Victoria=Water HU juonw nmnrpv DAMES- EN HEEREN MODE-ARTIKELEN RUIME KEUZE advertentien LOTTGERllï I versohiëende boofd'situiktoeni, waarop uitgaven;, idfe uit igeMJiebntog bestreden zullen w-onden, zi jn geraamd. Voorts, merken zij nog op, "dat in den kapi- taalidienist onder 'die "daarvoor in i.:a>nmerï«r,ij koanteodie hoofdstukken in 'Ontvangst voorkomt een post „'Bij'diriage van idien gewonen dienst" en 'in dezen dienst "Onid'er dezelfde hoofdstuk ken een correspondeerende post „Bijdrage aan den kapi'talAilidiiens't' Er zijn tooh sommige werken, die in ver band roet hunnen aard, in den kap>itaaldienst thuis behooren, doch' waarvan, tot gewemsctot is, Idlat (die toosten uit! de gewone mid^efen worden gekweten. Well is wi...a;r heeft een dergelijke handel wijze in, den regel' onmiddellijk tengevolge verhooging van den post „Plaatselijke irakom- stenibelas'tiing", idoch 'daar staat tegenover, dat de gewone dienst niet telken jare wordt be zwaard roet rente en afiösing van; voor die werken te sluiten, geldieeningen,. Zooals bij volgno. 129a der begrooting blijkt, is onder hoofdstuk II van den gewonen dienst als bijdrage aan den kapitaaldienist uitgetrok ken een bedrug vam f 50.000.hetwelk is be stemd voor het vormen van: een fonds voor raaidhu'isbouw. Moewei ihiervoren reeds werd aangestipt, tot het verleenen, van een. bijdrage aan den toapitaUdiemst in het algemeen van 'directen invloed is op het te heffen bedrag aan plaatselijke inikornstcnbeiiastinig, is dit met de dn casu bedoelde bijdrage niet het gevi. k De gewone dienst van 1922 toch heeft een vrij groot voordeeld® saldo opgeleverd, waar van een bedrag van f 431.869.055 is uitgetrok ken op de begrootiny voor 1924. Door dit saldo is het mogelijk zonder bezwaar voor den. gewonen 'dienst een© bij'dirl. g© aan den ka- pitaiaMienst te verleenen. Niettegenstaande 'dat de gewone dienst extra met de bijdrage ad f50.000.wordt belast, is ihet toch niet gewenischt, het saldo aid f 431.869.OS5 uitsluitend aan den dienst 1924 jen goede .te doen; komen. Waar dei begrootinigen 1922 en 1923 een bate van vorige dienstjaren ontvingen van res pectievelijk f 162.277.85 en f 150.369.90, zou in gewone omstandigheden heit dienstjaar 1924 moeten wonden gesteund met een: bedrag van pl.m. f 150.000.Gelet echter op hun voorstel tot overboeking van den gewonen, naar den kapiti...aldienst van een bedrag groot f 50.000.— en op 'de omstandigheid dat heit belastbaar in komen der ingezetenen niet ihooger mag wonden geraamd 'dl n op een bedrag van f 20.000.000. zal het, met het oog op eJen gelijkmatige be lastingheffing (3%), aanbeveling verdienen van het saldo van 1922 een bedrag van f 229.869.055 laan tot dienstjaar 1924 toe te kennen. Hierdoor toch iwordt tot mogelijk 'dat met een bedrag: vf.n f 600-000,aam .plaatselijke inkomstenbe lasting kam worden volstaan. Met restu.nt van het saldo ad f 202.000. zou 'kunnen worden aangewend voor versterk te aflossing op de 6% getdleening van 1920 of voor bestrijding van, buitengewone werken, als, 'school'b'ouw, enz. Het wil her» echter voor komen, 'dut hot meer aanbeveling verdient, dit bedrag te reserve-eren voor volgende jaren. Ten einde dit te bereiken: is onder volgno. 330 der uitgaven een daartoe strekkende post in gesteld. Ten slotte rest 'hen, nog er op te- wijzen-, dat ook <de begroeting van het waterbedrijf ver andering heeft ondergaan. Bestond deze voor heen uit slechts één lafdeeling, thans is zij in twee afdaelingeri gesplitst- De eerste cfdeeling vermeldt 'de baten en: lasten van 'het bedrijf, terwijl -de tweede afdoe ling den- kapitaaldiemst omvat. Hierdoor sluit deze begrooting beter dam- tot dusverre aan bij de gemieente'begroo- 'tlnig, welke tocih ivltijd :is en behoort te blijven het centrale punt van, het gemeentelijk finan cieel beheer. MUZIEK. Haarlemsche Orkestvereeniging. Aanstaan de Zondagmiddag 9 December is er gelegenheid voor de leden der H.O.V. om na de St. Nico- laasdrukte weer eens tot kalmte te komen door zich te verkwikken aan een uitgezocht muziek programma, uitgevoerd door Gerharz en zijn orkest, met als Soliste: Nelly Francken, alt zangeres uit Den Haag, geroemd om haar prach tig stemmateriaal en hoogstaande muzikaliteit in de voordracht. Behalve een Recit en Aria uit „Semele" en Arioso uit „Cantate con Stromenti" beide van onzen onvergetelijken Handel, zal deze zange res de indrukwekkende Ballade van Victor fAUQ OEPKES] HAPTENU ISTIAA.N II 5 BLOEMENimL IOPNAMEN IN EKiEN OMGEVING- STEEDS NOUVEAUTÉ S Hugo; La Fiancee du Timbalier, getoonzet door Saint-Saens; voordragen. Muziek en tekst geven de gemoedsstemming weer van de bruid, die tevergeefsch heeft uit gezien naar de terugkeer van haar verloofde, die zij onder de met vroolijke muziek binnen rukkende troepen, verwachtte. Door het orkest begonnen met de Ouverture „l'Isola disabitata" van Vader Haydn, vermeld het programma de Bes dur Symphonie van Mo zart, welke, grootsch van inhoud, door luchtig vlottende tempi in de verschillende deelen, een prettig aanhooren waarborgt. Als brillant slot prijkt op het programma: Variatie's over een Sint-Nicolaasliedje van Jan van Gilse en het mag als een eer voor Haarlem en de H.O.V. gelden dat een der beste com ponisten van den lande de Haarl. Orkestver eeniging bevoorrecht om het uit te voeren. Jan van Gilse gaf het ten geschenke en Nico Gerharz heeft zich beijverd door nauwgezette instudeering met zijn orkest deze erkenning waardig te zijn. Op het buitengewone concert van Zondag avond 8 uur, wanneer hetzelfde programma zal worden gegeven tegen 50 ets. entree zal genoeg zaam blijken dat Muzikaal Haarlem een en an der op prijs stelt. BOEKBESPREKING. Verschenen is bij de N.V. Uitg. Mij. „Editio" te Hillegom het bekende Kerstboek voor Jong- Holland, Nieuwe Reeks nr. 1 (dertiende jaar gang) onder redactie van Fred. W. Rappold. Er staan teekeningen in van W. Hardenberg en B. MidderighBokhorst; platen van Correggio, Ci- mabue, Raffaël en C. P. Breuer. Het bevat bij dragen van de redactrice, R. J. de Stoppelaar, Ida 'Heijermans, D, A. Vorster, Tony de Ridder, E. van Hoik—Wavre, Dr. C. E. Hooykaas, C. M. van HilleGaerthé, R. JoostenChotsen, Jo hanna Veth en Caroline Boelen en vertoont het /elfde aardige en waardige karakter, dat deze uitgave nu reeds sinds jaren een reputatie be zorgt. Dezelfde firma gaf ook weder een crietal goede reproducties uit, geschikt voot Kerst- uitdeeling. „En de Noordzee Bruist", door Jörgen Falie Ronne is een boeiend en aangrijpend verhaal uit het samenleven van een dominé en zijn vrouw. In Denemarken schreef men van dezen roman: „een van de mooiste boeken van „Ronne, een roman van de Faroër, diep doorvoeld vol lijk en sterk leven". De vertaling is uit het 'Deensch van A. E. Hu- ber. Uitgevers Maatschappij „Elsevier", Amster dam. „Naar Koefara" is een belangrijke reisbeschrij ving van Rosita Forbes, Op een bijzonder aan trekkelijke wijze verteld de schrijfster ons haar reis naar Koefara, de heilige stad der Senoussi. Niets is haar bespaard gebleven op deze reis, zelfs haar leven liep meermalen gevaar. Ziehier een kort fragment uit dit kostelijke, rijk en prachtig geïllustreerde boek: „De wadi van Koefara is altijd mooi, maar bij ondergaande zon is zij een tooverland; dan glanst de gordel van vreemdgevormde heuvels met een wonderen mauve en violetten schijn en ligt de oase half in de schaduw, waar het sroa- ragd en saffier van palm en meer zich vermen gen, half in vlammen, waar het roode zand de kleurenpracht van den hemel weerkaatst. Al tijd weer hield ik mijn adem in als ik, mijn deur uitkomende, dit schouwspel zag, op weg naar Sayed Saleh's huis onder de hoede van een zwarten slaaf, die steeds belangstellend naar mijn eetlust informeerde en maar niet be grijpen kon, waarom ik geen weg wist met het drievoudige ontbijt, dat drie goede geesten ons toezonden. Nooit voelde ik de eenzaamheid van Koefara meer dan wanneer de slaven geruischloos het koperen blad en de resten van het maal had den weggenomen en wij met onzen gastheer in de lange, donkere kamer achterbleven, terwijl hij langzaam en zwijgend zijn zorgvuldig bereide thee inschonk. De vele door hooge muren om geven plaatsjes dempten alle geluid en brachten in de donkere kamer met haar dikke karpetten en weinige vensters een stilte teweeg, gelijk aan de eenzaamheid der woestijn. Woorden waren bij de thee-ceremonie niet op hun plaats, zelfs geen glimlach; vol aandacht mat onze gastheer het rozenwater en kruizemunt af. Buiten den lichtèirkel van een eenzame kaars in een hoogen zilveren kandelaar waren slechts vaag de omtrekken te onderscheiden van kus sens en kisten langs de wanden. In het licht zat alleen een donkere, jonge sheikh, geheel in het wit, van zijn zijden kufiya tot aan zijn jerd, en de gastheer, een groene shawl met purperen randen over het hoofd geslagen en neerhangend over een lange groene jubba en een rijkgeborduurde sidairi. Zijn met juweelen getooide hand druppelde lang zaam essence in de amberkleurige glazen, ter wijl geurige rook van een klein komfoor lang zaam door de kamer dreef. Men hoorde den tijd stilstaan om de scha duwen vast te houden van de gedachten, welke tusschen licht en donker zweefden. Dan klonk plotseling en treffend helder het geluid, dat de harmonie volkomen maakte; de oproep van den Muezzin voor het avondgebed!" De uitgave is van Em. Querido te Amsterdam. „Meisje", een boek voor moeders, door een doktersvrouw uit het Zuiden, met een voorrede van Ida Heijermans, geïllustreerd door B. Mid- derigh-Bokhorst. In „Meisje" is getracht op oorspronkelijke wijze het opvoedingsprobleem te verwerken. In een aantal korte, kernachtige hoofdstukken is gegeven de ontwikkeling van wiegekind tot vrouw, na beëindiging van haar studie, telkens even die punten stipuleerend, welke de schrijf ster de belangrijkste schenen. Na „den gouden kindertijd", waarin Meisje omringd is door heel de warmte en innigheid van haar omgeving, waar zij leert, liefde ontvan gend, liefde te geven, staat zij blijmoedig en sterk voor de moeilijke werkjaren in het volle menschleven, die haar wachten. In „het Gelukkig Einde" is voor de afgestu deerde vrouw üe mogelijkheid tot het huwelijk opengesteld, omdat in de eenheid van man en vrouw het hoogste op aarde gelegen is. Ida Heijermans eindigt haar voorrede als volgt: Ge hebt veel te verkondigen, Meisje, en daarom zullen velen luisteren naar hetgeen ge vertellen gaat! Uwe opvoeders hebben niet alleen liefde voor het schoone van omgeving in u gewekt, van harmonie der kleuren, van kleeding, van het gansche uiterlijk. Zij hebben al vroeg in U het verlangen opgeroepen om anderen te mogen die nen. Zij leerden u handig en practisch te zijn, gul te wezen met uw daden van hulp voor an deren. En toch wisten de leiders van uw jeugd dat ook gij niet gelukkig zoudt kunnen zijn, in dien ge niet tot oeconomische onafhankelijk heid werd opgevoed. Zij zochten voor u de beste scholen, zij lieten u studeeren naar uw keuze en aanleg, maar zij vergaten geen oogenblik, dat elk meisje de moeder der toekomst is. Meisje, met een schat van lieflijke herinnerin gen, met uw ziel van wijze teederheid door warmd, gij die ernstige studie hebt verricht en gevormd zijt tot het hoogste moederschap, ver tel aan talloos velen wat gij te boodschappen hebt. Gij zijt de moeder der toekomst, gij kunt be grijpend liefhebben, de hoedster van uw eigen huis zijn, en van het groote gezin, dat de maat schappij zal en moet worden. In uw handen ligt de toekomst Meisje, uw lieflijk levensverhaal is van groote I beteekenis. De prifs van dit kostelijk boek is f 2.25 ingen. f 2.90 geb. Uitgave van Holkema en Warendorf, Amsterdam. BROCHURES EN TIJDSCHRIFTEN. Wij ontvingen voor de derde maal den Pesta- lozzikalender, uitgegeven door den paedagoog W. J. H. Leuring te Mook. Waar wij in het voorbericht lezen: „aange moedigd door de steeds groolere navraag" wil dat zeggen dat het boekje er reeds in zit. En dat kan ook niet anders. Zelden zagen wij een uitgaaf welke beter aan het doel beantwoordde dan dezen kalender voor de schoolgaande jeugd. Dat wil zeggen, vooral voor die jeugd welke H.B.S., gymnasium enz. bezoeken. De kinderen van de gewone lagere scholen hebben natuurlijk niet die hulpmidde len noodig welke het meer uitgebreid onder wijs vraagt. Het is echter voor alle kinderen, b.v. boven de 10 jaar een uiterst nuttig en leerzaam boekje. De Vrouw en haar Huis, geïll. maandschrift onder redactie van E. M. Rogge is er weer. En nog wel het Kerstnummer. Dit steeds goed verzorgde maandblad is thans eens extra bewerkt, d.w.z, dat tal van bekende persoonlijkheden hun bijdrage hebben geleverd om dit nummer tot een Kerstnummer te maken. Dat de uitgeversfirma, Van Holkema en Waren dorf, hierin volkomen geslaagd is, behoeft nau welijks vermeld te worden, De bekende practische Weekkalender van Mork's Advertentiebureau en Uitgeverszaak te 's-Gravenhage is weer verschenen en zal om haar bruikbaarheid, door haar clientèle zeer ze ker in dank ontvangen zijn. Wij ontvingen den Fondscatalogus van A. W. Bruna Zoon's Uitgevers Maatschappij te Utrecht, alsmede die van de firma J. W. Bois- sevain Co., uitgevers te Haarlem. O Op wetenschappelijke grondslagen worden (door leeraar van de Hoogere Handelsschool en Zeevaartschool te Helder) lessen gegeven in Lichaamsoefeningen tot tegenwicht aan geestelijke overlading en afwisseling van zittenden kantoorarbeid, enz te Bloetnendaal en omgeving alléén 14 dagen eind December—begin Januari. Indoor-training voor sport-athletiek enz. Adviezen voor kamergymnastiek. Adviezen en behandeling van lichaamsafwijkingen. Zweedsche gymnastiek, heilgymnastiek, ademgym- nastiek, massage. Inlichtingen: P. BRINKMAN, Helder, Zuidstraat 18, Leeraar M. O Lichamelijke Opvoeding, gedipl. door het Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage in Nederland, onder doctorale controle (Nederlandsche Mij. tot Bevor dering van de Geneeskunst), Masseur enz. voor de Rijksverzekeringsbank. Ons tarief voor Verhuur-Auto mobielen is zeer billijk. Onze wagens zijn hygiënisch en niet duurder dan taxi's BOUCKAERT Co., Luxe Auto-en Verhuurinrichting Rozenstraat 8 en 9, HAARLEM, Telefoon 588. „De Smering van den Ford" is een boekje wat niet voor een ieder geschikt is. Voor den hou der van een „Fordje" is het echter bijzonder practisch. Het wordt U op aanvraag gratis toe gezonden door Deutz Oliehandel te Amsterdam. Wij ontvingen het eerste nummer van het nieuwe maandblad voor Jonge Menschen:: „Het Rcode Kruis". Uitgave van de vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis", 's-Gravenhage. Deze uitgave is een vervolg op het weekblad door het Ned. Roode Kruis uitgegeven, doch in veel verbeterden vorm. UITGAAN. DE STERKSTE BAND.... Zondag 9 December a.s. toornt de N.V. Ver- eewigd Rott'erdamsch-Hofsta'd-Toomeel in. den Stadsschouwburg alhier, de tweede voorstel ling geven, van De Sterkste Bandmet Marte van Eysd'en:Vink, Lily Bouwmeester, Frits Tartaud, Theo Firenkel Jr., Jaap fcran 'der Poli, in de diverse rollen. Regie: Gor van der Lu:gt Melsert. VAN HIER EN DAAR. Nederlandsch Schoolmuseum te Amsterdam. In de afgeloopen maand November noteerde deze instelling 118 bezoeken en 48 aanwinsten. Victoriawater Oberlahnstein. Door de Maatschappij tot Exploitatie van de Victoria-Bron te Oberlahnstein wordt een zeer practische Weekkalender verspreid, waai voor zeer zeker gaarne een plaatsje in elk nuis zal ingeruimd worden. ALLERLEI. Cijlers! Hoe groot is de stad, waarin wij leven, af gemeten maar het inwonertal? We hebben het getal vaak hooren noemen en weten:, dial dit dicht 'bij die 700.000 ligt. Dat 'is ongeveer één. itiiende' vun de 'totale bevolking van ons land. Oim deze cijfers naar waairde te .schatten is het .goed ze een te vergelijken met die van a ndere lande n. De bs vol King van Ne derland maakt 1.52% uit van de geheels be volking van Europa, (België, 1.65%; Denemar ken 0.75%; Zweden 1.31%; Portugal 1.53%; Zwitserland' 0.86%; Noorwegen 0.58%, Fran- ik.rijk .en Italië elk ruim 8.5%). Heit li® zelfs mogelijk tie zeggen, welk déél 03 'bevolking van ons land uitmaakt van idie wereldbevolking! Deze omvatte in 1920 volgens lie internaitiio- niafe demogrDfi'Sch.e statistiek, welke toont ge leden verschenen is, ruim 1791 rnilioem zielen. De bevolking .van Nederland maakt idius gedeelte uit van de wereldbevolking. (De Schakel.) KERKAGENDA. Zondag 9 December 1923. BLOEMENDAAL. NED. HERVORMDE GEMEENTE, v.m. 10 uur, Ds. J. C. van Dijk, n. m. 5 uur, dezelfde. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha" des voormiddags 10 uur, de heer J. Yserinkhuysen te Amsterdam. GEREFORMEERDE KERK, voorm. 10 uur, Ds. Joh- C. Brussaard. n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. NED. PROTESTANTENBOND in het gebouw van de Bloemendaalsche Schoolvereeniging v.m. 10.30 uur Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga te Santpoort. Onderwerp: Van Liefde's Anarchie. Donderdag 13 Dec. 's avonds 8 uur Ds. J. C, van Dijk, Bijbellezing. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voorm. 10 uur, Geen dienst. 's avonds 7 uur. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. „Gods Wegbereiders", Mal. 3 la. EVANGELISATIE in het gebouw aan den Kerkweg, des voormiddags te 10 ure, Ds. Vunderink te Haarlem. 's av. 6.30 uur Ds. Wierstra tij A'dam. S C H O T EN JULIANAKERK (Kloosterstraat) Kerktelefoon voor hardhoorenden. v.m. 10 uur Geen opgaaf ontvangen. Zondagsschool 12.301-30 uur, in de Fröbel school in de Colensostraat, in de cate chisatiekamer in de Kloosterstraat en de Openb. school in de Overtonstraat. Drinkt ook in de wintermaanden Oberlahnstein, het bevordert de digestie en een regelmatige af scheiding der vochten. Voor huishoudelijk gebruik bizonder aanbevolen in heele Liter- schroefflesschen, inhoudsprijs 32 ets. GR. HOUTSTRAAT VERFT MANTELS I HEERENCOSTUUM! MET BEHOUD VAN MODEL f Heden overleed, onze diepedroefheid, lieve Vader, Behuwi Grootvader, GORNELIS MAÜl DE WIJS, in den ouderdom v jaren. 's-Gravenhage, M. D. Nierstrasz De Mr. J. L. Nierstra: R Bloetnendaal, J. C. de Wiis. M. E. J. de Wij: Rol Leiden, J. E. C. de Wik A. J. de Wijs—S Rotterdam, C. M. de Wijs C. de Wijs—To Utrecht, H. J. de Wijs. A. de WijsKi Enschedé, W. K. de Wijs R. A. de Wijs- Van Hi En Kleinkin Bloemendaal, 5 E Rijperweg 8. De teraardeb zal plaats hel Maandag 10 E a.s., te 2.15 uur I de Begraafplaai terveld". Verzoeke geen Eenige en alg kennisgevi PIANO- ORGELONDI Een ervaren Mc Kon. Con., die milies te Bloemen les geeft, weiisci eenige beg. of ge Cond. billijk. Br. No. S608, B □oaaoannaao g JETTI I Concertza Leerares S Diploma Conservato P M. t. B. d. n Kleverlaan 13 noapaopooac Mej.JG.BRAA geeft 1 STENO ei NIEUWE Cl Typen 8 Vraagt in Erkende I Direc L. QUARLES Ripperdapark 2

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 2