de goedkoopste. LINCOLN de meest volmaakte. Plaatselijk Nieuws. BLOEMENDAAL. Importeur: N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein, Teief. 1094. OVERVEEN. dian electra en het liobt is zoo helder als straatverlichting, dat electria er niet bij te ver gelijken is. Ik verlang naar de proefneming, misschien kan ik dan zonder een bekeuring te 'krijgen 's avonds mijn fietslantaarn thuislaten. Van 'subsidies voor een Burgerwacht en Schietvereeraigteitg wil de heer Schiu'lz niets W'eten, het ds jammer dat de heer Blankevoort vertrokken was, hier was ook een voorstan der van bezuiniging aan het woord uit toet anders vijandige kamp. Misschien had de heer Blankevoort ditmaal zonder den heer Schulz als tegenstemmer -een bezudnigingsmotie in stemming kunnen brengen. Schoolgieldregielinig waarbij de Gemeentekas steeds aangesproken wordt, is niets voor den heer Otto. Er zal getracht worden een nieuwe regeling te ontwerpen, waarbij er rekening inee gehouden zal worden dat toeslag,regeling niet ghandliaafd kan blijven. De H.O.V- krijgt f500.milnder tsubsiidiie en de beide Bloemenidiaalsche muziekvereend- gingen elk f 250.meer. Het is in de heeren Schulz, de Roo van Alderwerelt en Laan te prijzen, dat zij de H.O.V- subsidie wilden hand haven. Deze heeren gaven er terecht blijk van, dat „kunst" niet door Gemeente-politiek „troebel" gemaakt behoeft te worden. De be groeting wordt, nu zoo snel afgewerkt, dat ik werkelijk met genoegen mijn vingertoppen over de bladzijden doe glijden. Het -belang rijkste voor mij is, dat er in 't vervolg -dank zij den heer Nuyens thee geschonken zal worden bij een middag-zitting. Dit laatste is voor mij zoo van overwegend belang, dat ■de begrooting ook mijn stem hlad kunnen krij gen'. De heer Otto liet zich echter niet ver- tee(en)deren en stemde als -man van zuinig heid teg-en. Twee dagen praten en booren pra ten is geen kleinigheidje; toen dan ook de Nieuwjaarsgroeten gewisseld waren was I.tt blij de Raadszaal te ikunnen verlaten. En ik zeg op mij» «erewoord, dat ik het vertik dit jaar nog maar één letter te schrijven over den Bi oem e nda als che n Raad. OPMERKER. De ledenvergadering der Afdeeling Bloemen daalVelsen der Ron. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde, gehouden op 18 Decem ber j.l., was ditmaal voornamelijk gewijd aan de beantwoording van eienige vragen uit de Vragenbus der vorige vergaderingen. Na voorlezing der Notulen, behandeling der Begrooting 1924 en benoeming van een Com missie van verificatie -der Rekening 1923, werd het woord gegeven aan den lieer J. En.de, die o-p zich genomen ibadl de beantwoording in te leiden van de vraag, waarom in 1923 de drui ven in koude kassen gekweekt zoo slecht ge kleurd waren en of dit verschijnsel voor deze streek algemeen genoemd kon worden. De door spreker ingewonnen informaties bij vele tuinbazen der buitens waar druiven in. koude kas gekweekt worden, gaf als algemeen; resultaat met slechts een enkele uitzondering dat overal de druiven in deze streek in 1923 slecht gekleurd waren, en bij velen, die dit euvel in niet zoo sterke mate .ondervonden, de resultaten toch altijd belangrijk minder wa ren dan die van vorige jaren. In algemeenen. zin schrijft de inleider deze slechte kleuring toe aan het koude, onregel matige weer tijdens den bloei en de vrucht zetting, daar deze periode eene van de drie kritieke perioden voor de druif is en ongetwij feld zijn invloed op de verdere ontwikkeling doet gelden, al was het weer tijdens ids kleuring niet al te slecht. Vooral die over het algemeen, zwakke Frankenthafer was onderhevig aan slecht .kleuren en fengsteligiheid en het zou wel licht aanbeveling verdienen bij den aaneg van nieuwe aanplant om te zien naar een sterkere soort die dezelfde goede eigenschappen en smaak heeft als onze Frankenthaler. Niet een teder was -het eens met de ziens wijze van inleider en uit de discussies bleek dat ook groote invloed werd toegeschreven aan de hittegolf in Juli en het zeer onbesten dige en te koude weer daarna. Ook werd de meening geuit dat de zwakkere constitutie der Frankenthaler een gevolg kon zijn van de jaren Jang gevolgde vermenigvul diging door stekken en afleggers. Het scheren v,an druivenkassen kwam even eens ter sprake en w.as men van oordeel dat dit slechts in uitzonderingsgevallen nuttig kon zijn- Tijdens de pauze werd de een-iige inzending voor het punteestelsel n-1. een mooi bloeiende Cymbidium Moira door de Keuringscommissie 9 punten waardig gekeurd. Ook -werd een Nephrelepus ten -bate der kas der .afdeeling verkocht. Na de pauze gaf de -heer Alb. F., Bos, ant woord op vraag 4 dier vorige Vragenbus n.l- Wat is toet verschil fussohen Galanthus en Leucojmn, allebei „Sneeuwklokjes" genoemd. Op het eerste gezicht kan deze vraag vreemd lijken, vond' inleider, maar gezien dat Galan thus we! bekend is ondier 50 verschillende plaatselijke namen en Leucojum er wel twin tig heeft, is 'dit toch wei verklaarbaar. In Groningen b.v. noemt men /sneeuwklok jes" Leuoojum en wat wij hier onder Leuco- jumsoorten verstaan -wordt -daar Galanthus ge noemd. Hij leest uit het „Woordenboek der Nederlandsche Volksnamen der Planten." samen gesteld door H. Henk els, voor de plaatselijke namen gegeven aian Galanthus en Leucojum in de diverse streken v-ati ons land. Spreker beschrijft vervolgens het verschil tusschen Galanthus en Leucojum ert geeft bij zonderheden, v,an hun cultuur en bloeitijd en van de streken van herkomst. De import dezer soorten, welke voor den- -oorlog zeer- belang rijk wijs, is nog niet hervat, hetgeen wel jam mer is omdat daaronder variëteiten zijn die laat bloeien en ons in de maanden October- November-December buiten bloeiende bol gewassen zouden kunnen leveren,, waaraan groot gebrek is. De cultuur van Galanthus is -in Holland zeer uitgebreid op allerlei gronden in allerlei stre ken. Cultuur uit zaad werd 'hier nog niet be proefd', is -trouwen® niet moedig dlaar verme nigvuldiging door bollen zeer gemakkelijk 'gaat. Gaianitihus laat zich gemakkelijk kweeken op bijna alle gronden1, ml.'ar liefst -op de meer ar-me, meer losse humusrijke gronden gelegen in de ■schaduw. Bij te rijken grond' en zware be mesting -is Galanthus zeer vatbaar voor ziekte. De export va-n 'deze bollen is zelfs thans nog vrij belangrijk. De Leuoojum (ver mum, estivum en autem- nale) wordt ook nog vrij voel geïmporteerd', maar de cultuur daarvan 'is vrij riskant omdat Leucojum zeer gevoelig is voor temperatuurs veranderingen er) vorst niet te best verdraagt en dus een beschermde standplaats verlangt. Bij de vragen, die na de inleiding werden gesteld, bleek dat heit no@ niet gelukt was de sirieeuwkilokjies -in. andere kleur te kweeken, hetgeen inleider -ook niet noodig vond, -om dat juist deze mooie -witte kleur zoo ibizon- der m-ooi is. De Vragenbus leeg zijnde, en niets meer aan de orde zijnde, sloot -de Voorzitter de vergadering met een woord' van dank aan de inleiders en eene -opwekking aan de aanwezige leden ook in het volgend jaar de vergaderingen trouw te bezoeken.. Gezondheidscommissie gezeteld te Bloemendaal. In de November-vergadering der gezondheids commissie voor Bloemendaal, Bennebroek, Haarlemmerliede c.a,, Heemstede, Schoten, Spaarndam en Zandvoort werden o.m. de vol gende punten behandeld: 1. het niet aanwezig zijn van voor de gezond heid onschadelijk drinkwater bij de woningen gelegen aan de Houtvaart te Overveen. Aange zien de gemeentelijke waterleiding niet tot aan de Houtvaart is doorgetrokken in aansluiting daaraan thans nog niet mogelijk; er zal op an dere wijze in moeten worden voorzien; 2. het ophalen van gemeentewege van huis vuil bij de bewoners aan de Houtvaart te Over veen laat veel te wenschen over. Tot gevaar voor de volksgezondheid blijft thans om en bij de woningen telkens vuil liggen. Deze zaak blijft in behandeling; 3. werd aan de verschillende gemeente-be sturen in overweging gegeven bij verderen wo ningbouw vanwege derden aan te dringen op den bouw van kleine woningen, bevattende n.l. huis kamer, een of hoogstens twee slaapkamers, keuken en zoldertje, dus woningen welke laag in huurprijs zouden kunnen zijn, maar dan ook uitsluitend behooren te worden bestemd voor kleine gezinnen, arbeiders op leeftijd e.a. 4. Nog werd besloten aan de verschillende gemeentebesturen te verzoeken in de politie verordeningen een artikel, betrekking hebbende op de muggenverdelging op te nemen. (De politieverordening der gemeente Heem stede bevat reeds zulk een artikel). 5. Nog werd besloten aan alle gemeentebe sturen in overweging te geven in de politie ver ordening op te nemen een artikel verbiedende het wasschen van groenten, vruchten, ooft enz. in ander water dan hetgeen verschaft wordt door een middel tot drinkwater-voorziening dat goed drinkwater oplevert. Door de tuinders ge schiedt tot nu toe in de meeste gevallen dit wasschen in water zeer gevaarlijk voor de ge zondheid n.l. in vaarten, slooten en greppels somtijds zelfs gelegen nabij woningen, mest vaalten en privaten. De burgerij kan ongewas- schen groenten eischen tenzij gewaarborgd wordt dat in goed drinkbaar bron- of leiding water gewasschen is, doch dit is natuurlijk niet te waarborgen. (De gemeente Bloemendaal heeft reeds zulk een artikel in hare politie-verordening opgeno men.) 6. Wederom kwam ter sprake het willekeu rig bepalen door den Raad van Schoten der open ruimte gelegen achter woningen, terwijl ge bleken is, dat zelfs vanwege de gemeente ter reinen worden verkocht aan bouwers, welke hunne plannen zoodanig ontwerpen, dat de grond bestemd voor één woning met meerdere woningen wordt bebouwd met weinig open ruimte; voorgekomen is 4 M2. open ruimte bij één woning. De commissie adviseerde herhaalde malen niet gunstig, echter willigde de Raad de verzoeken toch meestal in. Een en ander is nog meer te betreuren waar bi) het ontwerpen van het uitbreidingsplan op ruime bouwblokken gerekend is. Het is te hopen, dat de Gemeenteraad van Schoten gaat inzien, dat op deze wijze haar mooie uitbreidingsplan veel van zijn aantrekke- 'ijkheid verliest. Een mooi resultaat. De heer A. IJzerman, alhier, heeft een bedrag van ruim f 1000 over gemaakt aan den heer Th. Ketelaar, algemeen secretaris voor Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies. Dit aanzienlijk bedrag is door Bloe- mtndaalsche ingezetenen bijeengebracht voor het Boschhuis te Nunspeet. Voor den heer IJzer man een mooi resultaat. Afscheid G. Fleers. Zaterdagmorgen heb ben de leerlingen van de openbare M.U.L.O, school afscheid genomen van hun scheidenden leeraar, den heer Fleers. De heer IJzerman sprak den heer Fleers namens de leerlingen toe en bedankte hem voor zijn groote toewijding. Als aandenken ontving de heer Fleers van de kinde ren een prachtige plant in pot. A. Koolhoven. Op 2 Januari 1924 zal de heer A. Koolhoven zijn 25-jarig Jubileum her denken als Directeur van de Maatschappij tot Exploitatie van de Victoria-Bron te Oberlahn- stein, gevestigd te Amsterdam. De heer A. Koolhoven, een bekend figuur in de Amsterdamsche zakenwereld, is een goed organisator en heeft het Victoria-Water onder zijn directie dan ook meerdere bekendheid ge kregen. Ook buiten de zakenwereld is de heer Kool hoven reeds vele jaren op alerlei gebied werk zaam geweest. In onze gemeente, alwaar hij reeds meer dan 40 jaren woonachtig is, was hij gedurende een leeks van jaren lid van den Gemeenteraad en Wethouder en aldaar, zoowel als in Haarlem, voorzitter van verschillende vereenigingen, waar onder thans nog de Haarlemsche Orkest-Ver- eeniging. Ook in sportkringen is de heer Koolhoven al gemeen bekend en meer in 't bijzonder als oud penningmeester van den Algemeenen Nederland- schen Wielrijders-Bond, van welken bond hij thans eerelid is. Zijn verdiensten werden door de Regeering erkend bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den A.N.W.B. in Juli j.l. door zijne benoe ming tot Officier in de orde van Oranie Nassau. Op 2 Januari a.s. des namiddags van 24 uur zal ten kantore der Maatschappij, Singel 512 te Amsterdam gelegenheid bestaan den jubilaris ge luk te wenschen. Bloemendaal Commando. Zondagmiddag heeft Bloemendaal Commando haar tweede ronde geschoten. Zij had' veel succes. Het le vijftal behaalde 930 p., dus gemiddeld 93; dat •kan er mee door- Daar. echter in Utrecht zulke mooie lauweren zijn 'behaald, had het gemiddelde, (vooral op eigen terrein) nog iets honger kunnen zijn, Denkt om de 95, heeren; zoover moet het nog komen! Er zitten bij' Bloemendaal Commando verscheidene goede ■krachten. Heit zal dan ook niet lang meer duren, of deze vereeniging is de primeur van ■den Haarlenrschen Bond. De heer A. Hakker werd weer, zooals we van hem verwachtten, de hoogste korpsschutter met 9992 p. Het totaal 191 p. is prachtig, maar het verschil tusschen .de beide series is althans voor hem veel te groot. Een goede tweede werd de heer J- v. Buggenum met 9396 p. Het tweede vijftal heeft schitterend' gescho ten, een totaal van 925 p. -was zijn beloonmg. We hebben het al eens meer gezegd.; Bloemen daal Commando beschikt over goede reserves. Gemiddeld 92.5 is mooi voor een 2de vijftal; denkt er om, heeren, dat gij niet meer be neden de 920 p. komt. Prachtseries werden gemaakt door den lieer C- Meerdimk, name lijk 9896 p. Hij zal nu toch niet meer vol houden, dat hij nog geen eerste klas 'schutter is, want in den laatste» tijd, althans dit sei zoen, heeft hij prachtig gewerkt; hij is zeker een van de beste schutters van Bloemendaal Commando. Zou het geen aanbeveling, verdie nen, hem eens in het eerste vijftal -te probee- ren? „Maar wie zou daar dan wit moeten?", zal gevraagd worden. Het antwoord is inder daad niet gemakkelijk, want in toet le vijftal is niet één minderwaardige aan te wijzen- Het is voor de heeren van dit vijftal dan ook een kwestie van oppassen en inspannen van uiter ste krachten, want de leden van het 2e vijftal loeren op een plaatsje in toet eerste. Een beste tweede werd de heer F. Koelemij met 96—94 p. Zoo doorgaande zal Gen. Joubert II nog niet zoo heel gemakkelijk de overwinning behalen. Enfin, waar strijd is, is leven en het zou niet prettig zijn, indien zonder concurrentie beslag kon worden gelegd op 'den eersten prijs. Het was een goede dag voor Bloemendaal Commando- Door eenige muziekuitvoeringen in het open baar te hebben gegeven, heeft ons Bloemen- daalsch muziekkorps Sursum niet alleen zich be kend gemaakt maar heeft ook door zijn goede muziek een gunstige reputatie verworven. Nu we een goed corps hebben, moeten we het zien te behouden. Zou het niet zonde en jammer wezen als ons muziekkorps ontbonden moest worden wegens financieele omstandigheden? Dan zou al de moeite, die de leden en de leidsman niet te vergeten, gedaan hebben om zich in een korten tijd een plaatsje te veroveren in de muziekwe reld, tevergeefsch zijn geweest. Alhoewel het ge lukkig nog niet zoover is en we wel wat pessi mistisch zijn geweest, is het toch niet onbekend, dat onze jonge vereeniging, die met rassche schreden vooruitgaat wat de muziek betreft, er financieel zeer zwak voorstaat. De leden, zijn allen menschen, die met hard werken hun brood moeten verdienen en het is dus te begrijpen, dat ei geen extra uitgave gedaan kunnen worden. Ei is bij een muziekvereeniging veel noodig. Het zijn niet alleen directeursalarissen, die de kosten hoog maken, maar er moet ook voor de instru menten gezorgd worden, Sursum heelt hiermede ook te kampen. Eenige instrumenten, die hoog noodig vernieuwd moeten worden, worden aan gebrek aan wat beters nog door hen gebruikt. In Overveen heeft men het muziekkorps Euphonia een prachtig vaandel gegeven, waar voor de dubbeltjes in korten tijd bijeen waren, zouden we dan in Bloemendaal ons muziek korps om zoo te zeggen laten verhopgeren? Dit kan toch niet bestaan en mag niet gebeuren. Wilt gij het corps helpen en steunen? Welnu wordt dan lid of Donateur van Sursum, gij be houdt daardoor het corps en stelt de muziek liefhebbers in staat hun liefhebberij te kunnen voortzetten. Buiten lid of donateur zullen ook giften zeer welkom zijn. 23 December j.l. bestond de aubusdienst Sant poortOverveen 1 jaar. Gedurende 1 jaar heb ben de wagens ettelijke malen bovengenoemde route afgelegd, bestuurd door chauffeurs, die hun vak verstaan, zeer handig rijden, maar voorzich tigheid op den voorgrond plaatsen. Hierdoor hebben zij het vertrouwen van het publiek ge kregen. De wagens, die van goede constructie zijn, en die door den autohandelaar v. d. Velden te Santpoort telkens worden nagezien, houden zich best en van ongelukken heeft men dan ook nog niet gehoord. In het begin waren er dagen, dat de bussen geheel leeg reden, alleen des Zondags waren de bussen goed bezet. Het was een nieuwtje en daar de menschen er aan ge wend moesten raken gelijk een kat aan een nieuw huis, hadden de bussen in de eerste tijd weinig te doen. Maar toen het bleek, dat de wagens goed waren en er geen kwajongens aan het stuurrad zaten, werden de passagiers tal rijker en thans is de bus onmisbaar geworden en rijdt een ieder met de autobus. De directie der A D.O.S. heeft altijd alles gedaan, om het de passagiers zoo gemakkelijk mogelijk te maken en geen verzoek kon er ingediend worden, of het werd, als het eenigszins kon, ingewilligd. Thans is er weer een verzoek ingediend, door het be stuur der Ned. Herv. Kerk alhier om des Zon dagsmorgens de bus, die om 10 uur uit Over veen vertrekt 12 minuten vroeger te laten ver trekken, zoodat Overveners voor 10 uur in de kerk kunnen zijn. Naar we vernemen is dit ver zoek ingewilligd. We hebben van dezen winter niet te klagen over te weinig sneeuw. Nauwelijks is de sneeuw van de straten verdwenen, of een flinke sneeuw bui maakt wederom alles wit. Terwijl we dit schrijven, ligt er weer een dik pak en staat de thermometer ver beneden nul. Als dit zoo door gaat, dan krijgen we bij de sledepret ook nog de ijspret, zoodat we dan wel de winter vol maakt kunnen noemen. Het is te wenschen, dat spoedig de dooi in treedt, zoodat er aan werkloozen wederom werk verschaft kan worden. Niettegenstaande eenige gemeente-arbeiders hun Zondagsrust een weinig verstoord werd, moeten we de gemeente toch een woord van lof brengen, voor het spoedig schoonmaken der wegen Zondagmorgen, dat met de bekende „A" geschiedde. De vliegenier, die ons iederen morgen kwam vergasten op eenige luchttoeren, is korten tijd geleden op een morgen, terwijl zijn tocht weder om naar zijn meisje was, die in onze gemeente woont, gevallen, waardoor zijn toestel geheel vernield werd en hij zelf met een maagscheur in het gasthuis moest worden opgenomen. Schieten met kanonnen (herhaaldelijke oefe ningen te IJmuiden) en het vliegen van ver liefde militaire vliegeniers, die demonstraties ge ren boven de woonplaats van het meisje, is nu juist niét bepaald de zuinigheid betrachten, daar alles op kosten gaat van onze zuinige regeering. Kerstfeest der kinderen. Door de ingeze tenen van Bloemendaal, Overveen en Aer,den hout, was toet bestuur 'der R.K. Volksbond in staat gesteld een kinderfeest te organiseeren. Woensdagmiddag waren de kinderen bege leid door hunne ouders in de St. Albysius- schooi omstreeks twee uur present. De Voorzitter heette allen welkom en sprak zijn groote tevredenheid uit, dat er, alhoewel voor de zooveelste maal werd gecollecteerd, en in een tijd' van misère, er zoo'» 'groot be drag was bijeengebracht. Door een 15-tal jon gens en meisjes 'waren de ingezetenen bezocht en ondervonden een dankbare ontvangst en bleek, duidelijk, dat men in Bloemen,daal voor een kinderfeest gaarne bereid is zijn pennings ke te geven. De Voorzitter nam1 deze gele genheid te 'baat, om zijn toartelijken dank te betuigen aan alle (milde schenkers- Ook een woord van hulde aan de Commissieleden, die irmet de voorbereiding waren belast, en wat een niet te onderschatten wenk wias ge weest. Er heersohte al spoedig een feestelijke stem ming onder de kinderen en niet minder onder 'de ouders, die in de vreugde van hun kinderen, deelden. De heer Swaalf onderhield1 hum gerui- men tijd door een voorstelling met lichtbeelden te 'geven- Hij gaf bij elke vertooning een dui delijke explicatie waarbij de lachspieren 'los 'kw-amen. Allereerst kwetn, Roodkapje bij Grootmoeder en Ataddiim om de Princes, waar bij de toovenaar een groote rol speelde. Na het zingen van eenige feestelijke liede ren, werden door eenige dames die zich 'hier voor bereid hadden verklaard, chocolade en koekjes rondgedeeld', waarvan een gretig ge bruik werd gemaakt. Hierna een vertooning van Jacob, de zoon -van den schoenmak-er, die zich -als dwerg bij -den keizer 'presenteerde als kok. Om 'den heer en mevrouw Brown die in hun slaapvertrek gestoord' -werden door een muis werd danig gelachen. Niet te vergieten was Sneeuwwitje, waarbij haar twee-de moe der, door ijdelheid gedreven zich als de schoonste vrouw voorstelde. Daarna kregen we nog Hans en Grietje; de Gelaarsde Kat; Doorn Roosje en tot slot Tafeltje dekje Ezeltje strekje, waarvoor den heer Swaalf een dank-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 6