TWEEDE BLAD „Bloemendaalsch Weekblad" Plaatselijk Nieuws. BLOEMEND AAL. OVERVEEN. AERDENHOUT. MUZIEK. No. 11. ZATERDAG 15 MAART 1924. De Kon. Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. BloemendaalVelsen, zal op Dinsdag 18 Maart a.s. 8 uur avonds in Hotel „Vreeburg" te Bloemendaal een ledenvergade ring houden. De Agenda luidt: 1. „De planten- en dierenwereld van den Tuinbouw" bij 10000-voudige vergrooting (lich- beelden) door den heer A. Meilink. 2. Notulen en ingekomen stukken. 3. Voorstel van het Bestuur de Ledenverga dering vast te stellen op den 3den Dinsdag van iedere maand. 4. Verkiezing van een Bestuurslid-vakman. 5. Bespreking Onderlinge Tentoonstelling. 6. Vragenbus. 7. Rondvraag. Noord-Holl. Vereen. „Het Wite Kruis", afd. Bloemendaal. Ledenvergadering op Vrijdag 21 Maart 1924, des avonds ten 8.30 uur, in Hotel „Van Ouds het Raadhuis" te Overveen. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Jaarverslag over 1923. 4. Verslag van de Commissie voor het nazien der Rekening en Verantwoording van den Pen ningmeester over 1923. 5. Rapport van den Afgevaardigde ter Alge- meene Vergadering. 6. Jaarverslag van de Commissie voor Wijk verpleging over 1923. 7. Rondvraag. Voordrachtavond Kennemer-Lyceum Vereeniging. Zaterdagavond gaf bovengenoemde vereeni ging een voordrachtavond in Vreeburg. De voorz. van de K. L. V., de heer G. Vee- nendaal, opende de bijeenkomst met een woord van welkom aan gasten en genoodigden en leden. De heer Dr. Hans Aberlander neemt dan het woord en vertelt allereerst van het huidige Duitschland, dat hij vereenzelvigt met den naam Stinnes, dan over 't militair Duitschland van voor den oorlog en eindelijk over het Duitsch land ten tijde van Goethe. Na deze inleiding draagt Dr. Oberlander en kele gedichten van Goethe voor en wel Prome theus Huderöslein en Gefunden en op verzoek Belzazar van Heine. Deze voordrachten hadden een groot succes. Hierop speelt Hans Osseck met veel succes een tweetal pianowerken (Preludium van Cho pin) en zingt Dr. Oberlander eenige liedjes met luitbegeleiding, welke liedjes ons verplaatsen in Duitschland, waar de vereenigingen al musicee- rende de bergen intrekken. Als inleiding van den modernen tijd speelt Hans Osieck een door hemzelf gecomponeerd preludium. Hierbij sluiten aan de stukjes, voorgedragen door Dr. O. van een Arbeider-dichter en zichzelf (Barabas Abendliea für ein Kind en Seid mir gegrüsst). Na de pauze kregen wij nog enkele pianonummers en nog eenige gedichten en lied jes. Met een woord van dank aan Dr. de Vlet ter werd hierop de bijeenkomst gesloten. H. D. Vergadering van den Raad der Gemeente Bloemendaal, te houden op Donderdag 20 Maart 1924 des namiddags 2 uur op het Raadhuis te Overveen. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Ontheffing van bepalingen der Bouwveror dening. 3. Verhuur perceel Bloemendaalscheweg no. 119. 4. Verkoop grond aan: a. P. G. Smit, b. H. Koopman en R. Rol. 5. Overname eener strook grond langs den Bloemendaalscheweg van S. Mok (de kosten van verharding worden op f 410.begroot). 6. Wijziging artt. 9 en 45 der Algemeene Poli tieverordening. 7. Wijziging verordening op de heffing eener plaatselijke belasting naar het inkomen. 8. Beslissing over het verzoek der Oudercom missie van de O.L. School te Overveen om de gemeente in schoolwijken te verdeelen en aanstelling eener nieuwe leerkracht. 9. Wijziging der Woningbouwverordening. 10. Vaststelling regeling voor den toeslag op de woninghuren van het gemeentepersoneel. 11. Aanschaffing motorrijwiel met zijspanwagen ten behoeve der politie. 12. Verbouw van perceel Bloemendaalscheweg no. 229 tot politiebureau. 13. Verzoek der Coöperatieve Woningbouw- vereeniging „Ons Huis" om haar f 120.000. te leenen. Raadsstukken. Aanschaffing motorrijtuig ten dienste der politie. De geweldige toename van het snelverkeer in de laatste jaren heeft reeds verschillende gemeentebesturen doen besluiten motorrijwielen met zijspan ten dienste der politie aan te schaf fen o.a. heeft dit plaats gehad te Haarlem en Heemstede. Volgens een door den Commissaris van Politie dezer gemeente te Haarlem ingesteld onderzoek is de aanschaffing aldaar geleid door het feit, dat de politie het snelverkeer niet be hoorlijk meer kon regelen. Reeds de omstan digheid, dat de Haarlemsche politie ook over middelen tot snelverkeer beschikt, heeft een zoodanige preventieve werking, dat in den toe stand onmiddellijk eene verbetering intrad. Naar het oordeel van B. en W. na bespreking met de Financieele Commissie is voor een behoor lijke verkeersregeling, het constateeren van ver schillende overtredingen en het achterhalen van de daders, zoo b.v. het constateeren van het rij den met te groote vaart (overschrijden der maxi mum-snelheid), een bij den tegenwoordigen toe stand zeer lastig te bewijzen overtreding, doch met een motorrijtuig, voorzien van een snel heidsmeter, zeer gemakkelijk vast te stellen feit een motorrijtuig noodig. Evenals in andere plaatsen zou dit voertuig ook voor andere doeleinden kunnen worden ge bruikt, zooals voor recherche, het vervoeren van verdachten, inbeslaggenomen voorwerpen enz. en speciaal ook voor surveillance, vooral bij een tijdelijk incompleet van personeel. In het bijzonder zou een dergelijk voertuig dienst kunnen doen ter regeling van het verkeer op den Zeeweg. In dit verband dient niet uit het oog te worden verloren, dat de politiepost aan het strand niet is voorzien van een telefoon. Burgemeester en Wethouders stellen derhalve den Raad voor in overeenstemming met de Fi nancieele Commissie voor de aanschaffing van een motorrijwiel met zijspan ten behoeve der politie een crediet ter beschikking te stellen van f 2000.—. In de raadsvergadering van 17 Januari j.l. werd het punt der agenda „Verbouwing perceel Bloemendaalscheweg No. 229 tot politiebureau" aangehouden en aan het College van Burgemees ter en Wethouders de opdracht verstrekt, deze aangelegenheid nog eens nader te overwegen en c.q. met nieuwe voorstellen te komen. De Raad kon zich n.l. wel vereenigen met het denk beeld van concentratie der politieposten van Bloemendaal en Overveen, doch had tegen het ingediende plan verschillende bezwaren. Het Dagelijksch Bestuur heeft hierop andere mogelijkheden van concentratie onderzocht, zoo als verbouwing van het woonhuis van den ge meentebode tot bureau van politie en het stich ten van een geheel nieuw bureau. Tegen het eer ste had zoowel de Burgemeester als de Com missaris van politie overwegende bezwaren. Deze plaats komt hun als een centraal punt voor Overveen en Bloemendaal geheel ongeschikt voor. Ook het tweede lijkt het College niet doel matig. Over dit plan werd een conferentie ge houden met het lid van Uwen Raad, den heer A. J. Prinsenberg, die ook van meening was, dat, gezien de hooge bouwkosten, het stichten van een geheel nieuw bureau van politie, naar de eischen des tijds ingericht, zeker financieel niet voordeeliger zoude zijn dan de uitvoering van het plan van verbouwing en dat dit laatste ook volgens hem de voorkeur verdiende. Het College is de meening toegedaan, dat de tegenwoordige toestand dringend verbetering eischt. In het bijzonder geldt dit de arrestanten cellen, die in het geheel niet aan redelijke eischen voldoen, niet behoorlijk geventileerd, verwarmd en verlicht zijn, zoodat een eenigszlns langdurig verblijf daarin in het bijzonder in het koude jaargetijde, onmogelijk is. Bovendien is het aantal dezer cellen (vier, waarvan twee nog eenigszins bruikbaar zijn) onvoldoende. Het ge volg van een en ander is, dan ook geweest, dat meermalen een gedeelte der arrestanten der Bloemendaalsche politie aan het Bureau van Politie te Haarlem moest worden gevangen ge houden en dat arrestanten in de wachtkamer der agenten moesten verblijven. Burgemeester en Wethouders meenen, dat deze toestanden spoedig moeten eindigen. Waar dus in ieder ge val behoorlijk verwarmde, verlichte en geventi leerde cellen dienen te worden gebouwd, wat aanzienlijke kosten medebrengt, meent het col lege in overleg met de Financieele Commissie, met wie deze aangelegenheid ampel is gespro ken, Uwen Raad te moeten adviseeren, zijn steun te geven aan het oorspronkelijk ingediend voorstel, daar ook de commissie van oordeel was dat concentratie èn bezuiniging, ook in de toe komst, èn betere surveillance waarborgde. Zoo als uit de berekening van kosten blijkt, is onder het geschatte bedrag van f 7000,begrepen eene som van f 1700.voor centrale verwar ming, f 750.voor meubileering en f 562.20 voor onvoorziene uitgaven. Ons College meent er nog op te moeten wijzen, dat bij aanneming van het plan meteen voldoende ruimte ontstaat voor stalling van een eventueel aan te schaffen motor rijwiel ten behoeve der politie, welke ruimte bij den tegenwoordigen toestand ontbreekt. Kennemer Lyceum. Bloemendaal. De inschrijving van leerlingen voor den cursus 19241925 is opengesteld. Er bestaat ook gelegenheid leerlingen in te schrijven voor hoogere klassen, b.v. voor de Ille klas Gymnasium, voor leerlingen, die, bij overi gens goeden aanleg, moeite hadden met het wis kundig leerplan van de H.B. School. In andere klassen zijn ook nog plaatsen beschikbaar. In den aanvang van den cursus 19141925 zal het nieuwe schoolgebouw (naast Stoop's Bad) betrokken worden. Toezending van drukwerken (schoolgeldrege ling, adreslijst) geschiedt door de administratie: mej. Mr. E. Hijmans, Kennemerweg 12, Huize Aelbertsberg (schoolgebouw). Spreekuren van den Rector; Maandag 10.30—12.Donderdag 10.3012. Woensdag 24, Schoolgebouw Kennemerweg 12 Maandag 810 's avonds, aan huis Klever- laan 47. Naar wij vernemen wordt met ingang van Maandag a.s. de dienst der A.D.O.S. uitgebreid tot Santpoort-Dorp. Wij zijn overtuigd dat deze uitbreiding door velen met ingenomenheid zal begroet worden, vooral door de reizigers van Santpoort-Station en door hen, wie in de rich ting Overveen wenschen te gaan. De route loopt via Wüstelaan-Kcrkplein-Ach terbuurt weg-Enschedélaan-Terras weg tot den Rijksstraatweg. Er zijn behalve gewone biljetten ook 10-ritten- kaarten verkrijgbaar, terwijl voor scholieren van Lyceum en M.U.L.O.-school te Bloemendaal spe ciale schoolkaarten verkrijgbaar worden gesteld. Vestiging Electro-Technisch Bureau. De fa. Kuyl Postma vestigen zich heden met hun Electro-Technisch Bureau in onze gemeente. De heer Kuyl, wonende te Bentveld, Veldlaan 33 en de heer Postma, wonende Oosterstraat 18 te Schoten, hebben hun bureau en werkplaats Boschtaan 65 te Bloemendaal. Gezien de vele nieuwbouw te Schoten en ook in de omliggende plaatsen, geeft ons verwach ting, dat de ondernemers hun bedrijf levensvat baar kunnen maken. Ign. Bispinck. f Het overlijden van den heer Ign. Bispinck, geeft ons aanleiding nog even in herinnering te brengen wat deze joviale Bloemendaler ook voor het openbare leven heeft gedaan In 1860 werd de heer Bispinck te Amsterdam geboren, maar sinds 55 jaar woonde hij op het fraaie „Sparrenheuvel". Zijn werkzaamheden lagen in Amsterdam waar hij, totdat hij stil ging leven, aan het hoofd stond van de bekende Amsterdamsche firma Bis- pinck-Kundert, tot voor eenige jaren gevestigd aan het Rokin en in de Kalverstraat. Reeds in zijn jonge jaren beoefende hij de fo tografie en als amateur-fotograaf heeft hij groo- ten naam gemaakt in den lande. O.m. was hij jarenlang voorzitter der Amsterdamsche Ama- teur-Fotografenvereeniging, waarvan hij de groote kracht en de uitblinker was. Op bijna geen enkele fotografische tentoonstelling ont brak hij en op al deze exposities wist hij zich door zijn bewonderenswaardig werk te onder scheiden. Het tijdschrift „Focus" sprak immer met groote waardeering over zijn werk en ver meldde in 1920 o.a. dat hij meer dan vijftig diplo ma's en veertig medailles verworven had. In de laatste jaren legde hij zich bovendien toe op de draadlooze telegrafie. Als burger van Bloemen daal heeft hij zich 22 jaar lang aan de gemeente belangen gewijd als lid van den Raad. Telkens zag hij zijn mandaat vernieuwd en het waren niet uitsluitend de stemmen der Roomsch-Katholie- ken, die hem in den Raad brachten. De heer Bispinck genoot in ruime kringen ach ting en met ijver en toewijding behartigde hij de belangen, die hem waren toevertrouwd. Bij de laatste verkiezingen stelde hij zich niet meer be schikbaar. Van 2 September 1919 tot 21 April 1921 was hij wethouder onzer gemeente. Gedu rende dit tijdvak heeft o.m. het fotografisch ar chief der gemeente aangelegd en had de ge meentelijke motortractie zijn volle aandacht. Meer dan 800 foto's werden door hem vervaar digd voor het archief, zoodat het nageslacht ook daarin nog een mooie herinnering aan den oud wethouder zal hebben. Ook na zijn uittreden uit den Raad bleef de zorg van dit verlucht archief aan zijn zorgen toevertrouwd. Behalve deze za ken behartigde wethouder Bispinck het onder wijs en het waterleidingbedrijf. De functie van wethouder legde de heer Bis pinck neder op het herhaald medisch advies. De heer Bispinck was lijdende aan ingewandsziekte en zocht daarvoor reeds vroeger met goed suc ces genezing. Hoewel de heer Bispinck de laat ste jaren geen deel meer nam aan het openbare leven, zullen vele Bloemendalers toch met leed wezen zijn verscheiden vernemen. Hij was een innemend man, gezien in breeden kring, ijverig en arbeidzaam. Hij bezat vele vrienden en had Bloemendaal van harte lief. Zijn nagedachtenis zal met recht bij zeer velen in eere blijven. De Teraardebestelling. Onder zeer groote belangstelling had Donder dagmorgen de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer Bispinck. Onder de talrijke aanwezigen, die tijdens de plechtige H. Mis van uitvaart het kerkgebouw vulden, merkten wij o.a. op Jhr. A. Bas Backer, burgemeester der gemeente Bloemendaal, de heeren J. C. Laan en E. W. van Nederhas- selt, wethouders, en Mr, Dr. J. F. Veeren, ge meente-secretaris der gemeente, den heer A. Koolhoven, oud-wethouder, de raadsleden de heeren Otto, J. G. v. Kessel, A. J. Prinsenberg, Dr. J. Th. Bornwater en eenige oud-raadsleden. De plechtige H. Mis werd opgedragen door den Zeer Eerw. Heer L. J. Willenborg, pastoor der parochie Bloemendaal en den Wel Eerw. Heer J. L. Speet, oud-kapelaan der parochie. Het versterkte zangkoor voerde de tweestem mige Requiem-mis uit van Haller. Op het nieuwe S. Adelbertus-kerkhof waren behalve de genoemde personen en de familie leden nog aanwezig de heer J. de Waal Malefijt, lid van den gemeenteraad, de heer jhr. mr. E. H. Teding v. Berkhout, oud-raadslid, prof. dr. G. L. v. Walsem, bestuursleden en leden van de Ned. Amateurfotografenvereeniging, bestuurleden en leden van de Bloemendaalsche Amateur-fotogra- fenvereeniging. Ook hier was de belangstelling zeer groot. De beaarding geschiedde door den Zeer Eerw. heer Willemborg, geassisteerd door de Wel Eerw. heeren Muyen en J. L. Speet. Na de be aarding werd voor de zielerust van den over leden gebeden. Aan de groeve werd volgens Roomsch gebruik, niet gesproken. De arbeidstijd van straatmakers. De Algem. Ned. Straatmakers Bond en aanverwante vakken heeft aan den gemeenteraad van Bloemendaal een adres gezonden waarin wordt gezegd, dat de bond met leedwezen heeft kennis genomen van het besluit, om den werktijd te verlengen van 45 tot gemiddeld 48 uur per week met behoud van den vrijen Zaterdagmiddag. Daardoor wordt door de werklieden welke niet met kunstlicht kun nen werken gedurende de zomermaanden "den 8-urendag belangrijk overschreden en zal deze met inbegrip van loop- en schafturen, meer dan 12 uur moeten bedragen. Verder wordt gezegd, dat de arbeid in het straatmakersbedrijf zwaar en ongezond en vooral in den zomer buitengewoon afmattend is, langer arbeid dan 10 uren per dag is niet productief gebleken. Redenen waarom adressanten verzoeken te wil len bevorderen, dat zoodanige maatregelen wor den getroffen, dat aan werklieden, welke bij zondere zwaren of lichaamsloopenden of voor de gezondheid schadelijken arbeid moeten ver richten, niet langer dan 8 uur per dag of 45 uur per week gemiddeld, deze arbeid worde opge dragen en dat hieronder het straatmakersbedrijf worde inbegrepen. De Gemeentelijke Arbeidszangvereeniging „Morgenrood" zal heden, Zaterdagavond ter ge legenheid van haar 5-jarig bestaan een concert geven in Hotel „Vreeburg" alhier. Medewerking wordt verleend door den heer G. Beths, violist, met begeleiding door den heer Piet Heelsema. Na afloop een dansje. Natuur-Historische Lente-Tentoonstelling. Door de afd. Haarlem van de Ned. Natuurhis torische Vereeniging wordt in samenwerking mei de Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie een ten toonstelling georganiseerd in „Rusthoek", alhier, op Zaterdag 29, Zondag 30 en Maandag 31 Maart a.s. Deze tentoonstelling zal zooveel mo gelijk laten zien van wat de natuur in ons land in de lente kan opleveren, bloeiende en niet- bloeiende planten, foto's, lantaarnplaatsjes, plan tengroepen, en ook meer als aanvulling dan als hoofdzaak, gekweekte planten. De tentoonstellings-commissie staat onder voorzitterschap van Dr. W. G. N. van der Sleen, de voorzitter van eerstgenoemde vereeniging, terwijl in het comité o.a. zitting hebben, Dr. Jac. P. Thijsse, de H.H. Alb. Ros, C. Sipkes, J. Strij- bos en G. Swanenburg de Veye, die secretaris is van het comité van voorbereiding. De tentoonstelling zal tegen een laag entree, om de onkosten te dekken, geopend zijn. Leden van de commissie zullen zooveel mogelijk aan wezig zijn om uitslag te geven. Bij de opening zullen alle autoriteiten uit Bloemendaal en om streken en de vereenigingsbesturen uitgenoodigd worden. Het comité, dat later nog nadere mededeelin- gen zal doen, rekent op de belangstelling van al len, die belang stellen in de natuur. Evenals tij dens de Duintentoonstelling in 1922 zal het be zoek van klassen schoolkinderen onder leiding van de onderwijzers vergemakkelijkt worden. Zondagmiddag reden op het kruispunt Bloe- mendaalscheweg-Tetterodeweg twee motorrijtui gen met zijspan tegen elkaar. Het geval liep ge lukkig goed af, alleen eenige ontvellingen en een defecte motor. Religieuse Kring Aerdenhout-Bentveld. Op de algemeene vergadering van 8 Maart werd de naam der Kring definitief vastgesteld. Na goedkeuring der statuten en enkele finan cieele mededeelingen werd een overzicht gege ven van de plannen voor het te stichten vereeni- gingsgebouw a.d. Eikenlaan, dat men hoopt 1 Sept. a.s. in gebruik te kunnen nemen. Tot bestuur werden gekozen: mevr. W. Dom- hoff-de Lange secr. (Westerlaan 12) en de hee ren J. van Altena, G, A. Barger, Dr. J, D. Bie- rens de Haan, S. W. de Clercq, J. Kerkhoven, J. A. van Steijn, Js. Reynvaan en A. P. van de Water. Naast de godsdienstige samenkomsten zullen in de winter voordrachten van algemeen ontwik kelenden aard worden gehouden, waartoe reeds eenige sprekers zijn uitgenoodigd. Na enkele practische mededeelingen, o.a. dat het ledental reeds 80 bedraagt, sloot de voor zitter de vergadering. H. O. V. De Haarlemsche Orkestvereeniging; de hoop en de verwachting van vele muzieklief hebbers uit Haarlem en buitengemeenten, heeft tegenslag als het financieele interesse betreft. Geen subsidie luidt het oordeel der Tweede Ka mer-meerderheid.en honderden Haarlem sche muziekgenieters is met dit oordeel een smart opgelegd, dat zich enkel op laat heffen door hulp aan de H.O.V. Er moet hulp komen. Het muziekleven van Haarlem wordt bedreigd als er geen hulp komt. Er mag later niet gezegd worden van ons, dat wij in tijden van econo mische moeilijkheden de kunst lieten omkomen. Neen, geen aanslag op het leven van den kunste naar, want de kunst hoog houden als het schoon ste wat wij momenteel het onze kunnen noemen, beteekent dat wij het licht van de duisternis weten te scheiden en dat wij overwinnen willen de nederwaartsche richting van 't maatschappe lijk samenzijn. De kunst levensvatbaarheid ont nemen, is onszelf tot koude doode menschen maken. Willen wij het leven en het licht, laat dan het schoonste als onbereikbare openbaring voor ons uit blijven als stuwkracht naar dieper beleven van onze eigene rijkdommen. De H.O.V. is een deeltje van het schoone wat de muziekliefhebbers niet kunnen missen, dat integendeel steeds dieper liefde wekt in de harten der muziekliefhebbers. Ontegenzeggelijk komt de H.O.V. steeds op hooger muzikaal peil te staan. Deze groei mag niet belemmerd worden door een financieel getob. Het concert op Donderdag 13 Maart was weer een blijk van muzikaal kunnen. De Gemeente lijke Concertzaal had voller kunnen wezen, vooral waar het hier een concert betrof ten bate van het zieken- en ondersteuningsfonds der orkestleden. Het programma gaf als eerste nummer Ouver ture „Leonore No. 3" van L. van Beethoven te hooren. Nico Gerharz en orkestmusici weten Beethoven te vertolken in muzikale rijkheid die ons steeds meer eerbied doet gevoelen voor den componist. Drie deelen uit de 9de Symphonie van L. van Beethoven, die geweldige 9e, deden duidelijk uitkomen wat de H.O.V. presteeren kan. Het was dan ook een spontaan langdurig applaus wat de gevoelens van het publiek uit- zegde voor dirigent en musici.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 5