TWEEDE BLAD „Bioemendaalsch Weekblad" Zaterdag 17 Nov. '23. ONTVANGEN BOEKEN. ONTVANGEN BOEKEN. MUZIEK. KUNST. SPORT. Plaatselijk Nieuws. BLOEMENDAAL. No. 47. Liefde, Mystiek spel in vijf bedrijven, dloor Henri Bakels, met voorrede van Dr. P. H. •Ritter Jr. Uitgave van N-.V. Drukkerij Jacob van Dampen, Amsterdam. Wij konden onzen medewerker, die in ons blad nieuwe literaire uitgaven bespreekt niet vragen zijn eigen werk te beoordeelen en toch wilden wij deze uitgave niet onvermeld laten. We hebben derhalve besloten, met toestem ming van den auteur, de voorrede, door Dr. P. H. Ritter Jr., hoofdredacteur van het „Utrecbtsch Dagblad" bij dit werk geschreven voor onze lezers af te drukken, daar deze voorrede tevens het karakter vatx een beoor deeling heeft: Wie zijn oogen open wil houden voor de ontwikkeling onzer literatuur in den laatsten tijd, zal er een vreugde in vinden zich uit te spreken over het hier volgend symbolisch drama. Want het geeft, na Madeleine 'Böth- lingks „Astrid" een zoo sprekend getuigenis van de essentieele verandering van .denk beelden, die zich in. onze letterkunde op steeds meerdere plaatsen openbaart, .dat het de moeite loont bij het hier aangeboden werk lang en aandachtig te vertoeven. Van de zinnen-uit viering die de eerste perio de van den Nieuwen Olds kenmerkte, is in een werk »als dit niets meer aanwezig. Op uiterlijke ervaring is het dn geen. enkel opzicht geïnspireerd- De personen, die hier voor bet voetlicht treden, hun gesprekken en onderlinge verhoudingen, willen, gestalte ©even aan binnen den schrijver aanwezige ondervindin gen, waarvan hij niet de hartstochtelijke be leving en. evenmin .de tragische noodlottigheid wil uitstorten, maar die hij anderen wil ken baar maken en voor zichzelf overwinnen door ze samen te bouwen tot een probleem, doojr ze de omlijning te geven van eene, het leven verklarende en inzicht verleenende Idee. De schrijver heeft voor zijne denkbeelden de vormen gekozen van het actueel gebeuren. Maar het zou niet verwonderlijk geweest zijn, indien hij zich tot andere veritolkingsvormen had toegewend. Want, zonder te m-eenen- dat legendarische of historische figuren en dra matische effecten op zichzelf ./geestelijker" of „hemelscher" zouden zijn dan gewone men- schentypen, die zich bewegen in de tuinen en binnen de vertrekken van onzen tijd, gelooven wij toch, dat de stijl van .dit drama in de rich ting een-er legendarische of historische aan- kleeding wijst. Deze auteur heeft een te af gebakend dichterlijk karakter om een verge lijk te kunnen vinden met eene realistiek, die geheel andersoortige capaciteiten eischt, ja de ondergrondsche stroom idler dichterlijkheid welt herhaaldelijk' tusschen -het struikgewas zij ner dialogen op, en dan genieten wij van zijne zuiverheid. Er its niet alleen gedachten-rijkdom in dijt werk, .maar ook spheer. De plechtige wijze, waarop groote ontroeringen, waarop de ont dekkingen der waarheid zijn uitgezegd, harmo nieeren meestal volkomen met het innerlijk dat zij vertolken, zij zij unlet pompeus, maar gewijd. Waar de dichter Bakels aan bet woord is, de dichter Bakels met zijn kalme en klare &3zonkenheid, vindt ge nergens de symbo lische bedoeling ontluisterd door grootdoenerij, ia hij heeft talie opera-effect verzaakt voor het welslagen der ideëele bedoeling. De moderne literatuurbeschouwer, die zich op de geestelijke kernen richt, en de moderne mensch, die gelukkig is in dit drama de ver tolking en den psychischen achtergrond te ont moeten van werkelijkheden die ook zijn ge- moedsevenwicht bedreigen, zullen -een-ig-e tac tische bezwaren met genoegen overlaten aan den teohnisch-litierairen beoordeelaar, en er zich rekenschap van geven wat deze kunst zinnige .ideeënontvouwing beteekent voor on zen tijd- Zij zullen .dan vinden, dat de verschillende figuren, die in .diit spel verschijnen, verschil lende zijden vertegenwoordigen van den naar liefde hunkerenden, in liefde teleurg-estelde-n en met de liefde niet tot duidlijkheid komen den mensch van onze dagen. Scherp is de tegenstelling, aangegeven tusschen de sexue-ele liefde, en die liefde tusschen man en vrouw, die gebaseerd is op geestelijke verwantschap. Het is een niet geringe verdienste van Bakels, dat hij dit vraagstuk, dat bandeloos rond-- dwaalt door onze nieuwere romankunst en novell-ist-iek, en daar met graagte vertoond wordt in zijn noodlottige gesteldheid, in dezen symbolischen vorm heeft opgeheven tot hoo- ger en universe-eler aanschouwing. De volstrekt zinnelijke man, verschijnt ons in de gedaante van Simon, die alle meisjes bet hoofd op hol brengt en tegenover de vrouw het primitieve scepticisme van den doordraaier vertoont. 'Daartegenover verschijnt ons Blanke, de ge scheiden man, uit louteren zinnelust getrouwd, muar door gemis van ziele-eeniheid, van gees telijke beleving, in zijn «huwelijk wreedelijk te leurgesteld. In «hem is de «hunkering naar een huwelijk verzinnebeeld, dat harmonie zal bren gen tusschen zinnelijke en geestelijke beleving. Do schrijver wijst de louter-zinnelijke verhou ding tusschen de geslachten bepaaldelijk af, waar hij den doordraaier Simon het hoofd laat stooten bij Elsje, een eenvoudig, maar zuiver meisje, «dat de huichelarij en. den leugen der enkel-zinnelijke liefde uitspreekt. 'Elsje wekt, later, liefde op bij Blank©, maar geeft zich eerst gewonnen, nadat zij zijn dieperen offer zin, zijn geestelijk wezen heeft op «de proef gesteld, nadat hij getoond heeft zijn kind mi&t te willen opofferen voor haar. In de verhou ding tusschen Elsje en Blanke lijkt het vraag stuk opgelost, de zimnenliefde overwonnen door -een liefdesharmon-ie, waarin beide factoren der genegenheid tusschen .man en vrouw tot hun recht komen. M-aar deze verhouding is en zilehier het tragische van het werk een teeken dat de schrijver aan de behu'nkerde harmonie gelooft, niet dat ze voor hem gewor den is tot tastbare ervaring. Want in het tweede gedeelte van dit spel verschijnt bet ■conflict opnieuw, in veel navranter gestalte- Constant heeft Ol-ga lief, met eene lijfelijke genegenheid, maar Emilie, haar blinde zuster, die haar evenbeeld is, met de liefde der ziel. Olga verraadt en verlaat hem, om een mooien, rijken snuiter. Maar intusschen- weeft de zi-ele- "teederbeid tusschen Emilie en Constant een aldoor schoonere gemeenschap. Op het mo ment der uiterste vertwijfeling, wanneer het geloof in de liefde in Constant dreigt te be zwijken, ontstaat het geloof in de goddelijke liefde, die ials ©en licht uitstraalt van de blinde jonkvrouw. En zoo worden wij ervan gewis, dat aan die goddelijke liefde, de aardsche liefde ontspruiten kun, dat de beide dezelfde trekken kunnen dragen. „Ik heb Olga om jou lief ge had1", zoo klinken de laatste woorden van Constant 'tot Emilie. Wat wil dit zeggen? Wan neer in de zinnelijke liefde het bovenzinnelijke is verzinnebeeld., alleen dan «ontstaat de harmonie, waardoor de werkelijke genegen heid' tusschen de geslachten zich kenmerkt. De mystieke kern van dit spel is aldus toe te lichten: De schrijver gelooft, dat deze wereld is, zooals wij hier zien, dat zij met onze visie verandert. N'u wekt de gelouterde Constant «door zijn liefde die voor den schrijver eene openbaring is van Qod-s liefde in de menschen-, dn het blinde meis je een zuivere genegenheid, die haar het ge- zich opent en haar de wereld doet zien met zulk een verheldering als nood'ig is om wer kelijk te leven en werkelijk gelukkig te zijn. Hiermede heeft de schrijver getast naar het hoogste dat hij zich als menschelijke liefde denken kan en heeft bij een ideaal gestekt De schrijver projecteert deze waarheid als een levensvisie, een lichtende idee, hij verheft er een individueel vraagstuk door tot een vraag stuk van universeele beteefcenls. De zin van dit drama is, de overwininig van die Idee op een beperkte wenklijkheid. Het spel is doorregen met rijkdom van «poëtische gevoeligheid. Zeldzaam aangrijpend is de samenspraak tusschen Constant en Emi lie, daar waar een ode gewijd wordt aan toet menschelijk oog, en de symboliek, juist wijl bet oogenschoon aan een blinde geopenbaard wordt, dus de eenheid en tegenstelling van toet zienlijk en onzienlijk schoon op meesterlijke wijze lot geldigheid komt. Door te waardeeren overschreden wij de bescheidenheid, die een 'inleider beeft in acht te nemen. Maar wij zijn er van overtuigd, dat wie onze waardeering aan zijne eigene waar- deering kritisch toetst, geen berouw zal hebben over nutteloos verspillen der uren, omdat hij er door in aanraking komt met dit werk van Bakels, diat een merkwaardige verschijning is, te midden van het geestelijk leven in het Hol land van onzen tijd. P. H. RITTER Jr. Utrecht, 16 Se.pt. 1923. Het doet mij genoegen in de gelegenheid te zijn een boek aan te kondigen, op welks ver schijning ik vijftien jaar geleden al hoopte. De toenmalige predikant van Drachten, ds. F. ,'Reits.ma had in zijn maandblaadje „Vergeet- mij-niet" een rubriek voor kinderen onder den titel De Avonturen van Pier en Pol en het heeft mij altijd gespeten, dat na- den dood van den schrijver deze vertellingen van Oom Frits nooit in boekvorm zijn uitgegeven- Want ■deze zondier pretentie geschreven verhaaltjes van den bescheiden schrijver behooren mijns inziens tot het beste wat op «het gebied' van kinderlectuur bestaat. Thans zijn Pier en Pol bij de uitgevers maatschappij „Editio" te Hillegom als prenten boek in vier 'deeltjes verschenen. De schoon zuster van den. overledene, mevrouw E. Reits- maValenca toekende de prentjes, die met 'den goeden druk het boekje tot «een ook uiterlijk welverzorgd kinderboek maiken. M'ogen Pier en Pol, zoovele jaren na den •dood van hun vroegeren huisgenoot, die ©en kindervriend was, nog vele kinderharten voor hun grappige wijsheid geopend vinden. Dezelfde iirrna zond ook een Kerst-kalender, waarvan het dekblad is g-eteekend door me vrouw Midderigh Bokhorst .alsmede entkele Kerstvertellingen van Christine Doorman en van A- M. Feickens«de Haan, waarvan enke len in tweeden druk. C. DERDE BACH-CONCERT. Voor «de pauze de oude beproefde Weber. Ouverture „Preischtitz", door dit schitterend orkest op buitengewoon pakkende wijze uit gevoerd. «Met alle respekt veroorloven wij «ons echter de opmerking, dat het hedendaagsch oor niet meer zoo volkomen van deze soort muzieik genieten kan. Het tweede nummer was het Piano-concert No. 2 van Brahms, dat, niet het minst door den solist, «den klavierspeler Edwin Fischer, op voortreffelijke manier werd ten -gehoore gebracht. Welk een beheersohing der techniek! Welk een prachtige overgangen van 'geweldige fortissimi naar teedere pianis- simi. Dit Allegretto kan men zich moeilijk meer „grazioso" denken dan zoouls «Fischer bet gaf. De geestdriftige ovatie, door het publiek' -aan dezen jongen kunstenaar gebracht, was wel verdiend. N'a de pauze Beethoven's Vijfde. Het -is over bekend, hoe schoon dit orkest dit onvolpre zen werk van den onsterfelijken meester speelt; boven eiken lof verheven. Een genotvolle avond wederom toegevoegd aan de vele, die wij in den loop der jaren aan de Haarlemsohe Bachvereeni'ging te «dan ken hebben. S. v. Z. H.O-V. CONCERT- Het programma van Donderdag, bracht veel verrassing aan de leden. Rijke wisseling van muzikale tendenzen, het tooneel geheel nieuw van .aanzien omzet met frisc'h kleurig groen; ditmaal een avond die „stemming" won bij 't publiek. Symphonic no. 5 van Beethoven werd ten gehoore gebracht op zulk een wijze, dat iets van den grooten toonkunstenaar zijn opzet, hoorders en musici roerde. Een dankbaar ap plaus loonde dirigent en musici. Scene u-nd Arte der Agathe aus „Der Frei- schiitz" van C. M. van Weber, werd gezongen "met orkest, door Jö Vincent, Sopriaunzangeres te Amsterdam. D«e harten van 't publiek, 'heeft Jo Vincent in Haarlem, gezien haar ontvangst. Het geluid van Jo Vincent 'doet sympathiek aan en blijft zijn volheid behouden ook in booge tonen. Na de pauze zong Jo Vincent vier 'liederen van Q- H. Q- von Brucken Podk (uit „«Gewijde liedjes" van Louise Poimpe). Alhier de eerste uitvoering /Gebed" werd' zuiver gezongen en had vooral mijn bewondering. Ook „Wensch", „S'til-zijn" en „-Zonnedag" werd keurig ten ge hoore gebracht. Spontane huldiging vielen J'O Vincent, Nico Gerhcrz en Orkes'tmüsieï ten 'deel. Dit hield voor J'o Vincent „tot weerziens" ,'"in. Het orkest ;ha.d na de pauze „Twee liederen van de Zee" van G. H. Q- von Brucken F-ocik en „Tinlandia", T'ondichtin® van J. Libellus- Gerbarz en Orkestmusici gaven zooveel, dat toet publiek niet genoeg kon krijgen schijnbaar van appl-audiseeren. Het uitvoerige programma 'deed tot ruim 10 uur de hoorders genieten. Tentoonstelling. Door Bep Amesz zal een tentoonstelling van handwerken en kinder speelgoed gehouden worden op Zaterdag 24 en Zondag 25 November in toet gebouw van de Haarlemsche Schoolvereen-iging, Florapark 14. Overzicht 2e klasse A. (tweede afdeeling). Op voorstel van den Hoofdeonsul van 'den N.V.B. zijn door bet Bestuur van dien Bond' in •hare vergadering van 1.1, Zaterdag eenige maatregelen getroffen., die beoogen o«p dras tische manier vereenigingen of spelers te straf fen, die aanleiding geven tot uitspattingen tij dens of na een wedstrijd', en daarmede onze sport, die een ideëel-cultureel 'doel heeft, voor -ondergang te behoeden- Wij kunnen -die maatregel niet anders -dan toejuichen, en verwijzen in dit verband- ma-ar eenige artikelen -door ons re-eds het vorige jaar -in sp-ort,periodieken geschreven, die het treffen van strenge strafbepalingen- bepleitten. -Maar wanneer dan anderzijds wedstrijden ge leid worden door menschen, -die absoluut -on bekwaam voor deze taak zijn en door onvol doende of geheel ontbrekende leiding een voetbalwedstrijd1 onmogelijk .ma-kern,dan be schuldigen wij de desbetreffende commissie hierdoor onregelmatigheden in de band te wer ken. Want wat Zondag tijdens den wedstrijd V. V. A'Bloemendaal gepasseerd is, is aan niets, en niemand anders te wijten dam aan den- scheidsrechter, die beslissingen -gat (of mi-et gaf) zóó in strijd met -de meest elementaire be grippen van wedstrijdleiding, -diat het niet an ders kon, of de boel moest spaak loopen. Dat het intusschen niet op betreurenswaar dige exessen is uitgeloopen, is geheel te danken aan het intellectueele peil van de spelers en het publiek, maar als zoo iets -gebeurd was in een wedstrijd waar deze gelukkige factor niet aanwezig was geweest dan ha-d de ru briek „Voetbal-vlegels" ze-er zeker een belang rijke uitbreiding kunnen ondergaan. Intusschen- ver-loer Bloemendaal met dat al, en waar ook d-e strijd- om de laatste plaats, bijzonder spannend beloofd te worden is dit resultaat, niet verkregen door slecht spel, te meer te betreuren. FOTOGRAFISCH ATF1.IER TH. SCHOONEBEEK NIEUWE GRACHT 24 HAARLEM De andere candi-daten immers wonnen bei den-; Schoten sloeg A.F.C. met 2—0 en B.M.T- beging het stoute stuik Neptunus op eigen grond met 31 te kloppen. •Bloemend-aal krijgt a.s, Zondag tegen Nep tunus kans zich voorlo-opig weer v-eilig te stel len. Dit zal echter ook -geheel afhangen van -d-e meerdere of mindere volledigheid van het elftal, waarover nu nog niets te zeggen is- -Bij A.D.O.Zandvoort is h-et ook al weer „Spa-a-nsch" toegegaan. De wedstrijd eindigde onbeslist (22) waardoor A.D.O. zich op -de eerste plaats gehandhaafd' heeft. Gom-cordia zag zich voor 't eerst -op ei-gen terrein geslagen en- w-el do-o-r Xerxes, dat voor al een keurig verdedigend' spel te zien gaf. Door deze uitslagen blijft het in de afdeeling spannen. Van eenige teeken-ing in verband' .met he.t bezet-ten -der eerste of laatste plaats is -nog «geen sprake, en zal hierover wel pas in 't -laatst van het seizoen bes-list worden. XerxesSchoten werd -omgezet in Schoten- Xerxes. Het -zal hier geducht spannen. Eener- zij-d'S een elftal met kampioenskansen ander zijds een met degradatieangst. Toch houden we het -op de Rotteréaimmers. Zanidrvoort -ontvangt V.V.A. De wedstrijd wondt glelieid door den hee-r Hollander, -die oververhitting -d-er gemoederen wel weet te voorkomen. Zandvoort zal hier, gezien -het werkelijk niet verheffende van V.V.A. wel- win nen.. Concordia, speelt een lastigen uitwedstrijd in -den- Haag tegen B.M-T- Het z-ou -ons erg mee vallen- als Thomee en z'n mannen hier niet -een of «meerdere veeren- moest la-ten. Tenslotte onderneemt A.D.O. -d-e reis na-ar Amsterdam -om daar A.F.-C. te -ontmoeten. Op papier een makkelijke overwinning voor de gasten; wij vertrouwen hier echter niet te 'z-e-er op, gezien de verrassende resultaten -in -deze afdeeling. Bloemendaal II gin® voort -op -den goeden weg, en sloeg, hoewel onvolledig, Schoten IIA met 31, waardoor zij w-eer een plaatsje om hoog gingen. De reserves houden zich kranig, en a-ls zij Zondag niet te veel spelers aan het Eerste af moeten staan, kunnen zij te-g-en Haarlem III A hun overwinningsr-e-eks con- tinueeren. De lagere elftallen blijven- in d-e put-Nu weer verloor het «derde met 50 en het vierde ■met 30. De ware bezieling schijnt hier niet te beerscben. Een overwinning zo-u misschien wonderen doen. Daaro-m moet a.s. Zonda-g al-s het derde uitspeelt tegen Schoten 4 en het vierde 's morgens thuis tegen T.H-B. 4 het .beste beentje voorgezet worden. Het materi aal en de capaciteiten zijn aanwezig en er is d-us -g-een enkele reden, die de slechte plaatsen do-or deze elftallen bezet, rechtvaardigt. Woensdag j-1. heeft op het nieuwe R. K. ikerkhof aan den Dennenweg d-e eerste be grafenis plaats gehad. Het was het stoffelijk overschot V.an Mevrouw Oud-Haarlem, dat -op plechtige wijze aan «den schoot der aarde werd tóe vertrouwd. Bloemendaal Commando. Zondagavond had in Hotel Vreeburg te Bloemendaal de prijsuitreiking plaats van den gehouden wedstrijd op 3 en 4 dezer. De voorzitter memoreerde in zijn openings woord de groote praestaties van de vereeni- ging op de verschilende wedstrijden. Niet minder dan 2 zilveren bekers, 1 zilveren lauwerkrans en 21 medailles werden na fei len strijd mede naar Bloemendaal gebracht. Hij dankte de schutters die deze overwin ningen hebben helpen bevechten voor hun energie, tijd en kosten die zij voor den goe den naam van Bloemendaal Commando heb ben over gehad. Eveneens werd een woord van dank gebracht aan de wedstrijdcommis sie, bestaande uit de heeren J. Lindeman, J. V. Buggenum, N. Hekker en Meerdink, alsmede aan de heeren J. Laan, A. Stoop, C. K. Honig Schiefferdecker, D, 'H. Vettewinkel Stackel- sen, de Vereeniging „Bloemendaal's Bloei" en andere gevers voor de door hen geschon ken kunstvoorwerpen of geldelijke bijdragen. Na de prijsuitreiking bleef men nog eeni- gen tijd gezellig bijeen en besloot een dansje dezen goed geslaagden avond. Alhier is opgericht de Chr. Zangvereenlgin-g „Gl-oria Dei", met aanvankelijk ongeveer vijftig leden. Tot directeur is benoemd -de heer J. ■B-ooda te Haarlem. Het bestuur bestaat uit d-e -dames Mevr- Monnik, Mevr. J. van Riessen en d-e heeren- N-. W. Wamsteeker, P. L. Bever s-luis en- B. U-iterwijlk. D-e repetities w-o-r-den 'gehouden des Maan dagsavonds -om acht uur -in het Gymnastiek lokaal -der Gem. M-uloschool a-an -de Vijverw-eg te beginnen 19 November a.s. Het kranige muzieikko-rps „Sursum" geeft hedenavond in hotel Vreeburg een muziek avond voor leden en Donateurs.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5