btiog Co RENTE-VERGOEDING Dagelijksche sleur. ir% Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang ihoud- ool 10, maker Fotografisch Atelier erHout8tr l69> Tel-3472 HAARLEMSCHE BANKVEREENIG1NG - BLOEMENDAAL TUINPLASTIEK mÊÈËÈÊm daal e s t a n D. 4 ff y Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. m. hervormden Protestantenbond, :n. eg - nge kind, •rkleeding uumnaaien, :elgoed, MO N n Haarlem osseriën ger arlem arlem iwaren, iscuits, Plaatselijk Nieuws. bloemendaal. MED. KRING VAN BEELDHOUWERS overveen. s en C. M, M. Povel; E. Kool; d. van G. nit en C. C. Huls- al en A. M, H. van n J. C. Rattink. s en J. E. M. Maas. A. van Schagen. sen. ihuijsen, 79 j.; J. C. ND A. lei. AAL INTE, v.m. 10 uur. 5T in gebouw middags 10 uur, ijzen van Amster- voorm. 10 uur, Overveen. saard. 18e JAARGANG. ZATERDAG 17 MEI 1924 rJ. No. 20. BLOEMENDiiLSCH WEEKBLAD Voor een half jaar Advertentlën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.—, elke regel meer 10 cent. Tusscben den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. 0 uur; m. 'OL, v.m. 10 uur Diaconessenhuis UT. iNHOUT, Huize voorm. 10 uur. van Eysinga. 20. uiddags 10 uur, n. roorm. 10 uur, telaan, ard. andcursussen in DER WASCH, landagmorgen 2—4, Woens- - SCHOTEN uw- den Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het verstand staat hooger dan de wil, maar deze moet het allereerst gevormd worden, op dat hij zal kunnen vervullen, wat het verstand hem moge gebieden. v. FEUCHTERSLEBEN. BLIJDE KOMST. Verlangen ademt alles wat daar leeft Zie, hoe nu bloem- en bladknop zich ontsluiten, Vol jubelende kracht, die zich moet uiten lil schoonheidszin, die naar volmaking streeft. 't Is of onzichtb're hand de siers'len weeft Der jonge Mei, die wacht en lokt daar buiten, Een leeuw'rik stijgt omhoog met helder fluiten, Waarin zijn popelende liefde beeft. Natuur wil blij haar schoonste Kind begroeten! Buigt, ranke twijgen, wuivend 't frissche loof! Viooltjes bloeien geurend aan Haar voeten. O, dat géén macht ooit dit geluk m' ontroov'; In eiken jongen lach, God, U 't ontmoeten, Uit bloesem's knop te puren nieuw Geloof Mien Labberton. (Nadruk verboden.) Veel van de opstandigheid, van de misdadigheid ook, in de hedendaagsche maatschappij, vindt zijn oorsprong in het verzet tegen de dagelijksche sleur. De regelmaat van het leven is zoo een tonig en werkt zoo versuffend. Alle da gen hetzelfde, in den gang der huishou delijke bezigheden, in de vriendelijkhe den en de verdrietelijkheden van het gezinsleven, in den tredmolen van den arbeid. Zelfs in de natuur is de afwisseling vrucht van wetmatige regelmaat. Men behoeft geen ontaard voortbrengsel van onze moderne beschaving te zijn om den druk van deze eentonigheid te er varen. De Prediker, die in vele opzich ten meer aan de moedeloosheid en over vermoeidheid van onzen ontzenuwden tijd dan aan de evenwichtige verzekerd heid der antieken doet denken, klaagt over de troosteloosheid van den regel maat in het natuurleven. Alle stroomen vloeien naar zee en de wind loopt om door het zuiden naar het noorden en keert terug van het noorden naar het zuiden. Het is altijd hetzelfde, er is niets nieuws onder de zon. En een der groote Duitsche dichters uit het tijdperk der romantiek begon het te vervelen, elk voorjaar weer het ontspruiten van het groen aan de hoo rnen te bezingen; ach! zuchtte hij waarom kunnen de bladeren dit jaar niets eens rood worden in plaats van groen De menschen trachten de eentonig heid te ontkomen door reizen; de reis woede, die zich niet langer tot het zo merseizoen beperkt, is een uiting van de onrustige begeerte naar afwisseling Doch dit middel helpt niet op den duur. Het werkt gelijk opwindende en ver- doovende vergiften: telkens moet men de dosis verhoogen om uitkomst te ver krijgen en tenslotte wordt men onvat baar voor de prikkels, waaraan men ge wend is geraakt. Ook aan reizen raakt men gewend, en de eerste, onschuldige dosis van het voetreisje of fietstochtje op vaderland- schen bodem moet spoedig versterkt worden tot de buitenlandsche reiswel dra ligt Italië te dichtbij en dient men de paketboot te baat te nemen. Helaas, eenmaal zijn Indië en China bezocht en de poolstreken bieden niets nieuws meer. Boot en trein hebben hun prikkel verloren; het vliegtuig alleen is nog in FOTO'S VOOR ELKE IJ-/ GELEGENHEID DEPOSITO, dagelijks opeischbaar 2y2 voor een maand vast prolongatiekoers. voor 3 maanden vast 4 voor een jaar vast 4V2 met een jaar opzegging 5 SPAARDEPOS1TO (Spaarbankboekjes tot maximum f 2500.—) 4 staat emotie te wekken. Maar als de Sahara doorkruist is en Tibet zijn ge heimen heeft afgestaan, keert de reizi ger onvoldaan huiswaarts. Hij gevoelt zich ongelukkiger dan toen hij nog niets van de wereld gezien had; hij weet het nu: alle afwisseling is schijn; de natuur is overal eender en de men schen openbaren in hun verschillende talen allen het eendere leven van de overal zichzelf gelijk blijvende men- schenziel. Nooit vaker dan in onze dagen wisse len de menschen van woonplaats, van huis, van betrekking, van echtgenoot, van vrienden. En nooit sterker is de teleurstelling gevoeld, die een ouder- wetsch geloovige uitdrukte in dat be kende versje: „Ieder woelt hier om verand'ring En betreurt ze dag na dag, Hunkert naar hetgeen hij zien zal Wenscht terug 't geen hij eens zag." Voor een groot gedeelte ligt dit ver zet tegen het bestaande zeer zeker in de troostelooze wijze, waarop het mo derne leven is gemechaniseerd. De mensch, tegenstrijdig wezen, haakt naar zekerheid en toch heeft hij de on zekerheid lief. Maar het moderne leven is verzekerd naar allen kant. Stipt op tijd vangen de werkuren aan; stipt op tijd loopen zij af. Het rantsoen werk, dat men aflevert, is nauwkeurig om schreven; ook de aard van den arbeid blijft zichzelf gelijk. Alle oorspronke lijkheid, elke gril, iedere afwijking is buitengesloten. De één pent zijn tabel len vol en hij weet wat er op zal staan, vandaag, morgen, het volgend jaar. De ander draait knoopen, snijdt blikjes, verpakt pepermunt. Niemand verkeert bij zijn arbeid in gespannen verwach ting, wat er nu weer zal komen. De ar beid heeft zijn scheppend karakter ver loren. Had het leven voorheen de onzekere kansen van een schuit die van wal stak thans wijst het spoorboekje op alle ge bied de minuten van aankomst en van vertrek. Kleeding, leuzen, overtuigin gen zijn massa-product geworden; ge lijk koopwaar levert de krant eiken dag het rantsoen publieke opinie en de par tij stelt fabriekmatig beginselen vast, gelijk de mode het uiterlijk voor schrijft. Wordt de rok een duim langer of het haar een palm korter, het verrast ons niet, want werktuigelijk verlengen alle aardbewoonsters op denzelfden dag heur rok en snijden zij op hetzelfde oogenblik het haar af. Het spel is oud voordat het begint, omdat wij allen het program van tevoren kennen. Telken dag verzetten zich de opstan- digen, wien de sleur ondragelijk is; zij trachten door geweld de regelmaat te verbreken en door omverwerping de eentonigheid af te wisselen. Zij hande len, door één overtuiging gedreven: dat het andere het betere is omdat het het andere is. Is het andere het gewone ge worden, dan bevredigt het hen niet lan ger en dient het op zijn beurt door zijn tegendeel te worden vervangen. Vergeefsch is hun worsteling tegen de sleur. De sleur behoort bij het leven, dat zonder dagelijksche regelmaat niet kan bestaan. Ook in ons lichaam gaan de verrichtingen werktuigelijk hun gang. Zoodra het hart voor afwisseling den anderen kant ging uitdraaien, was het met het leven gedaan. Sleur is on breekbaar, omdat de natuur onbreek baar is. En, al kunnen wij den motor der onrustige begeerte evenmin missen als ons hart, wij dienen onzen begrijpe- lijken drang naar afwisseling in even wicht te houden door ons te gewennen, ook in het bestaande en alledaagsche het kleurrijke en belangwekkende van het leven te ontdekken. c. Tuinplastiek. Op Zaterdag 17 Mei wordt op villa Sorgh-Vliet, Bloemendaalscheweg 148, ,,'t Binnenhuis", directeur Jac, v. d. Bosch een tentoonstelling van Tuinplastiek geopend, 't Zijn beeldhouwwerken, bijeengebracht door de Nederl. Kring van beeldhouwers en worden geëxposeerd in den tuin van villa Sorgh-Vliet. In een volgend nummer zullen we hierop nog uitvoeriger terugkomen. Ouders en belangstellenden worden uitge- noodigd tot het bijwonen van een avondbijeen- kcmst in de dagschool van ,,'t Kopje", Koepel laan 8, Bloemendaal, op Maandag 19 Mei, te acht uur, waar mej, A. Gratama een uiteenzet ting zal geven van den aard en het doel van 't onderwijs aan de Middelbare Scholen voor Meisjes, waartoe ,,'t Kopje" behoort, en de r ogelijkheid van een daaraan te verbinden „Litterair-economische Afdeeling". De Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plant kunde, afd, Bloemendaal-Velsen zal op Dinsdag 20 Mei a.s. 's avonds 8 uur in Hotel „Vreeburg" te Bloemendaal een ledenvergadering houden. De agenda luidt; 1. Notulen en ingekomen stukken. 2. Vast stelling „Rozen-avond" op 2 Juli. 3. „Onze Tul pen", causerie door den heer Alb. Bos, 4. Vast stelling excursie in Juli. 5. Takken als prijs vraag. 6. Vragenbus. 7. Rondvraag. Drankellende. Men schrijft aan de„ Stads- Editie": In den laatsten tijd maakt een Bloemendaal- sche juffrouw er haar werk van, meestal heeren aan te spreken, voorgevende moede te zijn en geen geld voor de tram bij zich te hebben, of iets dergelijks vertelt. Veelal krijgt ze een paar kwartjes, waarvoor zij dan onmiddellijk. drank koopt. Men doet een goed werk door. haar niets te geven en haar krachtig aan te sporen maar direct naar de echtelijke woning te gaan. De Vereeniging „Bloemendaal-Commando" is voornemens een buitengewone algemeene leden vergadering te houden op Woensdag 21 Mei e.k. te 8 uur n.m., in hotel „Vreeburg", te Bloemen daal. Door de Chr, Zangvereen. „Gloria Dei" alhier, Dir. Jan Booda, zal op Donderdag 22 Mei in de Geref. Kerk te Bloemendaal, Vijverweg, een uitvoering worden gegeven. Welwillende mede werking zal worden verleend door mej. Joh Reeser, Bloemendaal (alt) en den heer Douwe Draaisma, Haarlem (viool). Het programma luidt: 1. Gebed van den Nacht (Koor). 2. Sonate (Viool) a. Preludium, b. Allemanda, c. Sarabanda, d. Gavotta, e. Giga. 3. a. Recitativ en Aria uit Der Messias (Alt), b. Aria uit Dettinger Te Deum. 4. Kerstlied (Koor). VAN 18 MEI TOT 15 JUNI VAN 10-4 UUR BL'DAALSCHEWEG 148 VILLA „SORCH-VLIET" 5 Des Heeren Huis (Koor). 6. ,a. Geloof (Alt), b. An die Schönheit, c. Die Ehre Gottes, 7. a. Rondino (Viool), b. Le Déluge. 8. a. Ave Verum (Koor), b. Gloria Sei dir Gesungen (Koor). Aanrijding op de Korte Kleverlaan. Zon dagavond omstreeks zes uur had aan de Korte Kleverlaan een ernstige aanrijding plaats. De heer J. C. Smink uit Rotterdam kwam met zijn auto, waarin een paar familieleden waren gezeten. Daar ter plaatse niet bekend, reed hij met zijn auto den Prof. van Vlotenweg in, welke weg voor dit verkeer is verboden. Toen de bestuurder dit bemerkte, haalde hij het stuur naar links, naar den Busken Huetlaan, met het gevolg, dat twee dames, die met haar kinder wagens daar reden, werden aangereden en on der den auto terechtkwamen. Het waren de vrouw van den directeur der Technische School en d vrouw van een der leeraren van de Am bachtsschool te Haarlem. Dr. van Beusekom verleende de eerste hulp. Een der dames had een ernstige hoofdwonde en haar linkerarm bezeerd. Beide dames werden per auto naar haar wo ningen vervoerd. De inzittende kinderen, waren er wonder goed afgekomen. De kinderwagens werden totaal vernield. Deze werden aan de politiepost aan de Kleverlaan gedeponeerd. Tegen den bestuurder van den auto werd pro ces-verbaal opgemaakt. Zondag j.l. zou er wederom een proef ge nomen worden met het draadloos uitzenden van preeken der Ger. Kerk alhier. Hiertoe was men Zaterdag druk in de weer om den zender voor de zooveelste maal in orde te maken. Bijna den geheelen dag heeft men er aan gewerkt en toen men des avonds gereed was, werd de zen der geprobeerd. De resultaten waren niet schit terend en men hoorde zoo goed als niets, wat ten gevolge had, dat ook des Zondags weer niets uitgezonden kon worden. De vaklieden, die werkelijk hun vak verstaan, zullen het nog eens probeeren om den zender bruikbaar te maken. Gaat dit ook weer niet, ja, dan weten we niet wat er gebeuren zal, maar dat weten we wel, dat de schenker van dezen zenedr dan een groote strop heeft. We kunnen nog geen melding maken wanneer er thans weer uitge zonden zal worden. De Duinwijckweg is thans door gemeente werklieden eens onderhanden genomen, Zand, vuil en steenen zijn verwijderd, terwijl na de groote schoonmaak geconstateerd kon worden, dat ook de Duinwijckweg zijn trottoirs heeft. Een Meeting. Naar wij vernemen zal op Hemelvaartsdag door den Ned. R.K. Volksbond afd. Overveen, op het sportterrein van het R.K Lyceum aan den Zijlweg 'n meeting worden ge houden in verband met het Internationaal Eucharistisch Congres, dat dezen zomer te Am sterdam wordt gehouden. Drankwetovertreding. A. J. K„ kruidenier alhier, was beschuldigd, zonder de daartoe ver- eischte vergunning volgens de Drankwet te heb- miM

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 1