1A1S0N HETTY BALANS-OPRUIMING EM S E R=W ATER \AJÜd OEPKES T O O N E E L. MUZIEK. TOTOÖR/3&P ZANG. ALLERLEI. SCHAAKRUBRIEK. INGEZONDEN. VAN HIER EN DAAR. BURGERLIJKESTAND. GEVONDEN VOORWERPEN. KERKAGENDA. BLOEMENDAAL. V •-> N> S* Gr. Houtstr. 12G. Tel. 1760 DAMES- EN HEEREN MODE-ARTIKELEN RUIME KEUZE Haarlemsche Sigarenfabriek JCHessen en Zn. Haarlem Jubileum voorstelling Jan van Dommelen. Woensdagavond herdacht Jan van Dommelen in den Stadsschouwburg te Haarlem zijn 25- jarige tooneelloopbaan. Met medewerking van den werkenden kring der Haarlemschè Tooneelvereeniging „Jacob van Ltnnep" speelde van Dommelen „Inkwartiering" van G. von Moser en F. von Schöntan. Men mag dergelijke voorstellingen van too- neelvereenigingen niet al te kritisch bekijken en men dient er zich in te verheugen, dat er bij dilettanten zooveel geestdrift en ijver voor de kunst te constateeren valt. Niet onverdienstelijk werd den ouden „Hein- c'orf" getypeerd en gespeeld door den heer A. van Hemert. Ook mevrouw HoogendonkWijne- kus gaf als Ilka Etvos levendig en soepel spel te genieten. De verlegen minnaar, de jeugdige apotheker Paul Hofmeester werd door den heer F. Oeverhaus zelfs heel aardig en met een juist begrip van die rol gespeeld. Jan van Dommelen zelf had de rol van „lui tenant von Reif Reiflingen" voor zijn rekening genomen en het is interessant, om te midden van de dilettanten den geschoolden beroeps acteur te zien spelen. Bij zulke gelegenheden be seft men eerst, wat tooneelroutine beteekent. Voor de pauze werd de heer van Dommelen gehuldigd, door den heer Maas, namens „Jacob van Lennep" en door een groep Haarlemsche gymnasiasten. De heer Maas bood den jubilaris een prachtig bloemstuk aan, waarin zich een enveloppe be vond, waarvan de inhoud, zoo hoopte de heer Maas, des heeren van Dommelens tevredenheid zou verwerven. De gymnasiasten boden een keu rig schemerlampje aan. Voorts kwamen nog vele bloemstukken, door in de zaal aanwezigen ge schonken, ten tooneele. De heer van Dommelen bedankte allen, in het bijzonder getroffen door de hartelijkheid van den heer Maas, die, ofschoon ongesteld, niet had nagelaten den heer van Dommelen persoonlijk te komen toespreken. De jubilaris zinspeelde op een te verwachten engagement bij een der bekende gezelschappen en sprak de hoop uit, dat het publiek ook als dan zijn belangstelling voor hem zou toonen. De schouwburg was goed gevuld en na af loop van de voorstelling ging men ten dans in de feestzaal van het clubgebouw „H. K. B." ,,'t Krokodilletje". „Het Schouwtooneel". Eqn lachstuk met Jan Musch in de hoofdrol! ten achtergrond van onbenulligheden en daar tegen scherp afgezet de schranderheid van den inbreker, Hugo Iluschke. De schrijver, Karl Strecker, noemt zijn stuk „een satyrieke grapperij" en het satirische is ge richt op de aanzienlijken van het stadje in het itsche Hertogdom, waar de handeling plaats ïdt. Zijn Excellentie, de Minister, de burge- i ester.de commissaris van politie, de adjunct inspecteur, de bankier en de advocaat, zij zijn allen onbenulligheden van den eersten rang. Daartusschen beweegt zich de groot-indus trieel, Edmund Philipps, een man die zijn car rière begonnen is als inbreker en compagnon van den apache, Hugo Huschke. Om consequent te blijven heeft Philipps jaren geleden verzuimd het netto provenu van zijn laatste excursie met Huschke, eerlijk te deelen er. heeft hij zich uit de voeten gemaakt om el ders een eerzaam bedrijf uit te gaan oefenen, het geen hem zoozeer gelukt is, dat hij zelfs de doch ter van burgemeester Engelborn heeft kunnen trouwen. Hoe nu echter Huschke weder het spoor van Philipps vindt, hem in de grootste verlegenheid brengt en hem ontmaskert, dit kan Jan Musch U veel en veel aardiger laten zien, dan ik het U vertellen kan. Bij deze avonturen van Philipps en Huschke speelt een krokodillederen taschje, dat Huschke voortdurend streelt en zijn Krokodilletje noemt, een belangrijke rol. De inbreker van Jan Musch is een prachtig geslaagde creatie, die den ganschen avond de pret er in houdt. Ook Zijne Excellentie de Minis ter van Paul Karsten en Burgemeester Engel born van Ezerman geven menig humoristisch moment. Er was een vrij talrijk publiek aanwezig, waar onder vele jongens en meisjes, die van de Kerst- vacantie profiteerden, om ook eens laat naar bed te gaan. HENRI BAKELS. H. O. V. Het ileden-namiddagconcert van Zondag 30 December, was «en waardig af scheid 'van bet jaar 1923. HAPTFNU ISTLAAN fl BLOEMENDAL OPNAMEN IN EIGEN OMGEVING- Een' Moziart, van Beethoven, met Francis Koene, de Concertmeester van het Stedelijk Orkest Utrecht, als viool-solist, was wel in staat een volle zaal te doen genieten. „Eine kleine Nachtmuziek", serenade voor strijkinstrumenten van W, A. Mozart,, werd door Gerharz en orskestmusSci feuriig ten ge- hoore gebracht De 7e Symphonic van L. van Beethoven was ook waard door de H.O.V. ten gehoore ge bracht te worden. De die>pe eerbied die een gevoelvol kunstenlaar als Gerharz voor den grootem Beethoven heeft, duld1 niet dat er hinderlijk beweeg en gepraat onder de hoor ders is. „Dat past niet bij Beethoven", is een uitdrukking van Gerharz, als ieder nog niet tot rustige zit gekomen is, na de pauze. Het iwerd1 direct begrepen en onder passenr de stilte werden Gerharz en orkiestmusici aan gehoord. Een Beethoven uitdrukking bijv. „voor zulke zwijnen speel ik niet", is t.o.z. van H.O.V.-taden beslist misplaatst. Een har telijk applaus loonde dirigent en orkestmusici. „Konzert" K. V. no. 219, van W. A. Mo-zart, deed1 de hoorders genieten van Francis Koene. Een violist die door ',t Haarlemsche publiek gewild is, kunnen wij Francis Koene noemen. Eei« in herhaling langdurend applaus loonde Frandis Koene en Orkest. Een musicus als Francis Koene, is de man die past bij het muzikale peil der H.O.V. Voor de Haarlemsche H.Ü.V.-menschen zal het van belang zijn als de Nedertandsche Staat sub sidie verleent aan de H.O.V. Steeds zullen dan 'de beste solisten hunne medewerking verleenen. En daarmede wordt een grooten dienst bewezen aan 't geheele Kennemer mu ziekleven Gerharz en Orkestimusici verdienen deze waarde e ring t en volle. Hopen wij voor de H.O.V. op 1924. Mia Peltenburg. Het concertbureau Ver- nout deelt ons mede, dat de zangeres Mia Pel tenburg met den pianist Hendrik Andriessen Maandag 14 Jan. een liederenavond zullen ge ven in den Stadsschouwburg, Wilsonsplein. De plaatsbespreking is vanaf heden openge steld bij het concertbureau Vernout, Warmoes straat 10. WIND. Zacht komt hij tot U en streelt uwe wan gen, een zacht liefelijk windje, zefier. Hij neemt echter toe in kracht. Hij werpt U den hoed van het hoofd, hij doet den hoed voortrollen over de straat, hij speelt er mede. Gij loopt uw hoofddeksel na, doch de wind is U te vlug. Juist als gij uwen hoed denkt te grijpen, doet de wind hem weder voortrollen, tot gij eindelijk uw hoofddeksel weder te pakken hebt en stevig op uw hoofd drukt. Dartel speelt de wind met de lange lokken van het meisje, doet ze rondom haar hoofd flad deren. Hij blaast den mensch tranen in de oogen zoo vermaakt de wind de jeugd. O, vrije, krach tige, gezonde, frissche wind, als zoodanig zijt gij niet onvriendelijk, niet gevaarlijk. Maar gij wordt al sterker en sterker. Uw metgezel, de regen laat zich niet wachten. Al spoedig valt hij in stroomen neder. Nu wordt het der jeugd te erg; zij vlucht in huis. De menschen op straat zetten de kragen van hunne overjassen op en versnellen hunne schreden. Krachtiger en krachtiger wordt de wind. Hij is nu aangewakkerd tot storm. De schoorstee- nen der huizen doet hij op de straat nederko- men, pannen ondergaan hetzelfde lot. De wei nige menschen, die zich nog op straat bevinden, slaan angstige blikken naar de daken, met recht vreezende door zulk een projectiel getroffen te zullen worden. Ook koelt de wind zijn woede aan de boomen, vreeselijk schudt hij hunne krui nen heen en weer. Bladeren en takken worden naar omlaag geworpen, zelfs geheele boomen worden neergeveld, indien ze niet stevig ge worteld staan. Wee den mensch, die door zulk een neerstortenden boom getroffen mocht wor den. In zijnen toorn is de wind verschrikkelijk! Bedenk ook, hoe hij de wateren opzweept! Stel u voor de wateren van den Oceaan in beroe ring gebracht door den storm. Zich in gedach ten het prachtige zeeschip, dansende op de woe dende golven, gelijk een notedop op eene tobbe met water. Zulk een schouwspel is angstwek kend, ontzaggelijk! De mensch zit angstig en be vend ter neer, het vreeselijk tooneel aanschou wende. Felle bliksemstralen doorklieven het luchtruim, ratelend doet zich de donder hooren. De mensch siddert en beeft bij deze vreeselijke krachten der natuur. Mij dunkt, zulk een too neel moet den mensch doen gevoelen, dat er een God, een Opperwezen is. Het doet hem denken aan dood en eeuwigheid, al valt het dan ook moeilijk te gelooven aan eenen God van liefde. Het is een beeld van verschrikking, van ver woesting. Ja, maar ook van kracht en groot heid. Zwakke menschen sidderen en beven, maar sterke karakters luisteren gaarne naar den storm. Men spreekt in figuurlijke beteekenis van de stormen des levens. Flinke mannen bieden het hoofd aan zoodanige stormen. Zij bereiken hun doel, niettegenstaande allen tegenspoed. Zij zijn het, die het menschdom vooruitbrengen op den langen weg der beschaving. Zij doen groote ont dekkingen of komen tot groote uitvindingen. Waarlijk, het is somtijds goed voor den mensch te luisteren naar den storm. Men bedenke, hoe na een vreeselijken oorlog de overwinnende partij eene periode van wel vaart en bloei tegemoet gaat. Wat ons land be treft, hoe na dien vreeselijken worstelstrijd, den tachtigjarigen oorlog, het Nederlandsche volk een tijdperk van bloei en voorspoed beleefde. Men denke ook aan de Fransche revolutie. Waarlijk, na een storm is de lucht gezuiverd, giftige dampen, opstijgende uit stilstaande wa teren, zijn weggevaagd. Dit is waar in eigen en figuurlijke beteekenis. Doch niet altijd blaast de wind met volle kracht, niet altijd is hij verschrikkelijk. Stel u voor, lezer, een waren zomerdag. De wind wordt sterker, zonder echter tot storm aan te wakke ren. De regen valt neder. Ha, hoe snakken wij allen naar die koele waterdroppelen, de aarde niet minder dan mensch en dier. Hoe weet de landman ze te waardeeren. Nu is de mensch niet vervuld van schrik en ontzetting, integen deel, van dankbaarheid. Nu valt het niet moei lijk te gelooven aan een God van liefde. Hoe trekt de mensch partij van den wind? Hoe weet hij hem te benutten? Men behoeft slechts te denken aan de schepen, die door den wind worden voortgedreven. Deze toepassing is eeuwen oud, ofschoon nu meer en meer in on bruik gerakende. De Chineezen zijn zeker wel de eersten geweest, die als zoodanig den wind hebben toegepast. Dan mogen wij ook denken aan de windmolens. Jammer maar, dat genoemde natuurkracht zoo wispelturig is, zij laat zich niet door den mensch gezeggen. Zij blaast sterk of zwak uit het Noor den of uit het Zuiden of uit een anderen hoek. Zij stoort zich daarin volstrekt niet aan den mensch. Zal de mensch nog eenmaal den wind aan zijnen wil kunnen onderwerpen? Oplossingen, enz., te zenden aan den Schaakredacteur van dit blad, Bloemendaal- scheweg 42, Bloemendaal. Eindspelstudie No. 5. J. B e h t i n g, Riga. Wit aan zet wint. Stand der stukken: Wit: Kd3, Th2, c5. Zwart: Kbl, a2, c3, d7. Oplossing Eindspelstudie No. 4. J. B. H o r w i t z. Stand der stukken: Wit: Kd5, Dd7, Lc4. Zwart: Ka8, Db8. 1. Kd5c6, Db8a7 (op 1. Db8b4 wint 2. Lc4d5); 2, Dd7d8f, Da7b8: 3. Dd8 a5f, Db8a7; 4. Lc4a6 en wint. Probleem No. 39. M e j. H. Jansen, Utrecht. Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kc7, Dg5, Td5, Lb7, Pa4, Pfl, a2. Zwart: Kc4, La7, Pb8, Pg3, a3, b4, c3, e4, f2. Oplossing Probleem No. 34. Mr. A. J. C. E. v. H y c o p ten Ham. Stand der stukken: Wit: Kg7, Df8, Pe6, Pg5, f2. Zwart: Ke5, Tc4, Pd2, c5. 1. Pe6f4, enz. Goed opgelost door: H. de Ruijter, te Sant poort; H. W. v. Dort, te Schoten. Rectificatie. Door een zetfout staat onder Probleem No, 38 „Mat in twee zetten", dit moet zijn „Mat in vier zetten". (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie! Waar tot nu toe zoo weinig van waardeering gebleken is voor de m.i. sympathieke daad van den heer Blankevoort bij de behandeling van de gemeentebegrooting, voel ik mij genoopt, U geachte Redactie, gastvrijheid te verzoeken voor het volgende: Dat een raadslid tijdens de behandeling van de gemeentebegrooting de Raadszaal verlaat uit protest, zal in Bloemendaal nog niet vaak, wel licht nog nooit voorgekomen zijn. Het was, dunkt mij, voor de achterblijvende raadsleden toch wel een iet of wat moeilijk oogenblik, toen daar op hen zoo'n scherpe critiek uitge sproken werd, als de heer Blankevoort deed bij het verlaten der zitting. In enkele bladen werd Ons tarief voor Verhuur-Auto mobielen is zeer billijk. Onze wagens zijn hygiënisch en niet duurder dan taxi's BOUCKAERT Co., Luxe Auto-en Verhuurinrichting Rozenstraat 8 en 9, HAARLEM, Telefoon 588. dit optreden van den heer Blankevoort afge keurd, ik kan me heel goed indenken, dat een jonge man op deze wijze zijn verontwaardiging uit. De tegenwerking van ongeveer de geheele Raad, om op de begrooting te bezuinigen, bleek wel ruimschoots. De Raadsleden, die de toestand voor de gemeente niet zoo slecht konden vin den, die de critiek, uitgeoefend door den heer Otto, veel te scherp uitgesproken vonden, wa ren Raadsleden, die zelf in den ouden Raad mee gewerkt hadden aan het tot stand komen dezer bestaande toestanden. Hoè konden zij dus zon der hun eigen beleid van vroeger af te keuren, mede helpen om de gezonde toestand voor Bloe mendaal weder te verkrijgen? Ik heb altijd gemeend, dat er in den Bloe- mendaalschen Raad ook mannen zaten van za ken, en ik vraag me wel af, hoe zulke leden, die in eigen zaken ongetwijfeld anders zouden han delen, deze gedragslijn voor de gemeente goed kunnen praten. 't Moet voor het Raadslid Otto wel een taaien Kaal geweest zijn, daar te blijven zitten en steed^ door zijn standpunt te blijven verdedigen en aan het einde der begrooting toch zijn „tegen" bij de stemming te doen hooren. Wanneer zijn beide partijgenooten Kremer en Blankevoort daar ook gezeten hadden, dan zouden er m.i. drie tegen stemmers geweest zijn. En ik maak me wel sterk, dat als de andere Raadsleden meer ruggegraat gehad hadden, wanneer zij meer gedacht hadden aan het gemeentebelang en minder aan eigen po litiek onfortuin, er wel degelijk krachtig inge grepen zou zijn geworden op deze begrooting. De heer Blankevoort zal dit, dunkt mij wel sterk gevoeld hebben en waar hij de onwil van de andere Raadsleden zóó sterk ondervond, de vergadering verlaten hebben. U dankend voor de plaatsruimte, hoogachtend. „BLOEMENDALER". Voordracht Ds. N. J. C. Schermerhorn. Maandag 21 Januari a.s. 's avonds 8 uur, hoopt Ds. N. J. C. Scherm er hom dn den Schouwburg: aian d-e Jansweg te Haarlem, een voordracht te houden getiteld: „De Godzoeker". De entreeprijs is 50 cent per persoon plus stedelijke belasting. Een aanbeveling is overbodig. Zij die dezen spreker eerder 'gehoord1 heb ben weten het reeds met welk een Kunste naarstalent hij in z'n voordracht z'it gehoor weet te boeien. Ds. N. J. C. Schermerlrorn heeft deze voor dracht in 'verschillende plaatsen vian ons land met succes ten gehoore gebracht. Bij het 1.1. gehouden Federatie-examen te Am sterdam, Stenografie Groote 130 lettergrepen zijn geslaagd voor kantoor-stenograaf, de heeren A. A. B. Wijsman en R. K. Nieborg, leerlingen van mej. M. Wtibbe, Harmejansweg 31, Haar lem. van Vrijdag 28 December tot en met Donder dag 3 Januari. Geboren: z. van C. Jansen Hendriks en A. F. Heere; van A. J. J. Lindner en A. M, Vervoort; d. van A. H. M. Teuwisse en A. Rolvers. Ondertrouwd: P. Rusman en M. H. S. Roe ten; P. E. D, Dijserinctfc en M. van Oldenborgh. Getrouwd: J. van Dam en C. E. vlam Maris. Overleden: A. M', van der Veldt, 86 j.; M. J. Janssen, 94 j. Terug te bekomen bij: G. Moppelink, Zui den Stationsweg 33 Bloemendaal, een zilveren damesretnontoirhorloge; P. Hamers, Aelberts- bergstraat 19 Haarlem, een nikkelen sigaret tenkoker; Vermeulen, Lage Duin en Daalsche- weg 12 Bloemendaal, een grijze damesporte- ■monnaie met inhoud: G. Zwarteveen, Lage Duin en Daialscheweg 9b Bloemendaal, een zakmesje; P. W-assink, Zuidertuinddrplaan 10 Overveen, een wollen dameshandschoen; aan het bureau van politie te Overveen, een bruine dameshandschoen, twee bruin lederen porte- monnaies, een jas-celnituur, een paar kinder- handschoenen, een huissleutel, een grijze hand schoen; politiepost te Aerdenhout, een bruin lederen tasch. Zondag 6 Januari. NED. HERVORMDE GEMEENTE, v.m. 10 uur, v.m. 10 uur. Ds. J. C. van Dijk. 's avonds 5 uur. Geen dienst. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha" des voormiddags 10 uur, de heer C. Tabak, Algem. Secr. N.J.V. te Amsterdam. GEREFORMEERDE KERK, voorm. 10 uur, Ds. F. Petersen, van Bloemendaal. n.m. 5 uur dezelfde. Extra collecte voor de Diaconie. met warme melk, het van ouds bekende beste middel tegen hoest en verkoudheid.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 2