J WILD en GEVOGELTE P. van der STAD. Tel. 188 Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang Fotografisch Atelier TJT(r^|-jpttGr.Hoiitstr.l69,Tel.3472 A wiorrmfö 's Morgens Vroeg. Plaatselijk Nieuws. 18e JAARGANG. ZATERDAG 12 JANUARI 1924. iHnunwMBiraaanr1— mmin— BLOEMENDAALSCH Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. L Abonnement: Voor een half jaar 1.75 LOSSE NUMMERS 5 CENT. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit nummer bestaat uit twee bladen, waarbij een Kindercourant. Wees trouw aan het beste in uw eigen ziek Ralph Wal id1 o Tri m e. Sr MODERNE DAMES- EN II-/ HEERENPORTRETTEN DONKERE DAGEN. Een troostlooze dag is over de aard gevaren, die even bleek maar lag gespannen aan de lucht, toen schemerschimde 't weer en 't licht van (een lantaren staart in de stille straat, waar al maar regen (zucht. W anneer de Kerstnacht naakt, dan donkeren (de dagen, versijpelt de natuur ook heugnis van het licht, zoo koninklijk vervlamd van zomers zonnewagen, dan doen de huizen vroeg hun glanslooze (oogen dicht, Aleer de Kerstnacht wijdt weer stille slapende (aarde, droeven veel dagen weg, grauw de een den (ander na Zoo grauwt het leven heen en 't kent geen (eeuw'ge waarde aleer 't wordt verklaard door 't licht van Efrata. (Uit „Luiende Klokken" van Daan v. d. Zee). Nadruk verboden. „Wie zijn naaste 's morgens vroeg luid keels groet, hem wordt dit als 'n vloek aangerekend", aldus lezen wij in het Boek der Spreuken. En in een aanteeke- ning bij dezen tekst zeggen de Leidsche Bijbelvertalers„Waarom een luide mor gengroet veroordeeld wordt, weten wij niet. Waarschijnlijk schuilt er een bij- geloovige vrees achter." Hier hebben wij nu weer eens een voorbeeld, hoe de geleerden het soms te ver zoeken. Het doet mij denken aan een mijner voorvaderen, die professor was aan de roemruchte academie van Frane- ker en die op een naburig dorp een bui tenplaats bewoonde. Eens stapte deze professor, die on danks zijn landelijk leven een echte ka mergeleerde moet zijn geweest, van Dronrijp naar de stad, waar hij college moest geven. Onderweg haalde hem een jongetje in en de professor, die schik had in het aardige ventje, knoopte een gesprek met hem aan en vroeg hem, wat op dit stuk land groeide en wat op dat. Toen de jongen hem op elke vraag prompt wist te antwoorden en hier gerst, ginder koolzaad en elders weer aardappelen herkende, was de hooglee raar zoo opgetogen over dit blijk van schranderheid en wetenschappelijken aanleg," dat hij des avonds op het pro fessorenkransje een voorstel deed, om het veelbelovende jongetje op kosten van de universiteit te laten studeeren Professoren zien soms de eenvoudig ste dingen over het hoofd, en dit moet ook het geval zijn geweest met den Bij belvertaler, die de vergelijking van een luiden morgengroet met een vloek in verband meende te moeten brengen met bijgeloovige vrees. Diegene mijner le zers, die des winters vóór dag en dauw op het kantoor of op de fabriek, in den trein of op school moeten zijn, kunnen den professor wel beter inlichten. Zij veronderstellen, dat ook de Spreuken dichter, welk een eerwaardig man hij geweest moge zijn, aan morgen-ziekte heeft geleden, en dat het afloopen van den wekker of de klop van den porder hem derhalve niet zeer welluidend in de ooren beeft geklonken. Ja, onze Franeker professor mocht, als bij op zijn ochtendwandeling naar de stad om half elf zijn collega be groette, dezen vroolijk toeroepen: „De morgenstond heeft goud in den mond, neef!", hij had maar eens in den winter vóór zeven uur uit de veeren moeten MODERNE DAMES- EN zijnWanneer dan één van die overmoe dige menschen, die hun dag in opge wektheid beginnen, hem luidkeels had toegesproken, zou hij allicht, zoo hij zelfs daartoe nog niet te slaperig was, brommend den Spreukendichter gelijk hebben gegeven, dat zulk een vroolijke groet in de vroegte klinkt als een vloek. Heusch, er bestaan van die menschen, die 's morgens vroeg in hun kracht zijn. Al zijn ze uitzonderingen, de zielkunde houdt er rekening mee. Deze verdeelt het menschdom in twee soorten: och tendwerkers en avondwerkers. De eer sten zijn ver in de minderheid, tot de laatsten behooren bijna wij allen. Het ellendigst is, wanneer een och tendwerker en een avondwerker den zelfden slaapkamer deelen of gemeen schappelijk bun onbijt nuttigen. Dan zal eerstgenoemde zijn slaperigen en brom- rnenden huisgenoot vervelen met plan nen en geestigheden; hij vult den sche- merigen ochtend met zijn drukke stem cn zijn luiden lach; misschien uit hij zijn overmoed zelfs in een morgenzang en heft hij aan; „Frisch als de morgen, zijn kracht (bewust, „Klopt in mijn ad'ren de levenslust." Maar de huisgenoot zal door dit druk ke gedoe ontstemd worden en zijn ka meraad diens luidkeelschen groet in de vroegte als een vloek aanrekenen. Want, in zoover schijnt de mensch, of hij ge lijk de Spreukendichter eeuwen vóór on ze jaartelling leefde dan wel als modern forens zijn auto bestijgt, zichzelf gelijk te blijven, dat hij het land heeft aan enthousiasme in den nuchteren ochtend. De ochtend van een jaar is als de ochtend van een dag. Na den feestelij ken avond, zoo rijk aan stemming met zijn Sinterklaas- en Kerst- en Oudejaars- vreugde, met zijn warmte en licht, zijn gezelligheid en zijn geest, de kille, nuch tere, schemerige Januari-maand, waar geen einde aan komt. December is de maand voor inkeer en beschouwingen, voor ideeën en idealen. Maar in Januari moet men ons niet aankomen met al dat moois. Wij zijn pas opgestaan na onzen f eestelij ken roes; we hebben het koud en het is nog donker; we moeten tegen onzen zin aan het werk en beginnen ge melijk onze taak. Wat er weer van dit jaar zal terecht komen, we denken er nu maar niet over ons hoofd staat er nog niet naar. We kunnen nu niet veel hebben en daarom moeten zij voorloopig maar uit onze buurt blijven, die vogeltjes, welke zoo vroeg zingen, en die daarom voor de poes zullen zijn. De natuur houdt rekening met den morgenzieken mensch. Het is of de zwak ke schepselen, de bloemen en vogels, en of zelfs die sterke held, de zon, bang is hem met een luidkeelscben groet te ont stemmen, nu het zoo vroeg in het jaar nog maar is. Daarom verschuilen de sneeuwklokjes en krookjes en aconietjes zich onder de aarde en de merels en leeu weriken houden voorzichtigheidshalve hun mond. En de zon durft nauwelijks met een bescheiden ochtendstraaltje gluren om 't hoekje van een wolk aan den horizon. Soms ziet ge een saffraangeel kopje boven de sneeuw uitkijken en hoort ge den triller van een vogel, die zijn keeltje stemt. Langzaam bereiden ze u voor op den hellen vroolijken dag, langzaam, geleidelijk aan, want ze weten dat een luidkeelsche groet u in uw grauwe Januari-stemming misschien meer ver driet zou doen dan pleizier. C. HEERENPORTRETTEN BLOEMENDAAL. Handenarbeid. Op de school der Bloemen- dcalsche Schoolvereeniging bestaat voor jongens van 815 jaar (ook niet-leerlingen der school) gelegenheid tot het volgen van een cursus in houtarbeid op Zaterdagmiddag. Aanmelding bij het hoofd der school. Aanbesteding. Bij de aanbesteding tot het bouwen van een landhuis, onder architectuur van den heer J. Ch. Peper, was laagste inschrij-' ver A. A. Zuurendonk te Haarlem, aan wien het werk is opgedragen. TEL. 188. OPGERICHT 1870 Rijwiel ontvreemd. Door den heer P. de V werd bij de politie aangifte gedaan dat Zondag avond uit een poort bij zijn woning een dames rijwiel is ontvreemd. De liefhebbers van schaatsenrijden hebben weer eens echt kunnen genieten van deze ge zonde sport. De vijver van Duin en Daal was prachtig, dank zij de groote schoonmaak welke deze heeft gehad en ook het overbekende meertje van Crapera was veranderd van een plaats waar bijna geen menschen in de onmid dellijke nabijheid komen in een plaats waar een drukte van je welste was. Zondagmiddag was in Duin en Daal muziek en was het er echt gezellig. De grootste drukte concentreerde zich echter op Crapera, Hier hebben honderden van de heer lijke ijssport genoten. Vrouwengroep uit de Vrijheidsbond, afdeelingen Haarlem, Bloemendaal en Omstreken. Onder verwijzing naar de advertentie elders in ■lit nummer vestigt de Vrouwengroep de aan dacht op deze bijeenkomst. Waar het ontslag der gehuwde ambtenares zooveel stof heeft opgewaaid en zelfs binnen de Vrijheidsbond nog eenig verschil van meening bleek te bestaan, heeft de Vrouwengroep ge meend haar leden en introducé's, ook mannen, in de gelegenheid te moeten stellen, onderling over deze aangelegenheid van gedachten te wis selen. Zij vond mevrouw Wijnaendts Francken-Dyse- rinck bereid alle schriftelijke vragen, die over dit onderwerp bij den aanvang der vergadering zijn ingekomen (waartoe een bus aanwezig zal zijn aan den ingang van de zaal) te beantwoor den en na afloop desgewenscht debat over het gesprokene te aanvaarden. Wij kunnen nog me- dedeelen, dat mevrouw Wijnaendts Francken voor haar op handen zijnd tijdelijk vertrek naar het buitenland, geen spreekbeurten thans aan neemt, Doch heeft zij voor de afdeelingen Haar lem en Omstreken, wegens groote activiteit der Vrouwengroepen, eene uitzondering hiervoor ge maakt. OVERVEEN. Vechterij op 't ijs. Zondagmiddag kregen een paar jongens op 't ijs van „De Kolk" ruzie De een sloeg den ander met een schaats een bloedende wond in 't gelaat. Toen iemand de vechtende jongens wilde scheiden, kreeg deze weer van een ander zulk een klap in den nek, dat hij door de politie verbonden moest worden Tegen den hardhandigen jongen is proces-ver baal opgemaakt. S C H O T EN Proces-verbaal tegen een magnetiseui. Eeni- ge weken geleden is door de gemeente-politie van Schoten proces-verbaal opgemaakt wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde tegen den 35-jarigen C. K., astroloog, magnetiseur en kruidkundige, zooals aan zijn woning op het bord dat thans in beslag is genomen, stond vermeld. De aandacht was op hem gevallen niet door aanwijzing van een geneesheer, maar door de reclame, die K. maakte en de vele patiënten, die zich onder zijne behandeling gingen stellen. Er had door de politie geenerlei provocatie plaats, eenvoudig werd gecontroleerd, wie bij hem in- en uitgingen, en voor zoover deze per sonen niet bekend waren, werden ze gevolgd. Zoo werden van ongeveer 10 personen gegevens verzameld, die in het verbaal zijn neergelegd, hoewel deze patiënten met dezen loop van za ken niet bijster zijn ingenomen, daar door allen met groote waardeering en dankbaarheid over den magnetiseur wordt gedacht. Hoewel suggestie in veel gevallen wel niet Poulardes Braadkippen Soepkippen Eendvogels Talingen Hazen Fasanten Patrijzen Duinkonijnen Reevleesch KLEINE HOUTSTR. 136 HAARLEM 300CXXXXXXXXXXXXX30OU00O00O0000 AMSTERDAMSCHE ANTHRACIET MAATSCHAPPIJ Vertegenwoordigster der DOMANIALE MIJNEN Z BUITENSPAARNE 46, Tel. 2504, 3511 j£,' 'BthANGtRH MÊUBÉLMM OVERVEEN TELEFOON 936 zal uitgesloten zijn, meenen verschillenden van ernstige kwalen, waardoor zij jarenlang bij geen dokter baat vonden, door hem radicaal te zijn genezen. Ofschoon niet alle feiten daarmee in overeen stemming zijn, stelt K., naar zijn beweren, van ziektegevallen geen diagnose vast, maar laat hij de patiënten zelf vertellen, wat zij mankeeren. Met of zonder aanraking van de zieke deelen wordt de patiënt dan door hem gemagnetiseerd, terwijl, voorzoover hij dat noodig oordeelt, den patiënt kruiden door hem verstrekt worden. Sinds Juni heeft zich K. te Schoten geves tigd en zijne „praktijk" heeft reeds een aanmer- kelijken omvang aangenomen. K. heeft in zijn vroeger leven veel gereisd en is o.a. aan een medicijnfabriek in Amerika werkzaam geweest. Met eenige nieuwsgierigheid en niet geringe belangstelling wordt door velen thans afgewacht hoe het O.M, en de Kantonrechter over K.'s praktijken zullen denken. SANTPOORT. „Vox Humana". Op Zaterdag 2 en Zondag 3 Februari zal door de Gemengde Zangvereeni- ging „Vox Humana" een bazar gehouden worden. Dit is voor ons dorpje iets ongewoons en de commissie, waarvan de heer M. Boon voorz. en J. Dillewijn secretaris is, is dan ook vol goeden moed. Reeds kreeg men toezegging van verschil lende groote fabrikanten dat een en ander voor dezen bazar zal worden beschikbaar gesteld, o.a. van de firma's: Dobbelman, Nijmegen; Droste, Haarlem; Van Nelle, Rotterdam; Vittoria Egyp- tiën Cigarettes Company, Amsterdam; Polak, Groningen enz. Ook de ingezetenen laten zich niet onbetuigd, waaruit blijken kan dat de oude liefde voor „Vox Humana" weer bovenkomt zoodra zij zich weer met ernst tot de burgerij richt. Naar wij vernemen zal Zondagsavonds de ba zar worden opgeluisterd door een concert. In ons volgend nummer hierover mêer. Door de Santpoortsche Vrouwenclub zal dezen winter een cursus gehouden worden over „De zorg voor de gezondheid en de verzorging van zieken in huis". Door mevrouw Dr. Stuurman, arts te Bloemen daal, zullen bovengenoemde onderwerpen be handeld worden. De cursus zal gehouden worden 6 achtereenvolgende Woensdagen van 7.30 tot 9 uur. Aanvang; Woensdag 16 Januari a.s. in de bewaarschool. Toegang per avond 10 of 25 ct. naar vermogen. Onvermogenden kosteloos. Punten van behandeling o.a.; Eerste maatre gelen bij ongesteldheid; verzorging en voeding van den zieke; onderhoud van de ziekenkamer; algemeene wenken voor de gezondheid.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 1