WILD en GEVOGELTE P. van der STAD. Tel. 188 m,B<^KAMR.ZN Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang I N». 6. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De Big en de Bij Fotografisch Atelier D jCHF"6rHoutstr169' Tei.3472 Plaatselijk Nieuws. BLOEMENDAAL. #EHANGERf< MEUBELMAKER! WEM 18e JAARGANG. ZATERDAG 16 FEBRUARI 1924. I I iF" usam BLOEMENOiALSCH WEEKBLAD Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. Abonnement: Voor een half jaar 1.75 LOSSE NUMMERS 5 CENT. Advertentiën15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verbuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.—, elke regel meer 10 cent. Tusscben den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. SONNET. 'k Ben menigmaal, het oog vol tranendauw, In sprakelooze aanbidding neergezonken, Wanneer de maan verrees in 't avondblauw. De sterren lokten mij, van waar zij blonken, Ver, eindloos ver -met onweerstaanbre (macht, Als millioenen hemelliefdevonken. En 'k bad om vleuglen, in den stillen nacht: O dat ik eens de oneindigheid door- (kliefde! Helaas! wanneer? ik heb zoo lang gewacht. Verga de twijfel die mijn ziele griefde, De hellegeest die met mijn lijden spot! O Liefde! ik kan niet leven zonder liefde! O God! ik kan niet leven zonder God! HELENE SWARTH. (Nadruk verboden.) Onlangs had ik gelegenheid, te lui steren naar het woord van een dier oostensche wijzen, die in eenvoud van taal en simpelheid van gedachte de diepste, elementaire levenswaarheden weten te vertolken, en in hun zuivere, vaste overtuiging indruk maken op den door verwikkeling en twijfel tot verbij stering gebrachten westerschen geest. Inayat Khan, die als pir-o-murshid of grootmeester van de Sufi-orde Euro pa bezocht, gebruikte voor ziijn predi king dezelfde eenvoudige beeldspraak, waarmee oostemsche leeraars bij hun gehoor ingang vinden en die wij ook aantreffen in de gelijkenissen, die Jezus uitsprak voor het Palestijnsche volk. Een zijner gelijkenissen heb ik ont houden. De wijze had het er over, hoe verschillend de mensohen hun leven in richten, en zeide, 'dat hij twee levens richtingen had ontdekt, die hij zou wil len aanduiden als de levenspraktijk van de big en de levenspraktijk van de bij. Wat doet de big? Zet het beest in een zindelijke omgeving, geef hem zuiver voedsel en schoon stroo; het zal altijd ergens nog wel een vuiligheidje ontdekken en loopt hier op toe. Zet de big in uw tuin, en zij loopt de mooiste bloemen voorbij; zij verlaat uw nette paadjes en zoekt en snuffelt, tot ze ergens wat meat of modder heeft ge vonden, om daarin met welbehagen te kunnen wroeten. Dit is de manier van de big om het leven te genieten. Wat doet ondertusscfaen de bij? Zoo lang er ergens in uw tuin maar o zoo'n klein bloempje valt te ontdekken, vindt zij dit en vliegt er op af om er de ho nig uit te halen. Zelf ziet ge dit bloempje soms over heit hoofd, want het staat in een onderwalletje of is bedekt door het hiooge gras. Maar de bij kijkt dwars door het struikgewas heen en wringt zich tusischen het rijshout door om dat ééne bloempje te zoeken. Gij maakt een omweg langs een mesthoop of modder poel, gij wendt uw hoofd af en houdt uw neus dicht, maar midden op de mesthoop ontdekt de bij nog een bloem en uit den modderpoel zuigt ze honig. Dit is de manier van de bij om het leven te genieten. Heeft Inayat Khan aldus niet op aar dige wijze tweeërlei soort menschen ge kenschetst? Tweeërlei soort, of liever want, nietwaar, zóó scherp is de tegenstelling niet tusschen mensch en mensch, tweëerlei stemming in vaak denzelfden mensch. Soms gelijken wij op de big en soms op de bij. Sommigen onzer zijn meer big dan bijanderen meer bij dan big. Helaas kennen wij enkelen, die besten dig voor big spelen en slechts in hun zeer zeldzame gelukkige oogenblikken een bevlieging krijgen van bijennatuur. Gelukkig kennen wij ook enkelen, die bestendig tot het bijenras schijnen te VERGROOTINGEN li-/ REPRODUCTIES beibooren, en in wier oogenblikken van zwartgalligheid slechts heel zelden een biggesnuitje ons verbaast. De wereld is een mesthoop, één stuk modder, niets dan vuil en narigheid. Het leven is een poel om te ploeteren, slij-kerig, drabbig, onwelriekend. Zeker, zóó vindt het de big en wanneer het leven haar niet naar en troebel genoeg is, weet zij wel raad om door wroeten en snuffelen slijk en drab te verzamelen. Maar de spaarzame bloempjes, die zelfs de vuilnishoop biedit, de big ziet ze niet. Er zijn oogenblikken in ons leven, waarin we een waren speurzin bezit ten naar's levens verdrietelijkheden. Met den wellust, waarmee, de big het keurige grasveld, hem toegewezen, weet te herscheppen in een onooglijk zwarte brij, weten wij ons verleden en onze toekomst donker te kleuren. Vol schuld en berouw is ons hart; zonder hoop of verlangen ons gemoed. Triestheid naar voren en triestheid van achteren. Zóó is heit leven; neen: zoo zijn wij! De menschen? Spreek er niet van. Geestdriftig komt een vriend u de ver diensten van één hunner vertellen; dat is een man, zoo voortreffelijk, een held, een weldoener der menschheid. „Maar hij heeft tochvalt gij uw vriend gemelijk in de rede. De big heeft een vuiltje ontdekt. De big ontdekt een vuiltje in eiken held en in eiken weldoener. Geen wer ker zoo ijverig, of de big weet hem op een oogenblik van luiheid te betrappen. Geen prediker zoo vol toewijding, of de big ontdekt, dat zijn leven niet steeds in overeenstemming is met zijn leer. Geen hervormer zoo idealistisch, of de big bewijst u, dat de beweegredenen van zijn hervormingszin van materia- listischen aard is. De big wroet in het verleden der menschen en haalt er modder uit. De big wroet in God's Schepping en toont u, dat het een mesthoop is. De big wroet overal; in tradities en reputaties; in programma's en leerstukken; in het ge zag van kunst en wetenschap. De big is de onbarmhartige criticus, die overal zwartigheid ziet en onwelriekendheid ruikt; zelfs het sierlijkste tuintje maakt hij tot een vuilnisvaalt en het keurigst prieel tot een stal. Daarom, zalig de bijennaturen, voor wie het leven nooit zóó is, of er is wel een bloempje te vinden; die uit troos- telooze omstandigheden honig puren; die kleur en geur weten te ontdekken in de saaiste uithoeken van het heelal. Zalig de bijennaturen, die uit het ver leden de voldoening en de dankbaar heid te voorschijn tooveren en uit die toekomst verwachting en hoop. Voor hen is geen verworpene zonder adel dom en geen boosheid zonder een be standdeel van deugd. Zelfs de tollenaren en zondaren kunnen hun niet dat ééne plekje verborgen houden, waar de reine lelie der menschenziel bloeit. Wat zou het ware levensgenot zijn, dat van de big of dat van de bij? C. Raadsstukken. Daar het voor de administratie gemakkelijk is, indien de in aanleg zijnde wegen reeds thans een naam ontvangen stellen Burgemeester en Wethouders voor om de volgende namen te geven aan den weg, loopende van de Houtvaart naar de Aerdenhoutslaan: Rijnegomlaan; den zuidelijken zijweg der Rijnegomlaan: Klapheklaan; den noordelijken zijweg: Spiegelenburghlaan; den weg langs de Houtvaart: Houtvaartkade; dat deel van de Noorder Tuindorpslaan, dat van west naar Oost loopt: Ooster Tuindorpslaan; het verlengde van de Noorder Tuindorpslaan: Noorder Tuindorps laan; den weg, evenwijdig loopende aan de (verlengde) Noorder Tuindorpslaan: Bloemveld laan; dat deel van het Rollandspad, dat ten zuiden van de Rollandslaan loopt: Hendrik Roozenlaan; den weg, in noordelijke richting loopende evenwijdig aan de Rampenlaan: Hos peslaan; den weg, ten noorden der Rollands laan en daaraan evenwijdig loopende: Lam- brecht van Dalelaan. 1) 1) A°. 1577. Lambrecht van Dale, bleeker te Goch, richt de eerste bleekerij op aan het einde van de Rampenvaart, op het land toebehoo- rende aan Dirk Ramp, dat door dezen is afge zand. De vestiging geschiedt met uitdrukkelijke goedkeuring van den heer van Brederode. De heer J. Dijkhuis heeft sinds 1922 gedu rende 3 jaren een gedeelte van het strand ge pacht, o.a. onder voorwaarde, dat hij in 1922 f 500.—, in 1923 f 1000.— en in 1924 f 1500.— huur aan de gemeente zou betalen. Daar de exploitatie wegens de ongunstige weersgesteldheid tegen is geloopen, werd hem voor 1923 f 500.van zijn pachtsom geschon ken. Thans richt hij wederom het verzoek tot den Raad om de pacht voor het komend sei zoen wederom gelijk te stellen met die, welke hij in de afgeloopen jaren heeft betaald. Daar Burgemeester en Wethouders hem wel willen tegemoet komen, stellen zij voor om hem voor 1924 de helft der verschuldigde huur te laten betalen en die dus vast te stellen op f 750. Burgemeester en Wethouders adviseeren den Raad, naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der Coöperatieve Woningbouwvereeni- ging „Ons Huis" om hun voor 10 jaren f 120.000 te leenen om hen in staat te stellen, 41 arbei derswoningen op Rolland te stichten, afwijzend hierop te beschikken, daar: lo. de verzoekers behoorlijk gehuisvest zijn; 2o. Burgemeester en Wethouders zich niet kunnen vereenigen met de in de toelichting nader uitgewerkte berekening van de waarde der huizen na 10 jaren; het moge n.l. soms mogelijk zijn 70 hypotheek te krijgen, deze 70 zal dan toch in elk geval berekend worden over de waarde van het per ceel na 10 jaren en niet naar de bouwkosten. TEL. 188. OPGERICHT 1870 Poulardes Hazen Braadkippen Fasanten Soepkippen Patrijzen Eendvogels Duinkonijnen Talingen Reevleesch KLEINE HOUTSTR. 136 HAARLEM OVERVEEN TELEFOON 856 AMSTERDAMSCHE ANTHRACIET MAATSCHAPPIJ Vertegenwoordigster der DOMANIALE MIJNEN Z BUITENSPAARNE 46, Til. 2504, 3511 bijzondere lagere scholen. 11. Vermindering pachtsom voor huur van het strand. 12. Verzoek van de Coöperatieve Woning- bouwvereeniging „Ons Hui»" om haar f 120.000.te leenen. Een literair-economische aideeltng aaa ,,'t Kopje". Naar we uit goede bron vernemen zal aan ,,'t Kopje" M. S. v. M. te Bloemendaal de nieu we afdeeling van de H.B.S., de zoogenaamde literair-economische afdeeling worden verbon den. Gedurende eenige dagen is in de etalage van den Bloemendaalschen Kunsthandel een pracht stuk handwerk te bewonderen, namelijk een tapijt, z.g. knoopwerk, naar het ontwerp van den kunstenaar v. d. Burg. Tevens een vaas, handschilderwerk, en etsen van denzelfden ont werper. Het is de bedoeling van den eigenaar der zaak om van verschillende kunstenaars van tijd tot tijd hun werken te exposeeren en recht streeks van den kunstenaar tot de koopers over te brengen, dan wordt de goede kunst niet te duur en komt aan de kunstenaars de verdienste toe, welke aan hun toebehoort te komen. De eigenaar twijfelt er dan ook niet aan, dat de ingezetenen, kunstminnenden, van Bloemendaal, zijn streven zullen waardeeren en ook zijn zaak eens willen bezoeken. Villa „De Toorts" DSmsidlaigavomd 8 uur tod in Hotel „Van Ou'dls toe# Ruaidlbufs" te Over- veeni, dfe inziet piiaats vam yiiila „De Toorts" gie- teigien aan 'die WeerilaiamBeebsfaan eil Korte- iaan, door de Notarissen Tneuib en WiiWlervanck dia Bliécourt te B'lloeimenidlau'L Die 'Vila weird ingezet voor perceel' 1, f 20.000; perceel 2, f 5.850perceel 3, f 34.00.per ceel 4. f4-l'25.perceel 5, f4.000. Vergadering van den Raad der Gemeente Bloemendaal, te houden op Donderdag 21 Februari 1924, des namiddags 2 uur op het Raadhuis te Overveen. AGENDA. 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming lid plaatselijke Commissie van Toezicht M.O. Aanbevolen E. J. Langelaan (aftr.), Jhr. Mr. E. H. E. Teding van Berk hout. 3. Overname van een strook grond aan den Bloemendaalscheweg van S. Mok. 4. Voorstel tot verkoop van grond aan de Lonbar Petrilaa naan T, Terwey. 5. Voorstel tot wijziging van artikel 6 der Bouwverordening. 6. Ontheffing van bepalingen der bouwveror dening. 7. Verleening ontheffing van de verordening van 17 Juni 1909 op de Dranklocaliteiten aan P. F. Bulters. 8. Wijziging bouw- en wegenplan der gronden ten oosten der Aerdenhoutslaan. 9. Benaming van wegen op Rolland en in Aerdenhout. 10. Verleening van voorschotten ex artt. 101 en 103 L.O. wet 1920 aan de besturen der Een motorbrandspult-d'einonstratle. Van die 'gioeidie -gewoonte iam .bij 'vtenscbïltendle gele genheid de pens uitti tie moodögen is weer eens afgewiefen dioor ons igtemiesntebestiuur. Dit is wei tie betreuren éa'air het itodh «et amder-s too nuitffi© fcain zijn idiait hieit putofclk' kennis krijst vtan beitigieen er ziow:il wondlt ©eidlaam of be proefd! icum die inwoners viam onze mooie rustige glemieentie die zekerheid He sewn idiait het Da gelijks Bestuur mteibs onbeproefd ilia-at onm, voor Zoover idlirë voor een ptaittetainidls 'gemeente mo- Sïliijk 'is, te zomglen idlat men Wier 'gerust kan Heven. De peirs is diaiartoe ihet ramgiewozen mid del Wij mogen echter geen kwaad! met kwaad vergelden en zoo nemen wij dtos die vrijheid uil !e N. .Waarl Grit. ihet vensfag over tie nemen: 't Is wel ■opimeirik'efjk, dat die gemeente Bloe- mendtaial', d'ie ton wijzen op miend'ge ©oed ge organiseer d'en 'tak van. dlienst, zooafe politie, waterteidtinigl, ncinliigtrng (welkte jammer igenoeg weer overgaat in particuliere handen) enz., tot dusver met 'zijn bflandiweer een afcndiroevig'St figuur sloeg, W'ie 'f over deze laatste be we- ring niet must mij 'eens is, vraag ik slechtshoe gang 't met 'den fafateten ibruwd in Aerdenhout? om niet te spreken vam bet 'onbeteeikenende brandje bij Ketter en Mac Donald, wai:ir door anoordaellkiumdfe en lonbevoesd optreden .een Lgnoote waterschade werd toegefo nacht. Ook zwijgen we nu maar van. dten brand aiam de

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 1