „Vera", een spel uit de Russische samenleving, in vier bedrijven, door Leo Urwanzow, onder regie van Dr. Herbert Kranz en Jan Musch. VICTORIA-WATER (Oberlahnstein), is de eenige opwekkende, zacht prikkelende, alcoholvrije drank. Victoria-Water verhoogt den eetlust. Victoria-Water is niet alleen nega tief onschadelijk, doch ook positief gezond. De eenige werkelijk aangename drank voor ge heelonthouders. Voor huishoudelijk gebruik bijzonder aanbe volen in heele Literschroefflesschen, inhcudsprijs 32 cent.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 2