k\mKAm,z\i RENTE-VERGOEDING Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang WILD en GEVOGELTE P. van der STAD. Tel. 188 Fotografisch Atelier Rïf^HR"Gr.Houtstr.i69,Tei.3472 HAARLËMSCHE BANKVEREENIGING - BLOEMENDAAL 'BENANGERf MEUBELMAKER kfOfEEERDEih De omgeworpen kist Aardige Kinderopnameii li-# bij iedere weersgesteldheid Gemeenteraad. 18e JAARGANG. ZATERDAG 23 FEBRUARI 1924. No. 8 BLOEMENDAMSCH WEEKBLAD Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324 Abonnement: Voor een half jaar 1.75 LOSSE NUMMERS 5 CENT. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afciame van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.—, elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit nummer bestaat uit twee bladen. DORPSVESPER. Heen is de dag de nacht nog niet geboren, En langs de bergen wademt avonddauw, De vogel laat een laatst geneurie hooren, In roerlooze aandacht luistert Je landdouw; De zwerver daalt, in zielsgepeins verloten, In 't dal en naar 't gehucht van wit en (grauw; Daar klinken vrome tonen uit den toren, De star der liefde flonkert zilverblauw; Het kerkje bracht, wie danken wilden, samen, En wierook en gezang golft uit de poort, En op het dankgebed zegt alles: „amen". De zwerver schrijdt in zoet gepeins weer (voort: Waar zooveel eensgezinden samenkwamen, Daar sterft de haat en wordt geen klacht (gehoord. JACQUES PERK. (Nadruk verboden.) Vergun mij, dat ik nogmaals toit uit gangspunt neem een verhaaltje, dat ik opving uit den mond van den Pir-o- murshid Inayat-Khan. Er was eens, aldus ongeveer vertelde de oostersche wijze, een prins, die ge noeg had van de regeening en die er naar snakte als eenvoudig wijs en goed mensch te leven onder zijn volk. Hij wendde zich tot een wijze en verzocht dezen, hem als leerling aan te nemen. Maar de wijze wilde hem eerst op de proef stellen, om te zien, of het hem ernst was met zijn verlangen naar goed heid en wi Daarom droeg hij den prins op, alle kostbaarheden, die hij bezat, in kisten te pakken, en deze, als was hij een sjouwerman, het paleis uit te dragen en in het veld te verbergen. De prinis aanvaardde blijmoedig deze hem onge wone taak; dag aan dag zag men hem zwoegen onder heit gewicht van een kist. beladen met zilveren en gouden voorwerpen, waarvan de voormalige bezitter deemoedig afstand deed. Toen de leerlingen van den wijze den prins zoo eenige dagen hadden zien sjouwen, kregen zij met hem te doen en vroegen hun meester, of de jonge man nu niet voldoende getoond had, dat het hem met zijn verlangen ernst was. Maar de wijze schudde het hoofd. De proef moest nog worden verzwaard, zou de leermeester vast van dien ernst over tuigd kunnen zijn. Derhalve gelastte 'hij een zijner leer lingen, den volgenden dag, als de prins met zijn lading door het veld zou gaan, dezen tegemoet te treden, en onver- bouds een duw tegen de kist te geven, zoodat deze zou omvallen en de inhoud ter aarde storten. De leerling deed zooals hem gezegd was, en toen de verschrikte prins al zijn kostbaarheden over het veld zag rollen, keek hij den aanvaller verbaasd aan en vroeg hem, wat de reden was van zijn onvriendelijke daad. De leerling gaf geen antwoord, want zoo had hem de wijze bevolen, maar liep door. 's Anderen daags trad de leerling den prins wederom tegemoet en gaf hem nogmaals een duw tegen zijn kist. Nu volstond de prins, onderwijl hij zijn kostbaarheden van den grond bij elkan der raapte, met den aanvaller bedroefd na te kijken, maar rekenschap vroeg hij hem niet meer. Doch nog was de wijze niet tervre- den. De proef moest voor de derde maal worden herhaald. Wederom trad de leerling op bevel van zijn meester den prins tegemoet, maar toen hij dit maal de kist ter aarde 'had doen val len en de prins hulpeloos tusschen zijn overal in het rond verspreide kost baarheden stond, sloeg de prins geen DEPOSITO, dagelijks opeischbaar 2V2 voor een maand vast V4 ben. prolongatiekoers. voor 3 maanden vast 4 voor een jaar vast 4V2 Zo- met een jaar opzegging 5 SPAARDEPOSiTO (Spaarbankboekjes tot maximum f 2500.4 acht meer op hem; hij zei niets tot den aanvaller en keek dezen niet eens meer na. Hij vroeg zich niet af, wie de kist had doen vallen noch waarom dit was gebeurd; het was immers eender, of hij dit zelf had gedaan dan wel een ander. De kist lag ondersteboven en de in houd was over den grond verspreid; het eenige, waarop het aankwam, was, de voorwerpen weer in te pakken, de kist op den schouder te laden en de onder broken tocht te hervatten, tot hij kwam aan zijn doel. Toen de prins ditmaal aankwam bij de woning van den wijze, was deze eindelijk tevreden: nu had de prins vol doende blijken gegeven, vatbaar te zijn voor wijsheid en goedheid, en thans mocht hij als leerling plaatsnemen tus schen de overige leerlingen. Ik meende u dit oostersche verhaal te mogen oververtellen, omdat het mij zelf opluchting heeft gegeven. Immers wordt het leven een stuk gemakkelij ker en vruohitdragender, wanneer wij tot het inzicht zijn gekomen, dat deze prins had bereikt. Wat wij plegen te 'doen, wanneer onze kist is omgeworpen en haar kost bare inhoud over de aarde ligt ver spreid, is, al onze aandacht te richten op dê oorzaak van het geval. Is het een mensch, die ons heeft doen struikelen, zoodat onze 'kist viel, dan luchten wij onze woede op dezen mensch, vragen hem rekenschap, klagen hem aan, en zinnen op wraak, om op onze beurt hem een ongemak te bezorgen. En, terwijl wij toornen en twisten, of naar de po litie l'oopen, of al ons vernuft en al onze kracht aanwenden om ons op den aan valler te wreken, blijft onze kist omver liggen en onze kostbaarheden raken verloren in het veld. Let eens op hetgeen gebeurt, wan neer twee fietsers hij ongeluk elkaar in de wielen rijden. Steeds herhaalt zich hetzelfde verloop. Ze laten hun krom gebogen fietsen liggen waar ze lagen; bekommeren zich niet om hun gescheur de broek of hun geschaafde knie, maar vliegen elkaar een twee drie! in de haren, om door een kloppartij de wederzijdsche schade te vergrooten. Let eens op hetgeen gebeurt aan de Roer. De kist met geld en steenkool en levensmiddelen, die kist met de stof felijke en geestelijke kostbaarheden der volkeren, ligt ondersteboven en de inhoud gaat aan alle kanten te foor. Hadden de Europeesche diplomaten het inzicht gedeeld van den prins uit het oostersch verhaal, dan was alles allang weer terecht. Maar onze diplomaten laten den boel liggen, jaar in jaar uit, en putten, inplaats van het te aarde ge vallene op te rapen en den onderbro ken tocht naar welvaart te vervolgen, zich uit in wederzijdsche aanklachten en onderzoek naar de schuldigen en maatregelen van weerwraak. Juist als de fietsers van daarstraks. Het onderzoek naar den schuldige is vaak zoo moeilijk. Ook in ons eigen leven. Menigeen, wiens kostelijke levenslast hem van de schouders is ge vallen, staat verbijsterd bij de omge worpen kist en tusschen zijn uit elkan der geslagen levensbezit. Heel zijn leven wordt een tobben over de vraag naar de oorzaak; hijzelf? de andere men- schen? het Noodlot? God? Hij weet het niet, en tobt, stilstaande, voort. Maar de prins, die tot wijsheid en goedheid gekomen was, laat geen ge voelens van wrok of wroeging, geen vruchteloos gepieker over het wereld raadsel post vatten in zijn hart. Hóe het gekomen is en wie het gedaan heeft, de kist ligt omver; blijmoedig steekt hij de handen uit de mouwen om het verlorene te herstellen, en zet dan, met bet oog naar de toekomst, zijn levenstocht voort. C. Vergadering van den Raad onzer gemeente op Donderdag 21 Februari des namiddags ten 2 ure. Voorzitter Jhr. A. Bas Backer, burgemeester. Aanwezig alle leden. PUNT 1. Ingekomen stukken. 1. Dankbetuiging voor verleende toelage over 1924 van: a. de Vereeniging „St. Jozef" tot het uitzenden van zwakke kinderen; b. de Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencultuur; c. H. S. de JongHesse. 2. Verslag van de Gezondheidsraad in Voge lenzang over 1923. Voor kennisgeving aangeno men. 3. Aanbod der Haarlemsche Orkestvereeni- ging tot overname der muziektent. Burgemeester en Wethouders stellen voor, op dit aanbod niet in te gaan, daar genoemde tent ondoelmatig (te groot) is voor de hier geves tigde muziekvereenigingen. De heer Luden stelt voor de tent wel aan te koopen. De heer de Roo v. Alderwerelt meent dat de gemeente Bloemendaal moreel verplicht is deze tent aan te koopen. De heer Schulz acht het niet gewenscht dat de gemeente thans overgaat tot het aanschaffen van een tent, voelt ook niet de moreele ver plichting, doch stelt voor als schadeloosstelling de subsidie van de H.O.V. te brengen op het bedrag wat zij het vorig jaar hebben genoten. De heer Otto selt de vraag aan het Dage- lijksch Bestuur: heeft de gemeente eenige toe zegging gedaan of verplichting op zich genomen toen de subsidie het vorig jaar werd verleend. Zoo neen dan zou spr. niet gaarne zien dat tot aankoop werd overgegaan daar de noodzakelijk heid nog nimmer is gebleken. De heer Hogenbirk voelt heel veel voor aan koop met het oog op de 2 muziekkorpsen in onze gemeente welke thans door de gemeente wor den gesubsidieerd. De heer de Waal Maleiijt stelt voor deze tent wel aan te koopen, doch er in geen geval meer dan f 1000.voor te betalen. Het is een ge bruikte tent, die bovendien slecht in de verf zit. De heer Laan antwoordt de verschillende sprekers. Hij voelt er persoonlijk heel weinig voor deze tent aan te koopen. De onkosten voor onderhoud en eventueele verplaatsingen zullen veel te hoog zijn. Behalve dat zoon ding van hout is en dus elk jaar moet worden geschil derd komen er altijd nog meer onkosten bij. Spr. voelt er wel voor de H.O.V. eenigszins schadeloos te stellen voor de door hen gemaakte onkosten, ^(/at de plaatselijke vereenigingen be treft, de subsidie welke aan hen is toegekend en waarvoor eenige concerten zullen worden gege ven houdt toch niet in dat men er een tent bij moet geven? Men kan toch ook in de open lucht ccncerteeren op een hoop hard zand en anders geeft men maar geen concerten. De heer de Roo v. Alderwerelt stelt voor in beginsel te besluiten tot aankoop van een mu ziektent over te gaan doch aan B. en W. de rest over te laten. TEL. 188. OPGERICHT 1870 Poulardes Hazen Braadkippen Fasanten Soepkippen Patrijzen Eendvogels Duinkonijnen Talingen Reevleesch KLEINE HOUTSTR.136 HAARLEM OVERVEEN TELEFOON 956 De heer Otto heeft principieele bezwaren tegen dit voorstel. Voorloopig heeft men niets aan zoo'n tent. Spr. heeft alle waardeeiing voor de plaatselijke muziekcorpsen, doch meent te mogen zeggeii dat zij er nog niet aan toe zijn om in het openbaar concerten te geven. De heer Schulz wijst op het fanfarecorps van het Prov. Ziekenhuis wat al eenige jaren met heel veel succes voor de patiënten concerten geeft onder de boomen. 'n Fanfarecorps in de open lucht spelende is op 'n paar honderd meter afstand heel mooi om aan te hooren. Het voorstel van den heer de Waal Malefijt om de tent voor f 1000.aan te koopen wordt daarna met tien tegen vijf stemmen aange nomen. Tegen de heeren Blankevoort, Cremer, Laan, Otto en Verdegaal. 4. Verzoek der Woningbouwvereeniging „St. Benedictus" om een goed functioneerende drai- neerleiding achter dat woningcomplex aan te brengen. B. en W. stellen voor, dit verzoek voor ken nisgeving aan te nemen, daar reeds met toestem ming der vereeniging een vijftal putten voor af watering zijn aangebracht. Dit voorstel wordt aangenomen, nadat B. en W. de toezegging hebben gedaan dat zoodra mocht blijken dat deze putten niet voldoen, verbetering zal worden aangebracht. 5. Voorloopd ontwerp-wegenplan der gron den, gelegen tusschen de Julianalaan en de Kle verlaan. De heer de Roo v. Alderweret heeft bezwa ren tegen dit ontwerp-wegenplan. Destijds is in den Raad aangenomen om de wegen op 12 M. te stellen terwijl dit ontwerp een wegbreedte van 9 M. voorschrijft. Door deze verandering krijgt b.v. het Kennemer Lyceum een ander aanzien dan het bestuur gehoopt had en zij zijn dan ook bij spr. hun beklag komen indie nen over deze wijziging. De heer Laan antwoordt dat hij voor secun daire wegen een breedte van 9 M. voldoende vindt. Er komen tuintjes bij van 6 M. aan weers zijden zoodat er tusschen de huizen een tus- schenruimte is van 21 M. Dat B. en W. van het Raadsbesluit zijn afgeweken komt omdat de architect namens de eigenaars van die gronden verzocht heeft den weg op 8 M. te mogen stel len, inplaats van 12 M. terwijl daarnaast het onderhoud ook voor de gemeente veel gerin ger wordt. Het voorloopig ontwerp wordt daarna aange nomen met 132 stemmen. Tegen de heeren de Roo en Prinsenberg. 6. Ingekomen is nog een adres van de Haar lemsche Middenstandsvereeniging om een ga rantiebedrag van f 300.voor een te houden tentoonstelling. In handen van B. en W. ter afdoening. 7. Ingekomen is een verzoek van den heer W. Blankevoort Dz. om verlenging van 3 maan den voor het rijden van een zandtrein over den Julianaweg. In handen van B. en W. ter afdoening. B. Een adres is ingekomen van de Vereen Duinlustpark en omgeving om verbetering van wegen in dat gedeelte. De heer Laan zegt dat deze vereeniging wel wat overdrijft. De wegen zijn daar zoo slecht

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 1