f Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang Verbeelding WILD en GEVOGELTE P. van der STAD. Tel. 188 'TA Kunsthandel Boskamp f Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bioemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. Fotografisch Atelier „RICHE", Gr. Houtstraat 169, Tel. 3472 KERSTGESCHENKEN Gemeentebestuur. Overveen meenden raad, waar- publioatie besluit en, zij tegen de wissel- ijd tot tijd, bijv. eens k al voelen' zij zich kter te gaan praten, te beschouwen en wen, wat misschien iger lijden kan zijn. .geruststellender, is ckebisch, 'dat boven- karakter draaflt. Hij waarmede de vijftig dokter en die voor- n op heit hart ent op er afneming van het ens over hartklop- atigie bewegin®, over ig en borstbeklem- »he opwinding. Dat r gevoel van duize- n verergert het be- e borstpijn, die dan of beide armen kan 3 gevallen heeft men n< niet onbeduidende aar te nemen en de wijzen hierop meesit- levensgeluk grooten ,'dellijik 'de klachten, uizenden ook jon- mdloopen. ook, dat zulke pa- ■ribeidende klasse be- hoogere en de hoog- niddelen als magne- zoj'Odine), die slechts rut kunnen zijn, geeft dgend-e mddelen ter erust, want deze be- voorbijgaanden aard dwijnen. •van vetgebiruiki en r. Niet uitsluitend' icerijen en zout ge- ijen deelnemen. Zeer van alcoholische i doch eender stoel- kost gebruiken, inplaats van enkele groote hoeveelheden r) te vermijden- en lichdaimsbeweging e man' aan de hand ulp van zijn dokter, sn, meen ik te moe- mij toch voorkomen, i de rechtvaardiging lengelijke publicaties, 3 vakbladen. 1ENRI BAKELS. RIEK. ubriek te zenden aan ïer Herm. de Jongh, terdam. mi Meestertitel werd gscheni JHoofdklasse- j in de zoogenaamde ld- Deze partij, ge- Franschen Meester i in de tegenwoor- g maar zeer zelden, it soort spel een bij- lakt, past het in he imeer toe. Het is te voor den speler die in tegenstander goed essaintie standen lin in een partij, jaren V.A.D." door I. J- de Haas met zwart, zwakke zet, want De ij en nu is 2429 3. 40—34, 24—29! 8 18' (moeit twee >r 27:20. partij zegt De Haas t na: speelde Wit: één zet met offeren -41 spelen. Speelt l29, dan 'krijgt Wit (Wordt vervolgd). 17e JAARGANG ZATERDAG 15 DECEMBER 1923. No. 51. BLOEMENDMLSCH WEEKBLAD Abonnement: Voor een half jaar f 1-75 Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit nummer bestaat uit twee bladen, waarbij een Kindercourant. Gemakkelijker valt het heelemaal te zwij gen d'.in om niet te zondigen als men spreekt- Thomas a Kempis. AVONDLIEDEKEN. 't Is goed in 't eigen hert te kijken Nog even vóór het slapen gaan, Of ik van dageraad tot avond- Geen enkel hert heb zeer gedaan.; Of ik geen pogen heb doen schreien, Geen weemoed op een wezen lei; Of ik aan liefdelooze menschen Een woordeke van liefde zei. En- vind ik, in het huis mijns herten, Dat ik één droefenis genas, Dat ik mijn armen heb gewonden Rondom een hoofd, dat eenzaam was Dan voel ik, op mijn jonge lippen, Die goedheid lijk een avondzoen 't Is goed in 't eigen hert te kijken En zóó z'n oogen toe te doen. (Uit „Op zachte Vooizekens", door Alice 'N a :h o ra). (Nadruk verboden.) Er zijn, vooral tegenwoordig, veel menschen, die graag in hun verbeelding leven. Hoe kan het ook anders, nu de werkelijkheid zoo ontzettend is. De ver beelding is de toevlucht voor hen, die te gen de werkelijkheid niet zijn opgewas sen. En elk onzer heeft zijn oogenblik- ken, waarin de beklemming van de wer kelijkheid hem bevangt. De werkelijkheid behoeft nog niet eens angstwekkend te zijn om ons naar het rijk der verbeelding te drijven. Het is daarvoor voldoende, dat zij geestdoo- dend, vervelend is. De sleur van den grauwen dag bevredigt het naar kleur en fleur hakend gemoed slechts zelden. De werkelijkheid stelt te leur; zij is niet alleen grauw en geestdoodendzij is valsch en bedriegelijk ook. De men schen zijn'niet die zij schijnen; al maar weer ontgoochelen zij ons. In de werkelijkheid heerscht niet het recht maar de rechteloosheid; niet de liefde maar de liefdeloosheid. De deugd vindt er het loon der ondankbaarheid en het kwaad voert, instede van te wor den gestraft, tot voordeel en eer. Het is verdrietig, dit telken dag te moeten ervaren, en er zou algemeene levens moeheid heerschen, zoo de mensch, dit geestelijk zoo bevoorrechte wezen, niet met verbeelding ware begaafd. Want naast het barre, brute rijk van de werkelijkheid ligt het rijk der ver beelding, en dit rijk is een paradijs van schoonheid en rechtvaardigheid en van volmaakte, nergens begrensde goedheid. Is het dan wonder, dat de door de werkelijkheid beangste en onbevredig de mensch tot dit paradijs zijn toe vlucht neemt? Hij weet, dat hij er niet mag wonen, maar het is althans een plekje om op adem te komen. Zijn wij niet allen forensen, die onze stugge en harde plicht in de benauwende stad van de werkelijkheid verrichten en daarna den trein nemen naar het vredige lust oord der verbeelding, waar ons lucht kasteel staat, dat ons verpoozing en op- f rissching biedt Met nieuwe kracht bezield, opgewekt en getroost door ons uitstapje naar buiten, betreden we weer het terrein van ons zakelijk bestaan, dat nu minder vat op ons heeft, wijl wij weten, dat het voor ons slechts is een noodzakelijk kwaad van tijdelijken aard. Vanavond zal het voertuig der verbeelding ons weer meevoeren naar het rijk van den droom, waar het alles mooi is en goed. De verbeelding vinden wij in verschil lende gestalten. Wij vinden haar rijk in den droom, waarin het onbewuste ons vergoedt wat het bewuste leven ons heeft onthouden. Wij vinden haar in de mijmering, wanneer wij ons pijpje rooken in de schemering van den weder doorworstelden dag, als muziek klinkt of insecten zoemen of de theeketel suist. Maar ook vinden wij haar in de schep pingen van den kunstenaar. Wij ver diepen ons in den roman, en alles is daar juist omgekeerd als de barre erva ring; hier wordt de deugd beloond en de ondeugd gestraft; hier verademen wij in het gezelschap van edele zielen, zooals de werkelijkheid ons nimmer aan schouwen doet. Hier zien wij onze wen- schen belichaamd, onze idealen bereikt. Of wij laten ons meesleepen door het drama en de klucht van schouwburg en bioscoop; o welk een andere wereld be treden wij hier dan de ontnuchterende grauwheid daar buiten! Of wij luiste ren naar den redenaar, die voor ons op roept een rijk van gerechtigdheid en van naastennetae, een rijK waar God s wil heerscht en waar alle tranen zijn gedroogd. Verbeelding dit alles? Laten wij het niet minachtend uitspreken. Want het kan zijn, dat de verbeelding meer is en van hooger gehalte dan de werkelijk heid. De verbeelding is geen surrogaat van de werkelijkheid; wie haar aldus beschouwt, miskent haar scheppend en opbouwend karakter. Wat thans werkelijkheid is, is een maal verbeelding geweest en wat nu verbeelding is, zal eens werkelijkheid worden. Gij praat smalend van lucht- kasteelen Maar gij vergeet, dat elk kasteel van steen en hout eerst een luchtkasteel is geweest. Als plan, als ontwerp heeft het geleefd in de fanta sie van den architect. Geen bedrog is de verbeelding, doch zij is de werkelijk- heid-in-ontwerp, de geprojecteerde wer kelijkheid. En alles wat aan orde en rechtmatigheid, aan liefde ea menschlie- vendheid, aan schoonheid en goedheid in de werkelijkheid is belichaamd, is voortbrengsel van den droom. Wij moesten in de verbeelding wat meer vertrouwen stellen. Want hoe ster ker wij er in vertrouwen, des te meer bevorderen wij het proces, dat de ver beelding in werkelijkheid omzet. Laat de menschheid haar mooie droomen droomenhoe mooier zij droomt, des te eer stolt haar droom tot werkelijkheid. Laat de kunstenaar haar betooveren met zijn scheppingen van schoonheid; de prediker met zijn geestdrift voor goedheid en recht. Er zal van hetgeen zij met haar verbeelding aanvaardt, een goed stuk in de toekomst verwezen lijkt worden. Maar al te uitsluitend hebben wij op de rede en op het gevoel en op den wil vertrouwd; laat ons erkennen, dat wij ook aan de verbeelding, die veelgesmade, een geweldig groot deel van onze le vensrijkdommen hebben te danken. C. Donderdagmiddag 2 uur vergaderde de Raad onzer gemeente. Voorzitter: Jhr. A. Bas Backer, burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige zitting worden onver anderd goedgekeurd. PUNT 1. Ingekomen stukken. 1. Voorstel van Bolsenbroek tot ruiling (koop) van grond. B. en W. geven, in overeenstemming TEL. 188. OPGERICHT 1870 met het advies der Grondcommissie, den Raad in overweging, niet op het voorstel van H. Bol senbroek tot koop (ruil) van grond aan den Bloemendaalschen weg in te gaan, aangezien het terrein, dat Bolsenbroek wenscht aan te koopen, indertijd door den Raad is bestemd tot speelterrein en thans ook als zoodanig ge bruikt zal worden wegens het door B. en W. uitgevaardigde verbod om in het Bloemendaal- sche bosch onder de boomen te spelen. Goedgekeurd. 2. Verzoek van het Bestuur der Bloemendaal- sche Burgerwacht om f 500,subsidie voor 1924. B. en W. deelen mede, dat zij reeds met het verzoek hebben rekening gehouden en het gevraagde bedrag op de begrooting 1924 hebben gebracht. Goedgekeurd. 3. Verzoek van het Nederlandsch Olympisch Comité om f 75.subsidie voor de tentoonstel ling te Parijs. B. en W. stellen den Raad voor, het verzoek van het Nederlandsch Olympisch Comité f 75.te geven, teneinde het in staat te stellen, Nederland in 1924 op waardige wijze te Parijs te vertegenwoordigen, bij de begroo ting voor 1924 te behandelen. Goedgekeurd. 4. Verzoek van den Rentmeester der Erven van der Vliet om goedkeuring van het wegen plan der gronden langs den Zei weg. B. en W. stellen voor, dit a^res aan hen te renvoyeeren om prae-advies. ooeageKeuru. PUNT 2. Ontheffing van bepalingen der Bouwverordening. 1. B. en W. geven den Raad in overweging, thans aan J. Tit ontheffing van Art. 7 der Bouwverordening te verleenen voor bouw van een woning met werkplaats nabij Stoel's Hofje. B. en W. merken hierbij echter op, dat hoewel de door Tit aangegeven oplossing h.i. nog verre van fraai is, hun bezwaren van vroeger wel eenigszins verminderd zijn, daar Tit zich ver plicht heeft een strook grond van 4.75 M. breedte voor eventueelen aanleg van een weg, die het Hofje met den Bloemendaalschen weg of Donkerelaan zou moeten verbinden, gratis aan de Gemeente af te staan. De heer Prinsenberg brengt een 4-tal be zwaren naar voren, welke voor hem van zoo veel beteekenis zijn dat hij den Raad ernstig moet adviseeren de ontheffing niet te verlee nen. Wil de Raad de ontheffing toch verleenen, i welnu dat zij dat doet in het bewustzijn van een gevaarlijk precedent te hebben geschapen. De heer De Waal Malefijt sluit zich bij deze woorden aan. De heer Laan, wethouder, geeft ook toe dat men toch feitelijk den verkeerden weg opgaat. [Het is in onze gemeente zoo geworden dat men ier vrijwel kan bouwen zonder zich al te veel te storen aan de bouwverordening. Spr. is er zich van bewust dat hier een precedent wordt geschapen. De heer Schulz meent dat het thans niet 'opgaat nog langer dezen man aan het lijntje te houden. De ontheffing wordt verleedn. 2. B. en W. stellen den Raad voor, aan P. van Marken ontheffing van art. 7 der Bouwver ordening te verleenen voor bouw van een bil jartkamer en bergplaats op Sectie A no. 7769 aan den Noorder Stationsweg. Goedgekeurd. 3, B. en W. stellen den Raad voor, afwijzend te beschikken op het verzoek van de N.V. Ne- derlandsche Exploitatie Mij. 1916 om op het terrein aan den Zandvoorterweg, kadastraal be kend Sectie B nos. 3820 en 3821, drie groepen van woningen te stichten, daar het B. en W. ongewenscht voorkomt, als het landelijk aan zien van den hoofdweg van Aerdenhout wordt ontsierd. Zij merken nog op, dat destijds, ook in den Raad, groote oppositie was tegen den bouw van 3 X twee villa's aan dien weg tus schen de halte-Bentveld en de Sparrenlaan. Algewezen. (Voorstel van B. en W. aange nomen.) 1 4. B. en W. stellen den Raad voor, onthef fing van art. 7 der Bouwverordening te verlee nen aan C. Metzelaar voor verbouw van per ceel Bloemendaalsche weg no. 265. Goedgekeurd. 5. B. en W. stellen den Raad voor, onthef fing van art. 7 der Bouwverordening te verlee nen aan Mr. H. J. D. D. Enschedé voor ver bouw van perceel Eikenlaan no. 2. Goedgekeurd. 6. B. en W. stellen den Raad voor, afwijzend Poulardes Braadkippen Soepkippen Eendvogels Talingen Hazen Fasanten Patrijzen Duinkonijnen Reevleesch KLEINE HOUTS i R. 136 HAARLEM De TENTOONSTELLING van Schilderijen Houtsneden enz. door KEES KOEMAN is VER LENGD t/m. WOENSDAG 19 DECEMBER. Dag. 9—6 uur. Zaterdag en Maandag 910 uur. Zondag geopend van 11—4 uur. te beschikken op het verzoek van G. Meppe- link, om ontheffing van art. 7 der Bouwverorde ning voor bouw eener drieledige villa op een terrein aan den Nnnrder Stationsweg, daar dit terrein naar het oordeel van B. en W. slechts plaats biedt voor een dubbele villa. Na een korte bespreking wordt het voorstel van B. en W. verworpen, zoodat aan den heer Meppelink ontheffing wordt verleend. 7. B. en W. stellen den Raad voor, aan S. P. Rijnierse ten aanzien van den bouw van 2X3 middenstandswoningen aan de Veldlaan wel ontheffing van art. 7 der Bouwverordening te verleenen, doe hafwijzend te beschikken op diens verzoek voor den bouw van 2X2 mid denstandswoningen aan den Slingerweg, daar deze weg h.i. bestemd is en moet blijven voor villabouw. Goedgekeurd. PUNT 3. Voorstellen inzake verzoekschriften: a. tot vaststelling profiel Zandvoorterweg in verband met demping sloot vanaf Houtvaart tot Teding van Berkhoutlaan; b. om vergun ning tot bouw langs den Zandvoorterweg; c. om verleening ontheffing van art. 7 der Bouwver ordening. Aangenomen. PUNT 4, Aangaan eener overeenkomst met Haarlem inzake onderzoekingen bij het labora torium voor pathologische bacteriologie. Aangenomen. PUNT 5. Voorstel tot weigering der gemeen telijke vergoeding ex art. 100 L.O. wet 1920 aan het eBstuur der R. K. Meisjesschool aan den Korten Zijlweg. Dit voorstel was in vorige zitting terug ge geven aan B. en W. om nog eens na te gaan of het onderzoek daaromtrent juist was geweest. B. en W. deelden thans den Raad mede in een uitvoerig schrijven dat zij haar eenmaal in genomen standpunt moeten handhaven. De heer Prinsenberg betoogt dat de Raad niet het recht heeft afwijzend te beschikken. De Voorzitter zegt dat het een moeilijke kwestie is welke voor den Raad niet is op te lossen. Het is daarom gewenscht dat op het verzoek afwijzend wordt beschikt, dan kan in Den Haag worden uitgemaakt of men al of niet recht heeft op een extra vergoeding. De heer Otto is het volmaakt met den Voorzitter eens. Door het advies van de Kroon af te wachten wordt aan die schoolvereeniging niets te kort gedaan. Spr. herinnert nogmaals aan zijn woorden, gesproken in de vorige raads zitting, n.l. dat waar overal en op alles bezui nigd moet worden, het toch afkeurenswaardig is dat nog maar steeds getracht wordt bij elke mogelijke gelegenheid om te plukken uit de kassen van gemeente of rijk. De heer van Kessel stelt voor het ver zoek niet af te wijzen doch nog eens aan te houden. De Voorzitter is daar niet voor te vin den. Het is reeds een keer aangehouden. Het voorstel van B. en W. komt thans in stemming en wordt aangenomen. Tegen stem den de 5 R.K. raadsleden. PUNT 6. Aanvulling der Woningbouwveror dening. Het is B. en W. gebleken, dat in tal van wo ningen, welke met steun van Rijk en Gemeente f ssse-.;

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 1