TWEEDE BLAD „Bloemendaalsch Weekblad" Plaatselijk Nieuws. No. 50. ZATERDAG 8 DECEMBER 1923 RLOEMENDAAL. Vergadering van den Raad der Gemeente Bloemendaal, te houden op Donderdag 13 De cember 1923, des namiddags 2 uur ten raadhaize te Overveen. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Ontheffing bepalingen der Bouwverorde ning. 3. Voorstellen inzake verzoekschriften: a. tot vaststelling profiel Zandvoorterweg in verband met demping sloot vanaf Houtvaart tot Teding van Berkhoutlaan; b. om vergunning tot bouw langs den Zandvoorterweg; c. om verleening ontheffing van art. 7 der Bouwverordening, 4. Aangaan eener overeenkomst met Haarlem inzake onderzoekingen bij het laboratorium voor pathologische bacteriologie. 5. Voorstel tot weigering der gemeentelijke vergoeding ex art. 100 L.O. wet 1920 aan het Bestuur der R.K. Meisjesschool aan den Kor ten Zijlweg. 6. Aanvulling der Woningbouwverordening. 7. Aankoop grond ter verbreeding van den Zilkerweg. 8. Voorstel om niet te voorzien in de vaca ture van vroedvrouw. 9. Vaststelling verordening, regelende de rechtspositie der gemeente-ambtenaren. Raadsstukken voor de vergadering van Don derdag 13 December. Burgem. en Wethouders deelen den Raad het volgende mede: Wegens het in Uwe vergadering van 13/1S October j.l. verleend eervol ontslag aan de ge meentevroedvrouw met ingang tan 1 Novem ber 1923, hebben wij onverwijld in vakbb len een nieuwe titularis opgeroepen. Inmiddels is in onze vergaderingen herhaalde malen besproken of, door op een andere wijze in de verloskundige behandeling te voorzien, in deze gemeente geen bezuiniging kan plaats hebben, zonder dat dit in eenig opzicht tot nadeel der ingezetenen behoeft te leiden. Wij hebben onderzocht, hoeveel verlossingen gedurende de jaren 1921, 1922 en de eerste 10 maanden van 1923 door de gemeente-vroed vrouw geschiedden, waaruit ons is gebleken, dat het aantal geboorten, waarbij de hulp van de ge meente-vroedvrouw werd ingeroepen, zich in dalende lijn beweegt, hetgeen U uit onderstaand overzicht gelieve te ontwaren. GEBOORTEN: met behulp van Jaar, een dokter, Gem. vroed- Vroedvr. Totaal vrouw van elders 1921 86 61 5 152 1922 96 50 6 152 1923 70 42 7 119 (tot 1 Nov.) Voorts is door ons nagegaan, welke tarieven de gemeente-vroedvrouw toepaste. Uit dit on derzoek bemerkten wij, dat in bovengenoemd tijdperk door haar geen enkele maal kosteloos verloskundige hulp werd verleend: voor 7 verloskundigen bracht zij f 25.in reke ning per verlossing; voor 13 verlossingen bracht zij f 20.in rekening per verlossing; voor de rest f 15. Ten slotte hebben wij tot de alhier geves tigde artsen een schrijven gericht, met verzoek om mededeeling, of zij verlossingen verrichten en zoo ja, welke tarieven zij daarvoor in reke ning brengen voor menschen met lage inkomens. Van de heeren Bos, Lens en Westenburg moch ten wij bericht ontvangen, dat zij genegen zijn, bij on- en minvermogenden tegen een tarief van f 25.verlossingen te doen, terwijl de heer van Beusekom antwoordde, dat hij geen verlos kundige praktijk uitoefende en tot heden geen antwoord binnen kwam van de heeren Born- water en Brongersma. Vergoedt nu de gemeente een zelfde bedrag als het tarief van de vroedvrouw minder bedroeg dan dat van een arts, dan zal dit de gemeente jaarlijks berekend naar de jaren 1921 en 1922 55 X f 10.is f 550.kosten, de aanstel ling van een gemeente-vroedvrouw overbodig maken ,meer in het belang zijn der on- of min vermogenden en bovendien blijkens onderstaan de becijfering bezuiniging voor de gemeente meebrengen. Kosten vroedvrouw: Salaris f 1250. Pensioensbijdrage f 193.75 Rijwieltoelage f 100. f 1543.75 Bijdrage der gemeente voor verlos kundige behandelingen van on- en minvermogenden f 550. f 993.75 Op grond van het vorenstaande hebben wij de eer U voor te stellen, om: a. te besluiten niet in de vacature van ge meentevroedvrouw te voorzien en b. de finantieele regeling der verloskundige behandeling van on- en minvermogenden aan Burgemeester en Wethouders over te laten. Naar aanleiding van de omstandigheid, dat ons voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van het Bestuur der R.K. Meisjesschool aan den Korten Zijlweg te Overveen om toeken ning over het jaar 1921 van de gemeentelijke vergoeding ex art. 100 der Lager Onderwijswet 1920 aan ons om nader advies is teruggezon den, hebben wij de eer U het volgende mede te deelen: Artikel 100 der Lager Onderwijswet 1920, zooals dat luidde voor de wijziging van 16 Febr. 1923, stemde naar den inhoud overeen met ar tikel 59 decies van de Wet op het Lager Onder wijs van 1878, zooals die wet het laatst is ge wijzigd bij de wet van 14 Juli 1919 Stbl. 493. Genoemd artikel 59 decies is voor het laatst toegepast over 1920, terwijl art. 100 der nieuwe wet voor het eerst kan erlangen over het jaar 1921. Bij de toepassing van artikel 59 decies der oude wet over 1919 ten aanzien van de Chris telijke school voor M.U.L.O. te Bloemendaal is gebleken, dat dit artikel niet duidelijk aangaf, op welke wijze die toepassing moest plaats vin den en na een uitvoerige mondelinge en schrif telijke gedachtenwisseling heeft Zijne Excellen tie de Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen als zijn meening te kennen gege ven, dat het artikel moest worden toegepast op de wijze als in ons eerste voorstel is aangege ven. Daarbij werd echter nog niet uitgemaakt, of het gemiddeld aantal kinderen, dat volgens den Minister als grondslag voor de toepassing moest dienen, moest worden berekend naar het aantal leerlingen en onderwijzers van een wille keurige openbare school of wel naar dat van de gezamenlijke overeenkomstige openbare scho len, aangezien toen ter tijd slechts sprake was van een vergeljjking met één overeenkomstige school n.l. de openbare school voor M.U.L.O. Bekend is evenwel, dat de Raad der gemeente Amsterdam èn over 1919 èn over 1920 een ver gelijking maakte met het gemiddeld aantal leer lingen per onderwijzer, berekend over alle overeenkomstige scholen in die gemeente, ter wijl over 1920 door den Raad dezer gemeente een vergelijking werd gemaakt met een wille keurige school, zulks overeenkomstig monde linge aanwijzing, destijds ter Provinciale Griffie verkregen. Beide toepassingen vonden bij den Minister genade, zoodat nog nimmer vaststond, welke uitlegging de juiste was. Voor 1921 en volgende jaren geldt niet meer het art. 59 decies der oude wet, doch artikel 100 der nieuwe wet. Dit nieuwe artikel werd echter vóór de wetswijziging van 16 Februari 1923 nimmer toegepast. Bij de behandeling der wijzigingswet is bij amendement van den heer Gerhard c.s. aan het eerste lid een volzin toege voegd, luidende: „Grondslag der berekening is het gemiddeld aantal leerlingen per onderwij zer aan de gezamenlijke overeenkomstige open bare scholen", welk amendement door de Re geering werd overgenomen, omdat het zich aan sluit bij de praktijk van het Departement van Onderwijs. Waar nu de wijziging, welke de wet van 16 Februari 1923 in het oorspronkelijk artikel aan bracht, berust op de overweging, dat de oude redactie tot allerlei moeilijkheden aanleiding gaf (zie de Handelingen der Tweede Kamer) is er geen reden om zich bij de toepassing van het artikel over dienstjaren vóór 1923 aan de minis- terieele (niet vast omlijnde) uitlegging te hou den, terwijl de bedoeling van den Wetgever vaststaat. In verband met het bovenstaande kunnen wij niet anders dan ons eenmaal ingenomen stand punt handhaven. Een klein gedeelte van ons bosch tegenover de stalhouderij van Gebrs. Böttger is met prik keldraad afgezet en wordt voor plantsoen in gericht waarin in het voorjaar bloemen komen te staan. Dit gaat uit van eenige Koepellaan- en Zomerzorgerlaanbewoners. 19 December e.k. geeft Sursum wederom een uitvoering in hotel Vreeburg. Een zorgvuldig programma is wederom samengesteld. Het mu ziekcorps zal o.a. ook ten gehoore brengen een van de bekendste Kerstliederen „Stille Nacht" dat begeleid zal worden door klokkenspel. Te vens is de medewerking verzekerd van de ci- teerclub, een onderafdeeling van Sursum. Het beloofd werkelijk wederom een mooie avond te worden, degenen, die er den vorigen keer niet geweest zijn, raden we dan ook ten sterkste aan dezen muzikalen avond niet te missen. De eerste sneeuwperiode hebben we thans achter den rug. De jeugd heeft natuurlijk veel van de sneeuw genoten. Ook de ouderen konden aan alles merken, dat er sneeuw lag. Na eenige dagen van dooi en dan weer vriezend weer, was het geen sneeuw meer dat er op den weg lag en bestond meerendeel uit bevroren mod der. Zoowel het verkeer als de voetgangers on dervonden hierdoor heel veel last en was het bijna ondoenlijk er door te gaan, de weg bleef zooals die was en van gemeentewege werd hier aan niets gedaan tot groote ergenis van degenen, die van deze nalatigheid het slachtoffer waren. Eindelijk en ten leste werden de handen aan den ploeg gezet en de modder weggeruimd. Het werd meer dan tijd. Weet het gemeentebestuur van Bloemendaal niet dat er zoovele arbeiders werkloos zijn, 't Is met het sneeuwopruimen niet gebleken. Woensdag is het voor de leerlingen der ver schillende scholen in onze gemeente een dag van eenige beteekenis geweest. De goede Sint is er weer geweest. En nog wel overal tegelijk. En overal hetzelfde schouwspel, vragende, blijde en toch angstige gezichten, overal een harte lijke verwelkoming eerst door het hoofd der school en daarna door de kinderen. Wij laten hieronder volgen een verslag uit de „Opr. Haarl. rCt." van de Gemeentelijke M.U.L.O.-school, waarmede wij kunnen vol staan, daar het op alle scholen ongeveer zoo is toegegaan: De Sint heeft op gewone stervelingen veel voor. In de eerste plaats brengt hij aan ontel bare kleinen uren van vreugde, in de tweede plaats is hij overal tegelijk in ons lieve vader land. Wij gewone menschen moeten ons be perken tot één plaats en ditmaal was het de M.U.L.O.-schooI waar wij een paar uurtjes blij zijn geweest met de blijden en heel jong! Om half twee kwam de goede Sint met Pie terbaas en de schoolbel luidde „hij komt hij komt!" Gezichten vol spanning aan de ramen en toen toog het jonge volkje naar de gang om Sint te verwelkomen. Daar stonden ze in de gang en als Sint bin nenkomt in statigen gang klinkt hem het wel komstlied tegen: „De goede Sint komt weer in 't land". De heer De Nobel accompagneerde uit de verte, verscholen in de gymnastiekzaal. Het hoofd der school, de heer IJzerman, ver welkomde Sinterklaas, die wind en weer en besneeuwde straten had getrotseerd om naar Bloemendaal te komen. Nu bracht de Sint aan de klassen een be zoek, om de kinderen toe te spreken. Pieter bleek erg lastig te zijn en moest in den hoek, tot groot vermaak van de jeugd. Het leukste was wel het gemeenschappelijk samenzijn in de gymnastiekzaal, met ouders en personeel en kleinen. Hier werden de kinderen weer toege sproken en met den vriendelijken toon en den vergevensgezinden geest van Sint, die het goede wist te waardeeren waardoor de schuchterste zijn vrees overwint en de Sint werkelijk de kindervriend wordt. Pieterbaas werd zelfs populair en werd door de kleinen gestraft. Zoo vloog de tijd om onder het zingen van liedjes, grabbelen enz. Elk kreeg tot slot een mooie bal en drie meisjes wij zullen de namen maar niet verklappen moes ten bij Sint komen, niet om haar zonden op te biechten, maar om een cadeautje in ontvangst te nemen. Dat hadden zij ook wel verdiend. Tot slot brachten allen den Sint zingende tot aan de voordeur. Het Kopje middelpunt van het sneeuwver- maak. Was j.l. Zaterdagmiddag de drukte vanaf „Het Kopje" al tamelijk groot, Zondag middag spande de kroon. De politie had reeds voorzorgen genomen. In één richting, n.l. in die van de Boekhorst, mocht slechts gereden worden. Door het vele glijden was boven aan de baan de sneeuw afgereden waardoor langzamerhand de weg zoo glad was geworden, dat reeds aan het begin de sleden een ontzaglijke vaart kre gen, waardoor het niet mogelijk was, te rem men. Des middags, ongeveer te vier uur, kwam met onbesuisde snelheid een slee in botsing met een toeschouwer, den 21-jarigen B. L. uit Haarlem. Deze kwam te vallen, sloeg met het hoofd te gen den grond en bleef bewusteloos liggen. Hij bloedde uit het linkeroor. Dr. v. Beusekom, die spoedig ter plaatse was, constateerde hersenschudding. Per ziekenauto werd hij naar het Gasthuis te Haarlem over gebracht. Oogenblikkelijk na dit ernstige voor val verbood de politie verder het glijden. Op het „Kopje" te Aerdenhout, we zouden haast kunnen zeggen, het kopje van Bloemen daal in „zakformaat", was reeds Zaterdagmid dag enorme belangstelling. Een der „rijders" stond beneden aan de baan te wachten met zijn slee, toen een slee die van boven kwam „aan vliegen", tegen hem aanbotste. Hij kreeg een gapende vleeschwonde aan het rechterboven- been en werd naar Dr. T ens gebracht, die hem verbond, waarna hij per auto naar zijn woning werd vervoerd. HET „EUPHONIA"-CQNCERT. Hot concert, diat de R.K. Muziekvereetiiging „Bupbonia" te Overveen Zaterdagavond in hotel Vreeburg voor dompteurs 'en gemoodigéen ©af, gaf aanleiding tot een groote exodus van Overveen. naar Btoemenidaal. De ondernemer van .de .autotm'sdienst was de concertbezoe kers tegemoet gekomen, .door een pear extra wagens te laten loopen, M'aar veel en veel' grooter, dan bet aantal, dat 'van dle autobussen gebruik macikte, was dat dengenen, die loopend of per fiets naar Vreeburg trokken,Om 8 uur was de groote -zaal tot in alle boeken dicht bezet. Op zij van. bet podium prijkte het mooie vaandei, dat de vereeniging voor eenige da rten deeixhtig was 'geworden.. t' Concert werd geopend met be.t spelen van „Le .Retour", marsch von H. Reuland1, welke correct en pittig werd ten gehoore gebracht. Na deze openlingsmarsoh nam- de voorzitter der vereeniging, de beer Koelomij, bet woord', die den- aanwezigen, bet gebruikelijke welkom toeriep, ,en wijzend' op bet mooie vaandel, de bijdri. ge,rs dank zegde voor bun steun1 en de aanwezigen opiwekte, .donateur te worden vr.n de vereeniging. Hierna volgden „Historiëtte d'A.mtan" van L. J. de Schepper en ,Jja Petite Ducbesse", ouverthre van F. Riccius. De inzet van dit laatste nummertje wits bepaald schoon, liet aan zuiverheid niets te wenscben. Jammer dat dit mooie nummertje één «ogenblikje ontsierd werd door een dissonant, 'die zeker niet dn. de partituur voorkwam. De Vaandelmarsch, een compositie van den directeur, den beer Lefeber, verwierf terecht een langdurig applaus. Van de overige num mers, die we nog hoorden, vermelden we nog de „Mignonnetite-Ou'verture" van J. Bouman, ■die ook op zeer verdienstelijke wijze twerd ten gehoore gebracht. Alleen de tempo's hadden o.i. wat vlugger gekund', zoo ook die der marschen. Een ooncert-marsch, of een con cert-wals wordt in den regel gespeeld met afwijking vi. n het marsch- of walstempo. Maar' dat zijn kwesties van opvatting en hierover valt niet te twisten. Evenwel, we kunnen niet anders dan erkennen, dat de leiding van „Euphonia" ia goede banden is. De directeur beheers,ebt zijn corps gioed en, weet er wel uit te halen, wat er in zit. De verschillende nu ances kwamen goed tot hun recht, de veran deringen in het tempo eveneens en we moeten bepaald respect 'hebben voor den heer Le feber, dat .hij zijn corps, voor bet grootste deel doch maar uit arbeiders bestaande, die voor kort vl-m toeten noch blazen wisten, in zoo ■korten tijd zoover beeft weten, te brengen. Om- der de bekwame en rustige leiding zal dit corps 'dan ook zijn weg wel vinden- In een de,r rustpoozen deelde de voorzitter der vereeniging mede, dat in de bestuursver gadering besloten was, toet Eere-voorzitter- scbap over Euphonia aan den- beer J. Q. van 'Kessel, voorzitter van 'den R.K. Volksbond, aan te bieden. De beer van Kessel, in de zaal aanwezig, antwoordde .hierop, dat hij zicb niet bewust iwas, waaraan bij die eer te danken had- Hij bad wel is waar de vereeniging altijd een goed hart toegedragen, maar bij besloot dan toch, al bad 't bestuur zijn bedenkingen te en het be stuursbesluit niet ontzenuwd, 't eerevoorzit- terscbap te aanvaarden;, 't Orchest antwoord de hierop met een drietal fanfare- en 't publiek mei een luid applaus. De muzieknummers werden 'afgewisseld door voordrachten van le den van de „Overveensche Rederijkerskamer". We wisten niet, dat Overveen een dergelijke vereeniging rijk was en nog: minder, dat er zulke „kemiekelingen" onder de Overveen,ers waren. Wat is er 'hartelijk gelach ten om de „Twee leuke boeren" voor', «dragen door de heeren Van der Veldt en Huibens, om „De luitenant en de oppasser", waarvan de oppas ser, die heer J. v. ,d. Veldt, een, kostelijk „tiep" was, om „De verhuizing met hindernissen" (v. 'd. Veldt), de Molen aam de Vliet (Huybens en van, der Veldt). Euphonia kan met trotsch op deze eerste, welgeslaagde uitvoering terugzien, N. Haarl. Crt. R.K. Kiesvcreeniging „Recht en' Plicht". Op de gehouden algemeen,e vergaderingen te Overveen en Vogelenzang, waarop wegens be danken, bestuursverkiezing aan. de orde was, •is een nieuw bestuur gekozen, en als volgt vastgesteld: J. W. Roozen, Hzn., voorzitter; Q. A- van der Meij, secretaris; J. M. B. van Vlijmen, L. J. M. 'Bouvy, mevrouw Scbons Van Delft, W. Kromhout, Q. Bouwhuizen, Meyfand en K- Kooiman'. De overige functi-eën worden door bet nieuwe bestuur onderling ver deeld. VOGELENZANG. Verkooping. Door notaris P. F. de Bor des, te Haarlem, zijn verkocht perceel Leid- •schevaart 30, hooper de heer J. P. P- Smit, Schoten, voor f 2525.perceel Leidschevaart 32, kooper J. J. Uitendaal, Heemstede, voor f 2800.perceel Leidscbevaart 34, kooper Q. J. Smit, Heemstede, voor f 2630. SCHAAKRUBRIEK. Oplossingen, enz., te zenden aan den Schaakredacteur van dit blad, Bloemendaal- scheweg 42, Bloemendaal. Eindspelstudie No. 4. J. B. Hortfitz (1808—1883). Stand der stukken: Wit: Kd5, Dd7, Lc4. Zwart: Ka8, Db8. Partij No. 9. Gespeeld te 's-Gravenhage, 2 April 1921, in den wedstrijd van den Ned. Gymn. en H.B.S.'ers Schaakbond. Wit: Zwart: C. J. v. H a s s e 11 L. G, v. Dam (Den Haag) (Haarlem) Noorsch Gambiet. e2e4 1. e7—e5 d2d4 2. e5Xd4 C2-C3 3. d4Xc3 Lfl—C4 4. C3Xb2 LClXb2 5. Pg816 Pgle2 6. Pblc3 is wel het beste 6. Pf6Xe4 0-0 7. Pe416 Pe2-f4 8. Pb8c6 Tfl-el f 9. Lf8e7 Lb2\f6 10. g7Xf6 Pbl—c3 11. d7-d6 Ddl—h5 12. Zwart is totaal verloren. Wit had al één ze eerder Dh5 kunnen spelen. 12. Pc6e5 TelXeö 13. d6Xt5 Dh5X17 f 14. Ke8-d7 Tal dl f 15. en Wit wint („Gymn. "Schaakblad") Oplossing Eindspelstudie No. 3. Ph. Sta m m a. Stand der stukken: Wit: Kfl, Pe2. Zwart: Khl, h3. 1. Pe2—g3f, Khl—h2; 2. Pg3—f5, Kh2—hl; 3. Kfl—f2, Khl— h2; 4. Pf5—e3, Kh2—hl; 5. Pe3— fl, h3h2; 6. Pflg3 mat. Goed uitgewerkt door: H. dé Ruijter te Sant poort; H. W. v. Dort te Schoten. Voorts is bovendien Probleem No. 30 goed opgelost door de heeren H. de Ruijter en H. W, v. Dort.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 7