*ELS U Wijnhandel &~CO's TWEEDE BLAD 1 Soon Haarlem? *1 iveg4,Tel.22007 y 77 >estellingen 360. Voering Japansche Artikelen UT 159 - Telef. 156 =?ARD KRUISWEG 59 ïPOSITO: t Timmers Woning^ 1EUBILEERING Bloeniendaalsch Weekblad" Raadsoverzicht. 99 Korte Kleverlaan 1, Bl'daalscheweg hbroodjes. 10 ct. :>djes 10 ct. '■eed f 1.70 gCaarlem 1026 LANGES en steeds KOFFIESOORTEN. Assuranties, Incasso's, Iten 21/2 Prolongatiekoers 4 4'A 4i/2?S ers stigd zijn in zonder verbinding adviezen geven eens een proeforder No. 53. a ZATERDAG 29 DECEMBER 1923. Precies, mijnheer de Voorzitter, prachtig zoo, hoorde ik den heer Otto zeggen, daarbij zijn collega's eens aanziende met een tevreden uit drukking waaruit ik las: dat zaakje is voor el kaar, wat zullen wij nu eens ter hand nemen, doch terwijl ik dat las viel des Voorzitters ha mer en de ingekomen stukken waren afgehan deld. Punt 2 zou ook bijna zoo vlug zijn afgewerkt ware het niet dat de heer Prinsenberg roet in het eten gooide, met het geval Tit. Gelukkig was de Raad zoo verstandig er niet naar te luisteren en aan den heer Tit wel ontheffing te verleenen. Behalve dat men zich wel een beetje geblameerd zou hebben door een geval als dit, wat zoo zoetjes aan een klein jaartje hangende is, zouden ook de Hofje-van-Stoel-bewoners on tevreden geweest zijn. Zij toch genieten straks het voorrecht dat hun Hofje doorgetrokken wordt en dat behalve dat de naam Hofje zal verdwijnen, ook de straat een ander aanzien zal krijgen. De ontheffing is echter verleend, dus laat ons niet mopperen. Zooals reeds in ons vorig overzicht werd uit eengezet zou de houding van B. en W. niet ver anderen door aanhouding van het verzoek der R.K. Meisjesschool te Overveen. Daarmee zou het college zijn eigen werk veroordeeld heb ben. Wat het college voorstelde leek ons alles zins billijk, n.l. afwijzend beschikken op het verzoek en afwachten wat de Kroon in deze zal beslissen. Niet alzoo dachten de R.K. raadsleden er over. De heer Prinsenberg wilde alsnog het verzoek inwilligen, de heer van Kessel wilde nogmaals aanhouding en toen dat werd afgewe zen en gestemd werd bleken toch de 5 R.K. raadsleden voor inwilliging te zijn. Waarmee wij maar zeggen willen dat de.indruk welke wij van deze stemming kregen niet aan genaam was. O.i. was de houding van B. en W. juist. Men verkeert in twijfel, welnu wat is dan billijker dan dat in den Haag recht ge sproken wordt? Men zou den indruk krijgen dat de R.K. raadsleden tegen het advies van B. en W. stemden omdat de aanvraag van een R.K. schoolbestuur kwam en dit toch moet vóór alles vermeden worden. Men dient het gemeentebelang vóór het partij belang.... zoo waarlijk helpe mij.... De Woningbouwverordening behoeft, volgens het college van B. en W. eenige aanvulling. Dat verhuren aan derden, dat houden van com mensaals, enz. is hun een doorn in het oog en het moet maar eens uit zijn. Maar hoe? Er is niet veel aan te doen. Bijvoeging van een artikel kan dit kwaad niet keeren, daar de huurders met het gemeente bestuur al heel weinig hebben te maken. Bovendien is het kwaad niet zoo ingewor teld als B. en W. wel dachten. De besturen ge ven geen permissie indien het niet wenschelijk of noodzakeijk is, terwijl de exploitatierekening er een beter aanzien door krijgt. Gelukkig namen B. en W,, op verzoek van den heer Otto, hun voorstel terug en zal er door B en W. met de besturen der Woningbouw- vereenigingen worden geconfereerd hoe dit var kentje moet worden gewasschen. De heer Otto is, dit dient toch nog wel even vermeld te worden, de meening toegedaan dat de wetten er niet zijn om op alle slakken zout te leggen, doch om misbruik tegen te gaan, om met de wet in de hand te kunnen optreden, doch niet om altijd met de wet in de hand op te treden. Ook voor den woningbouw geldt dit beginsel en indien het gemeentebelang er niet door ge schaad wordt, is de heer Otto er steeds voor onderling overleg te plegen en de wetten de wetten te laten. Natuurlijk krijgen wij weer een gemeentelijke vroedvrouw. De bezuinigingswoede had B. en W. vcor de zooveelste maal te pakken en zij dach ten nu eens een slordige f 1000.minder te kunnen uitgeven. De heeren Schulz en Otto vonden dat reken sommetje op zichzelf wel juist, d.w.z. de optel ling was goed, enz. doch de uitkomst moest toch twijfelachtig genoemd worden. Dr. Bornwater moest natuurlijk den doorslag geven. En hij gaf den doorslag. Zijn eerste woorden waren een hulde aan de dames mevr. Dekker en mevr. de Wijs voor hun aan den Raad gezonden adres. Vervolgens kon spr, met enkele woorden aantoonen dat een vroedvrouw noodzakelijk was. De heer de Roo vroeg aan B. en W. of zij wel wisten waar Abraham de mosterd haalde. Hij begreep anders niet hoe zij met zoo n voorstel durfden komen. De heer van Nederhasselt verklaarde op dat gebied nog geheel onkundig te zijn. Hij hoopte nog wel, maar. De heer Laan was bedroefd. Uit de thans gevoerde besprekingen bleek hem pas hoe de vrouw vaak wordt tekort gedaan, door een dokter te nemen inplaats van een vroedvrouw, doch hij beloofde zoo hem de eer nog eens te beurt viel, dat hij beter zou handelen. Intusschen zullen B. en W. wel gevoeld heb ben dat zij verstandiger zouden hebben gedaan indien zij vooraf bij de Gezondheidscommissie of bij Dr. Bornwater eens een advies hadden in gewonnen. Men had dan geen blunder gemaakt en men weet het, ook in de Raadszaal is tijd geld. De grootste kluif voor dezen middag was wel de behandeling van de Verordening regelende de rechtspositie der gemeente-ambtenaren. Men had hiervoor heusch wel een afzonderlijke ver gadering kunnen beleggen. De ontvangst van dit ontwerp was niet gun stig. Vooral de heeren Schulz, v. Kessel en Nuyens gingen op hun achterste beenen staan. xxx Dinsdagmiddag 22 December zou het uitge maakt worden, in hoeverre de rechtspositie van de ambtenaren vastgesteld ikon wonden. Een schrijven van het gemeent eper soneei, waarin 'geprotesteerd wend tegen uitlatingen vian 'dien heer Otto, dat n.l. bet ■gemeente-per soneel door zijn leiders is 'benadeeld, alsmede een protest tegen het geheele ontwerp- reglement, bracht 'ge.en „roet in het eten". Daar dit protest niet onderteekend wies, werd het voor 'kennisgeving terzijde gelegd. Zonder inmenging dus van ander substan tie, dan door de vroede vaderen in 25 artikels was 'klaargemaakt, kon „getafeld" •wor den? Verschil van smaak en dn welke portie aangedurft wordt, bracht ook hier uiteenloo- pende meeningen. Artikel' 3 werd eerst ter afhandeling opge diend'. De heer Schulz vond dit niet .genoeg. Toegevoegd', dat overwerk betaald wordt met ll/2 maal het uurloon' en op Zon- en Feest dagen 2 maal het uurloon', zou dit voor de heer Schulz de juiste regeling zijn. De heer Otto treedt direct het strijdperk bin nen. En in de juiste voor- en, tegenstellingen hebben1 de beide kampioien-mondvechters el kander gevonden. Het gaat er nu maar om, wie -de juiste impressie's bij de overige raads leden weet -te wekken. Overwerk, bezol diging behoort bij instruction, betoogt de heer Otto. Laten wij een „middenweg" kiezen; het in wethouder v. Nedertessellt die een voorstel doet watrbij aan artikel 3 wordt toegevoegd „tenzij overwerk betaald wordt". „De bezoldiging van werklieden eni be ambten wordt geregeld in de instructiën", een voorstel van den heer Prinsen-berg heeft schijn baar de juiste gedachte die levende wias 'in den Racd weergegeven. Het voorstel van den heer Prinsenberg wordt aangenomen met als tegenstemmers de heeren Schulz, Nuyens en van Kessel. „Om nauwgezet en ijverig je plicht te vervullen en zich te gedragen naar de bevelen van hen die boven je gesteld zijn, daar moet men voor wéten wie wel en niet je baas is", zegt de heer Schulz bij de behandeling vari artikel 5. Hoewel van deze opmerking nota genomen wordt en dit bij instructiën geregeld zal worden, is de 'heer Schulz toch tegenstem mer. Dc benoemingen ett de ontslag kwestie wordt door B. en W. geregeld. De heer van Kessel zou deze liever door den Raad geregeld zien, vooral voor hen, wier loon per week vastge steld is. De heer Luden bekruipt de angst dat er dan iedere Raadszitting een ontslagkwestie besproken zal worden. De heer Schulz deelt deze angst niet, doch is eerder beducht voor mogelijk willekeurig Mandelen van B- en W. De heer Otto is niet bang, daar he.t aan tal beambten in de begrooting toch door den Raad bepaald wordt. Het is voor -mij geen be zwaar .als B. en W. de vacatures behandelen, zegt de heer Otto. De meening van den heer Otto overwint, daler 't voorstel van 'den heer van Kessel verworpen1 wordt- Bij (artikel 7 merkt de ,hee,r Schulz op, dat goede werkkrachten uit andere gemeenten, al zijn zij niet in dienst van een gemeente, toch niet te krijgen zijn op heit vastgestelde aian- vangs'alaris. Het iis een Gemeentelijk belang dat 'hier gorganfiseerd overleg gepleegd wordt. De heer Nuyens vindt dut de dienstjaren in vasten overheidsdienst doorgebracht medé in aanmerking behaoren te komen voor perio dieke verhooging- Het uitspreken van. „verhoo- ging" brengt 'den heer Otto er toe ook iets too te voegen. Slechts in „bijzondere" gevallen, die B. en W. nauwkeurig behooren te onderzoeken, wil 'de heer Otto boven het aanvlangsalaris gaan. De heer Otto krijgt zijn zin, daar het „meeste stemmen gelden" dit bevestigde. Een triomfantelijk glimlachje van den ih©er Otto gleed, in de richting der pers. Dit glimlachje word den heer Schulz in prin cipe mede deelachtig, bij de behandeling van artikel 14. Een welvoorziene tafel brengt moe- gaande en 'tevreden stemming; dit werd, be wezen door 'den hoer Otto, daar hij ditmaal een voorstel van den heer Schulz bijviel. De heer Blanke voort, vanwege neergesla gen pogen, ondier zware wenkbrauwen, niet geïmponeerd door de blijheid' van den heer Otto was eeniigste tegenstemmer van arti kel 14. Vacantiie-regeling vindt eien tegenstander in dien heer de Roo van Aiderwerelt. Er moet bezuinigd en gearbeid worden, een lange vu- cantie lijkt daar niet op» De heer van Kessel zeigt dat het juist ar beid beteekent voor arbeiders als zij vaoanbe krijgen; landarbeid verricht op eigen stukje tuingrond vult het 'tekort van den werkman gedeeltelijk aan. Een glimlach van dien heer Otto, doet den heer vian Kessel besluiten met te zeggen dat er op al 'hetgeen door hem voor gesteld! wordt, e,en „afmoaksysteem" wordt toegepast. Dat heeft de heer van Kessel en zijn ge- nooten te danken aan die mooie commissie vian overleg, aldus de heer 0't.to. Mij dunkt, dat dit /afmaken" zuiver geestelijk opgevat dient te worden en dus absoluut niets uitstaande •heeft met paling-schoonmaken of konijnslach- tep. Het laatste, zou jn.i. ook niet gemakke lijk gaan met den heer van Kessiel. De heer de Roo is wel een weinig te zuinig, volgens den heer Kremer, 12 dagen komt een werkman wel toe. Langdurige discussies bereiken dat 12 dagen gehandhaafd wordt en ook de tijdelijk aange stelde ti krijgen -voor iedere maand arbeid 1 dag vacantia met behoud van salaris. Het vraagstuk scheidsgerechten brengt aller tongen in beweging. Vooral werd de nadruk gelegd op 't telt dat men in een scheidsgerecht niet „partijdig" mag wezen- Het „gonsde' een momentje van onpartijdiig-wezen-verlangen. En vóóral een „onpartijdig" voorzitter zei de hoer Otto. „Onpartijdig", onpartijdig, on partijdig, ik grif-de diep in mijn igieest deze woorden, verbazend nieuwsgierig of ,fk einde lijk eens zoo'n mensch van nabij zou kunnen aanschouwen. Vrouw,en die de fout begaan, trouwlustig in dienstbetrekking te worden, krijgen zoodra zij tot de trou w-daad durven overgaan „ontslag"; ondanks de heeren Schulz, Otto en Blanke voort dóe de schoone sekse wel wat gunnen. Als ik denk afgeloopenen reeds aanstalten maak van vertrek, hoor ik den heer Otto nog zeggen van, „wachtgeldregeling". D'es- semt wordt echter door de heeren Schulz en van Kessel niet op prijs gesteld, schijnbaar hebben zij hun buikje al vol van de 25 artikelen. Een „kluif" als nagerecht kan niet geaccep teerd worden. Ook de heer Nuyens die het on verwacht opgediende .wiel even ^heeft doen watertanden, verwerpt het extratje van den h>ee,r Otto. /Moeten de heeren zelf maar weten" zegt de heer Otto en alles wordt weer door hem teruggenomen. N'a 1 Jan. 1924 zal al het besprokene in de practijk gedurende een jaar genuttigd' worden door belanghebbenden. Voor de wijze van op- diiening hebben echter geen verantwoording ■die heeren Schulz, van Kessel, Nuyens en Prin senberg. Een wegkwestle, die door mij oningewijde slecht begrepen werd', was het voorspel der •begrootiing 1924. Het voorstel van het St. Jo seph gesticht tiet aian duidelijkheid zooveel te wenschen over, dat de heer Prinsenberg het n-oodig achtte om in gesloten zitting toelichting te geven die Gemeentelijk-belang beoogde. Aan den heer Otto gaf ik in mijn geest een -pluimpje toen spr. het over een „openbare" zaak had' en dat diie niet in 'geheime zitting 'behandeld behoefde te wordien» Hiermede werd mijn nieuwsgierigheid en weetgierigheid ge streeld. Toen echter de 'deuren toch voor de pers en belangstellenden gesloten werden, liet ik „quasi 'onverschillig" de Raadszaal in my sterieen ging een kopje koffie drinken. Versterkt keerde ik in de Raadszaal terug en toon met friss,chen gieiest de prinoipdeela be spiegelingen opnemen,. Een strijd, waar ver slechtering gemeden zou worden, en bezuini ging toegepast, met als tegenstelling de men- schen die bezuiniging op de uitgaven momen teel „verslechtering'' noemen, vooral als dit, de arbeiders betreft De heer van Kessel noemt het feit dat dit jaar bij 'de ontwerp-,beg rooting f 100.000.be zuinigd is, „verslechtering", vooral waar dit de rekening „onderhoud" betreft. Van verschillende heeren hoorde ik dat be zuiniging geen verslechtering zou beteekenen en hoewel dit een zekere blijheid teweeg bracht wie is er vóór verslechtering moest ik toch mezelf afvragen op welke wijze er dan bezuinigd' zou worden,. Lang werd ik niet in onzekerheid gehouden. De heer Otto was „the right Man on the right, place" om mij te doen zien waar 'bezuinigd kon worden. Geen overheidsbemoeïng waar het particulier initiatief belemmerd' wordt. De gemeentelijke bemoeïmg strekt zich over velerlei terrein waar het buiten kan blijven. Heit persoonlijk initiatief kweekt ver antwoording, in strijdt met de menschen van thans, die overal vadertje Staat van noode hebben en de Gemeenschap op lasten jagen' Het is of bet oude liberalisme uit haar bloei tijd een regeneratie 'beleeft in den persoon'van dien heer Otto. Ails echter de heer de Waal Maiefijt vertelt dat vroeger ials bijv. reini ging overgelaten werd aan t persoonlijk ini tiatief, dit veelal leidde tot teen monopolie wat nog 'grooter lasten aan gemeenschap en Gemeente oplegde, dan, is het of de heer de Waai M'alefijt deze liberale-renaissance ge dachte uifluit met passende critiek. Het oude Goliegie van B. en W. kwam ook nog op de proppen en had volgens den heer Otto veel te royaal geleend. Ben schuld waar men 25 jaren aam vast zit is niet prettig, doch om een oud-college een verwijt te tnaiken, dat toendertijd naar beste weten en door .tijdsom standigheden' gedwongen moest leenen gaat ook niet op. Dit laatste vonden de heeren Schulz en van Neder,husselt ook. De heer van Nederhasselt betoogt diat de oude Raad' mede verantwoordelijk is, daar die sanctie verleend heeft ,en de heer Schulz toornt aan dat het 'geleende kapitaal z.i. nuttig besteed Telefoon 22145 ROODE BORDEAUXf 1.30 f6.p. fl. WITTE BORDEAUX „1.90 „5.25 BOURGOGNE WIJNEN.. „2.„5.80 RIJNWIJNEN 1.30 „4.50 ROODE EN WITTE PORT 1.50 4.30 SHERRY 2.„4.35 MADEIRA2.40 „4.15 SPAANSCHE WIJNEN „1.20 „1.60 ZOETE SP. „1.40 „2.60 CHAMPAGNE diverse merken en prijzen WHISKEY COGNACf 3.60 f 9.80 p. fl. GENEVER en BRANDEW. 3.20 PUNCHSOORTEN 3.90 en „4.90 LIKEUREN 2.85 per halve £1. BOERENJONGENS 3.10 per liter pot NEEMT PROEF MET ONZE PRIMA BISSCHOPWIJN a f 1.10 per flesch is, verharding Zeeweg en aankoop Bloemen- idaalsche Bosch getuigen dit. Een uiitnoodiging van den heer Otto om 15% in den loop van 1924 te bezuinigen vindt geen gunstig onthaal. Dit verplicht den heer Otto principieel om in de begrootiingsposten te gaan „hakken", zooals hij dat noemt. Dat „hakken" van den heer Otto gaf mij' de rustige zekerheid dat de afhandeling der -ont- werp-begT'Ooting nog wel een dagje aan zou houden. Een tamelijk waardige inzet is, als den wethouders f 3000toegedacht wordt peir jalar. De heer Otto stoort deze rus tige impressie door 20% van het personeel' met 'ontslag te dreigen. De maatschappij kan niet blijven bestaan als de overheidsbemoeing zich op bestaande basis handhaaft, volgens hem. De andere heeren deelen deze mee rling niet en de heer Schulz begint te igelooven dat de heer Otto een lasitemheffing van 0% wil. Het personeel 'ban „rustig" zijn, daar 'B. en W. oordeelkundig bij personeel bezuiniging zullen overwegen. Van de rijiwieiltoelageni galat 25% af, wat met algemeene stemmen goedgevonden werd. De speciale kennis, van een rijwiel in dienst gebruik,, die de hoer 'Nuyens had, werd in zooverre gewaardeerd', dat verdere discussie-, overbodig bleken. Zelfs- de heer Blankevoort stemde voor 25%, hoewel z.b liever 50% 'ge minderd had .moeten worden. Bij annexatie-plannen blijkt 'diat even partij politiek en principieel verschil vergieten wiordt. Nu zijn er Bloemendiaailisohe nationalisten aan 'het woord,. Als de heer Otto zegt, dat men op moet passen voor een buurman met teegen zak, die ieder moment geneigd is in jouw zak naar de welvoorziene beurs 'te 'graaien, dan getuigen- de grimmige lachjes dat ieder zich zelf beloofd heeft om actief te verdedigen wat hem lief is. Pensioenbijdragen geheel voor Gemeente re ken, imgi is iets wat principieel in strijdt komt met de opvatting van den heer Otto. De heer Schulz billijkt dit principe .als er 81/2% loons- verhoogdng voor in de plaats gegeven wordt. Het verwerpen der motie Otto is 'tevens einde der Dondar dag-middag zitting De Vrijd'agzitting begon dadelijk met een illu sie van den heer van Nederhasselt tentet te doen. Er komt voorloopig geen nieuw Raad huis. De dorpse,he knusheid 'liet zich niet ver dringen. Ja, misschien wondt er verbouwd, doch ik durf vrijwel gerust voorspellen, dat verbouwing niets heeft uit te staan met mo- dern-grootscbe opzet. De posten Openbare Veiligheid betreffende, leiden tot uitvoerige discussies. Een commis saris van politie is weelde voor Bloemendaal, de salarissen zijn voor 10% vermindering vate baar en van 't politiepersoneel toan 20% gemist worden. Deze post wordt aldus saiamgevat, „behakt" door de heeren Kremer, Blankevoort en Otto, afgezien1 van het feit dat de heer Otto zegt dat Bloemendaia-l een keurkorps po litie heeft. Met een knuppel gewapend1, achter je deur staan, dat was vroeger mogelijk, doch thans leggen wij 't hoofd' gerust neêr volgens den Voorzitter. Geleidelijke inkrimping zal on der de pogen gezien worden, doch de Com missaris blijft en ook laan- de salarissen is niet getornd geworden/ Het wordt voor den heer Blankevoort „te bar" om langer o-ver g roo te sommen geld te hooren praten, zonder dat' -er nu eens een „groote som" bezuinigd! wordt. „Ik doe er niet meer aan mee om een andermansgeld zoo royaal uit te geven", is het afscheid van dien ■heer Blankevoort. Direct na dit vertrek, werd de post nacht- gebouw en bureau op fl 1.000.gesteld, dus was het een. tijdig verlaten der Raadszaal, van den heer Blankevoort, denk eens aan, nog f 1000.— boozer, dat is zooveel zwaarder af te wentelen. Na de pauze hoor ik over gasverlichting praten, dit moet veel goedkooper uitkomen h r

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5