Vraagt i 1 L. V/ Een dorpsplein. Abr. Mei l §\V\' V öihdi^cmliwerp vtin een OVE] WAGENV Groote k€ Tapijten, L Kleine m Telafoon 476 lil De heeren Mr. J. H. Monnik, Mr. P. Tide- man en C. W. de Visser, allen hier woonachtig heben een combinatie gevormd, welke ten doel heeft te komen tot stichting van een Dorpsplein en wel op het punt hetwelk straks zoodra het Kinheimpark zal zijn gereed geko men, een doorn in het oog zal zijn van eiken Bloemendaler, indien onverhoopt dit plan niet ten uitvoer kan worden gebracht Hot is name lijk het stuk weiland ter hoogte van Noorduin, hoek Bloemend, weg en Vijverweg w.arop zich thans een tennisveld en broeiKassen be vinden. Reeds mocht het den heeren gelukken om de voor den aanleg van dit plein benoodigde gronden tot uiterlijk 1 December a.s. in handen te verkrijgen voor een bedrag van f 126.000. Door echter in combinatie te treden met de Binnenlandsche Exploitatie-Maatschappij zijn zij er in geslaagd een aanzienlijk gedeelte dier aankoopsom te dekken, terwijl zij zich voor stellen de kosten van aanleg van het plein op andere wijze te vinden. Nu ontbreken echter nog f 85.000 en het is de wensch der combinatie, dat de gemeente dit bedrag beschikbaar stelt of zoodanig ander bedrag als de Raad tot het verkrijgen van een afdoend geheel wil toestaan, onder de voor waarde, dat het plein in vollen en onbezwaar- den eigendom aan de gemeente Bloemendaal zal toebehooren. Zij hebben zich daarom met een adres tot den Raad gewend, gevolgd door een tweede adres, toen bleek dat de leden van den Raad voor het eerste wel sympathie doch geen durf hadden. In dat tweede adres worden de beweegre denen als volgt uiteen gezet: „dat in de eerste plaats de tot stand koming van het plan door adressanten voorgestaan (of van een ander soortgelijk plan) de eenige ge legenheid opent om ter plaatse te komen tot een redelijke en afdoende oplossing van de al daar reeds lang heerschende en in de toekomst steeds toenemende moeilijkheden en gevaren met betrekking tot het openbaar verkeer; dat op den duur ook alleen aldus is te ver krijgen 'n behoorlijke verbinding van Bloemen- daalscheweg en Korte Kleverlaan ter hoogte van de tramhalte, achterom Bloemoord en het huis der familie Bispinck; dat ook alleen aldus de bedoeling welke Bloemendaal destijds heeft bewogen om de beide winkelperceelen (Meeuwig en v.h. Lans dorp) aan te koopen, met voordeel voor de gemeentekas, te verwezenlijken is; dat immers alleen door uitvoering van het plan van adressanten (of van een gelijksoortig plan) aldaar een waardevolle, zelfs kostbare bouwhoek wordt verkregen, waaruit de gemeen tekas een belangrijke bate kan trekken; dat door dit plan verder ongeveer 1000 M2. ter plaatse aan den openbaren weg zal worden toegelegd, welke anders nimmer meer te ver krijgen zal zijn; dat het niet doorvoeren van zoodanig plan ter plaatse een misstand zou scheppen, welke een blijvende bron van ergernis zou vormen voor de ingezetenen van Bloemendaal en een aanleiding zou zijn voor naburen en vreemden tot spot en schouderophalen wegens zoo groot gemis aan voorzienigheid; dat immers de daargelegen uiterlijk tot 1 December a.s. voor een billijken prijs in han den van adressanten gegeven gronden der N V. Maatschappij tot exploitatie van Onroe rende en Roerende Zaken, tegenover Voor duin, met een vast bouwverbod zijn belegd en de gronden der Erven Rouwens, gelegen noor delijk van de in aanleg zijnden weg,, niet breed genoeg zijn voor een andere dan enkelvoudige bebouwing, met hare onwelvoegelijke achter zijde schuin naar den Bioemendaalscheweg en recht naar den Vijverweg gekeerd; dat adressanten daarom vertrouwen, dat het uit stedebouwkundig oogpunt afkeurenswaardig geknoei, als waarvan in dezelfde wijk de bezet ting van verschillende gronden met perceelen, wegen en wegjes, reeds tal van treurige voor beelden oplevert, door Uw College nu niet op nieuw zal worden in de hand gewerkt; dat adressanten er in zijn geslaagd tot 1 De cember 1923, op ééne uitzondering na niet alleen alle grond bestemd voor het plein, maar ook de onmiddellijk de daaromheen gelegene gronden uit speculatieve handen te houden, het geen na dien datum niet meer mogelijk is; dat dan 'n warnet van bouwsels zou ontstaan op een plek (die vroeger aan de wijk Bloemen daal gaf een cachet van rust en openheid, waar door haar karakter werd verhoogd), hetgeen hare aantrekkelijkheid dermate zou schaden, dat de lust om zich daar in de buurt te ves tigen of daar te bouwen of te herbouwen tot een minimum zou worden teruggebracht, we derom direct en indirect tot groot nadeel voor de gemeentekas; dat wie zich, daarop doordenkende, den phatselijken toestand voorstelt, zooals deze dan over b.v. 20 jaren zou zijn, het ergste met zekerheid vooruitziet; dat het tegendeel alleen te bereiken is met een Plein van algemeen nut met daaromheen te verwachten monumentale althans behoor lijke bebouwing; dat alleen aldus aan de wijk Bloemendaal, als dorp, het krachtig en rustig karakter zou worden teruggegeven,, dat het op deze plek na, door den intocht der bouwspeculatie, geheel verloren heeft; dat adressante er naar hunne meening in zijn geslaagd ten deze de meest uiteentoopende belangen te vereenigen tot één algemeen be lang, waaraan nog slechts uwe medewerking ontbreekt om het laatste volledig werkelijk te ■doen behartigen en dat zulk een gelegenheid' zich voor de gemeente ten deze nimmer méér zal voordoen en het dus thans zoowel hot his torisch als het psychologisch moment is voor het Gemeentebestuur om in te grijpen, hetgeen gemakkelijker kan geschieden door op den door adressanten ingeslagen weg welbewust 0 vp P j 1Z j\ ïïl c '.'tutUfWibtht- wen -fVrelogmen Een sltuatie-teekenlng van het plein, zooals de combinatie van Bloemendaalsche Ingezetenen zich gedacht heeft dit te stichten naast den Vijverweg en 'krachtig verder te gaan; dut de gemeente Bloemendaal zich daar tegenover, gelijk vanzelf spreekt, een finan cieel offer zal moeten getroosten; dat echter een offer van f 85.000 uit de ge meentekas in dit geval zoovele directe en indirecte baten aan diezelfde kas belooft, dat de beheerders daarvan naar het ooreel van adresanten niet alleen te volle verantwoord zijn dit te voteeren maar het uitblijven van dit votum tegenover het tegenwoordige en het na geslacht alle omstandigheden in aanmerking genomen, niet te verantwoorden schijnt; dat 'daartegen door leden van uw Gollege waarschijnlijk met nadruk een beroep zal wor den gedaan op liet begrip „bezuiniging"; 'dat dit begrip thans in de lande vaak wordt aangewend uls rem op allerlei initiatief, als middel tot verstikking van allerlei volkskracht en tot verstopping van toekomstige bronnen van welvaart; dl.it adressante g-een tegenspraak verwachten door te stellen dat deze soort zuinigheid de wijsheid bedriegt; dat de gezonde opvatting van openbare be zuiniging bedoelt inkrimping van uitgaven van weelde, niet van die uitgaven, welke, gelijk de onderhavige, door de eischen van de open bare orde, een goed verkeer, welvaart en welstand worden gevorderd; 'dat het met name geen weelde is te noemen, indien de gemeente in samenwerking met in gezetenen en met de Binnenlandsche Exploita tie-maatschappij, gelijk beschreven is, aan het dorp Bloemendaal geeft, wat het om als 'dorpsgemeenschap dien naam te verdienen broodnoodig heeft, een Plein, beschikbaar, ook exploiteerbaar, voor verschillende openbare en bijzondere doeleinden en waaraan buiten bezwaar der gemeentekas gebouwen zullen verrijzen van openbaar nut, gelijk het hierna te noemen; dat met name is ons dorp dringend behoefte bestaat aan een gebouw voor gezellig en ont wikkelend verkeer, niet in de laatste plaats •ten behoeve der huivrouwen in de gemeente, voorz'oover zij een en ander nu met offer van veel tijd en vermoeienis elders zoeken; dat adressanten zich kunnen denken dat ver schillende leden van uw College dit plan an ders zouden willen, maar niet dat zij 'ten deze niets zouden willen; ■dat indien Bloemendaal geen eigen gemeen schapsleven zou bezitten aangewezen om van het Plein gebruik te maken, hot 'geen zin zou hebben die gemeenschap langer zelfstandig te laten voortbestaan; dat adressanten echter overtuigd zijn, dat zoodanig leven hier wel bestaat, maar alleen niet tot uiting kan komen, doordat tot dusver een der voornaamste middelen 'daartoe ont breekt; de centrale plek waaromheen zich de inrichtingen scharen van openbaar nnt, ont wikkeling en ontspanning; dat het Plein zelf voor tal van doeleinden bruikbaar is, overdag als rust- en zitplaats, voor zang- en •muziekuitvoeringen, vreedzame samenkomsten, optochten vertooningen en open luchtspel, boogschieten spelen enz.; des avonds voor het plaatsen van auto's van hen die in het verenigingsgebouw (tevens sociëteit) aan wezig zijn voorn, muziekuitvoeringen enz.; dat 'adressanten zich mede namens den bouw meester J. A. van Asdonk, bereid verklaren alle argumenten welke nog tegen hun of een soortgelijk plan zouden zijn in te brengen, naar recht en rede te weerleggen, zoo in een vergadering van uw College, als elders; dat adressanten kennis hebben genomen van de waardieering, die enkel uit het oogpunt van welstand, hunne plannen bij vele leden van Uw College hebben gevonden; dat zij echter niet genoeg kunnen herhalen 'dat verhooging van dien welstand op zichzelf, noch motief, noch aanleiding tot deze plannen ■ooit is geweest maar wel1 het volgende; dat zonder doorvoering daarvan of van een soortgelijk plan en dus ook zonder ingrijpen Uwerzijds aan de Gemeente binnenkort een nimmer meer goed te maken nadeel wordt toegebracht". Zooals men in ons raadsverslag heeft kunnen lezen werd het verzoek met algemeene stem men afgewezen, hoewel allen veel sympathie hadden voor dit grootsche plan. Mr. P. Tideman geïnterviewd. Na afloop der raadszitting hebben wij mr. Tideman geinterviewd. Z.i. heeft het gemeente bestuur in dezen een kolossalen blunder ge maakt, gelijkende op dien der gemeente Haar lem toen, deze destijds niet inging op het aan bod om de buitenplaats 't Klooster (het tegen woordige Schoterkwartier) ongeveer 28 bunder aan te koopen voor f. 160.000.De Binnen landsche kocht het daarna voor ongeveer 2 ton, maakte er goede winsten, maar Haarlem had over aanleg en exploitatie niets te zeggen. Het denkbeeld van den heer Otto ter plaatse een raadhuisplein te ontwerpen is slechts geschikt Vogelenzang en Overveen tegen het plan in te r.emen; de heer Otto had er gerust over kunnen zwijgen, als hij toch niet medewerkte eerst op het plein de hand te leggen.De verwondering door den Schulz geuit over het feit, dat wij ons adres niet hebben ingetrokken, na de ge heime bijeenkomst van raadsleden van j.l. Zaterdag, is bij de konijnen af. Ons eerste adres bevatte geen beweegredenen voor het voorstel, het noodige en nuttige daarvan lag immers te zeer voor de hand. Wij bevonden ons dien Zaterdagmiddag in Van ouds het Raadhuis, bereid om als men die beweegredenen wilde leeren kennen, ze mon deling te geven. Nadat alle raadsleden ons den rug hadden getoond werd ons door B. en W. medegedeeld dat men vanwege de kosten er niet aan zou doen, en of wij het adres niet meteen zouden meenemen? Dat was toch wel 'n beetje bar. We zijn toch geen kinderen die, om een spelletje te spelen, tijd en arbeid aan een gemeenschapsbelang gegeven hadden? Durfde men op het raadhuis dit plan of een soortgelijk plan niet aan, welnu, de verantwoordelijkheid daarvan kwam niet van ons, maar van het gemeentebestuur. En om nu in het openbaar goed te doen vastleggen, dat de heeren die thans op het raadhuis zete len voor dit openbar belang blind zijn en met een onbestemde hoop dat men nog tot inkeer mocht komen, wilden wij ons adres niet intrek ken. De burgerij, die later zich zal ergeren aan den toestand (zooals die toestand op het terrein der Kennemer Bouwmaatschappij bij den ingang der gemeente is, een blijvende bron van ergernis is) weet nu aan wie dit te wijten is. Dit is wel een schrale troost. Maar voor ons en de honderden die met ons denkbeeld sympathieseerden, kan dan tenminste niet wor den gezegd, dat ook wij de regeering hadden, die wij verdienden. Vrees voor inflatie van den gulden, gemis aan ruggegraat en aan burgerzin, vooral op merkelijk bij de zoogenaamde democraten in den Raad, hebben opnieuw Bloemendaal een schrede bij Heemstede ten achter gebracht, maken deze gemeente opnieuw tot een ge- makkelijken buit voor den nabuur, brengen opnieuw ons het schaamrood op het gelaat als men in plaatsen met eenig geestelijk leven ons vraagt: wat doen jelui in Bloemendaal eigenlijk anders dan lucht happen en lekker eten Als ik U goed begrijp kwam hier en daar in den Raad om den hoek gluren, dat wij wel met een kleiner plan zouden aankomen als men vanaf de enorme hoogte des gezags dit eerst maar naar den prullemand verwees. Met intrigue's houden wij ons niet op, ook is geen van ons drieën verpolitiekt, wij hebben als eerlijke mannen iets goeds bedacht en voorbe reid, de gemeenteraad, die de gemeenschap heet te vertegenwoordigen, heeft het niet ge wild. Daarmee basta. De geschiedenis moet nu verder maar uitspraak doen. Bij de feesten in September heeft gedurende een paar dagen een goeden geest in de burgerij-als-eenheid ge woond, nu is het weer het oude liedje. Ver deeld in kerkgenootschappen, die de afschei ding het leven der burgers zoo diep moge lijk doorvoeren, zijn ze in niets één, omdat zij geen gemeenschappelijk rustpunt bezitten in het maatschappelijke. De heer Peereboom over dit onderwerp mij aansnijdende zei dezer da gen in andere bewoordingen: „zoo iets laat zich niet kunstmatig in het leven roepen", doch ik weet hoe de behoefte aan oprecht maatschappelijk leven bij de kleine burgers en den middenstand in Bloemendaal leeft, om trent Bloemendaal kunnen we veeleer zeggen de bloei van een behoorlijk maatschappelijk leven voor anderen dan rijke lieden, wordt er stelselmatig tegengehouden. Nu ook door den eigen gemeenteraad. Wij drieën kunnen onzen tijd nu weer beter gebruiken. Wat mij zelf be treft moet ik alleen nog opkomen tegen de be wering van den heer van Kessel als zou ik hebben meegedaan aan de opgeblazen actie tegen den Zeewegpolitiek. De aanleg van den Zeeweg is niet anders dan een royale uitvoering, gegeven aan het zoogenaamde testament van den vorigen bur gemeester, den heer Immink, De aanleg van dien weg is heel Nederland ten goede geko men, de durf die Bloemendaal daarbij heeft getoond, strekt m.i. het toenmalig gemeente bestuur tot onvergankelijke eer. Gegroet. Pastoor Willenborg voor het verleenen Uuitschland. Alzoo kleedingstuikken enz. zorg'd'. Woemsdagmidi groote kisten, waarin ren, op een wagen' g< gebracht om naar D worden. Wat een vre kers zal het zijn, al vangen. Een woord' v en we hopen 'dat v volgen, daar de groo het Duitsche rijk met moeten worden, om vrijwaren. Naar wij vernemen, •daalsche Reddiingsbri; haak aan één onzer wel aan de Delftbruj De bewoners van nen zich ergeren aar die, als het geregent en het loopen aldaa lukkig is er aan de dat steeds droog bil; beloopen kan worde; stand. Hieraan wordt laantje particulier eig< tijd, dat deze particul gemeente overgaan, in het belang der gen Vaandel hulde. versch in het geheu leumfeesten in de ge schitterend verloop hi gen naar wensch zijn Den 31e Augustus concert aangeboden, hu'isplein, waarbij „Sursum" van Bloem, Overveen hunne welw leenden. Het resultaa eenigingen was een trok de aandacht va sum" op het podium vaandel-, aangeboden vrouwe en de reeds „Euphonia" zich -des veroorloven om een krijgen, werd door e: gevat, om op 3 Septs R'oozendaal een bijee bij een commissie van •die zich tot taak zoi mat een lijst bij de ir derscheid van Godsd' wat tengevolge had geld bijeen was, en zijn, op Zaterdag 17 1 8 uur 'in het restourar uitreiking van het v over te dragen, waar en zij die voor dit HAARLEM, Gi

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 6