DEN Geldbelegging £k mmw STOFFEN AN Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang -<5*KAM[>,Zfe de Bezuiniging en Versobering. HAARLEMSCHE BAWKVEREEN1GINB - BLOEMENDAAL Rusland of Bloemendaal. )E VRIES 2447 dwerk irlem Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. De Verworpenen. Fotugr. Atelier „RICHE", Gr. Houtstr. 169, Tel. 3472 bericht de ontvangst van de Nieuwste modellen Ovaal- en Staafiijsten BEHANGER* /MEUBELMAKER*^ „Strijdt tegen „stijl" nabootsing en ambachts bederf". AFDEELING AMSTERDAM VAN ,,'T BINNENHUIS" AFDEELING BLOEMENDAAL IN HUIZE „S0RGH-VL1ET" an togen HOOGE ZEN ingekocht. RL. OUDE EN /WE BOEKH. )udeGracht27en >ijnestr.3,Tel.785 UZiEK- EN L 1IAARLEM sche en lelsche lellen. Ifde prijzen extra ioe- f 5.— RO 52457 BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. Abonnement: Voor een half jaar 1.75 LOSSE NUMMERS 5 CENT. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels oi meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tuss.chen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit nummer bestaat uit twee bladen, waarbij een Kindercourant. De verworpenen, die denkend worden, Zullen ingaan tot een nieuw- n dag, In wier oude hoofd de oogen dorden, Deze worden blinden van gezag. In wier leven armoe heeft gesproken, Gore ste n van tellend kopergeld, Deze zullen hooren, de ontloken Gouden klokken van het voorjaarsveld. Zij die voor den meester bogen neder, Handen opwaarts naar het dagelooii, Zullen springen op en worden weder Van de vrije aarde, vrije zoon. Deze die neerzaten, heen gezonken, Peinzende, wat hen dus had vergoord, Zullen worden van het weten dronken, Dat een nieuwe schoonheid hun behoort. En die eertijds droegen om de leden Teekenen van de afhankelijkheid, Zullen opgaan naar een stralend heden, Door de poorten der oproerigheid. Uit: Opstandige Liederen. A. van COLLUM (Nadruk verboden) Wij leven in een tijd van bezuiniging' en versobering. Men pleegt beide woor den door elkaar te gebruikende één noemt versobering wat de ander be zuiniging noemt. Toch vertegenwoordigt elk van beide woorden een eigen be grip. Zuinigheid kan een deugd zijn en so berheid ook. Maar er is ook een zui nigheid, die de wijsheid bedriegt en een soberheid die het leven verarmt. Deugd en ondeugd zijn betrekkelijke begrippen, in tijden van weelde heeft het zijn nut, tot soberheid aan te spo ren en tegen een verkwister is een waarschuwing, zuinig te zijn, op zijn pas. Onze tijd is geen tijd van weelde, en heit wil mij wel eens voorkomen, dat men, met zijn vermaning tot soberheid veel tobbers en stakkers van tegen woordig tot opstandigheid prikkelt. Het is hetzelfde, als wanneer men tot een verlamde zegt, dat hij toch vooral niet te veel moet locpen of tot een zwaar moedige, dat hij het lachen moeten la ten. Soberheid? Maar wie -kan er sober der zijn dan de beambte, wiens salaris is gehalveerd; dan die koopman, die slachtoffer is van de malaise; dan de oudjes, wier pensioen of wier rente zijn waarde verloren heeft! Mag men sober heid preeken tegen den werklooze, die van een schrale uditkeering moet rond komen? Een boetrede tegen de overdaad was op haar plaats in de dagen van dolzin nige oorlogswinst, maar behoudens de uitzonderingen, die -men altijd vindt, i-s op het ocgen.b'lik het leven van ons allen sober genoeg. Krijgt men den indruk, in een wereld te leven, waar het bo tertje tot den boom is en waar ieder den gebraden haan uithangt? Onderwijl de helft onzer mede-men- sch-en fatsoenlijke armoede lijdt, krijgt de vermaning tot soberheid den schijn, alsof Diogenes het voorbeeld van le venskunst is geweest. Diogenes, gij weet het, woonde in een ton en zijn eenig huisraad bestond in een nap, waarmee hij naar de beek liep om water te schep pen. Maar op een goeden morgen zag hij een meisje uit de beek drinken; zij gebruikte gewoon haar holle handje en sindsdien had Diogenes ook geen nap meer noodig. Heit toppunt van verso bering was bereikt. EFFECTEN EN COUPONS VREEMD GELD BU1TF.XLANDSOHF. WISSELS, CREDiETEX, DEPOSITO S VERSTREKT CREDIETBRIEVEN OP BINNEN- EN BUITENLAND DOCUMENTAIRE CREDIETEN LOKET KLUIZEN Moeten wij in dezen kluizenaar ons ideaal zien? Maar het leven is toch te rijk en te schoon, dan dat wij ons tot het allernoodzakelijkste zouden beper ken. Juist de niet noodzakelijke din gen, de overbodigheden en overtollig heden maken de bekoring uit van ons bestaan. Zij zijn voor ons vaak -onmis baarder dan het strikt noodige. Men kan zijn maag vullen zonder zijn spijs op te dienen in Saksisch porselein; men kan zich warm houden in een ke melsharen pij zonder vorm of snit; men kan zich beschutten tegen het weer in een kluis zonder schilderij aan den muur en waarin geen blind paard schade kan aanrichten. Maar wordt levensversobe1- ring geen levens verarming, geen leve-ns- vermjinking, wanneer wij overtollighe den als ons kopje thee, öns fietstochtje, onze pijp tabak opgeven; wanneer wij afzien van overbodige dingen als con certen en too-ineeluitvoeringen, boeken en kranten? Neen, in onze toch al zoo bittere en harde tijd, dunkt mij versobering -een onzinnige, prikkelende -leuze. Laten wij het leven, dat o-ns gegeiven wend, op dat wij het zouden genieten, zooveel mogelijk veredelen en verrijken. Wat een goede leuze is voor onzen tijd: bezuiniging. Want door bezuiniging kunnen wij versobering tegengaan. Be zuiniging zou ik willen omschrijven 'als hef voorkomen van uitgaven, -die o-ns geen enkel voordeel of genoegen op leveren, Als ik te weinig suiker in mijn thee heb gedaan, smaakt mijn thee bit ter. Dit is versobering. Maar wanneer ik te veel suiker in mijn thee heb ge daan, zoodat een gedeelte onnut op den bo-dem van het kopje blijft zitten en straks met heit omwaschwater wordt weggespoeld, heb ik een vermaning tot bezuiniging noodig. Want aan die ver kwiste suiker heeft niemand iets ge had. Dat wij in onze dagen zoo sober moe ten leven, vindt voor een goed deel zijn -grond in de omstandigheid, dat er veel tijd, geld en -moeite wordt verkwist aan dingen, waaraan niemand iets heeft. Op ■die dingen moeten wij bezuinigen. Wij particulier, maar ook de stad en de re geering. Als de Volkenbond eenmaal komt tot een beperking van de bewapening dei- natiën, zal dit lichaam een ontzaglijke bezuiniging tot stand brengen, maar die bezuiniging zal geen versobering bren gen, maar integendeel levensverrijking. Als een regeering door een oordeelkun dig gebruik van de staatsinstellingen en van het haar ten dienste staand perso neel met de helft van bet geld en -de helft van de krachten toe kan, zal zij zoozeer kunnen bezuinigen, dat de be lasting vermindert, maar wederom: deze bezuiniging zal geen versobering zijn. Ambtenaren, waar niemand iets aan heeft; paperassen, bureaucratische romps-loimp, dit alles is verkwisting van tijld, geld -en- werkkracht. Verkwisting geschiedt 'door grove te kortkomingen als de vernieling van de postcheque- en -giro-dienst; hoeveel kan men bezuinigen door alle zorg te be steden aan de organisatie. Organisato rische stiptheid en -doeltreffendheid spa-aai meer uit dan alle ontzegging van levensgemakken en l-eveinsgerieflijkhe- den te samen. Wie -uit dit oogpunt de yeinspill-ing vain tijd, geld en arbeids kracht bij het concurrentie--stelsel met zijn reclame en reizen, zijn waren-op- eenbocping en waren-vernietiging be schouwt, ai-et alweer een nieuwe weg ter bezuiniging, die geen versobering maar verrijking zal brengen. Hoeveel kunnen wij in kleinen kring bezuinigen, dcor -ons stelselmatig toe te leggen op de vermindering van uit gaven, waaraan niemand iets heeft. Tijdverkwi'sling; geidverkwi-sting; ar- beidsverkwistiing, wie hier aan kracht dadig een e-i-nd -maakt, zal zijn budget kunnen herstellen zonder dat bij zich in iets te kort hoeft te doen. C. De titel van een boek, de sprekende regel op een reclamebiljet, de hoofdregel boven een arti kel geven aanleiding tot verder lezen en zoo meende ik dan ook mijn toevlucht te moeten nemen tot een zeer sprekende regel, niet zoo zeer om nu maar zonder meer Bloemendaal te vrillen vergelijken met Rusland, doch meer dus om de aandacht te trekken, doch in elk geval ook omdat er een zeker verband bestaat. Het is nu eenmaal een gewoonte geworden, dat wan neer er iets gebeurt wat niet door den beugel kan .wanneer men iets onredelijks of onmensche- lijks ziet of hoort, men dan spreekt van Russi sche toestanden. Onderstaand geval heeft er iets van weg. Door eenige heeren werd een plan geopperd om op een stuk bouwterrein aan den Bloemen daalscheweg tusschen Vijverweg en Dr. Bac kerlaan 'n driedubbel winkelhuis te bouwen. De noodige stappen daartoe werden dan ook ge daan, de grond werd gekocht, het benoodigde kapitaal werd verkregen, het bouwwerk werd uitbesteed en aan aannemer Boersma uit Haar lem werd opgedragen, binnen 5 maanden de per- ceelen bewoonbaar op te leveren. Op 16 Maart werden aan B. en W. de tee- keningen ingezonden en werd ontheffing ge vraagd wegens een afwijking van de bouwver ordening in de hoop dat dit verzoek dan in de eerstvolgende zitting zou worden behandeld. Niet alzoo geschiedde. Door B. en W werd het volgende ontwerp besluit den raad ter goedkeuring aangeboden: De Raad der Gemeente Bloemendaal; overwegende, dat het in het voornemen ligt, te zijner tijd de Korte Kleverlaan te doen aan sluiten op den Bloemendaalscheweg achter de villa „Sparrenheuvel" om; dat ongeveer op het snijpunt dier wegen een plantsoentje geprojecteerd is, opdat het uitzicht dan niet zal worden belemmerd; van oordeel, dat het daarom wenschelijk is, nu reeds de rooilijn van den Bloemendaalsche weg ter plaatse te herzien en nader vast te stel len; Gelet op het bepaalde in de Bouwverordening dezer gemeente; Nieuw gebouwde BURGER WOONHUIZEN te koop aangeboden, uitstekend geschikt voor geldbelegging. Br. No. 9669, Bur. v. d. blad. OVERVEEN TELEFOON 956 Stadhouderskade 80 bij Becht Dyserinck Dir.: Jac. v.d. Bosch, Binnenhuis-architect Gezien het advies van de Gezondheidscom missie; Besluit: de rooilijn van den Bloemendaalscheweg aan de Oostzijde tusschen den Vijverweg en de z.g. voorbuurt te herzien en nader vast te stellen als op de bij dit besluit behoorende teekening met roode lijnen is aangegeven. Op zichzelf beschouwd ziet dit ontwerp er onschuldig uit. Het is immers van zeer groot be lang hoe onze gemeente zich gaat ontwikkelen en dat er dus wordt toegezien hoe en waar er wordt gebouwd. De Kinheimweg geeft in deze ons een goed voorbeeld. Nu reeds, doch ook na een zeker aantal jaren zal men zich afvragen hoe het gemeentebestuur van Bloemendaal er toe gekomen is toestemming te verleenen of vast te stellen, dat deze straat niet breeder zou worden dan enkele meters. Elk geval moet echter op zichzelf worden be schouwd. In dit geval was er geen sprake van zoodanig bouwen dat voor het verkeer of uit een schoonheidsoogpunt nu of later iets in ge vaar zou komen. En bovendien verklaarde ons een der heeren, dat zij niets liever zouden willen dan medewerken om een schoon geheel te vor men en zij dan ook onmiddellijk zouden hebben toegestemd indien aan hen eventueel zou wor den verzocht hun perceelen eenige meters meer achteruit te laten bouwen en deze meters grond af te staan ter verkrijging van een schooner geheel. Men heeft hen echter niets gevraagd. Het gemeentebestuur heeft zich dan ook ge blameerd door te vergeten:

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 1