TWEEDE BLAD „Bloemendaalsch Weekblad" Postzegelrubriek No. 6. ZATERDAG 9 FEBRUARI 1924. T O O N E E L. Grompie. Kon. Ver. „Het Ned. Tooneel". Donderdagavond speelde het gezelschap van Dr. Willem Royaards voor een geheel uitver kochten schouwburg het bekende Engelsche tooneelspel „Grompie". Royaards is in dergelijke rollen op zijn best. Bewonderenswaardig is zijn van het begin, tot het einde goed volgehouden typeering van het zenuwstandje, Grompie, die uitvalt, buldert, zichzelf voortdurend tegenspreekt en zijn gan- sche omgeving voor hem doet beven. Daar naast nog een goedigheid openbarend jegens een ieder, die hem op de juiste wijze weet aan te pakken en die zijn opgewondenheid niet au serieux neemt. Ook het stille spel van Oscar Tourniaire, als Ruddock, de bediende, is voortreffelijk en een aaneenschakeling van fijne trekjes en zetjes. Het goede spel, de uitnemende regie, de warme en gezellige aankleeding maken dit stuk tot een der beste in dit genre. Royaards geeft aan „Grompie" iets geheel eigens: als een marionet gaat hij over het too neel, waardoor zoowel het mogelijke als het onmogelijke in dit stuk goed verteerbaar wordt Het publiek heeft hartelijk gelachen en zoo wel Royaards als Tourniaire met geestdriftig applaus gehuldigd. HENRI BAKELS. Maandag 11 Februari wordt in de Stads schouwburg te Haarlem de 13e Volksvoorstel ling gegeven van „De terugkeer van Peter Grimm", door N.V. „Coemoedia". „De Terugkeer van Peter Grimm" is een tooneelspel in 3 bedrijven van David Belasco. De regie is van Betsy Ranucci-Beckman. Er is maar één ding van waarlijk belang, slechts éénliefde. Zij is het eenige wat op den duur van belang is, niets anders duurt tot het einde. David Belasco, de schrijver van „De terug eer van Peter Grimm", werd geboren in San Francisco in 1859. Hij ontving zijn opvoeding van een katholiek priester in Vancouver en promoveerde aan het Lincoln-college in Cali- fornië. Behalve tooneelschrijver was hij mana ger van het Baldwin Theater in San Francisco en later van het Grand Opera House en het Metropolitan Theater in dezelfde stad. Hij schreef verscheidene tooneelstukken, die in Amerika met groot succes werden opgevoerd, o.a. „May Blossoms", „The heart of Naryland", „Mad, Butterfly", „Mad. Dubarry" enz. In „De terugkeer van Peter Grimm" geeft Belasco de geschiedenis van een tuinbouwer, die tijdens zijn leven verschillende maatregelen ti eft voor de voortzetting zijner onderneming en voor de verzekering van het levensgeluk van hen, die hem lief zijn, na zijn dood. Veel eerder dan iemand vermoedde, komt Peter's einde en nu blijkt, dat zijn maatregelen of onvoldoende of geheel verkeerd waren. Peter Grimm, die zijn vriend den dokter, een lid van de Society of Physical Research be loofd heeft om, zoo hem dat mogelijk is, in den geest onder de levenden terug te keeren, nadat hij gestorven zal zijnPeter Grimm's geest keert onder de levenden terug, ziet het kwaad dat hij heeft gesticht, en slaagt er in de ge maakte fouten te herstellen. In een voorwoord tot zijn tooneelspel zegt David Belasco, dat voor de groote meerder heid het zal zijn alsof Peter in de harten van hen, die hem gekend hebben, blijft voortleven en zóó het kwaad keert, de minderheid zal in deze geschiedenis een bevestiging van de theorie zien, dat de geest niet sterft, maar blijft leven en zoo noodig blijft werken, onder de menschen. BOEFJE. Zaterdag 9 Februari a.s. is 'bet Vereeni-g-d Kot-erdamsc h-Hof stad-Tooneel' voor het eerst veer in 'de gelegenheid tie Haarlem 'een voor stelling van Boefje te toornen geven; het onge ëvenaard successtuk, dot op dien datum voor de 75e maal zal worden gespeeld Vian overal in toet tainid1 stroomen die aan vragen toe, en 'als men drie voorstellingen op één da® zou geven, wane 'diiit stellig voor drie maal een uitverkochte zaal'. Amnd-e van Ees speelt weeT de hoofdrol. Ragde: Gor van der L-ugt Mefeert. Verdere rolverideeliing in de bakende bezet ting. KUNST. Tentoonstelling Peddemors. In de speciaal daarvoor ingerichte zaaltjes heeft de heer Peddemors weer vele mooie dingen bijeenge bracht. Dingen, die allen bij elkaar behooren en zóó zijn gerangschikt, dat elk vertrek er daar door echt gezellig uitziet. Om met de hoofdzaak te beginnen, vindt men er meubelen van Jan Teders. Deze munten uit door soberheid in lijn en kleur. Uitgevoerd in eikenhout in verschillende tinten gebeitst en bekleed met moderne stof maken ze een goe den indruk. Met 't oog op veelal zeer beperkte ruimte in de nieuwe huizen is met het prac- tische ook rekening gehouden. Er is o.a. een combinatie van divan, buffet en boekenkast dus geheel gebaseerd op de genotzucht. De divan kan naar binnen gesla gen worden, zoodat alleen een smalle kast aan den wand overblijft. Vervolgens vloer- en tafelkleeden van Gid- ding, eenvoudig van motief en kleur en die daarom vooral als vloerbedekking zeer vol doen. Op stoelen en divans liggen kussens in druk- en batikwerk van Kaldenbach, waar van vooral de kleuren me niet bijster kunnen bekoren. Beeldhouwwerk van van der Kaay, die 't mijns inziens beter zouden doen in een don kere tint, inplaats van die onaangename licht gele kleur. Eenige lampen van fa. Rijenga uit Amster dam in brons en gebatikte stof zouden 't zon der de albasten Philipslampjes beter doen. Het batikwerk aan deze lampen is van Louis Bagtman. Dan nog aardewerk van de „Vier Padde stoelen", Hobbel en andere. Een klokje van Gebrs. Reggers is zeer ver dienstelijk uitgevoerd; 't geheel een vierkant blok, wijzerplaat decoratief bewerkt, op 't vlak van de klok eenige felle tintjes in rood. Aan de wanden schilderijen, etsen, hout sneden, enz. van Kunsthandel de Bois, waar onder zeer te waardeeren werk. Een lijst met prijzen hiervan ligt ter inzage. 't Is goed gezien van den heer Peddemors, deze voorwerpen, voor de meeste beurzen be reikbaar, op dergelijke wijze voor het publiek ter bezichtiging te stellen. A. O. VAN HIER EN DAAR. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te kouden op Dinsdag, 12 Februari 1924, des avonds te 7 uur in het gebouw Kruisweg 70, Haarlem. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Benoeming van twee leden Commissie voor het verslag. (Art. 38 R. v. O.) 4. Vaste aanstelling P. Visbeen. 5. Goedkeuring verzonden adressen aan: a Directie Nederlandsche Spoorwegen, inzake dienstregeling, b. den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, inzake handelsverdrag met de Vereenigde Staten van Noord- Amerika. 6. Concept-brief aan den Directeur-Generaal der Posterijen, inzake nieuwe postzegels. 7. Concept-brief aan den Directeur-Generaal der Posterijen, inzake afstempeling poststukken bij aankomst. 8. Rapport commissie ad hoe, inzake ver plichte cautiestelling en verleenen van cessies. 9. Rapport Bureau, inzake havengelden bui tengemeenten. 10. Subsidie-aanvragen: a. Holland Huis te Brussel, b. Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" te 's-Gravenhage, c. Station voor Maal derij en Bakkerij te Wageningen. 11. Voorstel Bureau, inzake deelname ga rantiefonds Middenstandstentoonstelling te Haarlem. 12. Voorstel Bureau, inzake Arbitrageregle ment. 13. Rondvraag. 14. Besloten vergadering. Nederlandsch Schoolmuseum te Amsterdam. In de afgeloopen maand Januari noteerde deze instelling 169 bezoeken en 4,7 aanwinsten. DE ZOMERTIJD IN 1924. Invoering op 30 Maart a.s. De Staatscourant toevalt toet K. B. van den 31steni J'an-uarii jJ-, -waarbij worldlt bepaald), dat lira 1924 da vervroeging roet «en, uuir -va» -den wetlteüjken tijd), bedoeld in- artikel 1 idler wet van 23 Juli 1908 (Staatsblad no. 236), zal ■aanvangen dien 30sten Maart (id'.w.z- in dien maototi van Zaterdag 29 op Zomdlag 30 Mlaairt Red.) en zial -eindigen idien; 5den October aan staande. DE VERANDERING VAN DEN LEERPLICH TIGEN LEEFTIJD. Een actie van „Volksonderwijs". Hef hoofdbestuur van „Volksonderwijs" ziotid -een brief aan -die afdtelhgabesltuuTderiS'. Hij -deelt daarin melde «kat toet ate (krachten zul inspannen om toet Kon- Besluit ingetrokken te krijgen. Inmiddels rnaig toet nesuilteati van dït papen raselÉ maar zlonidle.r meer wordlen afge wacht, -oordeelt toot. Hieü mierkt in verband daarmede op: In overweging geven wij u, .ails to aw woon plaats géén bewa-amsctooolonidlerwijs als, dlit zoo spoedig -mogelijk in tie richten. Allicht toomt er nu op .dB lagere schob! een Mfla-aJ leteg te staan en kan het gemeentebestuur dit gebruiken, om -althans voonlaopiig to dilt eerste jaar, dlaat de betwaair-sch-ool tie vestigen, U basprek-e dit met aten spoed roet hielt dlagetijtos-ch -bestuur der gemeente. Bu-rigeroeieister en W-e-thoudters kunnen dit tijdig aan den raad voorstellen. Wen- solien dezen (dien -ouder-s -hieri-n niiet tier -wfflto -te zijn-, dan wende uw afidieeiiing zich roet -een adres tot -dien -naald, dit mede uit naam v-an die betrokken onderis, opdlat -dliit collage gelegen heid k-rijige -die maatregelen) tie nemien, -die to dB ontstane behoeften kunnen vooraten- Voor het -mtost worde u vim iwege de gemeente schoolruimte en- verwarming veristrelkit. In helt overige moet dan- op andere wijze wtondten voorzien. Daar het postzegelverzamelen de laatste jaren zeer toegenomen is, zullen er onder de talrijke lezers van dit blad, ook velen zijn, die het openstellen van een kolom voor dit doel met blijdschap begroeten. De vakbladen zullen door betrekkelijk weinigen worden gelezen en derhalve zullen deze artikelen, naar we hopen, bijdragen tot vermeerdering van hun kennis op philatelistisch gebied. In het buitenland bevat ten vele couranten reeds lang een postzegel- rubriek, zoodat ook in dit geval Nederland weder ten achter komt. Mijn bedoeling is op eenvoudige wijze en in korte trekken, een en ander over het postzegel- verzamelen mede te deelen. Bovendien wenken te geven en te waarschuwen tegen verval- schingen. Ook wil ik gaarne gelegenheid geven tot het stellen van eenvoudige vragen, de phi- latelie betreffende. Men houde er echter reke ning mede, dat mijn plaatsruimte beperkt is. Om die reden reeds zullen de vragen dan ook niet beantwoord worden in een speciale rubriek, maar in een eerstvolgend artikel worden be sproken. Thans, na deze korte inleiding, wil ik U het een en ander vertellen over de brug, die afge beeld staat op de 20-heller-zegel van Bosnië, uitgave 1906. Ieder verzamelaar, en niet in het minst de jeugdige verzamelaar, kent deze mooie serie postzegels. De zegels vertoonen heerlijke landschappen, die een duidelijk beeld geven van de grootsche natuur van dit land. Op de 20-Heller zegel nu, komt de beroemde brug over de Narenta bij Mostar voor. In „Le timbre-poste" verscheen daarover een interessante beschrijving, welke ik hieronder, vrij vertaald, weergeef. De brug heeft slechts één boog met een span ning van 28 meter, en verheft zich ongeveer 20 meter boven den waterspiegel bij lagen water stand. Mostar is Slavisch en beteekent „de oude brug" Velen meenen, dat de brug van Turkschen oorsprong. Het is echter zeker, dat sommige deelen, als b.v. de fundamenten, van Romeinschen oorsprong zijn. De brug, in hare tegenwoordige vorm, dateert evenwel uit den Turkschen tijd. Dicht bij de waterlijn zijn op twee steenen eenige teekens zichtbaar, die, ofschoon zij nauwelijks te ontcijferen zijn, zon der twijfel Turksche karakters zijn. Een oude geschiedsdhrijver schreef over den oorsprong der brug o.a.: „Aangezien het meerendeel der tuinen zich aan den anderen oever der rivier bevond, voer de een hangende brug daarheen. De brug slin gerde echter zoo heen en weer, dat de men schen bij het oversteken voor hun leven be vreesd waren. Na de overwinning heeft sultan Soliman, op verzoek van de bewoners, den bouwmeester Sinan opgedragen een steenen brug te bouwen. Deze echter verklaarde, na een onderzoek ter plaatse, de opdracht niet te kunnen aanvaarden, aangezien hij het werk onuitvoerbaar achtte en hij derhalve de verantwoordelijkheid niet wilde dragen. Intusschen verklaarde een timmerman zich bereid de verantwoordelijkheid op zich te nemen en een plan voor een brug te willen indienen. En zoo geschiedde, dat de bouw van de brug plaats vond. Het is een meesterwerk, dat alle bouwmeseters der wereld eer zou aan doen," Ook leeft onder de bevolking de overleve ring, dat volgens de Christenen, een bouw meester Kade, die als slaaf bij de Turken kwam, door den bouw der brug, zijn vrijheid terug kreeg. Wanneer men bij de brug staat, ontrolt zich voor 't oog 'n panorama van zeldzame schoon heid en kan men zien, hoe belangrijk zij is voor handel en verkeer. Terwijl het aan interes sante menschentypen onder de passanten niet ontbreekt. De steenen gebouwen aan de oevers schijnen als het ware uit het water te verrijzen. Links ziet men den kalen top van den berg Podveles, de gebouwen rechts zijn molens en mijngebouwen. Een volgende keer een praatje over nieuwe uitgiften. JANSEN. SPORT. Bloemendaalsche Reddingsbrigade. Vrij dagavond 31 J-a-n- LI -hield dB Bloemend. Red' idlingsbrigaidB haar -eerste jaarvergadering -i-n Hotel Vreeburg. Van idle 90 leden waren er 36 aanwezig. Na opening -dto-or dien Voorzitter, den heer P. A. Kok (de Bene-voorzitter was tolt diienis spijt verhinderd toe vergadering bij te w-onen), w-endi mieidegiedlaeiki dat door den -directeur van Stoop's Bad was bericht, dat de B.R.B. nog de beschikking 'kio-n krijgen -over een Zwemuur in Stoop's Bald. Op voorstel van hot bestuur werd besloten, hiervan gebruik te maken-, zoo- dat er in 't> vervolg elke weelk geoefend kan wordlen, de oene week 's Maandagsavonds de andere -week DSnsdagisaVo-nds. De lledien zulten hilervoor eototier 20 ct. per avanid beta-lfem. De notulen der vorige ledenvergadering weineten-, nu een kleine aanvulling; goedge keurd. Uit 't- ja-arversl-ag over 1923 memioreeren we slechts toe vofe-endle bijzonderheden: De B.R.B. weTd den 16en Juni 1923 opgericht -molt 15 lieden. In -dien Hoop van 't jaar g-roe-ikte 't aantal' liedfem tot 90, n.l 41 -dames en 49 heeren; Verschillende relddlingistnateriaiten w'erden aangeschaft. De -gemeente gaf f 300 subsidie. 0-o-k enkele pa-rtd-culli-eren steunden -toe Brigade met een jaiarilijlksctoe bijdrage of door een stor ting in eens. D-en 2dten October beg-onnen de lessen ta „Bers-te hulp bij ongelukken" in de M.UjL.O.-Sctoool, ondier Helding van Dr. Bnon- gersroa. Den 9iden October ward begonnen met toe zwem- -en retóio-efentingen dn Stoop's Bad. Aan deze -oefeningen werd door gemiddeld 45 pen sionen ,per -avond deelgenomen. Den- 28süien September foteM -toe heer Mieije- rinik een lezing roet lfioh'tbeeliden -over zwem mend-redden en weridlen redldlimgs- en -bevrij- dmgserepen gedie-m-onstreehd. Eenige Haarlemsche heeren en Dames tra den belangloos -o-p -all's -instructeurs en instouc- tr-ices bij toe zw-emnefeniingeni. De burgermeester van Bloe-menidiaal aan vaardde toet Beschermheer s-ctoap, de heier C. W. toe Visser heit Eere-voorzitite-rschap vun -de brigade. Aan die brug op de Klever-laan wierd -een ratodïngs-toaiak aangebracht. O-p 't -s-trand w-enden twee borden -geplaatst, wijzende op 't -gevaar van de idiaa-r -aanwezige -muien-. Ten slotte wordt hulde gebnachit aan alten, die -toe brigade moreel -en Siniantteel steunden. Uit 't vers-lag van -toen penningmeester bleek, dat aits dB brigade vee-i- meevallertjes en geen tegenslagen -mag boeken, toe penning,meester „rond kon komen". De re-kerning- en v-exa-nitwöondling -va-n den penni-ngmieesitar werd door -eten kiais-oom-mlissie van personen nagezien en in oind-e bevonden. De aftredende be-stmursile'dlen, -toe -heeren P. A. Kok, Meyerink en Dr. Brongersma werden bij -acclamatie benoemd, Komende tot 't punt „Zomer campagne", -wend na langdurige be spreking, op voorstel van deu penimngmeeste-r besloten, dfit punt op de volgende ledenverga dering, in April te 'houden nog eens ter tafel te brengen, limimieir-s, idbn (heeft -toe penning meester een beter overzicht over de „capaci teit'" v-an de kas en toan toet bestuur idlan beter be-oordeelen, wat gedaan kan wor-den en wat ni-eti De beer Meijerink deelde -vervolgens rneide, dat Dr. Vu-renk-amp uit Zaïn/dvoort binnenkort, te beginnen met Vrijdlag 15 Fe-br-, gedurende 6 achteresniv-ofeBuidie Vrijdagen in -de H.B.S. aan -toe Raaks te Haarlem, eien cursus zal houden over zeestiroomingen, muien, zwemmen i-n zee, enz. Deze cursus ós gratis. Verscheiden© leden tl-ven zich reeds -o-p voor 't volgen van idl-en cursus- Verdere liefhebbers kunnen zich nog aanmelden bij de Secretaresse Mej. de Wild, Z-uider Stationsweg 17. Na -die geanimeerde rondvraag, w-erd -toe ver gadering daarna om -ruim 11 uur door -den voorzitter -gesloten. Stoop's Bad- De inschrijvingen voor toet N.a-t. Zwemfeest in Stoop's Bad- en Zwemin richting, dat Donderdag 14 Februari plaat-s heeft, giaan geheel naar w-emsch. Vast staat dat een zevental v-an „Zigniea" zal spelen -tegen een -bameszeventa-1 van Je H. Z. en P- C. uit Den Haag. Een sterke H. V. G. B. H.-P. C.-oomibinatf-e zial' spelen tegen A. Z. II, -toen -pa-s gepromo veerden tweedie -M-asiser, -een -tweede combinatie bindt den strijd -aan tegen Nerieus uit Koog aan de Zaan. W-e krijgen dus -eenige schitterende -polo- niatches -te zien, Het programim-a zal er als volgt uit zien: 1. Opening. 2. Sn-efeweim'mien- 1 maai 20 M. voo-r juniores tot 14 jaar. 3. Sn-etzwemmen 2 maal 20 M. voor juni ores van 1516 jiaar. 4. Estafette 4 maal 40 M. voor damies. 5. Intermezzo. 6- Sniel-zwemmen 4 maal 20 M. vrije s-la-g, voor seniores. 7. Figuuirzweimimien. 8. Estafette 4 maal 40 M. wisselslag toeeren, 9 Dame-spolomatch. 10. Sctoo-onisp-rüngen voor dames en heeren, 11. He-erenp-olomatch H. C-om-b. IINereus. 12. HeeTenipolomutch H. Comb. IllA-Z. II. 13. Prijsuitreiking. Overzicht Tweede Klasse A (afd. II). „-Bltoemiehdaiat" toeiafit w|3§ leien -piech-woii sei zoen. Werden vele wedstrijden gelijk -gespeeld of verloren, -dli-e -met -een greintje sei-uk -over winningen of gelijkspelen geweest waren. Zon dag iw-er-d 't toppunt bereikt. Xe-rxeis, htowel 'een' gpiadte ploeg, geenszins 'n onverslaanbaar elf-tal, trof eten tegenpartij, w-aarim drie d-eir -beste spelers, Miooy, Sunt-er en Bakker opbraken, terwijl bot overmaat van ramp, Kroon, idle op halve kracht- speelde, twintig minuten vooir tijd uit moest vallen! De gevolgen ziijn- niet uitgebleven. Met een verdiende 31 overwtanwi® toerden de Rot terdammers -huiswaarts, door hun- ikteuri-a spei een igoeidien liratoruk -achterlatende. Dit resultaat nijpt itntlussiohen itle -meer, -wlaur toert Schollen -zoowaar- gelukte tegen Concioiridlia in Delft gelijk te -sipeCisn. Hier -slllaieipte 'tl trio Mietenhor-sUK-MmMteitaelaar een -punt uit 't vuur, want -de geelzwarten waren 't groots-te gedeelte van -toe-n wedstrijd ingesloten. Een ictop-umt tos de netde-rliaiagi vu-n- B.M-.T. tegen Zandpoort en itoiie via-n N-eiptiunus tegen A.D.O. Zandvriort totok zifch van de lange rustperiode blijkbaar niets -aan, en won zooals zij wilde met 30, terwijl A.D.-0. Nap-tunus tot slacht offer koos, om ihe-t -diotslgemSddte-lde wat o-p te kinap-pen: mat ni-eit mii-nidleir dan- 5—1 bleef .zij het- -oude Neptunus -toe baa-s. Tusisctoen V. V. A. en A. F. C. beeft het danig ges-pannen, Ttoe rad-s mtstien hun eminen te v-Qortooedie-speler Bo-lten-, die zicto in- ver band mat de a-s. Olympiaidle ulitlsiudtend' op althletiek -toelegt. W-el wis-t A.F.C. zich van- -een 10 voorsprong te verzekeren, maar de ge vaarlijke man in den- V.V.A. aanval W. Driji- -hiourt dlie na-ar- iele nectosbiitenwpliaaits verhuist is, wieerdie zich zóó, -dat tems-lotte -de -beide -punten du -d-e Watergraafsmeer bi-even. -Het- is n-og steeds ©en open vraaig, wie- de la-a-ts-te -piaia-ts definitief zal' bezetten, -B.M.-T., ■met ih©t grootst aantal verliesipunten en de

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 5